-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Światło nauki i blask mediów

Wczorajsze wspomnienie o historykach badających archiwa watykańskie, było celowym zagraniem, albowiem już zamówiłem w PIW-wie książki Henryka Litwina zatytułowane „Chwała północy”. Zrobiłem to, ponieważ jeden z czytelników podesłał mi fragment tekstu, gdzie stało jak wół, że to Watykan inspirował najazdy tatarskie na Rzeczpospolitą i kozackie na wybrzeża tureckie. Nie wiem jak Wy, ale ja jestem niesłychanie ciekaw na podstawie jakich dokumentów to zostało stwierdzone i który papież takie informacje przesyłał w poufnej korespondencji. Jestem także ciekaw czy prócz obecności nuncjuszy u dworu, autor zauważył także obecność w Polsce, na Ukrainie i na Siczy innych niż watykańscy „agentów”. Książka ta, to jest niezmiernie ciekawy głos w dyskusji, którą tu prowadzimy i trzeba będzie dokładniej ją omówić.

Dotarła do mnie także inna książka. Której istnienia zapewne nawet nie podejrzewaliście, ale jest ona nudna jak flaki z olejem. Nosi tytuł „Powinności wojenne Żydów w Rzeczpospolitej w XVI i XVII wieku”. Jej autorem jest wspominany tu już kilkukrotnie Maurycy Horn, rektor WSP w Opolu w latach sześćdziesiątych i kierownik ŻIH w późniejszym okresie, po roku 1968. Maurycy Horn ma w swoim dorobku pozycje niezwykle ważne, a to z tego względu, że będąc jeszcze uczonym radzieckim – do Polski przybył wraz z ostatnią falą repatriacji – przeglądał dość dokładnie i z niezwykłą sumiennością robił kwerendy w archiwach lwowskich. Efektem tych kwerend są właśnie jego książki. No, ale – kwerenda to jedno, a wnioski z niej płynące to drugie. W książkach Horna, podobnie jak w pracach innych, wybitnych historyków z lat powojennych nie znajdziemy żadnych błyskotliwych hipotez, tam są jedynie zestawienia danych oraz całkiem fałszywe wnioski wymuszone przez sytuację polityczną. I tak wojna z Chmielnickim jest wojną wyzwoleńczą narodu ukraińskiego. To nijak nie pasuje do tego co w swojej nowej książce napisał Litwin, bo tam z kolei stoi czarno na białym, że w czasie kiedy król nadawał zasłużonym Polakom ziemie na Ukrainie, magnateria ruska sięgała po urzędy i dobra w Koronie. Następowało więc zrastanie się organizmu państwowego na poziomie własności, no ale wybuchła ta cholerna wojna narodu o wyzwolenie i wszystko szlag trafił. Oczywiście Horn zdawał sobie sprawę z tego, że kłamie i kłamać musiał, bo taka była sytuacja. Litwin zaś, sądzę, bo nie wiem tego na pewno, pokłada przesadą wiarę we wpływy i moc nuncjusza papieskiego, który z Warszawy, bądź Lwowa potrafił sterować agentami Paryża, Wiednia i Londynu rozsianymi po kraju i wpływać na zaangażowanie wojenne Krymu i Kozaków. Być może tak było rzeczywiście, ale jeśli przyjmiemy takie założenie, gdzie znajdą się wszystkie koncepcje o braku zainteresowania Polską potęg ościennych i o wewnętrznym charakterze konfliktów kresowych? Nie powiem gdzie się znajdą, bo poproszono mnie, bym nie używał wyrazów.

Wracajmy do Maurycego Horna. Pisze on nie raz rzeczy wstrząsające, a także cytuje źródła, o których – przyznaję ze wstydem – nie wiedziałem. Nie miałem pojęcia, że istniał ktoś taki jak Meir ze Szczebrzeszyna, który opisał zagładę miejscowych Żydów w roku 1648. Jeśli porównamy to, co o wojnie z Chmielnickim pisze Horn i to co jest dziś na stronach wirtualnego sztetla zauważymy, że Horn wprost broni Chmielnickiego, zaniża liczbę pomordowanych, kwestionuje autentyczność opisów Natana Hannowera, podnosi jednak znaczenie Żydów, jako aktywnych obrońców miast i miasteczek ukraińskich przed tymże Chmielnickim. Wirtualny Sztetl zaś opisuje sprawy tak, jak się do tego przyzwyczailiśmy. Gdzie jest prawda i co jest tu owym sławnym „światłem nauki”, które ma nam ją ujawnić trudno dociec, faktem pozostaje, że tytuły wielu prac zawierają taką oto frazę – w świetle nauki. Dla Horna, historyka, któremu nie sposób odmówić rzetelności, Chmielnicki stojący pod Lwowem to jest wybawiciel miasta i obrońca Żydów, albowiem nie chciał wydać tego miasta na łup Tatarów, domagał się tylko okupu. Ledwie 200 tysięcy złotych chciał wymusić. Cóż to jest dla takiego miasta jak Lwów? Połowę mieli zapłacić Żydzi. Zapytacie ile w takim razie Żydzi lwowscy płacili koronie tytułem podatków na wojnę? Horn też o tym pisze – 200 zł rocznie. Mam na myśli całą gminę. Nad tymi podatkami oczywiście lamentują w wirtualnym sztetlu, tak, jakby były one przyczyną ruiny całego narodu i powodem zagłady. Tyle płacili, a kraj i tak został bez obrony. I przez to właśnie musieli zginąć, ho, ho, tak, tak, w ten sposób właśnie sprawy te oświetla współczesna nauka. Mogę się mylić, ale żaden z autorów nie wspomina ani słowem o tym, o czym Rafał Czerniak napisał w książce „Okraina królestwa polskiego” czyli o zaciągnięciu armii na wyprawę turecką, a następnie o wyprowadzeniu jej z kraju przez Francuzów. To są rzeczy niezwykłe, mam na myśli sposób w jaki nauka oświetla fakty i co przez owo oświetlanie próbuje udowodnić. Czekajmy jednak aż przyjdzie do nas książka „Chwała północy”.

Teraz słów kilka o blasku mediów. W jednym z wczorajszych komentarzy, ledwie przeze mnie przejrzanych, bo po kanałowym leczeniu zęba, spędziłem dzień w łożu boleści, pojawiła się sugestia, żeby słuchacze radia Maryja dzwonili w czasie jakichś audycji i opowiadali na antenie o naszych komiksach i książkach. Bardzo proszę byście tak nie robili. To nie ma najmniejszego sensu. Jedna z czytelniczek, o czym już pisałem, zaopatrzyła toruńską bibliotekę we wszystkie nasze książki. Nie miało to, nie ma i nie będzie miało żadnego znaczenia. Wynika to wprost ze specyfiki toruńskich mediów, które – jestem o tym przekonany – zostaną doprowadzone do upadku, a ich majątek będzie rozgrabiony. Toruńskie media działają na innych zasadach niż my tutaj i innym prawom podlegają. Mają także innego odbiorcę, myślę że podatniejszego na wpadanie w różne pułapki i zasadzki niż nasi czytelnicy, a poza tym łatwiejszego do manipulacji. Toruńskie media, od dłuższego czasu, a być może od początku, bo nie interesowałem się specjalnie ich historią, realizują politykę specyficzną i dla mnie niezrozumiałą. Nie podejmują mianowicie prób powiększenia targetu i podzielenia go na segmenty. Jeśli ktoś podejmuje działania długofalowe, a o takich mówimy, powinien zmierzyć długość fali, która go niesie. Dla mediów toruńskich falę wymierza ZUS, targetem zaś są emeryci i nikt tam nie myśli o tym, by powiększyć krąg odbiorców. Taka operacja wiąże się oczywiście z ryzykiem i kosztami, ale wszystko wiąże się z ryzykiem i kosztami, nie ma takiego działania, które wykluczyłoby ryzyko i koszty. Ja rozumiem, że zgraja tak zwanych ekspertów, którzy obsiedli toruńskie media nie ma najmniejszej ochoty, by one zmieniły politykę, bo to obniżyłoby ich dochody. Konieczność jednak strategiczna wymusza moim zdaniem zmianę polityki tych mediów. Od razu powiem, że nie jest to możliwe, albowiem zmiany takie są poza horyzontem redaktorów prowadzących. Powtórzę więc jeszcze raz swoją prośbę, nie próbujcie reklamować naszych wydawnictw w mediach toruńskich, bo zostanie to odebrane źle, a skuteczności nie będzie miało żadnej.

 

Zapraszam na portal www.prawygornyrog.pl

 tagi: żydzi  polska  historia  ukraina  media  nauka  chmielnicki  toruń  ojciec rydzyk 

gabriel-maciejewski
10 sierpnia 2018 08:54
29     3048    8 zaloguj sie by polubić
komentarze:
betacool @gabriel-maciejewski
10 sierpnia 2018 09:19

A ja się wczoraj doczytałem - także w opracowaniu naukowym, że  łowcami niewolników były dwa zakony rycerskie Kawalerowie Maltańscy i Kawalerowie św. Stefana z Pizy. Tyle że łowili muzułmanów.

Doczytałem się także, że wzięci w jasyr Polacy stanowili ok. 8% obsady tureckich galer. Włosi i Wenecjanie to prawie 20%...

 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @betacool 10 sierpnia 2018 09:19
10 sierpnia 2018 09:25

Tylko Anglicy nie łowili niewolników w XVII wieku, oni krzewili cywilizację i standardy

zaloguj się by móc komentować

betacool @betacool 10 sierpnia 2018 09:19
10 sierpnia 2018 09:26

I o Józefie Nasim parę ciekawostek przy okazji...

Takie różne śródziemnomorskie klocki składane niezwykle wprawną ręką.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @gabriel-maciejewski
10 sierpnia 2018 09:54

Ja wczoraj linkowałem biogram Henryka Litwina, który znajduje się w Wikipedii.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Litwin

Zestawiając jedno z drugim wyraźnie widać, a także czas wydania (2018) wyraźnie widać (według mnie), że książka jest publikowana jako narzędzie, na użytek aktualnej politycznej rozgrywki na Ukrainie. Ja osobiście nie miałbym nic przeciwko temu jakby nasza Kochana Pinkpanthera znalazła ochotę i czas na prześwietlenie życiorysu naszego autora. Tam możemy znaleźć wiele kluczy do odczytania tej "Chwały północy".

Ja na razie jestem na tropie (nie wiem, na ile mi się uda znaleźć konkretów), że unia brzeska to był eksperyment (taki pilot) przed projektowaną unią z Moskwą. To są czasy Zygmunta III. To syn Jana III Wazy, który chciał sojuszu Sztokholmu z Krakowem przeciw państwu moskiewskiemu. W tym celu na Ukrainie tworzono unię brzeską. Testowano możliwość przyszłej unii, federacji czy jakkolwiek zwać ten projekt, który ostatecznie spalił się w 1610 roku. Wraży jezuici w watykańskich buciszkach jako nuncjusze byli w to byli zamieszani ...

Jednak jeden z polskich historyków stwierdził, że ta teoria zbyt duże znaczenie przypisuje handlowi i szlakom, po których się on odbywał.

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @mniszysko 10 sierpnia 2018 09:54
10 sierpnia 2018 10:07

Czyli dymitriada to dzieło agentury, której udało się staranować włączenie Moskowii z powrotem do Kościoła. I nie ma się czego cieszyć, że Polacy jako jedyni w dziejach zdobyli Moskwę. Zwłaszcza w świetle tego, co Braun opowiadał o postępowaniu Polaków(?) z przedmiotami kultu w opanowanym mieście - strzelanie do ikony NMP, rabowanie złotych figur itp.

zaloguj się by móc komentować

betacool @gabriel-maciejewski 10 sierpnia 2018 09:25
10 sierpnia 2018 10:08

Rzeczywiście o Anglikach  żadnej wzmianki, a Kawalerowie Maltańscy to organizacja zajmująca się morskim rozbojem i postawiona na równi z korsarzami berberyjskimi.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @maria-ciszewska 10 sierpnia 2018 10:07
10 sierpnia 2018 10:24

Nie mam tyle czasu ani sprytu, aby szybko dojść do jakiś rzetelnych wniosków.

Na razie - przynajmniej do 1610 - roku Zygmunt III jawi mi się jako projekt, który miał scementować Szwecję z Rzeczypospolitą przeciw Moskwie, aby przejąć cały szlak północny i jednocześnie zagwarantować sobie bezpieczeństwo. Wygląda na to, że Jan III był świadomy, że wcześniej czy później dojdzie do śmiertelnej próby sił. Wiemy, że w XVIII wieku niebezpieczeństwo, które przewidywał Jan III i jego syn nas dopadło. Udało im się to odwlec na ponad 100 lat. Teraz wiadomo, dlaczego tyle biesów grasowało w Pierwszej Rzeczypospolitej.

Skończyło się to jak wszyscy wiemy przejęciem władzy w Szwecji przez Karola IX i przeorientowaniem całej polityki zagranicznej Szwecji. Jan Zamoyski bardzo źle mi tutaj wychodzi. On od początku torpedował sojusz między Szwecją a Rzeczypospolitą a mając na uwadze, że był przy śmierci Stefana Batorego ...

Ja osobiście nie podzielam entuzjamu Coryllusa dla Zamoyskiego. Na razie tak jak potrafię chcę zrozumieć, co się działo w RON do 1610 roku i zbadać angielskie koneksje Zamoyskiego. Nie jestem jednak rasowym tropicielem. Daleko mi do tego.

zaloguj się by móc komentować

jaguar @gabriel-maciejewski
10 sierpnia 2018 10:38

Pańska opinia nt. Mediów Toruńskich jest zbliżona do prognozy „gazety pomorskiej” z 10-tego listopada 2010 roku: Biznesów, którym patronuje ojciec Tadeusz Rydzyk, jest sporo. Radio Maryja, Telewizja Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, fundacje Nasza Przyszłość i Lux Veritatis, odwierty geotermalne, telefonia komórkowa wRodzinie, "Nasz Dziennik". Ale przedsięwzięcia te albo już padły, albo mają kłopoty, albo prawdopodobnie wpadną w tarapaty już niedługo. Z marzeniami o wielkim biznesowo-medialnym imperium ojciec Rydzyk musi się raczej pożegnać. Czas pokazał, że prognoza się nie sprawdziła. Ojciec Tadeusz Rydzyk jest bardzo skutecznym przedsiębiorcą. Znane jest jego powiedzenie: „Kto myśli na rok do przodu – sieje zboże, na dziesięć lat – sadzi las, daleko w przyszłość – kształci i wychowuje dzieci i młodzież.” Ojciec Tadeusz Rydzyk zorganizował szkołę wyższą, „Jego” media  zawierają wiele audycji przeznaczonych specjalnie dla dzieci i młodzieży. Czas również pracuje na korzyść Ojca Rydzyka, społeczeństwo starzeje się, emerytów przybywa. Ludzie dojrzali są mniej podatni na manipulacje. 

Z pozdrowieniami

zaloguj się by móc komentować

betacool @mniszysko 10 sierpnia 2018 10:24
10 sierpnia 2018 10:44

Jestem przekonany, że nierasowy tropiciel zazwyczaj dotrze w takie miejsce, które stado rasowych tropicieli z głośnym szczekiem ominie.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @maria-ciszewska 10 sierpnia 2018 10:07
10 sierpnia 2018 10:47

no właśnie, jaki mógł być odsetek Polaków w tych Polakach w dymitriadzie.

Bo zdaje się, najwieksze liczebnie  chorągiwe  wysylali na tę awanturę ksiązęta litewscy i ruscy plus  niechętni Szujskim bojarzy a także podnajęcie licznych oddziałow Zaporożców pod wodzą Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego.

No to kto strzelał do tych ikon?

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @jaguar 10 sierpnia 2018 10:38
10 sierpnia 2018 10:50

A jak się wszyscy zestarzejemy to naród stanie się tak dojrzały jak nigdy wcześniej...prawda...bez pozdrowień

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @maria-ciszewska 10 sierpnia 2018 10:07
10 sierpnia 2018 10:50

Nie. Ten co strzelił do figury został połamany kołem, nieuważnie czyta Pani nawigatory

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @stanislaw-orda 10 sierpnia 2018 10:47
10 sierpnia 2018 10:53

Luterscy heretycy, których ponoć tam nie brakowało.

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @gabriel-maciejewski
10 sierpnia 2018 11:30

Nie mam czasu, więc krótko.

Zaiste, Watykan (w XIII wieku?!) miał powazny interes w sprowadzeniu Tatarów do Europy. Zwłaszcza, dgy św. Jacek Odrowąż od 11 lat prowadził skuteczną misję na Rusi, zakładając klasztory dominikańskie nawet w Kijowie i Smoleńsku. Nie mówiąc o pierwszej chrystianizacji Litwy.

A tych Kozaków to już papieże tak wspierali, że aż sobie wespół w zespół z zależnymi od sułtana pod każdym względem (nie tylko od sułtana, nie tylko - vide Cyryl Lukaris, pieszczoszek Jakuba I Stuarta i Cecila Młodszego, co mu nawet pierwszą w Turcji drukarnię podesłali, wraz z drukarzami) patriarchatami Konstantynopola i Jerozolimy, dokładnie za sprawą patriarachy jerozolimskiego, Teofanesa III, całkiem nielegalnie (wbrew Zygmuntowi III, który jednak wobec zagrożenia tureckiego po spektakularnych, morskich napadach kozackich na porty nad M. Czarnym, musiał poprzestać na słabych protestach), odtworzyli całą hierarchię prawosławną w RON (zniesioną po unii brzeskiej). Wszystko pod egidą słynnego hetmana Karaszewicza - Sahajdacznego, przypadkiem wychowanka Akademii Ostrogskiej, który wraz z Kozakami przysiągł owemu Teofanesowi (zanim go do granicy bezpiecznie przeprowadził z powrotem), że już nigdy nie podniosą oręża na Moskwę! Co innego na Rzeczpospolitą, albo taką Turcję... No i został wkrótce Sahajdaczny bohaterem spod Chocimia... Pytanie tylko, czy do tej wojny musiało dojść.

No, ale Henryk Litwin, jak nazwisko wskazuje: etrusek, wie lepiej.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @mniszysko 10 sierpnia 2018 10:24
10 sierpnia 2018 11:31

Pomysł z antymoskiewskim połączeniem sił Rzeczypospolitej i Szwecji był wyśmienity, ale wdrożenie tegoż stało w sprzeczności z wcześniej wykonanym planem zabezpieczenia się bandytów londyńskich przed katolicką inwazją z kierunku północno-wschodniego. Londyńczycy i inni planiści polityki globalnej zalali całą Skandynawię luterskimi nieczystościami i ten stan rzeczy zabetonowali, wiedząc, że jeśli na przykład Szwecja wróci do Kościoła katolickiego, za jej przykładem pójdzie reszta Skandynawii, w wyniku czego operację luterskiej deformacji trzeba będzie w pocie czoła powtarzać.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @krzysztof-laskowski 10 sierpnia 2018 11:31
10 sierpnia 2018 11:52

Londyn czuwał bardzo cierpliwie. Solą w oku Londynu było małżeństwo Jana III z Katarzyną Jagiellonką. Eryk XiV opierając się odesłaniu Katarzyny Jagiellonki do Iwana IV, który zgłaszał do niej pretensje, po długotrwałej regresji doznał "nawrotu" choroby psychiczne

Mało kto zdaje sobie sprawę, że Zygmunt III był przez współczesnych widziany nie jako Waza, ale jako Jagiellon i na jako takiego głosowała polska szlachta. To Henryk Wiesner robi z niego obcego dynastę, tylko i wyłącznie przedstawiciela dynastii Wazów.

Wyobraźcie sobie, że z małżeństwa Iwana IV i Katarzyny Jagiellonki rodzi się syn, który kandyduje do wolnej elekcji jako potomek Jagiellonów. Jeśli teraz za Moskwą stoi Kampania Moskiewska, to sobie dośpiewajcie ...

 

zaloguj się by móc komentować

betacool @mniszysko 10 sierpnia 2018 11:52
10 sierpnia 2018 12:11

nierasowy tropiciel, he he

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @mniszysko 10 sierpnia 2018 09:54
10 sierpnia 2018 14:36

Onieśmiela mnie wiara Ojca w moje możliwości:)))

Z faktów istotnych i dających pewne wyjaśnienie dla treści, które są sygnalizowane w dziele historycznym "Chwała Północy" może być fakt, iż pan ambasador Henryk Litwin jest członkiem Rady fundacji o nazwie "Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego we Wrocławiu z siedzibą w zamku w Wojnowicach ul. Zamkowa 2. Wśród nieżyjących członków Rady był m.in śp. Bronisław Geremek, ambasador Jerzy Bahr i Andrzej Wajda a obecnie są tam m.in prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz, ks Adam Boniecki, Rafał Dutkiewicz prezydent Wrocławia a wiceprzewodniczącym Rady jest pan Paweł Kowal, który ma ciekawe wspomnienia na temat tego, co działo się dnia 10 kwietnia 2010 r. i potem, kiedy pan Henryk Litwin był ambasadorem w Mińsku i otrzymał wiadomość o tym, że ma przygotować logistycznie awaryjne lądowanie samolotu delegacji polskiej do Smoleńska.

Pan dr Henryk Litwin jest też wymieniony na "liście płac" Studium Europy Wschodniej Wydziału Orientalistyki wspólnie z dr Pawłem Kowalem, Kazimierzem Wóycickim i prof. dr hab Andrzejem Żbikowskim (Żydowski Instytut Historyczny).
Brak danych o rodzinnym pochodzeniu dr Henryka Litwina. Taka sierotka. Natomiast warto wiedzieć, że jest to popularne nazwisko wśród Żydów amerykańskich z terenów Imperium Rosyjskiego a to sympatyczne nazwisko nosił dr  Franciszek Litwin, ur. 1899 w rodzinie chłopskiej a po I WW wykształcony na lekarza związał się z ruchem chłopskim ostro komunizującym. W dniu 31 grudnia  1943 przystąpił do słynnej Krajowej Rady Narodowej jako "przedstawiciel ruchu ludowego" , w której prezydium byli m.in Bolesław Bierut, Edward Osóbka - Morawski, Michał Rola-Żymierski, Kazimierz Mijal, Franciszek Jóźwiak. W radzie był też Władysław Gomułka. I dr Franciszek Litwin został w latach 1945-1947 - ministrem zdrowia.

Dokładny brak danych o rodzinie dla dyplomaty urodzonego w roku 1959 - oznacza przynależność do rodu, który się zasłużył Ojczyźnie "specyficznie".

Szczęść Boże

ł

 

 

https://mojepanstwo.pl/kolegium-europy-wschodniej-im-jana-nowaka-jezioranskiego-we-wroclawiu

http://www.kew.org.pl/rada/

ttps://usosweb.mimuw.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/osoby/pracownicyJednostki&jed_org_kod=36200000

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @pink-panther 10 sierpnia 2018 14:36
10 sierpnia 2018 14:45

Bardzo dziękuję! Nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi, która jak zwykle jest bardzo celna i bardzo konkretna. Pani namiary, to laserowa broń precyzyjnego rażenia - trafony i utopiony!

Teraz dzięki Pani notce mamy odpowiedni kontekst, w którym możemy rozszyfrowywać "Chwałę Północy". Książka została wydana w tym roku. Jeszcze jej nie mam. Ale po tym co sobie dzisiaj powiedzieliśmy i się dowiedzieliśmy wyraźnie czuć, że ma legitymizować jakieś szemrane manewry polityczne.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @pink-panther 10 sierpnia 2018 14:36
10 sierpnia 2018 14:56

Czyli Bnai Brit z przyległościami w pełnej krasie.

zaloguj się by móc komentować


pink-panther @mniszysko 10 sierpnia 2018 14:45
10 sierpnia 2018 18:00

Cała przyjemność po mojej stronie. Też chcę wiedzieć, kto nam "buty szyje" czyli "historię pisze".

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @Klak 10 sierpnia 2018 15:18
10 sierpnia 2018 18:00

Jak to mówią: pracują dla społeczeństwa w ładnych dekoracjach:)))

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @gabriel-maciejewski
10 sierpnia 2018 18:03

Ten profesor Maurycy Horn ma hasło w cyrylicy a tam lista tytułów jakby dłuższa niż u polskiego docenta wiki:

Основные труды

Примечания

 

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%BE%D1%80%D0%BD,_%D0%9C%D0%B0%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%B9

 

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @krzysztof-laskowski 10 sierpnia 2018 14:56
10 sierpnia 2018 18:05

Chyba coś więcej. Czuć onuce sowieckiego sołdata, nie mówiąc o politrukach z Dywizji Kościuszki i ich dziatwie. MSZ w III RP był tworzony i prowadzony twardą ręką Geremka i Rotfelda.  To zostało do dzisiaj.

zaloguj się by móc komentować

umami @gabriel-maciejewski
10 sierpnia 2018 19:31

A propos tego „Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego we Wrocławiu z siedzibą w zamku w Wojnowicach” to kilka zdjęć, które zrobiłem w 2016 r. (2 lata wcześniej tego Kolegium jeszcze tam nie było). 
Zamek zbudował Jacob Boner.

<a href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/0525a494ec47c8a3" target="_blank"><img src="https://images90.fotosik.pl/15/0525a494ec47c8a3med.jpg" border="0" alt="" /></a>

<a href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/0e794a5fa8e6aa1a" target="_blank"><img src="https://images92.fotosik.pl/15/0e794a5fa8e6aa1amed.jpg" border="0" alt="" /></a>

<a href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/64059dbade08123d" target="_blank"><img src="https://images92.fotosik.pl/15/64059dbade08123dmed.jpg" border="0" alt="" /></a>

<a href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/ef165c6e02f26f21" target="_blank"><img src="https://images89.fotosik.pl/15/ef165c6e02f26f21med.jpg" border="0" alt="" /></a>

<a href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/3630a78b8e4ecc7d" target="_blank"><img src="https://images90.fotosik.pl/15/3630a78b8e4ecc7dmed.jpg" border="0" alt="" /></a>

<a href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/df7281b1838e45ff" target="_blank"><img src="https://images90.fotosik.pl/15/df7281b1838e45ffmed.jpg" border="0" alt="" /></a>

<a href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/1a0435a6c1a14496" target="_blank"><img src="https://images90.fotosik.pl/15/1a0435a6c1a14496med.jpg" border="0" alt="" /></a>

<a href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/f32cf6acceec4112" target="_blank"><img src="https://images90.fotosik.pl/15/f32cf6acceec4112med.jpg" border="0" alt="" /></a>

<a href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/678aa5baa001427a" target="_blank"><img src="https://images90.fotosik.pl/15/678aa5baa001427amed.jpg" border="0" alt="" /></a>

<a href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/53408c9ebfcbb184" target="_blank"><img src="https://images89.fotosik.pl/15/53408c9ebfcbb184med.jpg" border="0" alt="" /></a>

 

zaloguj się by móc komentować

umami @gabriel-maciejewski
10 sierpnia 2018 19:37

A propos tego „Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego we Wrocławiu z siedzibą w zamku w Wojnowicach” to kilka zdjęć, które zrobiłem w 2016 r. (2 lata wcześniej tego Kolegium jeszcze tam nie było). 
Zamek zbudował Jacob Boner.

https://www.fotosik.pl/u/fotkidobloga/album/2504097

 

zaloguj się by móc komentować

umami @umami 10 sierpnia 2018 19:37
10 sierpnia 2018 19:43

Niestety nie wiem jak się pozbyć poprzedniego komentarza...

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @umami 10 sierpnia 2018 19:37
11 sierpnia 2018 07:43

To teraz wiadomo, gdzie tli się owo "światło nauki", które rozjaśnia "Chwałę Północy". Eh!

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować