-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Kariera Arturo Ui

Zanim przejdę do właściwego tematu mam dwie historie do opowiedzenia. Przede wszystkim mój sen. Miałem dziś koszmar. Śniło mi się, że Ziemkiewicz odnalazł bardzo elegancką XIX wieczną grafikę, na której widać, jak car Aleksander III tłucze księcia Kantakuzena nie pięścią w pierś wcale, ale wyciągniętą z wielkiego kotła chochlą, po plecach. Książę zaś usiłuje uciekać, ale widać, że mu się to nie uda. Scena pełna jest ekspresji i dramatyzmu. Po ujawnieniu tej grafiki zrobiła się chryja w środowisku i znów wszyscy się na mnie rzucili i zostałem ogłoszony mitomanem.

Obudziłem się, wstałem, podszedłem do komputera, a tam, jak co rano prawie list od Georgiusa, w nim zaś pakiet ważnych, archiwalnych informacji, w tym kilka o księciu Kantakuzenie. Jedna to wycinek z wielkopolskiego Głosu Narodu, w którym, podobnie jak u Hipolita Milewskiego, opisana jest historia majątku Łuczaj. Z tłem, którego nie nakreśliłem, a które na moje szczęście jeszcze bardziej podkreśla dwoistość wewnętrznej polityki najjaśniejszego pana. Oto bowiem Orżewski i Kantakuzen, nabrali tej charakterystycznej dla urzędników carskich bezczelności po sprawie krożańskiej, czyli po pogromie ludności katolickiej, która nie chciała oddać prawosławnym swojej świątyni. Ludność była litewska, nie polska, ale sprawa nabrała charakteru międzynarodowego. Orżewski i Kantakuzen, próbowali wyłudzić majątek Łuczaj od Wileńskiego Banku Ziemskiego, którego dyrektor – Bortkiewicz – chciał dokonać zakupu tegoż przez podstawionego Rosjanina. I na to właśnie zareagował car w sposób, w jaki to opowiedziałem. Mając za plecami litewskie trupy, międzynarodową aferę z odbieraniem świątyni katolikom, bank ziemski i swoich własnych urzędników, całkiem do tej pory bezkarnych, jego wysokość zabija jednego z nich pięścią. Bez jednego słowa. Ja zaś, przejęty swoją rolą, mam sen koszmarny, że nie pięścią, a chochlą, wyciągniętą ze stojącego w wysokiej, stepowej trawie, wielkiego kotła.

Teraz druga historia. Napisał do mnie kolega Robert, który w czynie społecznym zajmuje się u nas poszukiwaniem spadkobierców ważnych, polskich autorów. Napisał rzeczy niezwykłe i ciekawe, które ujawnię za chwilę. Najpierw powrócę do spraw dawniejszych, opisanych w pierwszym tomie Baśni, gdzie znajduje się opowieść o Sergiuszu Piaseckim ilustrowana zdjęciem jego nagrobka, który położony jest na cmentarzu w mieście Hastings. Nagrobek ten, kiedy kolega mój go fotografował, był bardzo zaniedbany. Po opublikowaniu Baśni, zaczęły się na nim pojawiać kwiaty i znicze. I teraz tak. Robert był przedwczoraj w Krakowie na Rakowicach i szukał nagrobka Jerzego Bandrowskiego. Już stracił nadzieję, kiedy zauważył informację umieszczoną na jednym z nagrobków przez administrację cmentarza, że jest on do wzięcia, bo nikt go nie opłaca. Na karteczce podany był numer miejsca. Licząc od tego oznaczonego Robert odnalazł całkiem prawie zrujnowany pomnik, z przewróconym krzyżem, bez nazwiska, który musi być grobem Jerzego Bandrowskiego. Ja nie potrafię tego zrobić, ale mam nadzieję, że Robert zamieści tu dziś zdjęcie tego pomnika. Szanowni mieszkańcy Krakowa, może udałoby się coś zrobić z pamięcią o Jerzym Bandrowskim, wybitnym pisarzu i publicyście, człowieku zasłużonym dla Polski o wiele bardziej niż niektórzy z tych, którym pomniki stawia się dzisiaj? Może ktoś podniesie ten krzyż i położy tam jakieś kwiaty, a także zapali znicz? Taka prośba.

Teraz do rzeczy. Toyah napisał ważny, moim zdaniem tekst o mechanizmach rządzących rynkiem literackim. Chodzi o to, że jeśli literatura przestaje być potrzebna jakiejś ważnej organizacji, która w dodatku musi ukrywać swoją misję, natychmiast ulega demaskacji. To znaczy widzimy, że tam nie ma nic. Po prostu nic, poza chęcią zgarnięcia paru groszy. Jeśli zaś ktoś ma do dyspozycji narzędzie takie jak międzynarodowy konkurs literacki, to próbuje swoją szansę na zarobienie paru groszy zwiększyć i urządza loterię. Kiedy sprawa się sypie loteria musi być przykryta innym jakimś skandalem. Do tego zaś od zawsze najlepiej nadaje się goła du..a. I tak było w przypadku Nobla literackiego w tym roku.

Pewnie Was to zdziwi, ale kiedyś bardzo lubiłem sztuki Bertolda Brechta. Wzlot i upadek miasta Mahagonny oglądałem ze trzy razy, w telewizji oczywiście. Ja wiem, że to Kurt Weil, ale nie ma to znaczenia wobec faktu, że libretto napisał Brecht. Tyle samo razy oglądałem Karierę Artura Ui. Opery za trzy grosze widziałem tylko kawałek, bo puszczali to jak byłem jeszcze mały, a zwykle w PRL takie rzeczy latały w biały dzień, no a tam jest trochę dynamicznych scen z półgołymi aktorkami i matka mi wyłączała telewizor. Tak to, prawda, komuniści, poprzez telewizję deprawowali nieletnich. Brecht nie był rzecz jasna żadnym ideowym komunistą tylko grubym cwaniakiem, który za Hitlera jeszcze potrafił normalnie wyłudzić na tę swoją sztukę samochód Steyr od właściciela fabryki. To jest napisane w jego biografii. Brecht nie przejmował się nikim i niczym poza oczywiście pieniędzmi, a stąd jasno wnosić można, że wszyscy wybitni autorzy sztuk teatralnych, a także literaci, nie tylko piszący w języku niemieckim, mieli tę samo skazę. Szczególnie zaś dotyczy to noblistów. Tylko bowiem w Polsce ludzie są tak beznadziejnie naiwni, żeby przejmować się tym, czy Brecht jest lepszy od Kurta Weila, czy może na odwrót. No, ale do rzeczy. Niedawno całkiem dowiedziałem się, że jego sztuka Kariera Arturo Ui to jest sztuka o Hitlerze. Taka jest oficjalna interpretacja. Ja oczywiście, kiedy oglądałem ją w młodości, myślałem, że jest to sztuka o gangsterach. Potem, że o komunistach, ale że o Hitlerze nie pomyślałem nigdy. No bo po jaką cholerę,w roku 1941 kiedy Brecht jest w Ameryce, pisać sztukę o Hitlerze, która doczekała się wystawienia w roku 1958 dopiero i to w NRD? Można było wtedy wprost pokazywać Hitlera i mówić jaka z niego była świnia, żadne metafory, a tym bardziej tak złożone i subtelne nie były potrzebne. W jaki sposób więc interpretować to dzieło, żeby zrozumieć jaki był cel jego powstania? Myślę, że chodzi o dwie kwestie – Brecht chciał się przysłużyć amerykańskim komunistom i napisał Karierę Arturo Ui na użytek partii demokratycznej oraz jej tajnych przybudówek. Nie przydała się ona jednak do niczego. Poza tym, mimowolnie zdradził mechanizm w jaki lewica kreuje swoich bohaterów. Tak to interpretuję i nie mogę się od tego uwolnić. Każdy kto widział tę sztukę wie, jakie to jest straszne, brutalne, okropne i demaskujące podstępy dyktatorów. Każdy także, mając w pamięci osobę autora, wie jakie to jest kłamstwo. A ci, którzy przeżyli komunizm, widząc tę rzekomą demaskację i to „ostrzeżenie dla świata” mogą tylko ziewać. I teraz popatrzcie na to

 

https://www.youtube.com/watch?v=KAIQhp3H5oI&feature=youtu.be

 

Macie tu wszystko, co tak przecież dawno temu rozpisał na głosy Bertold Brecht, po to, by niepotrzebnie dla niezorientowanego widza, takiego jak ja, zdemaskować Adolfa Hitlera, w 13 lat po jego śmierci. Mam nadzieję, że mój wywód będzie zrozumiały dla wszystkich. Aha, jeszcze jedno. Arturo Ui rozpoczął swoją karierę na rynku warzywnym i to jest trochę prześmiewcze, a trochę nie. Ktoś może bowiem powiedzieć, ze dla mafii i prawdziwych dyktatorów narkotyki są ważniejsze niż kalafiory. Możliwe, ale dla tych najbardziej przebiegłych i największych, kalafior ma większą wartość niż biała kreska. Dobrze o tym pamiętać.

 

Zapraszam na portal www.prawygoryrog.pl gdzie dziś pojawią się nowe nagrania z konferencji o Piłsudskim.

 tagi: jacek międlar  arturo ui  bertold brecht 

gabriel-maciejewski
15 maja 2018 08:30
22     2921    12 zaloguj sie by polubić
komentarze:
DWiant @gabriel-maciejewski
15 maja 2018 09:23

Jacuś jak dla mnie jest za bardzo nadgorliwy a nadgorliwcami piekło wybrukowane.... czy jakos tam. Po prostu ciężko mi się słucha jego wypowiedzi naszpikowanych '' emocjonalnymi stereotypami''.

zaloguj się by móc komentować

wierzacy-sceptyk @gabriel-maciejewski
15 maja 2018 09:53

Gdy się go słucha to się w głowie wszystkie ostrzegawcze lampki zapalają. Nie da się i już.

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @gabriel-maciejewski
15 maja 2018 10:26

Powiem tak, wiele, wiele lat żyjąc w Polsce bez przerwy byłem swiadkiem takich historii wycietych nie wiadomo skąd i po co, emocje i chęć budowania lepszego jutra. Mało tego, już będąc za granicą jeszcze byłem w Polsce kibicujac partii PiS i jego przywódcy, chociaż z dużą rezerwą, bo raczej byl to bunt przeciwko Tuskowi.

Tak, to dla mnie może nie ziew, bo emocje grają i grać u mnie będą zawsze ale mam przynajmniej to, o czym cały czas będąc w Polsce marzyłem. Dystans do tego świata tam. Ja go mialem tam też ale zbyt nachalnie ten świat wkraczal w moje życie.

Emigracja to niełatwy kawalek chleba i nie raz dawałem temu świadectwo na tych lamach ☺. Ale coś za coś. Ja w końcu tak wybrałem.

zaloguj się by móc komentować


OdysSynLaertesa @wierzacy-sceptyk 15 maja 2018 09:53
15 maja 2018 11:10

Przecież to coś jest od pierwszego zaśpiewu tak nienaturalnie sztuczne, że bardziej żałosny może być chyba już tylko brak równie naturalnej reakcji tłumu na próby pobudzania do skandowania.

I na pierwszej próbie skończyłem oglądać, bo to nie ten poziom teatrum który osobiście mogę wytrzymać. Wieś śpiewa i tańczy bez żadnej z tych rzeczy.

Nie będzie z Międlara nawet Lepera, który potrafił przecież zmusić rolników do sypania zboża na ulice. Przypadek tego człowieka  nadaje się co najwyżej do wywoływania zażenowania u widzów, a myślę że u niektórych strajkujących również na tym się skończyło.

No ale dla niego możliwość udzielania ludziom sakramentów to było za mało. I głośno o tym sam powiedział. Cóż za straszliwy upadek

zaloguj się by móc komentować

Draniu @DWiant 15 maja 2018 09:23
15 maja 2018 11:12

Większość osób kieruje sie emocjami niz rozumem... Powstaja sztaby od zarzadzania emocjami , tak sie dziej w mediach, a przede wszystkim w bankach np przy sprzedaży kredytów na trzydziesci lat... Handlowcy sa specjalnie szkoleni do takich akcji..Miedlar podobnie działa ,czy to bedzie garstka rolnikow, czy tłumy na marszu .. Tak samo bedzie sie darł ,jak zdarta plyta.. Tam gdzie go wyślą , a przeciez nie jezdzi za swoje pieniadze.. Generalnie przeciez nie ma zadnego wyuczonego zawodu.. A przeciez nikt ze sluchajacych tam rolnikow nie zapyta sie .. Panie skad ty sie wziąłeś, gdzie pracujesz ,skad masz pieniądze na swoja działalnosc, kto cie finsuje itp. itd.. Tam nie ma rozumu tam sa emocje... Miedlar dla mnie jest wielce niewiarygodny , kiedys ktos pokazał w necie jak to on jeszcze przed wstapieniem do seminarium, zagrał w polsatowskim programie jakiegos chuligana ,ktory rzucał mięsem na prawo i lewo.. Ta postać albo ma problemy osobosciowe, a takimi jest latwo manipulować.. Generalnie nic go nie tłumaczy, nawet pałacze ktore urzadza przed kamerami, jak to nie został zrozumiany przez zlych przełozonych w Kosciele.. Paskudna postać.. 

zaloguj się by móc komentować

onyx @OdysSynLaertesa 15 maja 2018 11:10
15 maja 2018 11:41

Oczywiście, że z Międlara nie będzie Leppera bo on nie jest rolnikiem. Ta akcja jest przygotowywana na atak w PiS od strony "narodowców", czyli jakby od wewnątrz gdzie głównym bejzbolem będą sprawy żydowskie. A na nowego Leppera kandydat też jest:

https://www.youtube.com/watch?v=I1KKRqkib_o

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @onyx 15 maja 2018 11:41
15 maja 2018 12:12

Wie Pan ja nie wiem czy to coś może się rozwinąć do takich rozmiarów żeby zaszkodzić komukolwiek poza samymi rolnikami. I to tymi tylko, którzy zamiast w tym czasie zająć się gospodarstwem, woleli marnować czas na tym wiecu. Z całą pewnością jest to wystarczająco sztuczne i ograne do tego stopnia, że nie jest w stanie politycznie zaszkodzić komukolwiek, nawet jeśli takie było założenie to nikt poza garstką frustratów na to się nie nabierze... Rozumiem też (uprzejmie zakładam) że jeśli Międlar rzeczywiście robi to na czyjeś zlecenie, to mu się to w tym wymiarze jakoś opłaca (a przynajmniej on sam tak skalkulował) więc tu szkody nie poniesie nawet on... 

To wszystko są jednak tylko spekulacje, oparte o pewne założenia. Nie wiem bowiem co ten człowiek ma w sercu i w głowie.  W tym wymiarze wygląda to jednak coraz gorzej, ale przede wszystkim dla niego. A ze względu na to że dał się przed tym wszystkim wyświęcić na katolickiego księdza może to uderzać w Kościół. Pewne jest natomiast (ze względu na ten język i towarzyszące mu emocje) że z tym człowiekiem dzieje się coś bardzo niedobrego.

zaloguj się by móc komentować

onyx @OdysSynLaertesa 15 maja 2018 12:12
15 maja 2018 13:02

To czy się rozwinie czy nie zależy głównie od mediów i budżetu. Kiedy śp. A. Lepper wysypywał zboże na tory też nikt nie dawał mu szansy jako przyszłej sile politycznej. Tu mamy pierwszy zlot jakiejś unii warzywnej, kilkuset rolników na traktorach, Międlara i Winnickieg jako przedstawicieli narodowców. Za sprawą zadymy z Izraelem w sieci wrze i to jest bardzo dobra akcja pod taki target. PSL siedzi cicho ale też jest do zagospodarowania. To tylko jeden z możliwych scenariuszy na jakąś "nową siłę".

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @onyx 15 maja 2018 13:02
15 maja 2018 13:52

Dokładnie. A wszystko aż wibruje, jak w ulu, bo skoro Prezes w szpitalu, to trza szarpać elektorat na sztuki. 

zaloguj się by móc komentować

onyx @Grzeralts 15 maja 2018 13:52
15 maja 2018 14:55

W międzyczasie zatopiono .Nowoczesną deskę ratunkową dla PO, która spełniła swoje zadanie i zostanie zassana w terenie przez ludzi Schetyny. Dwa targety już można obrabiać na ostro. Pozostało jeszcze wystrugać jakąś zwartą i radykalną lewicę dla tych co marszują w protestach i można szykować się do kolejnego skoku na kasę.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @gabriel-maciejewski
15 maja 2018 17:00

Pełena zgoda nalezy ukazywac , demaskowac te tępe marionety.. Tych pajacow.. I to regularnie.. Krzykaczy judzacych ,w ktorych nie ma ksztyny prawdy i pomysłów na realne rozwiazywanie problemiw... Zero tolerancji  ... 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @onyx 15 maja 2018 14:55
15 maja 2018 17:32

Oni są na to za głupi, mimo wszystko. Nie dadzą rady nawet gdyby Prezes leżał na OIT, czego mu, oczywiście, nie życzę. Ale skakać będą. Tymczasem Prezes niech sobie spokojnie do zdrowia wraca, da Bóg. 

Opozycję do PiSu Beaty wystruga się z PiSu Glińskiego i Gowina. 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Grzeralts 15 maja 2018 17:32
15 maja 2018 18:04

Dokładnie to chciałem między wierszami powiedzieć :)

PiSowi może zaszkodzić już tylko on sam. A raczej to co zostało do niego zassane w ramach szukania tego mitycznego centrum, oraz  w wyniku potrzeby zadowalania i obdarowywania wszystkich. To się z całą pewnością kiedyś rozleje jak ten wrzód.

zaloguj się by móc komentować

bolek @gabriel-maciejewski
15 maja 2018 18:08

" Ja nie potrafię tego zrobić, ale mam nadzieję, że Robert zamieści tu dziś zdjęcie tego pomnika. "

Mówisz, masz ;-)

zaloguj się by móc komentować

chlor @onyx 15 maja 2018 11:41
15 maja 2018 19:01

Wszystkie protesty rolników są zgodnie zamilczane przez media, władzę i opozycję. To porozumienie ponad podziałami dotyczy poza rolnictwem paru zaledwie spraw i jest niepokojące.

Kiedyś w Szczecinie widziałem traktory zasuwające po śródmieściu i nie kapowałem o co chodzi, "przecież nic o tym nie ma". To był wielomiesięczny protest rolników domagających się możliwości kupowania ziemi, którą im sprzed nosa na pniu kupowały zagraniczne kancelarie prawnicze. Cisza kompletna w temacie.

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @onyx 15 maja 2018 13:02
15 maja 2018 19:31

Moim zdaniem nie rozwinie się, ale parcie widać jest duże.

zaloguj się by móc komentować

DWiant @bolek 15 maja 2018 18:08
15 maja 2018 20:11

Zróbmy zrzutkę dla lokalnego zakładu pogrzebowego. Ja zazwyczaj, dla babci, dzwonię podaję numer karty kredytowej a chłopaki przygotowują kwiaty zawiozą na cmentarz i trochę podgarną. 

zaloguj się by móc komentować

Paris @onyx 15 maja 2018 13:02
15 maja 2018 22:32

No to jak jest Winnicki...

... to musi tez byc  Arturek Zawisza... Krzysio Bosak... Koper... i cala ta banda co u Kobylanskiego taki syf pare lat temu zrobila...

... no to bedzie...  wiekopomna chwila... jak ta "nowa sila" powstanie  !!!

Ten drobny cFaniak Winnicki to jeszcze ustawy o "fundacjaH"  nie napisal... a obiecywal to GAMON jeden w ferworze afery astroturfing'owej z Kramkiem jeszcze w ubieglym roku... zapewne zapomnial o tej swojej obiecance... ten  bezczelny OSZUST, a teraz bedzie  tFoZyl  "nowa sile"...

... smiechem tych skonczonych debili zabic  !!! 

zaloguj się by móc komentować

bolek @DWiant 15 maja 2018 20:11
15 maja 2018 22:35

"Ja zazwyczaj, dla babci, dzwonię podaję numer karty kredytowej a chłopaki przygotowują kwiaty zawiozą na cmentarz i trochę podgarną."

Tak masz daleko?

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @OdysSynLaertesa 15 maja 2018 18:04
16 maja 2018 06:38

To i tak tylko igrzyska dla ludu. Na szczęście jest tam parę osób, które rozumieją o co chodzi, i swoją rolę traktują poważnie. Gdybyśmy, jako całe społeczeństwo, dorośli do tego, żeby takich właśnie cenić, suweren miałby z nami bardzo trudno. Ale może i dobrze, że nie ma, bo jeszcze by użył jakichś drastycznych metod...

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski
16 maja 2018 16:15

Te chłopaki są lepsze od Hitlera i Brechta razem wziętych. Ani tow. Adolf ani tow. Brecht nie byli relegowanymi księżmi. Mussolini był w Salezjańskim oratorium, w domie dla trudnej młodzieży, ale Salezjanie go wywalili. Rzadko to robią, ale dla niego zrobili wyjątek. 

No pewnie że lepsi są producenci kapusty niż ćpuny. Z ćpunów nie da się zrobić czarnej sotni. Ze zbankrutowanych producentów owszem. Ja zaś dobrą kapustę nie przechemizowaną ani nie GMO bardzo cenię a bardziej jeszcze jej producentów.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować