-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy

Byłbym zapomniał, że trzeba wstawić do sklepu książkę Demota Turinga, który wygłosił pierwszy wykład w Kliczkowie. Wokół tego wykładu rozwinęła się dyskusja, która przeniosła się potem w kuluary. Wywiad, który Beata przeprowadziła z Turingiem, opublikujemy najpewniej w przyszłym tygodniu. Będzie to wywiad po angielsku rzecz jasna i z tego też powodu ja go nie mogłem przeprowadzić. 

 

A teraz już książka

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/prawdziwa-historia-zlamania-szyfru-enigmy/tagi: książka  wykład  enigma  dermot turing 

gabriel-maciejewski
5 lipca 2019 15:33
2     1409    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
MarekBielany @gabriel-maciejewski
5 lipca 2019 23:39

To może być ciekawe.

zaloguj się by móc komentować

deszcznocity @gabriel-maciejewski
6 lipca 2019 18:56

Problemem numer jeden dla Czerczila byly U-Booty, na ktorych byly Enigmy osmiowirnikowe, a procedura wyboru klucza depeszy nie polegala na dowolnosci stosowanej w wojskach ladowych i Luftwaffe ale na ksiazkach kodowych, zdobytych 30 pazdziernika 1942 przez komandora Marka Thorntona z HMS Petard. 

Gdyby zostaly przerawne linie zeglugowe przez Atlantyk, Wielka Brytanie czekalby glod. Turinga wyslano do USA by wraz z Amerikaninem Joe Desch uzyc elektroniki do zapamietania pozycji zatrzymania maszyny „przestrzelonej” na skutek bezwladnosci wirnika. Dzieki temu rozwiazaniu (automatyzacji procesu wymyslonego przez Polakow) Anglicy w 1942 przerabiali srednio 1995 depesz Enigmy dziennie podczas gdy Polacy odczytali w ciagu szesciu miesiecy 1940 roku 8440 depesz.

Wiosna 1946 roku Wielka Brytania byla bankrutem. Polscy żołnierze przesłanie przez Korpus przysposobienia i rozmieszczenia wydobywali ręcznie więcej węgla niż brytyjscy górnicy prze użyciu maszyn, zmobilizowani brytyjscy żołnierze potrzebowali pracy. Polacy mieli po prostu wracać do siebie.

Kluczem do tragedii Polakow byla postac Gustave Bertrand’a , ktory wykorzystal ich do ciagniecia korzysci finansowych ze sprzedazy odszyfrowanych informacji oraz brania pieniedzy na utrzymanie Polakow. Kiedy juz nie mogl wycisnac z naszych wiecej fruktow, po prostu ich zostawil na pastwe losu.

Zamieszcze jeszcze pare cytatow pozniej.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować