-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Pogadanka o św. Stanisławie

Zostawiam Was z pogadanką, a sam kończę pisanie książki, która mam nadzieję będzie jeszcze w styczniu...oby, oby, ale wcześniej muszę trzasnąć wstęp do książki "Buka u psychiatry"

 

https://prawygornyrog.pl/tv/2019/01/gabriel-maciejewski-sw-stanislaw-a-zdrada-stanu-wyklad-w-akademii-wnet/



tagi: św. stanisław  bolesław śmiały  biskup  bizancjum i wenecja 

gabriel-maciejewski
3 stycznia 2019 14:29
16     1965    10 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Maryla-Sztajer @gabriel-maciejewski
3 stycznia 2019 15:24

To są same najważniejsze pytania. Tło europejskie itd..

Znakomicie ze będzie w postaci książki,  żeby nie uciekło. 

 

Moja Czeladź też ma swoją legendę św Stanisława. No 150 lat i potem..erygowanie parafii św Stanisława Biskupa i Męczennika , polityczne okoliczności 

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @gabriel-maciejewski
3 stycznia 2019 15:47

Czy ten panel w Krakowie to zamknięta impreza?  Czy ktoś z miasta może przyjechać posłuchać?  .

 

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski
3 stycznia 2019 16:41

Karolak nie ma doktoratu. Ma "takie plany". Prace magisterska napisal 20 lat po studiach, bo nie mozna byc dyrektorem teatru bez magisterki. Uniwersytet trzeciego wieku dla dotowanych.

https://www.se.pl/wiadomosci/gwiazdy/karolak-w-koncu-jest-magistrem-nie-mogl-sie-obronic-przez-20-lat-aa-ErVe-U8ym-smKR.html

Walesa prezydentem po przyzakladowce, a Karolak z musu magister, bo chce byc dyrektorem teatru. Zamknas sobie droge do prezydentury. Przekwalifikowany. Porypane to wszystko.

zaloguj się by móc komentować

JK @gabriel-maciejewski
3 stycznia 2019 18:07

Jakby tylko pan nie walił ręką w blat to by się nie przenosiło na mikrofon.

Wykład bardzo ciekawy i nie trzeba pobudzać słuchaczy hukami.

W całej narracji podkreśla się, że Polska przyjęła chrzest z Rzymu a mogła przyjąć z Konstantynopola.

 

zaloguj się by móc komentować

raven59 @gabriel-maciejewski
3 stycznia 2019 18:29

To moja wina - powinienem umieścić nagrywarkę na statywie po za stołem.

zaloguj się by móc komentować

raven59 @raven59 3 stycznia 2019 18:29
3 stycznia 2019 18:30

Oczywiście to odpowiedź do @JK

zaloguj się by móc komentować

raven59 @gabriel-maciejewski
3 stycznia 2019 19:05

"Jak wiemy, brakuje dokumentów wskazujących na prawdziwą istotę konfliktu między Biskupem Stanisławem, a królem Bolesławem Śmiałym.

Wykładowca przedstawił sytuację polityczną w Europie w XI. Głównymi centrami ówczesnej polityki były Konstantynopol, cesarstwo rzymskie narodu niemieckiego, Watykan i tworząca właśnie swe imperium Wenecja. Jak wiemy brak dokumentów wskazujących na prawdziwą istotę konfliktu między Biskupem Stanisławem, a królem Bolesławem Śmiałym.
Autor wykładu postawił śmiałą hipotezę, że wobec wówczas stosunkowo słabej pozycji Watykanu i znacznie wyższej Konstantynopola, król miał może chęć związać Polskę z Konstantynopolem, a biskup Stanisław starał się temu przeszkodzić. Potwierdzeniem tej tezy mogłyby być fakty, że król po zabójstwie biskupa musiał uciekać z Polski i nie znalazł pomocy na zaprzyjaźnionych Węgrzech oraz, że biskup Stanisław zaraz został otoczony kultem i został kanonizowany już w 1253 roku.

Oczywiście to przypuszczenie musi pozostać hipotezą dopóki nie znajdą się dokumenty na jej potwierdzenie lub obalenie.
Zacytujmy wypowiedź wykładowcy w tej sprawie (z jego bloga):

„dopóki Polacy nie przekopią się przez archiwa weneckie i konstantynopolitańskie cała wczesnopiastowska historia kraju będzie jednym wielkim zmyśleniem, celebrowanym na podstawie dwóch czy trzech tekstów źródłowych. Nikt nie podejmie jednak takiego trudu, albowiem nikomu nie jest to potrzebne. …. . Jeszcze by się okazało, że św. Stanisław był dobry…”

„Powiedzmy to wprost – cała polska historia doby piastowskiej jest zmyślona, a w dodatku zmyślona tak, by w umyśle przeciętnego konsumenta treści utrwalił się schemat państwa skonfliktowanego z Kościołem”.

„Powtórzę więc co powinno zrobić państwo samodzielne i poważne, w zakresie propagandy. Powinno opłacić duże zespoły badawcze zajmujące się po całym świecie celowym poszukiwaniem archiwaliów – z najdawniejszych epok dotyczących Polski. Być może się mylę, być może wszystko dla niektórych jest jasne i wiadomo już, że nie ma czego szukać, bo to co jest, znajduje się pod kluczem, a reszta spłonęła w wojnach…”.

„No, ale chyba wolno mi postawić taki postulat?”

Zachęcamy do posłuchania interesującego wykładu – nawet jeżeli Waszym zdaniem wysnuta hipoteza jest zbyt śmiała!"

 

Źródło: https://wnet.fm/2019/01/03/wyklad-gabriela-maciejewskiego-coryllus-w-akademii-wnet-sw-stanislaw-a-zdrada-stanu/

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @gabriel-maciejewski
3 stycznia 2019 20:43

Mocny wykład. Mamy więc do czynienia z rozciągniętym na wieki papieskim programem budowania państwa polsko-rusko-litewskiego lub przyjaźnie do siebie nastawionych katolickich państw polskiego, ruskiego i litewskiego, bo w 1253 roku korowany na króla Litwy został (jeśli w ogóle to nastąpiło) Mendog, którego bratanica była żoną króla Daniela.

W wielkiej schizmie wschodniej chodzi przede wszystkim o Polskę i zaprzyjaźnianie z nią ziem wschodnich? Ujęcie takie zdecydowanie ma sens, zwłaszcza jeśli przypomni się sztywne powiązanie ziem leżących między Morzami Bałtyckim a Czarnym z Ziemią Świętą.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @gabriel-maciejewski
3 stycznia 2019 21:18

Ciekawe rzeczy podaje Wikipedia w sekcji kontrowersje.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_schizma_wschodnia

Oznacza to, że te ekskomuniki zaczęły działać po czasie - były faktycznie w zawieszeniu a de iure nieważne. Jeszcze w 1096 roku basileus Aleksy I Komnen zwraca się do papieża z prośbą o pomoc.

Dlatego ja w 100 procentach sie zgadzam z Coryllusem, że nie zrozumiemy, dlaczego to obłożenie się ekskomunikami zaczęło działać bez namysłu nad rolą Wenecji.

Śmiech mnie ogarnia jak sobie przypomnę, że na historii Wenecji, Genui, Florencji, Sienie i Mediolanowi poświęcało się tylko jedną lekcję i to w kontekście odrodzenia, jako zaplecza finansowego dla odrodzenia się sztuki.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @krzysztof-laskowski 3 stycznia 2019 20:43
3 stycznia 2019 21:28

Ja teraz myślę, że Stolica Apostolska miała cichy plan praktycznego unieważnienia idei cesarskiej. Europa miała być jakby Rzeczpospospolitą Królestw, gdzie mediatorem między nimi byłby papież. Stąd te koronacje. To był program św. Grzegorza VII. On był mocno związany z opactwami i zakonami rycerskimi. Ale to jak wiemy z historii ten plan ostatecznie nie doszedł do skutku. Różne diabły się sprzysięgły, aby to nie wyszło tak jak trzeba. Templariusze zostali skasowani, Joannitów zneutralizowała Wenecja, Hanza przejęła Zakon Krzyżacki.

A szkoda. Być może żylibyśmy w świecie, który miałby o wiele, wiele mniej problemów.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @mniszysko 3 stycznia 2019 21:28
3 stycznia 2019 21:47

Przewielebny Ojcze, cały ten program doprowadzony do końca, czyli do uznania przez Moskwę prymatu papieża i innych kluczowych w sprawie schizmy wschodniej dogmatów, równa się skasowaniu tego, co w znanych nam czasach zagnieździło się w Londynie, a co się z Międzyrzecza wywodzi. Oto jeden cios obliczony na to, by zakończyć wszystkie wojny.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @JK 3 stycznia 2019 18:07
4 stycznia 2019 13:29

Przebóg, żadnego walenia w blat ja nie słyszawszy. Czegoś przygłuchwszy czy co?

@maciejewski

Chciałoby się już w styczniu. I św. Stanisława z weneckimi latopisami zachciawszy. Ale i tak II tomu Śmierci socjalizmu jeszcze nie przeczytwaszy, to czego autora dręczywszy? Tak czy inaczej jak grzecznie poczekawszy to i doczekawszy. Ciszej jedziesz dalsze budźesz.

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @mniszysko 3 stycznia 2019 21:18
4 stycznia 2019 13:37

A mnie czegoś ponurość jakaś bierze na te ploteczki o republikach kupiecki jakoby renesansowych. Nie lubię jak mnie robią w trąbkę. 

Odnośnie lepszego świata pod zarządem Papieża i zakonów. Szczerze mówiąc nie bardzo w to wierzę. Zgorszenia przyjść muszą i może lepiej żeby przychodziły spoza Kościoła. Niech sobie Luter z Kalwinem wychodzą w ciemną noc i co czynić mają, niech czynią czem prędzej. Bo jakby zostali biskupami i jakby wtedy ich wzięło na kabałę, to chyba byłoby znacznie gorzej. Szyzma to w sumie dopust Boży, zawór bezpieczeństwa. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @raven59 3 stycznia 2019 19:05
4 stycznia 2019 13:40

Że powtórzę raz jeszcze za Gosposarzem i za pańskim wpisem:

„dopóki Polacy nie przekopią się przez archiwa weneckie i konstantynopolitańskie cała wczesnopiastowska historia kraju będzie jednym wielkim zmyśleniem, celebrowanym na podstawie dwóch czy trzech tekstów źródłowych."

Bez komentarza. 

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @Magazynier 4 stycznia 2019 13:37
4 stycznia 2019 16:57

>>> Odnośnie lepszego świata pod zarządem Papieża i zakonów.<<<

Ależ ja nie mówię o raju. I też nie mówię o świecie pod zarządem papieża i zakonów. Mówię o papieżu, który jest arbitrem królów. Natomiast zakony, jedne czy drugie (rycerskie) są narzędziami, które ten arbitraż czynią możliwym i skutecznym. Papieżowi chodziło o neutralizację instytucji cesarskiej. Była tylko jedna droga. Zrobić z kontynentu europejskiego Rzeczpospolitą Królów.

Marzenie o raju na ziemi jest zwyczajnie herezją. Przecież obietnica socjalizmu to raj na ziemi. Na ziemi raj jest niemożliwy i jest i darem Boga na końcu czasów. Na pewno jednak świat w powyższej konfiguracji byłby inny.

Dam pierwszy lepszy przykład. Proszę pomyśleć. Jeśli templariusze byli bankiem na różne poważne kościelne inwestycje (mnie na przykład zawsze zastanawia że templariusze w Opatowie znajdowali się w środku cysterskiego trójkąta wyznaczonego przez Wąchock, Jędrzejów i Koprzywnicę oraz fakt że koniec drugiej XIII wiecznej fali fundacji cysterskich zbiega się plus minus z kasatą templariuszy) i trwaliby dalej, jak szybko rozwijałaby się instytucja bankowości opartej na lichwie. Na pewno byłaby hamowana. 

Oczywiście nie ma co za wiele gdybać. Jest jak jest. Chciałem tylko pokazać na czym polegał w zarysach polityczny program Grzegorza VII - Europa jako republika królów. Cesarz mógł tam być jako primus inter pares.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @mniszysko 4 stycznia 2019 16:57
4 stycznia 2019 18:52

jest to forma wdrażania stosunków społecznych polegających na konfrontacji modeli; model: równości wobec prawa i równości praw, wobec modelu: pan-niewolnik [gdzie niewolnik nie ma żadnych praw i jest pozbawiany równości wobec prawa] to dziasiaj widać na realnych stosownaiu prawa i ewokowaniu stosunku prawnego wierzyciel-dłużnik [licytacje domów i mieszkan za fikcyjne dlugi o wartości kilku tysięcy zł, lub usiłowania dokonywania egzekucji z nieruchomości na podstwie fingowanych dlugow o wartości np. kilkaset zł]; - tzw. srodowiskowe doktryny prawne będące emanacją doktryny walki klas zostały przeniesione na relacje wierzyciel-dłużnik i cel jest dokładnie taki sam;- budowa społeczeństwa wg modelu: nadzorcy [z pelnia praw i poczuciem bezkarności] i dłużnicy/niewolnicy; patologia już przekracza wszelkie wyobrażenia i w każdym obszarze funkcjonowania panstwa, Kosciół jako nośnik wzorcow zachowań odniegających od wdrażanych nodelowań struktury społęcznej jest celem do wyeliminowania [tak instytucjonalnego jak i jako zbiorowisko wiernych]

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować