-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Systematyka gatunku homo sapiens czyli zawłaszczanie charyzmatów

Wróciłem wczoraj bardzo zmęczony i w zasadzie miałem nic nie robić, ale włączyłem komputer i zacząłem przeglądać serwisy. Sam nie wiem skąd pojawiło się nagle w mojej głowie hasło – systematyka gatunku ludzkiego. Następnie zaś trzy rzędy w tej systematyce: człowiek stworzenie boże, człowiek stworzenie sponsorów oraz człowiek stworzenie tajniaków. Innych stworzeń chodzących na dwóch nogach na planecie Ziemia nie ma. Bardzo proszę teraz Krzysia, żeby tę moją systematykę przełożył na łacinę.

Teraz sobie przypomniałem – w WP puścili wywiad z pisarzem Żulczykiem, który był podpisany tak mniej więcej, że Żulczyk jest obecnie najzdolniejszym polskim autorem. Wywiad przeprowadzał Marcin Prokop, a wszystko odbywało się w pomieszczeniu wystylizowanym na magazyn browaru. Na ścianie była nawet nazwa browaru – Namysłów. Pomyślałem więc, że oto mamy pisarza stworzonego przez sponsorów. Powołano go do życia spośród wybrańców, stworzonych z kolei wcześniej przez tajniaków, którzy wmówili sobie i innym, że są absolutnie wyjątkowi. Wszystko zaś po to, by dobrać się do budżetów promocyjnych potentatów branży spożywczej. Wywiadu wysłuchałem przy wyłączonej fonii, bo kiedy raz ją włączyłem Prokop pieprzył tak strasznie, że nawet Żulczyk nie mógł tego wytrzymać i gwałtownie machał rękami.

Byłem wczoraj u Michała i coś tam nagrywaliśmy. Na półce stała książka licząca sobie ponad 600 stron i zatytułowana „Kolbe”. Jej autorem jest oczywiście Tomasz Terlikowski. Michał wyznał, że wziął do sklepu jedną, rok temu, i ona tak stoi. Nikogo nie interesuje. Jeszcze gorszy interes zrobił Michał na Sumlińskim, bo wziął aż 9 egzemplarzy i żaden się nie sprzedał. To jest moim zdaniem fantastyczna okoliczność, w sam raz nadająca się do tego, by dokonać jakiejś pogłębionej analizy. O cóż bowiem chodzi tym wszystkim ludziom, którzy z taką mocą próbują przykleić się albo do logo browaru, albo do znanego nazwiska męczennika za wiarę, albo do kontrowersji związanych z ustawą 447? Otóż chodzi o przywłaszczenie sobie charyzmatów. Jednego ci biedni ludkowie nie rozumieją, że każdy charyzmat ma instrukcję obsługi, która nie jest powszechnie zrozumiała, a bywa, że nie jest powszechnie dostępna. Tak już jednak jest, że istoty stworzone przez sponsorów i tajniaków, kiedy zabierają się za przywłaszczanie charyzmatów, nie biorą tej okoliczności pod uwagę. Nie biorą też pod uwagę innej. Otóż charyzmaty się wymydlają. Są jak niebieska kredka i koralik w bajce o Karolci. Nie są ważne na zawsze. Wręcz istnieje taka zależność, że im większy dureń się za nie chwyci tym słabszy uzyska efekt i szybciej zużyje charyzmat. I to jest do okazania naocznie, można ten fakt stwierdzić w sklepie u Michała – Terlikowski i Kolbe, Sumliński i okradanie Polski przez żydów. Dlatego stokroć ważniejsze niż przywłaszczanie charyzmatów jest ich kreowanie. No, ale do tego trzeba być stworzeniem bożym, bo tylko Pan Bóg władny jest dać człowiekowi talent i pracowitość. Sponsorzy i tajniacy tego nie załatwią, nawet jeśli podpiszemy z nimi stosowną umowę. Ona nie będzie niczego gwarantować. Jak wiecie ja mam, tak w ogóle, szczególny stosunek do gwarancji i sam nigdy żadnych nie udzielam. Uważam, że samodzielność jest wartością największą, nie dającą się zamienić na żadne jakości gwarantowane. Zawsze bowiem okazuje się, że są one zrobione z gutaperki, a do tego wiązane sznurkiem.

Patrzę więc na to wszystko spokojnie, albowiem wiem, że te kreacje nie przetrwają najlżejszego nawet podmuchu, zostaną spłukane przez strumień wody w klozecie i pies z kulawą nogą nie będzie o nich pamiętał. Nawet jeśli sponsorzy albo struktury tajne załatwią wymienionym najlepsze miejsca startowe, dołożą do tego najlepszy sprzęt i przekupią sędziego. To nie ma znaczenia, albowiem przez brak zrozumienia instrukcji obsługi charyzmatu, okaże się, że uczestnicy zawodów, zamiast biec ile sił do przodu, zaczną grać w zośkę, albo w kapsle. A Terlikowski wręcz pobiegnie tyłem, w drugą stronę, albo nawet w poprzek stadionu, bo uzna, że tak właśnie trzeba. On tak zresztą już robi i wszyscy to widzą. Nie inaczej jest z osobami mającymi status publicznych, którzy zaczynali od rynku książki. Z takim na przykład Hołownią Szymonem, który jednym ruchem – angażując na swojego doradcę faceta w mundurze nazwiskiem Różański – rozsmarował się po monitorze z drugiej jego strony. Trep Różański, który mówi, że Polska przypomina Syrię, będzie wsparciem dla Szymonka. I wierzcie mi, że działanie charyzmatów jest obosieczne, nie ma więc znaczenia, że jest on z tych Różańskich-Borejszów, czy z jakichś innych. To kwestia symboliki, a także jej oddziaływania. Można z tego zrobić atut, a można się pogrążyć. I ja teraz chciałem napisać słowo o robieniu atutów. Pewnie już o tym wspominałem, ale jeszcze powtórzę. Powtarzanie utrwala wiedzę.

Oto garść przykładów ogólnych i takich bardziej szczegółowych. Japonia jest miejscem, gdzie nie występują w zasadzie złoża wysokogatunkowej stali. Jednym zaś z symboli Japonii jest ostry jak brzytwa miecz, wykonany w specjalnej technologii, która owiana jest tajemnicą. Miecz, którym można rozczepić człowieka od pachwin po pachy. Co by w takiej sytuacji zrobił Terlikowski? Gdyby go postawić wobec niemożności obrony, a jednocześnie wobec konieczności obrony, na którą potrzeba naprawdę wysokich technologii? Zapewne wskoczyłby do morza, albo zadzwonił do sponsora z prośbą o nowy zestaw charyzmatów, bo z tego co ma nie da się wyprodukować czołgu, ani działa samobieżnego. No właśnie. A Japończycy zrobili coś innego i za to ich lubimy.

Teraz przykład z dziedziny szeroko rozumianego PR. Na królewskiej chorągwi Francji widoczne były złote lilie. Te lilie to w istocie co innego – zwykłe, żółte kosaćce porastające brzegi i zakola Sekwany. Normalny, bagienny chwast, którego pełno jest wszędzie. I w zasadzie można na to nie zwracać uwagi, albo domagać się od sponsorów lub tajniaków czegoś lepszego. Czegoś ze złota, albo wysokogatunkowej stali, na przykład wycinków z gazet opisujących misję ojca Kolbe podanych w wygodnej do przepisania formie. Można jednak z tego śmiecia zrobić swój własny charyzmat, którego nie odbierze nam nikt, no chyba, że przyjdzie rewolucja.

Teraz przykład szczegółowy. Kiedy Churchill został po raz pierwszy premierem, prasa zaczęła go wyśmiewać, że chodzi w za małym meloniku. Gazety szydziły z Winstona nielitościwie i publikowały rysunki ze śmiesznym grubasem i jego malutkim kapelutkiem. W odpowiedzi Churchill kupił sobie jeszcze mniejszy melonik i wkładał go ostentacyjnie, kiedy opuszczał gabinet przy Downing Street. Co by w takiej sytuacji zrobił Sumliński? Poszedł do sklepu po kapelusz Panama jak sądzę. I obstalował do tego garnitur w kolorze piasku pustyni.

I tak się to kręci. Nie zwracajmy na nich uwagi, czekajmy, aż powywracają się o własne nogi. Dostałem dziś złożony III tom Baśni socjalistycznej. Muszę go jeszcze przejrzeć, powiedzieć Tomkowi co ma rysować i uzgodnić z Jarkiem co będzie we wklejce. Mam nadzieję, że uda się go wydrukować na konferencję w Kazimierzu. Bądźmy dobrej myśli.tagi: polityka  rynek książki  terlikowski  kolbe  jakość  charyzmaty  sumliński 

gabriel-maciejewski
21 stycznia 2020 09:01
36     2668    18 zaloguj sie by polubić
komentarze:
ArGut @gabriel-maciejewski
21 stycznia 2020 09:13

Na twarzoksiążce jest taka grupa Ród Różańskich z taką oto symboliką:

Ród RóżańskichJa się nie boję !

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @ArGut 21 stycznia 2020 09:13
21 stycznia 2020 09:15

Jasne, Różańscy od róży...to się rozumie samo przez się

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @gabriel-maciejewski
21 stycznia 2020 09:18

> Wywiadu wysłuchałem przy wyłączonej fonii, bo kiedy raz ją włączyłem Prokop pieprzył tak strasznie, że nawet Żulczyk nie mógł tego wytrzymać i gwałtownie machał rękami.

:):)

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @gabriel-maciejewski
21 stycznia 2020 09:21

Ten tekst jest bardzo bardzo dobry. Zawiera bardzo precyzyjny opis. Mistrzowski.

.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @gabriel-maciejewski
21 stycznia 2020 09:29

Sumliński pewnie by powiedział, że te jego 9 książek się nie sprzedało, bo został zamilczany, jest niewygodny i przez cenzurę. I że on się nie da złamać.

zaloguj się by móc komentowaćgabriel-maciejewski @Marcin-K 21 stycznia 2020 09:29
21 stycznia 2020 09:33

I dowiezie kolejne 500 egz do Empiku, ale po zmroku, żeby go policja polityczna nie złapała

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @gabriel-maciejewski
21 stycznia 2020 09:36

Jest pan zbyt łaskawy dla pisarza Żulczyka. Pan Ziemkiewicz nie miał takich skrupułów i bez obciachu zareagował na jeden z wywiadów  Żulczyka " "Nic smutniejszego dziś nie przeczytacie, ale warto wiedzieć, że ludzie z tak zrytymi beretami istnieją i mają wpływ na debatę publiczną"

https://www.dorzeczy.pl/kraj/125252/warto-wiedziec-ze-ludzie-z-tak-zrytymi-beretami-istnieja-ziemkiew

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @BTWSelena 21 stycznia 2020 09:36
21 stycznia 2020 09:46

Jeden napędza drugiego publicystyczną bieżączką...pisarze....

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @gabriel-maciejewski 21 stycznia 2020 09:32
21 stycznia 2020 10:03

I trójka baśni socjalistycznej.

.

 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @BTWSelena 21 stycznia 2020 09:36
21 stycznia 2020 10:21

A co reklamował pan RAZ ? Browar czy miał jakąś PARTYIOTYCZNĄ koszulkę ?

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @gabriel-maciejewski
21 stycznia 2020 10:36

I tak się to kręci. Nie zwracajmy na nich uwagi, czekajmy, aż powywracają się o własne nogi.

I daj Panie Boże jak najszybciej.

Pierwsze objawy zaczynają być widoczne. Czytam, jak to Sikorski pyskuje na Olejnik i odwrotnie, a Hartman biadoli, jak to został patointeligencją, a tyle oni zrobili dla nas i że tak się nie godzi. Następuje faza już "bicia się po pyskach" i to swój ze swoim. Nareszcie.

zaloguj się by móc komentować

umami @gabriel-maciejewski
21 stycznia 2020 10:38

Zawsze będę powtarzał, że zmęczenie Ci służy :)

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @ArGut 21 stycznia 2020 10:21
21 stycznia 2020 11:01

Ha! Zgodnie z duchem spraw! Skoro już zaliczył zwierzenia na kanapie u Monisi to nie ma tabu. "Trza" przyznać ,że języczek to on Ci ma.! Orze jak może" dzielny"junak...ad personan-cały czas mnie trapi co to za śliczne bobo w awatarze?...mam słabość do bobasków...a rzadko kto umieszcza w logo...

zaloguj się by móc komentować

damian-wielgosik @gabriel-maciejewski
21 stycznia 2020 11:24

https://twitter.com/pikus_pol/status/1219537957151039488 Ten to dopiero musi mieć ubogie charyzmaty sponsorskie.

zaloguj się by móc komentować

beczka @gabriel-maciejewski
21 stycznia 2020 11:27

A idźta!

" -Ale dlaczego, wykrzesał z siebie Szymek i kontynuował. Co ja zrobiłem, a nawet jeśli co, to nie znacie mnie towarzyszu księże, bo nie był ksiądz moim oficerem prowadzącym! "

 

Normalnie prorok ze mnie...

zaloguj się by móc komentować


Zyszko @gabriel-maciejewski
21 stycznia 2020 12:55

No kurde, sprawdziłem dokonania Ż. i jest moc  https://lubimyczytac.pl/ksiazka/162308/pozadanie-antologia-opowiadan-milosnych-zmyslowych-erotycznych-i-dziwnych    Rozumiem, że jemu też płacą w browarach.

zaloguj się by móc komentować

emi @gabriel-maciejewski
21 stycznia 2020 13:18

W tak znakomitym kontekście trochę zgrzytają złoża stali.

zaloguj się by móc komentować


przemsa @gabriel-maciejewski
21 stycznia 2020 14:51

Dzięki za tekst. Leci do ulubionych. 

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Marcin-K 21 stycznia 2020 09:29
21 stycznia 2020 14:56

Już dawno temu mój kumpel zachwalał mi książkę Sumińskiego o Komorowskim. Wreszcie ją przeczytałem naprawdę starając się robić to starannie, bez pośpiechu i ze szczerą chęcią docenienia. Niestety, choć zmęczyłem do końca nie jestem w stanie napisać o niej nic dobrego. Amatorka bez specjalnej myśli przewodniej plus autodemaskatorskie opowieści naiwniaka kalibru ciężkiego. 

 

zaloguj się by móc komentować

adamo21 @przemsa 21 stycznia 2020 14:56
21 stycznia 2020 15:38

Kiedyś zostałem obdarowany książką Jachowicza, którą uważnie przeczytałem. Miałem dokładnie takie same wrażenia. Strata czasu.

 

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @przemsa 21 stycznia 2020 14:56
21 stycznia 2020 16:58

Sumliński wciąż kogoś demaskuje, tymczasem z jego akcji demaskatorskiej nie powstało nic, co dałoby się pokazać w jakimkolwiek, nawet takim postesbeckim jak ten aktualny, ale jednak, sądzie, bez narażenia się nie nawet na jakieś sankcje, tylko na zbycie tak zwanym "śmiechem na sali". Przecież ci wszyscy przez Sumlińskiego zdemaskowani powinni dawno gnić w więzieniach pod ciężarem oskarżeń naszego najlepszego dziennikarza śledczego. Tak samo jest z jego pogadankami i przemowami. Wata, wata, wata. Wszystko strzały w powietrze. No i mnóstwo agentury wokół tego. On wyjaśnił Smoleńsk, zabójstwo Leppera i wciąż odsłania kulisy największych niegodziwości III rp. Wyjaśni też zapewne z rozpędu śmierć JFK. Mnie osobiście pozostaje tylko lekki niesmak na przypomnienie, że tę jego książkę promował chyba w czasie kampanii Andrzej Duda - pokazał ją w czasie debaty tv czy mi się coś myli?. Mam nadzieję, że takich rzeczy już nie będę więcej oglądał. Każdą inicjatywę przy której się będzie Sumnliński kręcił będę traktował z potrójna jeśli nie poczwórną nieufnością.

zaloguj się by móc komentować


darkforce @gabriel-maciejewski 21 stycznia 2020 09:15
21 stycznia 2020 17:39

albo od różańca, jak kto woli,

zaloguj się by móc komentować

przemsa @adamo21 21 stycznia 2020 15:38
21 stycznia 2020 17:42

Szczęśliwie więc pokusa sięgnięcia po jego twórczość mnie ominęła.

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Marcin-K 21 stycznia 2020 16:58
21 stycznia 2020 17:44

Zrobili w pewnym momencie z niego jakiegoś bezkompromisowego superbohatera. A jak przeczytałem w jaki sposób jakiś oficer wywiadu nim manipulował, to aż żal mi się zrobiło. Omijam szerokim łukiem w każdym razie.

 

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @gabriel-maciejewski
21 stycznia 2020 17:52

Można by jeszcze powiedzieć, że charyzmaty są jak magiczne miecze które zdobyli ronini w filmie 47 Roninów - ich właściwości zależą od tego kto je dzierży, im bardziej szlachetny człowiek, tym lepiej tną.

https://youtu.be/HAmInpDU5bU?t=10

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @Marcin-K 21 stycznia 2020 16:58
21 stycznia 2020 18:03

Odnoszę wrażenie Marcinie-K,że rzeczywiście coś się pomyliło,lub mnie. To raczej chodziło o kampanię Komorowskiego,gdzie red.Rymanowski zapytał o książkę Sumlińskiego;odp.była wystosowana do  Rymanowskiego (zawoalowana groźba) – „radzę panu nie pytać” ...Natomiast pan Sumliński odnosi się z wielką niechęcią do Prezydenta Dudy od dawna,juz stracił miłość i sympatię do PiS także.Najwygodniej jest jeździć jak po łysym koniu ,bo przecież można zaskarbić sobie łaski i sławę , każdej opcji. Nawet tej która wyłoni się z "mgły"... w linku jest to "radzę nie pytać"

https://wpolityce.pl/polityka/244403-6-powodow-dzieki-ktorym-andrzej-duda-wygral-i-ture

 

zaloguj się by móc komentować

Rejent @Marcin-K 21 stycznia 2020 16:58
21 stycznia 2020 20:38

tę jego książkę promował chyba w czasie kampanii Andrzej Duda - pokazał ją w czasie debaty tv czy mi się coś myli?.     - prawie się zgadza :)  ksiażkę w programie wyborczym w TV prezentował Braun...

zaloguj się by móc komentować

Perseidy @gabriel-maciejewski
21 stycznia 2020 21:21

Według nauki KK charyzmaty są darem, łaską daną dla posługi wspólnocie.

Życie uczy, że nieodmiennie łączą się z krzyżem (cierpieniem).

zaloguj się by móc komentować

Perseidy @gabriel-maciejewski
21 stycznia 2020 21:21

Według nauki KK charyzmaty są darem, łaską daną dla posługi wspólnocie.

Życie uczy, że nieodmiennie łączą się z krzyżem (cierpieniem).

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @Rejent 21 stycznia 2020 20:38
21 stycznia 2020 21:42

@Rejent...zgadza się w necie nic nie ginie.To był program wyborczy pana Brauna.."Niebezpieczne związki"na TV1(wywiad z M.Serafin)

zaloguj się by móc komentować

m8 @gabriel-maciejewski 21 stycznia 2020 09:15
23 stycznia 2020 05:21

Ciekawe co na temat tego godła powiedziałby specjalista od heraldyki. Główny motyw herbu do złudzenia przypomina tzw różę Lutra.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować