-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Czym Mateusz Morawiecki różni się od Iwana Koniewa?

Jeśli wziąć pod uwagę to co o nowym premierze napisał Igor Janke, to w zasadzie niczym. I jeden i drugi to są postaci spiżowe, a jednocześnie ludzkie i pełne wrażliwości. Oto tekst Jankego https://www.salon24.pl/u/jankepost/828469,mateusz-morawiecki-czego-o-nim-nie-wiecie , a na dokładkę macie tu starą piosenkę o Iwanie Koniewie z Piwnicy pod baranami https://www.youtube.com/watch?v=ZpUtpiXvKA0

Pytanie zadane w tytule jest więc zmyłką, ważne jest co innego. To mianowicie jakie pojęcie o ludzkich emocjach ma Igor Janke. Z tekstu, który napisał na temat Morawieckiego wynika, że zerowe. Dla Igora Janke bowiem wrażliwość manifestuje się poprzez obgryzanie pielmieni, a siła woli poprzez brutalność. Pomiędzy tymi dwoma jakościami, jakże przecież problematycznymi w ocenie, nie ma nic. To znaczy nie ma nic dla Jankego, bo dla nas jest. A jakby tego było mało potrafimy o co tam jest jeszcze pisać i mówić. Dlaczego więc Igor Janke nie potrafi? Myślę, że on bardzo chce, by go wreszcie przyjęli do polityki, a przez to zamiera w nim instynkt samozachowawczy i budzi się przekonanie, że jeśli będzie tokował w ten sposób jak to pokazał wyżej, to zostanie właściwie zrozumiany. Nie przypuszczam. No, ale każdy ma swoje rachuby na przyszłość i swoje złudzenia, którymi się karmi.

Zarówno Igor Janke, jak i Mateusz Morawiecki, bo trudno przypuścić, by ta prop-agitka, została opublikowana bez wiedzy i zgody premiera, nie zdają sobie zupełnie sprawy z tego jakie mamy w Polsce tradycje promowania polityków i autorytetów moralnych. Obaj korzystają z najgorszych, komunistycznych wzorów, a potem będą mieli pretensje do ludzi, że ich nie rozumieją, albo nie chcą im wierzyć. A jak mamy uwierzyć w to, że Morawiecki obgryzał pierogi? Nawet jeśli to była prawda, nie ma to znaczenia dla budowania wizerunku polityka. Nie można pisać takich rzeczy, bo nie o to chodzi w promocji. Ludzie, ze szczególnym wskazaniem na tak ukochanych przez politycznych manipulatorów ludzi prostych, nie lubią jak im się wciska taki kit. Nie po to co tydzień przez godzinę oglądali teleturniej Wielka Gra zanim go Wildstein zamknął, żeby im teraz wciskać kit o pierogach. Nie po to podziwiali tych wszystkich mistrzów, otrzaskanych z życiem i twórczością Jakuba Offenbacha, żeby im teraz Janke głodne kawałki o pielmieniach opowiadał. Może więc on to mówi do nas, do blogerskiej tłuszczy, która może i nie jest taką prawdziwą inteligencją, jak ją sobie Janke wyobraża, ale ma swoje narowy i lepiej żeby była przekonana co do intencji nowego premiera? Sam nie wiem. Pewne są następujące kwestie – jeśli w PRL próbowano uwiarygodnić pisarza, rozpuszczano pogłoski, że jest pisarzem katolickim. Ma to swoją długą tradycję, powtarzającą się także w naszych czasach. Pisarzem katolickim był, przypomnę tylko Cezary Michalski. Z czasów dawniejszych, najważniejszym pisarzem katolickim był Jerzy Andrzejewski. Jeśli Mateusz Morawiecki występując w telewizji Trwam i mówiąc o rechrystianizacji jest przekonany, że my to odbierzemy tak jak on chce, to muszę go rozczarować. Podobnie jest z wrażliwością i surowością naszego bohatera lansowaną przez Jankego. Gdyby zamienić nazwiska i zamiast Morawiecki, wpisać w tym tekście Orban okaże się, że to jest fragment książki pana Igora zatytułowanej „Napastnik”. Inaczej bowiem Igor Janke nie potrafi, co mam nadzieję już zostało wyjaśnione.

Jadę dziś do Warszawy, żeby porozmawiać z Józefem o sposobach promocji polityków. Nagranie zostało przesunięte na godzinę 14.30. Nie wiem czy na stałe, czy tylko dziś, ale raczej na stałe. Zamierzam poruszyć powyższe kwestię, a także powrócić do tego o czym już tu kiedyś była mowa. Oto w czasach kiedy nie było internetu, a cały rynek treści zajęty był przez gazownię, promocja polityków wyglądała dokładnie tak samo, jak nam to zaprezentował Janke. Pamiętacie to, prawda? Jan Rokita był według gazowni „piekielnie inteligentny”, a Hanna Suchocka, to była równa babka, która potrafi zakasać rękawy i wziąć się do roboty. W czasach kiedy nie było żadnej informacji zwrotnej, kiedy ludzie milczeli i zagryzając zęby czytali te dyrdymały, miało to może jakiś sens. Po co pisać dziś takie rzeczy, kiedy z góry wiadomo, jaka będzie reakcja? Trudno dociec, ale widocznie Janke ma swoje powody i nie może ani na chwilę zrezygnować z tej metody.

Ustaliliśmy jedną stałą, której istnienia Janke i Morawiecki nie podejrzewali pewnie nawet i która ich demaskuje – nie można korzystać ze złych wzorców, nawet w dobrej wierze. Promocja zaś nie polega na mówieniu prawdy, szczególnie kiedy prawda ta jest krępująca. Teraz kolej na drugą stałą – każdy polityk, podkreślam – każdy, który decyduje się na promowanie swojej osoby w ten sposób kończy na śmietniku. Być może na tym śmietniku jest tak świetnie, że Rokita i Suchocka już nie mogą się doczekać kiedy dołączy do nich Morawiecki, ale raczej nie podejrzewam ich o takie wyrafinowanie. Oni naprawdę wierzyli i wierzą nadal, że tak trzeba. To jest nie do zwalczenia.

Tak się składa, że tekst Igora Janke został natychmiast wyszydzony w gazowni, a Mateusz Morawiecki podobnie jak sam Igor zostali tam nazwani „prawicą’. To jest równie niezwykłe jak piekielna inteligencja Rokity. Ja tylko chcę przypomnieć w tym miejscu, że tenże Rokita, podobnie jak Hanna Suchocka również byli lansowani jako politycy konserwatywni i prawicowi. Okay, powiecie, oni muszą tak pieprzyć, żeby zachować pozory. No, ale my możemy im odpowiadać i mieć te pozory głęboko w plecach. I nie mówcie mi, że trzeba dać szansę nowemu premierowi, bo on nas o żadną szansę nie prosi. On przychodzi i staje na czele rządu, usuwając zeń Beatę Szydło, która sprawdziła się w roli polityka jak nikt. Morawiecki się nie sprawdzi i ja już dziś mogę przyjmować o to zakłady. Morawiecki będzie takim politykiem, jakim katolikiem był Jerzy Andrzejewski.

Do tego dodać musimy jeszcze sugerowane przez Jankego gorące umiłowanie Polski, które nowy premier zdradzał już wtedy kiedy był dyrektorem banku. Ci ludzie przylecieli tu z jakiejś nieznanej planety. Nie może być inaczej, musimy być więc przygotowani na najgorsze i pod żadnym pozorem nie możemy szukać z nimi jakiegokolwiek porozumienia. Jeśli spróbujemy, będzie po nas….

 

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie miesiące wspierali ten blog dobrym słowem i nie tylko dobrym słowem. Nie będę wymieniał nikogo z imienia, musicie mi to wybaczyć. Składam po prostu ogólne podziękowania wszystkim. Nie mogę zatrzymać tej zbiórki niestety, bo sytuacja jest trudna, a w przyszłym roku będzie jeszcze trudniejsza. Nie mam też specjalnych oporów, wybaczcie mi to, widząc jak dziennikarskie i publicystyczne sławy, ratują się prosząc o wsparcie czytelników. Jeśli więc ktoś uważa, że można i trzeba wesprzeć moją działalność publicystyczną, będę mu nieskończenie wdzięczny.

Bank Polska Kasa Opieki S.A. O. w Grodzisku Mazowieckim,

ul.Armii Krajowej 16 05-825 Grodzisk Mazowiecki

PL47 1240 6348 1111 0010 5853 0024

PKOPPLPWXXX

Podaję też konto na pay palu:

gabrielmaciejewski@wp.pl

Przypominam też, że pieniądze pochodzące ze sprzedaży wspomnień księdza Wacława Blizińskiego przeznaczamy na remont kościoła i plebanii w Liskowie, gdzie ksiądz prałat dokonał swojego dzieła, a gdzie obecnie pełni posługę nasz dobry znajomy ksiądz Andrzej Klimek.

Zapraszam też do sklepu FOTO MAG, do księgarni Przy Agorze, do Tarabuka, do antykwariatu Tradovium w Krakowie, do sklepu GUFUŚ w Bielsku Białej i do sklepu HYDRO GAZ w Słupsku i do księgarni Konkret w Grodzisku Mazowieckim.

 tagi: morawiecki  janke  koniew 

gabriel-maciejewski
11 grudnia 2017 11:01
30     2690    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Maryla-Sztajer @gabriel-maciejewski
11 grudnia 2017 11:26

Już pisałam to mogę zaś... Twierdza mnie wkurzyła swoją płaskością i skrajnym niechlujstwem. Janke dla mnie nie istnieje...

Co z MM.....pożyjemy, zobaczymy.....

.

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @gabriel-maciejewski
11 grudnia 2017 11:47

A może to tylko gwoli uspokojenia czytelników GW? 

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @gabriel-maciejewski
11 grudnia 2017 13:27

Ta scena z pierogami jest NIESAMOWITA!

Ja się zastanawiam czy Igor Janke wiedział co pisał. Jeśli wiedział to jest bardzo przewrotny.

Wczujcie się w to przedstawienie. Oto NUP z pomocą swoich przekonań religijnych torturuje gościnną gospodynię.  Z każdego pieroga wycina brzegi pozostawiając resztę. Robi to, mimo że obecni przypominają mu o zasadach, które zwalniają go z postu, albo kiedy zwyczajnie może poprosić gospodynię o cokolwiek innego wyzwalając ją z kłopotliwego ambarasu... Jest wśród ludzi, których zna, więc ja nie widzę, żadnego powodu, aby obkrawać te nieszczęsne pierogi. Jako człowiek nawykły do oszczędności, zastanawiam się co z tą resztą gospodyni musiała zrobić...
Ano zwyczajnie wywalić do kubła.

Jeśli ta historia jest prawdziwa, to przedstawia NUP jako człowieka, który ma jakieś defekty psychiczne, który cierpi na jakąś formę skrupulanctwa i jest niezdolny sformułować sąd moralny dotyczący sytuacji, w której się znajduje.

Pan Igor Janke przedstawia to z zapałem harcerza, który oddaje się świętej sprawie. Jeśli więc wie co robi, to znaczy, że szydzi. Pytam się teraz z kogo lub z czego? Z NUP przedstawiając sytuację, z którą NUP ewidentnie sobie nie radzi. Czy też może szydzi z katolickiej gorliwości przedstawiając jej karykaturę? A może szydzi z obu rzeczy na raz?

Więc albo nie wie, co pisze, co niezbyt dobrze o nim świadczy. Albo wie a wtedy...
Z której strony by na tę sprawę popatrzeć nie jest dobrze. Jest źle.

zaloguj się by móc komentować

Rozalia @mniszysko 11 grudnia 2017 13:27
11 grudnia 2017 13:48

Dziękuję za opisanie, jak to było ze wspomnianymi pierogami, bo nie rozumiałam kontekstu. Głupszej i bardziej chamskiej opowieści, daleko szukać. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @gabriel-maciejewski
11 grudnia 2017 13:56

Janke to jeden z ojców chrzestnych KOD-u.

Czyli obstawiam szyderę.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @gabriel-maciejewski
11 grudnia 2017 15:52

> Po co pisać dziś takie rzeczy, kiedy z góry wiadomo, jaka będzie reakcja?
> Trudno dociec, ale widocznie Janke ma swoje powody i nie może ani na
> chwilę zrezygnować z tej metody.

Jak zauważyłeś, inaczej pewnie nawet mu do głowy nie przyjdzie spróbować, a poza tym to się jednak nadal sprzedaje tam, gdzie internet nie służy do czytania.

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @mniszysko 11 grudnia 2017 13:27
11 grudnia 2017 18:18

To jest hucpa. Historia do śmichu.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @mniszysko 11 grudnia 2017 13:27
11 grudnia 2017 18:29

Mnie sie wydaje ze Igor Janke nie szydzi. On naprawde usiluje w taki tragikomiczny sposob promowac Morawieckiego. Czyli dla mnie Janke jest idiota.

Najpierw pisze ksiazke jak to Morawiecki montuje ckm, malo brakowalo zeby jeszcze gdzies granaty przenosil w aktowce i siorpal zupe z blaszanki gdzies w lasach w ziemiance z bialo-czerwona opasku na ramieniu, a potem pisze jak dzielnie i przemyslnie nasz premier unikal miesa w piatek.

U kazdego przecietnie inteligentnego czlowieka takie historie moga tylko wywolac szyderczy smiech lub usmiech politowania.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @stanislaw-orda 11 grudnia 2017 13:56
11 grudnia 2017 19:31

Po tym co zrobił w książce Twierdza.... to nawet możliwe.

.

 

zaloguj się by móc komentować

Robo @gabriel-maciejewski
11 grudnia 2017 20:07

To co Janke plecie to zadnej kupy sie ie trzyma i jest nie do obrony ,nikt tego nie kupi , bzdury typu jak to 14letni NUM zrywal 100ke czerwonych flag i wrzucal je do smietnika czy jak to go na milicji bili ,ba katowali zeby zdradzil gdzie ojciec. Toz to bajdurzenie i prymitywna propaganda . 

zaloguj się by móc komentować


qwerty @Szczodrocha33 11 grudnia 2017 18:29
11 grudnia 2017 20:15

i po nich zostanie drwiący śmiech pokoleń, a po nas?

zaloguj się by móc komentować

qwerty @valser 11 grudnia 2017 20:39
11 grudnia 2017 20:45

to z kulami jest super, pzdr

zaloguj się by móc komentowaćSzczodrocha33 @valser 11 grudnia 2017 20:39
11 grudnia 2017 21:06

Zgadza sie na sto procent. Po prostu taka wielka gra - teleturniej. Powtorka z rozrywki.

zaloguj się by móc komentować

betacool @gabriel-maciejewski
11 grudnia 2017 22:57

Ale jaja.

Oglądam wtylewizji.

O wstydliwym fakcie ogryzania pierogów napisała........... wyborcza, a chłopcy (RAZ i Sianecki) natrząsają się z wyborczej, że to dla normalnych ludzi żaden wstyd.....

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @valser 11 grudnia 2017 21:27
11 grudnia 2017 23:27

podobno nie chodziło o to, że piątek, ale o to że farsz był z wieprzowiny

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @valser 11 grudnia 2017 23:47
11 grudnia 2017 23:56

 O wieprzowinie to było pół serio.

Byłem przekonany, że to jest dla wszystkich oczywiste.

PS

Jesscze M.M. dobrze nie usiadł w fotelu premiera, a już  dla tak wielu stało się  wiadomym co, kiedy, po co, dlaczego  i jak będzie robił.

Może wypadało by jednak choć  trochę  wstrzymać się z  czarnowidztwem.

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

deszcznocity @gabriel-maciejewski
12 grudnia 2017 01:22

Przejrzalem docenta i nic mi sie nie zgadza. Czy ktos z szanownych komentatorow moze mi , mlodemu czlowiekowi niepamietajacemu specjalnie komuny wyjasnic:

Czy uczestniczac w strajku studenckim 1968 r. mozna bylo w 1970 r. obronic prace doktorska u prof Rzewuskiego jesli sie nie wspolpracowalo?

Kim byl profesor Jan Rzewuski , ze bedac w AK, walczac w powstaniu warszawskim nie zostal zlikwidowany po wojnie, wiecej w dwa lata zrobil magisterke i obronil doktorat z fizyki i pojechal sobie do Birmingham w1949 r postudiowac. I co to znaczy zostac sluzbowo przeniesionym z Torunia do Wroclawia w 1952 roku?

Jak w roku 1959 w Polsce patrzono na slub osiemnastolatka z niespelna trzydziestolatka?

Czy Teodor Szumański i mama obecnego premiera są spokrewnieni?

Szucman

Czy trzynastkolatkowie brali udział w malowaniu napisów na murach, zrywaniu flag, rozklejaniu plakatów i ulotek, druku i kolportażu podziemnych pism oraz rozwieszania opozycyjnych transparentów w latach 80tych? Jak takiego szesnastkoletniego powiedzmy gnojka brali na przesluchanie, to co, nie puszczal farby?

Ile musial zarabiac Kornel na poczatku lat 90tych, ze wyslal syna do USA, Bazylei i Niemiec na studia?

A tak w ogole, wie gut ist Ihr Deutsch, Herr Morawietzki? Czy ktos slyszal, jak nowy premier mowi po niemiecku? Bo jak sie dostaje na staz w Bundesbanku i prowadzi dla niego projekty badawcze, to raczej plynnie.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @deszcznocity 12 grudnia 2017 01:22
12 grudnia 2017 06:17

Raczej płynnie. Co do reszty, to chyba odpowiedzi nie wymaga. 

Budowanie hermetycznej organizacji trwa sobie w najlepsze i w zasadzie lada moment będą przecinać wstęgę.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @stanislaw-orda 11 grudnia 2017 23:27
12 grudnia 2017 06:17

Ale miał szczęście, że akurat był piątek, nie?

zaloguj się by móc komentować

deszcznocity @Grzeralts 12 grudnia 2017 06:17
12 grudnia 2017 09:25

Dziekuje, juz myslalem, ze mam paranoje

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @deszcznocity 12 grudnia 2017 09:25
12 grudnia 2017 09:41

Realizm od paranoi różni sie tylko sposobem reakcji na rzeczywistość.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Grzeralts 12 grudnia 2017 06:17
12 grudnia 2017 09:42

Fakt, że sporo  tego szczęścia.

A skoro I. Janke włącza się do klajstrowania   hagiografii, to oznacza, że  wyszedł rozkaz, aby temu szczęściu pomagać.

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @stanislaw-orda 12 grudnia 2017 09:42
12 grudnia 2017 09:55

Szczęście sprzyja odważnym. A niektórym sprzyja z ojca na syna.

zaloguj się by móc komentować

deszcznocity @gabriel-maciejewski
12 grudnia 2017 13:50

Czekam zatem z trwogą na pierwszy wywiad po niemiecku. Znalazłem takie coś. Jeśli on rzeczywiście wypowiedział w trakcie wywiadu te słowa po niemiecku, to znaczy, że we Wrocławiu historyków na studiach uczą po niemiecku. 

 

zaloguj się by móc komentowaćParis @valser 11 grudnia 2017 20:39
13 grudnia 2017 00:11

Takie same dete...  i prymitywne ustawki byly we Francji...

... z lansowaniem "slonca Francji"... centrysty  Macron'a...  cala presstutucja francuska  WYLA  z zachwytu... od switu do nocy !!!

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować