-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Promocja i nowa książka

Niestety, okazało się, że bez promocji nie uda mi się sprzedać nakładu wspomnień księdza Wacława Blizińskiego, ani też książki Dekret kasacyjny roku 1819. Takie czasy. Próbowałem wszystkiego łącznie z zadeklarowaniem przeznaczenia kwot pochodzących ze sprzedaży na remont kościoła i plebanii w Liskowie. Szkoda gadać. Musimy obniżyć ceny, bo magazyn ma się zwolnić jak najszybciej, żeby mogły do niego wjechać nowe książki. Tak więc od dziś ksiądz Bliziński i Dekret kasacyjny kosztować będą 20 zł za egzemplarz. Do tego obniżamy cenę książki Polska i Niemcy w strefie euro, także do 20 zł.

Nie zamierzam rezygnować z zasysania ciekawych książek z rynku. Dziś wstawiam do sklepu monumentalną pracę Colina Morrisa „Monarchia papieska. Dzieje Kościoła zachodniego w latach 1050 – 1250”. O książce tej opowiem coś niebawem, a także coś o niej napiszę. Na razie powiem tyle, że nie jest tania, choć i tak cena jest mocno obniżona.

 

Zapraszam na stronę www.basnjakniedzwiedz.pl

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/monarchia-papieska-dzieje-kosciola-zachodniego-w-latach-1050-1250/tagi: dekret kasacyjny  ksiądz bliziński  monarchia papieska 

gabriel-maciejewski
4 czerwca 2018 13:37
13     1230    2 zaloguj sie by polubić
komentarze:
mniszysko @gabriel-maciejewski
4 czerwca 2018 14:39

Wczoraj przy okazji osobistego spotkania raz po raz zachęcałem do przeczytania książki ks. Borowskiego "Dekret kasacyjny z 1819 roku". Według mnie kasaty zakonów zaczynając od tej pierwszej jezuickiej trzeba przedstawiać jako katastrofę cywilizacyjną. Zasadniczym celem Oświecenia było zbudowanie autorytetu, który byłby konkurencyjny i deklasował autorytet papieskiego Rzymu zresztą do dzisiaj naczelnym hasłem rewolucji jest "zniszczyć Rzym". Autorytet ten nazywał się Nauka. Nie mylić mi tu proszę z wiedzą! Środkiem do tego było zniszczenie "papieskich dywizji" jakim były zakony.

Jak niechcący pokazuje Vittorio Messori na przykładzie opactwa w Polirone w "Mezzardi i Trezaroli", tam gdzie wchodził Napoleon kasowane były klasztory. Dzięki tym kasatom finansowane były czy raczej udzielane kredyty na napoleońskie wojenki. Po wojnach napoleońskich w Europie nie ma ani jednego opactwa, które by zachowała historyczną ciągłość z wyjątkiem tych w dominium Habsburgów.

Do kasaty klasztorów szykowano się i w Księstwie Warszawskim. Nie zdążono. Książka pokazuje ostatni akord tego, czego nie dokończył Napoleon a co dokończyły niektóre polskie rody ziemiańskie z oświeceniową opryczniną w postaci Staszica et consortes.

Książka jest tragiczna. Papież udzielił arcbp. Franciszkowi Skarbkowi - Malczewskiemu nadzwyczajne uprawnienia dla uposażenia tworzących się diecezji, których nikt ani przed nim ani po nim mieć nie będzie. Świadomy tego był Stanisława Kostka Potocki. Została więc zawiązana intryga celem przekazania tych uprawnień komisji rządowej przewodzonej przez tegoż Stanisława Kostkę Potockiego. Po przekazaniu tych uprawnień Prymas Królestwa Polskiego umiera. Podpis jest nieczytelny i musi być uwierzytelniony przez świadków o bardzo ciekawej historii życia ...

Jeszcze raz powtarzam. Po tym dekrecie z 1819 roku w całej Europie poza monarchią habsburską nie ma ani jednego monastycznego klasztoru, który by miał zachowaną ciągłość historyczną. To co teraz mamy to klasztory, które się na nowo odrodziły w zupełnie innym kontekście pozbawione wielu swych możliwości.

Coryllus pisze socjalistyczną baśń. Według mnie cały ten socjalizm nie rozwijałby się i nie plenił tak bujnie, gdyby nie ta cywilizacyjna katastrofa.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @gabriel-maciejewski
4 czerwca 2018 14:46

W tym roku 200 lecie diecezji sandomierskiej. Pierwszym biskupem był Hołowczyc

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @gabriel-maciejewski 4 czerwca 2018 14:46
4 czerwca 2018 14:56

Nabożeństwo ekspiacyjne powinni z tej okazji zrobić. 

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @mniszysko 4 czerwca 2018 14:56
4 czerwca 2018 14:57

Znaczy się z powodu pierwszego biskupa a nie rocznicy istnienia diecezji.

zaloguj się by móc komentować

mooj @mniszysko 4 czerwca 2018 14:39
4 czerwca 2018 15:59

Popieram w więcej niż 100%, tj można nawet mocniej:)

To jest jedna z najważniejszych pozycji w wydawnictwie. A jako (chyba) niedostępna w wersji cyfrowej - wręcz obowiązkowa pozycja: i na półkę i do wielokrotnego czytania przy wielu okazjach.

Ilustruje mocniej i wyraźniej procesy "rewolucji" niż wiele innych odkrywczych i demaskatorskich książek, umożliwia własne, dalsze poszukiwania.

Gorąco polecam. 

20 zł? Darmo dają

zaloguj się by móc komentować


Maryla-Sztajer @gabriel-maciejewski
4 czerwca 2018 19:34

To jest dramat ze akurat te dwie książki. ..

.

 

zaloguj się by móc komentować

tromba @gabriel-maciejewski
4 czerwca 2018 20:08

Dobry wieczor czy przywiezie Pan "Dekret" do Wroclawia w czwartek?

Pozdrawiam serdecznie

zaloguj się by móc komentować


Danae @gabriel-maciejewski
4 czerwca 2018 21:08

"Do tego obniżamy cenę książki Polska i Niemcy w strefie euro, także do 20 zł."

Jako autorka tej książki, pozwolę sobie nieco poprawić to zdanie, ponieważ - moim zdaniem - brzmi niejednoznacznie:

Do tego obniżamy cenę książki "Polska i Niemcy w strefie euro", także do 20 zł.

Obniżka została ze mną uzgodniona. 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @gabriel-maciejewski
4 czerwca 2018 21:16

Inaczej być nie mogło. Nie robię żadnych obniżek bez uzgodnienia z autorami. 

zaloguj się by móc komentować

Danae @gabriel-maciejewski 4 czerwca 2018 21:16
4 czerwca 2018 21:19

Oczywiście. Uwagę dodałam po namyśle, jako jeden z Twoich "żyjących"autorów:)

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @gabriel-maciejewski 4 czerwca 2018 21:16
5 czerwca 2018 06:34

Czuję się podle, zamówiłem jeszcze po starej cenie.

;)

P.S. nie, nie chcę rabatu do nowej ceny, to tylko żart. A książka z pewnością warta jest swojej ceny.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować