-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Czy Rzeczpospolita była wenecką kolonią? Pogandanka

komentarze:
byczeq @gabriel-maciejewski
2 września 2019 15:16

Tak się złożyło, iż w czas przyszedł mi Pan z pomocą. Nie byłem juź w stanie admiratorom Teologii Politycznej tłumaczyć fenomenu Wenecji, funkcji uniw. w Padwie ( a sprawa polska) versus Bolonia i Paryż.Choć jak domniemywać mogę argument z Coryllusa jeno rozsierdzi duchy piękne a szlachetne. Niemniej dziękuję, a numer zakupię.

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

rac @gabriel-maciejewski
2 września 2019 17:02

Fantastyczne. Swego czasu wspomnieliśmy o tym, że unia pol-lit była pomysłem włoskim. Ale teraz można wprost powiedzieć dlaczego nadczarnomorskie kolonie genueńskie nie otrzymały pomocy z Polski i musiały upaść.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @gabriel-maciejewski
2 września 2019 17:17

W szesnastym wieku niektórzy pisarze polityczni niepolscy przyjeżdżali do Rzeczypospolitej Polska, by ją zbadać, i stwierdzali, że zakres władzy króla niewiele różni się od zakresu władzy doży weneckiego. Widocznie Rzeczpospolita Polska była dla Wenecjan tak ważna, że w pewnym momencie wymusili oni na naszych przodkach dosłowne skopiowanie przynajmniej niektórych elementów weneckiego ustroju politycznego. A jeśli weźmie się pod uwagę związki włosko-polskie dziewiętnasto- i dwudziestowieczne, to być może Rzeczpospolita Polska nadal pozostaje kolonią Rzeczypospolitej Weneckiej, która ukrywa się za oponą nowoczesności.

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @gabriel-maciejewski
2 września 2019 19:09

Pytanie, kto to byli ci Wenecjanie? Mam swoją teorię. Może to już nudne z mojej strony ale palec ludzi północy, na pewno. Nic na to nie poradzę. Patrzę na efekty, jakie widać za oknem dzisiaj już wszędzie.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski
2 września 2019 19:13

Dzięki za pogadankę.

Zaczyna mi się wyjaśniać przyczyna krucjaty przeciwko Mieszkowi II, do której doszedłem w notce http://pioter.szkolanawigatorow.pl/korona

W okresie X/XI w wygląda to tak,  że dopóki Wenecja współpracowała z Bizancjum to Polska prowadziła politykę spójną z polityką Rzeszy. Jeśli natomiast Wenecja zmieniała front odbijało się to na politce Piastów. W 1026 roku wybrano dożą Pietro Centranico, który całkowicie zmienił bieguny polityki Wenecji i nagle okazało się, że wojna w Italii może się zakończyć, a Konrad II może się koronować na cesarza Rzeszy, ale gdy cesarz odmówił w roku następnym potwierdzenia przywilejów handlowych Wenecjanom, na Saksonię najeżdża Mieszko II, pustosząc ją i niszcząc. Usunięcie Mieszka II za pomocą reakcji pogańskiej, oraz wspólna krucjata Brzetysława, Jarosława Mądrego, Konrada II oraz Stefana (czyli wojsk Rzeszy, Rusi, Czech i Węgier) w 1031 pozwala na zmianę doży, którym w 1032 zostaje Domenico Flabianico.

Jeśli tak to wygląda, to należy się zastanowić, czy rozbicie dzielnicowe nie było sposobem na osłabienie wpływów Wenecji w tym rejonie.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski
2 września 2019 20:00

Piórem Peytona Zamoyski tłumaczy Elżbiecie I, że Polska jest Pryncypatem, gdzie książę jest najemnikiem panów polskich i że wzięte jest to wprost z Wencecji. Czym zapewne chce nabić u niej plusy dodatnie, że niby studiował w Padwie i że jest z tego towarzystwa. W innym fragmencie pisze o handlu winem wenceckim w Polsce. Że wino jest transportowane albo konno, ale to jest ryzykowne, bo wstrząsy rozszczelniają dzbany. Albo drogą wodną do Wiednia a potem lądową do Krakowa i to trwa ze dwa tygodnie. W sumie złoty interes. Co chyba znowu ma być kolejnym plusem dodatnim, bo Angole wino muszą sprowadzać z Portugalii. Peyton sam z pewnością kosztował i miał porównanie, zaś Bauplaine pisał że polskie wino jest najwyborniejsze. 

zaloguj się by móc komentować

chlor @Magazynier 2 września 2019 20:00
2 września 2019 20:19

Do wina biorę puszkę syropu z jagodami i puszkę z jeżynami. Do tego wodę i drożdrze. Wychodzi ok. dwa litry pysznego wina. Warto dodać jeszcze ze 120 ml spirytusu dla smaku.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @rac 2 września 2019 17:02
2 września 2019 21:25

Trzeba też wziąć pod uwagę, że Genueńczycy trzymali się Habsburgów. Zaś Jan Kazimierz bo cudownym wyzwoleniu przez Kard. Richeliue za bardzo nie umiał patrzeć w tę stronę. Nadto na wybrzeżu czarnomorskim też były faktorie weneckie.

zaloguj się by móc komentować

rac @Magazynier 2 września 2019 21:25
2 września 2019 23:02

XIV/XV w. to absolutna dominacja Genueńczyków na M. Czarnym. Sprawa wymaga dokładniejszyh badań, ale skłaniałbym się ku zdaniu, że unia mogła być pomysłem genueńskim - interwencja/wpływy Wenecji w Polsce spowodowały, że projekt nie rozwinął się w pełnym wymiarze.

zaloguj się by móc komentować

Nova @gabriel-maciejewski
3 września 2019 00:40

Witam i dziękuję za ciekawą pogadankę o Wenecji. Zmotywowany tym szukałem w internecie źródeł o polityce weneckich banków. Znalazłem taki oto artykuł o polityce banków Florenckich Bardi i Peruzzi wobec Anglii i króla Edwarda III i o celowej bańce finansowej stworzonej przez Wenecję w 1345 r. Autor wprost przyrównuje politykę ówczesną banków wobec Anglii do dzisiejszej łupieskiej polityki obecnych banków. Uśmiałem się jak napisał, że tamta 14 wieczna Anglia była krajem III Świata dla banków Florenckich jak dzisiaj Afryka dla Funduszu Międzynarodowego :)). Nazywa wprost Florencję "Nowym Jorkiem" a Wenecję "Londynem" który manipulował Florencją, królami,cesarzami i państwami kontrolując rynek finansowy.Wprost pisze, że Wenecja była " służbą wsparcia wywiadowczego i bankierem" dla Mongołów. Opisuje prywatyzacje dochodów królewskich (żywnść,sól,wełna) i spekulacje metalami szlachetnymi.Artykuł po angielsku ale warto sobie przetłumaczyć nawet przez koślawego google tłumacza. Podaje 3 ważne źródła w tym Braudela.

Artykuł : How Venice Rigged The First, and Worst, Global Financial Collapse by Paul B. Gallagher (Jak Wenecja przeprowadziła pierwszą i najgorszą globalną zapaść finansową).

https://archive.schillerinstitute.com/fid_91-96/954_Gallagher_Venice_rig.html

Pozdrawiam.

 

zaloguj się by móc komentować

Draniu @gabriel-maciejewski
3 września 2019 05:12

Teologia Polityczna to kolejna śmieszna organizacja powielająca kalki glupoty,udająca oryginalność w myśleniu.. A dzieje gospodarki ,ta sfera dla nich nie istniej.. Towarzystwo drepcze w miejscu i nawet nie wie o tym.. Im sie wydaje ,ze samodzielnie myślą. Żenujące jest to ,ze w tym wszystkim proszą o darowizny , na te ich pogaduchy i rzeźbę w niczym.. Kolejna sciema i oglupiacz, który wprowadza w błąd..

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @byczeq 2 września 2019 15:16
3 września 2019 08:05

na pewno rozsierdzi. Ludzie nie rozumieją co to jest koncentracja naprawdę wielkiego kapitału, który nie ma jeszcze konkurencji

zaloguj się by móc komentowaćgabriel-maciejewski @cbrengland 2 września 2019 19:09
3 września 2019 08:06

Ludzie północy myśleli wtedy jeszcze kategoriami Szymszela z Kurzy, jednego z bohaterów książki i serialu "Noce i dnie"

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter 2 września 2019 19:13
3 września 2019 08:08

Tak, to w ten sposób musiało wyglądać, nie można zmienić doży, bez likwidacji sojusznika poprzedniego doży. Ciekawe jak ci wszyscy wrogowie Polski zostali opłaceni i w czym. No i jak poważni gracze polityczni postrzegali ten nieszczęsny gadżet jakim była królewska korona

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @Nova 3 września 2019 00:40
3 września 2019 08:12

Aha, czyli dla wszystkich w Lonydnie wszystko jest jasne i nikt sie nie dziwi, że Mongołowie doszli nad Adriatyk, ale nie ruszyli nawet posiadłości republiki. Tylko w Polsce nie można głosić takich rzeczy, bo uniwersytet nie dorósł do tych rewelacji. 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Draniu 3 września 2019 05:12
3 września 2019 08:12

Naprawdę proszą o darowizny? Dzięki za informację

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @rac 2 września 2019 23:02
3 września 2019 10:40

Wenecka kabała zauważalna jest w obyczajowości litewskich protestantów, Radziwiłłów zwłaszcza. Pewien kupiec angielski, aresztowany w Koronie jeszcze, zapomniałem nazwiska, najpierw był goszczony przez Radziwiłła, boson o nim pisał z cytatem z jego pamiętnika, o tym jak to Radziwiłł ugościł go gęsią w kształcie gryfa i jeszcze całą menażerią symboli ezoterycznych w postaci potraw. Wenecja zatem stała za odmową ze strony Radziwiłłów udziału w interwencji nad Morzem Czarnym. No tak. Wenecja miała wtedy ścisłe interesy z Londynem, zaś Tudorowi i Stuartowie oficjalnie konkurowali z Habsburgami. W sumie Habsburgowie to chyba najlepsi mafiozi dynastyczni, ponad 500 lat panowania w Niemczech. Trudny orzech do zgryzienia dla organizacji weneckiej, londyńskiej i wszelakiej. Genua wiedziała co robi. Mimo strat.    

zaloguj się by móc komentować

zkr @Nova 3 września 2019 00:40
3 września 2019 15:14

Dziekuje za ciekawy link.

Troche OT ale zaintrygowalo mnie co pisza o autorze:
        
"A former political prisoner in Virginia, Paul Gallagher..."

Gallagher byl wspolpracownikiem Lyndona LaRouche i zwiazany z jego ruchem:

https://en.wikipedia.org/wiki/LaRouche_movement

Najwyrazniej nie wszystkim odpowiadala ich dzialalnosc:

https://en.wikipedia.org/wiki/LaRouche_criminal_trials

https://larouchepub.com/exon/exon2.html

https://larouchepub.com/eiw/public/1993/eirv20n38-19931001/eirv20n38-19931001_061-virginia_prepares_to_jail_four_m.pdf

Instytut Schillera, wydawca Fidelio:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Instytut_Schillera

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować