-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Dwa Lwy i teatr - pogadanka

Komentarze:

tomciob @gabriel-maciejewski
21 lutego 2020 02:03

Witam. Ja zostałem przekonany do tego tematu i to skutecznie. Dziękuję za rekomendację. Jeśli chodzi o Łódź jest to miasto niezwykłe i ciekawe. Tam w tytule pogadanki mamy tylko fragment jego społecznej substancji. Bo miasto to jest również miastem Polaków, Rosjan - tych carskich, Niemców no i Żydów. Bolszewicy to dopiero później. I ta różnorodność mnie fascynuje najbardziej. Przy czym jeśli sięgniemy do tej historii Łodzi od zarania miasta to Oskar nie był chyba najbogatszy. 

Fascynuje mnie żywioł żydowski tego miasta. Nie wiem czemu ale mam takie poczucie jakby fazy rozwoju tego żywiołu w Łodzi pokazywały jak w jakieś pigułce specyfikę odrębności nacji. Bo przecież nie tylko z bogatymi, choć oni są najbardziej atrakcyjni, w miejskiej historii Łodzi mamy do czynienia. Zainteresowany tematem, bo przecież to już któraś z kolei rekomendacja, rozpocząłem jakieś tam poszukiwania. No i trafiłem na taką książkę:

https://static.tezeusz.pl/images/31/31867/2.jpgźródło zdjęcia

https://odk.pl/zydzi-w-lodzi-w-latach-zaborow-1793-1914,5102.JPGźródło zdjęcia (jak widać doczekała się nie jednego wydania)

 tu można ją pobrać w PDF (autor wyraził taką zgodę publicznie):

http://otworzksiazke.pl/ksiazka/zydzi_w_lodzi/

Jest to praca naukowa, a oto opis:

"Autor podjął próbę przedstawienia historii Żydów w Łodzi w latach 1793-1914. Cezura początkowa wiąże się z przejściem Łodzi wraz z ziemiami ówczesnego województwa sieradzkiego pod zabór pruski (!!!). Następstwem tego faktu była sekularyzacja dóbr kościelnych, w związku z czym Łódź stała się miastem rządowym. Ten fakt spowodował w latach następnych znaczny napływ ludności żydowskiej. Z kolei cezura końcowa 1914 roku niewątpliwie zamyka pewien okres niezwykle dynamicznego rozwoju Łodzi jako wielkiego miasta przemysłowego, którego wizerunek kształtował sie między innymi pod wpływem licznej zbiorowości łódzkich Żydów. Zamierzeniem autora było przede wszystkim ukazanie roli tej społeczności w życiu gospodarczym miasta, jak również w dziedzinie kultury i oświaty oraz aktywności w organizacjach społecznych i politycznych. W miarę możliwości autor starał się ukazać historię łódzkich Żydów na tle dziejów społeczności żydowskiej w Królestwie Polskim". Źródło opisu - pod drugim zdjęciem.

Przy czym mamy do czynienia z autorem kontrowersyjnym w sensie jego życiorysu:

Wiesław Puś - Wikipedia.pl

https://dzienniklodzki.pl/rozmowa-z-wieslawem-pusiem-o-marcu68/ar/374440

https://dzienniklodzki.pl/wieslaw-pus-historyk-ktory-tworzyl-historie-ul/ar/880603

Jeszcze całej tej książki nie przeczytałem ale jestem w trakcie i jest to fascynujaca lektura, a to z tego powodu, że aby Oskar Kohn został najbogatszym w Łodzi jego historię poprzedzili inni. I to o tych innych jest ta książka. Temat, ten łódzki temat, to jak na razie od pewnego czasu najciekawsze moje odkrycie wyniesione ze Szkoły Nawigatorów.

Dziękuję i pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @gabriel-maciejewski
21 lutego 2020 05:40

... Historie  - na tle "żyjącego miasta"/"żywej tkanki miasta" jakby powiedział autor zdolniejszy ode mnie.

:)


"Zawsze każdego do tego namawiam. Jeśli nie ma dostępu do dokumentów, źródeł (schowane) to możemy się posłużyć tym wytrychem jaki daje rynek literacki. Ja Państwa do tego szczerze zachęcam, poważni ludzie tak robią, np rynek brytyjski jest tak zorganizowany. Dlaczego u nas tak nie ma i żyjemy w takiej tyranii -  Ooooo już raz zostało coś powiedziane i nie można tego zmienić, a zasugerowanie, że mogło być inaczej, to zbrodnia stanu. Oskar Kon zostaje wywieziony przez strasznych Niemców do Genewy, w momencie jak zgarniał liście z alejek przed swoim pałacykiem (zdegradowany do roli stróża, dziś w tym pałacyku jest dziekanat szkoły filmowej). Są ludzie i ludzie."
G.Maciejewski

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować