-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Czy pretensjonalność jest grzechem śmiertelnym?

Kiedyś napisałem, że tak i swoją opinię podtrzymuję. Jest ona oparta na solidnych podstawach, a jej fundamentem jest przekonanie, że tylko kilka ośrodków władzy i tylko kilka ośrodków propagandy może pozostawać w zgodzie z własnymi deklaracjami intelektualnymi. Są to te ośrodki i ci ludzie, którzy dysponują globalnymi kanałami dystrybucji informacji i treści w ogóle, bo nie każda treść to informacja. Reszta, wszystkie ośrodki lokalne, może ich tylko naśladować, w dodatku bez zrozumienia istoty przekazu, który tamci emitują. Oni bowiem czynią to, by przeprowadzić, z korzyścią dla siebie, różne projekty. Ośrodki lokalne zaś zachowują się podobnie, ponieważ wydaje im się, że działania tamtych są szczere i nie ma w nich drugiego dna. To jest, pisaliśmy tu o tym zjawisku wielokrotnie, nieustający kult cargo, w którym zmieniają się jedynie celebransi. Uściślijmy – o jakiej pretensjonalności mówimy? O intelektualnej i emocjonalnej, która – niepostrzeżenie – przekształca się w taką zwykłą, wieśniacką pretensjonalność. Mam na to świeży przykład, który jest wręcz paraliżujący. Oto, o czym nie widziałem, istnieje w Polsce projekt medialny, o nazwie „Wszystko co najważniejsze”. Umieszcza się tam teksty ludzi, którzy – w swojej własnej opinii – są kimś absolutnie wyjątkowym. Ludzie ci, żeby podnieść swoje znaczenie w grupie lokalnych szympansów intelektualistów, zamieszkujących naszą Wirungę,dokładają do listy piszących w tym periodyku autorów osoby znane z mediów, polityków, profesorów Sorbony, a także papieża Franciszka. Ciekawa jest deklaracja programowa tego pisma, która, przy założeniu, że celem jest dotarcie do publiczności, całkowicie się od tej publiczności odcina. Oto fragment:

 

U nas znajdziecie najciekawszych, referencyjnych Autorów: naukowców, artystów, filozofów, polityków, dyplomatów, prawników, menedżerów, odkrywców i społecznych innowatorów, smakoszy życia i kreatorów epoki zmiany. Ich teksty, analizy, ekspertyzy, reportaże, zdjęcia i obrazy są niebanalne. Głębokie. Przemyślane. Inspirujące. Skupiające się na tym, co najważniejsze.

Wszystko Co Najważniejsze to więcej, niż miejsce opinii w sieci. To debaty, dyskusje, warsztaty mentorskie, budowanie intelektualnego potencjału. To – nie mamy co do tego najmniejszej wątpliwości – najbardziej opiniotwórcza publiczność w Polsce.

Nie jest dla nas najważniejsza ilość, lecz jakość. Nie zasięg i „generowanie klików”, lecz głębokość – zarówno tekstów, jak i relacji z Czytelnikami. Liczy się dla nas intelektualna strawa najwyższej jakości, nie info-fast-food. Ten znajdziecie Państwo bez najmniejszego problemu gdziekolwiek indziej. Nie będziecie też Państwo epatowani reklamą. Wartością są dla nas przejrzystość i wiarygodność.

 

To jest niezwykły przykład pychy, niezwykły i domagający się natychmiastowej kary, moim zdaniem. Tym większej, że ja wśród olbrzymiej ilości nazwisk współpracowników tego projektu znalazłem kilka, które wcześniej pojawiały się w salonie24. Na przykład Bogusława Chrabotę i prof. Dąbrówkę. Dość dobrze pamiętam ich teksty i dość dobrze pamiętam, że prof. Dąbrówka wcale nie ukrywał, „naukowego” charakteru salonu24, to znaczy wygadał się kiedyś, że to jest projekt mający dać „naukowcom” jakieś pojęcie o tym, co myśli tłuszcza. No więc referencyjni autorzy, artyści i naukowcy, a także smakosze żucia, pardon, życia, dowiedzieli się już o czym myśli ciemny lud i postanowili się od tego wszystkiego odizolować, tworząc projekt „Wszystko co najważniejsze”. Można pęknąć ze śmiechu. Wśród artystów, intelektualistów, naukowców i smakoszy jest także Katarzyna Bonda. Mnie jednak najbardziej zszokowała ta pani, której nazwisko, niczym wróżba otwiera listę wybitnych postaci współpracujących z periodykiem Wszystko co najważniejsze

 

https://wszystkoconajwazniejsze.pl/autorzy/maneet-ahuja/

 

To jest moim zdaniem najbardziej syntetyczna deklaracja programowa jaką można sobie wymarzyć. No, ale idźmy dalej. Intelektualistą jest także Edi Pyrek, postać w pewnych kręgach bardzo znana, a prócz niego również Krzysztof Zanussi i Piotr Zaremba, którzy rozmawiają sobie tak oto, o najnowszym filmie Zanussiego

 

https://wszystkoconajwazniejsze.pl/krzysztof-zanussi-piotr-zaremba-dobro-ma-swoja-cene/?fbclid=IwAR3K6TXnp3SmcoY2HYDtAogQuM444JrIKt_vx3D1c48E0_wXKTwsYVrpMos

 

Prachett napisał kiedyś ponoć, że piekło wygląda w taki oto sposób – siedzą ludzie w ciemnym pokoju i oglądają na ścianie zdjęcia z wakacji. Ja myślę, że jest kilka wariantów piekła, a jednym z nich jest uczestnictwo w dyskusjach prowadzonych przez Piotra Zarembę, a dotyczących filmów Krzysztofa Zanussiego. To jest po prostu niewiarygodne.

 

Na tym jednak nie koniec. Wśród smakoszy i intelektualistów jest także prezydent Andrzej Duda i dr Andrzej Zybertowicz. I to jest naprawdę niezwykłe. Po to, by uwiarygodnić kilku propagandowych funków, którzy będą nas próbowali rozgrywać w najbliższych latach. Takich jak ten na przykład

 

https://wszystkoconajwazniejsze.pl/autorzy/kacper-van-wallendael/

 

Organizuje się projekt medialny, ewidentnie przygotowany „po taniości” jak wszystko u nas, angażując do niego wszystkie nazwiska, jakie sobie tam ktoś wymyślił. Dobrze, że Wiktor Zin nie żyje, a Gucwińscy są na aucie, bo oni też zostaliby w to wciągnięci. Ta ściema ma kilka funkcji. Podstawową jest, moim zdaniem, utrzymywanie w dobrym samopoczuciu takich istot jak Zanussi, drugą zaś co do ważności hodowla młodych, zdolnych, którzy pewnego dnia wypłyną gdzieś w mediach i będą mieli w CV wpisane – Wszystko co najważniejsze. Radziecka „Prawda” to przy tym pikuś, albo nawet pan pikuś. To wszystko jest realizowane bez mrugnięcia okiem, albowiem oni wiedzą, że my tutaj nie wierzymy już w ani jedno ich słowo. W ani jedno. I to powoduje, że przestali się nami przejmować. Interesują ich już wyłącznie młodsze roczniki, którym – ponoć, choć nie jest to pewne – łatwiej będzie można wcisnąć, że Zanussi emituje komunikaty z zakresu „najważniejszych”. Czy coś możemy zrobić? Wobec kompletnego zgłupienia doradców prezydenta Dudy, którzy wmanewrowują go w ten i podobne temu projekty, możemy tylko wskazywać palcem ten pretensjonalny, oszukany idiotyzm, organizowany za czyjeś pieniądze w złej wierze. Nie ma na to zgody. Chcecie się izolować? Proszę bardzo, izolujcie się, ale z dala od publicznych budżetów.

 

Na dziś to tyle. Zapraszam na portal www.prawygornyrog.pl

 tagi: propaganda  media  wszystko co najważniejsze 

gabriel-maciejewski
26 czerwca 2019 09:23
55     3111    18 zaloguj sie by polubić
komentarze:
bolek @gabriel-maciejewski
26 czerwca 2019 09:59

Zastanawiałem się, "kto za to płaci"?

"Projekt Wszystko Co Najważniejsze realizowany jest przez Fundację Instytut Nowych Mediów"

A prezesem jest miszcz Mistewicz Eryk Teodor :D

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @gabriel-maciejewski
26 czerwca 2019 10:00

Przecudny projekt. W sam raz dla ludzi, którzy zwalczają rozdawnictwo PiSu. 

zaloguj się by móc komentowaćcbrengland @gabriel-maciejewski
26 czerwca 2019 10:03

Miałem taki plan i nawet już tekst w głowie listu do Opactwa w Tyncu w sprawie tej ich tam organizowanej Szkoły Letniej Teologii Politycznej, finansowanej, a jakże, przez Komitet Centralny Partii Europejskiej w Brukseli, bo chyba tak trzeba zacząć to ciało nazywać, a co przytomnie, jak zwykle, opuszcza Zjednoczone Królestwo, niech Europa znów wrze ale bez nich, też, jak zwykle. To wydarzenie w Tyncu moim zdaniem jest nawet gorsze od tej imprezy w kościołach, co je odwołał Toyah z córką parę lat temu, bo tak to było. Dzisiaj szatańskie koncerty w Krakowie odbywaja się i to jakie ale przynajmniej tam, gdzie nie dotykają sacrum. Ojcowie Opactwa w Tyncu nie mają pojęcia, co czynią. A jezeli  wiedzą, a to robią, to po nich.

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @bolek 26 czerwca 2019 09:59
26 czerwca 2019 10:04

W dawnych czasach prezesowi poprawiałem teksty, wycinając charakterystyczną dla autora bełkotliwość i czyniąc je zrozumiałymi, ale się znudziłem.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @gabriel-maciejewski
26 czerwca 2019 10:05

Kancelaria Prezydenta RP (wraz z rozmaitymi przybudówkami "doradczymi") to ponoć nieomal dwa tysiące luda.

Zdecydowana większość to  zewsząd pościagani "znajomymi króliczka", którzy muszą uzasadnić potrzebę swojego istnienia w tej aranzacji.

 Ktoś kiedyś  zapytał bodajże prezydenta Busha (seniora, czy też  juniora - be znaczenia), czy wie ilu ludzi pracuje w Białym Domu.

Odpowiedział, że jego zdaniem  być może połowa.

Zakładam, że w  analogu odnnisionym do Polski  jest to zdecydowanie mniejszy odsetek.

Zapewne pamiętasz z s24 p. Wojciecha Sadurskiego, który zawodowo szkoli na rozmaitych uczelniach po świecie kadry przyszłych urzędników-mandarynów dla "Imperium Europaeanum", a niezawodowo robił w necie za "agenta wpływu" ideologii skrajnego postępactwa.
No i razu pewnego wywaliłem mu w komentarzu, że cały ten s24 to też jest podobnego rodzaju projekt, który ma na celu selekcję "kadr".

Nie zaprzeczył.

 

zaloguj się by móc komentować
Paris @Grzeralts 26 czerwca 2019 10:00
26 czerwca 2019 10:23

Co za  CUDNA  kompromitacja  !!!

 

Co za obluda i hipokryzja  tego calego PAD'a,  Zybertowicza i reszty tej  porabanej  ferajny  !!!...  rzekomo  PiS'owskiej.

Narod powinien zabic ich perlistym smiechem  nierobow, pasozytow i te ich poronione projekty !!!

zaloguj się by móc komentować

Paris @cbrengland 26 czerwca 2019 10:03
26 czerwca 2019 10:28

Maja, maja... i wiedza co czynia...

... a co do brexit'u  to fajnie to sobie wystrugali... determinacja do wyjscia niemozebna,  chca wyjscia z tej benkrutujacej Lunii wszelkiego  debilstwa i to nawet  BEZUMOWOWO... i juz  !!!

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @gabriel-maciejewski 26 czerwca 2019 10:08
26 czerwca 2019 10:33

Prezesowi wszystkiego co najważniejsze.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @gabriel-maciejewski
26 czerwca 2019 10:33

Smakoszy życia czy żucia, czytanie może nie interesować. Taki Terry Pratchett może być poza zasięgiem. Cykl o Moiście von Lipwigu zdecydowanie przed nimi a malowniczy polski tytuł "Piekło pocztowe" nie robi takiego wrażenia jak pani Maneet Ahuja co to robi programy edukacyjne z panem Alanem Greenspanem.
W KRS jak byk stoi, że spirytus mowens tej platformy to dobrze znany z SALON24 pan Eryk Teodor Mistewicz.
Obstawiam, że projekt jedzie na unijnym dopalaniu i zniknie w 2020-2021 roku lub dozna malowniczej metamorfozy by zaaspirować kolejny zastrzyk finansów i autorytetów. W 2021 to nawet kolejne okienko finansowe uni się otwiera.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @gabriel-maciejewski
26 czerwca 2019 10:55

oni myślą czy też marzą, że kogoś to obchodzi;- drenaż publicznej kasy i gitludzie przy barze - w 2020 kończy się europejski Horyzont2020 i to będzie dla wielu środowisk koniec świata

zaloguj się by móc komentować

Paris @ArGut 26 czerwca 2019 10:33
26 czerwca 2019 10:56

I to co Pan napisal ma rece i nogi...

... "projekt s24"  zdechl calkowicie... "projekt PiS"  sie kruszy na naszych oczach... zerowisko Mistewicza zdechnie jeszcze szybciej niz ustawa przewiduje...

... a mlodzi... coz, musza bardzo uwaznie obserwowac te "manewry" wokol koryta panstwowego... a przede wszystkim ich samych i nie nabierac sie na te oszukancze plewy... ciagle  TEJ  SAMEJ  BANDY,  wielce "narodowej i patriotycznej"... sakiewiczowo-kurwizyjnej  !!! 

 

Wszyscy, caly narod musi miec oczy i uszy szeroko otwarte  !!!

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Jacek-Jarecki 26 czerwca 2019 10:04
26 czerwca 2019 11:14

A jakie były stawki u PREZESA Eryka Teodora ?

zaloguj się by móc komentować

DWiant @gabriel-maciejewski
26 czerwca 2019 11:25

Ja tak nawiaze jeszcze do ematu miast.... My akurat tu w Dublinie mamy parade w sobote 29.06.2019....

http://dublinpride.ie/events/  plan bardzo napiety. Spotkania z politykami, panele dyskusyjne....

http://dublinpride.ie/about/ mamy tutaj liste sponsorow. Platinum status maja .... Tesco i Google.

Garda czyli irlandzka policja juz przygotowana na sobotnia parade...

Image result for garda cars pride

...... to ponizej to z zeszlego roku, co bedzie w tym sie dzialo?

Related image

.....podobno pedofilia jest zakazana w Irlandi.

Image result for pride dublin 2019

 

zaloguj się by móc komentować

Jacek-Jarecki @ArGut 26 czerwca 2019 11:14
26 czerwca 2019 11:28

Zerowe. Dlatego się szybko znudziłem. Choć patrząc szerzej, to jednak zysk był. Przy okazji zarobiłem pare tysiaków u RPO. 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @DWiant 26 czerwca 2019 11:25
26 czerwca 2019 11:41

Że też ludzie nie rozumieją, że właśnie radośnie popierają fundowanie tym dziewczynkom doświadczeń seksualnych. Może to taka wprawka do islamu i małżeństw z dziesięciolatkami?

zaloguj się by móc komentować


ArGut @DWiant 26 czerwca 2019 11:25
26 czerwca 2019 12:05

Jak patrzę na te zdjęcia to widzę jedynie, że kolory flag się zmieniły a dzieci muszą być zaganianie na pochody i manifestacje jak za PRL-u. No i autorytety muszą być, filmowe chociażby.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Paris 26 czerwca 2019 10:56
26 czerwca 2019 12:22

Młodzi, tacy jak młodsze rodzeństwo, urodzenie po 1980 roku sobie radzą i ZAWSZE O TYM MYŚLĄ A RZADKO O TYM MÓWIĄ.
Dzieci mojego pokolenia mają gorzej, trudno takim małym ludziom wytłumaczyć, że są materiałem do ganiania po ... Demonstracjach,  wzmorzeniach patriotycznych, wzmorzeniach ideowe czy prostej jak drut promocji sprzedażowej. Nikt z dzieciaków nie chce być "głupi" wszyscy chcą być "mądrzy" - oczywiście w ocenach i opisach. Mnie cieszy jak moje dzieci doznają zawodu z powodu szkoły na poziomie podstawowym, liczę, że trudniej będzie je oszukać w liceum czy na studiach. Gwarancji jednak nikt nie daje, nawet najlepsze certyfikowane KATOLICKIE szkoły.
 

 

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @gabriel-maciejewski
26 czerwca 2019 13:57

"U nas znajdziecie najciekawszych, referencyjnych Autorów: naukowców, artystów, filozofów, polityków, dyplomatów, prawników, menedżerów, odkrywców i społecznych innowatorów, smakoszy życia i kreatorów epoki zmiany. "

Przyznam, ze mnie najbardziej zaniepokoili ci smakosze zycia. Bo kojarza mi sie z barem "Smakosz" w Lublinie. Byl taki lokal tam za Polski Ludowej.

Kategorii bodajze IV.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Szczodrocha33 26 czerwca 2019 13:57
26 czerwca 2019 14:04

Smakosz to zapewne sam Mistewicz

zaloguj się by móc komentować

bendix @Szczodrocha33 26 czerwca 2019 13:57
26 czerwca 2019 14:06

"społecznych innowatorów" to mnie najbardziej nurtuje.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @gabriel-maciejewski
26 czerwca 2019 15:16

Pocztę przeglądając zwróciłem uwagę na przypominajki z LinkedIn-a i coś mnie tchnęło by popatrzyć czy jest tam pan Kacper Van Wallendael  no i ba jest. Pasuje 2010-2012 wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łodzi. 

Na LinkedIn-ie pan Kacper ma ładniejsze zdjęcie: 

Kacper Van Wallendael

No i czym może się pan Kacper zajmować ? Kariera jak u pana Wacława Teofila Bartoszewskiego. Choć narazie jeszcze niczemu nie szefuje, na Polskę. Analizuje. 

 

zaloguj się by móc komentować

kalixt @Szczodrocha33 26 czerwca 2019 13:57
26 czerwca 2019 15:29

Nie był to przypadkiem lokal przy ul. Kunickiego, gdzie do piwa trzeba było zamiawiać ustawowo obowiązkową zakąskę w postaci tzw. koreczków z sera, zawsze mocno już przeterminowanego, którym  klienci karmili wrony zlatujące się na wyżerkę przed barem?

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @DWiant 26 czerwca 2019 11:25
26 czerwca 2019 16:24

Jak patrzę na to środkowe zdjęcie, to od razu sobie myślę, że na tak dalekie stadium ogłupienia nie ma już lekarstw poza jednym, tzn. jakby któregoś uczestniczka przybić do takiego krzyża, czy by się dalej tak cieszył. I reszta razem z nim. 

zaloguj się by móc komentować

onyx @gabriel-maciejewski 26 czerwca 2019 14:04
26 czerwca 2019 16:34

Po wytrawnym moczu szamana czas na mocz smakosza ;)

zaloguj się by móc komentować

betacool @gabriel-maciejewski
26 czerwca 2019 16:44

Smakosze zycia kilka wieków wcześniej:

Jan Matejko - "Rzeczpospolita Babińska"

zaloguj się by móc komentować

Paris @DWiant 26 czerwca 2019 11:25
26 czerwca 2019 16:48

Stado irlandzkich baranow...

... idace na rzez... i szczesliwe z tego powodu  !!!   Tak czy owak zdjecia wstrzasajace  !!!

zaloguj się by móc komentować

syringa @cbrengland 26 czerwca 2019 10:03
26 czerwca 2019 17:03

Obawiam sie ze wiedza...

Bylam w Tyncu raz, w 2000roku i uderzylo mnie, ze Najswietszy Sakrament stoi w bocznej nawie przy wejsciu -tak jakby w Zakrystii. Na moje pytanie dlaczego "braciszek"  krzywiac sie odpowiedzial ze tak jest lepiej dla modlacych sie.

ALe co sie dziwic skoro opatem byl wtedy (jest?) brat Turowicza z TP?

zaloguj się by móc komentować

Paris @ArGut 26 czerwca 2019 12:22
26 czerwca 2019 17:14

W strasznie szybkim tempie...

... prowadza nas  "na psy"  ta "nasza" waadza i te "nasze" "jelity",  to jest cos niewiarygodnego jak ta nasza wierchuszka jest zaprzedana i zdemoralizowana... i tu nie pomoga zadne oszukancze i  zlodziejskie "projekty".  Oby coraz wiecej dzieci i nie tylko dzieci doznawalo ozdrowienczego zawodu juz od najmlodszych lat... to niejedno dziecie wzmocni...

... i rzeczywiscie tlumaczyc dzieciom i mlodziezy, ze  sluza "naszym rzadzacym cwaniakom" wylacznie jako  MATERIAL  DO  GANIANIA  na rozne dete spedy i wzmozenia ewentualnie do promocji sprzedazowej  !!!

Szkoda, ze PAD i ta cala jego "rada doradcza" debili intelektualnych... ktora nb. juz dawno powinna byc zlikwidowana wkrecaja polskich mlodych w takie chaniebne projekty... po prostu smuteczek... ale nie ma tego zlego coby na dobre nie wyszlo.

 

I ogolnie to kapitalny komentarz Panu wyszedl... mam nadzieje, ze z pozytkiem dla mlodych Polakow, bo wielu czyta SN i oglada PGR  !!!

zaloguj się by móc komentować

tadman @syringa 26 czerwca 2019 17:03
26 czerwca 2019 17:36

Na Górze św. Anny byliśmy z Rosjanami, którzy chcieli obejrzeć z bliska organy i ich posłuchać. Rozmawialiśmy po rosyjsku. Kolega podszedł do braciszka stojącego przed wejściem do bazyliki i obcinającego paznokcie. Zapytał o możliwość obejrzenia organów i ich posłuchania, bo ma gości z Rosji. Braciszek odpowiedział, że nie ma takiej możliwości i dalej obcinał paznokcie, które pryskały wokoło. Cóż, niektórzy by prekursorami Projektu Wszystko Co Najważniejsze realizując go, że tak powiem, oddolnie

zaloguj się by móc komentować

Krzysiek @syringa 26 czerwca 2019 17:03
26 czerwca 2019 17:38

Starszy brat Jerzego Turowicza, Andrzej OSB był zakonnikiem i kapłanem, ale także profesorem matematyki, m.in. na AGH. Przed wojną (II) w początkach kariery naukowej był związany z Lwowską Szkołą matematyczną (skupioną wokół Banacha). Obszar badań to m.in. równania różniczkowe, analiza funkcjonalna, teorii sterowania i automatycznej regulacji, rachunek prawdopodobieństwa, logika matematyczna, teoria gier i analiza numeryczna. Napisał kilka dobrych monografii, m.in. Teoria macierzy, Sterowanie optymalne, Geometria zer wielomianów (świetna pozycja, taki trochę biały kruk – praktycznie nie do zdobycia [może Klinika by wznowiła?]).

Nigdy nie był przeorem w Tyńcu i nie zajmował w Zakonie żadnych kierowniczych funkcji.

zaloguj się by móc komentować

JK @syringa 26 czerwca 2019 17:03
26 czerwca 2019 18:48

Czy pani może powiedzieć, gdzie w Bazylice Św. Piotra znajduje się Tabernakulum z Ciałem Chrystusa? Pewnie nie. Nie jest na pewno umieszczone na osi głównej kościoła. Znajduje się w kapilicy bocznej i to nie od czasów Franciszka ale znacznie, znacznie wcześniej.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @syringa 26 czerwca 2019 17:03
26 czerwca 2019 18:56

nie przyklękanie podczas wystawiania Najświętszego Sakramentu (albo jakieś niby  siądnięcie w kucki) to jawne lekceważenie, na dodatek ostentacyjne. Gdy schowamy NS gdzieś za kulisami (z boku) to moze  takiee lekcewazenie mniej boli.

zaloguj się by móc komentować

JK @stanislaw-orda 26 czerwca 2019 18:56
26 czerwca 2019 19:11

To naprawdę jest już niesmaczne. Byłem kilka razy w Tyńcu i uczestniczyłem w liturgii godzin przez kilka tygodni. Takiej staranności w modlitwie, zarówno brewiarzem jak i w odprawianiu Mszy Św. trudno szukać w kościołąch diecezjalnych, gdzie owszem tabernakulum z Ciałem Chrystusa jest w osi kościoła, ale księża i ministranci latają wokół ołtarza jakby pierwszy razu czestniczyli w liturgii, lektorzy czytać nie umieją. Nierzadko księża współcelebransi podczas czytań wymieniają między sobą uwagi nie wiadomo o czym uśmiechając się przy tym znacząco. Nie mówię już o tym, na co pan zwrócił uwagę, że ludzie przechodząc przed tabernakulum wyczyniają jakieś ćwiczenia gimnastyczne.

Proponuję odczepić się jednak od Tyńca, kościołów Jezuickich (w Il Gesu Ciało Chrystusa jest też w bocznej kaplicy), bo tam jak nigdzie odprawia się starannie.

zaloguj się by móc komentować

DrWall @gabriel-maciejewski
26 czerwca 2019 19:15

Chrabota dzisiaj gościł w Trójce. Między innymi reklamował swoją książkę. Nie ma przypadków, jak widać.

zaloguj się by móc komentować

syringa @JK 26 czerwca 2019 18:48
26 czerwca 2019 19:48

Owszem moge powiedziec bo tam wielokrotnie bylam

znajduje sie w Kaplicy Najswietszego Sakramentu w prawej nawie. Oddzielonej krata od tlumow ktore sie "przewalaja" przez Bazylike , smiejac sie i rozmawiajac glosno np. z przewodnikami .

TO jest zupelnie inna sytuacja -sluszna, bo ta kaplica to miejsce modlitwy i zawsze tam pelno modlacych sie Natomiast w Tyncu WTEDY (prawie 20lat temu ) to byl prawie przedsionek

NO i ranga i ilosc turystow w Tyncu jest nieporownywalna do Sw Piotra.

zaloguj się by móc komentować

syringa @Krzysiek 26 czerwca 2019 17:38
26 czerwca 2019 19:56

NIe wiem czy to ten brat (przeciez mogl miec kilku?) - znam ksiedza ktory ma 2 braci ksiezy i siostre -zakonnice.

Ale to przeciez mozna sprawdzic -przy wolnym czasie to zrobie i podam zrodlo.

A przy okazji -jest Pan zadowolony z prowadzenia TP po 89r. (nie tylko  teraz?) I dlaczego JP2 cofnal im "asystenta koscielnego " (to sie chyba tak nazywalo ) chcac ich delikatnie napomniec?

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @gabriel-maciejewski
26 czerwca 2019 20:07

Trochę  OT..

Wszystko ma być na pokaz i "Niezwykłe".  Byłam wczoraj w Krakowie i pod Collegium Novum małe zbiegowisko... trafiłam już na końcówkę owego wydarzenia i nie wiem co było wcześniej. 

Trwa rekrutacja na studia i dwie dziewczyny w strojach zwiewnych nimf reklamowały wydział fizyki. 

Zaczepiłyśmy je, stąd wiem. Nawet mamy trochę zdjęć pamiątkowych....wcale nie wiedziały co ich strój ma wspólnego w kierunkiem studiów. Ja też może z upału,  nie mogę skojarzyć. 

Potem kiedy wracałysmy Plantami one sobie już wolne od obowiązku szły tak ubrane-rozebrane aleją ..

W Juwenalia tak jakby...

Ja się nie oburzam. Tu różnie ludzie w upały chodzą. Ale to było bez sensu. 

Bez logicznego związku ze studiami. 

Nie wiem w sumie  ?

.

 

 

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @Maryla-Sztajer 26 czerwca 2019 20:07
26 czerwca 2019 20:38

Może miało się kojarzyć z pojęciem ''powab'' w fizyce...

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @DYNAQ 26 czerwca 2019 20:38
26 czerwca 2019 20:51

Nie wiem...one były przyzwoicie ubrane. Nawet miały jakąś kryjącą bieliznę ..my starsze panie rzuciłyśmy okiem... Nie wiem bo to może wcześniej jakoś,,grało " w wydarzeniu?

Może i powab..

.

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @DYNAQ 26 czerwca 2019 20:38
26 czerwca 2019 21:04

Three quarks for Mister Mark!

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @gabriel-maciejewski
26 czerwca 2019 22:28

Czyli ojcowie Opactwa w Tyńcu wiedzą, co czynią, czyli wpisują się w nową religię neo-marksistowską, która, jak już wiemy, prowadzi nigdzie, bo taki ma cel, nic.

Może tylko coś zostanie. To ruiny potężnego Opactwa w Whitby, Yorkshire, Anglia, które to miejsce do dzisiaj mnie prześladuje swoją mocą, a byłem tam w zeszłym roku w zimie. Tam czuje się ducha, który to miejsce stworzył ale też czuje się (i widzi) diabła, który to miejsce zabił - Dracula.

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @gabriel-maciejewski
26 czerwca 2019 23:41

A czy "Wszystko co najważniejsze" to nie przypadkiem tytuł książki Aleksandra Wata? Któren z niejednego komina wygartywał i to chrzcił się /albo tylko ostentacyjnie udawał/ - to wręcz przeciwnie? 

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @kalixt 26 czerwca 2019 15:29
27 czerwca 2019 00:24

"Nie był to przypadkiem lokal przy ul. Kunickiego, gdzie do piwa trzeba było zamiawiać ustawowo obowiązkową zakąskę w postaci tzw. koreczków z sera, zawsze mocno już przeterminowanego, którym  klienci karmili wrony zlatujące się na wyżerkę przed barem?"

Zgadza sie. Drugi taki lokal to byla "Czechowianka", dokad chodzilem z kolegami dosyc czesto.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @gabriel-maciejewski 26 czerwca 2019 14:04
27 czerwca 2019 01:46

Ja to widze tak: polityka w Polsce to posada. I to zwykle dozywotnia, tak jak kiedys urzad hetmanski w Rzeczpospolitej.

A ludzie tacy jak ten Mistewicz to wyrobnicy obslugujacy ten kombajn medialny i chwytajacy okruchy spadajace ze stolu panskiego.

zaloguj się by móc komentować

syringa @KOSSOBOR 26 czerwca 2019 23:41
27 czerwca 2019 06:55

...a potem gdy pojechal do Ojca Pio aby ten go uzdrowil (mial dziwna nieuleczalna i nierozpoznana chorobe) to ten go wygonil i nazwal po imieniu....

zaloguj się by móc komentować

ArGut @KOSSOBOR 26 czerwca 2019 23:41
27 czerwca 2019 11:01

To film - Wszystko co najważniejsze - o losach rzeczonego. Nakręcony dawno temu przez brata ministra Piotra Glińskiego, socjologa i polityka.

zaloguj się by móc komentować

Krzysiek @syringa 26 czerwca 2019 19:56
27 czerwca 2019 21:55

TP to taka gejeta wybiórcza (to zwana gazownią) dla katolików postępowych i nowoczesnych. Jedyny sensowny okres działalności TP to za pierwszego redaktora - ks. Jana Piwowarczyka. Dlatego z księdza Piwowarczyka zrobiono później "antysemitę". Od TP należy trzymać się w takiej samej odległości jak od organu Szechtera. Na szczęście oba te projekty tak sobie powoli dogorywają, choć jakaś forma, zwłaszcza gazowni zawsze będzie.

Jerzy Turowicz faktycznie miał jeszcze innego brata, Juliusza, który też był księdzem. Ale nie był zakonnikiem i oczywiście nie był przeorem w Tyńcu.

Wspomniałem o tym Andrzeju (matematyku) z racji mojego własnego wykształcenia. Tak się też złożyło, że byłem na jego pogrzebie w 1989 r (jako student).

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @syringa 27 czerwca 2019 06:55
28 czerwca 2019 00:41

A tego to nie wiedziałam. Jeno że się pod koniec życia znowu wyonaczył. 

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @ArGut 27 czerwca 2019 11:01
28 czerwca 2019 00:44

A tak, oglądałam dawno temu i nie mam najmniejszej ochoty wracać do kolei i kolein losu Wata. 

Hmm... zajmowaliśmy się ongi losami ludzi zupełnie nieważnych dla nas. 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować