-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Ogłoszenia i pogadanka o przeniewierstwach żydowskich

Proszę Państwa, mam taką prośbę, jeśli ktoś nie mieszka za granicą, niech łaskawie nie wpłaca pieniędzy na konferencję przez pay pal. Zabierają całe 12 zł. Po przejrzeniu umowy z zamkiem Kliczków i wymienieniu kilku uwag okazało się, że do 29 maja mam zapłacić 80 proc. tego co wpłynęło. Oznacza to, że lista uczestników nie zostaje zamknięta, można się zapisywać do 20 czerwca. Ja jednak bardzo proszę, żeby chętni zdecydowali się wcześniej. To naprawdę piękny i wart obejrzenia obiekt. Nikt nie będzie żałował. Karmią zaś fantastycznie. Jeśli nie zbierzemy dużej ilości osób już nigdy nie wynajmę wielkiego obiektu z wielką salą i będę zamykał zapisy po 60 uczestniku. Wykładowcy zaś będą coraz bardziej interesujący. Ponieważ nie przyjechał nakład "Handlu wołami", bo coś się tam posypało, jutro w Stężycy będę miał tylko 10 egz. tej książki, czyli to co mi zostało z poprzedniego nakładu. Czasem tak się dzieje. No, a teraz już pogadanka o przeniewierstwach Żydów, na podstawie książki wydanej jak najbardziej legalnie przez wydawnictwo Universitas z Krakowa. Póki co falcony nie nadleciały i nic nie słychać o bombardowaniu miasta. 

 

https://prawygornyrog.pl/tv/2019/05/gabriel-maciejewski-o-ksiazce-wymuszona-wspolpraca-czy-zdrada-wokol-przypadkow-kolaboracji/ 



tagi: żydzi  kolaboracja  gestapo 

gabriel-maciejewski
23 maja 2019 13:53
12     2016    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Maryla-Sztajer @gabriel-maciejewski
23 maja 2019 15:08

To idę do laptopa słuchać wygodnie. 

Nadleciała taka ulewa że podobno na dole nad Wisłą jest możliwość ewakuacji ludzi...ktoś mijając się że mną rzucił takie info...na pewno kara..:)

 

Ze Strezycy będzie może nagranie? 

.

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @gabriel-maciejewski
23 maja 2019 15:14

Kluczowa kwestia polega na tym, że przedstawiciele tego narodu uczą się, że są święci z urodzenia. Chodzi najpewniej o to, by podtrzymać narrację mówiącą, że mimo dopuszczania się ciężkich przestępstw i tak pozostają święci.

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @krzysztof-laskowski 23 maja 2019 15:14
23 maja 2019 15:21

zdaje się, że fakt bycia narodem wybranym próbują zwekslować bycie świętymi za żyycia i bezjakiegokolwiek wysiłku na zasadzie jak z odszkodowaniami... 

zaloguj się by móc komentować



klon @gabriel-maciejewski
23 maja 2019 17:05

Gospodarz nie chce zgodzić się z opinią profesorów UJ, jak słyszę.

Może tu znajdziemy odpowiedzi na wątpliwości co do sposobu narracji autorki książki?

https://historyczny.uj.edu.pl/documents/41611/136756408/Recenzja_2.pdf/4824d11f-c48f-4871-8efc-92a8ecaec5c2

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @gabriel-maciejewski
23 maja 2019 19:52

Słuchałam nagrania zaraz..miałam nic nie napisać no bo jest książka. Ale....okropnie daleko mi do świętości i cały czas coś źle robię. Ale taka....niegodziwość....tych kobiet jest właściwie trudna do pojęcia 

.

 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @klon 23 maja 2019 17:05
25 maja 2019 10:47

Ciekawa recenzja ale tak jak książka może być chyba tylko przyczynkiem do zaczęcia rozmowy o poruszonym temacie. Ze względu nośności emocjonalnej tematu i możliwości jego rozgrywania w jak najbardziej aktualnych i bieżących celach politycznych myślę, że należy zachować daleko idącą ostrożność w formułowaniu uogólniających wniosków. No i nie odniosłem wrażenia jakoby recenzja stała w sprzeczności z pogadanką. Może jest jedynie bardziej ostrożna w patrzeniu na ten temat?

zaloguj się by móc komentować

tomciob @gabriel-maciejewski
25 maja 2019 11:33

Jest taki badacz, naukowiec i publicysta Witold Mędykowski. Jego biogram:

"Witold W. Mędykowski – historyk, politolog, urodzony w Lublinie. Absolwent historii i judaistyki na Uniwersytecie w Tel Avivie i Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce w Instytucie Studiów Politycznych PAN oraz stopień doktora historii na Uniwersytecie Hebrajskim. Od lat zatrudniony w Archiwum Yad Vashem. Był stypendystą niemieckiej Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność I Przyszłość” (Erinnerung, Verantwortung und Zukunft) oraz odbył studia postdoktoranckie w Międzynarodowym Instytucie Badań Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Jest autorem wielu publikacji dotyczących stosunków polsko-żydowskich, Zagłady, II wojny światowej i archiwistyki." źródło jest o tyle ciekawy, że był w szkołach zarówno izraelskich, polskich jak i brał pieniądze z niemieckiej fundacji. Jego prace są cytowane w muzeum "Polin," a jego książka:

https://www.ravelo.pl/pub/mm/img/220/100684490.jpgtraktuje o współpracy rodzimych mieszkańców krajów bałtyckich z niemieckim aparatem terroru. Trudno mu więc odmówić pewnej tendencji zarówno w opisie zjawisk jak i pozycjonowaniu. A mimo to napisał bardzo ciekawe opracowanie pt.: "Przeciw swoim. Wzorce kolaboracji żydowskiej w Krakowie i okolicy". Możemy je pobrać i przeczytać, tu.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @tomciob 25 maja 2019 10:47
25 maja 2019 14:01

Dla oddania subtelności tematu warto jeszcze zwrócić uwagę na inną książkę:

https://www.wysokizamek.com.pl/min_mid_big_towary/big_45.jpgźródło zdjęcia

wydana przez IPN jest pracą doktorską Martyny Grądzkiej-Rejak. Z opisu recenzji na stronie Instytutu:

"Godne polecenia innym badaczom są refleksje Autorki na temat stosunku Żydówek z krakowskiego getta czy KL Płaszów do wiary, Boga, do własnego ciała, przemocy seksualnej, wreszcie wyboru dróg przetrwania. Autorka podkreśla, że większość kobiet żydowskich starała się po prostu przeżyć z dnia na dzień, aby dotrwać końca kataklizmu. To dominujące wśród ludzi zachowanie w warunkach permanentnego zagrożenia utraty życia. Mniejszość wybierała inne sposoby ocalenia – poprzez konspirację, głównie w szeregach Żydowskiej Organizacji Bojowej, poprzez przyjęcie chrztu a co za tym idzie mniej lub bardziej udane próby wtopienia się w chrześcijańską większość lub poprzez podjęcie działalności w charakterze konfidentek i inne formy współpracy z okupantem.

Z recenzji prof. dr. hab. M. Wołosa" źródło. A czemu ta książka? Ano temu że owe "kobiety żydowskie" to były również Polski i trudno jednoznacznie przesądzić ale los innych "nieżydowskich" kobiet w walce o przetrwanie wcale nie musiał być bardziej łagodny. Może daje to trochę zrozumienia dla "przetrwania poprzez kolaborację?" Oczywiście zrozumienie wcale nie musi oznaczać akceptacji. Działanie i życie w warunkach wojny, okupacji, groźby utraty życia i bandyckiego, bo nie chroniącego przed pospolitymi przestępstwami, okupacyjnego prawa to zadanie nie na miarę naszych czasów i trudne, jak dla mnie, do wyobrażenia. Stąd moje zdanie o niezwykłej subtelności tego tematu. Moim zdaniem brak jest prostegl,nzwykłego i uczciwego przedstawienia życia codziennego w okupowanej Polsce zwykłych ludzi bez podziału na Żydów i resztę. I to mi najbardziej doskwiera w tym temacie.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @gabriel-maciejewski
25 maja 2019 23:16

Jest jeszcze jedna ciekawa książka. Powstała z inspiracji niemieckiej i za niemieckie pieniądze

http://universitas.com.pl/public/storage/1/1411040094_krakowscy_zydzi.jpg

źródło

"Krakowscy Żydzi pod okupacją niemiecką 1939-1945"

Tytuł w oryginale: "Juden in Krakau unter deutscher Besatzung 1939-1945"

Autor: Andrea Löw, Marcus Roth

Tłumacz: Ewa Kowynia

ISBN: 97883-242-2642-9

Rok wydania: 2014

Liczba stron: 276

Format: B5 (150x235)

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Opis książki:

"Mimo że film Lista Schindlera Stevena Spielberga odniósł światowy sukces, a zainteresowanie historią krakowskich Żydów nie słabnie, to o reakcjach i zachowaniach samych prześladowanych podczas drugiej wojny światowej wciąż wiemy stosunkowo niewiele. Andrea Löw i Markus Roth opisują przede wszystkim wyczerpująco historię i dzieje ludzi mieszkających w jednym z największych gett w Polsce. Korzystając z licznych wspomnień, pamiętników i dokumentów w języku polskim, niemieckim i angielskim tworzą naukowy, a zarazem plastyczny obraz życia Żydów w okupowanym Krakowie. W centrum ich zainteresowania stoi nie masa anonimowych i rzekomo biernych ofiar, lecz myślących, działających, czujących jednostek.

Andrea Löw, ur. w 1973 roku, konsultantka naukowa w Instytucie Historii Współczesnej w Monachium i Berlinie przy projekcie wydawniczym „Prześladowania Żydów w latach 1933 – 1945”. Publikacje z dziedziny holokaustu, wydawca m.in. Deutsche – Juden – Polen. Geschichte einer wechselvollen Beziehung im 20. Jahrhundert (2004); Juden im Getto Litzmannstadt. Lebensbedingungen, Selbstwahrnehmung, Verhalten (2006).

Markus Roth, ur. w 1972 roku, zastępca kierownika katedry literatury holokaustu na uniwersytecie w Giessen i pracownik naukowy w Instytucie Herdera w Marburgu. Publikacje m.in.: Theater nach Auschwitz. George Taboris „Die Kanibalen” im Kontext der Holocaust-Debatten (2003); Herrenmenschen. Die deustchen Kreishauptleute im besetzten Polen – Karrierewege, Herrschaftspraxis und Nachgeschichte (2009).

Spis treści:

Wprowadzenie

Prześladowania 1939-1941
Niemcy w Krakowie – Terror w majestacie prawa – Roboty przymusowe – Przesiedlenia

Getto 1941/42
Powstanie getta – Zamknięci w getcie – Praca i życie – Szmugiel – Opieka społeczna – Żydowska Samopomoc Społeczna – Ordnungsdienst i szpicle żydowscy – Sytuacja się zaostrza – Deportacja do dystryktu lubelskiego

Zagłada 1942/43
Czerwiec 1942: Pierwsze deportacje do obozu w Bełżcu – Po deportacjach: strach i przeczucie końca – Październik 1942: Kolejne deportacje – Ostatnie miesiące getta – Marzec 1943: Likwidacja getta – Walka zbrojna – Płaszów 1943–1944/45 – Oskar Schindler – Życie w ukryciu"

A w niej zupełnie fantastyczny i niezwykły opis apteki, która działała w Krakowie przed wojną, w gettcie krakowskim w trakcie jego istnienia, po jego likwidacji i dalej po wojnie.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Apteka_Pod_Or%C5%82em_w_Krakowie

I teraz krótka refleksja. Jak to było możliwe? Albo obraz okupacji, getta i życia w Krakowie podczas okupacji jest jednak nie do końca rozpoznany albo mamy bardzo splaszczony przekaz dotyczący życia codziennego "pod okupacją." Już nie szukam dalej bo i tak jestem już mocno zaskoczony skalą moich zdziwień. Dziękuję za zaproszenie do poszukiwań tą ciekawą pogadanką. Niestety pewnych źródeł do wojennych i powojennych losów Stefanii Brandstätter-Poklewskiej w necie nie mogę odnaleźć. Ale myślę że są tylko nie mogą ujrzeć (jeszcze?) światła dziennego.

 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @gabriel-maciejewski
25 maja 2019 23:29

Sorry, ale jest książka Tadeusza Pankiewicza na temat tej apteki wydana przez Wydawnictwo Literackie:

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/resources/5/pankiewicz_apteka.jpgźródło

Opis

"Tadeusz Pankiewicz pracował i mieszkał przez dwa i pół roku w getcie i przeżył wszystkie etapy jego istnienia: od zamknięcia bram i pierwszych szykan, poprzez wysiedlenia, coraz groźniejsze i okrutniej przeprowadzane, aż po zupełną likwidację. W ciągu tego czasu apteka „Pod Orłem” pełniła - oprócz normalnych swych funkcji, które z czasem coraz bardziej się kurczyły - rolę azylu i punktu kontaktowego dwu światów: zamkniętej w murach ludności żydowskiej i „wolnej”, żyjącej poza nimi; jej personel zaś stał się łącznikiem między tymi dwoma światami. Tu można było przeczytać ostatnie wiadomości z frontu, zapoznać się z treścią prasy podziemnej, znaleźć schronienie podczas nocnych aresztowań. Tu zostawiano listy i paczki dla osób mieszkających po stronie aryjskiej jak również odbierano od nich wiadomości i przesyłki. Ci nieliczni mieszkańcy getta, którzy zdołali przeżyć okrutny czas wojny, zachowali do dziś we wdzięcznej pamięci aptekę „Pod Orłem” i jej właściciela."

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować