-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Czym rytualny gwałt różni się od religijnego malarstwa?

Myślałem, że jedenaście ponad lat istnienia tego bloga odniosło jakiś efekt w postaci nowych standardów komunikacji. Wczoraj przekonałem się, że niestety jest odwrotnie. Ludzie nie zwalczą nigdy pokusy, by prowadzić dyskusję w ramach narzuconych, całkowicie fikcyjnych formuł, którymi nie da się opisać niczego, poza bardzo prostymi i pretensjonalnymi szajbami.

Jak wszyscy pewnie zauważyli mało tu rozmawiamy o sztuce, a dzieje się tak dlatego iż wszystko co wokół sztuki się rozgrywa, śmierdzi na odległość zgniłym mięsem, co do którego nie ma pewności czy nie należało kiedyś do jakiegoś człowieka.

Nie będę tu mnożył metafor i prowadził jakiegoś zawiłego bardzo wywodu. Powiem o co mi chodzi. Oto wczoraj okazało się, że krakowska kuria ukradła obraz Agnieszki Słodkowskiej i rozkolportowała go na zaproszeniach, reklamujących pasterkę celebrowaną przez arcybiskupa Jędraszewskiego. Nie wiadomo właściwie co powiedzieć. Gdyby ktokolwiek z tej kurii zadzwonił do autorki i zapytał czy może wykorzystać ten projekt z pewnością dostałby zgodę bez żadnych warunków. No, ale po co to robić, kiedy reprezentuje się tak ważną i potrzebną instytucję jak krakowska metropolia. Kto by się tam przejmował jakimś obrazkiem, który wisiał na stronie gdzie coś piszą, jacyś nieważni całkiem blogerzy? Po co się tym zamartwiać, kiedy są rzeczy ważniejsze, na przykład organizacja dni islamu w Kościele katolickim. No i wszystko co związane jest z covidem.

Nie sądzę byśmy przekonali kogokolwiek do przeproszenia autorki za ten wybryk, choć napisałem wczoraj list do biura prasowego kurii. Pozostanie on, jak wiele innych listów, bez odpowiedzi. Znajdujemy się bowiem, my wszyscy, którzy mamy cokolwiek wspólnego z tym miejscem, poza spektrum widoczności zjawisk, istotnych dla hierarchii i dla duchownych w ogóle. Wyjąwszy z tego naszych kolegów w sutannach i habitach, którzy przychodzą tu całkiem prywatnie.

Uważam, że psychologiczne podłoże tej kradzieży jest bardzo głębokie. Oto ktoś, nie byle kto zapewne, decyduje, że na zaproszeniu ma być taki a nie inny obrazek. Ściąga go z naszej strony, albowiem sądzi, że skoro on wisi na SN to znajduje się w wolnej domenie. Tak nie jest i złodziej dowiedziałby się tego, gdyby sprawdził co jest na stronie samej autorki. Nie zrobił tego jednak, bo gdyby zrobił cofnąłby rękę. Tam wszystko podpisane jest nazwiskiem. Tak mniemam, choć mogę się mylić i być może przez swoje wrodzone frajerstwo próbuję go tu jakoś usprawiedliwić. Po co w ogóle umieszczać na zaproszeniu współczesny obraz autorki, której tak zwany świat artystyczny nie zauważa? Można przecież wziąć z publicznej domeny dowolny obraz „starego mistrza” i zrobić w ten sposób projekt zaproszenia. Można, ale lepiej żeby obraz był współczesny. Komuś, być może temu złodziejowi, przyszło do głowy, że wobec całkowitego wypłukania przestrzeni sakralnej z malarstwa tablicowego, rzeźby i fresków, dobrze będzie pokazać ludziom, że coś się jednak dzieje i ktoś jeszcze maluje religijne obrazy. To nie musi być prawda, ale ja przyjmuję takie założenie. W dodatku maluje te obrazy ładnie, bez głupiej maniery i bez kokieterii wobec różnych bałwanów, odzianych w purpurę. To miła świadomość, jak przypuszczam, odkryć, że powstają takie obrazy, a do tego jeszcze, że ludzie chcą je oglądać i odnajdować na nich siebie. Niewątpliwym walorem cyklu stworzonego przez Agnieszkę, jest to, że opowiada on historię św. Józefa, a nie historię Polski poprzez św. Józefa, nie historię walki Kościoła z komuną poprzez św. Józefa i nie historię Jana Pawła II i jego osobistych relacji ze św. Józefem.

To podnosi wartość tych obrazów, mimo że wiele osób usiłuje je krytykować. Zanim przejdę do dalszych rozważań, mała dygresja. Unieważniam niniejszym wszelkie toczące się na SN dyskusje o jakości tego, namalowanego przez Agnieszkę, cyklu, a jak ktoś będzie próbował coś niepochlebnego o tych obrazach pisać, wyleci natychmiast. Powody są następujące – ludzie nie potrafiący namalować kotka nie mogą zabierać głosu w sprawie warsztatu malarskiego i jakości. To jest jedna z wielu pułapek, w które wpadamy, bo nam się wydaje, że jak coś powiemy o jednym czy drugim obrazie, to zrobimy dobre wrażenie. Nieprawda. Będzie na odwrót. Zrobimy złe wrażenie, bo – o czym wspomniałem na początku – dyskusje o sztuce śmierdzą trupem. Nie można krytykować cyklu Radości i smutki św. Józefa, albowiem nie istnieje żaden współczesny materiał porównawczy, który pozwoliłby stwierdzić czy obrazy te są odeń lepsze czy gorsze. Uwagi o tym, że światło jest nie takie jak trzeba, padające z ust ludzi nie potrafiących namalować niczego, są jakimiś pretensjami jedynie, kierowanymi nie wiadomo do kogo. Dyskusja o malarstwie możliwa jest wtedy kiedy jest malarstwo, tymczasem tego malarstwa nie ma. Nie istnieje sztuka, o której można by dyskutować albowiem wszystko, co zalicza się do działalności artystycznej wysokiej klasy, znajduje się poza dyskusją. Zostało już dawno temu zapakowane do zbioru zamkniętego przedmiotów, którym oddaje się cześć i które się wielbi, ale nie podważa się ich jakości i sensu. Jeśli ktoś próbuje, ufając, że to ma znaczenie, malować coś na rynek współczesny, z przeznaczeniem do przestrzeni sakralnej, naraża się po pierwsze na ostracyzm i w zasadzie staje się podwójnie niewidoczny, a także naraża się na głupie uwagi istot, którym się zdaje, że dyskusja o sztuce w kanonach propagowanych niegdyś przez komunistyczne wydawnictwa albumowe, to walor. Uprzejmie donoszę, że taki kanon – problem światła u Ribery i Rembrandta – nigdy nie miał żadnego znaczenia, został wyprodukowany przez historyków sztuki, po to, by zafałszować i ukryć istotną funkcję malarstwa. Ta zaś polega na tym, że należy zwizualizować treści sakralne, a następnie kontrolować ich obrót. Ma to bowiem rolę wychowawczą i misyjną. Tak zwany rozwój sztuki, polega na banalizowaniu tematów i odbieraniu Kościołowi monopolu na dystrybucję treści religijnych. I to jest sprawa bardzo poważna, której nie rozumie żaden biskup i żaden papież. Tego jestem pewien. I nie radzę wpisywać tu pełnych oburzenia komentarzy dotyczących tego osądu, bo może się zdarzyć, że następnej szansy na wpisanie czegokolwiek już nie będzie.

Finałem tego, przebiegającego w różnym tempie przez setki lat procederu, jest wyczyszczenie kościołów z jakichkolwiek wizualizacji poza podstawowymi, z jakichkolwiek narracji poza drogą krzyżową i z jakiejkolwiek treści poza homilią. Nie martwcie się jednak, na te elementy też przyjdzie pora i nie obronicie ich. Nie ma o tym nawet mowy, a poznajemy to właśnie po takich wydarzeniach jak kradzież przez kurię krakowską obrazu Agnieszki. Istnieje zapotrzebowanie na takie malarstwo i złodziej to zrozumiał albo wyczuł. Nie ma jednak zgody hierarchii na umieszczanie programowo nowych obrazów o oczywistej treści i prostej redakcji w świątyniach, bo to jest estetyczna zbrodnia. Tak właśnie, gdyby do tego doszło, Kościół zostałby natychmiast oskarżony o zaniżanie standardów estetycznych, a głos podnieśliby wszyscy najważniejsi znawcy i najważniejsi artyści, których dzieła znajdują się we wspomnianej wyżej sferze kultu bałwochwalczego, poza wszelką krytyką. Zawracam uwagę na to, że kuria nie ukradła żadnego obrazu współczesnego, uznanego malarza. Strach im na to nie pozwolił i dobrze wiedzieli, jaką aferę by to wywołało. Poza tym trzeba by było zapłacić. Jak się coś ukradnie nieznanej autorce, pracującej dla jakiejś tam, podrzędnej parafii, to wszystko rozejdzie się po kościach. Dlatego każdy kto podejmuje „poważną dyskusję o sztuce” jest albo głupi albo nasłany. Tak wygląda z grubsza opis realiów. Hierarchia lekceważy najważniejszy problem jaki ma do rozwiązania, czyli wizualizację treści religijnych. Dotyczy to nie tylko malarstwa, ale także filmu i wszelkiej wizualizacji. Hierarchia usuwa się w ogóle ze sfery dyskusji na ten temat, pozostawiając ją po prostu satanistom kręcącym filmy o księżach pedofilach, albo o tym, że Joanna d’Arc była nawiedzona przez diabła. Jeśli zaś już powstają jakieś filmowe dzieła religijne są one programowo pretensjonalne, zleca się ich wykonanie ludziom, którzy nie rozumieją czym jest wrażliwość i czym jest sztuka, albo wręcz wątpią w jej istnienie. Ja mam zawsze dla takich ancymonów jedną odpowiedź – narysujcie kotka.

Opisałem właśnie jeden z najważniejszych mechanizmów pułapki, w której znajduje się Kościół, teraz wspomnę o drugim. Nigdy nie zapomnę, jak arcybiskup Marek Jędraszewski podawał rękę do pocałowania Mary Wagner, nieszczęśliwej wariatce, wystawionej przez grupę cwaniaków na odstrzał. Odbyło się to przy okazji premiery filmu Grzegorza Brauna Nie o Mary Wagner. Ta nieszczęśliwa kobieta istnieje dokładnie po to i po to się o niej mówi, by odwrócić uwagę od bezradności i strachu w jakim żyje hierarchia próbując bronić życia poczętego. Jej obecność to zwalanie odpowiedzialności za ochronę życia na wiernych i umywanie rąk, albowiem nienarodzone dzieci morduje się w majestacie prawa. I jeszcze nie słyszałem, by jakikolwiek biskup głośno powiedział, co to za prawo, kto je ustanowił i dlaczego je egzekwuje. Mary Wagner jest półśrodkiem, za pomocą którego szatan przedstawia hierarchii ofertę porozumienia się, dla wspólnego dobra, rzecz jasna. Biskupi zaś, popadłszy w zamyślenie, ważą decyzję. I nie przypuszczam, by byli tak głupi aby tego nie rozumieć. Dobrze, pora na jakąś syntetyczną formułę. Mamy dwie czarcie zapadki. Pokusę kradzieży obrazów promujących treści religijne, która dokonuje się wobec bezradności hierarchii, nie umiejącej podjąć decyzji o tym, by wypełnić świątynie narracjami z życia świętych. Druga zaś czarcia zapadka to łączenie demografii z polityką, co się wyraża w bardzo problematycznej, jeśli idzie o skuteczność, ochronie życia poczętego. Jeśli Kościół chce trwać na Ziemi, musi zrobić, w mojej ocenie dwie rzeczy – zainwestować w szkolnictwo artystyczne i nie łączyć ochrony życia poczętego z polityką lokalną. Tym bardziej, że hierarchia nie łączy owej ochrony z polityką globalną. Nie można mówić ludziom, że jak będzie nas 70 milionów, to się postawimy Niemcom. Nikomu się nie postawimy, będziemy nawozem historii. Trzeba chronić życie dla życia, a nie dlatego, że ma to jakieś inne sensy.

Jeśli zaś idzie o tak zwaną wielką sztukę religijną, to jest ona już tylko łupem, który instytucje wrogie Kościołowi przejęły za darmo. Sztuka zaś współczesna, o której nie dyskutujemy, bo nie wolno, a jeśli próbujemy to sami się degradujemy, bo na niczym się nie znamy, a najmniej na problemach światłocienia, to rytualny gwałt zbiorowy w chińskich koszarach. To jest opis sytuacji rzeczywistej i nie radzę z nim polemizować. Przynajmniej pod tym tekstem.

 



tagi: kościół  życie poczęte  sztuka  hierarchia  kradzież 

gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 10:19
63     3779    20 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

karapuk @gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 10:34

Piszesz choooopie tak pretensjonalnie, miałko i o niczym, iż żal gałek ocznych na penetrowanie podobnych wydumek!

Proszę się popytać kogoś kto się zna, czy została dokonana kradzież?

I to z portalu SN, a na FB zdjęcie jest jako publiczne.
Pani Słodkowska powinna dziękować, że ktoś ....

Dalej bijcie pianę o niczym...tfu

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 10:52

A tutaj taki news:

https://info.wiara.pl/doc/6696512.Hiszpania-Archidiecezja-sprzedaje-dziela-sztuki-zeby-pomoc

Przyznam się, że przyjąłem to z bardzo mieszanymi uczuciami... Ciągle się kotłuje we mnie, jak to czytam.

zaloguj się by móc komentować

Niedzwiedzica @gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 10:53

To nie jest komentarz o sztuce tylko o dymisji i wycofaniu hierarchii.


Tak samo, jak w milczeniu wypompowano z kosciolow wode swiecona i nalozono na to dyskusje o waznosci dezynfekcji rak jakims smierdzidlem na alkoholu, edukacje przez obraz zastapiono histerycznymi krzykami o szopce pod Bazylika.

Moze - poniekad - dobrze sie stalo, ze sie ci zlodzieje zamanifestowali. Posluza za przyklad do wytlumaczenia przez gospodarza (po raz milion pierwszy) mechanizmow, ktore najwyrazniej upieramy sie miec w czarnej plamie miedzy oczami.


Swiatlocien rembrantowski, khgh...
 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @karapuk 27 stycznia 2021 10:34
27 stycznia 2021 11:24

Won mi stąd brudna łachudro

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @mniszysko 27 stycznia 2021 10:52
27 stycznia 2021 11:25

"Ubogich zawsze będziecie mieli wśród siebie, a mnie nie zawsze będziecie mieli....". Tak wygląda triumf złego. Może jeszcze niech reformę rolną przeprowadzą...

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Niedzwiedzica 27 stycznia 2021 10:53
27 stycznia 2021 11:26

Będę wywalał za ten światłocień

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @mniszysko 27 stycznia 2021 10:52
27 stycznia 2021 11:30

" Z deklaracji hiszpańskiego hierarchy wynika, że w najbliższych tygodniach wystawionych na licytację zostanie około 40 należących do archidiecezji w Walencji obrazów. - Pozbywamy się ich, aby zaspokoić potrzeby najuboższych i najsłabszych – wyjaśnił kardynał Cañizares, dodając, że wśród wartościowych przedmiotów, które mają wesprzeć fundację Pauperibus będą też inne dzieła sztuki, m.in. rzeźby. "

Jeśli tłumaczenie z hiszpańskiego na polski wypowiedzi jest dokładne, to jest potwierdzenie słów Pana Maciejewskiego (także tych straszych o usuwaniu świątyń z panoram), bo jest użyte słowo pozbywanie się, czyli balastu i jednego z źródeł ataku - posługiwania się w oprawie przedsięwzięć piękna z nie oszukaństwem. Wiadomo, że po pozbyciu się będzie krótko, ale w końcu spokój. Biedni którzy najedzą się dziś za spieniężone obrazy będą mogli zasiąść wśród deformacji z brzydoty mając coraz płytszy oddech, którego dostarczy widok coraz nędzniej wyglądającego otoczenia. Przeżyją najsilniejsi jak św.M.M. Kolbe nie złamani największą brzydotą z protestancko-pogańskiego miasta Auschwitz, ale z młodą i dynamiczną ludnością i o międzynarodowej sławie.

W mojej parafii, większość rzeźb musi być podeformowana, a eskpresja z deromracji nie przybliża obserwującym miarzdednia ciał przedstawionych (co jest poronionym pomysłem), ale ułomności osób przestawionych. Św. Józef jako debil jest jeszcze do przełknięcia, ale anemiczne dziecko, czy chłopski, słaby, garbaty z licznymi niedorozwojami na krzyżu "Pan Jezus". Dobrze, że rzeźby nie są podpisane, można uznać że to ktoś inny i zamknąć oczy, co dobrze robi skupieniu.

zaloguj się by móc komentować

Klasyk @gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 11:55

"narysujcie kotka."

Każdy może kotka narysować, tylko kto ma oceniać? Co innego jak rysuje się na zamówienie. Kto płaci, ten wymaga.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Klasyk 27 stycznia 2021 11:55
27 stycznia 2021 11:56

No to niech pan narysuje i go tu umieści.

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 12:00

Skoro można było wystawić na sprzedaż papieska tiare, a czyn ten nie zmniejszył ilości biednych, to wychodzi na to, że można sprzedać wszystko. Nie wiem, jak wyglądają rozliczenia wewnątrz samego kościoła, ale u nas już niektóre klasztory wyprzedzają pewne rzeczy (jeszcze bez sakralnych) żeby zebrać na remont. Pomagają finansowo osoby świeckie, ale ciśnie się aby zapytać, gdzie archidiecezje? 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Matka-Scypiona 27 stycznia 2021 12:00
27 stycznia 2021 12:02

To są gesty kabotyńskie i kręcenie sznura na własną szyję. 

zaloguj się by móc komentować

Janek-D @gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 12:16

Ja umiem rysować i nieco malować, wystawiałem swego czasu rysunki na wystawach w Polsce i za granicą (Francja, Szkocja) i bardzo mi się podobają obrazy Pani Agnieszki, szczególnie cenię cykl polskich krajobrazów i japonorama.

Krytyki się nie podejmuję bo wiem ile kosztuje pracy i wysiłku żeby rozwinąć umiejętności i talent na poziom pokazywania swoich dzieł innych czy wystawiania w galeriach a dzieła Pani Agnieszki bronią się same...

Zajumanie obrazka i wydrukowanie w folderach kosztuje worek głupoty. Jest tyle portali z darmowymi obrazkami, albo można korzystać z dzieł klasyków. To powszechna wiedza... nie ma wytłumaczenia na to zdarzenie.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Janek-D 27 stycznia 2021 12:16
27 stycznia 2021 12:17

No jest takie, że tęskią za takimi obrazkami, ale nie mają odwagi podpisać kontraktu, bo co by powiedzieli krakowscy artyści? 

zaloguj się by móc komentować

Janek-D @gabriel-maciejewski 27 stycznia 2021 12:17
27 stycznia 2021 12:21

Mój śp. Proboszcz z parafi gdzie się wychowałem, zlecał wykonywanie "dzieł" do Kościoła który budował, właśnie krakowskim profesorom. To było coś potwornego, maszkarony i bohomazy (rzeźby i obrazy). Niektóre były tak obrzydliwe, że w końcu rada parafialna poprosiła go o zdjęcie dwóch potworów udających aniołów. Obraził się ale zdjął. Tyle w temacie krakowskich artystów :).

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Janek-D 27 stycznia 2021 12:21
27 stycznia 2021 12:23

Tomek Bereznicki robi witraże dla kościołów na Śląski i na Podlasiu. W Krakowie nie ma dla niego miejsca. 

zaloguj się by móc komentować

lch @mniszysko 27 stycznia 2021 10:52
27 stycznia 2021 12:23

Po zapoznaniu się z podanym linkiem nasunęła mi się, off topic, następująca refleksja a właściwie pytanie:
jak to jest możliwe, że olbrzymia część chrześcijaństwa ( protestantyzm we wszelkich odmianach - ok. 40% chrześcijan) nie wykształtowała tradycji  sztuki sakralnej w jakiejkolwiek postaci?

 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @lch 27 stycznia 2021 12:23
27 stycznia 2021 12:28

Bo to uniemożliwia kontrolę gangu nad jednostką, tworzy rynek, który generuje wielkie zyski, a na rynku tym nie ma kredytu i pieniądza fiducjarnego, ale cenne przedmioty i równie cenna technologia. Poza tym kościół ze sztuką w środku przyciąga wiernych różnych stanów, także spoza chrześcijaństwa, kościół obdarty ze wszystkiego przyciąga cwaniaków i biedaków, którzy domagają sie, by ksiądz sprzedał ornat i im rozdał pieniądze, bo grzeszy pychą. 

zaloguj się by móc komentować

Zyszko @gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 13:21

Pamiątam ile było lamentów nad Licheniem - że kicz, że wiocha na cały świat, pseudohistoryczny i megalomański. I co, ile od tego czasu powstało w Polsce  dobrych projektów kościołów? O ilu się dyskutuje? NIe uważam Lichenia za ósmy cud świata (chociaż na żywo w środku zrobił na mnie ogromne wrażenie), ale niech się jeden kolega krytyk z drugim rozejrzy i powie - do czego odnieść ten projekt? Oczywiście można go porównywać do katedry Notre Dame i wołać - kiedyś to się robiło, teraz to jest g..... Tylko po co? Co to wnosi?

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Zyszko 27 stycznia 2021 13:21
27 stycznia 2021 13:24

Ta dyskusja służy blokadzie projektów i indywidualności. No i jumaniu budżetów. Żaden hierarcha nie wyda pieniędzy na artystę spoza zaklętego kręgu, który mu zrobić wiadomej klasy szajs, ale za to z pieczątkami wszystkich autorytetów

zaloguj się by móc komentować

Zyszko @gabriel-maciejewski 27 stycznia 2021 13:24
27 stycznia 2021 14:11

Tak i to oczywiście szersze niż sztuka sakralna zjawisko.  Każdy cień  sztuki "historyzującej" (czyli umownie innej niż kupa w słoiku) musi być zdeptany , wyśmiany i  wyszydzony z dwóch stron. O "nowoczesnych" - że to cepelia, wsteczniactwo i kołtun, od "tradsów" - że w średniowieczu to nie taki światłocień się murowało.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Zyszko 27 stycznia 2021 14:11
27 stycznia 2021 14:12

To jasno wskazuje kogo reprezentują wymienione grupy. 

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 14:31

Tak zwany rozwój sztuki, polega na banalizowaniu tematów i odbieraniu Kościołowi monopolu na dystrybucję treści religijnych. I to jest sprawa bardzo poważna, której nie rozumie żaden biskup i żaden papież. 

Przykre ale prawdziwe. Biskupi zapomnieli albo raczej nie chcą pamiętać, że za Wiarę, Chrześcijanie ginęli w tysiącach. Nie był to dla nich problem. Niech będzie przykładem  Andrzej Bobola. A Piotr Skarga nie mówił o Dniu Islamu w Kościele.

W muzyce jest podobnie. Jest degenerowana, gdzie tylko się da. Co to jest, co jest nadawane w stacjach radiowych, gdzie mam na myśli stacje typu Radio Zet, czy RMF, że nie wspomnę stacji radiowych BBC.

Może pamiętasz, jak opisałem i pokazałem, jak wygląda Recital Chopinowski polskiego pianisty w Londynie, gdzie po pierwszym zagranym utworze, wyszedłem z tego koncertu. A muzyka, ta tzw. poważna, jakżesz była "unowocześniana w XX wieku. Nawet powstał Festiwal Muzyki Współczesnej i to w dodatku w Warszawie, mieście Chopina.

Krzysztof Penderecki był wybitnym kompozytorem. Zaistniał w świecie muzyki, pisząc utwory w języku tzw. muzyki współczesnej. Ok, to się da nawet do dzisiaj słuchać. Ja lubię. Ale to był wybitny kompozytor. Odszedl od tej muzyki. Wrócił do klasyki. Tworzył wspaniałe dzieła, również Polskie  Requiem. To on stworzył festiwal Ludwika van Beethovena w Krakowie, przeniesiony do Warszawy, gdy Krakówek "dał mu w tyłek". Był fantastycznym fanem Ludwika van Beethovena, szczególnie jego symfonii, Sibeliusa też (kompozytor z Finlandii ☺)

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 14:59

Problem zaczyna się w seminariach., a ogólniej, czyli nie tylko chodzi o seminaria duchowne,  w podstawie programów edukacyjnych.

"Jeden z dziesięciu" program typu " w tele durniej" T. Sznuka to jakby papierek lakmusowy potrzebny dla sprawdzania, czy degradacja edukacyjna zachodzi w zaplanowanym zakresie i tempie.

Ktoś przeciez przez dziesięciolecia ten program utrzymuje na antenie, być może  w takim właśnie charakterze.

Czyli:

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 15:46

Niestety współcześni hierarchowie KK, właściwie wiekszość, to tylko urzędnicy, którzy stracili misyjność. I jak widać , nawet utracili kontrolę nad tym co się dzieje w ich kancelariach.  A tam właśnie tkwi diabeł, który przyczynia się do podważania wszelkich działań. Diabeł tkwi w szczegółach. 

Coryllusie jednak mam nadzieję ,ze Twoj list zostanie zauważony. 

zaloguj się by móc komentować



gabriel-maciejewski @cbrengland 27 stycznia 2021 14:31
27 stycznia 2021 15:51

Moim zdaniem najgorsze co może się przytrafić tak zwanej sztuce to pojedyczne wielkie talenty, które dominują na całym rynku

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @stanislaw-orda 27 stycznia 2021 14:59
27 stycznia 2021 15:57

Mamy być zachodni, to stajemy się tacy, tzn. takimi nam każą być. Głupota goni durność. Jak w UK, czy USA, czy innych mądrych inaczej krajach Anglo-Australio-Ameryki. Ale nie tam, gdzie powinna być wiedza.

Jeżdzę często w takie "zaułki wsiowe" tutaj obok mnie. I mam takie jedno "rancho" na oku, czyli farmę. Wielkie to bardzo. Ale można tam łazić po polach, czy lasku. Nie wszędzie tak jest. Mam inny las, gdzei wejść nie można. Wiszą takie tablice. I jest wielka brama wjazdowa na tę farmę. Obok jest parking właśnie. Bywało, że gdy przeyjechałem na ten parking i szykowałem się do sparecu, pod tę bramę podjeżdżało, bywało, że i cztery wielkie Range Rovery. Widziałem, kto tam siedział. To nie  były "młode byczki". Czułem się, jak w jakimś amerykańskim filmie o FBI, czy CIA. Tacy to są w tych autach ludzie. Co na tej farmie, czy raczej "farmie" się mieści, nie mam pojęcia. A może lepiej, żebym, nie widzał :-)

zaloguj się by móc komentować

qwerty @gabriel-maciejewski 27 stycznia 2021 12:23
27 stycznia 2021 15:58

niektórzy krakowscy twórcy tylko na prowincji mogą się realizować, rynek jest zamknięty i to doktrynalnie

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @gabriel-maciejewski 27 stycznia 2021 15:51
27 stycznia 2021 16:10

Krzysztof Penderecki nie był święty. Tak, ja wiem to. Ale byli w polskiej muzyce współczesnej i Witold Lutosławski, czy Mikołaj Henryk Górecki. Akurat w muzyce Polska była i będzie wielka. Zresztą wystarczy Chopin. Nie da się go wygumkować :-) A III Symfonia Mikołaja Henryka Góreckiego była w pewnym momencie na listach przebojów muzyki rockowej w świecie. Na marginesie, mieszkał w Katowicach na parterze w willi mojej chrzestnej, na Koszutce, dzielnica Katowic. Ja odwiedzałem moją chrzestną na I piętrze tej willi. Akademia Muzyczna w Katowicach, to też jest coś. Wystarczy wymienić, Krystian Zimmerman, czy bracia Golcowie. Ci ostatni, to absolwenci, jedynego chyba do dzisiaj w Polsce takiego wydziału, Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. I tworzą muzykę rozrywkową na najwyższym, światowym poziomie przecież.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @gabriel-maciejewski 27 stycznia 2021 15:50
27 stycznia 2021 16:18

no właśnie.

Jest za to antychowanie.

zaloguj się by móc komentować

ThePazzo @gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 16:20

Trybunał Państwa Watykańskiego skazał byłego dyrektora Instytutu Dzieł Religijnych (nazwanego potocznie „bankiem watykańskim”) Angelo Caloia oraz jego prawnika Gabriele Liuzzo na 8 lat i 11 miesięcy więzienia za pranie brudnych pieniędzy i defraudację oraz ukarał grzywną w wysokości 12 500 euro- podała agencja I-Media.

Syn Gabriele Liuzzo, Lamberto Liuzzo, został skazany na 5 lat i 2 miesiące więzienia oraz grzywnę w wysokości 8 tys. euro.

Wszyscy trzej mają dożywotni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Trybunał Państwa Watykańskiego nakazał również konfiskatę już zajętych kwot i zażądał wypłaty odszkodowania na rzecz Instytutu Dzieł Religijnych i SGIR (watykańskiej spółki zajmującej się nieruchomościami) w wysokości 23 mln euro.

81-letni Angelo Caloia kierował Instytutem Dzieł Religijnych od 1989 do 2009 roku, kiedy to papież Benedykt XVI usunął go z urzędu. Został uznany za winnego defraudacji prawie 60 milionów euro w watykańskich nieruchomościach, które zostały „sprzedane” jego własnym firmom poprzez skomplikowaną sieć spółek offshore i firm luksemburskich, po tym jak pieniądze przemierzyły pół Europy. Te same zarzuty postawiono 96-letniemu Gabriele Liuzzo.

20 lat pracy fiu fiu - wielu ludzi zna - solidnie osadzony członek organizacji  - kto go wystawił na koniec pracy i po co? 

Skoro w centrali kradnie się miliony na prowincji kradnie się co się da - przykład idzie z góry...

 

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

ThePazzo @gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 16:22

Tak na marginesie za 60 mln EUR - chętnie posiedze 8 lat. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @ThePazzo 27 stycznia 2021 16:22
27 stycznia 2021 16:27

w tym wieku (metrykalnym) to już bez różnicy czy wyro opiewa na 8 lat czy na 80.

zaloguj się by móc komentować

ThePazzo @stanislaw-orda 27 stycznia 2021 16:27
27 stycznia 2021 16:43

Synek dostał 5... a wnuczki będą się pławić w haftowanych złotem pieluszkach :D

Czego się nie robi dla rodziny - zgodnie z włoską tradycją...

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @ThePazzo 27 stycznia 2021 16:43
27 stycznia 2021 17:20

Nadzwyczaj dobrze skalkulowane

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 17:49

"Nie można mówić ludziom, że jak będzie nas 70 milionów, to się postawimy Niemcom. Nikomu się nie postawimy, będziemy nawozem historii. Trzeba chronić życie dla życia, a nie dlatego, że ma to jakieś inne sensy."

Teraz to mnie zszokowałeś i to tak porządnie. Nie wierzę, że któryś duchowny, czy to szeregowy, czy hierarcha, tłumaczył konieczność prawnej ochrony życia utrzymaniem dodatniego przyrostu naturalnego. Powiedz, że coś źle zrozumiałem.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Kuldahrus 27 stycznia 2021 17:49
27 stycznia 2021 17:59

W Bangladeszu populacja liczy ca 160 milionów mieszkańców. Ale komu (z sąsiadów) ten Bangladesz mógłby się postawić?

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Kuldahrus 27 stycznia 2021 17:49
27 stycznia 2021 18:06

Dosłownie nie, ale w ten sposób o demografii pisał prymas Wyszyński. Rozumiem, że doświadczenie wojny wpłynęło na jego oceny, ale one są bardzo nierozsądne. 

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @gabriel-maciejewski 27 stycznia 2021 18:06
27 stycznia 2021 18:57

Uff, teraz już wiem o co Ci chodzi.

Sługa Boży Prymas Wyszyński pisał o tym w kontekście przeciwstawienia się prądom, które przyszły razem z bolszewizmem, czyli próbie urzędowego zawłaszczenia rodziny jako "instytucji państwowej" mającej podlegać kontroli.
Potem św. Jan Paweł II pisał, że aby stworzyć cywilizację miłości potrzeba społeczności otwartych na życie.
W dużym telegraficznym skrócie taki był sens tych wypowiedzi o demografii, trzeba też brać pod uwagę, że to były całkowicie inne czasy(tak jak napisałeś doświadczenie wojny, społeczeństwo też było dosyć jednolite itd.) niż teraz i niektóre rzeczy obecnie trzeba na nowo odczytać.
Papież Franciszek parę lat temu to tłumaczył w swoich tekstach i wypowiedziach, bo pojawiały się też różne wątpliwości wśród ludzi.

 

zaloguj się by móc komentować

MZ @gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 19:10

W mojej rodzinnej miejscowości ,w dużym kościele farnym-teraz juz bazylika mniejsza-ściany są obwieszone starymi obrazami o tematyce Starego i Nowego Testamentu,dzisiaj w kościołach ,zbudownych z pustaków i ocieplonych styropianem ,straszą puste ściany.Fakt jest jeszcze  Droga Krzyżowa,ale często potworek artystyczny.Młodzi nie mają pojęcia  co jest na starych obrazach,a jaki to problem by w ramach lekcji religii katecheta zaprowadził do kościoła i wyjaśnił.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @MZ 27 stycznia 2021 19:10
27 stycznia 2021 19:33

Katecheta sam tego nie wie.

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 19:40

Nie będę tu mnożył metafor i prowadził jakiegoś zawiłego bardzo wywodu. Powiem o co mi chodzi. Oto wczoraj okazało się, że krakowska kuria ukradła obraz Agnieszki Słodkowskiej i rozkolportowała go na zaproszeniach, reklamujących pasterkę celebrowaną przez arcybiskupa Jędraszewskiego.

Wydaje mi się, że w tych okolicach należy szukać winowajcy: https://rejestr.io/krs/508052/grupa-fr3

Notka b. ważna, ale przygnębiająca zarazem.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @cbrengland 27 stycznia 2021 14:31
27 stycznia 2021 19:41

"Biskupi zapomnieli albo raczej nie chcą pamiętać, że za Wiarę, Chrześcijanie ginęli w tysiącach."

Chrzescijanie gineli za wiare w tysiacach, a muzulmanie zabijali i zabijaja za "wiare". Zabijanie w imie boga.

 

zaloguj się by móc komentować

tadman @gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 19:46

Podejrzewam, że osoba, ktora umieściła toporne złote aureole nad głowami to taki upiększacz, jak Cecilia Gimenez.

zaloguj się by móc komentować


KOSSOBOR @mniszysko 27 stycznia 2021 10:52
27 stycznia 2021 21:14

Kilka lat temu poszedł chyr, że hierarchia francuska handluje /sprzedaje!/ paramenty. 

No ale...

https://www.youtube.com/watch?v=9lZK5alM4cY

zaloguj się by móc komentować


KOSSOBOR @Janek-D 27 stycznia 2021 12:21
27 stycznia 2021 21:21

Byłam kiedyś na plenerze malarskim, na którym była profesura ASP z Krakowa. Nie szło z nimi gadać. A nawet wódki się napić, jak to mają w zwyczaju malarze. Sama woda sodowa. Doskonałe syfony, znaczy się.

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @MZ 27 stycznia 2021 19:10
27 stycznia 2021 21:34

W naszej katedrze była od wieków stara Droga Krzyżowa: płyciny z rzeźbami, kolor. Jeden z hierarchów, znany z nieprawdopodobnej pychy, kazał wywalić tę starą i powiesić coś okropnego... W starej i dostojnej świątyni gotyckiej to wygląda skandalicznie i ohydnie. 

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 21:43

Bardzo Ci dziękuję, Gabrielu, za tę notkę i obronę Pani Agnieszki. 

zaloguj się by móc komentować

Andrzej4 @gabriel-maciejewski
27 stycznia 2021 22:09

Bardzo dziękuje za notkę. Bardzo. A co do braku znaczenia notki i braku reakcji, mam inne zdanie.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej4 @KOSSOBOR 27 stycznia 2021 21:43
27 stycznia 2021 22:14

To nie jest tylko obrona Pani Agnieszki. Ta notka jest o podstawach, o wszystkim co ma znaczenie podstawowe. Obrona idze znacznie dalej.

zaloguj się by móc komentować


KOSSOBOR @Andrzej4 27 stycznia 2021 22:14
27 stycznia 2021 23:44

Ależ wiem :) /Ale to taka solidarność "po pędzlu"./

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @gabriel-maciejewski
28 stycznia 2021 10:36

Skoro można już wyprzedawać ze świątyń sztukę sakralną, a nawet paramenty, to co stoi na przeszkodzie, żeby zacząć produkować i sprzedawać różne gadżety, np dywaniki, podkoszulki i leginsy ze świętymi wizerunkami. Dostaję na fejsbuka reklamy dywaników z wizerunkami Eucharystii, NMP, Najświętszego Serca Pana Jezusa...

zaloguj się by móc komentować

qwerty @mniszysko 27 stycznia 2021 10:52
28 stycznia 2021 10:51

to jest tragedia i w myśleniu i w działaniu; - przybędzie tylko zapotrzebowania na pieniądze w okolicy i wszyscy będą na Kościół obrażeni, że jak to nie ma? a przecież miał? to jak w wierszyku 'i koniec żałosny ...'

zaloguj się by móc komentować

onyx @gabriel-maciejewski 27 stycznia 2021 12:28
28 stycznia 2021 13:19

Drugą stroną tej fałszywej monety jest to, że ci sami ludzie którzy teraz lobbują za ogołacaniem kościołów ze sztuki później będą głosić, że taki "pusty" kościół to już tylko budynek z którego uleciało całe sacrum i blokuje miejsce na jakieś poważniejsze sprawy duchowe. Np. na muzeum sztuki "kiedyś sakralnej".

zaloguj się by móc komentować

Paris @qwerty 28 stycznia 2021 10:51
28 stycznia 2021 16:37

Nieprawdopodobnie  mocno...

...  musiala  sobie  nagrabic  u  Pana  Boga  ta  cala  Hiszpania,  ze  tak  bardzo  Pan  Bog  ich  karze,...  odejmujac  im  resztki  rozumu...

...  straszny,  niebywaly  upadek  Hiszpanow  i  tej  calej  Hiszpanii  !!!

 

Baczmy  uwaznie,  jako  ludzie,  jako  narod  polski,  bo  zmierzamy  w  tym  samym  kierunku.

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @maria-ciszewska 28 stycznia 2021 10:36
28 stycznia 2021 18:12

Może to gobeliny, a nie dywaniki.

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @Kuldahrus 28 stycznia 2021 18:12
28 stycznia 2021 20:27

Były prezentowane m.in na podłodze przy kanapie.

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować