-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Mongołowie - polityczni i militarni zawodowcy wsparci elitą europejskich bankierów. Pogadanka

https://www.youtube.com/watch?v=D3vx8qsVnto



tagi: profesjonalizm  wenecja  mongołowie  najazd  bankierzy  okrucieństwo 

gabriel-maciejewski
27 marca 2025 14:14
3     484    4 zaloguj sie by polubić
Postaw kawę autorowi! 10 zł 20 zł 30 zł

Komentarze:

OjciecDyrektor @gabriel-maciejewski
27 marca 2025 19:12

No ja,bym dodał Amglię do obrońców Kijowa. Ale fakt, że z holocaustu Wegrów i mieszkańców Rusi Kijowskoej to nikt nie zdaje sobie sprawy....nawóz historii. A Pax Mongolica to Renesans....ta książka o renesansie w XIIw kapitalna...:)..w jakiej ja głębokiej nieświadomości byłem.

zaloguj się by móc komentować

Paris @gabriel-maciejewski
27 marca 2025 19:14

WSTRZA-SA-JA-CE   !!!

Jest  ZERO  praw  czlowieka  i  ZERO  ,,solidarnosci  eLropejskiej,,...  to  sa  dete  i  oszukancze  GLODNE  KAWALKI,  chorej  z  ocipienia  ,,berlinskiej  plagiatorki,,  i  calej  tej  brukselskiej  zgrai.

 

I  ta  GENIALNA  ksiazka  Gabriela  Ronay`a  CALKOWICIE  odslonila  ten  FALSZ  i  OBLUDE  w  13  wieku  w  stosunku  do  ZAORYWANYCH  Wegier,...  a  i  baaardzo  adekwatna  do  tego,  co  dzieje  sie  za  nasza  wschodnia  granica.

I  bedzie  tak  jak  Pan  powiedzial. 

 

Zwlaszcza  ostatni  rozdzial  tej  REWELACYJNEJ  ksiazki  jest  -  pomimo,  ze  tragiczny  -  to  jak  najbardziej  PRAWDZIWY,...  ,,ktos,,  sprzedal  Wegry  zeby  Mongol  ,,mOK  wygrac,,.

I  to  ,,KTOS  sFUj,,...  nikt  OBCY.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @OjciecDyrektor 27 marca 2025 19:12
30 marca 2025 00:13

W takim razie Mongołowie też okazali się nawozem historii. Mongoł zrobił swoje, Mongoł może odejść. Negocjacje trwały nadal, między Wenecją, Fryderykiem a sułtanem.

Największym benficjentem masakry Węgrów i Kijowa mogli stać się Ajjubidowie władający Egiptem i Syrią. Po okazaniu krwawej mocy Mongołów, a jednocześnie po odsunięci ich po śmierci Ugedeja, Ajjubidowie staliby się głównym partnerem Cesarstwa i Wenecji. Ale po śmierci Al-Kamila rozpoczęła się wojna domowa między jego dziedzicami a potem wojna wszystkich Ajjubidów między sobą. Groźba najazdu mongolskiego nie zażegnała waśni. 

Rok przed bitwą na równinie Mohi, Fryderyk napisał List do muzułmańskiego przyjaciela w którym pytał ucznonych islamskich o fundamenty kosmosu i prawa. To była rękawica rzucona Papieżowi. A jednocześnie akt który zdradzał wrogie zamiary Fryderyka wobec Rzymu i jego sojuszników. Wenecja zaś cały czas handlowała z muzułmanami. Ale Fryderyk popełnił błąd wydając wyrok na starszego syna doży Giacomo Tiepolo, Pietro, podestę Mediolanu i Trewiru, który dowodził siłami gwelfów pod Cortenouovą. Giacomo z miejsce uzbroił wojska papieskie na wypadek inwazji na Sycylię. Co nie znaczy że był sojusznikiem Papieża posłusznym wobec niego. Poprostu zemścił się na cesarzu i zarobił na wojnie między Fryderykiem a Papieżem. Najazd na Węgry był potrzebny dla umocnienia potęgi Wenecji. Zniszczenie Kijowa ugodziło w interesy bizantyjczyków. Zniszczenie Węgier w Papieża i w interesy Niemców. Ale dla Tiepolo, weneckiego doży liczyło się również to, że pogroził pieścią cesarzowi.

Zakładam że Tiepolo zdawał sobie sprawę, do czego są zdolni Mongołowie. Zatem mamy tu inny fragment fresku zatytułowanego zjednoczona Europa, fragment który nosi tytuł sumienie europejskich biurokratów na garnuszku organizacji kupieckiej. 

W Wenecji też byli Gibelinowie, którzy sprzyjali Fryderykowi. Na lagunie zaś byli nieustannie obecni krzyżacy, lewa ręka Fryderyka. Ale Fryderyk zmarł w 1250. W 1256 krzyżacy wracają do łask. Otrzymują klasztor na Wyspie celnej. 

Masakra Pestu mogła uświadomić Niemcom jak ważna jest własna organizacja kupiecka czyli Hanza i firma ochroniarska która zabezpieczałaby ją. Do tej pory każda komuna handlowała na własną rękę. Wenecja zaś postawiła w Pescie krwawy słup graniczny. I te granice były respektowane. 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować