-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Niedole życia wydawcy

Zacznę od tego, że tylko dziś jeszcze można się zapisać na konferencję do Ojrzanowa. Jutro oddaję listę i zamykamy sprawę. Bardzo proszę też wszystkich zapisanych, by zdeklarowali się czy będą jeść kolację w pałacu. Tak, jak pisałem, nie ma tam restauracji w zwykłym znaczeniu tego słowa. Za kolację uczestnicy płacą sami, tak samo za alkohol i trzeba ją dla nich wcześniej przygotować.

Teraz trochę refleksji. W poniedziałek kończyłem kolejny numer nawigatora, poświęcony Łużycom, na których bywam często, bo moja żona stąd pochodzi. Pisałem o moim ulubionym miejscu, czyli o pałacu w Brodach. I myślałem sobie – w ten poniedziałek właśnie – kiedy to ja znów pojadę do Brodów. No i musiałem jechać w piątek. Ciocia Zuzia zmarła i wczoraj ją pochowaliśmy. Tak więc znów jestem w Brodach, słońce wschodzi powoli oświetlając fasadę pałacu i rosnące przed nią dęby. Cisza jest prawie absolutna, słychać jakieś ptaki, które jeszcze nie odleciały i fontannę. Dzień zapowiada się piękny, a my za kilka godzin wracać będziemy do domu. No, a w domu czekają mnie różne nowe wyzwania. Tak, jak to pisałem wcześniej, zmieniliśmy biuro, a przez to nasz 300 metrowy magazyn zmniejszył się do 90 metrów. Wynająłem dodatkowo jeszcze starą ślusarnię, żeby tam składować książki i to wszystko wyszło taniej niż poprzedni lokal, z czego się cieszę. Logistyka będzie trochę bardziej skomplikowana, ale to nie ma większego znaczenia.

Jak mówiłem od początku roku planuję różne tytuły, których produkcja, nie z mojej winy, bardzo się opóźnia. I w zasadzie wszystkie finalizowane będą w najbliższych miesiącach, albo na początku przyszłego roku. Zmniejszyłem nakłady, co podniosło koszty produkcji pojedynczego egzemplarza, ale musiałem tak zrobić, bo wszystko się nie zmieści w nowym biurze i w tej ślusarni. I tak się pewnie nie zmieści, nawet przy zmniejszonych nakładach, ale jest jeszcze garaż. Tak więc przed nami dużo nowości, których tytułów zdradzał nie będę. Będą same niespodzianki. Do tego czytelnicy upominają się o jakieś wznowienia, a więc na razie wznowiłem „Handel wołami”. W ilości mikroskopijnej, ale inaczej się nie da.

Zbliża się koniec roku, a co za tym idzie podsumowanie stanów magazynowych. No i podatek za to co w magazynie leży. To nie jest łatwy moment, ale będę musiał zrobić co jakiś czas taką promocję jak ostatnio. Nie mam bowiem innej możliwości zmniejszenia stanów magazynowych. Na pewno nie obniżymy ceny książek tak, jak poprzednim razem, ale obniżymy ją znacznie. Promocja też, nie będzie trwała jeden dzień, ale dwa, żeby można ją było zapowiedzieć na fejsie, na stronie wydawnictwa w ramach terminu „od – do”. Myślę, że każdy będzie zadowolony, albowiem będzie to zawsze jakaś niespodzianka i urozmaicenie, a do tego wchodzić będą książki nowe. Powtarzam, nie mam innego wyjścia. Albo będę zmniejszał nakłady i wydawał wszystko w cyfrze, albo będziemy robić normalne nakłady i czasem starsze tytuły sprzedawać taniej. Będzie to też swojego rodzaju badanie rynku, bo w krótkim czasie dowiemy się, które tytuły był bardzo popularne, a które mniej. Kolejnej, starej ślusarni w tak przystępnej cenie na pewno już w Grodzisku nie znajdę.

Uważam, że należy wszystkich o tych planach poinformować, bo jest to uczciwe postawienie sprawy. Każda promocja będzie zapowiedziana dzień lub dwa wcześniej.

Nie mogę sobie w tym miejscu odmówić pewnej złośliwości. Oto dostałem link do strony Teologii Politycznej, która – jak pamiętamy – za pomocą malarzy prymitywistów, całkowicie nieświadomych tego, że są prymitywistami - postanowiła „namalować katolicyzm od nowa”. Tak wygląda ta strona

https://www.facebook.com/messenger_media/?attachment_id=1041515113690758&message_id=mid.%24cAAAAD1S3NumRCVZAGGK2BD2zxNAh&thread_id=100038657538620

 

Cóż tu rzec...Powodzenia w malowaniu.

Wracając do promocji w naszym wydawnictwie – kolejna zacznie się w poniedziałek i skończy we wtorek. Obniżymy cenę trzech tytułów. Nie zdradzę na razie jakich. A o to linki do nowych książek:

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/miedzy-proznia-a-metafizyka-czyli-histerie-starozytnych-grekow-gabriel-maciejewski/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/handel-wolami-w-polsce/

Słońce już wzeszło. Cała fasada pałacu jest oświetlona, oficyna z salą wykładową, którą mam naprzeciwko swojego okna także. Na niebie ani jednej chmurki.

Aha, jeszcze jedno. Tu niedaleko, jest miejscowość Witaszków, gdzie kiedyś znaleziono sławny scytyjski skarb, w tym bardzo okazałą złotą rybę. Na niej zaś, a była to osłona kołczanu stepowego koczownika, wyobrażony jest normalny tryton. Ten co wychowywał Atenę wraz ze swoją córką Pallas, którą ta Atena zabiła. Prócz Trytona na tym kołczanie są jeszcze ryby i delfiny. Nie można więc mówić o tym, iż tereny dzisiejszej Polski były poza wpływem kultury antycznej. Mamy przecież trytona w Witaszkowa. Problem w tym, że my opacznie rozumiemy termin „kultura antyczna”.



tagi: książki  promocja  konferencja  wydawnictwo  nawigator 

gabriel-maciejewski
30 września 2023 07:51
7     1877    8 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

stanislaw-orda @gabriel-maciejewski
30 września 2023 09:09

Nie tak dawno wyczytałem, że greckie towary  z faktorii na Krymie (ówczesna Tauryda) docierały do środkowej Syberii, gdzieś nad środkową Lenę. Zapewne było to w okresach znacznie cieplejszego klimatu i prawdopodobnie docierali tam właśnie scytyjscy pośrednicy,  a stamtąd lokalni kupcy zabierali od nich rozmaite precjoza wywożąc je nad brzegi mórz północnych, a nawet na Kamczatkę. Dzisiaj, rzecz jasna po tych osadach, do których te precjoza  dostarczano, nie ma śladu. Pozostały tylko  np. greckie monety z pierwszych  wieków naszej ery, które  w takich miejscach od czasu do czasu wykopują z ziemi  archeologowie. A to  sporo dalej niż Łużyce.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski
30 września 2023 09:32

Scytia (Tartar) to tylko zbiorcza nazwa różnych ludów. Tak samo jak Germania czy Magog. To określenia geograficzne, którymi posługiwali się Grecy, Rzymianie czy Sumerowie. Tak jak dziś dla nas określeniami geograficznymi są Chiny, Syberia czy Indie. Tam tych różnych ludów, nierozróżnialnych w większości przez Europejczyków, jest ogrom.
Mówienie o tym, że Scytowie byli koczownikami to takie samo uproszczenie, jak i to, że Germanie woleli walczyć pieszo, a Chińczycy są żółci i mają skośne oczy. Fajnie wygląda w rozprawach (pseudo)naukowych, ale nic zupełnie nie wnosi do zrozumienia dziejów.

Handlowano elektronem (bursztyn) z antyczną Helladą. Ten zaś w większości pochodził z nad ujścia Wisły, więc były na naszych ziemiach emporia handlowe (Truso, Jomsborg, Calisia), które potrzebowały odpowiedniej ochrony. Tę zaś mogli zapewnić łucznicy ze Scytii. Takich bogatych znalezisk jest znacznie więcej i sięgają praktycznie do VII w. I około połowy IX w pojawiają się ponownie. Jakby dawne centra się zapadły od środka i były tworzone nowe od zera, ale tylko jakby, bowiem archeolodzy nie potrafią nic sensownie wyjaśnić, a i mediewieści ostatnio przebąkują, że zupełnie nic nie wiadomo. To, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu brano za ślady świątyń pogańskich (Ślęża, Arkona, itp) okazało się być znacznie młodsze (XI wiek). I wszystkie te nauki utknęły w martwym punkcie nie wiedzą jak z tego wybrnąć.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Pioter 30 września 2023 09:32
30 września 2023 11:23

Okreslenie Scytowie dotyczy rozmaitych ludów długiego i szerokiego pasa ziem na północ od mórz Kaspijskiego i Czarnego, zapewne obejmujących równiez dorzecza Oxus i Jaxartes , az do Ałtaju.

zaloguj się by móc komentować


Magazynier @gabriel-maciejewski
30 września 2023 19:15

Oj tam, oj tam ... Zaraz opacznie ... Cywilizacja łacińska i już, z całym "dobrodziejstwem" inwentarza, rasą panów i rasą niewolników i ... rasą łowców niewolników. Wszak scytyjsko-grecki handel żywym towarem, obok filozofii i prawa ubezpieczeniowego, był stałą wyznacznikiem kultury antycznej. Niewolnictwu kresu nie położył nawet Justynian, ostatni wielki cesarz i reformator prawa rzymskiego, VI w. n. e., a wielkim cesarzem był i wyznawcą.  

zaloguj się by móc komentować


stanislaw-orda @Magazynier 30 września 2023 19:15
30 września 2023 21:11

" Niewolnictwu kresu nie położył nawet Justynian  ...."

Miałby położyć gospodarkę Imperium  na łopatki?

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować