-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

O uzależnieniu Kościoła od organizacji politycznych

Zalinkowano tu wczoraj wypowiedzi publicystów i polityków, zatroskanych o Kościół i przejętych decyzją papieża dotyczącą mszy trydenckiej. Nikt nie odmówił sobie krytyki tej decyzji, a ja z niekłamaną satysfakcją stwierdzić muszę, że chyba jako jedyny próbowałem napisać coś, co nie byłoby nacechowane oburzeniem. I jeszcze wciągnąłem w te swoje machinacje ojca mniszysko.

Być może czegoś nie zrozumiałem, ale chodzi zdaje się o to, że natychmiastową decyzją papież uzależnił odprawianie mszy trydenckiej od decyzji lokalnego biskupa. Jeśli to prawda, nie rozumiem wspomnianego wyżej oburzenia. To co? Wierni nie ufają już swoim biskupom? Chcą coś robić bez nich? Może mają sobie wybrać własnych? Przepraszam wszystkich znajomych i przyjaciół, którzy uczestniczą we mszy trydenckiej i poczuli się oburzeni. Niestety nie mogę spokojnie słuchać argumentów używanych przez niektórych, że nowy ryt spowoduje uzależnienie Kościoła od organizacji politycznych. Kościół przez całe swoje istnienie boryka się z uzależnieniem od organizacji politycznych, a kwestia ta w ogóle nie jest związana z rytem. To kwestia polityczna. Powiem więcej, kiedy nadchodziła tak zwana odnowa Kościoła, która miała zetrzeć to co złe i naprawić wszystko na wzór obowiązujący kiedyś dawniej, na pewno za tą imprezą krył się niemiecki cesarz, który nie próbował przecież reformować Kościoła inaczej, jak tylko w duchu prawdy i czystości. I miał, powiem Wam, rzesze zwolenników.

Dla ludzi wiążących kwestie rytu w Kościele z polityką, a nie lubiących przykładów z odległej przeszłości, mam inny argument. Oto uwięzienie Stefana Wyszyńskiego, księża patrioci, donoszące na prymasa zakonnice i cały szereg atrakcji świadczących o tym, że Kościół jest uzależniony do organizacji politycznych, miało miejsce przed soborem watykańskim II. O czym zdaje się wszyscy zapominają.

Myślę, że mamy do czynienia z pewnym nieuporządkowaniem. Bronimy tu Kościoła hierarchicznego, nader podejrzliwie podchodząc do wszelkich odosobnionych wspólnot, mających swoje obrządki. Wiem, że są ludzie, którzy uwielbiają takie rzeczy, albowiem wydaje im się, że przez to są bliżej Boga. Zwykle taka postawa wiąże się z przywiązaniem do form liturgicznych, pomieszanych ze spostrzeżeniami natury politycznej. Te ostatnie podejmowane są bez zrozumienia wobec jakich problemów stawał Kościół przez stulecia swojego istnienia. Zrozumienie to nie jest możliwe, albowiem nikt nie studiuje historii Kościoła, nikt nie myśli o politycznej historii Kościoła, ale wielu uważa, że taka czy inna forma liturgii załatwia kwestie polityczne. Jeśli zaś ktoś twierdzi inaczej tej jest, według nich, niedowiarkiem. Ta postawa wiąże się z częstym cytowaniem encyklik, bez zrozumienia, jakie pokłady decyzji, zaniechań i przemyśleń, konkretnie osadzonych w czasie stanową podłoże każdego takiego dokumentu.

Powtórzę, papież uzależnił odprawianie mszy trydenckiej od decyzji biskupa. Kiedy więc ksiądz Roman Kneblewski wyraża swój sprzeciw wobec tej decyzji, powinien chyba pamiętać, że biskup Tyrawa, czy jak on się tam nazywał, który wysłał go na emeryturę, został przez tegoż samego papieża także gdzieś odesłany.

Jeśli decyzję papieża krytykuje Terlikowski, który nie rozumie dlaczego w Kościele mogą być obecne ryty afrykańskie, a msza trydencka nie, można wskazać to samo – papież Franciszek usunął biskupa Tyrawę, a mszę tradycyjną uzależnił od decyzji biskupa. Terlikowski wątpi w biskupów, w których kreacji próbuje uczestniczyć? Nie ma tu chyba nikogo, kto uwierzyłby w szczerość owej troski pana redaktora. O rytach afrykańskich w ogóle nie chce mi się gadać.

Jeśli Konfederacja prowadzi przez całe lato intensywną kampanię, za pomocą bardzo niewyszukanych środków i haseł, która obecna jest przede wszystkim na fejsbuku, a Krzysztof Bosak, zabiera głos w sprawie decyzji papieża, to nie jest ów głos czasem próbą uzależnienia Kościoła od organizacji politycznych?

Powraca także kwestia dwóch papieży. Jakoś mało emocjonalnie podchodzę do tego wszystkiego, albowiem pamiętam, jak Benedykt XVI powiedział, że być może za lat kilka Kościół będzie zbiorem małych wspólnot. Bardzo przepraszam, ale Kościół nie będzie już nigdy zbiorem małych wspólnot. To bowiem co się stało, nigdy się nie odstanie. Tak zwany powrót do przeszłości jest mrzonką i fikcją. Albo Kościół będzie hierarchiczny, albo go nie będzie wcale. Takie jest moje zdanie. Ci zaś, którzy chcą być jak pierwsi chrześcijanie powinni się walnąć w czoło gumowym młotkiem. Pierwsi chrześcijanie cierpieli za wiarę i umierali. Im nikt tego nie zafunduje, oni, jeśli dojdzie do powstania jakichś małych wspólnot, będą firmowali nowy porządek polityczny i zgodzą się na to bez specjalnego szemrania. W zamian za coś, co da im poczucie wybraństwa i jednokrotności, a także sprawi, że będą się czuli „bliżej Boga”. Jeśli zaś pada słowo „w zamian”, to mamy do czynienia z interesem.

Wielokrotnie obecni tu kapłani, nie tylko ojciec mniszysko, ale także ojciec trzy krainy, tłumaczyli, że duchowość to nie są emocje i formy. Ja wiem, że można ich lekceważyć, bo to są tylko zakonnicy, przypomnę jednak, że najważniejsze zmiany w Kościele, czy jak kto woli reformy, zaczynały się do zakonów, a nie od parafii czy diecezji. Może więc warto się zastanowić nad tym, co wczoraj napisał mniszysko.

Powtórzę – msza trydencka musi być zaakceptowana przez miejscowego biskupa. Chcecie, żeby nie była?

Uważam, że najgorsze co może się przytrafić wiernym w Kościele to polemika na tematy dotyczące liturgii i wiązanie tej liturgii z polityką. Dokładnie tak samo rzecz ma się, jeśli chodzi o demografię. Jeśli wiążecie ilość narodzin z polityką i tym tylko motywujecie politykę prorodzinną, to znaczy, ze szykujecie te dzieci na śmierć, sami usiłując jej uniknąć.

Kolejna kwestia dotyczy protestantyzacji Kościoła i jego arianizacji, bo i taki argument wczoraj padł. To znaczy, że co? Już nie śpiewamy – bo tu już nie ma chleba? Czy coś przeoczyłem? Protestantyzacja Kościoła zaś to właśnie są owe małe wspólnoty, do których wiele osób tęskni, a ja zawsze podejrzewam iż najważniejszym powodem takiej tęsknoty jest chęć sprawowania osobistej władzy nad małą wspólnotą.

Powtórzmy więc jeszcze raz – msze trydenckie nadal mogą się odbywać, papież zaś widzi zapewne więcej niż wierni, ma też lepsze źródła informacji, wyraźniej także rozpoznaje zagrożenia stojące przed wspólnotą. Dobrze by było, gdybyśmy ten fakt zaakceptowali.



tagi: polityka  historia  tradycja  zakony  papież franciszek  msza trydencka 

gabriel-maciejewski
19 lipca 2021 09:24
72     4088    14 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Andrzej-z-Gdanska @gabriel-maciejewski
19 lipca 2021 10:18

Skoro Papież powołuje biskupów, to im powierza też różne obowiązki w "terenie".
Jak piszą w Wiki:

...biskup posiada z ustanowienia Bożego własną i zwyczajną władzę na terytorium powierzonego mu Kościoła lokalnego.

Jak chodzi o biskupów niemieckich to oni mają różne rzeczy do powiedzenia, o których też można przeczytać w Wiki:

Mimo tego orzeczenia, pojawiały się postawy inaczej interpretujące władze biskupią. W związku z tym episkopat niemiecki opublikował 15 marca 1875 r. oficjalny list, w którym polemizował z poglądem, że doktryna soboru o prymacie sprowadza biskupa do roli delegata papieskiego. Biskupi niemieccy bronili prawdy o autonomicznym zwierzchnictwie biskupa nad powierzonym jego pieczy Kościołem. Stanowisko biskupów niemieckich poparł papież Leon XIII w encyklice „Satis cognitum”, podkreślając jednocześnie ścisły związek roli biskupa ze strukturą organizacyjną Kościoła. W XX w. temat podjął Pius XII w encyklice Mystici corporis Christi (1943).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Biskup

 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Andrzej-z-Gdanska 19 lipca 2021 10:18
19 lipca 2021 10:20

Autonomiczne to znaczy subsydiowane przez króla Prus, a potem cesarza. Tak to chyba należy interpretować

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @przemsa 19 lipca 2021 10:14
19 lipca 2021 10:20

Tak, bo papież to pacha mama

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @Andrzej-z-Gdanska 19 lipca 2021 10:18
19 lipca 2021 10:29

Chcę tylko przypomnieć kontekst historyczny. To jest środek wojny Bismarcka z Kościołem Katolickim w Niemczech, tzw. Kulturkampf.

zaloguj się by móc komentować

Zyszko @gabriel-maciejewski
19 lipca 2021 10:31

Smutne jak łatwa ludzie idą w ogień za to, że ktoś im da poczucie wybraństwa.

Mnie akurat wybraństwo kojarzy się z branką do wojska i wolę pozostać w tłumie.

Wzburzonym i zatroskanym o decyzje papieskie proponuję wycieczkę do Natanka, tak dla przypomnienia gdzie to prowadzi.

zaloguj się by móc komentować

Alberyk @gabriel-maciejewski
19 lipca 2021 10:35

Zasadniczo, jak zwykle w takich momentach, istotna jest wiedzą i świadomość skąd to parcie na Mszę trydencką się intensyfikuje, z jakich środowisk, organizacji i wprost państw. Bo widoczne było wzmożenie w tym temacie od jakiegoś roku. Dla mnie to wprost próby rozbijania jedności KK. Jak bowiem odczytać wypowiedzi kapłana pewnego bractwa, że lepiej w ogóle nie uczestniczyć w niegodnej nowej mszy jeżeli nie możemy uczestniczyć w tej godnej trydenckiej. Tu już zapala się lampka i buczy syrena dla czujnych oczywiście. 

 

Z Bogiem 

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @gabriel-maciejewski
19 lipca 2021 10:41

Co jakiś czas piszemy o reaktywności grup prawicowych i o tym, że one są w funkcji do propagandy lewicowej. Tutaj proszę jeszcze jeden przykład tym razem związany z naszymi tradsami:

https://www.facebook.com/search/top?q=latin%20mass%20matters

Skojarzenia Latin Mass Matters z Black Lives Matters są oczywiste. Teraz pytanie, kto tutaj kogo propaguje?

zaloguj się by móc komentować


Andrzej-z-Gdanska @mniszysko 19 lipca 2021 10:29
19 lipca 2021 10:45

Tak trochę złośliwie chciałem zacytować to niemieckie dążenie do "prawdy", ich prawdy. :(

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @mniszysko 19 lipca 2021 10:41
19 lipca 2021 10:45

Kłopot w tym, że ludzie w naśladownictwie widzą siłę, a nie słabość. 

zaloguj się by móc komentować


mniszysko @przemsa 19 lipca 2021 10:14
19 lipca 2021 10:51

Jak się czyta niektórych z nich to ręce opadają. Oto wypowiedź jednej z czytelniczek PCh24.pl, która uważa się za gorliwą katoliczkę. Cytuję:

... "A papieża franciszka uważam za dopust Bozy i od wczoraj antypapieża. Nie zasługuje na miano Następcy Chrystusa. To widać coraz jasniej. Także jako owieczka i tak jestem bardzo grzeczna"...

Pisownia własna zachowana.

zaloguj się by móc komentować


betacool @mniszysko 19 lipca 2021 11:02
19 lipca 2021 11:07

Obrona mszy łacińskiej za pomocą anglojęzycznego hasła to jest dopiero kuriozum. Do kogo z takim komunikatem? Gdzie oni się chcą przebić, do kogo przemówić?

zaloguj się by móc komentować

Krystian @Alberyk 19 lipca 2021 10:35
19 lipca 2021 11:09

Z mojego doświadczenia i osób mi znanych - najbardziej pospolitym powodem jest niezgoda na "byle-jakoś" odprawianego "novusa" i opór u proboszcza co do podniesienia "poziomu", punkty zapalne to gitary, pateny przy Komunii, ministranci bez organizacji, ministrantki/lektorki, Komunia na "ręke". Nie wspominając o ciągłej walce pomiędzy 4 ME a Kanonem Rzymskim :)

zaloguj się by móc komentować

rownian @gabriel-maciejewski
19 lipca 2021 11:13

Tak apropos papieża Bergoglio, jego motu proprio powiada:

"Art. 8. Zostają uchylone wszystkie wcześniejsze normy, instrukcje, zezwolenia i zwyczaje, które nie są zgodne z postanowieniami niniejszego Motu Proprio."

Cóż to jest, jakiś worek pojeciowy? Które dekrety papieskie anulowano tym samym?

Dlaczego nie wolno odprawiac mszy tradycyjnych w kosciołach parafialnych?

Co do czynów papieża Bergoglio,  podpisał deklarację z Abu Dhabi, gdzie mowa jest o wielu religiach. Czy ta deklaracja zgodna jest z nauką Koscioła? Oto fragment deklaracji

"Pluralizm i różnorodność religii, koloru skóry, płci, rasy i języka są wyrazem mądrej woli Bożej, z jaką Bóg stworzył istoty ludzkie. Ta boska Mądrość jest źródłem, z którego wywodzi się prawo do wolności wiary i wolności do bycia różnymi. Dlatego odrzuca się wszelkie próby zmuszania ludzi do przyjmowania określonej religii oraz kultury, podobnie jak narzucenie jednego modelu cywilizacji, którego inni nie akceptują;"

Bergoglio wspiera tez poganski kult Pachamamy.

Oto trafne słowa biskupa Schneidera:

"Kult Pachamamy, praktykowany w Watykanie w czasie synodu amazońskiego, jest bałwochwalczym zabobonem (zawiera bowiem gesty, które w swojej pierwotnej formie zakładają kult „matki ziemi” uważanej za bóstwo) albo zabobonem niebędącym formą bałwochwalstwa. "

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @rownian 19 lipca 2021 11:13
19 lipca 2021 11:19

Niech się pan nie martwi kult cesarza niemieckiego będzie taki jak trzeba, na pewno się panu spodoba

zaloguj się by móc komentować

ArGut @betacool 19 lipca 2021 10:46
19 lipca 2021 11:19

Jedna literka a zmiana wielka ! Mess - bałagan, rozgardiasz. Mass - msza. 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @betacool 19 lipca 2021 11:07
19 lipca 2021 11:20

Przemówią do wszystkich, bo to hasło jest wyznacznikiem aspiracji i prestiżu

zaloguj się by móc komentować

Alberyk @Krystian 19 lipca 2021 11:09
19 lipca 2021 11:41

Oczywiście, że nie jest idealnie i zawsze można coś ulepszyć aby było jak należy, jednak irytujące jest wykorzystywanie tych szczegółów (lub niby istoty rzeczy jak kto woli). Do rozbijania jedności oraz realizacji własnych interesów. Od rzeczy małych aż do wywoływania buntów, strajków i powstań. Ponieważ ta pycha wybraństwa, ekscytacji w mniejszej lub większej grupie, jak zauważa autor, zawsze zwycięża. Nie dajmy się kolejny raz podpuszczać. 

zaloguj się by móc komentować

Czarny @przemsa 19 lipca 2021 10:14
19 lipca 2021 11:43

Tak. I ta radość w zatroskanych oczach. Znowu ktoś mi przypomniał, że to demokracja zabija, a nie palenie papierosów.

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @gabriel-maciejewski
19 lipca 2021 12:51

Ks. Stefano Gobi w swoich objawieniach przytacza słowa Matki Bożej, która dn 29.06.1988 roku mówi :"serce Papieża krwawi dziś z powodu Biskupa Świętego Kościoła Bożego, który przez samowolne konsekrowanie biskupów - podjęte niezgodnie z jego wolą - otwiera w Kościele katolickim bolesną schizme". 

Tu nie ma żartów. Zamęt jest potworny, a pycha w ludziach sieje straszne spustoszenie. 

zaloguj się by móc komentować

Janusz-Tryk @gabriel-maciejewski
19 lipca 2021 13:30

Nie powienienem się wypowiadać ale może papież stwierdził, że doszło (albo łatwo może dojść w takich przypadkach) do przerostu formy nad treścią.

zaloguj się by móc komentować

ParysvelParwowski @gabriel-maciejewski
19 lipca 2021 13:43

"stwierdzić muszę, że chyba jako jedyny próbowałem napisać coś, co nie byłoby nacechowane oburzeniem"

hahahaha

było oburzeniem, ale na tych co się temu mają zamiar sprzeciwiać hi hi hi

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @ParysvelParwowski 19 lipca 2021 13:43
19 lipca 2021 13:44

Naprawdę nie zauważył pan, że zacząłem od przeprosin? Rozumiem, że nic ponad entuzjazm w ocenie takich postaw jak pańska, nie wchodzi w grę?

zaloguj się by móc komentować


jestnadzieja @gabriel-maciejewski
19 lipca 2021 15:36

Powiem tak, ze to "swiete oburzenie" widoczne jest najbardziej w pewnych swieckich i politycznych kregach, prawdopodobnie zwiazanych z lefebrystami (nie wiem, przypuszczam tylko)

Msza swieta w kosciele, gdzie sluzbe pelnia ksieza z Bractwa sw.Piotra, wczoraj odbyla sie jak zwykle, ksiadz na ogloszeniach ani przez chwile sie nie zajaknal o sprawie, nie ma tematu, pieniactwa, ani nic takiego. Spokoj.      (Byc moze w Polsce sytuacja jest troche inna, bo ksiezy z Bractwa jest raptem dwoch, sa srodowiska trydycyjne skupione przy pojedynczych ksiezach diecezjalnych, jak rozumiem, oraz wspomnianych wyzej "piusowcach") W Szwajcarii (gdzie Bractwo sw Piotra ma dom generalny) czy we Francji, jest ich wielu i skupiaja bardzo duze grupy wiernych przy kosciolach, w ktorych pracuja.   A akurat ksieza z Bractwa sw Piotra mogliby miec pewne powody do niepokoju. Ich misja, od poczatku powstania w 1988,  jest  "Za pełną zgodą Stolicy Apostolskiej oraz lokalnego biskupa, księża świadczą pelną posługę sakramentalną dla wiernych zgodnie z księgami liturgicznymi, obowiązującymi w 1962 roku". 

http://fssp.pl/menu_items/57

 

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @gabriel-maciejewski
19 lipca 2021 17:01

Podpisuje się pod tym obiema rękami.

Będę tylko bronił wypowiedzi papieża Benedykta. Może, rzeczywiście trochę niefortunnie użył wyrażenia 'powrót' w kontekście małych wspólnot, ale mogło to wynikać z kontekstu wypowiedzi(mówił to podczas wywiadu którego udzielał jeszcze jako zwykły ksiądz w 1969r.) . Trzeba przyznać, że jednak dużo się nie pomylił, przejście Kościoła w formę małych wspólnot już w bardzo wielu miejscach nastąpiło, szczególnie w miastach i terenach podmiejskich.

zaloguj się by móc komentować

karmel @gabriel-maciejewski
19 lipca 2021 17:48

Powtórzę – msza trydencka musi być zaakceptowana przez miejscowego biskupa. Chcecie, żeby nie była?

Przecież już od czasu "przywrócenia" przez Benedykta XVI istniał taki wymóg. Żaden ksiądz nie mógł odprawić Tridentiny bez zgody biskupa, a nie było o nią łatwo.

Teraz kiedy nie wolno jej odprawiać w kościołach parafialnych...będzie jeszcze trudniej.

 

zaloguj się by móc komentować

Andrzej4 @gabriel-maciejewski
19 lipca 2021 17:59

"Protestantyzacja Kościoła zaś to właśnie są owe małe wspólnoty, do których wiele osób tęskni, a ja zawsze podejrzewam iż najważniejszym powodem takiej tęsknoty jest chęć sprawowania osobistej władzy nad małą wspólnotą". Znakomite podsumowanie.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @karmel 19 lipca 2021 17:48
19 lipca 2021 19:09

Od czasu motu proprio Benedykta XVI Summorum Pontificum (2007) nie było takiego wymogu. W parafii wystarczała zgoda proboszcza o ile była "stabilna grupa wiernych", cokolwiek przez nią rozumieć. Jak była to msza odprawiana prywatnie, to zależało to tylko od decyzji samego kapłana.

Traditionis custodes znosi to i podporządkowuje wydawanie decyzji w tej sprawie biskupom.

zaloguj się by móc komentować

ParysvelParwowski @gabriel-maciejewski 19 lipca 2021 13:44
19 lipca 2021 21:12

Żadnej tu swojej postawy nie zaprezentowałem, odniosłem się tylko do Pana tekstu.

 

zaloguj się by móc komentować

ParysvelParwowski @gabriel-maciejewski 19 lipca 2021 13:45
19 lipca 2021 21:14

Nic, po prostu jeden z głosów w sprawie. Nie mój.

zaloguj się by móc komentować

Dziad010 @gabriel-maciejewski
19 lipca 2021 21:54

Pana komentarz nic nie znaczy wobec słów wielkiego komentatora i znawcy wszelkich tematów, byłego kandydata na Prezydenta Polski 

 

https://m.youtube.com/watch?v=ERB5D3rbyj8

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @gabriel-maciejewski
19 lipca 2021 23:04

Duży plus.

 

P.S.

Tkactwo przeciw rybkom ?

Całkiem tradycyjnym.

Słodkich wód.

Dziad010...

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @gabriel-maciejewski
19 lipca 2021 23:24

to jest ciekawe, że od fondy do heidrich'a ...

albo odwrotnie

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Alberyk 19 lipca 2021 11:41
20 lipca 2021 06:54

Zwłaszcza, że Piotr z apostołami z pewnością mieli i odpowiednie naczynia liturgiczne, i organy i Komunię do ust na klęczkach. Z naszego zaściankowego "pseudo-tradsizmu" najskuteczniej leczy udział we Mszy Św. gdzieś w Afryce, a potem dla równowagi w Amsterdamie. Pomaga dostrzec powszechność Kościoła takie doświadczenie.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Kuldahrus 19 lipca 2021 17:01
20 lipca 2021 06:56

Ale jemu nie chodziło o to, że będziemy się w małych wspólnotach emocjonalnie wzmacniać, tylko że staniemy się diasporą. Staniemy się. W zasadzie już jesteśmy.

zaloguj się by móc komentować

ParysvelParwowski @gabriel-maciejewski
20 lipca 2021 07:41

Templum Christi

18tgS pmodntnoSgsgoeodrz.ed  · 

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i pomnik

Anicet Piotr Gruszczyński

21 godz.  · 

Kilka dni temu papież ogłosił motu proprio "Traditionis custodes" w sprawie nadzwyczajnej formy Mszy św. I posypały się lamenty: papież zakazał starej Mszy. Koniec świata!

Dyskusje w tej sprawie niestety są pełne emocji. Emocje same w sobie nie są złe, są bardzo potrzebne. Ale mogą albo odpowiadać stanowi faktycznemu, albo być fałszywe. Np. jeśli ktoś smuci się z tego powodu, że ziemia jest płaska.

Zatem powróćmy do lektury motu proprio. Nosi ono tytuł "Traditionis custodes" czyli "stróże tradycji". To o biskupach. Gross zawartego w nim materiału dotyczy ich odpowiedzialności za formę nadzwyczajną. Mają czuwać nad kapłanami i wiernymi oddanymi tej formie.

Gdzie tu zakaz?

Owszem, biskup może się nie zgodzić. I co? Zły biskup, bo trydentu nie lubi? Dla dziecka, które chce włożyć palec do kontaktu, rodzic, który mu tego zakazuje, może jawić się jako zło wcielone. Ale taka rola rodzica.

Jak napisała Czcigodna Joanna Łastowska: "Widziałam ludzi, którzy właśnie dzięki kontaktowi z VOMem wyszli z jakichś postprotestanckich wolnych kościołów, widziałam takich, którzy przestali być katolikami "od pasterki do święconki", bo poznali mszę "po staremu", i takich, którzy nie negują godziwości żadnej formy rytu, po prostu stwierdziają, że ich duchowości bardziej odpowiada VOM". Zgadzam się. Takie są fakty.

Są też inne fakty. Ci wszyscy, którzy szemrają przeciw papieżowi i biskupom, że liberały, że heretycy, że nie prowadzą Kościoła jak trzeba. Czyli tak, jak się tym wiernym wydaje, że trzeba. Stoicie sami na granicy herezji, bo w imię pragnienia dobra robicie źle. Posłuchajcie św. Ireneusza: "Żadna poprawa, której chcieliby dokonać, nie może zadośćuczynić szkodom wyrządzonym przez schizmę." (AH IV.33.7)

Wczoraj przemówił do nas św. Ignacy Antiocheński: "Dowiedziałem się zresztą, że święci kapłani nie nadużyli jego młodego wieku, ale roztropni w Bogu, poddali się biskupowi, nie tyle jemu, ale Ojcu Jezusa Chrystusa, który jest Biskupem wszystkich. Przeto dla chwały Tego, który nas umiłował, należy zachować posłuszeństwo bez jakiegokolwiek udawania; bo nie widzialnego biskupa się okłamuje, ale usiłuje się wprowadzić w błąd niewidzialnego. Sprawy te nie dotyczą tylko człowieka, ale Boga, który zna rzeczy ukryte.

Trzeba więc nie tylko nazywać się chrześcijaninem, ale być nim w rzeczywistości. Tymczasem istnieją tacy, którzy się powołują wprawdzie na biskupa, ale wszystko czynią bez niego. Tacy nie mogą mieć dobrego sumienia, a ich zgromadzenia nie są ważne ani zgodne z przykazaniem Pana".

Co chcę powiedzieć? Widzialnie Kościoła nie opuściliście, lecz w waszych sercach wylęgają się myśli nie pochodzące od Ducha Świętego. A w Kościele jest kolegium biskupów, które czuwa nad przekazem Objawienia i nad skarbem Eucharystii. Niech ta czy inna forma jej sprawowania nie stanie się dla was bożkiem.

Pozostaje mi jeszcze poubolewać nad przekazem informacji w niektórych środowiskach. Niestety, jak po lewej mamy Deon, tak po prawej te same metody stosuje Pch24. Co ciekawe, i jeden i drugi portal za największe zło w Kościele uważa chyba biskupów. Trzeba w nich uderzyć, bo nie realizują wizji Kościoła, która nam się marzy. Pycha i zaślepienie. Kościołowi dany jest charyzmat prawdy, który uwidacznia się właśnie przez następców Apostołów zgromadzonych pod przewodnictwem następcy Piotra.

Na Pch24 ukazał się ostatnio artykuł, który ostrzega biskupów słowami wziętymi z niedzielnej liturgii: "Biada pasterzom, którzy prowadzą do zguby i rozpraszają owce". Szczyt hipokryzji, skoro bronimy starej liturgii słowami z ... nowej. Dlatego nie wzięli słów Ewangelii czytanej tej niedzieli w starej Mszy? Może dlatego, że potwierdzają myśli zawarte w "Traditionis custodes", a brzmią one: "zdaj sprawę ze swego włodarstwa".

Niezależnie od tego, co myślimy, jesteśmy wezwani do tego, żeby kochać Kościół i być mu posłusznymi. Cały Kościół, nie tylko tę jego część, którą lubię. Jeśli tak będzie, Duch Święty nie pozwoli upaść żadnemu dobru, które w nim jest, a wypali tylko to, co niedoskonałe.

https://www.facebook.com/templumchristi/

zaloguj się by móc komentować


OjciecDyrektor @gabriel-maciejewski
20 lipca 2021 10:43

Mam nadzieje, że mnie trudno oskarżwc o emocje i cheć kierowania Kościołem. Dlatego wspomne tylko, że reformę rytu w 1969 i zastapienia przez nowy ryt dotychczasowego rytu trydenckiego a właściwie rzymskiego (bo taka jest oficjalna nazwa) uzadadniane bylo checia reform/uzdrowieniem i 5akimi tam frazesami. W kontekscie pańskiej notki można, a nawet należy uznac ten nowy ryr za reforme, za ktora stal cesarz czy jakas władza swiecka. Tak podpowiada logika. I ja bym sie z tym zgodził. Czyli ma Pan słuszne spistrzeżenia ale wnioski nie do konca sa konsekwentne. 

Zgadzam sie też, że obecnie msza wszechczasow wykorzystywana jest przez wrogow Kosciola (Terlikowski, Tygodnik Powszechny) do promocji siebie. Ale to nie jest wina tej mszy. To jest skutek brniecia i utrzymywania tej cesarskiej "reformy" z 1969. Jedynym lekarstwem na wyeliminowanie tego zagrożenia pokawalkowania wiernych na odizolowane grupy (co jest celem wrogow Kosciola) jest calkiwita wolnosc dla rytu rzymskiego (trydenckiego). Wtedy w sposob naturalny zastapi (a wlasciwie wyeliminuje) nowy ryt, scalajac czy raczej zachowujac spoistosc wiernych. Dowodem na prawdziwosc tej tezy jest to, że ci wrogowie sprzeciwiali sie - i jestem pewny że by sie (o dziwo!) sprzeciwiali - takiej calkowitej wolnosci rytu tradycyjnego. 

Obecna sytuacja z wiernymi w Kosciele przypomina mi sytuacje obywateli w kraju, gdzie ci zaszczepieni i rozhisteryzowani terroryzuja psychicznie tych niezaszczepionych i zachowujac6ch rozumny spokoj. A wiec celowe działanie, aby rozbic jednosc wiernych, jednosc ludzi żyjacych w danym państwie. 

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @OjciecDyrektor 20 lipca 2021 10:43
20 lipca 2021 10:51

>>> Mam nadzieje, że mnie trudno oskarżwc o emocje i cheć kierowania Kościołem. <<<

Czytając pańskie wynurzenia na temat liturgii i Kościoła, mam zupełnie inne wrażenie i zastanawiam się czy ja nie pomyliłem mojego biskupa czy opata z panem, eh!

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @mniszysko 20 lipca 2021 10:51
20 lipca 2021 10:51

Zresztą nick jest też bardzo sympotomatyczny.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @ParysvelParwowski 20 lipca 2021 07:41
20 lipca 2021 11:02

Zgadzam sie że ten papieski doument niewiele zmienia - w zasadzie tylko jedna rzecz, mianowicie blokuje możliwosc powolywania nowych tzw. duszpasterstw tradycji.

Nie zgadzam sie z tym, że przywoluje sie cytaty dotyczace cnoty posluszenstwa, w sytuacjach istnienia zagrożenia - nawet malego ale jednak - dla wiary. Przypominam wiec, że zasada naczelna Kosciola jest zasada zachowania niezmienionej wiary i dla zachowania tej wiary można (a nawet trzeba) odmowić wykonania czegos, co OBIEKTYWNIE jest zagrożeniem dla czystosci wiary. Tak pisze św. Tomasz z Akwinu (Doktor Anielski czyli pierwszy wśród wszystkich Doktorów Kościola) i jego tezy byly wielokrotnie potwierdzane przez papieży. 

Na skutek katastrofalnej ignorancji w kwestii czystosci wiary nie tylko wśrod wiernych ale także wśród kaplanow (a nawet biskupów - przyklad bp. Ryś)  istnieje problem zgody, co jest OBIEKTYWNIE zagrożeniem dla wiary. I dlatego tutaj należy odwolac sie do powszechnej zgody wszystkich biskupow z przeszlosci - czyli do Tradycji. Niestety gardzi sie tym i probuje sie wymyslac/tworzyc nowa teologie i co gorsza narzucac ja - pod płaszczykiem posluszenstwa - innym. To nie jest postepowanie zgodne z cnotą. To nie jest kierowanie sie prawda. A gdy sie to ktos osmiela wyglosic, to obrzucany jest histerycznymi oszczerstwami (schizmatyk, itp). 

Wiec proszę rozwaźnie poslugiwac sie cytatami.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mniszysko 20 lipca 2021 10:51
20 lipca 2021 11:18

Co do nicku to jużto wyjaśnilem (w polemice z  p. Stanislawem Orda). Tak mnie szyderczo przezwano (i zostało), gdy w niedziele podczas spotkania ze znajomymi wstalem i wyszedlem (zapytali sie przed wyjsciem, gdzie idę - odpowiedzialem, że na msze - i wtedy padło pod moim adresem"Ojciec dyrektor!" ). 

Prosze wiec pochopnie nie oceniac.....

 

Moja wiedze na temat liturgii i Kościola czerpie m.in. z encyklik papieży (ktore każdy szczery katolik powinien poznac)  Piusa IX, Leona XIII, św. Piusa X, Benedykta XV, Piusa XI i Piusa XII. Ci papieże powtarzali w tych encyklikach, to co Kosciol ZAWSZE uznawal, wierzyl i czym sie kierowal. Polecam choćby  "Mediator Dei" Piusa XII (o liturgii). 

 

Zdaje sobie jednak sprawe z awersji do poznania ich tresci przez ojca, bo to by wprowadziło dysonans poznawczy i bolesne rozdarcie. 

Ojciec unika stawiania/wykazywania konkretnych moich błedów, co niestety nie służy owocnej polemice. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mniszysko 20 lipca 2021 10:51
20 lipca 2021 11:26

Nie sadze aby ojca przelożeni poruszali kwestie wiary w taki sposob jak ja....zreszta zarzut ojca sprowadza sie do tego, że mam milczec, gdy czytam tu na SN poglady dotyczace naszej wiary, a sprzeczne z tym co Kosciol zawsze, wszedzie i w tym samym znaczeniu głosił. Tylko czy ja wtedy nie popelniam grzechu zaniedbania/zaniechania?

 

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @OjciecDyrektor 20 lipca 2021 11:18
20 lipca 2021 11:44

Skąd pan czerpie to wyobrażenie, że w seminariach nie każą czytać, nie komentują i nie powołują się na encykliki papieży sprzed Jana XXIII?

Np. encyklikę Mediator Dei Piusa XII przerabiałem kilka razy: na chrystologii, na eklezjologii i w czasie wykładów z liturgiki.

Najlepiej to tak walić na oślep, śmiało i bez przytomności.

Polecam z serca wystąpienie papieża Benedykta XVI do Kurii Rzymskiej w 2005 roku, w dniu 22 grudnia:
http://sanctus.pl/index.php?grupa=90&podgrupa=91

Specjalnie sięgnąłem do strony tradycjonalistycznej, żeby nie razić w pańskie gusta.

Jak dla mnie niczym się pan nie różni od tych z lewej strony np. deon.pl. Tak jak oni opowiada się pan za hermeneutyką nieciągłości i zerwania.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @OjciecDyrektor 20 lipca 2021 11:26
20 lipca 2021 11:46

Nie chodzi o to jak poruszają. Tylko o to, że mówi pan z autorytem i mocą należną tym urzędom: biskupiemy czy opackiemu, który przewodzi danej wspólnocie wiernych.

Ten autorytet zwyczajnie panu nie przystoi. Jest po prostu uzurpacją.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mniszysko 20 lipca 2021 11:46
20 lipca 2021 12:03

Mówie z autorytetem i mocą? To sa SUBIEKTYWNE ojca odczucia. Nigdy nie ubiegalem sie i nie bede ubiegac o takie charyzmaty. 

 

Wyorażenie swe czerpię z tego co słyszę z ust ksieży diecezjalnych i biskupów w kwestii wiary i moralnosci (polecam wywiad z bp. Rysiem z jednym ksiedzem....ksiadz stawial pytania bardzo interesujace a biskup sie wyraźnie irytowal tymi pytaniami - pytania dotyczyly podstawowych zasad naszej wiary). Właśnie to mnie skłoniło do oddania sie pod duchowa opieke Bractwa św. Piusa X. 

Przerabial ojciec "Mediator Dei" i co? Nie zauważyl ojciec  istotnych różnic w podchodzeniu do publicznego kultu?  Dziwne.....

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @OjciecDyrektor 20 lipca 2021 12:03
20 lipca 2021 12:06

Bractwo św. Piusa X jest w schiźmie. Dla mnie to rozstrzygający argument. Dobrze, że pan powiedział, że do nich należy. Teraz wiem, że nie ma już sensu z panem rozmawiać, ponieważ pan nie chce rozmawiać. Pan szuka wyznawców do tego bractwa.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mniszysko 20 lipca 2021 11:44
20 lipca 2021 12:11

Benedykt XVI chcial połaczyć ogien z woda....i jaki byl skutek? Taki sam jak  u indultowcòw po piatkowym dokumencie Franciszka. Takie cos ZAWSZE skazane bedzie na porażkę. Benedykt XVI abdykowal bo "poczuł sie osamotniony przez biskupów" (czyli że postawili mu sie w jego pomyslach liturgicznych i w tej jego hermeneutyce ciagłości - cos jak centralizm demokratyczny).  

Indultowcy jak papież Benedykt XVI - sa teraz zdziwieni i oburzeni.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mniszysko 20 lipca 2021 12:06
20 lipca 2021 12:19

Ojciec teraz albo świadomie kłamie albo powtarza kłamstwa. Oszczerstwo jest g4z3chem ciężkim. 

Dowod:

1. Dekret papieża Benedykta XVI ze stycznia 2009, zdejmujacy ekskomunike z abp. Lefebvre i 4 wyświeconych przez niego  biskupów (Bractwo NIGDY nie było w całosci ekskomunikowane) stanowi, że te ekskomuniki z 1988 byly NIEWAŻNE OD SAMEGO POCZATKU. 

2.  kard.. Cassidy wypowiedzial sie już dawno, że sprawa Bractwa jest sprawa calkowicie wewnetrzna Koscioła Katolickiego.

3. Franciszek 2 lata temu udzielil kaplanom Bractwa publicznie swojej osobistej jurysdykcji do wysluchiwania spowiedzi i udzielania sakramentu odpuszczania grzechow. Jak to polaczy ojciec z byciem w schizmie?

 

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @OjciecDyrektor 20 lipca 2021 12:19
20 lipca 2021 13:24

Ad. 1. Sprawa statusu Bractwa dalej jest niejasna. Bractwo nie jest w pełnej jedności z Kościołem Katolickim. Świadczy o tym cała literatura na temat jaki jest status Bractwa w Kościele Katolickim, która próbuje rozwiązać kwadraturę koła. To że została zdjęta ekskomunika nie świadczy o jedności z Rzymem, ponieważ Bractwo nie chce podpisać dokumentu tę jedność deklarującego.

Stolica Apostolska zdjęła tę ekskomunikę w nadziei na pojednanie, które nie nastąpiło. Więc to nie ja kłamię lecz pan jest pochopny w swoich deklaracjach.

Ad. 2. Schizma jest zawsze sprawą wewnętrzną Kościoła. Inaczej nie byłaby schizmą. To wynika z semantyki.

Ad. 3. Jest to przywilej udzielony przez papieża a nie normalny stan prawny wynikający z pełnej jedności ze Stolicą Świętą.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @gabriel-maciejewski
20 lipca 2021 13:55

Schizma ma jasno sprecyzowana definicje i nie można sobie rzucac tak8m zarzutem bez narażenia sie na g4zech.  

Schizma oznacza ODDZIELENIE sie od Kosciola. 9znacza to, że wewneteznej sprawiw nie ma mowy. Sch8zmatyk staje sue ZEWNETRZNYM bytem wob2c Koscioła. Niech 9jciec nie robi s9b8 jaj z logiki. Bractwo nigdy sie nie odłaczyło. 

Schizmatyk nie m8dli sie za papieża i za lokalnego biskupa - w Bractwie na każdej mszy wymienia sie oba imienia t6ch dostojników. 

 

I linkuje ojciec kłamstwa.....bo "nie pelna jednosc" to nie to samo co schizma. Tak trudno uczciwie sie nad tym zastanowic i zauważyc manipulacje (czyli kłamatwo - bo celem jest wprowadzenie czytelnika w błąd)? 

A co do tej "nie pelnej jednosci" to pragne stwierdzic, że w 1976 (po 6 latach od założenia) cofnieto Bractwu status instytucji KK. Abp. Lefebvre złożyl odwolanie od tej decyzji i ani Paweł VI ani wszyscy jego nastepcy do dnia dzisiejszego nie rozpatrzyli tego odwolania. Dlaczego? Bo byla ta decyzja calkowicie bezpodstawna i władze rzymskie diskonale wiedza, że gdyby musialy me4ytorycznie zajac sie tym odwołaniem, to nie możnaby bylo wydac innego wyroku niż uchylenie tej decyzji o cofnieciu statusu. Stad zrobiono to, co zrobily wladze PRL-bis po 1989 w sprawie zwrotu zagrabionego m8enia - czylu wzielu sprawe na przeczekanie i stworzenie takiego stanu faktycznego (bo nie prawnwgo), że to ofiara-poszkodowany ma sie tlumaczyc a nie ten co wyezadzil krzywde. 

Jak widac ta taktyka działa i postawa ojca jest tego dowodem.

 

Dodam  jeszcze że decyzja z 1976 o cofnieciu statusu Bractwu poprzedzona byla ostrymi atakami na Bractwo w prasie sowieckiej (głownie w Izwjestja). Jak ojciec wie Papież Pawel VI byl szczegolnie uczulony na dobre relacje z Sowietami. 

Sowiety upadly a decyzji nie uchylono - wniosek: prase soqiecka poproszono o zrobienie takiej nagonki na Bractwo, aby ulatwic otoczeniu papieża wplyniecie na Pawła VI na pozbawienie prowadzenia przez Bractwo apostolatu.

I stan taki trwa do dzis. Taka jest prawda o tej rzekonej "nie pelbej jednosci" Bractwa. 

Po szczegoly odsyłam do Bractwa - na pewno udzieli ojcu wszelkich i wyczerpujacych informacji, aby ohciec nie żyl już w tej - mam nadzieje - niezawinionej ignorancji. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @OjciecDyrektor 20 lipca 2021 13:55
20 lipca 2021 13:57

To powyżej to do ojca @mniszysko oczywiscie

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mniszysko 20 lipca 2021 13:24
20 lipca 2021 14:05

Ponadto ja nie wyglaszam deklaracji tylko podaje fakty. A to ojciec dorabia do nich taka interpretacje aby wyszlo, że wprawdzie ekskomuniki nie ma, ale schizma jest. To sie kupy nie trzyma!

Poza tym zna ojciec jakis przypadek schizmatyka, ktoremu by papież przyznal osobista jurysdykcje? Ja nie znam. 

 

Rozumiem, że prawosławie też jest wewnetrzna sprawa Koscioła Katolickiego, tak?

 

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @OjciecDyrektor 20 lipca 2021 14:05
20 lipca 2021 14:31

Jeszcze raz napiszę i nie będę dalej z panem dyskutować, bo to nie ma sensu.

Napiszę teraz bardzo wyraźnie i biorę odpowiedzialność za słowa napisane poniżej.

BRACTWO NIE JEST W PEŁNEJ KOMUNII KOŚCIELNEJ ZE STOLICĄ APOSTOLSKĄ.

Ze strony Rzymu były podejmowane starania, aby tę jedność przywrócić, aby podpisać o tym deklarację. Za każdym razem Bractwo się wycofywało. Dlatego do dzisiaj Bractwo nie jest instytucją Kościoła Katolickiego.

Nie jest to schizma formalna, ponieważ Stolica Święta cofnęła ekskomunikę ale materialna, z winy Bractwa, który nie chce podpisać dokumentów, pozwalających ogłosić Ojcu Świętemu, że Bractwo jest w komunii kościelnej ze świętym Piotrem i jego następcami.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @gabriel-maciejewski
20 lipca 2021 15:31

A ojciec zna warunki na jakich godziło sie usunac bezprawie? Jak zna, to wie że sa to warunki gangesterskie, powodujace, że działalnosc i apostolat Bractwa ulegl by całkowitej zmianie o 180 stopni....ci, co proponowali to, doskonale wiedzieli że sa to warunki zaporowe...a wiec chodziło w nich tylko o to, aby z ofiary zrobic złoczynce. Jest to perfidia najwyższego lotu (z jakiej slynna Włosi) i dziwie sie, że ojciec jej nie zauważa. No ale ojciec wie swoje i wypada mi sie tylko uznac ten fakt. Mam nadzieje, że kiedys ojciec jednak sie przekona sam, że cos tu nie gra. 

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @mniszysko 20 lipca 2021 14:31
20 lipca 2021 15:46

Dla mnie pozostaje w mocy oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski. Z tego co wiem, nowego nie ma.

https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WE/kep/bractwo_piusa_x.html

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @mniszysko 20 lipca 2021 15:46
20 lipca 2021 15:56

Kłamstwa i manipulacje (czyli wymieszanie jakuejs czastki prawdy z kłamstwem, tak by wprowadzic w błąd) - tak to tylko moge skomentowac......bo co to znaczy "prawodawstwo SW2" gdy ci wszyscy czl9nkowie epuskopatu doskonale wiedza, że ten sobor niczego nikomu nie narzucal, że sam sie okreslil jako duszpaterski a nie dogmatyczny (jedyny raz w historii), że podawal tylko propozycje/opcje do wyboru. 

Albo "nie uznaja władzy papieża nad KK" - to jest ordynarne kłamstwo majace na celu przedstawienie Bractwa jak najgorzej.

Albo okreslenie "sa w stanie pół schizmy" - to jest ordynarna manipulacja, bo w schizmie sie jest albo nie jest....tak jak w ciąży....nie ma stanu pół ciąży i poł schizmy.

 

I ojciec to przeczytał i nie zastanowil sie choćby nad logicznymi bĺedami tego oświadczenia?

 

zaloguj się by móc komentować

Janek-D @gabriel-maciejewski
20 lipca 2021 16:46

"Protestantyzacja Kościoła zaś to właśnie są owe małe wspólnoty, do których wiele osób tęskni, a ja zawsze podejrzewam iż najważniejszym powodem takiej tęsknoty jest chęć sprawowania osobistej władzy nad małą wspólnotą."

bingo - cóż za trafna obserwacja, mi to zajęło jakieś dwa lata :).

Co do krytyki Papieża to polecam lekturę Waleriana Meysztowicza "Gawędy o czasach i ludziach". Opisuje właśnie tam kilka pontyfikatów Papieży sprzed stulecia oraz nagonkę i krytykę w mediach. Czyli jest to pewien standard, w którym katolicy przede wszystkim nie powinni brać udziału.

zaloguj się by móc komentować

karmel @gabriel-maciejewski
20 lipca 2021 16:54

No tylko czekać jak za założenie małych wspólnot Kiko będzie beatyfikowany.

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @Grzeralts 20 lipca 2021 06:56
20 lipca 2021 17:43

Wiem o tym, przecież m.in. właśnie dlatego napisałem to krótkie wyjaśnienie słów papieża. Zdawało mi się, że jasno się wyraziłem.

 

P. S.
Papież w tej wypowiedzi parę innych bardzo trafnych zdań zawarł.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Kuldahrus 20 lipca 2021 17:43
21 lipca 2021 09:32

On w ogóle dużo trafnych zdań napisał w swoim życiu :) 

Nie było dla mnie do końca jasno w kontekście tej całej dyskusji, stąd się wtrąciłem. A to jest zresztą już fakt dokonany, nawet w Polsce, więc te pokrzykiwania różnych schizmatyków in spe są w zależności od nastroju albo zabawne, albo drażniące. Ludzie nie chcą zrozumieć, że są już dawno w mniejszości, jako wyznawcy Chrystusa w ogóle, a katolicy w szczególności - chęć bycia w jeszcze większej mniejszości jest niezrozumiała i niewyjaśnialna inaczej niż jako zagadnienia natury psychicznej.

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @Grzeralts 21 lipca 2021 09:32
21 lipca 2021 17:47

" On w ogóle dużo trafnych zdań napisał w swoim życiu :) "

No pewnie, że tak :)

Akurat w tej jednej krótkiej wypowiedzi było ich kilka.

 

"... chęć bycia w jeszcze większej mniejszości jest niezrozumiała i niewyjaśnialna inaczej niż jako zagadnienia natury psychicznej. "

Też tego nie rozumiem.

zaloguj się by móc komentować

Niedzwiedzica @gabriel-maciejewski
22 lipca 2021 21:38

Bedzie wygladalo na off topic, ale trudno - skorzystam z dyskusji aby spytac szanownych dyskutantow : czy sa jakies wiesci w sprawie powrotu wody swieconej do kropielnic?
Dziekuje i dobrej nocy wszystkim.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować