-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Zaproszenie na targi

Proszę Państwa, dziś zamiast notki będzie zaproszenie na targi. Jak już pisałem odbywają się one pod Zamkiem Królewskim w Warszawie, w Arkadach Kubickiego. Początek dziś o 10.00, koniec w niedzielę o 18.00. Na stoisku prócz mnie będą: Szymon Modzelewski, Maciej Cielecki (chyba), Krzysztof Osiejuk (w sobotę i niedzielę), a także Marcin Dudziak. Zapraszam

 

https://prawygornyrog.pl/tv/2019/04/gabriel-maciejewski-zaproszenie-na-25-targi-wydawcow-katolickich/tagi: targi wydawców katolickich 

gabriel-maciejewski
4 kwietnia 2019 08:04
10     962    5 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Maryla-Sztajer @gabriel-maciejewski
4 kwietnia 2019 08:53

Zazdroszczę tym co będą. Kontakt z autorami i książkami..

;)

 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @gabriel-maciejewski
4 kwietnia 2019 10:13

Witam.

Myslę, że warto pokazać tego Doré:

Jezus ucisza burzę

Stworzenie świata

Nowe Jeruzalem

Więcej, ale nie wszystkie, dobrej jakości zdjęć w internecie, tu:

http://www.creationism.org/images/DoreBibleIllus/dore_pl.htm

 

Gustave Doré to bardzo interesująca i twórcza postać, cytuję:

"Wielu mistrzów podejmowało się ilustracji motywów biblijnych, lecz Doré należy do najbardziej znanych. Realistyczny styl Dorégo tchnął nowe życie w te biblijne historie. Prace artysty, jak i jego kompetencje bywały często podawane krytyce przez jemu współczesnych, ilustracje te jednak przetrwały próbę czasu.

Zilustrował ponad 200 książek, w tym Boską komedię Dantego, Don Kiszota i większość z książek Edgara Allana Poe. W latach 70. XIX w. Doré zainteresował się malarstwem i rzeźbą, jednak nie odniósł w tych dziedzinach większych sukcesów.

Książka "Dzieje świętej Rusi" Dorégo uważana jest za jedną z bezpośrednich zapowiedzi komiksu (prekomiks). Zawiera wiele cech charakterystycznych dla tego gatunku, wykraczając poza ilustrowane opowiadanie".

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

tomciob @tomciob 4 kwietnia 2019 10:13
4 kwietnia 2019 10:23

A tu jeszcze jedna, bardzo interesująca, opowieść Natalii Burzyńskiej w "Przewodniku Katolickim" o karierze, sławie i szybkim zapomnieniu Gustave Doré

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2009/Przewodnik-Katolicki-15-2009/Kultura/Mistrz-Dore

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @tomciob 4 kwietnia 2019 10:13
4 kwietnia 2019 11:06

Od dość dawna jestem fanem (może nawet fanatykiem ;) ) talentu G.D. Swojego czasu widziałem gdzieś Pismo Święte (a może to był modlitewnik) ilustrowany jego grafikami ale strasznie drogi (antyk prawdziwy) więc się nie zdecydowałem. 

Dore w dobrym wydaniu jest obecnie nie do zdobycia na wolnym rynku. Sceny biblijne w formie albumu (z cytatami fragmentów które dotyczą, tak jak je można znaleźć w internecie), w jakości prezentowanej na filmie, to byłaby (dla mnie przynajmniej) "oferta nie do odrzucenia".

PS. Powodzenia na targach Panie Gabrielu. 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @gabriel-maciejewski
4 kwietnia 2019 11:10

To może jeszcze, na koniec, o jednej pozycji Gustave Dorę pt. "Dzieje świętej Rusi." Okazuje się, że jest to praca satyryczna ale i propagandowa, pokazująca w krzywym zwierciadle, a'la "Charlie Hebdo," historię Rosji i wpływająca, jako komiks z rycinami projektowanymi przez Dorę, na tzw. opinię publiczną. Wpisuje się ta książka/komiks, tym samym, w szeroki strumień propagandy. A poczytać można o tym ciekawie gdyż w 2009 roku pani Agata Stolarz napisała pracę magisterską pt.: "Obraz dziejów Rosji na kartach "Dziejów świętej Rusi" Gustawa Dore". Pracę tę napisała pod kierunkiem dr. hab. Mirosława Filipowicza kierownika Katedry Historii i Historografii Europy Wschodniej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II. Z tą ciekawą pracą można się zapoznać w całości. Została ona wydrukowana (wydanie internetowe do pobrania tu) strony 115-127, w 11 Roczniku Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej z 2013 roku, zeszyt 3.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @tomciob 4 kwietnia 2019 10:23
4 kwietnia 2019 11:12

Fakt że został zapomniany, choć ilustrował równie dobrze nie tylko sceny z Biblii ale chociażby Boską komedię Dantego, i inne bardziej poprawne publikacje, jest wielce zastanawiający.

Póki co pozostaje cieszyć oko tym co Internet zachował.

zaloguj się by móc komentować


tomciob @OdysSynLaertesa 4 kwietnia 2019 11:12
4 kwietnia 2019 11:16

Ręczna, rzemieślnicza, artystyczna robota, ale na służbie propagandy. No cóż ktoś płaci, ktoś wymaga. Myślę że historia sukcesu i zapomnienia Doré mogła by być przyczynkiem ciekawej opowieści o kształtowaniu się rynku książki i masowego odbiorcy. Ale mimo wszystko to jeszcze było "ręczne rzemiosło" czyli drzeworyt. Nie to co teraz, komputery.

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @OdysSynLaertesa 4 kwietnia 2019 11:06
4 kwietnia 2019 11:48

Od dobrych paru lat jest w sprzedazy Biblia rodzinna komentarzami Jana Pawla II, ilustrowana pracami Gustava Doré (121 ilustracji, duzy format). Piekne, prezentowe wydanie (dziecie otrzymalo w prezencie komuijnym), kilka wersji okladki. Wydawnictwo m

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @jestnadzieja 4 kwietnia 2019 11:48
4 kwietnia 2019 15:55

Przyznam że już dawno dałem sobie spokój z poszukiwaniem, a tu proszę. 

Wielkie dzięki za informację. Pozdrawiam :)

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować