-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

W sprawie bredni Patlewicza

Poprosiłem Szymona, żeby zajął się sprawą krucjaty Henryka hrabiego Derby. Taki list od niego dostałem

 

Znalazłem informacje, o które prosiłeś. Tych rzeczy jest trochę, a przy okazji znalazłem kilka ciekawych książek, które dla Ciebie przesyłam wraz ze źródłami.

 

Oto podsumowanie śledztwa:

Krucjata na Żmudzi i Litwie (1390-1392) i udział w niej Anglików oraz innych kontyngentów z zachodniej Europy

1. Witold poszukał militarnego sojuszu z Krzyżakami, wysyłając pojmanego krzyżaka Markwarda von Salzbach na negocjacje. 19 stycznia 1390 roku Witold podpisał Układ w Ełku, potwierdzający warunki poprzedniego porozumienia, Układu w Królewcu, podpisanego w 1384 roku podczas jego pierwszego konfliktu z Jagiełłą. Na warunkach tego traktatu Krzyżacy mieli przyrzeczoną Żmudź aż do rzeki Niewiaża w zamian za pomoc wojskową. W maju delegacja 31 żmudzińskich szlachciców przybyła do Królewca i przyrzekła lojalność wobec Witolda przez podpisanie Układu w Królewcu. Połączone siły Witolda i Krzyżaków składające się w większości z ochotników i najemników z zachodniej Europy, głównie z Francji, Niemiec, Anglii. Wśród uczestników byli Henryk hrabia Derby, przyszły król Anglii Henryk IV Lancaster i Marszałek Francji Jean Le Maingre. Angielscy krzyżowcy pozostawili dokładne opisy swoich działań w Prusach i na Litwie a ich wyczyny zostały wspomniane przez Geoffreya Chaucera w Opowieściach kanterberyjskich. Nie mogła to więc być mała ekspedycja. 

2. Istnieje świadectwo spisane przez Richarda Kyngestona, skarbnika Henryka Lancastera, opracowane przez Camden Society: Expeditions to Prussia and the Holy Land made by Henry earl of Derby (afterwards King Henry IV.) in the years 1390-1 and 1392-3. Being the accounts kept by his treasurer during two years, 1894. Przesyłam je w załączniku. Źródło to podaje, że Henryk wyekwipował dwa lub trzy duże statki (i prawdopodobnie pewna ilośc mniejszych jednostek), na których przybył wraz ze swoim kontyngentem na wyprawę przeciw Żmudzi. Trzeba pamiętać, że angielski kontyngent był tylko częścią większej wyprawy (właśnie szukam informacji o innych statkach i innyh siłach, które uczestniczyły w tej wojnie). Statkami dowodzili niemieccy kapitanowie z miast hanzeatyckich. Zgromadzono duże ilości zaopatrzenia dla rycerzy i żołnierzy: wina, piwa, zboża, a także koni i bydła. Wyprawa wyruszyła z angielskiego Bostonu i zatrzymała się po drodze w Gdańsku, gdzie było wielu angielskich przedstawicieli handlowych. To nie była mała wyprawa, zwłaszcza w przypadku takiego magnata jak Henryk. Świadczą o tym także wydane na nią sumy pieniędzy. 

3. Książka Wernera Paravicini „Die Preußenreisen des europäischen Adels“ (Paris 1982) podaje, że „(…) Kroniki zakonu, annały miejskie, rachunki książąt Burgundii i Orleanu (…) – te i inne źródła pokazują, że w latach 1390-1394 podróżowało do Prus tak wielu szlachciców francuskich i angielskich, jak nigdy przedtem i nigdy później.” Za rocznikiem toruńskim: “(…) fuerunt multi hospites in Prussia, quot multis annis simul non fuerunt” W Wyprawie brały udział statki francuskie i flamandzkie. 

3. Henryk, hrabia Derby, późniejszy Henryk IV, odbył dwie ekspedycje do Prus, w 1390 i 1392 r., Ich szczegółowy opis zachował się i ujawnił ogromne oszczędności finansowe, jakich dokonał Zakon Krzyżacki dzięki wykorzystaniu służby wojskowej gości Zakonu. Od sierpnia 1390 r. Do kwietnia 1391 r. Henry utrzymywał orszak trzynastu rycerzy, osiemnastu giermków, trzech heroldów, dziesięciu górników i inżynierów, sześciu minstreli i sześćdziesięciu żołnierz i sług innych rang w sumie około 100, plus pięćdziesięciu ochotników. Mówi się też o 300 ludziach ogółem biorących udział w tej wyprawie. Wydał ogółem 4360 funtów, czyli 13 000 pruskich marek (więcej niż Zakon miał zapłacić za całą wyspę Gotlandię), a z tego 564 £ poszło na wypłaty dla członków ekspedycji i ponad 400 £ na różne dary i prezenty. W 1392 Henryk wydał 239 funtów w sześć tygodni. Srebro i przybory kuchenne kupił na miejscu, za 75 funtów, a on wynajmował łodzie, konie i wozy, żeby wozić dobytek i łupy. Jego ojciec musiał mu pomóc w utrzymaniu płynności finansowej, ale właściciele dóbr Lancaster mogli sobie na to pozwolić. (wg Eric Christiansen, The Northern Crusades The Baltic and the Catholic Frontier 1100-1525, London, 1980).

4. Henryk w czasie kampanii w roku 1390 wziął do niewoli 11500 litewskich i żmudzkich jeńców, którzy zostali przyciągnięci do Królewca. (wg Chris Given-Wilson, Henry IV, Yale, 2016).

5. Przy okazji szukania znalazłem też książkę o stosunkach polsko-angielskich od średniowiecza do okresu nowożytnego (Britain and Poland-Lithuania contact and comparison from the Middle Ages to 1795, edited by Richard Unger, with the assistance of Jakub Basista, Leiden, Boston, 2008), którą załączam. Są w niej dwa artykuły mówiące o polsko angielskim handlu w późnym średniowieczu. Wynika z nich, że na Bałtyku działało bardzo wielu angielskich kupców, że roiło się tu od angielskich statków. Ale także polskie statki zawijały do Anglii. Anglicy zawijali głównie do Gdańska, gdzie mieściły się ich przedstawicielstwa handlowe. Było ich wielu w państwie Zakonu Krzyżackiego. Świadczy to, że byli żywotnie zainteresowani eksploatacją ekonomiczną regionu nadbałtyckiego. 

6. Dowód koronny na wielkość wyprawy: wzmianka z Kroniki Szkockiej (Scottichronicon) cytowany przez Wernera Paravicini na stronie 319 jego książki: 

„ (…)qui tunc ammiraldus eleaus fuit ducentarum et quadraginta navium, ad oppugnandum paganos, qui eo tunc, prae ceteris, ad mensam honoris magistri de Spruza ab herellis praeconizatus est.” wspomina 240 statków wysłanych do walki z poganami do Królewca i Williama Douglasa, który został dopuszczony do stołu Wielkiego Mistrza Krzyżackiego.

 

Patlewicz nie zna wszystkich źródeł, wziął pod uwagę tylko informację o statkach Henryka, która jest w Wikipedii. Tymczasem tam popłynęli Szkoci, Francuzi, Flandryjczyczy, Hiszpanie, Portugalczycy i było tam co najmniej 240 różnych statków.

 

To na razie byłoby na tyle  tej kwestii.

 

Z wyrazami szacunku

 

Źródeł, które dostałem oczywiście nie ujawnię, żeby ich Patlewicz nie ukradł. Niech sobie sam szukatagi: patlewicz  krucjata północna 

gabriel-maciejewski
1 marca 2018 13:57
29     3964    16 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Shork @gabriel-maciejewski
1 marca 2018 14:08

Ale chce Ci się taką pierdołą zajmować? Sam zdechnie.
Widzisz. W czasach analfabetów wypuszczanych z gimnazjów i matury bez wypracowania końcowego, każdy kto potrafi napisać poprawnie zdanie wielokrotnie złożone, to pisarz. Bierze sobie taki gostek program komputerowych do komponowania, który go pilnuje i pisze dzieło, które potem drukuje się na dmuchanym papierze, aby wydawało się grubsze. Pomyśl sobie jak mnie boli, gdy byle Izabela Marcinkiewicz wpisuje sobie w CV, że jest poetką, albo zlepek słów o menstruacji nazywa się wierszem. Posłuchaj sobie słów polskich piosenek lansowanych w radio i spróbuj się nie porzygać .
 

zaloguj się by móc komentować

boson @gabriel-maciejewski
1 marca 2018 14:16

Korzystam z okazji, aby wystosować apel do G. Brauna by się opamiętał.

zaloguj się by móc komentować

boson @Shork 1 marca 2018 14:08
1 marca 2018 14:19

to nie jest "pierdoła" - on wypuścił już drugi tom, a ten pierwszy wg Brauna rozszedł się migiem i będzie dodruk:

https://www.youtube.com/watch?v=eVb08IVbI6c

 

zaloguj się by móc komentować

Shork @boson 1 marca 2018 14:19
1 marca 2018 14:25

pierdoła zdalnie sterowana, podobnie jak ta cała szpagatem przywiązana do prawicy telewizja

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Shork 1 marca 2018 14:08
1 marca 2018 14:26

Zaskakujący wpis....naprawdę...

Uważa pan, że system strugania takich Patlewiczów, którego celem jest psucie opinii, marki "Coryllusa”, podważanie jego wiarygodności i pracy (tym samym osłabianie sprzedaży zarówno ksiażek jak i myśli) to jest pierdoła?

A może by tak zareagowac od razu i pod filmikiem Roli i wykazać kłamstow oszczercy Patlewicza? Może użyć klawiatury pod filmikiem na kanale Patlewicza o Kołłątaju i wpalcować linki Betacoola, pokazując kradzież pomysłów i pracy Wojtka? Żeby od razu unieszkodliwić szkodnika...

 

zaloguj się by móc komentować

Shork @ainolatak 1 marca 2018 14:26
1 marca 2018 14:28

ale śmiało, czy ja w tym jakoś przeszkadzam?
Może wpisując znajdziesz też i mój wpis sprzed paru godzin.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Shork 1 marca 2018 14:28
1 marca 2018 14:34

jeśli pan tam coś umieścił to się chwali, choć nie ma tam ani o Betacoolu ani o kłamstwie dot. statków

to jest kwestia postrzegania "pierdół"

zaloguj się by móc komentować

bendix @boson 1 marca 2018 14:19
1 marca 2018 14:42

Zychowicz dał głos:

http://nowahistoria.interia.pl/aktualnosci/news-zolnierze-wykleci-poradza-sobie-bez-patriotycznego-pudru-i-s,nId,2551504
 

 

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @valser 1 marca 2018 14:50
1 marca 2018 14:54

nie uważam podania faktów i źródeł (bez epitetów) - a piękną ściągawkę zrobił Stalagmit - za trolowanie, bo zaraz sie okaże, że z obawy przed byciem nazwanym hejterem nie robimy nic

zaloguj się by móc komentować

Shork @ainolatak 1 marca 2018 14:34
1 marca 2018 15:30

nie jestem managerem betacoola, sam ma ręce i dostęp do komputera.
Czytam książki odkąd skończyłem 4,5 roku. Dużo czytam. Przeżyłem natłok dobrych książek w latach 80-90tych, gdy zdażało mi się wydawać na nie całą pensję. Przeżywam i to bardzo zalew szajsu w kolorowych okładkach z entuzjastycznymi recenzjami pisanymi przez opłacanych za to sku*wysynów. Nauczyłem się odróżniać pisarza od pismaka po wysłuchaniu lub przeczytaniu dwóch zdań.
 

zaloguj się by móc komentować

betacool @gabriel-maciejewski
1 marca 2018 15:51

Pieknie Szymon - taką hiperbolę komuś zadałeś, że powinien teraz rozwijać czwartą prędkość komiczno-kosmiczną.

zaloguj się by móc komentować

onyx @boson 1 marca 2018 14:19
1 marca 2018 17:27

G. Braun się nie opamięta bo to jakiś szerszy projekt i po panu Nikt reklamuje kolejnego autora a wszyscy razem występują pod wspólnym szyldem wydawnictwa:

https://3dom.pro/

Prawicowy tort jest pokrojony na kawałki gdzie jeden wspiera drugiego a ten drugi skubie trzeciego. Żodyn tam nie chodzi wagowo w lidze Coryllusa więc będą szarpać nogawki i gryźć po kostkach a mając większy dostęp do mediów i dotacji będą szli na zmęczenie przeciwnika. "Kupą mości panowie".

Inny kawałek tortu:

https://twitter.com/sjastrzebowski/status/968494047169048576

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @gabriel-maciejewski
1 marca 2018 17:32

Bardzo dziękuję za zamieszczenie listu. 

Dodam jeszcze, że nie wiem jak można nazywać to co się działo w latach 1390-1392/4 na Litwie i Żmudzi małą ekspedycją, czy małym wydarzeniem, nawet biorąc pod uwagę tylko wyprawę 2-3 statków i 3000 ludzi hrabiego Henryka Lancastera. To nawet w warunkach średniowiecznych duża wyprawa. Przecież w skład wyprawy Hernana Cortesa, która podbiła Państwo Azteków wchodziło 500 żołnierzy piechoty i 13 konnych. Konkwistador Francisco Pizarro zabrał na wyprawę przeciw Państwu Inków 177 ludzi. A przecież nikt nie powie, że są to małe wyprawy czy mniej znaczące wydarzenia. 

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @betacool 1 marca 2018 15:51
1 marca 2018 17:33

Dzięki. Takie zagrania trzeba zwalczać.

zaloguj się by móc komentować

boson @Stalagmit 1 marca 2018 17:32
1 marca 2018 17:41

300 ludzi hrabiego Henryka Lancastera?

zaloguj się by móc komentować

boson @onyx 1 marca 2018 17:27
1 marca 2018 17:43

niestety, w tej całej pardon menażerii mam wrażenie, że tylko L. Żebrowski zachowuje się normalnie...

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @boson 1 marca 2018 17:41
1 marca 2018 17:47

Tu chodzi tylko o część ekspedycji, nie o całą krucjatę, która była wielkrotnie większa. Liczebność ekipy Lancastera podana jest w punkcie 3.

zaloguj się by móc komentować

boson @Stalagmit 1 marca 2018 17:47
1 marca 2018 18:02

"...i 3000 ludzi hrabiego..."

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @boson 1 marca 2018 18:02
1 marca 2018 18:07

Ok. Pomyłka. Miało być oczywiście 300. Przepraszam.

zaloguj się by móc komentować


onyx @boson 1 marca 2018 17:43
1 marca 2018 19:06

Tak to właśnie z grubsza wygląda, menażeria medialna. Począwszy od gwiazd YT a skończywszy na głównym wydaniu TVPInfo. Typy jakieś dobierane z wyglądu i wg posiadanych dysfunkcji. Klepią co chcą bo mogą bo jedyne ich zadanie to przekonywanie przekonanych czyli utrzymywanie emocji i podziałów. I tylko nikt się nie może powoływać na Klinikę Języka (ogólnie o środowisku) bo to medium nie posiada "certyfikatu koszerności". Na szczęście mamy jeszcze wybór.

zaloguj się by móc komentować

cortes @boson 1 marca 2018 14:19
1 marca 2018 19:11

Niestety to nic nie da! Braun bez żenady lansuje niejakiego Pana Nikt, który bez skrępowania wypisuje takie rewelacje, że podejrzewam, że po godzinach ma fuchę jako szef personelu Białego Domu. Wie wszystko o wszyskich i wszystkim wszystko. W sumie beszczelny dwudziestolatek i to oni, gimbaza, będa kradli i zgarniali pod siebie wszystko bo przecież warsztatu nie staje. Ot tacy performersi historii. A Braun to firmuje.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Stalagmit 1 marca 2018 17:32
1 marca 2018 20:21

chyba 300 ludzi, 3000 na pewno na 3 statki by sie nie zmieściło

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @stanislaw-orda 1 marca 2018 20:21
1 marca 2018 20:29

Tak, oczywiście 300 (słownie: trzystu), jedno zero wpadło niepotrzebnie. Bardzo przepraszam.

zaloguj się by móc komentować

Wolfram @gabriel-maciejewski
1 marca 2018 23:10

Wklejam linka do mojego komentarza z innego wątku "w temacie":

http://gabriel-maciejewski.szkolanawigatorow.pl/ksiazka-co-tydzien-czyli-rozpoczynamy-ofensywe#36417

Tagi: Marcin Rola, Magda Ogórek, Karoń, Wydawnictwo Zona Zero, Fronda i inne.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @gabriel-maciejewski
2 marca 2018 17:20

To ciekawa historia z tym panem magistem Patlewiczem. Już drugi tom w ciągu kilku miesięcy i bardzo mocne nazwiska w "ekipie promocyjnej": pan Grzegorz Braun, pan Płużański, pan Rola i jak słyszę - pan prof. Żaryn. 
Znacznie ciekawsze jest to, że drugi tom to już nie tylko historia a "historia polityczna", w której poddane są jakiejś "dekonstrukcji" różne mniej czy bardziej poważne postacie tutejszej sceny politycznej. Czy raczej "sceny teatralnej". Dostało się "wielkiej Lechii" i "hrabiemu Potockiemu". I panu Marianowi Kowalskiemu. Czyli nie tylko pracowite "nowe spojrzenie na historię Polski" ale też - mocne komentarze do bieżącej polityki i sceny politycznej. Przypadkiem uderzenie we wszystkich oryginałów, którzy mogą zawadzać jedynie słusznemu kierunkowi.

Jeśli intuicja mnie nie myli, to oglądamy z jednej strony jakiś fragment "batalii o schedę" po prof. Jerzym Robercie Nowaku, który ma swoje lata. I być może ktoś wymyślił sobie, że pan Patlewicz "się nada". A do tego młody sympatyczny autorytet dla młodych idealistów, którzy mają "szkodliwe ciągoty" do różnych "ruchów narodowych' czy "jeszcze gorszych rzeczy".  Mogliby na przykład czytać książki Gabriela Maciejewskiego - o socjaliźmie i o tych całych Brytyjczykach.

W wydawnictwie 3DOM są oferowane książki nie tylko pana Patlewicza ale też pana Michała Krajskiego, pana Sumlińskiego i oczywiście pana Grzegorza Brauna.

Albo pan Patlewicz pracowicie zbiera kłoski na polu skoszonym rok-2 lata wcześniej przez Szkołę Nawigatorów z Coryllusem na czele,  albo to coś jeszcze:)))

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @pink-panther 2 marca 2018 17:20
2 marca 2018 21:24

Tak skojarzyłem to "uderzenie we wszystkich oryginałów" : "Ociosywanie Mgły" albo chmury/cloud.

Jak zaświeci Słońce, to pojawi się "widmo Brockenu".  brrr..

zaloguj się by móc komentować

Zbigwie @gabriel-maciejewski
7 marca 2018 19:10

- Pierwsza wzmianka o udziale Anglików w wyprawie zachodniego rycerstwa na Prusy jest  "The Chronicle of the Prussian Land" Peter of Dusburg i odnosi się do 1329 r. Tekst jest w Internecie po rosyjsku: http://prussia.online/Data/Book/hr/hronika-zemli-prusskoy/%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%20%D0%B8%D0%B7%20%D0%94%D1%83%D1%81%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%B3%D0%B0%20-%20%D0%A5%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0%20%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%BB%D0%B8%20%D0%9F%D1%80%D1%83%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B9%20-%201997.pdf

z

- Dziadek Henryka hrabiego Derby, też Henryk (zmarły w1361 r.) wyprawiał się także do Prusów w latach 1351-1352.

- Interesujące źródło: „Between Two Worlds: A Comparative Study of the Representations of Pagan Lithuania in the Chronicles of the Teutonic Order and Rus' by Kristina Markman Doctor of Philosophy in History University of California, Los Angeles, 2015 Professor Patrick Geary, Chair , University of California, Los Angeles, 2015 – zawiera ogromna bibliografię.

- Full text of "Expeditions to Prussia and the Holy Land made by Henry earl of Derby (afterwards King Henry IV.) in the years 1390-1 and 1392-3. Being the accounts kept by his treasurer during two years" : https://archive.org/stream/expeditionstopru00kyngrich/expeditionstopru00kyngrich_djvu.txt

z- „Dux de Lankasten Anglicus fuit in Prussia et habuit multas contentiones pro vexillo sancti Georgii, sed non. obtinuit.”: https://www.cambridge.org/core/services/aop-cambridge-core/content/view/C21318F1196375D140753FF66C31C9B3/S2042170200002485a.pdf/introduction.pdf

 

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować