-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

O polityce personalnej w zaświatach

Słonimski napisał kiedyś o Leśmianie taką oto anegdotę, którą cytuję z pamięci: Leśmian przysiadł się kiedyś do kogoś w kawiarni, całkiem niespodziewanie, i powiedział z całym spokojem i powagą – czy pan wie, że w życiu pozagrobowym nastąpiło całkowite zdziczenie obyczajów?

Biedny Leśmian, co on mógł wiedzieć o zdziczeniu obyczajów…Dostałem dziś rano informację, że bank narodowy Peru wyemitował właśnie banknot o nominale 50 soli z wizerunkiem Marii Roztworowski. Zaciekawiło mnie to, albowiem nie miałem pojęcia kim była ta pani. Pod linkiem znajdował się arcyciekawy wywiad z czasów, kiedy Maria Roztworowska nie była jeszcze w zaświatach, ale tu na ziemi. Oto link do niego https://www.facebook.com/Andrzej.Kozicki/posts/pfbid02zsi5psJV5jriWcjnAzLD1JrT8fGRvjuecET2A5zVkJKmonvXHUwtoHaDK7M8NXGel

Może na Was tekst ten nie zrobi wrażenia, ale mi się on podoba, z kilku względów. Weźmy na początek taką oto kwestię – kto ze sławnych Polaków lub osób z Polską związanych, a żyjących w Ameryce Południowej jest w kraju znany i doceniany? Na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście Gombrowicz, aferał obyczajowy i grafoman. Jest on ciągle szczytem piramidy bytów, które gwarantują, że zdziczenie obyczajów w życiu pozagrobowym będzie się pogłębiać. Nie można sobie tego bowiem inaczej wyobrazić. Naśladowcy i wielbiciele Gombrowicza nie zmienią tam niczego, kiedy zostaną już stąd odwołani. A jest ich mnóstwo, a jakby tego było mało, każdy z nich – wszyscy parają się pisaniem – chciałby być szczytem jakiejś piramidy absurdu. Niestety, o tym, kto się tam znajduje decyduje władza polityczna, choć wielu może się wydawać inaczej.

Przez jakiś czas wyobraźnia Polaków w kraju rozgrzewana była przez człowieka nazwiskiem Kobylański, którego gazownia czyniła głównym szatanem wrogim postępowi w ogóle i środowisku GW w szczególności.

Ja sam często przypominałem Anitę Nowiński, rodem ze Staszowa, która jednakowoż Polką się nie czuła. O Marii Roztworowski mało kto słyszał. Mogę się mylić, ale zaryzykuję, że nagrody jakie jej przyznano w kraju, w roku 2010 i później związane były z podróżami Tuska do Peru. Potrzeba było jakiegoś pretekstu, który nie byłby związany z polityką doraźną i wskazał na związki polsko-peruwiańskie. Osoba tak dobrze osadzona w tamtejszych realiach, znana z dokonań naukowych, popularna, w dodatku wywodząca się z rodziny Roztworowskich, była naturalnym wyborem. No i można rzec zasobem dla ówczesnej ekipy. Mimo nagród niewiele się jednak o niej słyszało.

Myślę, że powinniśmy się nią zainteresować. W tym wywiadzie bowiem Maria Roztworowska, osoba związana z kręgami władzy, zmarła w roku 2016, ani razu nie wymienia nazwiska najwybitniejszego peruwiańskiego pisarza i polityka – Mario Vargasa Llosa. Nie mówi też ani słowa o nurcie realizmu magicznego, który jest z kulturą Peru kojarzony i wiązany przez każdego europejskiego, aspirującego inteligenta. To dość dziwne. Mówi za to nam Maria Roztworowska wiele o sobie i realiach życia w Peru. Te zaś były dość uciążliwe dla kobiet. I pewnie takie pozostały. Najciekawsza w tym wywiadzie jest informacja o jej pracy nad historią Inków, która została przez miejscowy establishment potraktowana jak karta przetargowa w doraźnych rozgrywkach politycznych. Mam wrażenie, że początek kariery i schyłek jej, były w przypadku Marii Roztworowskiej naznaczone tym samym kompromisem. Trochę szkoda. Jej jedyna książka, jaką przetłumaczono na język polski – Historia państwa Inków – jest dziś dostępna na allegro za sumę bardzo wysoką – ponad 400 zł za egzemplarz. A wydanie jest stosunkowo świeże. Zapewne są na ten towar klienci. I zapewne jest tam wiele informacji, które mogłyby nas ciężko zszokować, o ile w ogóle w Polsce byłby rynek na takie treści. Może jakiś jest, ale z pewnością za mały, żeby przypomnieć taką postać i zorganizować wokół niej jakiś huczek, związany z promocją innych jej książek. Byłoby to wskazane, ważne i wartościowe, ale musimy pamiętać, że jesteśmy w Polsce, która wierzy w realizm magiczny, a najważniejszym dziś w kraju specjalistą od Ameryki Południowej, jej kultury, historii i teraźniejszości jest Cejrowski. O czym więc tu w ogóle gadać? On się nawet nie zbliży do opisywanych przez Roztworowską realiów, będzie za to dużo opowiadał o świnkach morskich i ich hodowli.

Praca, poświęcenie, życie wreszcie, jakie gdzieś tam daleko, pod równikiem wiedli ludzie związani z Polską, jak widać na przykładzie Marii Roztworowskiej, nie ma dla osób pilnujących, żeby poziom zdziczenia w życiu pozagrobowym nie zmniejszył się ani na jotę, żadnego znaczenia. Tak, jak na początku swojej drogi, tak i później Maria Roztworowska mogła liczyć jedynie na to, że będzie tłem dla występów jakichś komediantów w przepoconych koszulach.

W zasadzie należałoby się zabrać za stworzenie jakiegoś atlasu postaci ważnych i całkiem zapomnianych. Mogłoby to być nawet wydawnictwo podwójne, bo trzeba by do nich dołączyć analogiczny atlas bałwanów i komediantów, którzy zajęli w zbiorowej pamięci miejsce tamtych. Polityka personalna w zaświatach prowadzona jest bowiem konsekwentnie i bez skrupułów.

Pomyślcie – prawie 500 zł za jeden egzemplarz książki wydanej w roku 2004…Maria Roztworowska odpowiada w tym wywiadzie jeszcze na jedno pytanie, które jest ważne dla wszystkich tych, co interesowali się z amatorstwa i młodzieńczych porywów archeologią Ameryki Południowej. Chodzi o rysunki z płaskowyżu Nazca. Nie wiem czy Roztworowska dużo o tym pisała, ale jej wypowiedź świadczy, że problem ten nie należał do najważniejszych zagadnień naukowych zaprzątających myśli uczonych peruwiańskich. No, ale wszyscy, którzy choć pobieżnie znają ten temat kojarzą niemiecką badaczkę Marię Reiche. Która – jak pisze się wszędzie – odkryła tajemnicę rysunków z płaskowyżu Nazca. Może warto z jej teoriami polemizować? No, ale do tego potrzeba, żeby cały dorobek Marii Roztworowskiej był dostępny w języku polskim. A na to się nie zanosi, choć przecież polska gałąź rodziny żyje i mogłaby się tym zająć. A może nie mogłaby? Nie wiem i nie chcę nikomu niczego narzucać. Dla mnie temat jest ciekawy, rozwojowy i wieloaspektowy, do długich dyskusji i dobrej sprzedaży ciekawych tytułów. Nic z tego jednak nie będzie, albowiem mamy własnych ekspertów, takich jak Cejrowski, którzy w Peru byli, wszystko widzieli naocznie i nikt im nie będzie mówił jak jest. Ponadto dziś każdy w zasadzie może odkryć dla siebie różne peruwiańskie tajemnice, także te związane z pustynią Nazca, a następnie opowiedzieć o tym kolegom przy piwie.

A co z instytucjami kulturalnymi zapyta ktoś? No cóż, jeśli Roztworowska była w jakiś sposób wykorzystana przez Tuska, mowy nie ma, żeby ktoś z ekipy, która rządziła przez osiem lat i robiła wszystko, żeby w kulturze nie pojawiły się nazwiska inne, niż znane z rozdzielnika, się nią zainteresował. Myślę, że nawet zaprezentowanie Marii Roztworowskiej i jej pracy jakiemuś wpływowemu urzędnikowi nie przyniosłoby żadnych efektów, albowiem człowiek te wystraszyłby się realizmu magicznego i rysunków z Nazca. Historia państwa Inków zaś skojarzyłaby mu się natychmiast z Daenikenem i kosmitami. W takich warunkach nie można nawet myśleć o tym, jak będzie wyglądał panteon polski za sto lub dwieście lat. Na szczęście nie jest to nasz problem. Może kiedyś będzie – w zaświatach – ale tam, jak sądzę, wszystko rozwiązuje się innymi metodami.



tagi: polska  historia  tusk  nauka  inkowie  peru  nazca  maria roztworowska 

gabriel-maciejewski
31 października 2023 09:54
36     2413    11 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Pioter @gabriel-maciejewski
31 października 2023 10:11

Malutkie sprostowanie tylko. Pani Maria jest na banknotach Peru od 2022.I nawet o nim kiedyś pisałem tutaj

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @gabriel-maciejewski
31 października 2023 10:22

No widzisz, jakoś mi to umknęło

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 31 października 2023 10:22
31 października 2023 10:34

Ale co do meritum, to masz jak zwykle rację. Polityka personalna w zaświatach prowadzona jest w bardzo dziwny sposób. Sam to kiedyś próbowałem zmienić i nawet na lokalnym zakresie da się to zrobić. Wystarczy kilka osób i budżet rzędu pięć tysięcy złotych rocznie. Ale to poziom powiatu najwyżej. Wyżej zaczynają się niestety schody.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter 31 października 2023 10:34
31 października 2023 10:37

Aleja zasłużonych wydłuża się w nieskończoność...ciągnie się i ciągnie...końca nie widać

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 31 października 2023 10:37
31 października 2023 10:40

Żeby to tylko aleja była.

https://panteon-gornoslaski.pl/

zaloguj się by móc komentować

ArGut @gabriel-maciejewski 31 października 2023 10:22
31 października 2023 10:43

Gdyż albowiem kolega nasz nawigator Pioter ma inne, unikalne spojrzenie.

A pan Cejrowski jak by się nie starał to przy publikacjach pani Marii Rostworowskiej będzie małym miki, ale na tyle dużą jednak myszką, żeby redaktorzy w TV to ogarniali.

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @ArGut 31 października 2023 10:43
31 października 2023 10:44

Konsumenci papki, którzy uważają, że widz jest głupszy od nich

zaloguj się by móc komentować

IanThomas @gabriel-maciejewski
31 października 2023 10:58

Historię Ameryki Łacińskiej od XIX w  formatowano dla potrzeb mocarstw. Najważniejszą książką o Peru była "Podbój Peru" Prescotta, który nigdy nie postawił nogi na południowoamerykańskim kontynencie. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @gabriel-maciejewski
31 października 2023 11:05

żyjących tam Polaków było trochę więcej, niz Gombrowicz, ale faktycznie o nichh głucho. Nawet zapomniano juz dawno o Ignacym Domeyce czy Ernescie Malinowskim (projektancie i budowniczym Centralnej Kolei Transandyjskiej).

O Piotrze Zubrzyckim , geologu w Boliwii (po II wojnie światoweJ)  słyszeli tylko nieliczni.

Takie "białe plamy" odnośnie Polaków działajacych po swiecie dotycza każdego zakątka globu.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @stanislaw-orda 31 października 2023 11:05
31 października 2023 11:06

To gdzie jest program rządowy, który ich przypomni i upamiętni?

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @IanThomas 31 października 2023 10:58
31 października 2023 11:06

Wiedział lepiej. I był lepiej przygotowany naukowo

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 31 października 2023 11:06
31 października 2023 11:12

Był kiedyś. Za komuny realizował go Alfred Szklarski w serii książek o przygodach Tomka.

I na tym się to skończyło.

zaloguj się by móc komentować

BaZowy @gabriel-maciejewski
31 października 2023 11:16

Wywiad i historia Pani Marii imponująca, choć na hasło znani Polacy w Ameryce Południowej to pierwsze skojarzenie mam z Ernestem Malinowskim (https://pl.wikipedia.org/wiki/Ernest_Malinowski) a nie Gombrowiczem... Nie mniej z samego wywiadu przynajmniej nie wynika żeby samą Panią Marię łączyło coś więcej z Polską, poza nazwiskiem ojca. Duszą była "lokalsem". Jednakowoż jako ambasador tematów andyjskich, pewnie lepiej będzie się nam tu lokalsom czytać książkę autorstwa blisko brzmiącego nazwiska.

zaloguj się by móc komentować

IanThomas @gabriel-maciejewski 31 października 2023 11:06
31 października 2023 11:16

Mial dostęp do archiwów w Londynie.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @IanThomas 31 października 2023 11:16
31 października 2023 11:22

To się rozumie samo przez się :-)

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @BaZowy 31 października 2023 11:16
31 października 2023 11:22

Ernest Malinowski niczego nie pisał

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @gabriel-maciejewski 31 października 2023 11:06
31 października 2023 11:22

a który z notabli rządowych ma o tym jakies pojęcie?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @IanThomas 31 października 2023 10:58
31 października 2023 11:26

a co to ma do rzeczy?

Czy gdyby postawił tam stopę,  to porozmawiałby na ten temat z Franiscem Pizzarro, czy może z wodzem Inca Capac, nie wspominajac o królu-słońce Inca  Atahualpa?

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @stanislaw-orda 31 października 2023 11:26
31 października 2023 11:30

Mógłby za to porozglądać się w archiwach klasztornych i kościelnych

zaloguj się by móc komentować

peter15k @gabriel-maciejewski
31 października 2023 11:33

 (...)jak będzie wyglądał panteon polski za sto lub dwieście lat (...)

Panteon polski formatowany jest z "wrażliwością lewicową",  o którą współcześnie dba gazownia, która dodatkowo dba o korelację wrażliwości lewicowej z wrażliwością wg prof Engelking, która z kolei rozdziela śmierć zwierzęcia od  człowieka ale jako metafizykę ograniczoną do własnego plemienia.  Doeniken plasuje się natomiast w ateistycznej "wrażliwości" taktycznej która zmierza do uzyskania konsensusu naukowego , że kościoły były budowane dla kosmitów, którzy byli postrzegani jako bogowie... 

zaloguj się by móc komentować

Zdzislaw @BaZowy 31 października 2023 11:16
31 października 2023 11:35

No niestety. A przecież i z krwi była w połowie Peruwianką, choć pewnie hiszpańskiego pochodzenia. A jej mama nie znosiła przecież polskich długich zim. Więc dla nas jest niejako "stracona".

Przypominam sobie inny epizod, kiedy pewien bloger "śmiał" nazwać Marię Curie-Skłodowską uczoną francuską, co oczywiście wzbudzilo moje wielkie oburzenie. Teraz - niestety - skłaniam się, by przyznać mu sporo racji. Bo w Polsce, której wtedy przecież "nie było", na pewno by nie została uczoną.

zaloguj się by móc komentować

zkr @gabriel-maciejewski
31 października 2023 11:44

> i wskazał na związki polsko-peruwiańskie.

Nie zapominajmy o Tyminskim:

"W 1981, kierowany chęcią zgłębienia świata duchowego Indian, dotarł do odległych zakątków Amazonii, w Iquitos w Peru stworzył małe finansowe imperium, lokalną telewizję kablową, restauracje i poślubił Peruwiankę Myrnę Gracielę Pérez Velasco. W czerwcu 1994 założył pierwszy komercyjny BBS Maloka, w którym oprócz wielu innych usług, po raz pierwszy udostępniono każdemu mieszkańcowi Polski dostęp do światowej sieci Internet."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Tymi%C5%84ski#Wczesne_lata

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @gabriel-maciejewski 31 października 2023 11:30
31 października 2023 12:25

Nie ma na to czasu, bo musi pokazywać się na coraz liczniejszych jasełkach  patriotycznych, by dawać odpór.

Dotychczas też nie miał i tylko nie wiadomo dlaczego wpadł na pomysł, że powinien robić akurat w polityce.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @zkr 31 października 2023 11:44
31 października 2023 12:31

było o tym w którymś odcinku u Cejrowskiego.

Ten internet tam działał "na lewo", bez zakupu koncesji, gdyż żaden operator do tej dżungli nie miał zamiaru się pofatygować.

zaloguj się by móc komentować


zkr @stanislaw-orda 31 października 2023 12:31
31 października 2023 12:41

> Ten internet tam działał "na lewo",

Tam zalozyl kablowke
U nas BBS

zaloguj się by móc komentować

zkr @stanislaw-orda 31 października 2023 12:31
31 października 2023 12:59

> gdyż żaden operator do tej dżungli nie miał zamiaru się pofatygować.

to tez jest wazne:

" Jest (...) jedynym tak dużym miastem na świecie, do którego nie prowadzi żadna droga kołowa ani tor kolejowy. Transport odbywa się głównie drogą wodną (port rzeczny) i lotniczą (port lotniczy Iquitos-Coronel FAP Francisco Secada Vignetta)."

Iquitos

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @gabriel-maciejewski
31 października 2023 15:12

" Weźmy na początek taką oto kwestię – kto ze sławnych Polaków lub osób z Polską związanych, a żyjących w Ameryce Południowej jest w kraju znany i doceniany? "

A Ignacy Domejko?

Trzeba go wspomnieć.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @gabriel-maciejewski
31 października 2023 15:15

"Mogę się mylić, ale zaryzykuję, że nagrody jakie jej przyznano w kraju, w roku 2010 i później związane były z podróżami Tuska do Peru."

Że też się na to Peru zawziął.

Nie mógł gość wyskoczyć na Fidżi albo na Nową Kaledonię.

Tam cieplej, można się w morzu wykąpać i opalać.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Szczodrocha33 31 października 2023 15:12
31 października 2023 15:28

Ernest Malinowski inżynier twórca kolei w płd. Ameryce i innych inżynierskich wyczynów

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Szczodrocha33 31 października 2023 15:15
31 października 2023 16:04

Nie mógł. Nie chodziło o Tuska, a o inwestycje KGHM w Peru.

zaloguj się by móc komentować

SilentiumUniversi @Pioter 31 października 2023 11:12
31 października 2023 16:50

@Pioter

Raczej Bolesław Mrówczyński. Pisał o wszystkich sławnych Polakach, dostępnych cenzuralne, cokolwiek "na bazie i po linii". Także o Malinowskim

zaloguj się by móc komentować

onyx @gabriel-maciejewski 31 października 2023 11:06
31 października 2023 17:50

Najpierw by musieli wprowadzić pierwszy tom Baśni do szkolnej lektury i od tego zataczać większe koła. Ale zamiast tego wszystkie dzieciaki w szkole śpiewają Pierwszą Brygadę. I na tym się skończyło. No i książka Hitu, której nikt nie chce przerabiać a pierwszy minister opozycji wrzuci ją natychmiast do kosza.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @zkr 31 października 2023 12:59
31 października 2023 19:09

Nieźle. 400 tyś ludzi i transport wodno-lotniczy. W dobie syntetycznego kauczuku z czego oni się utrzymują? Z samego wyrebu dżungi? Fantastyczne miasto...to jest prawdziwy realizm magiczny. 

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @zkr 31 października 2023 11:44
31 października 2023 19:19

Pan Stanisław Tymiński raczej nie zdążył zagłębić świata duchowego Indian,bo polityka była mu w głowie z jego słynną czarną teczką.Próbował wcześniej po teczce z PO,a  teraz w wyborach 2023 z ramienia parti słowiańskiej uzdrowić sytuację jako senator,ale jakoś wyborcy go nie docenili. Pisze czas od czasu notki na Neonie i chyba dobrze mu się wiedzie.

https://rzeczpospolita.neon24.org/post/173261,apel-o-pomoc-z-dozbieraniem-podpisow

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować