-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Wywiad z Ryszardem Mozgolem nagrany w Baranowie Sandomierskim

Proszę Państwa, zamieszczam kolejny wywiad z Baranowa. Przypominam też, że promocja na wcześniejsze numery Szkoły nawigatorów trwa tylko do poniedziałku, potem wszystko będzie znów po starych cenach. Informuję również, że jesienna konferencja LUL, odbędzie się 19 października tego roku w pałacu romantycznym Turzno pod Toruniem. Tak więc - 29 czerwca zamek Kliczków, 19 października pałac Turzno. Pani menedżer z Turzna radzi, by już teraz rezerwować pokoje, bo choc obiekt jest duży, będzie tam jeszcze jedna impreza. Myślę, że z noclegami nie będzie kłopotu, bo obok są miasta Toruń i Bydgoszcz, a dojazd jest o niebo łatwiejszy niż do Baranowa czy Kliczkowa, albowiem jedzie się po prostu autostradą i z niej zjeżdża. 

 

https://prawygornyrog.pl/tv/2019/03/gabriel-maciejewski-i-ryszard-mozgol-emmanuela-malynskiego-wizja-powojennej-europy/



tagi: wywiad  konferencje  ryszard mozgol 

gabriel-maciejewski
26 marca 2019 14:07
9     1497    8 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

saturn-9 @gabriel-maciejewski
26 marca 2019 15:39

Pod koniec wywiadu pojawia się Walther R., ca. 9'40'', dla Czytelnika, który jeszcze nie zna postaci polityka z układania się w Rapallo wrzucam co już na SN było:

" Walther Rathenau tokował na początku minionego stulecia o trzystu takich co to światem trzęsą. [ „300 ludzi, z których każdy każdego zna, kieruje gospodarczymi losami kontynentu i wyszukuje następców ze swojego środowiska” (Zur Kritik der Zeit, Berlin 1922, s.207; I wyd.1912).]

Ta proteza cyfrowa 300 kryje w sobie urok uniwersalny... Jak się mędrcy dogadywali? Konsensus osiągano rzucając kości ? "

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @saturn-9 26 marca 2019 15:39
26 marca 2019 17:25

zapewne byli uczestnikami zmowy korporacyjnej, czyli rządzili poszczegolnymi segmentami rynku po corocznym dogadaniu niuansów ergo stref wpływów.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @stanislaw-orda 26 marca 2019 17:25
27 marca 2019 21:47

Podróże były jeszcze uciążliwe ale gazety codzienne przekazywały to co ważne i istotne dla umiejących czytać między wierszami.

W tamte czasy pielegnowano korespondencyjną wymianę myśli. Pewien niemieckojęzyczny dramatopisarz powrócił w korespondencji do Rathenau'a, po dwóch latach od ukazania się w prasie wzmianki o owych 300 możnych tego świata, z sugestią napisania książki who is who na owej liście. Walther Rathenau wykręcił się sianem, anegdotycznie pisząc o kilku typach, w łapach których waadza właściwa.

Fragment tej odpowiedzi został przytoczony na stronach 307/308 w przypisie 569.

 

https://books.google.fr/books?id=lzKDr1iHRsYC&pg=PA308&dq=frank+wedekind+briefe+4.11.1912&hl=de&sa=X&ved=0ahUKEwiNsoWWyKDhAhWx1uAKHb0SBhsQ6AEIKDAA#v=onepage&q=frank%20wedekind%20briefe%204.11.1912&f=false

 

Ciekawe z kim korespondował Małyński?

zaloguj się by móc komentować

tomciob @gabriel-maciejewski
28 marca 2019 21:52

Bardzo interesująca rozmowa, dziękuję.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @saturn-9 27 marca 2019 21:47
28 marca 2019 22:12

Co prawda nie ma podanego z kim korespondował, ale życiorys z Wiki:

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Emanuel_Małyński

zaskakuje. Bardzo majętny, choć bezdzietny człowiek. No i ci rodzice. Chyba nie potrzebował tego spadku po stryju Janie  Małyńskim. Mistrz szermierki, strzelania (sportów obronnych), zapalony podróżnik. Miał nawet wlasny samolot:

Samolot typu Fahrman E. Małyńskiego, 1911 – Berezne (źródło zdjęcia).

Jednak w osobie Emanuela Małyńskiego najbardziej zaskakuje mnie to, że to jego poglądy zajmują tak dużo uwagi i miejsca w internetowych zasobach. Niby zapomniany outsider, a jednak stronę w Wiki i w internecie miejsce ma.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @tomciob 28 marca 2019 22:12
28 marca 2019 22:28

Zainteresował mnie oczywiście też osoba autora pana dr Ryszarda Mozgoła. Trudno jest przeoczyć taki tekst pana Ryszarda:

http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/295

a skoro w bogatej bibliografii tego artykułu mamy książkę:

źródło

nie wypada też nie zauważyć tej recenzji Sławomira Cenckiewicza, owej książki:

https://gloria.tv/article/mC7qkMQhmf3Z1TcQK2J7MNmNN

 

Pan Ryszard jest Naczelnikiem Oddziałowego biura Edukacji IPN w Katowicach, a więc z racji pełnionej funkcji i zajmowanego stanowiska jako historyk jest w tej chwili na dość istotnym stanowisku "państwowym." Nie powiem aby nie było to, dla mnie, bez znaczenia w spojrzeniu na prezentowane w rozmowie i publikacjach poglądy pana Ryszarda.

Pozdrawiam

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @gabriel-maciejewski
28 marca 2019 23:24

Ogladalam na SN...

... tuz przed konferencja w Baranowie linka z wykladem pana dr Mozgola - chyba we Wnet - o Malynskim i bylam nim zachwycona... natomiast w wywiadzie z Panem pan dr wydal mi sie "sceptyczniejszy" jesli chodzi o naszego bohatera...

... mowienie, ze Malynski gledzil albo ze nie ozenil sie i nie mial spadkobiercow - jest ze strony pana doktora troche "ponizej pasa".

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @tomciob 28 marca 2019 22:12
29 marca 2019 10:43

Ciekawa sprawa, bo jeden tytuł Małyńskiego zwodzi na manowce.

La guerra occulta : armi e fasi dell'attacco alla tradizione europea

czyli po polsku to tyle co: Skryta Wojna : broń i etapy ataku na tradycję europejską.

 

Edycja rabunkowa autorstwa E. Malinsky [drobna podmiana miejsca i jak y czyli  zecer znawca]  Przekład i wprowadzenie J. Evola

 

La guerra occulta

tutaj podtytuł wojowniczy, antyczny...

... DELL'ATTACCO  EBRAICO-MASSONICO ...

spływa jak 96 procentowy spiryt zatem nie dziwota, że autor przemilczany. Na 69, toż to ociera się o "mowę nienawiści"!

zaloguj się by móc komentować

tomciob @saturn-9 29 marca 2019 10:43
30 marca 2019 02:24

Faktycznie znana "za granicą" książka. Można też przetłumaczyć "Wojna okultystyczna," przy czym na cytowanych przeze mnie blogach jest oczywiście dyskusja o tej książce z krytyką włącznie. Rzućmy okiem na ciekawostki zwiazane z książką. Zacznijmy od tłumacza na włoski (książka pewnie powstała oryginalnie w języku francuskim) - tłumacz - Julius Evola w Wiki ma biogram więcej niż skromny ale jest taki profesor Jacek Bartyzel, który o dziwo ma w swoim życiorysie taki epizod, cytuję:  "od 1979 był współzałożycielem i rzecznikiem Ruchu Młodej Polski, kierowanego przez Aleksandra Halla." I oto pan profesor Jacek Bartyzel dał już zdecydowanie szerszy biogram Juliusa Evoli:

http://www.nacjonalista.pl/2012/07/24/prof-jacek-bartyzel-julius-evola/

w którym możemy znaleźć, m.in.:  "Po obaleniu Mussoliniego (25 VII 1943) E. (Julius Evola) udał się do Niemiec, gdzie był przyjęty przez A. Hitlera i znalazł się w gronie osób witających (uwolnionego przez płk. O. Skorzennego) Duce w kwaterze głównej w Kętrzynie; pod koniec wojny, w Wiedniu, został zraniony odłamkiem bomby z samolotu, i w następstwie obrażeń rdzenia kręgowego, doznał niedowładu nóg; podjęta w klinice wojskowej w Bolonii (gdzie przebywał 2 lata) operacja okazała się nieudana, i E. całą resztę życia spędził na wózku inwalidzkim." No cóż tłumacz ma dość pogmatwane drogi mysli i dociekań, oraz poglądów. Ale oprócz tłumacza jest też współautor książki obok Emanuela Małyńskiego Léon de Poncins (niestety włoska Wiki). No i na koniec włoski wydawca, głowa wydawnictwa Hoepli Urlico Hoepli (też włoska Wiki). A oto inne wydania tej książki:

włoskie 1939 źródło

współczesne źródło

współczesne wyd. Arktos źródło

Niestety pierwszego wydania 1936 nie odnalazłem.

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować