-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Dyskusja pomiędzy księdzem profesorem Pawłem Bortkiewiczem, doktor Ewą Kurek i Gabrielem Maciejewskim. Kalsk 2019

Proszę Państwa, poniżej zapowiedziana dyskusja. Ja zaś przypominam, że w piątek o 17, w ośrodku Wyspa Wisła w Stężycy, odbędzie się podobne wydarzenie, ale rozmawiać będziemy o nowy numerze nawigatora. Udział wezmą: Krystyna Murat, Szymon Modzelewski i Gabriel Maciejewski

 

Ogłaszam też, że w dniach 31 maja - 2 czerwca będę obecny wraz  książkami i komiksami na imprezie Warsaw Comic Com, która odbywa sie w Centrum Handlowym Ptak w Nadarzynie pod Warszawą. Nikogo nie zachęcam do przybycia, bo wejście kosztuje chyba 70 zł, albo coś koło tego. Będę tam walczył o nowych klientów. Oczywiście jak ktoś przyjdzie to go nie przepędzę i chętnie mu coś sprzedam.

 

Przypominam, że termin wpłat za konferencję w Kliczkowie został skrócony, przyjmujemy je tylko do 28 maja.

 

A teraz już dyskusja

https://prawygornyrog.pl/tv/2019/05/dr-kurek-ks-bortkiewicz-coryllus-dyskusja-na-konferencji-polacy-i-renegaci-kalsk-11-05-2019/tagi: konferencja  dyskusja panelowa 

gabriel-maciejewski
19 maja 2019 13:56
34     2023    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Maryla-Sztajer @gabriel-maciejewski
19 maja 2019 14:25

Świetnie. Będę słuchać na raty bo inaczej się na razie nie da. 

.

 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @gabriel-maciejewski
19 maja 2019 18:25

Bardzo interesująca dyskusja, ale zauważam, że Twoi współpaneliści bardzo miękko traktują pewne sprawy. Np. co do czternastu punktów pana prezydenta Wilsona. Polacy lubią cytować punkt trzynasty, nie analizując jego treści.

Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową.

To znaczy, że w razie wypowiedzenia konwencji międzynarodowej przez któregoś z jej sygnatariuszy integralność terytoriów państwa polskiego nie będzie już gwarantowana? Żeby nie wspominać o terytoriach zamieszkanych przez ludność sprzecznie polską.

Punktów najpierw było czternaście, ale w ostatecznym rozrachunku było ich dwadzieścia trzy. Warto przypomnieć punkt szósty:

Ewakuacja wszystkich rosyjskich terytoriów i uregulowanie stosunków z Rosją, Rosja ma prawo do samookreślenia swojego ustroju politycznego.

Ten punkt posłużył wielu rządom jako pretekst do uznania państwa bolszewickiego.

Punkt czternasty też nie jest lepszy:

Stworzenie Ligi Narodów, której celem będzie zapewnienie gwarancji niepodległości politycznej oraz integralności terytorialnej wszystkich państw.

I skutkiem istnienia LN była druga wojna światowa.

Punkt dwunasty:

Ludności tureckiej Imperium Osmańskiego zapewniona zostanie suwerenność i bezpieczeństwo, innym narodom zamieszkującym Imperium przysługuje prawo do bezpieczeństwa i rozwoju, oraz autonomia. Dardanele zostaną otwarte dla okrętów i statków handlowych, zabezpieczone gwarancją międzynarodową.

Czyli jeden z głównych celów polityki polskiej: doprowadzenie do zwrotu Konstantynopola chrześcijanom, został pogrzebany.

 

zaloguj się by móc komentować

beczka @gabriel-maciejewski
19 maja 2019 18:51

Tyle kasy za wejście na kiermasz komiksów?? Co to ma być? O co tu chodzi?

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @gabriel-maciejewski
19 maja 2019 19:13

Strasznie mądrze rozmawialiście. Muszę do tego podejść drugi raz ...może za kilka dni 

.

 

  

zaloguj się by móc komentować

Draniu @gabriel-maciejewski
19 maja 2019 19:47

Pani Kurek probowała zdominować i jednoczesnie relatywizowala problemy,momentami była nieznosna..Calkowicie nie rozumiem jej postawę w tej dyskusju. Odebralem ją jako strażnika zastanych narracji.. Niestety nie otrzymalem od niej satyfakcjonujacej odpowiedzi ,jak dzialac skutecznie..

zaloguj się by móc komentować

klon @gabriel-maciejewski
19 maja 2019 19:48

Nie dałem rady całości obejrzeć. Narracja dr. Kurek w porównaniu do pozostałych prelegentów....to się nie dodaje.
Szacunek dla Gospodarza za ustąpienie pierwszeństwa kobiecie :-))
Dokończę jak odpocznę.

zaloguj się by móc komentować

klon @Draniu 19 maja 2019 19:47
19 maja 2019 19:50

Jakoś to będzie .... z naciskiem na "jakoś"

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @gabriel-maciejewski
19 maja 2019 20:13

Perfekcyjne zdanie, Gabryś, odnośnie do roli prymasa Polski jako interreksa: Gdybyśmy się do tradycji odwoływali w sposób inny niż folklorystyczny, prymas byłby zapraszany do Sejmu. Zdanie to prawdopodobnie bardziej przemawia odbiorcom do wyobraźni niż cytaty z dokumentów ściśle teologicznych. Ks. prof. Bortkiewicz słusznie powiedział, że prymas obecnie pełni funkcję honorową. Prymas nawet nie może dyscyplinować biskupów, bo oni formalnie mu nie podlegają. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ani Konferencja Episkopatu Polski natomiast nie mają nic wspólnego z polską tradycją, podobnie jak analogiczne konferencje episkopatów w innych krajach. Tak wygląda w sensie technicznym wygląda rozdział Kościoła od państwa, rękami ludzi Kościoła czyniony. A poza tym istnienie konferencji episkopatów prowadzi do rozwodnienia władzy papieża nad Kościołem. 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @gabriel-maciejewski
19 maja 2019 20:23

Tak. KEP jest ...dziwadłem nowoczesnym 

.

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @gabriel-maciejewski
19 maja 2019 20:34

Nie mam pojęcia, jakie reakcje wzbudzała liczba "13" w USA sto lat temu.

 Jeżeli były w stylu "trzynastego piętra", to jakoś trochę się zdziwiłem.

https://en.wikipedia.org/wiki/Thirteenth_floor

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @Maryla-Sztajer 19 maja 2019 20:23
19 maja 2019 21:07

Konferencje episkopatów służą jako narzędzia przekształcenia Kościoła z instytucji monarchicznej w instytucję socjaldemokratyczną.

zaloguj się by móc komentować

olekfara @gabriel-maciejewski
19 maja 2019 21:13

A pisze Pan często, że Polska nie ma doktryny, ależ ma , pokazała to dr. Kurek. Komunistyczne kawały, przykłady z życia wzięte, i nie daj Boże żadnej syntezy, to ma nam wystarczyc, bo przecteż jesteśmy wyjątkowi. No może tylko amerykanie nam dorównują.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @krzysztof-laskowski 19 maja 2019 21:07
19 maja 2019 21:13

Oczywiście tak.

Dlatego usilnie proszę Pana o podjęcie trudu pisania. Ja z powodów wiadomych bardzo mało czytam w ogóle. Tutaj głównie Szefa..

Ale na pańskie notki bym na pewno klikała, choćby po to by o coś dopytać. Jeśli będzie Pan miał cierpliwość mi tłumaczyć....choć ma Pan dar klarownego pisania. 

Pozdrawiam 

.

 

zaloguj się by móc komentować


krzysztof-laskowski @olekfara 19 maja 2019 21:13
19 maja 2019 22:02

Doktryna polska została schowana do piwnicy, bo twórcy Stanów Zjednoczonych Ameryki zabrali Rzeczypospolitej Polskiej atrybut wolności szlacheckiej i zaszczepili go po drugiej stronie Atlantyku w warunkach ściśle wolnomularskich. Stąd wynika bliskość mentalna Amerykanów w stosunku do Polaków, co ujawniło się podczas debaty prowadzonej podczas tworzenia konstytucyjnej amerykańskiej.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @olekfara 19 maja 2019 21:13
19 maja 2019 22:44

Pani Kurek ,twierdzeniem ,ze Kresy byly kula u nogi dla Polski i ze Polacy w 21r byli słabi ,dla mnie dyskwalifikuje sie jako naukowiec.. A generalnie zdemaskowala się  i jestem pewien ,ze nie nalezy do tzw. niezależnych naukowców .. Sama pokazał,ze w jej wykonaniu są to pozory...  

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski
19 maja 2019 22:55

Trudne do wytrzymania są niedorzeczności złudzeń jakoby historycznych. 13 punkt czyli Polska w granicach etnicznych.

Podziwiam twoją wstrzemięźliwość. Oprócz tego, że świetna była twoja pierwsza wypowiedź. Szkoda trochę, że dyskusja i wypowiedzi prelegentów nie poszły tym tropem.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski
19 maja 2019 22:59

Czegoś pani doktor w gorszej kondycji. 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Magazynier 19 maja 2019 22:55
19 maja 2019 23:00

Więc ja chyba w któryś dzień wrócę do nagrania przesuwając video. Tylko na wypowiedzi Gabriela 

.

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @krzysztof-laskowski 19 maja 2019 21:07
19 maja 2019 23:03

Kościół i episkopaty nigdy nie były monarchicznie, raczej arystokratyczne. Najwyżej na krótko w 19 w. paradoksalnie ale i bardzo charakterystycznie po upadku Państwa Kościelnego. Charakterystycznie bo to była reakcja obronna.

zaloguj się by móc komentować

onyx @gabriel-maciejewski
19 maja 2019 23:22

No i cały czar odnośnie suflowanych tu linków z wypowiedziami dr Kurek prysł jak kryształowy wazon cioci Halinki. Musiałem przewijać bo słuchać się nie da. Ona gada tak samo jak ci potomkowie ziemian z którymi kiedyś się spierałeś. Część społeczeństwa to motłoch ale niech zostanie tak jak jest bo sobie siedzimy i gadamy. W ten sam sposób broni się komuny, że ta elektryfikowała po wojnie wieś. Prundu szkoda na taką mielonkę.

zaloguj się by móc komentować


Magazynier @krzysztof-laskowski 19 maja 2019 20:13
19 maja 2019 23:50

Gdybyśmy się do tradycji odwoływali w sposób inny niż folklorystyczny, prymas byłby zapraszany do Sejmu

Że to jest trafna uwaga zgadzam się, dodam że Gabriel podkreśla tu znaczenie polityczne Prymasa. Dodam, że być może obecnie słusznym jest by duchowni nie byli posłami, czyli urzędnikamki partyjnymi, z powodu nie jasnych źródeł finansowania partii. Ale że episkopaty rozwadniają władzę Papieża nie zgadzam się. Stan sporu w episkopatach jest permanenty, ale jednocześnie bardziej jeszcze trwały jest stan współpracy między Biskupami i to nawet o różniących się podejsciach do spraw publicznych, doczesnych. Tak jak mówi Ks. Bortkiewicz, Abp Gądecki jest prawie że Prymasem, a zatem spełnia funkcję spajania episkopatu i Kościoła w Polsce. No i dalej to co mówi o podejściu to budzących wątpliwości wypowiedzi Papieża Franciszka.

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski
19 maja 2019 23:51

Dodam, że być może obecnie słusznym jest by duchowni nie byli posłami, czyli urzędnikamki partyjnymi, z powodu nie jasnych źródeł finansowania partii. Ale być może nadchodzą czasy kiedy słusznym będzie zgoda na udział duchownych jako posłów w sejmie i w partiach.

zaloguj się by móc komentować

emma @gabriel-maciejewski
20 maja 2019 00:06

Próbowałam wysłuchać całości. Nie dałam rady. Gdyby tak Coryllus wygłosił pogadankę na zadany temat ....

 

zaloguj się by móc komentować


Paris @Draniu 19 maja 2019 22:44
20 maja 2019 00:16

Jako stypendystka...

... wdzieczna dr Kurek MUSI kochac USA  !!!

zaloguj się by móc komentować

Paris @Maryla-Sztajer 19 maja 2019 23:00
20 maja 2019 00:18

To swietny pomysl, Pani Marylko  !!!

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @gabriel-maciejewski
20 maja 2019 00:33

Panie Gabrielu...

... jestem zszokowana ta  NEDZA,  ktorej wlasnie wysluchalam  !!!

Tak sie zlozylo, ze ostatni raz pani doktor sluchalam ze 4-5 lat temu i tamto bylo ok... w Kalsku "przeszla" ona moje najsmielsze oczekiwania.  W tym momencie musze przyznac, ze dla mnie pani doktor juz  NIE  MA  !!!

Ksiadz profesor Bortkowski tez "blysnal" ta jakas dyskusja teologiczna Terlikowskiego... az przykro, ze Terlikowska nie wziela udzialu w dyskusji krytykujacej Jazdzewskiego  !!!

Po prostu SZOK... pardon, ale to bylo zwykle pier****nie o Szopenie... bez sensu i zwiazku z tematem.

Po prostu  SMUTECZEK... czekam niecierpliwie na Pana dyskusje panelowa z Pink Panther'a i Stalagmitem.  

zaloguj się by móc komentować

onyx @Magazynier 19 maja 2019 23:50
20 maja 2019 01:13

"Gdybyśmy się do tradycji odwoływali w sposób inny niż folklorystyczny, prymas byłby zapraszany do Sejmu."

Prymas w Sejmie jest traktowany tak samo jak Ksiądz w szkole. To są te same mechanizmy tylko parę szczebli wyżej. Maczetami trzeba.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @Magazynier 19 maja 2019 23:03
20 maja 2019 08:31

Kościół jest monarchią, w której pierwsze miejsce wśród ludzi zajmuje papież. Gdy tron Piotrowy jest nieobsadzony, Kościół przechodzi na moduł rządów arystokratycznych.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @Magazynier 19 maja 2019 23:50
20 maja 2019 08:47

Nie tylko konferencje episkopatów rozwadniają władzę papieża, ale cała struktura, od parafii po Watykan, funkcjonuje tak, by tę władzę rozwadniać, co wykazane jest w dokumencie Lumen gentium. Ekumaniackie wysiłki od kilkudziesięciu lat idą w tym kierunku, by urząd papieża uczynić strawniejszym dla niekatolików, odłączyć urząd od posługi. Co też stało się w roku 2013. Przygotowania do tego wydarzenia opisał ks. J. Michael Miller w doktoracie swoim The divine right of the papacy in recent ecumenical theology z 1980 roku.

W Kościele mało kto przejmuje się normalnym pojęciem jedności: jedna wiara, jeden kult, podporządkowanie następcy świętego Piotra. Konferencje episkopatów mogą na podstawie dokumentu Sacrosanctum concilium tworzyć własne ryty liturgiczne, co też i czynią do upojenia. Z tym się stykamy, nie z Kościołem w stylu dziewiętnastowiecznym.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @Magazynier 19 maja 2019 22:59
21 maja 2019 05:38

"Czegoś pani doktor w gorszej kondycji."

Wedlug mnie pani doktor Kurek nalezy sie uznanie za to dzieli sie z nami swoja gruntowna wiedza na temat kwestii zwiazanych z Holocaustem, okupacja niemiecka w Polsce, postawa Zydow i ich mentalnoscia. Ta sa rzeczy bardzo wazne, ja sam o wielu sprawach nie wiedzialem.

Ale podczas tej dyskusji mialem wrazenie, ze pani Kurek jest zwolenniczka oklepanego powiedzenia "male jest piekne".

Rzecz w tym, ze "to" nie jest nawet male. Polska, jak to trafnie ujal jeden z nas komentujacych tutaj, zostala w XX wieku wdeptana w ziemie, i teraz mozemy posiedziec sobie w tym wigwamie i porozmawiac jako nadwislanscy Komancze.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @gabriel-maciejewski
23 maja 2019 19:56

Wreszcie przesluchałam nagranie przesuwając tak by wyłapać tylko Gabriela. 

Niestety Pani dr wcinała mi się stałe...

Okropna dysproporcja rozumienia czy niezrozumienia że  ,,trzeba rozumieć,,

Wielki PLUS dla Gabriela 

.

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować