-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Nowa książka w sklepie. Więcej niż Enigma. Historia Antoniego Pallutha

Wydanie tej książki planowałem od ponad dwóch lat, czyli od momentu, kiedy autorka - Beata Majchrowska - zapoznała mnie ze szczegółami projektu. Zbieranie materiałów trwało bardzo długo. No, ale w końcu dzieło jest dostępne. Jest to kolejna w historii tego wydawnictwa pozycja, która podkreśla rolę inżynierów, umysłów ścisłych i zajmujących się konkretem, w naszej historii. Nie ma szans na to, by ktoś zrobił film o Antonim Palluthcie, czy choćby skromne przedstawienie teatralne, a niechby miało ono być oglądane tylko w Wielkopolsce. Pozostaje książka. Być może będzie to jedyna w całej historii książka o tym niezwykłym człowieku i niezwykłym umyśle. 

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/wiecej-niz-enigma-historia-antoniego-pallutha/ 



tagi: enigma  antoni palluth 

gabriel-maciejewski
8 października 2020 14:08
4     1469    8 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

ThePazzo @gabriel-maciejewski
8 października 2020 14:42

Widziałem ostatnio "The Imitation Game" - film oparty o biografie Alana Turinga wydaną w 1983. Rozumiem, że ta ksiązka to polemika z propagandą Brytoli ?

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Imitation_Game

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @gabriel-maciejewski
8 października 2020 17:39

Wielkie brawa dla Beaty!! Nie mogę się doczekać kiedy wezmę w ręce :)

zaloguj się by móc komentować

tomciob @gabriel-maciejewski
8 października 2020 22:54

W filmie z 1979 roku w reżyserii Romana Wionczka Sekret Enigmy - Wikipedia.pl postać Antoniego Pallutha grał Tadeusz Pluciński, lecz była ona epizodyczna.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @gabriel-maciejewski
9 października 2020 09:56

Witam. Gdybym miał napisać jednym zdaniem dlaczego lubię przychodzić do Szkoły Nawigatorów to było by to stwierdzenie że zawsze czegoś ciekawego się tu dowiem. Rzuciłem okiem na ten film z 1979 roku (widziałem go w tv kiedyś w kanale Kino Polska) i trudno przejść mi obok postaci scenarzysty tego filmu. Biografia nietuzinkowa. Od oficera wojska w II RP do oficera LWP z czasowym pobytem w Londynie. Trudno jej nie zacytować, a więc cytuję:

"Pisarz, dziennikarz, tłumacz. Studiował medycynę na Uniwersytecie Dońskim w Rostowie, na Wydziale Inżynierii Politechniki Warszawskiej i Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutował w 1915 na łamach prasy szkolnej w Baku jako poeta. W latach 1917-21 odbywał służbę wojskową (najpierw brał udział w I wojnie światowej w wojsku rosyjskim, w latach 1918-20 w wojnie polsko-sowieckiej). W latach 1921-22 redaktor Polskiej Agencji Telegraficznej. W roku 1921 wydał książkę "Płonę i blednę". W latach 1922-37 redaktor "Kuriera Warszawskiego", w latach 1938-39 sekretarz redakcji dziennika WP "Polska Zbrojna". Uczestnik kampanii wrześniowej 1939. Po przedostaniu się na zachód służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, pełniąc funkcje w polskich placówkach prasowych i propagandowych. W 1941 był szefem Wojskowego Biura Propagandy i Oświaty Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, w 1942 powrócił do Londynu. W 1944 pracował w Ministerstwie Informacji rządu RP w Londynie. W 1945 wrócił do kraju. W latach 1946-48 redaktor naczelny dziennika "Wieczór Warszawy". W 1947 był kierownikiem do spraw prasowych "Filmu Polskiego". W następnych latach współpracował z wieloma pismami, m. in. z tygodnikiem "Stolica". Autor wielu książek o II wojnie światowej, zajmował się także przekładami literatury rosyjskiej i radzieckiej".

źródło cytatu

Jeszcze ciekawiej jest w Wikipedii ale tego już nie będę cytował. Dam jedynie link:

Stanisław Strump-Wojtkiewicz - Wikipedia.pl

Choć może jednak drobny kawałek zacytuję:

"Twórczość Strumph-Wojtkiewicza, wprawdzie zafałszowana i koncesjonowana przez komunistów, miała jednak wielki wpływ na popularyzację i wzrost zainteresowania historią II Rzeczypospolitej i II wojny światowej w całym okresie PRL-u. Strumh-Wojtkiewicz, jako praktycznie jedyna osoba w PRL-u, miał monopol na wspomnianą popularyzację i robił tylko to, na co pozwalała mu komunistyczna cenzura.

Był też szachistą, członkiem i działaczem Polskiego Związku Szachowego. W swej twórczości często wykorzystywał motywy oparte o grę w szachy".

Zaiste ciekawe jak taka jedna biografia może płynnie połączyć II RP z PRL-em via Londyn. Chyba kupię rekomendowaną przez Pana książkę.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować