-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Nowa książka o Arabach i nowa pogadanka o Anglikach

Przygotowuję katalog i jestem przez to nieco rozczłonkowany mentalnie, do tego robię jakieś zamówienia na rynku, nagrywam pogadanki, a jutro jadę negocjować z hurtowniami. Postaram się jednak w miarę możliwości komentować. Jak się nie uda to trudno. Zostawiam nowy przyczynek do dyskusji - poważną książkę o historii kalifatu, tego, o którym gadamy od kilku dni i pogadankę o ostatnim nawigatorze. 

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/burzliwe-dzieje-kalifatu-bagdadzkiego/

 

https://prawygornyrog.pl/tv/2019/01/gabriel-maciejewski-o-nr-21-szkoly-nawigatorow-o-relacjach-polsko-brytyjskich/



tagi: szkoła nawigatorów  kalifat bagdadzki 

gabriel-maciejewski
31 stycznia 2019 14:49
22     2333    10 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Tytus @gabriel-maciejewski
31 stycznia 2019 15:14

Burzliwe dzieje kalifatu bagdadzkiego to świetna książka o historii Abbasydów.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @gabriel-maciejewski
31 stycznia 2019 16:39

Bardzo interesująca pogadanka. Tematy stosunków polsko-brytyjskich najwyraźniej stanowi najważniejszy punkt w historiografii, który niektórzy do dziś starają się zaciemniać, ile sił. Szczęśliwie to się kończy. Poza tym Brytania traci oddech i za niedługo rozpadnie się po liniach narodowych.

zaloguj się by móc komentować

mc @gabriel-maciejewski
31 stycznia 2019 16:47

Burzliwe dzieje... to książka bardzo kaloryczna jeżeli chodzi o informacje. Polecam

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @krzysztof-laskowski 31 stycznia 2019 16:39
31 stycznia 2019 16:59

Jak na rozpadający się system to Korona brytyjska trzyma się bardzo dobrze. Kończy budowę drugiego lotniskowca o napędzie atomowym, posiada chyba z pięć strategicznych podwodnych łodzi atomowych. Regularnie też tworzy i produkuje samoloty bojowe dla własnego lotnictwa typowo brytyjskim systemem, gdzie większość kosztów ponosi udziałowiec. Tak było z brytyjsko-francuskim Jaguarem, tak postąpili z brytyjsko-niemieckim Tornado czy tak jest z międzynarodowym Typhonem. Duży procent silników wszelakiej maści od samochodowych po lotnicze są Rolls Royce'a. Już prędzej przejdą w wyższy stan obecności. 

Diabeł jak chce skuteczniej i szybciej działać to wmawia ludziom, że nie istnieje. Podobnie i oni. Ciągle się rozpadają a 95% naszych rezerw złota i nie tylko naszych bo innych krajów też jest u nich, eh! 

P.S Ja się z tego brexit'u śmieję. Może jestem niepoważny ale według mnie cały dowcip polega na tym, żeby wyjść z Unii i być w Unii. Jak z tym angielskim przysłowiem: "Zjeść ciastko i mieć ciastko". Na kanale La Manche mieć ścisłą granicę z Unią a w Irlandii być w Unii. Do tego się ostatecznie sprowadza według mnie cały ten rozgowor. Jak z tymi bojowymi samolotami. Założyć spółkę, która je opracuje dla nas przy minimum kosztów własnych a cała technologia i tak będzie nasza.

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @mniszysko 31 stycznia 2019 16:59
31 stycznia 2019 17:21

God bless you Father... to samo myślę a propos tego całego brexitu... zdaje się, że przechodza na wyższy poziom bycia poza tą całą (ch)uuujnią... wybacz Ojcze ale... tak to widzę i czuję... zpaszki także... szkopy usiłuja angoli wyślizgać z całej te hucpy al to se neda...

co do Rollce Royce'a zgoda, samochody są w innych rękach ale silniki lotnicze i inne już nie... złota akcja wciąż w akcji  ;-)  stąd np. firmy energetyczne są prywatne ale złota kacja jest złota jak cholera...rząd jej królewskiej mości trzyma łapę na pulsie...

zaloguj się by móc komentować

deszcznocity @mniszysko 31 stycznia 2019 16:59
31 stycznia 2019 18:03

Ale przeciez dokladnie o to chodzi: Irlandia znowu przyzyje boom gospodarczy a UK obnizy po raz kolejny koszty pracy i obnizy bez wojny kurs funta celem zwiekszenia konkurencyjnosci produkcji. Aha, jeszcze jedno: strona BBC ma wersje w jezyku ukrainskim, ale w polskim juz nie.

zaloguj się by móc komentować

mc @rotmeister 31 stycznia 2019 17:11
31 stycznia 2019 18:05

Coś tam podrzucę pod jako dodatek do swojej nowej notki ;-)

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @mniszysko 31 stycznia 2019 16:59
31 stycznia 2019 19:14

Większa część Anglii z Lincolnshire na czele, Walii i Irlandii Północnej zagłosowała za uniezależnieniem się od Londynu, przy czym Szkocja poparła Londyn. Z tym nie da się niczego zrobić, a zwłaszcza na powrót skleić. Powtórne głosowanie niczego nie zmieni. Brytania nie da potrafi dłużej eksportować napięć wewnętrznych na zewnątrz, jak czyniła to jeszcze pod koniec dwudziestego wieku. Poza tym królowa Elżbieta II ma prawie dziewięćdziesiąt trzy lata, a żaden z najbliższych następców tronu nie cieszy się specjalnym szacunkiem wśród ludu. Dlatego operacja przetrwanie nie może się udać. Jukej zaczyna się dusić od nadmiaru złota.

zaloguj się by móc komentować

z-daleka @mniszysko 31 stycznia 2019 16:59
31 stycznia 2019 19:38

Bardzo trafnie opisane.

Osobiscie mam wrazenie, ze Brexit nabral rozpedu wtedy, kiedy EU zaproponowala opodatkowanie transakcji na londynskiej gieldzie.

zaloguj się by móc komentować

kalixt @krzysztof-laskowski 31 stycznia 2019 19:14
31 stycznia 2019 19:41

Te Walie, Irlandie Północne i jakieś środkowo-angielskie hrabstwa to jest zacofana patologia i zdegenerowany lumpenproletariat "300 lat za Murzynami", oni sobie mogą pluć na Londyn (bo za mało zasiłków i subwencnji daje - to główna motywacja), ale w jakąś realną niezależność tych ośrodków to ja nie bardzo wierzę. Chociaż może się nie znam.

zaloguj się by móc komentować

Nova @deszcznocity 31 stycznia 2019 18:03
31 stycznia 2019 19:45

 Jest po Ukraińsku a nie ma po Polsku. Znamienne,wskazuje to gdzie CIty ma interesy i jakieś cele do realizacji a gdzie nie. Tzn. gdzie nie będzie szukać sojuszników. Tak to widzę.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @kalixt 31 stycznia 2019 19:41
31 stycznia 2019 20:05

Złoty Londyn zadusza mniejsze ośrodki, a wielka część ludu tego nie chce. Londyn zaszedł tak daleko do przodu, że go chyba z tyłu zabrakło.

zaloguj się by móc komentować

chlor @Nova 31 stycznia 2019 19:45
31 stycznia 2019 20:05

Niekoniecznie. Skoro piszą po ukraińsku, to Ukraina ma być eksploatowana w pierwszym rzędzie.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @deszcznocity 31 stycznia 2019 18:03
31 stycznia 2019 22:36

Wiec nietrudno sie domyslec ze dla Anglikow wazniejsi i cenniejsi sa Ukraincy niz Polacy.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @gabriel-maciejewski
31 stycznia 2019 23:01

Brawo panie Gabrielu. W pogadance o angielskim Nawigatorze zwrocil pan uwage w pewnym momencie na etymologie angielskiego slowa "spruce" [czyli swierk].

To sa widoczne wplywy polskie w Prusach; wymowa tego slowa "spruce" brzmi tak wlasnie jakbysmy powiedzieli ze cos jest "z Prus".

Ciekawe jak to ujmuje z tradycyjna gracja wikipedia angielska, zacytujmy:

"The word spruce comes from a Middle English adjective spruse which literally meant from Prussia. The adjective comes from an unknown alteration of an Old French form of Prussia - Pruce, which itself comes from New Latin, which adapted it from Old Prussian.

Sprucespruse (1412), and Sprws (1378) seem to have been generic terms for commodities brought to England by Hanseatic merchants (especially beer, boards, wooden chests and leather), and the tree thus was believed to be particular to Prussia, which for a time was figurative in England as a land of luxuries."

polski: "Słowo świerk pochodzi od  przymiotnika środkowoangielskiego, który dosłownie oznaczał Prusy. Przymiotnik pochodzi z nieznanej odmiany starofrancuskiej formy Prus - Prusów, która sama w sobie pochodzi z Nowej Łaciny, która zaadaptowała ją ze Staropruskiego.

Świerk, świerk (1412) i świerk (1378) zdają się być ogólnymi określeniami towarów sprowadzanych do Anglii przez hanzeatyckich kupców (zwłaszcza piwa, desek, drewnianych skrzynek i skóry), dlatego też to drzewo uważano za szczególne dla Prus, które przez pewien czas były w Anglii symbolem krainy luksusów."

zaloguj się by móc komentować

Paris @gabriel-maciejewski
31 stycznia 2019 23:26

Ach,  Panie Gabrielu...

... pogadanka  ge-nial-na... i "nawigator 21"  tez genialny... sprzeda sie jak swieze buleczki  !!!

Ta konkluzja, ze  "zakon krzyzacki jest od poczatku swojej dzialalnosci subwencjowany przez korone angielska" - to powinna byc wyryta w marmurze  !!!... no i jeszcze ta "zlota mysl" Gudzowatego tez warta  zapamietania "na amen", ze "nagradzanie jest forma dyscyplinowania"... wiedzial ten "genius" srodkowoeuropejski co gadal  !!!

Po wysluchaniu Panskiej pogadanki - to smiech mnie ogarnia na te cale dete razgawory brexit'owe... jak ta bidula Theresa miota sie w tym parlaMENT'cie brytyjskim... jak ona dwoi sie i troi... jak zagZewa do patriotyzmu i jednosci tych degeneratow masonskich w tej calej izbie lordow... no i jak ta Makrela "sie stawia", ze juz drugich rozmUF brexit'owych  nie bedzie  !!!

No, normalnie to jest  ko-me-dia... i pusty smiech na sali  !!!

zaloguj się by móc komentować

kalixt @krzysztof-laskowski 31 stycznia 2019 20:05
1 lutego 2019 00:14

Ja bym chciał, żeby tak było, jak Pan mówi, ale widząc na własne oczy rażący prymityw i postępujące uwstecznienie cywilizacyjne brytyjskiej prowincji wciąż nie za bardzo mogę uwierzyć w kres dominacji Londynu. Na tzw. ''Wyspach'' prowincjonalną alternatywą dla Londynu jest chyba tylko powrót do jaskiń i na drzewa, potencjału na cokolwiek więcej nie widzę.

zaloguj się by móc komentować

bendix @mniszysko 31 stycznia 2019 16:59
1 lutego 2019 08:07

Tylko tak tytułem sprostowania. Nie ma czegoś takiego jak wojenna łódź podwodna. Wojenny zawsze jest okręt :-)

zaloguj się by móc komentować

bendix @Szczodrocha33 31 stycznia 2019 23:01
1 lutego 2019 08:14

Piwa? Czy ówczesne piwo nadawało się do tak dalekiego transportu? W sensie trwałości?

zaloguj się by móc komentować


deszcznocity @gabriel-maciejewski
1 lutego 2019 15:38

Na uniwersytecie w Groningen pracuje polski profesor Sebastian Sobecki. Ciekawe czy mozna jego wyklad o Paytonie gdzies uslyszec...

zaloguj się by móc komentować

Globalny @gabriel-maciejewski
1 lutego 2019 17:29

Sprouce ZPRUS :-)))

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować