Walka urzetu z indygo. Nowa książka w sklepie

W sierpniu zeszłego roku ukazał się II tom najlepszej chyba książki naszego wydawnictwa, która nosi tytuł „Kredyt i wojna”. Ilość zaskakujących wątków jakie się tam pojawiły zdziwiła nawet mnie samego. Postanowiłem więc, że do całego cyklu musi powstać zestaw suplementów. Zacząłem pisać jeden z nich poświęcony krucjacie dziecięcej, ale wojna zatrzymała te prace. Udało się jednak zdobyć, przetłumaczyć i wydać inną książkę. Poświęcona jest ona produkcji i handlowi urzetem barwierskim oraz konkurencji, jaką urzetowi w stuleciu XV i XVI zrobiło indygo sprowadzane z Indii. Mam nadzieję, że to dopiero początek naszej przygody z tą tematyką. Przed Państwem przywołana z mroków niepamięci praca Fritza Leuterbacha, „Walka urzetu z indygo”. Po raz pierwszy wydano ją na uniwersytecie w Heidelbergu, w roku 1903. Zwracam uwagę, że nikt poza naszym wydawnictwem nie tknąłby nawet tej tematyki z obawy, że nie zwrócą się zainwestowane pieniądze. Ja jestem dziwnie spokojny, że się zwrócą, a mało tego, że książka ta wszystkim się bardzo spodoba.

tagi: niemcy  handel  indie  indygo  urzet

6 czerwca 2022 14:13

MarekBielany @gabriel-maciejewski
6 czerwca 2022 22:59

w stuleciu XV i XVI zrobiło indygo sprowadzane z Indii.

kropka

Matka-Scypiona @gabriel-maciejewski
7 czerwca 2022 09:44

Cudo!

Proszę zabrać na konferencję! I nowy nawigator też!

Zyszko @gabriel-maciejewski
7 czerwca 2022 10:47

Świetna wiadomość, książkę z pewnością kupię.

A propos indygo byłem w sobotę z dziećmi  na imprezie urodzinowej gdzie główną atrakcję stanowiło farbowanie koszulek naturalnymi metodami, między innymi właścnie indygo. Zapach średni, ale kupa zabawy i efekt świetny :-). Temat nie jest więc tak hermetyczny jak się niektórym specom wydaje. Cieszę się, że idzie Pan ścieżką "inną niż inni".

gabriel-maciejewski @Zyszko 7 czerwca 2022 10:47
7 czerwca 2022 13:26

Nie mam wyjścia, wszystko zabiorę

agnieszka-slodkowska @gabriel-maciejewski
7 czerwca 2022 17:27

Świetna wiadomość! :) Po lekturze "Kredytu i wojny", "tkackiego" Nawigatora oraz "Historii koloru - niebieski" Michel'a Pastoureau, cały czas czuję niedosyt.

chlor @agnieszka-slodkowska 7 czerwca 2022 17:27
7 czerwca 2022 19:37

Goethe uważał swoją rozprawę o kolorach za dzieło życia, ważniejsze od Fausta.