-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

O inwestycjach w kulturę

Patrzyłem wczoraj na ten pałac kultury i zastanawiałem się po co go zbudowali, ale tak naprawdę. I wyszło mi, że celem tej budowy było zasłonięcie dewastacji kraju, który pozostawał w stanie powojennej ruiny w zasadzie do lat osiemdziesiątych. Potem zaś kraj nasz stał się jeszcze większą ruiną w latach tak zwanej prywatyzacji. Prawdziwa odbudowa zaś zaczyna się dopiero dziś. Dlaczego tak myślę? Bo inwestycje budowlane i infrastrukturalne są najważniejsze i świadczą o tym, że państwo żyje. – Kto buduje nie umiera – powiedział kiedyś książę Światopełk Mirski. Likwidowanie zaś budynków i infrastruktury ma jeden cel – jest nim wskazanie, że państwo się likwiduje. Żyliśmy więc, nie wiedząc o tym wcale w czasach pomiędzy jedną, a drugą likwidacją. I wydawało nam się, że wszystko jest w porządku, choć jedyne co budowano przez ostatnie trzydzieści lat to były patodeweloperskie inwestycje udające architekturę historyzującą.

I teraz ważna kwestia – istotne jest także to, co się buduje. Najważniejsze są inwestycje o charakterze kulturalnym i symbolicznym. Dlatego mamy ten cały pałac, który postawiono wśród ruin. Można go było nie budować, ale wznieść z popiołów całe kwartały ulic. No, ale właśnie nie można, bo architektura ma wymiar symboliczny i wskazuje kto i dlaczego rządzi. Przed wojną nie powstały w zasadzie żadne istotne budynki o charakterze symbolicznym, które wyraźnie nawiązywałyby do polskiej tradycji i umacniały ją w oczach ludzi, którzy odzyskali wreszcie swoje państwo. Nie można tak przecież określić gmachu Muzeum Narodowego ani Ministerstwa Oświaty przy Szucha. Są to gmachy świadczące o tym wręcz, że państwo nie działa jak należy, a jego władze kłaniają się jakimś nierozpoznanym potęgom. Państwo polskie w dwudziestoleciu koncentrowało się na inwestycjach strategicznych, które były od samego początku sabotowane przez wrogów tego państwa. Żadna z nich, z wyjątkiem portu w Gdyni, nie została doprowadzona do końca i żadna nie spełniła swojej funkcji. Nie mogła spełnić, albowiem prócz tego, że była po lupą wywiadów państw obcych dewastowali ją także rodzimi złodzieje. Dotyczyło to także inwestycji symbolicznych, takich jak Muzeum Narodowe. Można więc stwierdzić, że patologie budowlane wskazują na słabość i degenerację państwa. I nawet jeśli coś się buduje, a towarzyszą temu bankructwa i przekręty, nie ma się z czego cieszyć. Bo nie buduje się to dla nas, ale dla innych.

Najważniejszą inwestycją budowlaną w Polsce jest dziś Pałac Saski. Nie CPK, nie drogi i nie port w Świnoujściu, ale właśnie ten pałac. I mam nadzieję, że kiedy już zostanie on zbudowany, któryś kolejny rząd podejmie decyzję o rozbiórce Pałacu Kultury. No, ale to pieśń przyszłości. Na razie niech odbudują Pałac Saski.

Kto zajmował się w Polsce inwestycjami kulturalnymi z prawdziwego zdarzenia? Zwykle ziemiaństwo. I kiedy mówimy o architekturze polskiej, mówimy zwykle o dworach i pałacach. Państwo nie istniało, a kiedy zaistniało, obstawiło nie tę opcję, którą należało obstawić, a poza tym czasu było mało i nikt się nie wyrobił z terminem. Tylko Niemcy zdążyli. Na co zwracam uwagę. Dziś miejmy nadzieję, nie zdążą. Bo też i proporcje pomiędzy inwestycjami strategicznymi, a kulturalnymi są nieco korzystniejsze.

Na dziś to tyle, tekst trochę krótszy, ale lecę na targi.

I przypominam o nowych książkach:

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/polskie-kresy-w-niebezpieczenstwie-pod-wozem-i-na-wozie/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/skarbowosc-rzeczypospolitej-w-latach-1587-1648/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/sprawa-macocha-w-swietle-prasy-1909-1916/



tagi: państwo  urbanistyka  architektura  symbolika  odbudowa  pałac kultury  pałac saski 

gabriel-maciejewski
9 września 2023 08:56
9     1807    10 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

klon @gabriel-maciejewski
9 września 2023 10:47

<<< Najważniejsze są inwestycje o charakterze kulturalnym i symbolicznym. Dlatego mamy ten cały pałac, który postawiono wśród ruin.>>> 

Według tej zasady działała Ukraina. W roku 2000 zobaczyłem odnowione lub wybudowane nowe pomniki, dworce kolejowe, muzea i teatry. Pomijam Krym, gdzie pomniki Lenina stoja pewnie jak stały ostatnio w 2010. 

zaloguj się by móc komentować

peter15k @gabriel-maciejewski
9 września 2023 11:21

(...)Żadna z nich, z wyjątkiem portu w Gdyni, nie została doprowadzona do końca i żadna nie spełniła swojej funkcji (...) 

Ta inwestycja była skutkiem wojny celnej z Niemcami, którym się wydawało że blokadą eksportu węgla ze Śląska złamią gospodarcze podstawy,  wg kanclerza Wirtha,  Polski jako państwa sezonowego "Saisonstaat" . Skończyło się to powstaniem od podstaw portu w Gdyni, który stworzył realną konkurencję dla Gdańska. Dzisiaj jakby mamy trochę podobną sytuację. W przypadku gdyby obłędna polityka energetyczna doprowadziła do kryzysu w Niemczech możemy się spodziewać podobnych zjawisk jak w latach 20 tych. No chyba, że Niemcy zmądrzeli ale tego nie widać bo na razie montują unię z ameryką południową w imporcie żywności w zamian za produkty przemysłowe. Można podejrzewać że elementem tego dealu będzie  zniszczenie naszej konkurencyjności w tym obszarze. PIS poprzez inwestycje zlikwidował bezrobocie ale inwestycje z procedur unijnych są profilowane głównie na niekonkurencyjną wobec Niemiec infrastrukturę.  To wszystko mogą osiągnąć instalując u nas Tuska i jego formację , której program jest bardzo prosty - zrobimy wszystko co nam każą miedzynarodowe instytucje i Bruksela. Z kolei Rosja liczy na kryzys w Niemczech bo mogą wtedy rozpętać nową wojnę ojczyźnianą i utrzymać imperium, którego elity ociekają złotem a lud nadal chodzi w walonkach za stodołę...  Niemcy boją się "scenariusza malborskiego" kiedy to wynajęta czeska załoga wywaliła krzyżaków z zamku z powodu niepłacenia żołdu.  

 

zaloguj się by móc komentować

ApesCornelius @gabriel-maciejewski
9 września 2023 12:33

 
Dzisiejszy tekst do słuchania.
 

 

zaloguj się by móc komentować

Nova @gabriel-maciejewski
9 września 2023 12:36

Popierając odbudowanie całym sercem odbudowanie pałacu saskiego nieśmiało przychylam się do opinii pana Leszka Żebrowskiego że powinien on być odbudowany taki jaki był w 18 wieku a nie taki jakim uczynili go zaborcy moskiewscy w 19 wieku. Odbudowa z kompletnych tuin zamków piastowskich na Dolnym Śląsku to byłby hit. 

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @gabriel-maciejewski
9 września 2023 13:38

Już wątpiłem czy nasi zdążą z odbudową, a tu przyszła dobra wiadomość z samego Krakowa, a pewnie inne miasta też dostąpią tego "zaszczytu" . Chodzi o napis na  bilboardzie:

Ja jestem zagrożeniem... ,że niby Jarek.  Ja sobie w głowie dopisałem: dla DT!

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @gabriel-maciejewski
9 września 2023 13:46

Ciąg dalszy mojego komentarza:

"ŁUNE" o tym wiedzą, ale żeby tym się chwalić?   ;)

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @gabriel-maciejewski
9 września 2023 16:32

Car wybudował w Warszawie Prawosławny Sobór Aleksandra Newskiego na placu Saskim jako symbol swego  panowania. Sowieci jako symbol swej władzy dali nam PKiN.

Przez lata tych, którzy pamiętali miasto nieujarzmione - "Warszawa jedyna Twej mocy nie urąga, podnosi na Cię rękę i koronę ściąga..." - ubywało a przybywało przeoranych mentalnie przez lewactwo i korporacje. Teraz mentalność i duch  mieszkańców Warszawy nareszcie pasuje do tego co symbolizuje PKiN.

Jest to straszne.

zaloguj się by móc komentować

Autobus117 @gabriel-maciejewski
9 września 2023 16:43

"pekin" tak przy okazji był miejscem integracji całego ubeckowojskowopartyjnego narybku. Wszystkie te 'pracownie'  służyły współpracy dzieci układu. To później owocowało małżeństwami biznesami itp. Dzieci kierowców, nauczycieli inżynierów, lingwistów tam nie było. Tylko służby!

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @gabriel-maciejewski
10 września 2023 23:11

Pałac jest tak dobry, jak więzienie na Mokotowie.

Więzienie jest, jakie jest. Ale co ze strażnikami ?

Tak samo jest z pałacem (a gdie dworiec ? i kierowali na dworzec)

Tu ?

 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować