-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Mobilizujący pesymizm

Zajrzałem wczoraj do naszego wiejskiego sklepu. W radio, które jest tam włączone cały czas, mówili akurat o Oldze Tokarczuk. Pani Iwonka, która w przeciwieństwie do pani Grażynki, wielkiej wielbicielki Michała Wiśniewskiego, czyta książki, powiedziała mi, że nie lubi noblistki. Zgodziłem się z nią. Ona zaś słysząc moje słowa, uśmiechnęła się porozumiewawczo i powiedziała – za to Sumlińskiego uwielbiam. Miałem ochotę wdać się w dyskusję, ale stał za mną inny klient i powiedziałem tylko pani Iwonce, żeby ostrożniej inwestowała swoje emocje. Potem zaś naszły mnie myśli czarne. Oto ludzie, którzy mają trochę spokoju, niezłą pracę, domy i trochę wolnego czasu zabierają się za czytanie książek. No i trafiają na Sumlińskiego, który celuje wprost w taki właśnie target. On się nie musi przejmować tym, że ktoś porówna jego tekst z innym tekstem, nie musi się przejmować kwestiami edytorskimi, bo dla pani Iwonki, która ma wreszcie trochę czasu dla siebie, jest po prostu pisarzem poruszającym kontrowersyjne sprawy, a kierują nim same szczere intencje. Można nawet rzec, że Sumliński jest beneficjentem zmian, które nastąpiły w ostatnich latach, to znaczy tego, że ludziom, tym, którzy do niedawna nie zasypiali spokojnie, martwiąc się o prozaiczne sprawy znacznie się poprawiło. I oto mają czas na czytanie. Nie jest przecież ich winą, że oferta jest taka jaka jest. Przyszło mi do głowy też, że mają rację ci, którzy upraszczają narrację, bo oni celują w klienta nadchodzącego, a nie takiego, który jest już na rynku i wybrzydza. Moja polityka, była do tej pory inna, ale muszę ją zmienić, jeśli chcę przetrwać, bo nie ma mowy, by nowy czytelnik, od razu i całym sercem zrozumiał o co chodzi w projekcie Baśń jak niedźwiedź. A o nowego czytelnika trzeba będzie powalczyć w tym roku.

Kwestia o której mówię ma zastosowanie także w innych segmentach rynku. Pamiętam dokładnie kryzys lat 2003 – 2005, ten za rządów Millera. To był prawdziwy horror. Miałem wtedy dwa kredyty do spłacenia. Pamiętam jak ludzie uganiali się za jakąkolwiek robotą, której nie było w ogóle. Dziś już niewiele osób o tym myśli, a nikt wręcz nie rozumie co to znaczy „rządy lewicy” w wydaniu zandbergowskim. To znaczy, że absolwenci filologii klasycznej będą poszukiwali pracy przy rozrzucaniu gnoju, a posiadacze tak fascynujących zawodów jak tokarz frezer staną się ludźmi najbardziej poszukiwanymi. Kłopot w tym, że ich nie będzie, bo zostaną wyssani przez inne rynki. Nie wiem czy zauważyliście, bo ja tak, że w Polsce kształci się coraz więcej młodzieży szkołach technicznych. Ja to poznaję po tym, że widzę, jadąc jednym czy drugim miastem, ilu młodzieńców w strojach roboczych pali papierosy, gdzieś za winklem, w ukryciu. Jest ich coraz więcej. Mam wrażenie, że przed nami następująca sekwencja zdarzeń. Kiedy wykształci się mniej więcej pięć roczników, nadejdzie kolejny kryzys, ponieważ absolwenci kierunków humanistycznych wybiorą lewicę. Ta urządzi im piekło na ziemi, pozbawiając ich możliwości realizowania najprostszych potrzeb, a gdzie dopiero mówić o marzeniach. Potem, ci technicznie wykształceni wyjadą, żeby zmniejszyć bezrobocie i żeby Tusk czy Zandberg mogli ogłosić kolejny sukces. W międzyczasie wybuchnie kilka afer, które opisze Sumliński. I tak w koło Wojtek.

Z grubsza chodzi teraz o zbudowanie pozycji na tyle mocnej, żeby przetrwać takie zawirowania, a także zneutralizować towarzyszące im, kłamliwe narracje, jakimś odczarowującym opisem.

Jadę dziś na cmentarze. Sam siebie zadziwiam, bo postanowiłem przed świętami pojechać na cmentarz, na którym byłem tylko raz jeden w życiu. Dawno, dawno temu….Nie powiem gdzie, we własnym, dobrze rozumianym interesie. Jadę hen, jeszcze za Wolę Okrzejską, w krainę, której odrębności nie widzi nikt, kto stąd nie wyszedł. Bywam tu rzadko, ale za każdym razem czuję się, jakbym wylądował na nieznanej jeszcze gatunkowi homo sapiens planecie. A przecież jesteśmy w powiecie łukowskim, o którym pisał Henryk Sienkiewicz. Pisał ciepło, z sympatią, a miejscami z entuzjazmem. W tych okolicach umieścił gniazdo rodzinne Skrzetuskich.

Nie wiem gdzie są te groby, będę musiał trochę połazić, a pytać nikogo nie chcę, bo mogłoby to wywołać niepotrzebne sensacje. Ot, tak pojadę w miejsce, gdzie  nie zapaliłem nigdy ani jednego światełka i pomodlę się. Nie żeby ktoś mnie tam jakoś szczególnie oczekiwał, albo, żebym był z tym miejscem czy mogiłami szczególnie związany. Przeciwnie. Całkiem na odwrót. Pomyślałem jednak, że w tym akurat roku pojadę.

 

 tagi: rynek  przyszłość  pesymizm  mobilizacja 

gabriel-maciejewski
21 grudnia 2019 08:45
31     3104    17 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Grzeralts @gabriel-maciejewski
21 grudnia 2019 09:23

To słuszna diagnoza. W zasadzie z nikim w swoim otoczeniu nie mogę rozmawiać na poziomie "Baśni". Ale target na coś prostszego by się znalazł.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @Grzeralts 21 grudnia 2019 09:23
21 grudnia 2019 09:33

Komiksy, powieści sensacyjne lub kryminały itp. I liczba czytelników wzrośnie..Coryllus taki manewr juz powli stosuje.. Będzie dobrze . 

zaloguj się by móc komentować

tadman @gabriel-maciejewski
21 grudnia 2019 09:37

grobonet. pl

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @Grzeralts 21 grudnia 2019 09:23
21 grudnia 2019 09:46

Najbardziej zamknięci na Te ożywcze Treści są "ludzie z wartościami" czy to lewackimi, czy prawackimi. Z mojego niestety zanikającego "otoczenia", najbardziej otwarci/autentycznie zaciekawieni na Te nowe opowieści, są szubrawcy/"byli" szubrawcy. Oczywiście po wysłuchaniu zostają dzięki Panu Bogu przy "szubrawstwie", bo jeszcze moja gatka mogłaby im coś popsuć/złamać.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Draniu 21 grudnia 2019 09:33
21 grudnia 2019 10:10

albo saga o ludziach z mchu i paproci ( ta o tych z lodu to sporo dalej na północ)

zaloguj się by móc komentować

klon @gabriel-maciejewski
21 grudnia 2019 10:28

""nikt wręcz nie rozumie co to znaczy „rządy lewicy” w wydaniu zandbergowskim. To znaczy, że absolwenci filologii klasycznej będą poszukiwali pracy przy rozrzucaniu gnoju,..... ""

Kilka dni temu Krytyka Polityczna zachęcała na swych łamach internetowych, przyszłych magistrów i doktorów, do rozpoczęcia kariery zawodowej od pracy w McDonad's.

Czyżby pierwsze sygnały dojścia Lewicy do sterów? Brrr

zaloguj się by móc komentować

smieciu @gabriel-maciejewski
21 grudnia 2019 11:51

Mam wrażenie, że przed nami następująca sekwencja zdarzeń. Kiedy wykształci się mniej więcej pięć roczników, nadejdzie kolejny kryzys, ponieważ absolwenci kierunków humanistycznych wybiorą lewicę. Ta urządzi im piekło na ziemi, pozbawiając ich możliwości realizowania najprostszych potrzeb, a gdzie dopiero mówić o marzeniach. Potem, ci technicznie wykształceni wyjadą, żeby zmniejszyć bezrobocie i żeby Tusk czy Zandberg mogli ogłosić kolejny sukces. W międzyczasie wybuchnie kilka afer, które opisze Sumliński. I tak w koło Wojtek.

Ja uważam że te obroty, trwające od dawna, mają swój cel i tym razem będzie inaczej. Czyli karty zostaną w jakiś sposób odkryte. Nie będzie sensu zataczania kolejnego koła, tzn. jeśli już to docelowego. Dzisiaj najważniejsze jest że na całym świecie wygląda to z grubsza tak samo. Upadek szkolnictwa, szkolenie na proste trybiki przyszłej maszyny. To nie jest polski wynalazek. Tak jak mówił Morawiecki. Ludzie mają się przygotować na nową rzeczywistość. I jest to plan globalny. Przecież Merkel też była przez niego podana jako realizatorka planów. Które zakładają ubezwłasnowolnienie człowieka przez państwo. Tylko o to chodzi. Trudno przykładowo mówić o powrocie lewicy do władzy i że będzie gorzej gospodarczo. Przecież PiS jest gospodarczą lewicą. Jest metodą na budowanie dalszego przeświadczenia że państwo jest odpowiedzalne za nasz byt, że ono nas uratuje. To zaczęło się od lewaka Roosevelta, który w chwili kryzysu odpalił programy budowlane i zyskał poklask tłumu. To robił Bismarck a nawet próbowała nieudolnie II RP w postaci ministerstwa Robót Publicznych. To jest od dziesiątek lat ten sam program zawłaszczania naszej pracy i budowania wrażenia że rząd coś daje. Jak dzisiaj 500+. No ale skąd rząd ma pieniądze na 500+? Kto je ostatecznie wypracował? Dlaczego mamy się cieszyć że pasożytnicza warstwa biurokratów oddaje, rozdziela pieniądze?

Otóż powód jest prosty. Przez te dziesiątki lat ludziom wytarto z umysłów prosty fakt że wszystkie dobra powstające na ziemi są ich dziełem. I że ta praca jest im zawłaszczana. Możemy się śmiać z takiej Tokarczuk ale przecież szlachic korzystał z pracy chłopów. Jedyne co się dzisiaj zmieniło że pracujemy na inne elity. Cóż zrobiła tzw. lewica? Tylko jedną rzecz. Przekonała ludzi że pracują na siebie. Nic więcej. Przecież od tego wszystko się zaczęło. Rewolucja miała polegać na tym że praca ludzi zostanie u nich. Nikt tylko nie powiedział że chodziło o proces myślowy. Ten proces się dokonał. Kiedyś chłop wiedział że pracuje na szlachcica, który jest jego panem. Dzisiaj ludzie wierzą że pracują na siebie a rząd nie jest jego panem.

Ten lewacki program jest realizowany przez wszystkich, kryzysy służą tylko temu by rozwiązanie wyszło od państwa a lud w podzięce pogłębiał wiarę w rządy i cały ten system.

Nie wiem dokładnie jak potoczy się ta historia ale jeśli lewica urządzi piekło na ziemi to dlatego ponieważ ludzie zostaną do niego przekonani. Są przekonani do PiSu. Do lewackiego pojmowania roli państwa i rządu. Stąd należałoby oczekiwać że to właśnie PiS to piekło urządzi. Tylko że w tej historii wynikiem może być tylko kolejny rząd, który znów obieca rozwiązanie (bo przecież, kto inny jak nie rząd może dać rozwiązanie?). Tylko że tym razem rozwiązenie być może przyjdzie z samego źródła. I tak jak mówił Morawiecki: Jeśli wbijesz się w te spodnie frezarza i staniesz przy maszynie oczekując że ta da ci spokojne życie to ... zostanie ci w końcu dane?

zaloguj się by móc komentować


Klasyk @smieciu 21 grudnia 2019 11:51
21 grudnia 2019 12:13

Kiedy lewica wspomagała rodziny, takim 500+? 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @smieciu 21 grudnia 2019 11:51
21 grudnia 2019 12:34

Tyleko, że PiS nie będzie rządził wiecznie. Nie jest wykluczone, że za 4 lata wybory wygra partia, której jeszcze nie ma a którą na przykład będzie firmować Hołownia. Olechowski już tam zaczął coś przebąkiwać. Żadna partia nie ruszy tego, gdzie są frukta, czyli zamówień rządowych i samorządowych. Reszta to są didaskalia pod różny target wyborców.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @Klasyk 21 grudnia 2019 12:13
21 grudnia 2019 12:45

Ale będąc rewolucyjnym lewakiem jak chciałbyś przekonać (nie zmusić) do lewackości? Przykładowo w naszej polskiej rzeczywistości? Naprawdę postrzegacie ich jako prymitywnych tępych trockistów jedynie? Skoro są tacy głupi to skąd ich sukcesy?

Dlaczego lewica kojarzy się większości tylko z jakimś batem? Wróćmy do PRL. Czy rodzina w PRL miała źle? Praca była itp. Wielu ludzi naprawdę może nie tyle tęskni co nie postrzega „lewackiego” PRLu jako zło wcielone. Ja też nie. Przykładowo szkolnictwo było na wysokim poziomie. Filmy były lepsze. Muzyka. Warto sobie porównać uczciwie co niby się zmieniło.  Czy naprawdę między tym co robi PiS a PRL jest jakaś większa różnica?

zaloguj się by móc komentować

ApesCornelius @smieciu 21 grudnia 2019 12:45
21 grudnia 2019 14:49

Na socjalistów i innych oszustów należy przypominać encyklikę Rerum Novarum, ludzie mają prawo do owoców swojej pracy.

Jeżeli chodzi o sukcesy tzw. lewicy to prawica jest tylko reaktywna. Jest w defensywie i tylko odpiera ataki. Brak celu i wizji co robić, powoduje tylko cofanie się przed atakującymi.

Jedyne światło widzę w Coryllusie, dającego rzetelną wiedzę jak na talerzu. Wiedzą tą, śmiało można pokonać różnej maści atrakcyjne emocjonalne oszustwa.

Najlepszą obroną jest atak i demaskacja oszustów, tylko trzeba to robić na większą skalę.

Samym narzekaniem daleko nie zajedziemy.

zaloguj się by móc komentować

Krzysiek @gabriel-maciejewski
21 grudnia 2019 16:47

"W Polsce kształci się coraz więcej młodzieży szkołach technicznych
Kiedy wykształci się mniej więcej pięć roczników, nadejdzie kolejny kryzys, ponieważ absolwenci kierunków humanistycznych wybiorą lewicę. Ta urządzi im piekło na ziemi ... ci technicznie wykształceni wyjadą, żeby zmniejszyć bezrobocie ... Tusk czy Zandberg ogłoszą sukces."

1) Generalnie to jest dobry kierunek, aby więcej kształcić tych którzy potrafią coś co jest potrzebne innym (np. założyć instalację elektryczną w domy, naprawić silnik w samochodzie, wymienić uszkodzony wahacz w układzie jezdnym, zreperować cieknący dach, zabezpieczyć elewację, upiec dobry chleb, zrobić wędlinę, utrzymać infrastrukturę energetyczną kraju, ...).

W kontekście poważnych braków ludzi którzy potrafią robić to, co innym jest naprawdę potrzebna, należy pozytywnie ocenić zmiany które nastąpiły w szkolnictwie (likwidacja zbędnych/szkodliwych gimnazjów, wsparcie dla szkół branżowych i technicznych, większe ukierunkowanie tych szkół na praktykę w MiSiach.

2) Zagrożenie, o którym pisze Coryllus („lewica, Tusk/Zandberg [dodałbym jeszcze – Czarzasty] urządzi piekło, ci co coś potrafią uciekną”) jest jak najbardziej realne. Dlatego ważne jest, aby była trzecia kadencja - i są na to duże szanse. Tak jak tutaj przewidywaliśmy, że będzie druga (mimo szalonych i bełkotliwych tekstów umieszczanych tu przez smieciu'a i e.fedorowicza), jest ta trójka realna.

3) Wystarczy, aby PiS trochę posłuchał o czym Coryllus sugeruje o lat w kwestiach propagandy i nie ulegał szantażom.

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @gabriel-maciejewski
21 grudnia 2019 16:58

Z tymi szkołami tehcnicznymi/zawodowymi to jeszcze zależy od tego czy rzeczywiście one czegoś uczą praktycznego, czy raczej są takimi liceami technicznymi, czyli innym rodzajem przechowalni po prostu.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski
21 grudnia 2019 18:15

Daj ci Boże światło na dalszą wyboistą drogę na tej okrzejskiej nekropolii.

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @smieciu 21 grudnia 2019 11:51
21 grudnia 2019 19:11

" Przecież PiS jest gospodarczą lewicą. Jest metodą na budowanie dalszego przeświadczenia że państwo jest odpowiedzalne za nasz byt, że ono nas uratuje"..... Idąc takim tokiem,można by dojść do wniosku,że wszystkie rządy świata są tylko i wyłącznie lewicowe.Z pewnością w wielu aspektach PiS "lewituje",lecz nie przesadzajmy. W całym świecie nie rządzi "bezkrólewie",lecz Rządy jak ich (zwał tak ich zwał),które wyznaczają kierunek rozwoju gospodarczego,bytu ludności etc,etc...Biedni i bogaci płacą haracz w postaci podatków etc,etc..i mają system lepszy ,lub gorszy.I Świat nie może wracać do epoki kamienia łupanego.Prawie we wszystkich krajach jest jakiś system socjalno-emerytalny,też lepszy ,lub gorszy.Czasy,gdy biedny mógł ruszyć w knieje,polując cichcem na sarenkę,aby wyżywić rodzinę--odeszły w zapomnienie. A jednak to państwo zawsze w jakiś sposób jest odpowiedzialne za nasz byt...Może pan swój zawód i swoje rączki przenieść do innego kraju i o to samo się potykać.Albo pan się rozwinie,albo wzbogaci,lub też upadnie i na socjalu skończy.Od wieków wybuchały krwawe rewolucje,aby coś zmienić w porządku Świata i co ? Dalej stoimy w miejscu ,tylko z tą różnicą,że (sorry) współcześni banksterzy nas dymają. I śmiem twierdzić,że Ci "banksterzy" wraz z rozwojem techniki ,w sposób prefekcyjny udoskonalili swoje rzemiosło od czasu rewolucji sowieckiej .

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @smieciu 21 grudnia 2019 12:45
21 grudnia 2019 19:38

Czy wg twojej optyki istnieje w polskiej rzeczywistości politycznej  cokolwiek bądź  oprócz PiS-u?

zaloguj się by móc komentować

darkforce @stanislaw-orda 21 grudnia 2019 19:38
21 grudnia 2019 20:12

rozliczamy z rządzenia. czy rządzi jeszcze ktoś oprócz pisu ?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @darkforce 21 grudnia 2019 20:12
21 grudnia 2019 20:27

A dlaczego nie rozliczamy z przeszkadzania w rządzeniu ?

zaloguj się by móc komentować

SilentiumUniversi @smieciu 21 grudnia 2019 12:45
21 grudnia 2019 21:47

Czy naprawdę między tym co robi PiS a PRL jest jakaś większa różnica?

Na przykład taka, że gdybyś próbował w PRL napisać choć drobną część tego, co piszesz, to byś siedział

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @SilentiumUniversi 21 grudnia 2019 21:47
21 grudnia 2019 22:00

A i parę innych by się znalazło.

Zwolennicy prawicowych rządów przypominają mi ekologistów, alergików w okularach - żaden z nich nie przeżyłby doby w dziczy. Ciekawe, ilu z naszych prawicowców przeżyłoby bez etatu.  

zaloguj się by móc komentować

smieciu @stanislaw-orda 21 grudnia 2019 19:38
21 grudnia 2019 22:05

PiS jest ważniejszy niż może się wydawać :P Dlatego tak to wałkuję. Tutaj chodzi bardziej o zjawisko niż samą partię. O to że lewacy zaliczają kolejny punkt w swoim grafiku. Ważny punkt polegający na tym że ludzie o wydawałoby się orientacji prawicowej właściwie porzucili prawicowe idee. PiS rozpłaszcza się przed UE, nowym wcieleniem ZSRR i... cóż, czemu nie? Żydzi, obce wojska, totalna podmiotowość Polski. Wyliczałem to już wiele razy. Ale na tym to polega. Punkt w grafiku kiedy mamy ciekawe przeinaczenie pojęć i zasad. Tylko dlatego że ktoś mówi: jestem prawicą i walczę z lewicą dostaje poparcie mimo jawnych lewackich zasad i postępowania. Dlatego tak wałkuję ten PiS. Bardziej niż o PiS tak naprawdę chodzi mi o sprowokowanie tutejszych czytelników :P Dla mnie PiS jest jedynie drugorzędnym wytworem politycznym. Narzędziem w grze. Jedyną realną siłą siłą, która mnie obchodzi jest zwykły człowiek. Tutejszy jest znakomity gdyż coryllusowi udało się zebrać ludzi z jakąś ideą. Nasączyć  ich ważną wiedzą. Pomyślcie: jeśli wy ulegniecie pisowskiemu mirażowi to naprawdę zostanie dokonane coś dużego. Większego być może niż się wydaje. Dla mnie na pewien sposób jest to symboliczne. To dobrowolne wsparcie czynem lewactwa. Być może jest to jakimś prawdzimym obrazem Polaka. Który odrzuca najważniejsze wydawałaby się zasady w imię czego? Garści szmalu? Całkowicie iluzorycznego zresztą. Już zjadanego przez podatki oraz inflację. Co niby jest strasznego w PO? Nic poza zwykłą prawdą. Ich rządy to rządy prowadzące do prawdy, katastrofy, która daje szansę na jakiś postęp. Natomiast PiS jest kłamstwem. Od A do Z. Po co wspierać PiS? Dlaczego ktoś wierzy że lewackimi metodami można osiagnąć prawicowe cele? Co to są za cele? Jak można wspierać ugrupowanie, które na skinienie lewackiej UE czy lewackiego Żydowstwa wpieranego przez Amerykę robi wszystko co mu się każe. Naprawdę wierzycie że ci lewacy nie mieli w swojej historii doczynienia z tysiące razy silniejszymi bytami, którym się wydawało że coś zdziałają a które wszystkie zostały rozjechane. skompromitowane, zepchnięte do opowieści, które można tylko tutaj przeczytać. Zadziwia mnie że mimo tych wszystkich historycznych lekcji tak lekko traktuje się siły kręcące tym wszystkim. Zadziwia mnie wiara że garstka ludzi, z których pewnie nikt tutaj nie jest w stanie wymienić pięciu ludzi godnych zaufania zyskała takie poparcie. Gdzie rozum? Gdzie zasady?

Jaki właściwie ma sens tworzenie czegoś dobrego dla ludzi wypierających się rozumu i zasad?

Nie wiadomo który raz, mimo tylu nauczek, brnących w to samo. Coraz bardziej absurdalne, coraz badziej jawnie sprzedane, coraz bardziej otwarcie wyznające lewackie idee.

Wyżej BTWSelena pisze że mam obsesję na punkcie państwa. Bo tak jest. Bo państwo stało się bytem nadrzędnym. Oczywiście państwo to bardzo szerokie pojęcie. Ogólnie można traktować je naturalnie, nie widzieć w nim nic złego.  No ok. Niech ktoś taki, może pani, napisze więc jak wyobraża sobie takie państwo. Czy państwo ma polegać na powiększaniu biurokracji? Obniżania poziomu edukacji? Niszczeniu rodzimej inicjatywy? Oddawaniu prawa do stanowienia prawa obcym, nieznanym bytom? Czy państwo ma być odpowiedzialne za prokreację obywatela? Czy państwo ma mieć narzędzia, które pozwalają na całkowitą kontrolę obywatela a obywatel w zamian nie mieć żadnych narzędzi kontroli państwa? Kto ma rządzić tym państwem? Polską? Polacy, Żydzi czy Amerykanie? Itd. Problemów jest mnóstwo i należy je wyraźnie zdefiniować.

A jednak to państwo zawsze w jakiś sposób jest odpowiedzialne za nasz byt.

Warto też by na tą kwestię spojrzeć historycznie. Czym w historii były państwa? Zasadniczo, formalnie czyjąś własnością. Króla itp. Ludwik XIV podobno mawiał państwo to ja. Świetnie to podsumował. Na przestrzeni historii takie właśnie były państwa. One i ich ludność była czyjaś. Życie w nich było organizowane przez kogoś we własnym interesie. Czy to był Niemcy Bismarcka, Anglia Cromwella czy Imperium królowej Wiktorii. ZAWSZE państwo i jego obywatele byli zasadniczo stadem do zarządzania.

Jeśli przyjmiemy prostą logikę i proste założenie: Jest właściciel, państwo i obywatele to jakbyście urządzili to wszystko na miejscu właściciela? Czy przypadkiem nie uczynilbyście z państwa narzędzia do realizacji własnych pragnień? Czy nie wprowadzilibyści totalnego systemu kontroli by nie powstała żadna konkurencja, która mogłaby wam odebrać waszą własność? Czy nie obniżalibyście poziomu edukacji by obywatel został zamieniony w prostego robola niezdolnego do organizacji? Czy nie tworzylibyście podziałów i trudności dzięki którym obywatel byłby zależny od państwa.

Wreszcie: czy nie dążylibyście do tego by ten system działał naturalnie, sam niemal bezobsługowo sprawiając by obywatel przyjął ten stan rzeczy i uznał za najlepszy? By system wartości obywateli powoli dążył takiego zaplanowanego zbioru. By ludzie powoli odrzucili wszystko poza tym systemem wartości?

W tym układzie Państwo nabiera specyficznych własności, które sprawiają że nie można traktować go neutralnie. Nie byłoby pewnie trudno poprowadzić rozumowania stwierdzającego że taka ewolucja państwa jest zupełnie naturalna. Że państwo i jako narzędzie i jako pewien byt musi prowadzić do patologii. Obecnej patologii, którą można określić mianem lewactwa.

Państwo staje się sformalizowaną strukturą prawa. Prawo (Konstytucja) tworzy zbiór zasad, które kierują życiem obywatela. Nie ma tu miejsca na idee. Są zasady. Nie zabijaj, nie kradnij itp. Jak program w komputerze.

Ja mam wrażenie tak swoją drogą że to jest właśnie ta myśl, najważniejsza myśl, która przewija się w nauce Chrystusa. Nie chodzi o prawo. Nie chodzi o państwo. Nawet na pewien sposób może nie chodzić o Boga. Chodzi o to coś co należy uchwycić, co sprawia że ... jesteś w stanie wydobyć się z tego dołka i w realny sposób pchnąć sprawy naprzód. Nie zbiorem zasad i prawa. Ale za pomocą czegoś wyższego. A wtedy żadne państwo nie będzie potrzebne. Natomiast jest być może niezbędne w realizacji celu zupełnie odwrotnego. Bo jak inaczej narzucić ludziom absurdalny model działania społeczeństwa?

 

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @smieciu 21 grudnia 2019 22:05
21 grudnia 2019 22:33

Borykasz się  z własnymi imaginacjami.To jakby walka z własnym cieniem

 Po wojnie nie było i  nadal nie ma w Polsce żadnej partii prawicowej.

Jeśli nie istnieje  zaplecze w posiadaniu  własnosci, nie może  istnieć  "prawica" polityczna.

A w Polsce powojennej własność została najpierw zrabowana a następnie zdefraudowana.

Tak więc nie ma w ogóle o czym gadać.

zaloguj się by móc komentować

Ogrodnik @gabriel-maciejewski
21 grudnia 2019 22:46

"Nie wiem gdzie są te groby, będę musiał trochę połazić, a pytać nikogo nie chcę, bo mogłoby to wywołać niepotrzebne sensacje. Ot, tak pojadę w miejsce, gdzie  nie zapaliłem nigdy ani jednego światełka i pomodlę się. Nie żeby ktoś mnie tam jakoś szczególnie oczekiwał, albo, żebym był z tym miejscem czy mogiłami szczególnie związany. Przeciwnie. Całkiem na odwrót. Pomyślałem jednak, że w tym akurat roku pojadę."

Taa. To jest kwestia, czy dotrzeć do historyków szukających niekonsekwencji w "Bożym Stworzeniu", czy do operatorów maszyn przemysłowych i czytelników prasy. Kwestia perspektywy ;)

 

zaloguj się by móc komentować

smieciu @stanislaw-orda 21 grudnia 2019 22:33
21 grudnia 2019 22:47

No chyba faktycznie borykam się z cieniem. Dobrze że przynajmniej pan napisał jasno jak to wygląda sprawa prawicowości w Polsce. Przynajmniej już tej kwestii nie będę musiał wałkować :)

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @smieciu 21 grudnia 2019 22:05
21 grudnia 2019 23:20

Przykro mi ,lecz to po prostu utopia co pan pisze; "nie chodzi o prawo,nie chodzi o państwo". Mamy właśnie efekt naszego nie zdekomunizowanego personelu Temidy.Ponad prawem! prawie 750 czynnych sędziów, powołanych  przed 1989 rokiem. Z żadnego dołka i z żadna siłą wyższą się nie wydobędziemy,dopóki nie będzie zasad i prawa. Na pocieszenie ,powtórzę za panią Ewą,że PiS nie będzie rządził wiecznie...Zbyt wielu jest chętnych....

zaloguj się by móc komentować

smieciu @BTWSelena 21 grudnia 2019 23:20
21 grudnia 2019 23:58

To nie jest utopia ale realizacja anarchistycznej idei. Oni mogą się ją cieszyć. Nie dbają o prawo. Robią co chcą. To im daję siłę.

I tu jest problem. Ludzie zamiast walczyć o anarchię, która da każdemu te same przywileje co im to się jej boją. Ale dlaczego? Te zdegenerowane osobniki w istocie wszystkim zarządzają i świat się nie zawalił. Więcej. Wielu powie że całkiem nieźle działa. Dlaczego ludzie, zwykli ludzie się boją że się zawali po zyskaniu tych samych możliwości co oni? Dlatego że nie są tak pozbawieni honoru, zasad i uczciwości jak tamci?

zaloguj się by móc komentować

klon @gabriel-maciejewski
22 grudnia 2019 00:50

"To nie jest utopia ale realizacja anarchistycznej idei." 

No taaak. Idąc tym tokiem rozumowania mam prawo napisać że  Holokaust był rozwiązaniem kwestii aprowizacji Wermachtu na froncie wchowdnim, a za "zbrodnie katyńską" odpowiedzialny jest Jarosław Kaczyński?
 

zaloguj się by móc komentować

klon @klon 22 grudnia 2019 00:50
22 grudnia 2019 00:51

Sorry to miało byc do @Śmieciu.

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @Kuldahrus 21 grudnia 2019 16:58
22 grudnia 2019 01:19

Niedawno natknęłam się na młodzież /wczesną/ z... Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku. Naprawdę. To sa kandydaci na kasę w biedrze, lub na zbieranie szparagów w Niemczech. I to od razu, bez Zandbergów & co.. 

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @KOSSOBOR 22 grudnia 2019 01:19
22 grudnia 2019 17:47

To jest akurat dosyć skrajny(egzotyczny) przykład, ale właśnie o to chodzi.

Proces powstawania takiego mechanizmu jest dosyć złożony i to niekoniecznie wina(a przynajmniej nie cała wina) jest po stronie szkół technicznych, ale to jest temat zbyt obszerny na komentarz pod notką.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować