-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Niemcy kraj idei. Wywiad z prof. Grzegorzem Kucharczykiem

Jadę dziś do Warszawy, a więc napisałem wczoraj tekst, żeby był na dzisiaj rano. Niestety z niewiadomych przyczyn system go nie zapamiętał. Zostawiam więc goły wywiad z prof. Grzegorzem Kucharczykiem i jadę. 

 

https://prawygornyrog.pl/tv/2019/11/gabriel-maciejewski-i-prof-grzegorz-kucharczyk-niemcy-kraj-idei/



tagi: niemcy  idee  grzegorz kucharczyk 

gabriel-maciejewski
16 listopada 2019 08:30
14     2236    10 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

tomciob @gabriel-maciejewski
16 listopada 2019 11:29

Bardzo ciekawa rozmowa jak każda z panem profesorem Grzegorzem Kucharczykiem. Oczywiście bardzo ogólna że względów wiadomych, rzec by można jedynie publicystyczna. Jednak zostawia jakieś ślady w pamięci i rzutuje na rozumienie pewnych zjawisk. Zaskoczyło mnie stwierdzenie o mocnym przekonaniu wszystkich warstw społecznych w Niemczech o wielkiej krzywdzie związanej z okrojeniem Niemiec po po pierwszej wojnie z ich terytorium na wschodzie. Zderza się to trochę z moim rozumieniem sytuacji społecznej w Niemczech  pod koniec wojny czyli z fermentem jaki zapanował w samych Niemczech którego wyraźnym objawem był bunt marynarzy w Kilonii i rewolucja z tego wynikająca. A więc te postawy społeczne jednak nie były tak jednolite u zarania rodzącego się narodowego socjalizmu. Z drugiej strony pokojowe oddanie nowo rodzącej się Polsce ziem wschodnich Niemiec - Rada Regencyjna, wysłanie do Polski Piłsudskiego zabezpieczającego interesy ewakuacji niemieckich żołnierzy z rodzącego się Państwa Polskiego - świadczą o pełnej kontroli tego obszaru i terytorium Niemiec w fazie jego oddawania. Nie przeczy to oczywiście tezie o przekonaniu wszystkich warstw społecznych w Niemczech do poczucia krzywdy związanej z utratą ziem na wschodzie. Więcej nawet dobrze się wpisuje w postawę społeczeństwa niemieckiego silnie popierającego potem narodowy socjalizm zakończony dopuszczeniem Hitlera do władzy i wiadomymi konsekwencjami. I jak się wydaje dopiero druga wojna światową zmieniła, (czy aby na pewno?), tę niemiecką postawę wyższości, nad innymi i poczucia przynależności do elity świata decydującego o swoim najbliższym otoczeniu z narodami mieszkającymi na wschód od Niemiec w szczególności. Trudno to na dziś ocenić na ile owe idee się zmieniły, a na ile są jedynie uśpione, dzisiaj. Bardzo ciekawa i interesująca pogadanko-rozmowa. Dziękuję.

Ps. A może jakieś "webinarium" z Panem profesorem?

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @tomciob 16 listopada 2019 11:29
16 listopada 2019 14:41

No, nie jestem po wysłuchaniu wywiadu. W bibliotece na prowincj blokują otwarcie a na YT jeszcze nie trafił? Piszą cosik w ten desen:

prawygornyrog.pl utilise un protocole incompatible.

Coś się nie skleja i szlaban na wywiad...

 

Dla wyluzowania, odnośnie obecnych Niemiec, proponuję komentarz do wideoklipu Deutschland .

Niemcy nam współczesne to inny twór niż w pierwszej połowie XX wieku. Z kanclerzem Kohlem odeszła generacja, która kombinowała jak zablokować koleiny prowadzące państwa narodowe do zderzenia ze ścianą płaczu.

zaloguj się by móc komentować

tadman @gabriel-maciejewski
16 listopada 2019 15:18

Czyżby profesor Kucharczyk mówiąc że "z Barnenburgii wyszły Prusy" tłumaczył pośrednio powód bombardowania sąsiadującej stolicy Saksonii?

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @gabriel-maciejewski
16 listopada 2019 17:41

Kraj idei ale w drugą stronę, jak najbardziej też. Św.Albert Wielki byl nauczycielem św. Tomasza z Akwinu. Kto potem zmienił wajchę? Jakoś tak nie mogę uwierzyć, że się sama zmieniła, czy też pracował przy tym Luter solo.

A giganci muzyki, to Niemcy, Bach, Bethovenen i Mozart i Polak oczywiście, Chopin.

Włóżmy słuchawki, przytrzymajmy się krzesła, bo oto ostatnia część Symfonii nr.2 Beethovena i Filharmonicy Wiedeńscy, dyr. Simon Rattel

zaloguj się by móc komentować

Paris @gabriel-maciejewski
16 listopada 2019 18:05

Pasjonujacy wywiad...

... no i ta rozmowa - zaledwie 12 minut z hakiem - "po naszemu" ze szczegolna relacja "paser-zlodziej" - naprawde kapitalna  !!!   Naprawde mozna sie zasluchac...  dzieki.

zaloguj się by móc komentować


saturn-9 @umami 16 listopada 2019 18:36
17 listopada 2019 10:55

 

Dzięki, google nie wypluł tego namiaru. We wtorek mam czas...

zaloguj się by móc komentować



gabriel-maciejewski @cbrengland 16 listopada 2019 17:41
17 listopada 2019 10:58

Fajną książkę o Bethovenie czytam

zaloguj się by móc komentować



Paris @gabriel-maciejewski 17 listopada 2019 10:58
17 listopada 2019 15:22

Zal...

... ze to bylo tylko 12 minut.

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @gabriel-maciejewski
17 listopada 2019 20:51

A propos Beethovena i Mozarta. W książce Glenn Gould czyli sztuka fugi Stefan Rieger przybliża rozważania Goulda na temat różnych "typów" geniusz na przykładzie właśnie w/w. Otóż Gould nie przepada za muzyką Mozarta, gdyż jest to geniusz bezwysiłkowy. Niemal wszystkie jego rękopisy nie noszą żadnych poprawek, a niektóre utwory, zwłaszcza sonaty brzmią jak odlane z jednej formy. Tymczasem u Beethovena, już od samego początku swego jest widoczna walka z samym sobą, a skreśleń i poprawek jest całe mnóstwo. 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować