-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Książka o Bizancjum, Waregach i Frankach

Proszę Państwa, mimo wielu udzielonych mi przez życzliwych ludzi dobrych rad postanowiłem nikogo nie słuchać, tylko z jeszcze większą intensywnością sprzedawać książki pochodzące z rynku. Znajduje się tam bowiem mnóstwo ciekawych tytułów, których treść koresponduje z naszymi tutaj zainteresowaniami i z naszymi intuicjami. Ponieważ musiałem zmienić plany co do kolejnych numerów nawigatora i postanowiliśmy wraz z Szymonem, że trzeba przygotować numer poświęcony Bizancjum, zbieram różne tematy do tego potrzebne. Jak wiecie od czasu napisania książeczki o św. Stanisławie mam dużo głupich uporów jeśli idzie o politykę bizantyjską w X i XI wieku. I tak oto trafiłem na wydawany w Łodzi, na tamtejszym uniwersytecie cykl poświęcony sprawom cesarstwa wschodniego. Wziąłem na próbę jedną pozycję, napisaną przez młodego naukowca, którego jeszcze nie znam, ale być może poznam i zaproszę na kolejną konferencję. Przed państwem fascynująca lektura - 

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/u-boku-bazyleusa-frankowie-i-waregowie-w-cesarstwie-bizantynskim-w-xi-w/

 

Przypominam też o książkach, które weszły do sprzdaży wczoraj

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/dzieje-handlu-zydowskiego-na-ziemiach-polskich/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/dzieje-handlu-zydowskiego-na-ziemiach-polskich-tom-ii/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/nadberezyncy/

 

A także o konferencji oraz promocjach, które trwają do końca miesiąca

Niestety aż do 21 czerwca będę Państwa tym dręczył. 

 

https://prawygornyrog.pl/tv/2019/06/gabriel-maciejewski-zaproszenie-na-iii-konferencje-lul-do-kliczkowa/

 

Przypominam też o promocji, która trwa do 30 czerwca

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/miedzy-altransztadem-a-poltawa-stolica-apostolska-wobec-obsady-tronu-polskiego-w-latach-1706-1709/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/dzieje-gornictwa-i-hutnictwa-na-gornym-slasku-do-roku-1806/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/czy-krolobojstwo-krytyczne-studium-o-smierci-krola-stefana-wielkiego-batorego/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/emmanuel-malynski-nowa-polska-reforma-agrarna-przeciwko-wlasnosci-prywatnej/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/szkola-nawigatorow-nr-20-srodziemnomorski/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/szkola-nawigatorow-nr-4-specjalny-polsko-zydowski/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/kwartalnik-szkola-nawigatorow-nr-19-ukrainski/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/szkola-nawigatorow-nr-18-z-gwiazdka/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/szkola-nawigatorow-numer-specjalny-protestancki/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/szkola-nawigatorow-nr-specjalny-2/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/szkola-nawigatorow-nr-15/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/szkola-nawigatorow-nr-21/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/szkola-nawigatorow-nr-17-z-gwiazdka-bolszewicki/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/szkola-nawigatorow-nr-16/

 

 tagi: promocja  konferencja  bizancjum  frankowie  waregowie 

gabriel-maciejewski
13 czerwca 2019 13:52
8     1204    9 zaloguj sie by polubić
komentarze:
stanislaw-orda @gabriel-maciejewski
13 czerwca 2019 15:36

Bizancjum -  temat kompletnie u nas nieznany, tzn. u przeciętnego wykształceńca.

A jest to temat fascynujący.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @gabriel-maciejewski
13 czerwca 2019 15:54

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82gorzata_D%C4%85browska

Prof. Małgorzata Dąbrowska (Uniwersytet w Łodzi) jest hstorykiem-biznatologiem i może się pochwalić  imponującym dorobkiem publicystycznym.

 

zaloguj się by móc komentować


Maryla-Sztajer @gabriel-maciejewski
14 czerwca 2019 08:09

Bardzo ważna i ciekawa ta polityka bizantyjska. 

.

 

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @stanislaw-orda 13 czerwca 2019 15:36
14 czerwca 2019 09:58

Tak, to prawda, wydawac by sie moglo, ze to jakaś egzotyka, a przeciez to bylo nasze, europejskie.

A przyszla mi do glowy myśl, ze Bizancjum upadlo wraz ze zdobyciem Konstantynopola przez Turków w 1454 roku. To byl czas plus minus spalenia Joanny d'Arc, konca Wojny Stuletniej ale tez niedlugo potem totalnej rewolucji i poczatku nowego swiata w postaci Rewolucji Protestanckiej przeciez nie tylko tego nieszczęsnego Lutra.

Fascynuje mnie nie ta rewolucja ale jak do niej doszlo. Bo przeciez to nie stalo sie z dnia na dzien. I teraz wlasnie ten upadek Bizancjum, definitywny koniec starego swiata i początek nowego, z ktorym mamy do dzisiaj do czynienia i to coraz bardziej w oczywisty sposób, bo prawie może udać się jej  zwyciężyć. Hołdy polskiego prezydenta w Ameryce, to nie Hołd Pruski, tylko prawdziwy.

zaloguj się by móc komentować

AdalbertXX @gabriel-maciejewski
14 czerwca 2019 17:47

Ten pomysł o umieszczaniu w sklepie tematyki bizantyńskiej mam nadzieję będzie kontynuowany . Wiele razy w wykładach na temat herezji i ich genezie ,czy o polityce w  czasach piastów  przewija  się owe tajemnicze Bizancjum jak cień pozostawiany gdzieś daleko na pustyni . Piję tu do Ustyni Tatarów Dino Buzzati . Właściwie często jesteśmy skazywani na rolę strażników obszaru gdzie owi Tatarzy już się nie pojawiają ale warta  nadal jest tam trzymana  .Pozostają nam tropy do odnalezienia ,czyli domysły i poszlaki jednak na  pomysł o patrolu mało kto akceptuje . Archiwa czekają jak nieobsiane stepy ,wiele gwiazd akademickich trwa jak w okopach wojny pozycyjnej . 

Bizancjum pozostawiło po sobie  mnóstwo tajemnic ; kulturowych ,finasowych , militarnych . Właściwie nie rozumiemy wielu fenomenów związanych z  bizancjum : jego wpływu gospodarczego na Bałkany i środkową Europę w tym Polskę , powodzenia i klęski militarne , ikonoklazm i bogactwo tradycji wschodniego chrześcijaństwa .To tylko niektóre z nich . Wychodzi tu tyle niejasności i hagadycznych wizji ,że zarówno  najazdy tatarskie  Andrzeja  Gliwy jak i owo Bizancjum dają duże pole do eksplracji i eksploatacji .

Ta ostatnia pozycja kojarzy mi się wykładem Stalagnita w na  panelu w Stęrzycy ,gdzie pojawiły się spore wzmianki o Waregach służących w Bizancjum . Spodziewam się więc dalszej odkrywczej działalności w tym temacie i zapewne jakiejś polemiki w wykonaniu specjalistów  . 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @AdalbertXX 14 czerwca 2019 17:47
14 czerwca 2019 18:03

Tez byla bym zainteresowana. To obszar tajemniczy i malowniczy. Zawsze w takich razach jest duzo do odszukania. I jakaś świeżość spojrzenia, zmiana punktu z którego patrzymy. 

 

.

 

zaloguj się by móc komentować

AdalbertXX @gabriel-maciejewski
16 czerwca 2019 09:51

Całe  szczęście  pozycji o bizancjum można  zamawiać sporo w  internetowych księgarniach . Do tej zabawy zaispirowały mnie artykuł Katolickiego numeru Szkoły nawigatorów Szymona  Modzelewskiego "Bułgaria.Od heretyków do katolików " . Było sporo aluzji ze strony Gabriela Maciejewskiego przy okazji omawiania  herezji katarskiej w  powiązaniu z  Wenecjanami ,czym można się delektować w "Kredycie  i wojnie " albo aluzje w  "Św.Stanisławie,biskupie i męczenniku .Historia prawdopodobna  " Bizancjum się wręcz narzuca ze swoimi wpływami już u początku państwa  Piastów . Nie jesteśmy niestety związani tylko z zachodnią rzymską kulturą ,do której pretendujemy . Opowieści typu gdzie Rzym a gdzie Bizancjum można skomentować śmiało ; tam gdzie Rzym tam Wenecja a to znaczy  Bizancjum tam też Krym .A z Krymu do Kijowa a w każdym razie na  Ruś  blisko jak przez miedze mimo wielkich obszarów . 

Najciekawsze są te powiązania finasowe z herezjami i ich wpływy na  politykę oraz długotrwałe  ślady w naszej hagadycznej kulturze  . To już pobudza  i rzeczywiście  czegoś można się nauczyć . Pozwolę sobie  na przytoczenie  jednej osobowości . Chodzi mi o Orygenesa na którego niejeden Rzymski Katolik spojrzy  z  podejrzliwością . Pomysły o apokastazie  to chyba  w jakiejś mierze jego robota . Za wiele o tym nie wiem ale  to sama nadzieja  powszechnego zbawienia jest typowa  dla  prawosławia ,podobnie jak dążenie do jedynowładztwa cesarza . Sporo egzotyki w tym Bizancjum jak dla nas Polaków i Katolików  .Jest  co  poznawać i badać ,bo wiele celowo zaniedbywano z wiedzy o tym obszarze .

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować