-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Uniwersytet jako trzecia władza

Znalazłem wreszcie książkę w języku polskim, która opowiada o początkach uniwersytetów.  Napisał ją profesor Jan Baszkiewicz i jest ona łatwo dostępna na allegro. Ma swoje lata, bo wydano ją w roku 1963 i zawiera treści dość kontrowersyjne, których zweryfikować nie potrafię.

Z ciekawostek tam umieszczonych najlepsza jest taka – w średniowieczu traktowano uniwersytet jako trzecią władzę, po papieskiej i cesarskiej. Była to więc instytucja poważna i choć nie prezentowała się tak wspaniale jak dzisiaj, nie miała wydzielonego obszaru z budynkami i infrastrukturą, jej wpływy były wielkie. Oczywiście w książce Jana Baszkiewicza sporo miejsca poświęcone jest filozofii starożytnej i wprowadzeniu jej najpierw do szkół biskupich i klasztornych, a stamtąd na uniwersytety, które – jak pisze Jan Baszkiewicz – nie były prostą kontynuacją działalności tych placówek.

Uniwersytety, a wcześniej szkoły klasztorne, rywalizowały ze sobą, o to która z nich jest bardziej szacowna i ma dłuższą tradycję. W tym celu preparowano dokumenty, w manierze XIII wieku, i podpisywano pod nimi donatorów – cesarza Teodozjusza na przykład, a jakby tego było mało jeszcze Cycerona. Tak zrobiono w Bolonii, uchodzącej za najstarszy uniwersytet w Europie. Mnie to zastanowiło, albowiem skoro pojawił się tam Cycero, to znaczy, że „odkryto” już filozofię antyczną. Nikt nie posunął się, co prawda, do tego, by podpisać pod taką fałszywką Arystotelesa, ale Cycero też jest niezły i świadczy o tym – co potwierdza Baszkiewicz – że kwestie metody i dowodu były w tamtych czasach traktowane dość luźno. Najważniejsze było, by udowodnić swoja pozycję. Możemy więc pokusić się o takie stwierdzenie – żeby udowodnić wyższość i postawić się na lepszej pozycji, a następnie ją obronić w dyskusji lub w walce na pięści czy też jakieś narzędzia, trzeba zastawić pułapkę.

Ja może teraz zacytuję fragment książki Baszkiewicza, który poprzedza ten kawałek, gdzie autor pisze o „odkryciu” wiedzy antycznej, co dokonało się w Hiszpanii zajętej przez Maurów i w Italii.

 

W miarę postępu wiedzy ludzie światli coraz wyraźniej dostrzegali wtórność, nieautentyczność nauki uprawianej w szkołach biskupich i klasztornych. Prymat problemów teologicznych, niechęć do zainteresowań doczesnych, do badań nad człowiekiem i jego naturą prowadziły do skostnienia tych szkół. Między VI a XII stuleciem ich programy zmieniły się minimalnie. Tętno pracy naukowej było słabe. Przepisywano wprawdzie uczone księgi w zakonnych skryptoriach, ale kopiści nie angażowali się w tę pracę intelektualnie, nie przeżywali żadnych naukowych emocji.

Nie wiem skąd Jan Baszkiewicz ma takie informacje – że nie przeżywali – ja od razu przypomniałem sobie Księgę z Kells i myślę, że jednak coś tam przeżywali w tych klasztorach i szkołach biskupich. Tyle, że wciąż jest to mało zbadane, albowiem wszystko przesłania odkrycie antyku i pisma ówczesnych filozofów, które odnaleziono we fragmentach.

Niektórzy już wiedzą do czego zmierzam i szykują argument – w średniowieczu nikt jeszcze nie rozumiał na czym polegała czysta spekulacja i jej wyższość nad metodami szczegółowymi. To jest zdobycz czasów późniejszych. No tak, ale ja właśnie o czasach późniejszych chcę mówić. Najpierw jednak cytat

Kiedy od końca XI wieku zaczęło wzrastać zainteresowanie „pogańską”, grecką i arabską filozofią oraz prawem rzymskim – autorytety kościelne, kierownicy szkół biskupich i klasztornych prawdziwie się przerazili. Każda nieco śmielsza nowość filozoficzna prowokowała wołanie o pojawieniu się nowej herezji lub o nawrocie pogaństwa. Obawa przed powrotem poganizmu była prawdziwą obsesją w średniowiecznym Kościele.

I dalej:

W utworach wielkich Greków: Platona, Arystotelesa, Euklidesa, Ptolemeusza, Hippokratesa, w dziełach Arabów: Rhaziego, Awicenny, Awerroesa szukano wiedzy o świecie, szukano prawd odkrytych rozumem ludzkim.

Tako rzecze Jan Baszkiewicz. Jak wczoraj sprawdziłem, był on równolatkiem mojego ulubieńca z ostatnich dni, czyli prof. Giovanniego Reale. Baszkiewicz urodził się w roku 1930 i zmarł w roku 2011, a Reale urodził się w roku 1931, a zmarł w roku 2014. Obaj reprezentowali tę samą instytucję, którą w średniowieczu, przynajmniej przez jakiś czas uważano za trzecią władzę – uniwersytet. Obaj mieli obowiązek posługiwać się metodami, które starożytni wypracowali w mozole po to, by dociekać istoty i całości bytu. Jak widzimy Jan Baszkiewicz przeciwstawia „dobrą” starożytną metodę badań, „złej” średniowiecznej. Reprezentująca ją bowiem hierarchia obawiała się – całkiem bezpodstawnie przecież – nawrotu pogaństwa. A jakby tego było mało, sama nie miała żadnych widowiskowych dokonań, ciągle tylko kazała kopiować te manuskrypty. Znów przypomnę – Book of Kells – IX wiek. Ciemnota i zacofanie, nic nowego nie powstaje, od VI wieku tylko kopiują i kopiują, a dopiero w XI odkrywają nagle ten antyk i robi się afera. Niestety nie umiem wskazać w jakich okolicznościach i za czyją dokładnie sprawą „odkryto” pisma antycznych filozofów i jak trafiły one, od razu, do łacińskich kopistów, a stamtąd do ośrodków kolportujących wiedzę, zwanych uniwersytetami, ale liczę, że ktoś mnie oświeci w tym względzie.

Giovanni Reale zaś, w rozdziale swojej fantastycznej książki Historia filozofii starożytnej zatytułowanym Natura i problemy filozofii starożytnej pisze tak:

Powiedzmy od razu, że według tradycji twórcą terminu filozofia miał być Pitagoras. I chociaż nie jest to historycznie pewne, jest prawdopodobne. Termin został z całą pewnością ukuty przez umysł religijny, który zakładał, że pewne i całkowite posiadanie mądrości (sofia) możliwe jest jedynie dla bogów, a równocześnie podkreślał, że dla człowieka możliwe jest tylko dążenie do mądrości, ciągłe przybliżanie się, miłość do niej nigdy w pełni nie spełniona i stąd właśnie bierze się nazwa filo-sofia: umiłowanie mądrości.

Dalej czytamy o tym, że filozofia chce być czysto racjonalnym czyli rozumowym, wyjaśnieniem tej całości, która jest przedmiotem jej dociekań. I to wszyscy rozumiemy, albowiem większość z nas chodziła na podstawowy kurs filozofii, na którym nudziła się śmiertelnie. Racjonalne jednak poznanie już na samym wstępie – o czym pisze Giovanni Reale - zakłada istnienie bóstwa. Pytanie czy poznawalnego racjonalnie czy nie? Bo jeśli nie, to chyba jest tu jakiś kłopot. Rozumiem, że setki ludzi przede mną mierzyło się z tym problemem i nie jest on żadną nowością. Ponieważ nie jestem filozofem, ale autorem historyjek publikowanych w sieci i na papierze, chciałbym na tym gruncie postawić całą sprawę. Mam bowiem wrażenie, przyglądając się pismom dwóch profesorów żyjących w tym samym czasie, z których jeden jest prawnikiem i historykiem, a drugi historykiem filozofii, że nigdy nie ruszyliśmy się z tego miejsca, w którym władze uniwersytetu w Bolonii postanowiły sfałszować dokument dowodzący starożytności tej placówki i podpisały pod nim cesarza Teodozjusza, a także Cycerona.

- Ruchu nie ma – powiedział Zenon z Elei - a Achilles nigdy nie dogoni żółwia, albowiem najpierw musi się znaleźć w połowie drogi, a wtedy żółw będzie już w połowie tej połowy.

Ponoć Diogenes z Synopy, jak mu powiedzieli, że ruchu nie ma, wyszedł z beczki i zaczął chodzić w tę i nazad. No, ale on nie kierował poważną placówką naukową więc mógł sobie pozwalać na takie ekstrawagancje jak chodzenie. Z profesorami jest znacznie gorzej. Oni muszą przekonać studentów nie tylko do takich banałów jak brak ruchu, ale także do nieistnienia Pana Boga, diabła, a także Księgi z Kells. I dostają na to naprawdę wiele czasu – 1930-2011, 1931-2014. I niech mi nikt nie mówi, że się nie starali.



tagi: historia  bóg  uniwersytet  metoda  filozofia  opis  rozum  dowodzenie 

gabriel-maciejewski
19 stycznia 2023 08:14
89     3038    15 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

valser @gabriel-maciejewski
19 stycznia 2023 08:30

Baszkiewicz, stary komuch, ze swoim kumplem z KBW Francem Ryszka napisali gniota pt. Historia doktryn politycznych i prawnych. To robilo za podrecznik akademicki.

Oni nie potrzebowali z beczki wychodzic, bo byli ze spalonych wsi i glodujacych miast.

Na czytanie tych smieci szkoda czasu.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @valser 19 stycznia 2023 08:30
19 stycznia 2023 08:39

No, ale żadnej innej historii uniwersytetu nie ma, albowiem - że posłużę się nieśmiertelną formułą akademików - "nie interesowała ona dotychczas badaczy"

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski 19 stycznia 2023 08:39
19 stycznia 2023 08:50

czyli mamy slot publikacyjny. To jest tyle warte co dadza za kilogram w skupie.

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @gabriel-maciejewski
19 stycznia 2023 09:06

Starogrecką smykałkę do naukowości kontynuowano w Cesarstwie Bizantyjskim. To w Konstantynopolu, a nie  w Bolonii funkcjonowała pierwsza w Europie placówka, założona pod koniec  IX wieku, która obecnie nazywamy  "uniwersytetem".

zaloguj się by móc komentować

atelin @gabriel-maciejewski
19 stycznia 2023 09:14

"Na kursach filozofii nudziliśmy się śmiertelnie."

Tak było, to prawda, bardziej poznawania prawdy niż filozofia, uczyło nas rozbite kolano na rowerowej wywrotce.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @atelin 19 stycznia 2023 09:14
19 stycznia 2023 09:45

Ja należałem do wyjątków, nie tylko się nie nudziłem, ale czytałem teksty nieobowiązkowe i mało znane (jeśli w ogóle),  np. autorstwa Maxa Schelera (jako student kupowałem podobne publikacje za środki ze stypendium fundowanego).

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @atelin 19 stycznia 2023 09:14
19 stycznia 2023 09:47

Ja bardzo dużo opuszczałem

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @stanislaw-orda 19 stycznia 2023 09:06
19 stycznia 2023 09:47

Wiem, wiem...też sobie doczytałem w książce Baszkiewicza

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @valser 19 stycznia 2023 08:50
19 stycznia 2023 09:49

Jak chcę się czegoś dowiedzieć o początkach uniwersytetu mam do wyboru komucha albo wiki. Wybieram i jedno i drugie...co mam poradzić?

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski 19 stycznia 2023 09:49
19 stycznia 2023 10:23

Szukanie prawdy w tych miejscach przypomina picie gnojowki. Ona wprawdze z 96% moze skladac sie z wody, ale mimo wszystko nie polecam. Mysle, ze jednak gdzies prawda jest napisana, tylko nieobecna jest na uniwersytecie. Byc moze nigdy na uniwersytet nie zawitala.

Nad wejsciem do barokowej sali biblioteki bylego opactwa Benedyktynow w St.Gallen (kiedys najwiekszej biblioteki swiata) jest napis w jezyku greckim - ΨΥΧΗΣ ΙΑΤΡΕΙΟΝ (PSYCHIS IATREION)  co w intencji autora oznacza "lekarstwo duszy".

Niestety wspolczesny google translator robi z ΨΥΧΗΣ ΙΑΤΡΕΙΟΝ - "klinike psychiatryczna".

 

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @gabriel-maciejewski
19 stycznia 2023 10:23

Tylko dla uściślenia, uniwersytety nie były złym pomysłem, dopóki nie wyrzucono z nich teologii jako fundamentu nauki i zamieniono na tzw. akademie. Tak tylko chciałem uściślić.

 

Ta notka to już knock out, brawo.

 

zaloguj się by móc komentować

valser @Kuldahrus 19 stycznia 2023 10:23
19 stycznia 2023 10:29

Uniwersytety byly fundowane przez wladce, a nie przez Kosciol. W zamierzeniu mialy byc doktrynalnym wsparciem z pomaca koscielnego autorytetu, taki to byl pomysl, czy dobry, to juz zalezy od przyjetej perspektywy. Dzisiaj na UJ profesorem jest Janek Hartman. Mysle, ze to jest wstystko mowiaca wizytowka.

Szkoda czasu. Nie ma sensu nawet patrzec w tamta strone. To jest smietnik i zlomnica.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @valser 19 stycznia 2023 10:23
19 stycznia 2023 10:30

Powiem tak - brudną wodą, brudną szmatą, można wymyś brudną szklanę do czysta. Jest to szczególnie praktyczne, kiedy nie ma czystej wody i szmatki, a szklanka sie lepi

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Kuldahrus 19 stycznia 2023 10:23
19 stycznia 2023 10:31

Okazuje się, że na początku tej teologii nie bylo wcale tak dużo. W Paryżu tylko i Oksfordzie, o ile czegoś nie pokręciłem

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski 19 stycznia 2023 10:30
19 stycznia 2023 10:37

Urocza metafora, tylko skad przekonanie, ze ona tutaj pasuje?

 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @valser 19 stycznia 2023 10:37
19 stycznia 2023 10:42

Musi, albowiem nie mieszkam w Sankt Gallen

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @valser 19 stycznia 2023 10:29
19 stycznia 2023 10:44

Tak, teraz to nie ma nawet co porównywać.

 

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @gabriel-maciejewski 19 stycznia 2023 10:31
19 stycznia 2023 10:47

To ciekawe, zawsze sądziłem, że jednak uniwersytety to był pomysł Kościelny. Władcy je zakładali jak to Valser wspomniał, ale jednak Boga stawiano tam na pierwszym miejscu.

 

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski 19 stycznia 2023 10:42
19 stycznia 2023 10:55

Niestety metafora "lekarstwo duszy" zostalo podmieniona na "klinike spychiatryczna", a czeka nas jeszcze ewolucja pojecia w kierunku  podmiany na "dom wariatow". Najbezpieczniej wypada byc zdrowym. Problem znika.

Ja w kazdym razie nie widze sensu czytania czegokolwiek co tam towarzysze w swoich wielkich dzielach naklamali. A to, ze naklamali z cala pewnoscia to nie podlega dyskusji. Zrobili to w taki sposob, ze 95% to woda, ale do picia sie nie nadaje. I to jest metafora gnojowki.

 

 

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @gabriel-maciejewski 19 stycznia 2023 09:49
19 stycznia 2023 10:57

Niekoniecznie:

https://tezeusz.pl/kosciol-i-nauka-jose-maria-riaza-morales-sj# 

A co do paradoksu Zenona, to już dawno go rozwiązano:

https://www-users.mat.umk.pl//~joasiak/presentations/7FNiS_KNM.pdf

zaloguj się by móc komentować

szarakomorka @valser 19 stycznia 2023 10:23
19 stycznia 2023 10:57

Znak czasów.

"Niestety wspolczesny google translator robi z ΨΥΧΗΣ ΙΑΤΡΕΙΟΝ - "klinike psychiatryczna"."

 

zaloguj się by móc komentować

valser @Kuldahrus 19 stycznia 2023 10:47
19 stycznia 2023 11:02

Kosciol mial zakony o roznej regule, ktore spelnialy swoje rozne zadania. Do czego mialyby byc tutaj potrzebje uniwersytety, to nie wiadomo za bardzo.

Wezmy taka Akademie Krakowska, ktora niby ufundowal krol Kazimierz Wielki. Od czasow dzaialnosci wybitnego historyka Karola Estreichera mlodszego, zalegendowanego jako ratownika dobr polskiej kltury nie jest to juz takie pewne.

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @gabriel-maciejewski
19 stycznia 2023 11:02

Tu takie krótkie podsumowanie, z 3 pozycjami bibliograficznymi po polsku (2 tłumaczenia). Znacznie młodszymi od Baszkiewicza.

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @Kuldahrus 19 stycznia 2023 10:47
19 stycznia 2023 11:05

Myślę, że nikt nie wie dokladnie jak było, dlatego ilość publikacji na ten temat jest homeopatyczna

zaloguj się by móc komentować

valser @szarakomorka 19 stycznia 2023 10:57
19 stycznia 2023 11:05

Nie jest bynajmniej ani zart, ani przenosnia.

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski
19 stycznia 2023 11:06

Dokładnie. Choćbyś biegał 100k/h ruchu nie ma, bo tak być musi. Za manie ruchu jest wypad ze stołka. Bo tak zarządziła najwyższa rada kapturowa z Cyceronem w herbie, mistrzem krasowmówstwa i stoikiem. Ciekawe że Cycero jednak ruch dopuszczał do ruchu. Rozważał bowiem zasady natury. Choć prawa natury ruch ograniczają znacznie. Czymuż ach czymuż sekta uniwersytecka nie dopuściła ruchu do ruchu? Bo inaczej ani Bruno ani Galileusz ani Kopernikus ani Niuton nie mogliby być wykreowani na gwiazdy. I nie dałoby się wywalić ze stołka takie na ten przykład Leibniza. Zaś przydwórni astrologowie i alchemicy, takoż i wędrowni, nie byliby źródłem podniety dla władców gorączkowo poszukujących przewag nad sąsiadem zza miedzy. Magowie-mędrcy nie mieliby utargu i nie mieliby za co kupować ksiąg mądrych a tajemnych. Nikt nie chciałby im wynajmować za bezdurno wież zamkowych do obserwacji i dostarczać na osłodę reńskiego tudzież weneckiego.    

Ach gdzie te czasy? Nic to. Najwyższa rada straciła sporo czasu, ale wszystko do odrobienia. Przynajmniej tak się zdaje inteligentom w drugim pokoleniu. Trzeba tylko dać ciała tym co trzeba i znowu będzie można doić cyca władzy jak za Cycerona. 

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @jolanta-gancarz 19 stycznia 2023 10:57
19 stycznia 2023 11:07

To już trzecia książka omawiająca we fragmentach historię uniwersytetu!!!! Niesamowite, trzecia na 800 lat, niezwykłe...Nie chciałem rozwiązywać paradoksu Zenona, ale wskazać na paradoks Diogenesa

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @valser 19 stycznia 2023 10:55
19 stycznia 2023 11:08

Giovanni Reale to poważny autor

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @jolanta-gancarz 19 stycznia 2023 11:05
19 stycznia 2023 11:09

To wygląda jak z programu "Historia bez cenzury"

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski 19 stycznia 2023 11:05
19 stycznia 2023 11:09

Wiadomo kto stracil na realizacji tego pomyslu i wiadomo jakie sa tego konsekwencje.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @valser 19 stycznia 2023 10:55
19 stycznia 2023 11:09

No ale. Przekszatałcenie życia publicznego w Psychis Iatreion jest koniecznością dla wielu, w tym dla fundacji/konferencji rektorów polskich. Wszak pośród wariatów wsiowy głupek jest królem. 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Magazynier 19 stycznia 2023 11:06
19 stycznia 2023 11:10

Trza się za beczką rozejrzeć

zaloguj się by móc komentować

atelin @jolanta-gancarz 19 stycznia 2023 10:57
19 stycznia 2023 11:11

I zrobił to gość, który wymyślił całki.

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @gabriel-maciejewski 19 stycznia 2023 11:07
19 stycznia 2023 11:14

To nie pisz o myciu lepkiej szklanki brudną ścierą.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski 19 stycznia 2023 09:49
19 stycznia 2023 11:16

Jeśli nie mam dostępu do pism Wiktorynów, średniowiecznych kanoników teologów piszących właśnie o leczeniu umysłu, to trzeba destylować czystą wodę z pomyjów. Toksyczny opad jest powszechny i zabarwia wszystkie źródła. Ale przez analogię łaska daje umysłowi przebłysk czystego źródła. Trzeba tylko zrozumieć że analogia to podobieństwo i różnica, i że trzeba czasu na zrozumienie na czym różnica polega. Do tego potrzebne są przesłanki, zaś błędy są nieuniknione, a nawet pożyteczne. Uczą pokory i odsłaniają stopniowo rzeczywistość.   

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @gabriel-maciejewski 19 stycznia 2023 11:09
19 stycznia 2023 11:16

A Baszkiewicz? Łagodniejsza wersja "Poradnika agitatora"?

zaloguj się by móc komentować

Paris @gabriel-maciejewski 19 stycznia 2023 09:47
19 stycznia 2023 11:23

A  ja,  Panie  Gabrielu,...

...  opuszczam  te  ,,starozytne,,  bzdury  do  dzis,  prawie  w  calosci...  tylko  dla  Panskich  wpisow  robie  wyjatek  !!! 

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski 19 stycznia 2023 11:10
19 stycznia 2023 11:24

No co ty? Beczkę przecież już masz. Że działa jak karuzela baryczna dla kosmonautów to tylko bonus. Dzięki temu potrafi 3 krotnie przebić szybkość dźwięku. No i ćwiczy odporność na meteoropatię. 

Aha, bo ty myślałeś że beczka to coś co da ci spokój. No nie wiem. Być może. Ja takiej jeszcze nie spotkałem. Spokój tylko po północy kiedy ustaje ruch pozorny.  

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski 19 stycznia 2023 11:08
19 stycznia 2023 11:26

Mnie to wyglada, ze to ty powaznie traktujesz Giovanniego. Byc moze masz swoje powody. Ja jednak nie mam takich powodow i juz nie musze tego w ogole traktowac.

Jesli rzeczy powszechnych w zyciu publicznym nie ma w ogolnie dostepnym obiegu, to powody tego sa raczej oczywiste. No, ale moze oni wtedy, w sredniowieczu nie mieli "ustawy o dostepie do infromacji publicznej", albo, ze Akademia Krakowska to byla z prywatnych pieniedzy wiec co komu do tego?

Najlepiej dyskutowac o konkretach - akt fundacyjny Akademii Krakowskiej. Sami zaintersowani powinni zadbac o to, zeby dla tzw. potrzeb nauki to dobrze udokumentowac.

No, ale wtedy trzeba bybloby powiedziec skad sie wzial pomysl, kto go krolowi podpowiedzial, kto realizowal pomysl, z czyja pomoca i o co tak na prawde chodzilo?

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @jolanta-gancarz 19 stycznia 2023 11:14
19 stycznia 2023 11:26

Mycie szklanki czystą ścierą to luksus dostępny tylko Wiktorynom, św. Tomaszowi i Zofii Kossak-Szczuckiej. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @atelin 19 stycznia 2023 09:14
19 stycznia 2023 11:30

U mnie tylko filozofia była ciekawa. Reszta wymagała dużego nakładu własnej walki z nudą i lenistwem. Filozofia wymagała natomiast pracy, ale nasz Arystotel od razu pokazał nam zająca. I ja gonię go do tej pory. Kilku moich znajomych takoż. 

zaloguj się by móc komentować

Paris @valser 19 stycznia 2023 10:29
19 stycznia 2023 11:32

Czyli,...

...  SAMOKSZTALCENIE  to  jest  to...  zawsze  mialo  przyszlosc,  ma  i  miec  ja  bedzie...  jeszcze  szukanie  i  pytanie  !!!

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @valser 19 stycznia 2023 11:26
19 stycznia 2023 11:35

;)))

Szkoda, ze nie ma plusa za komentarze;(

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @Magazynier 19 stycznia 2023 11:26
19 stycznia 2023 11:36

Valser ma rację. Trzeba zejść na ziemię, a przypowieści zostawić Chrystusowi...

zaloguj się by móc komentować

m8 @valser 19 stycznia 2023 08:30
19 stycznia 2023 11:40

Tak. Oni tak "byli ze spalonych wsi" jak Awicenna "był Arabem". Może w znaczeniu, że to oni je spalili...

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @jolanta-gancarz 19 stycznia 2023 11:36
19 stycznia 2023 11:51

Przecież cały czas jesteśmy na ziemi. Rady kapturowe nie pozwolą nam o tym zapomnieć. Trzeba robić jedno i drugie. Robić śledztwo w sprawie Aktu Założycielskiego Akademii Krakowskiej i badać metody zasypywania źródeł. To są sprawy które się uzupełniają. Czasem albo nawet często okazuje się że jedna rada kapturowa robi jedno i drugie. Przy okazji można odsłonić rzecz dostępną tylko dla czytelników Angelicum i Archiwum Watykańskiego. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @m8 19 stycznia 2023 11:40
19 stycznia 2023 11:52

Zgadza, się wieś spalili. Zasoby ludzkie zutylizowali na plantacjach, w haremach i kopalniach. 

zaloguj się by móc komentować


valser @jolanta-gancarz 19 stycznia 2023 11:35
19 stycznia 2023 12:00

Moj synek sobie wybral UJ jako miejsce na studia.

Realia sa takie, ze na Starym Miescie UJ ma jakies klitki w starych kamiennicach od zawsze i tam na krzywej podlodze i pokrzywionych scianach, ktore nie jedno widzialy i robia "tradycyjna naukowa atmosfere, ktora uksztaltowala wiele pokolen" robia zajecia dla 25 studentow, a w sali jest 17 miejsc siedzacych. Jak nie przyjdziesz pol godziny przed zajeciami (co nie jest mozliwe bo studenci spedzaja polowe czasu na przemiesczaniu sie pomiedzy tymi dziuplami na miescie), to sedzisz na podlodze po prostu i perspektywy zaby ogladasz swiat. No, a jak masz kurtke, albo torbe to wykladowca pozwala ci na niej usiasc.

Dodam jeszcze, ze profesorem na UJ jest Janek Hartman i on tam "edukuje" mlodych ludzi w temacie etyki.

Jak sie dowiedzialem o tych europejskich standardach edukacji, to podsumowalem to swoja wiazanka i poradzilem synkowi, zeby ten pierdolnik opuscil jak da sie najszybciej. Zrobil tam licencjat i przeniosl sie do Poznania i tam skonczyl studia magisterskie.

Na koniec wychodzi kolejny bajbus, zwany profesorem de Barbaro i chrzani naukowo o trzech pandemiach - nienawisci, postprawdy i glupoty.

A potem zdziwko, ze ktos im robi Sonderaktion Krakau?

zaloguj się by móc komentować

valser @jolanta-gancarz 19 stycznia 2023 11:36
19 stycznia 2023 12:03

Trzeba pisac wlasne narracje. No, ale nie z wikipedii czy z Baszkiewicza, czy w opozycji do niego. Baszkiewicz i ten drugi z Italii nie maj tu juz nic do gadania. Szkoda czasu na tych popaprancow.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @valser 19 stycznia 2023 12:03
19 stycznia 2023 12:14

Mówisz znowu o luksusie. O czystej sytuacji. Dobrze poradziłeś swojemu synowi. Ale to nie koniec historii. Kopernik jest humanistą czy nie? Ja tego nie wiem. Może rację ma Drobny a może Boson. To trzeba dopiero zbadać. Nie da się tego zrobić bez odwalenia ton brudu zardzewiałą łopatą. Innej nie mam. A trzeba to zrobić dla komunikacji, dla stworzenia normalnej komunikacji. Oczywiście że na jakiś czas i dla jakiejś wąskiej grupy ludzi. 

zaloguj się by móc komentować

m8 @jolanta-gancarz 19 stycznia 2023 11:35
19 stycznia 2023 12:18

Bardzo dobry pomysł.

zaloguj się by móc komentować

zkr @gabriel-maciejewski 19 stycznia 2023 11:07
19 stycznia 2023 12:23

co do wiki - ona ma te zalete, ze przy porzadnie napisanych notkach sa konkretne przypisy i bibliografia
w angielskiej mozna znalezc na przyklad taka pozycje:

A History of the University in Europe

zaloguj się by móc komentować

zkr @valser 19 stycznia 2023 10:23
19 stycznia 2023 12:27

> Szukanie prawdy w tych miejscach przypomina picie gnojowki.

co do wiki to zalezy od dziedziny
jesli chodzi o matematyke, fizyke, chemie, biologie to moge podac przyklad wielu artykulow, ktore, widac, ze sa pisane przez zawodowcow
i w takich artykulach na potwierdzenie tego mamy bogate przypisy i sensowna bibliografie (konkretne monografie i linki do artykulow z liczacych sie czasopism), dzieki czemu mozemy na powaznie wejsc w temat

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @valser 19 stycznia 2023 12:00
19 stycznia 2023 12:28

Jest gorzej, niż za komuny, chociaż wielki kampus dla niektórych kierunków jakiś czas temu wybudowali. A o kadrze, zwłaszcza na psychologii, czy dziwacznym kierunku: kulturoznawstwo, to już lepiej nie wspominać. Podobnie jak o reprodukcji jurystów - aferzystów. Zgroza!

zaloguj się by móc komentować


valser @Magazynier 19 stycznia 2023 12:14
19 stycznia 2023 12:35

Luksus to by byl wtedy, jakbys zrobil konkurencji Sonderation i wyslal ich wszytkich do diabla i mogl promowac z dobrym skutkiem swoje narracje bez idiotycznej konkurencji, a nie tylko tworzyc i pisac.

Jak sa jakies rzeczy, ktore zaluje, to tylko takie sytuacje, ze odpuscilem paru popaprancom, co stali na mojej drodze, albo nie spieszylem sie, zeby zamknac temat i dawalem smieciom czas na przegrupowanie.

Jak ktos twierdzi, ze Kopernik byl humanista to znaczy, ze sie z Jankiem Hartmanen na glowy zamienil. Jedyna pomoc to odjac glowe.

 

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @valser 19 stycznia 2023 12:03
19 stycznia 2023 12:42

Jest szansa, że to się zapadnie pod własnym ciężarem, jak spróchniałe drewno. Zwłaszcza odkąd reaktywowano zawodówki, zamiast wyższych szkół gotowania na gazie, które dawały zatrudnienie i awanse różnym Hartmanoidom.

zaloguj się by móc komentować

peter15k @gabriel-maciejewski
19 stycznia 2023 12:44

Uniwersytety u nas to największe pod względem zatrudnienia firmy- bańki  regionalne. Dodatkowo dynastyczne. Ciepły etat plus walka o granty i inne benefity.  Bardzo ciekawie reagują na rzeczywistość. Akademie Medyczne przemianowane na uniwersytety, rządzone przez profesurę "ciekawie" zareagowały na ostatnie informacje nt szkodliwości wiadomych preparatów. Wśród znanych absolwentów Harvardu dominują gwiazdy polityki, mediów show biznesu czyli gwiazdy narracji. Bowiem narracja uniwersytecka, która może narzucić tzw "naukowość" masom to klucz do sukcesu,  nie mając oczywiście nic wspólnego z nauką. 

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @Magazynier 19 stycznia 2023 11:51
19 stycznia 2023 12:47

No właśnie różnie z tym bywa. Bo albo są tzw. wąscy specjaliści, albo popularyzatorzy. A między nimi jest ta pospolitość, co skrzeczy.

I życie z ograniczonym polem manewru, ale koniecznością ciągłego dokonywania wyboru. Bo przecież ruch istnieje;))

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @zkr 19 stycznia 2023 12:23
19 stycznia 2023 12:50

Ciekawe co Anglicy piszą o źródłach swoich uniwerków.

Z Kościołem to chyba nie miało to wiele wspólnego. Takie cytaty znalazłem w dziele Amerykanina Charlesa Homera Haskinsa o XII w. 

Dlaczego pierwszy uniwersytet angielski założono w Oksfordzie, albo dlaczego jakikolwiek uniwersytet miałby powstać w Oksfordzie, nie wie nikt. Średniowieczny Oksford nie był miastem katedralnym; nie był nawet jednym z największych miast w Królestwie Anglii. Pierwotnie saskie miasto mogło się pochwalić normańską twierdzą, klasztorem św. Frideswidy i trzema kolejnymi położonymi nieopodal w Abington, w Oseney i w Eynsham, oraz pobliskim zamkiem królewskim. Mimo to, jeżeli ktokolwiek poszukiwałby lokalizacji dla przyszłego uniwersytetu, bez trudu znalazłby lepiej przygotowane miejsce, jak na przykład Londyn, York, Winchester czy Canterbury. Zwłaszcza Londyn, w którym uniwersytet założono dopiero w 1836 r., zdawał się dysponować równie wielkimi szansami na centrum nauki co Paryż.

Przyjmijmy więc konkluzję dziekana Rashdalla: „Oksford musi się pogodzić z faktem, że jego pozycja akademicka jest przypadkiem, wyrosłym na bazie handlowego znaczenia tego miasta”, do czego my możemy dodać – oraz łatwości dotarcia przez podróżnika, co jest związane z handlem.

(...) Oksford nie mógł „po prostu wyrosnąć” jak Paryż, ponieważ nie potrafimy wskazać na cokolwiek, z czego by wyrósł.

(...) O Cambridge, drugiej nowożytnej ostoi systemu kolegialnego, nie słyszymy ani słowa przed migracją studencką z Oksfordu w 1209 r. Nie potrafimy również znaleźć jakichkolwiek inherentnych powodów, które wyjaśniałaby, dlaczego Cambridge stało się lokalizacją drugiego z wielkich historycznych uniwersytetów angielskich.

Opisy na wiki też są wielce ciekawe:

O Oxfordzie: Akademicy nie żyli w przyjaźni z mieszkańcami Oksfordu, co w czasach średniowiecznych było ogólnym standardem w stosunkach uniwersytet–miasto. W 1209 jeden ze studentów został oskarżony o gwałt na mieszczance. Mieszczanie aresztowali trzech przyjaciół domniemanego gwałciciela (on sam się ukrywał), którzy zostali następnie powieszeni na rozkaz króla Jana.

O Cambridge: Za początek istnienia Uniwersytetu w Cambridge przyjmuje się rok 1209, kiedy w mieście osiedliła się grupa akademików uchodzących z Oksfordu po tym, jak tamtejszy uniwersytet zawiesił działalność w odpowiedzi na powieszenie przez władze miasta dwóch studentów oskarżonych o morderstwo

 

zaloguj się by móc komentować

valser @zkr 19 stycznia 2023 12:27
19 stycznia 2023 13:01

to fakt. Sa dobre artykuly w tych obszarach.

No, ale jesli wziac historie (obojetnie czego) to pojawia sie tzw. niescislosci, czyli te 5%, ktore z wody zrobi gnojowke. 

Wezmy przyklad z filozofii i to w jaki opisany jest spor o powszechniki. Nikt tego nie laczy ze sporem o inwestyture, ktory rozgrywal sie w tym samym czasie i byl bezposrednia implikacja, a czasami motorem sporu doktrynalnego. Te akcje filozoficzno-doktrynalne i rzeczywiste-polityczne rozgrywaja sie w jednym czasie i przebiegaja rownolegle do siebie w XI i XII wieku.

Jak sie wejdzie w notke w wiki, to ten spor doktrynalny wisi w powietrzu i odnosi sie jedynie do cwierkania ptaszka na galezi.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%B3r_o_uniwersalia

Na dodatek przedstawienie calego problemu jest slabe i malo przejrzyste.

Spor o Uniwersalia dotyczy sposobu istnienia Idei. Na to sa cztery odpowiedzi - realizm w wersji skrajnej i umiarkowanej oraz nominalizm w wersji skrajnej i umiarkowanej.

Najlepsze jednak jest to, ze te pytania sa nadal aktualne i zadajac dzisiaj ludziom te same pytania dotyczace sposobu istnienia Idei i nazw ogolnych mozna ich latwo umiescic na mapie i przyporzadkowac do jednego z czterech stanowisk.

 

zaloguj się by móc komentować

zkr @ahenobarbus 19 stycznia 2023 12:50
19 stycznia 2023 13:03

" A History of the University in Europe is a four-volume book series on the history and development of the European university from the medieval origins of the institution until the present day. The series was directed by the European University Association "

Ze strony European University Association

" The European University Association (EUA) represents more than 800 universities and national rectors’ conferences in 48 European countries."

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @zkr 19 stycznia 2023 13:03
19 stycznia 2023 13:09

Ale wydane przez Cambridge University Press. 

zaloguj się by móc komentować

zkr @valser 19 stycznia 2023 13:01
19 stycznia 2023 13:10

> niescislosci, czyli te 5%, ktore z wody zrobi gnojowke. 

nie tylko niescislosci robia gnojowke
spotkalem sie z opinia, ze potrafia korygowac/cenzurowac wpisy aby jakis "nieprawomyślny" autor nie napisal za duzo

zaloguj się by móc komentować

Trzy-Krainy @gabriel-maciejewski
19 stycznia 2023 14:15

Dzieła greckich filozofów tłumaczyli na pocz. średniowiecza na arabski i przepisywali mnisi w klasztorach, których resztki znajdują się w płd.-wsch. Turcji. W ten sposób ci filozofowie "trafili" do Arabów, a potem do Hiszpanii.

zaloguj się by móc komentować

szarakomorka @valser 19 stycznia 2023 11:05
19 stycznia 2023 14:58

Wiem, z niedowierzaniem sprawdziłem przed napisaniem :-)

Może, jednak większość nadaje się już tylko do tej kliniki?   

A jeżeli się nie nadaje, to będzie się nadawała.

I pomyśleć, że zaprogramowana maszyna wie o czym pisze:-))

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @peter15k 19 stycznia 2023 12:44
19 stycznia 2023 15:06

"Wśród znanych absolwentów Harvardu dominują gwiazdy polityki, mediów show biznesu czyli gwiazdy narracji."

To prawda.

Wśród znanych absolwentów Yale University jest m. innymi były prezydent George W. Bush.

Studiował tam historię, a mieszkańców Grecji nazywał Greczanami.

zaloguj się by móc komentować

valser @zkr 19 stycznia 2023 13:10
19 stycznia 2023 15:37

to mozna sobie przesledzic w hustorii edycji postow. Duzy temat. Najlepiej to wypada w zyciorysach.

Taki wybitny jak Wojciech Eichelberger zyciorys w wiki juz nie podaje, ze bzykal jako terapeuta swoja pacjentke, ktora byla mezatka. Zrobila sie z tego afera, cos tam poprzepraszal i zawiesili go na chwili w PTP, no, ale juz wszystko wrocilo do normy.

On teraz sie wymadrza w takich tematach - https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,53668,25040075,wojciech-eichelberger-nie-kazdy-romans-jest-zdrada-zakochanie.html?disableRedirects=true

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Eichelberger

 

Niewiele juz z tego zostalo:

https://wiadomosci.wp.pl/eichelberger-przepraszam-tych-ktorzy-cierpieli-przez-moja-zdrade-6031231169557121a

https://forum.gazeta.pl/forum/w,13,19175460,19175460,W_Eichelberger_zawieszony_w_prawach_czlonka_PTP.html

W tym towarzystwie to jest norma, bo zarowno "pionierzy" dyscypliny jak Freud i Jung bzykali swpje pacjentki w ramach terapii za ktore kasowali pieniadze.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @gabriel-maciejewski
19 stycznia 2023 15:43

Chcę zabrać głos w dyskusji i wyjaśnić parę spraw. Uniwersytet mu zakładać każdy kto chciał. Musiał zadbać tylko o jego uposażenie i musiał zostać zatwierdzony przez Stolicę Apostolską, jeśli zostało szereg warunków spełnionych. To raz.

Jeśli chodzi o "odkrycie starożytności" to odsyłam to rozróżnień dokonanych  przez Regine Pernoud. Średniowiecze przeżyło kilka renesansów. Ten karoliński, czy ten XII wieku zwany monastycznym, który zrodził scholastykę i dał początek gotykowi. Oraz ten ostatni nazwijmy go po naszemu arabskim, który pogrzebał średniowiecze. Otóż te dwa pierwsze różni od ostatniego paradygmat podjeścia do starożytności.

Po pierwsze te dwa intencjonalnie, świadomie chciały odnosić się do póżnego antyku, tzw. starożytności chrześcijańskiej, chodzi o epokę pierwszych soborów i Ojców Kościoła. Po drugie starożytność miała dla nich walor inspiracji, była punktem wyjścia, aby znaleźć własne rozwiązania. Oni nie chcieli kopiować starożytności tylko twórczo ją rozwinąć w chrześcijańskim kontekście.

Ostatni natomiast renesans zwany odrodzeniem czy arabskim odnosił się intencjonalnie do starożytności pogańskiej. I nie chodziło tutaj o inspirację ale naśladownictwo i imitację. Marzeniem renesansowych humanistów było, aby ich społeczeństwo stało się społeczeństwem pogańskim.

Jak więc widzimy róźnica jest znaczna. Myślę, że warto to mieć na uwadze.

zaloguj się by móc komentować

Janusz-Tryk @gabriel-maciejewski
19 stycznia 2023 15:53

Mnie ciekawi sprawa przepływu informacji że wschodu.  Coś mi się wierzyć nie chce ze nie było tego przepływu. Na kursie filozofii też byłem ale np o uniwersytecie w Nalandzie w Indiach nie słyszałem.

zaloguj się by móc komentować

atelin @jolanta-gancarz 19 stycznia 2023 12:42
19 stycznia 2023 16:04

Faktycznie!!! Powinne być plusy za komentarze! Przy Hatmanoidach oplułem ekran i klawiaturę.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @ahenobarbus 19 stycznia 2023 12:50
19 stycznia 2023 16:18

Nie wiem o co chodzi tym gostkom. Przecież jeśli miał środowisko handlowe to miał z czego wyrastać. W Paryżu tak samo. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @valser 19 stycznia 2023 12:35
19 stycznia 2023 16:23

Tak twierdzi Drobny. A on przekopał ten temat. Muszę przejść jego drogę żeby to sprawdzić. Do lata nie dam rady tego zrobić. 

Konkurencja Sonderation nie zawadzi. Sprawiła kłopot, ale w sumie też dodała coś do promocji. Dzięki niej zostałem nominowany do tytułu. Teraz jestem na trzecim miejscu. Ale to już dzięki wam. 

zaloguj się by móc komentować

valser @Magazynier 19 stycznia 2023 16:23
19 stycznia 2023 17:07

Co to znaczy "przekopal temat"?

Odnalazl jakies niepublikowane wiersze Kopernika, czy jednak sie okazalo, ze kanonik, ktory lezy pod oltarzem w katedrze we Fromborku, to jednak on ta gosposie mial nie tylko od przepierki i gotowania? A moze chodzi o to, ze koledzy Lutra w Niemcach mu wydali ksiazke?

" Muszę przejść jego drogę żeby to sprawdzić " - widze, ze stanowczo postanowiles walczyc z nuda.

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @stanislaw-orda 19 stycznia 2023 09:06
19 stycznia 2023 17:24

Tak...Salerno w Italii....pierwszy uniwerek. Ciekawe że akurat tam, a nie w stolicy? Nie zastanawiające?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mniszysko 19 stycznia 2023 15:43
19 stycznia 2023 17:26

Dziękuję za ten komentarz, bo porządkuje sprawy. Mnie szlag trafia czasem, gdy słyszę te herezje o "twórczym" renesansie w XV-XVIw. Małpoludy małpowały.

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @Magazynier 19 stycznia 2023 16:23
19 stycznia 2023 17:50

Można głosować więcej, niż jeden raz. Windujemy Wacka!

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @gabriel-maciejewski 19 stycznia 2023 09:47
19 stycznia 2023 18:48

ja takie info znalazłem akurat nie uBaszkiewicza, choc niemozna wykluczyć, ze jedni przepisuja od drugich. Ale było w zapiskjach jakiegos urzednika bizantyjskiego i pewmnie wszyscy "wiedzą" od niego. Musiałbym poszukac, bo kiedys mialem to zapisane, ale juz nie wiem w którym pliku. A mam ich tyle, że ho ho.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Kuldahrus 19 stycznia 2023 10:47
19 stycznia 2023 18:55

Władcy bywali przede wszystkim fundatorami. Z reguły to byli analfabeci, zatem z natury rzeczy  nie mogli "zakładać" placówek naukowych.  Natomiast dawać wsparcie materialne (i materiałowe), fundusze, nadziały i darowizy , to  owszem.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @valser 19 stycznia 2023 12:00
19 stycznia 2023 19:07

wspólczesna patologia "nauki" polega , miedzy innymi na takiej prozaicznej okolicznosci.

W cywilizacji antycznych Greków pojawiło sie przez jakies pic stuleci, dajmy na to,  10 filozofów, a z tymi mniej znanymi niech będzie że było ich 20. A dzisiaj rok rocznie z rozmaitych akademii wychodzą wielutysięczne armie "filozofów". Część z nich zostaje na asystenturze i naucza kolejnych jedynie tego, czego sami zdołali się  nauczyć od podobnych do nich nauczycieli. Koło (błędne) kręci się w nieskonczoność. Absurd zinstytucjonalizowany pozostaje wciąż absurdem.

Kliniczny przykład działania prawa Kopernika-Greshama.

zaloguj się by móc komentować

valser @stanislaw-orda 19 stycznia 2023 19:07
19 stycznia 2023 19:13

Bedzie ciezko znalezc przyklad patologii i absurdu, ktore nie sa zinstytucjonalizowane.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @valser 19 stycznia 2023 19:13
19 stycznia 2023 19:35

Owszem. A przy galopującej  "demokracji" będzie coraz to ciężej.

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @stanislaw-orda 19 stycznia 2023 19:07
20 stycznia 2023 15:06

W ten sposób głupi naucza drugiego i robi z niego też głupca 

zaloguj się by móc komentować

m8 @valser 19 stycznia 2023 15:37
20 stycznia 2023 19:10

W przypadku pana Wojtka dochodzi jeszcze zazarta obrona "terapeuty dziececego" Samsona - Jak niepodlegosci.

zaloguj się by móc komentować

m8 @zkr 19 stycznia 2023 13:10
20 stycznia 2023 19:13

Nie tyle potrafia" , co jest to ich modus operandi. Do tego stopnia , ze pewne hasla maja swoich opiekunow - cerberow reagujacych blyskawiczniew na probe edycji. (gdzies o tym cztalem , byc moze nawet na sn)

zaloguj się by móc komentować

zkr @m8 20 stycznia 2023 19:13
20 stycznia 2023 19:15

> pewne hasla maja swoich opiekunow - cerberow reagujacych blyskawiczniew na probe edycji

tez slyszalem o tym

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować