-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Czy Leon Chwistek handlował kobietami?

Wydaje nam się, że granice impertynencji i chamstwa przekroczone zostały w dzisiejszych czasach, przez polityków PO, literatów lansujących się na łamach gazowni i inne jakieś kręcące się wokół nich indywidua. Jesteście niestety w „mylnym błędzie” oceniając sprawy w ten sposób. Dawniej było o wiele gorzej, a przynajmniej tego możemy się domyślać, studiując pisma znawców literatury i filozofów. Ja sobie właśnie kupiłem, za niemały pieniądz, nieprawdopodobnie pretensjonalne wspominki Wojciecha Natansona, krytyka rodem z Krakowa, który opisuje swoich szkolnych kolegów. Tytuł tych wspomnień brzmi Moje przygody literackie, a w środku jest pochwała wszystkich komuszych pomiotów, które po wojnie wsławiły się podpisywaniem różnych lojalek. O Chwistku jest stosunkowo najmniej. Ja jednak z pewnych istotnych przyczyn postanowiłem zainteresować się jego życiorysem. Nigdy wcześniej tego nie robiłem, choć Chwistek jest wspominany we wszystkich podręcznikach, a jego obraz – Szermierka – jest w nich reprodukowany. Chwistek, co wydaje się być najistotniejsze, był szwagrem Hugona Steinhausa. Ten jednak opisuje go na kartach swoich wspomnień z wielką rezerwą, tytułując raz szwagrem, a raz profesorem. Nie zdradza też żadnych szczegółów dotyczących jego pożycia z Olgą, swoją rodzoną siostrą. Te jednak z ochotą ujawniają inni. Nie jest to jednak łatwe i tylko w tekstach najwytrawniejszych literaturoznawców można znaleźć szczegóły naprawdę pikantne. Córka Chwistka i Olgi Steinhaus Alina Dawidowiczowa, pisze, że jej ojciec zakochał się w matce bez pamięci, a potem się o nią pojedynkował z malarzem Dunin-Borkowskim. Ten bowiem pozwolił sobie na kilka antysemickich uwag wobec panny Steinhaus. Dziennikarze i krytycy podważają tę opinię, bo choć mogło tak być, to wcale nie musiało. Chwistek miał opinię furiata, zapatrzonego w siebie i niereformowalnego. W tych obłędach utwierdzał go Witkacy, który pisał, że intelekt Chwistka jest prawdziwie demoniczny. Podziwiał go nawet wtedy, kiedy pokłócili się na śmierć i życie. Wobec takich opinii o sobie człowiek jest bezradny, jak dziecko. Jeśli więc w pobliżu znajdzie się odpowiednio wytrawny kusiciel, przepadnie on z pewnością. Stąd też bierze się moja nieprzejednana postawa wobec pochlebców. Jeśli się ich w porę nie przepędzi, człowiek kończy jak poseł Braun.

Chwistek – jak piszą – mógł się więc z Dunin-Borkowskim pojedynkować o cokolwiek. Uważał bowiem, że jego opinie obowiązują może nie świat cały, ale najbliższe środowisko z pewnością. Efektem tego pojedynku miał być obraz, który znamy wszyscy – Szermierka. Jest to sztandarowe dzieło Chwistka, które pokazują wszędzie. Czasem pokazują też inne dzieła, ale widzimy, że jest to przerażająca, malarska nędza i nie trzeba być znawcą, żeby to stwierdzić. Poznajemy to także po tym, ilu ten Chwistek ma obrońców, po tylu latach od śmierci. W zasadzie każdy artykuł o nim to panegiryk. I nie można się opędzić od myśli, że tymi panegirykami krytycy bronią nie tylko Chwistka, ale przede wszystkim siebie i swojego środowiska. Choć przecież nie mają dziś nawet 1/10 tych możliwości deprawowania siebie i innych, które miał Chwistek.

Jak zakończył się pojedynek? Chwistek o mało nie obciął ucha przeciwnikowi, a potem wszyscy poszli na śniadanie, które fundował Bolesław Wieniawa-Długoszowski, jeden z sekundantów Chwistka.

Wróćmy jednak do rodziny Steinhausów. Chwistek ani razu nie jest wymieniony przez Hugona jako matematyk. A chyba powinien być, zwłaszcza, że w podręcznikach stoi, jak byk, że był matematykiem wybitnym. O wybitnych kolegach, o Stefanie Banachu, Steinhaus pisze wprost. Chwistek jest dlań tylko szwagrem, albo profesorem nieokreślonej specjalności.

O relacjach Chwistka z żoną autorzy piszą, że były szczególne. Co to znaczy? Ponoć Chwistek tuż po ślubie zaczął zdradzać Olgę, a ta opowiadała, że on szuka inspiracji dla malarstwa i literatury w przelotnych przygodach. Jeden rzut oka na teksty Chwistka wyjaśnia wszystko, one – jeśli chodzi o metodę obrazowania – niczym się nie różnią od młodzieńczych wierszy Sztaudyngera, które obficie cytuje nam Wojciech Natanson w swoich wspomnieniach. Obaj bazują na łączeniu przeciwieństw i na tym polega wielkość tych strof. Ja nie będę tego cytował, bo wstyd. Niemożliwe jest, żeby ktoś zdradzał kobietę z rodziny Steinhausów, właścicieli połowy pól naftowych pod Borysławiem, która to rodzina ma do tego przydomek haKohen, oznaczający ponoć pochodzenie od Aarona, brata Mojżesza. Tak myślę, choć mogę się mylić. Dopiero kiedy się pogrzebie głębiej wychodzi na jaw, że relacja Olgi Steinhaus i Chwistka miała charakter sadomasochistyczny. Być może więc rodzina, nie mogąc sobie dać rady z Olgą, wydała ją za tego Chwistka, który akurat się trafił, a potem umyła ręce. Ja tego nie wiem, tylko się zastanawiam.

Chwistek napisał ponoć dwie powieści – Kardynał Pontiflet i Pałace Bogów. Obydwie zaginione, publikowane we fragmentach. Tak się jednak składa, że zaginione powieści – ponoć o silnej wymowie społecznej – są cytowane przez niektórych krytyków. Może więc nie całkiem zaginęły? Jakoś jednak nikt nie cytuje tych społecznych fragmentów, ale opisy relacji sado-maso, których bohaterką jest ewidentnie żona Chwistka. Najlepszy jest prof. Piotr Nowak z UW, który opisuje Chwistka ze swadą i znawstwem, a my nie możemy uwierzyć w to co czytamy. Oto najciekawszy fragment jego tekstu zamieszczonego na stronie culture.pl

Córka Chwistków, profesor Alina Dawidowiczowa podejrzewa, że powodem zwady mogły być antysemickie uszczypliwości i impertynencje Dunin-Borkowskiego pod adresem jej matki. "Wyraził się kiedyś o matce w lekceważący sposób" – pisała we wspomnieniach. "Pochodził z Warszawy, a tam zawsze antysemityzm był silny". Może tak, może nie, relata refero. Sam Chwistek nie wracał do tych spraw. Równie dobrze Dunin-Borkowski mógł go zaczepić o skomplikowane stosunki erotyczne łączące małżonków, przywodzące na myśl, ni mniej, ni więcej tylko sadomasochistyczne ryciny Brunona Schulza. Zresztą filozof artysta, utrwalony w pamięci zbiorowej jako twórca o niemal renesansowym rozmachu i kompetencjach, cieszący się również wątpliwą reputacją "han-han-dla-rza żywym towarem", sam nie szczędził szczegółów na ten temat. W późniejszych "Pałacach Boga", jedynej i, jak się zdaje, zaginionej powieści swojego autorstwa, pisał o żonie, zmieniając nieznacznie zewnętrzne dekoracje ich pożycia: "Irena była bóstwem zamieszkującym środek świątyni" – czytamy w ocalałych fragmentach "Pałaców Boga". "Nie poruszała się, nie mówiła prawie nic, zajęta jedynie kultem własnej piękności. Poniflet zbliżał się do niej na kolanach, czołgał się i poniżał do ostateczności, błagając o pieszczotę, która udzielana mu była niezmiernie rzadko, kiedy odniósł jakiś wyjątkowy sukces lub kiedy zdobył większą ilość pieniędzy".

Tutaj zaś macie link do całego tekstu https://culture.pl/pl/artykul/filozof-w-trzech-slowach-68-leon-chwistek-duellum

Przyznam, że poczułem się dziwnie. Leon Chwistek tytułowany przez Steinhausa raz szwagrem, a raz profesorem opowiadał o swoich wyczynach w handlu kobietami? Bo to to chodzi, jak rozumiem? W końcu Galicja była centrum takiego handlu. Może więc relacje z Olgą, które zależały od zdobycia większych ilości pieniędzy, nie opierały się na teorii sztuki, matematyce i malarstwie, za które Chwistek dostawał jakieś grosze? Ja tego nie wiem, tylko pytam, a pytanie moje jest o tyle uzasadnione, że rewelacje wyżej tu umieszczone streszcza nam nie byle kto. Oto króciutki życiorys autora umieszczony pod tekstem:

Piotr Nowak Filo­zof, pro­fe­sor zwy­czajny, wykłada filo­zo­fię na Uni­wer­sy­te­cie w Bia­łym­stoku i Uni­wer­sy­te­cie War­szaw­skim, autor wielu ksią­żek, z któ­rych naj­bar­dziej lubi „Umie­ram, więc jestem” (z przedmową pro­fe­sora Juliu­sza Domań­skiego). Swój sto­su­nek do zba­wie­nia naj­peł­niej wyra­ził w przy­go­to­wa­nym i prze­tłu­ma­czo­nym przez sie­bie wybo­rze pism Wasi­lija Roza­nowa „Przez śmierć”. Tłu­macz, redak­tor, wydawca. Wyróż­niony „Skrzy­dłami Dedala” (2019) za „Prze­moc i słowa. W kręgu filo­zo­fii poli­tycz­nej Han­nah Arendt”. Zastępca redak­tora naczel­nego w kwar­tal­niku filo­zo­ficz­nym Kro­nos. Meta­fi­zyka – Reli­gia – Kul­tura. W TVP Kul­tura pro­wa­dzi autor­skie pro­gramy „Kro­nos” i „Powi­doki”. Przez więk­szość życia ćwi­czył judo w AZS-ie na Karo­wej.

Oświećcie mnie moi mili, czy kwartalnik Kronos, który się tu wymienia, to nie jest czasem ten sam kwartalnik, w którym swoje wiersze, pisane klasyczną łaciną drukował niejaki Kajetan Poznański? Tylko pytam, bo pewien nie jestem…Zróbcie też z łaski swojej screen tego tekstu, bo ja nie potrafię, a przypuszczam, że do południa zniknie on z sieci na zawsze.

Można jeszcze na koniec dodać, że losy Chwistka po wybuchu wojny były typowe dla artystów środowiska krakowskiego. Siedział we Lwowie, pisywał do Czerwonego Sztandaru, zapisał się do Związku Radzieckich Pisarzy Ukrainy, a po wkroczeniu Niemców uciekł najpierw do Tbilisi, a potem do Moskwy. Tam otoczył go opieką sam towarzysz Stalin, o czym informuje nas dość lapidarnie Hugo Steinhaus w swoich wspomnieniach. Zamarł w letniskowej miejscowości Barwicha, pod Moskwą otoczony całym tabunem przysłanych przez Stalina lekarzy. Myślicie, że ten cały Stalin także miał udziały w handlu kobietami i dlatego tak się troszczył o Leona Chwistka?

Życzę wszystkim miłej i pogodnej soboty.



tagi: matematyka  malarstwo  filozofia  kajetan poznański  leon chwistek  teoria sztuki  piotr nowak 

gabriel-maciejewski
15 października 2022 09:31
53     3232    17 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Andrzej-z-Gdanska @gabriel-maciejewski
15 października 2022 10:29

Im dalej tym ciekawiej!

Trochę "z boku" głównego tematu:

A ten cały kwartalnik, to np:

KRONOS 61 2/2022 FILOZOFIA TANTRYZMU:

Tradycje tantryczne często są nazywane „ścieżką lewej ręki” (wamaćara). W mistyce żydowskiej (kabale) mówi się o przejściu na lewą stronę (sitra achra) i odkryciu innego Boga (deus alienus, el ’acher) za sprawą wyzwalającego aktu transgresji, „zbawienia przez grzech” (Scholem). Znamienne, że ta ekstatyczna forma antynomicznej religii przyjmuje postać kultu świętej żeńskości: Szechiny w kabale, Sofii w gnozie, Śakti w tantryzmie. 

jest:

Dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Kronos – polski kwartalnik kulturalno-filozoficzny.
Ukazuje się od początku 2007 roku. Koncentruje się przede wszystkim na trzech polach problemowych: metafizyka, kultura, religia. 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kronos_(kwartalnik)

FUNDACJA AUGUSTA hr. CIESZKOWSKIEGO związana jest z kwartalnikiem „Kronos”.
 Według m.in. Normana Daviesa i Leszka Kołakowskiego Augusta Cieszkowskiego herbu Dołęga (polski ziemianin) można zaliczyć do prekursorów marksizmu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/August_Cieszkowski

W Radzie Fundacji zasiada Piotr Nowak.

 

 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Andrzej-z-Gdanska 15 października 2022 10:29
15 października 2022 10:32

Czyli Kajetan P, po prostu przeszedł na lewą stronę za sprawą wyzwalającego aktu transgresji. Że też o tym nie pomyślałem. Oni w to wszyscy wierzą, rząd łoży na to pieniądze, ale jednocześnie udają, że nie wierzą, żeby skompromitować takich jak my, którzy im to wytykamy. 

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @gabriel-maciejewski
15 października 2022 10:38

"Wybitne" dzieło pt. "Szermierka" Leona Chwistka z 1919r. (Technika: olej, karton) znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zostało zakupione od  Olgi Chwistkowej, 1948.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @gabriel-maciejewski 15 października 2022 10:32
15 października 2022 10:41

- przy zachowaniu „ścieżki lewej ręki”.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @gabriel-maciejewski
15 października 2022 10:42

Kurjer Warszawski : dodatek poranny. 10 kwietnia 1914, nr 100

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @ewa-rembikowska 15 października 2022 10:42
15 października 2022 10:48

O tym handlu ludźmi by się coś przydało Pani Ewo, skoro Chwistek sam o tym mówił, a prof. Nowak gdzieś to przeczytał...

zaloguj się by móc komentować


ewa-rembikowska @gabriel-maciejewski 15 października 2022 10:48
15 października 2022 11:02

Przejrzałam, co pisałam o nim prasa warszawska,  ale - poza pojedynkiem - żadnych skandali wywleczonych na widok publiczny.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @ewa-rembikowska 15 października 2022 11:02
15 października 2022 11:06

Dlatego trzeba zrobić screen tego tekstu. On już bowiem nie zdradzi skąd o tym wie. A gdzieś to jest zapisane z pewnością

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @gabriel-maciejewski
15 października 2022 11:17

Z "zaginionymi" powieściami Chwistka to pewnie jak z II tomem wspomnień Woyniłłowicza. Funkcjonują w obiegu towarzyskim, ale tylko dla ludzi "ścieżki lewej ręki". W przeciwieństwie do Woyniłłowicza nie liczyłbym jednak na to że ktoś to kiedykolwiek wyda.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @ahenobarbus 15 października 2022 11:17
15 października 2022 11:18

To możliwe. Być może są przedmiotem kultów tantrycznych

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @gabriel-maciejewski 15 października 2022 11:06
15 października 2022 11:48

Może ten Chwistek był takim sutenerem jak Fibak, lux towar dla swoich znajomych? W prasie nic nie będzie, ewentualnie w innych pamiętnikach ktoś mógł napomknąć.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @gabriel-maciejewski
15 października 2022 11:48

Wycinki z biografii:

Leon Chwistek urodził się i przez wiele lat mieszkał w Krakowie ale często w latach młodzieńczych przebywał w Zakopanem, gdzie jego ojciec prowadził uzdrowisko w willi "Adasiówka". Zbierała się tam, poza pensjonariuszami, artystyczna śmietanka tego niezwykłego miasta. Tam Chwistek poznał wieloletnich przyjaciół i swoich rówieśników Stanisława Witkacego "Witkacego" i Bronisława Malinowskiego – późniejszego światowej sławy antropologa. Tam też miał okazje rozmawiać z młodym Feliksem Dzierżyńskim, który zaszczepił mu pociąg do idei socjalistycznych.
Sekundantem Chwistka był Bolesław Wieniawa – Długoszowski, poprzez którego Chwistek miał okazje poznać przebywającego akurat w Paryżu Józefa Piłsudskiego. Następnie Chwistek powrócił do kraju, gdzie w latach 1914 – 1916 walczył w Pierwszej Brygadzie Legionów, za co został odznaczony Krzyżem Niepodległości.
Chwistek był jednak naukowcem dużego kalibru, zwłaszcza w dziedzinie logiki. Cieszył się uznaniem między innymi wielkiego autorytetu w tej dziedzinie anglika Bertranda Russella. To jego poparcie oraz Stefana Banacha pozwoliło mu objąć w 1930 roku katedrę logiki na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie, co nie było oczywiste, ponieważ o stanowisko to walczył z wybitnym, choć wtedy jeszcze dość młodym Alfredem Tarskim.
We Lwowie czuł się świetnie. Miał tu bowiem doskonałe towarzystwo wybitnych naukowców o otwartych umysłach w osobach Stefana Banacha, Włodzimierza Stożka, Stanisława Ulama czy Stanisława Mazura, z którymi spotykał się często w kawiarni "Szkocka".
Natomiast zawsze trudna przyjaźń z Witkacym rozpadła się głównie z powodu coraz bardziej rozbieżnych poglądów obu panów, zwłaszcza na politykę. Chwistek z latami coraz silniej sympatyzował bowiem z socjalizmem, a nawet komunizmem, czego Witkacy, który na własne oczy w Moskwie widział rewolucję bolszewicką, zupełnie nie mógł zrozumieć.

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/2530439,Leon-Chwistek-Wybitny-logik-z-barwna-osobowoscia

Witkacy musiał z domu Chwistków wynieść niejedno wspomnienie, skoro umieścił tu akcję swej pierwszej powieści „622 upadki Bunga czyli demoniczna kobieta”.
Leon Chwistek został w tej powieści sportretowany jako baron Brummel w sposób następujący:

„Był to ogromny, doskonale zbudowany mężczyzna. Miał okrągłą, kształtną czaszkę, pokrytą gładko zaczesanymi włosami. Typowo krótkowzroczne, zielone oczy wychodziły mu z orbit przy lada sposobności, przy czym wargi wydymały mu się pogardą i robił wtedy wrażenie kogoś niezmiernie starego, trwającego od wieków już bez żadnej zmiany. Czasem, gdy się uśmiechał, twarz jego ogolona zupełnie przybierała prawie dziecięcy wyraz i wtedy wyglądał na nienormalnie rozrosłego, przewrotnego chłopczyka.”
Jak to określił historyk sztuki Karol Estreicher: „w żadnych ramach się nie mieścił, rozsadzał wszystkie, wszędzie chciał być pierwszy i bezwzględnie twórczy”. 

https://dziennikpolski24.pl/leon-chwistek-demon-intelektu-i-szabli-przyjaciel-witkacego/ar/10562969

Leon Chwistek. Biografia artysty (1884-1944) Karol Estreicher jr
https://tezeusz.pl/leon-chwistek-biografia-artysty-1884-1944-karol-estreicher
 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @gabriel-maciejewski
15 października 2022 12:08

W Archiwum Akt Nowych coś mają, ale co to nie wiadomo, bo nie opisane.

Akta osobowe - Chwistek Leon.

 

Sygnatura

2/14/0/6/2032

Daty

Archiwum

Archiwum Akt Nowych

Zespół

Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Warszawie

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @gabriel-maciejewski
15 października 2022 12:12

Artysta malarz Leon Chwistek (4.z prawej) w ogrodzie swojego domu w Zakopanem wraz z żoną (z prawej), malarką Zofią Stryjeńską (3. z prawej) i malarzem Rafalem Malczewskim (z lewej).

Ta jego zona wygląda nieco demonicznie.

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/5977269/obiekty/373001#opis_obiektu

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @gabriel-maciejewski
15 października 2022 12:16

 

Ciekawe jak bardzo był zadłużony?

Pożyczki wekslowe /C, nr 107- 120/

rok/lata:

1911-1948 

indeksy:

#Bachleda- Curuś Franciszek, Zakopane #Chwistek Leon, Zakopane #Cetera Stanisław, Płaszów #Chowańcowa Jozefa, Kraków #Ciaputa Ludwik i Józefa, Kraków 

 

sygnatura:

29/626/0/2.1/ 265 

archiwum:

Archiwum Narodowe w Krakowie

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski
15 października 2022 12:47

Na razie skasowali tylko artykuł o jego Szermierce. Dwa o nim jeszcze wiszą.

zaloguj się by móc komentować

kpiotrzk @gabriel-maciejewski
15 października 2022 12:52

Myślę, że o "han-han-dla-rzu żywym towarem" napisał Witkacy a propos skłonności Chwistka do epatowania aktami kobiet; a sam Chwistek nie był "klasycznym" matematykiem jak Banach (nie mówiąc już o skali talentu), ale logikiem - starał się przed Wojną o katedrę we Lwowie, ale jej nie dostał ze względu na jego ewidentnie komunizowanie.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @kpiotrzk 15 października 2022 12:52
15 października 2022 13:05

Czy piszą zatem nieprawdę w Wiki?

Objął w 1930 katedrę logiki matematycznej i stanowisko profesora nadzwyczajnego na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym w Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie (kontrkandydatem był Alfred Tarski). W 1938 został mianowany profesorem zwyczajnym.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski
15 października 2022 13:06

W drugim jest coś o Zakopanem, pierwsze linijki: "Urodził się w 1884 roku i był raptem parę miesięcy starszy od Witkacego. Obaj wychowywali się w Zakopanem, innym od tego, jakie dziś znamy. W tamtym czasie było to miasto przejęte w stu procentach przez inteligencję." 

Co wyjaśnia przyciągnięcie Włodzimierza Ilicza do tego środowiska. I dalsze przygody tow. Chwistka: "W latach 30. jego poglądy społeczne i polityczne radykalizują się. Lub też, by użyć wyrażeń mocniejszych, przed używaniem których wzdragali się kolejni biografowie i przyjaciele filozofa – Chwistek staje się po prosu komunistą."

Śmiem twierdzić że komunistą był już wcześniej a na pewno faszystą. Zresztą istoty jednego i drugiego niewiele się różnią. Różnice jedynie estetyczne i językowe.

W ramach działalności "kulturotwórczej" onetu mamy taką ciekawostkę z innym obrazem Chwista w tle. Przy czym z Galicji też niedaleko do Włoch:

"Bałwochwalczy futuryści "pożerający kobiety z octem i na sucho". Test dla koneserów! [QUIZ]

"Chcemy sławić wojnę – jedyną higienę świata – militaryzm, patriotyzm, gest niszczycielski anarchistów, piękne idee, za które się umiera, oraz pogardę dla kobiet. Chcemy zburzyć muzea, biblioteki, akademie wszystkich rodzajów, chcemy zwalczać moralizm, feminizm i wszelką oportunistyczną lub utylitarną podłość" - pisał w "Manifeście futurystów" Filippo Tommaso Marinetti. Należy zadać sobie pytanie: co my wiemy o futurystach? To przecież ważny ruch, który w Polsce ukształtował formistów, a jego idee wpłynęły na sztukę filmową. Z okazji 75. rocznicy śmierci jedynego w swoim rodzaju Tytusa Czyżewskiego, sprawdź z nami swoją wiedzę na temat tych XX-wiecznych oryginałów!

"Chcemy sławić wojnę – jedyną higienę świata – militaryzm, patriotyzm, gest niszczycielski anarchistów, piękne idee, za które się umiera, oraz pogardę dla kobiet. Chcemy zburzyć muzea, biblioteki, akademie wszystkich rodzajów, chcemy zwalczać moralizm, feminizm i wszelką oportunistyczną lub utylitarną podłość" - pisał w "Manifeście futurystów" Filippo Tommaso Marinetti. Należy zadać sobie pytanie: co my wiemy o futurystach? To przecież ważny ruch, który w Polsce ukształtował formistów, a jego idee wpłynęły na sztukę filmową. Z okazji 75. rocznicy śmierci jedynego w swoim rodzaju Tytusa Czyżewskiego, sprawdź z nami swoją wiedzę na temat tych XX-wiecznych oryginałów!

Leon Chwistek - "Portret Tytusa Czyżewskiego" (1920)

"

zaloguj się by móc komentować

kpiotrzk @ewa-rembikowska 15 października 2022 13:05
15 października 2022 13:22

faktycznie, trochę pokręciłem pisząc z głowy:

“Witkacy uważał, że Chwistek nie może dostać w Krakowie katedry, bo napisał artykuł do futurystycznej jednodniówki „Nuż w bżuhu”. [...] Określał siebie jako nieheglowskiego marksistę – wspominał Marek Kac. [...] Długo nie mógł doczekać się własnej katedry ani na Uniwersytecie Jagiellońskim, na którym pracował, ani we Lwowie, gdzie twórcy lwowskiej szkoły filozoficznej, z Kazimierzem Twardowskim na czele, nie cenili jego prac, zwłaszcza tych poświęconych Bertrandowi Russellowi.” Genialni. Lwowska szkoła matematyczna -- Mariusz Urbanek

NB. Jan Kott byl zieciem Steinhausa.

zaloguj się by móc komentować

Frymac @gabriel-maciejewski
15 października 2022 13:57

W powieści Witkacego pod tytułem "Demoniczna kobieta" Chwistek występuje jako Baron Brumme, zaś te "zaginione" powieści Chwistka podobnież udało się opublikować drukiem. Pierwszą Kardynał Pontiflet w 1919 roku, natomiast Pałace Bogów w latach 1932-1933. Próbę "rekonstrukcji" owych Pałaców Bogów podjął się Ludwik Bohdan Grzeniewski. 

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @Frymac 15 października 2022 13:57
15 października 2022 14:02

No, ale co z tym han-han- dlarzem żywym towarem

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @gabriel-maciejewski
15 października 2022 14:02

KAROL ESTREICHER O LEONIE CHWISTKU *


Niezwykły człowiek ogłosił książkę niezwykłą o niezwykłym człowieku. Aby to głębiej zrozumieć, warto sięgnąć albo do wcześniej przed 1939 r. ogłoszonych pism Chwistka z różnych dziedzin, albo do edycji ogłoszonych już w Polsce Ludowej, w wysokiej mierze staraniem K. Estreichera.
Co najbardziej ujmuje w omawianej książce, to powiązanie głównej postaci z ludźmi jej współczesnymi i to omówienie całej osobowości Chwistka, niespójnej, pomieszanej, złożonej z wielu walorów i słabości.
Karol Estreicher nie zataił równocześnie żadnej przywary Chwistka natury intelektualnej, pisarskiej czy osobistej.
Takiej właśnie oczekujemy dzisiaj biografistyki.

Autorem książki o Chwistku jest najwierniejszy i najbardziej oddany wyznawca jego myśli, który materiały do swej książki zaczął zbierać już na parę lat przed wojną 1939 r. Przedstawiciel wielkiej dynastii profesorskiej w środowisku krakowskim. Pierwszym był Dominik Estreicher...

W krakowskim „Głosie Plastyków" czytaliśmy w 1938 r. wywód Chwistka nt. Twórczej siły formizmu. Nie tylko w sztuce. Formizm rysuje się tu również jako szerzej pojęta ideologia burzenia form starych i martwych, tworzenia rzeczy nowych. „Tragedia współczesnej Europy polega na przerażeniu, wywołanym nadmiernym rozwojem kultury materialnej". U nas — przeciwnie, w sytuacji kraju zacofanego zaznacza się przerost kultury duchowej.

Na koniec powróćmy do Chwistka i Estreichera. Ale powróćmy wraz z cytatem z Kazimierza Brandysa: „Nie mieliśmy najmniejszych złudzeń, że faszyzm w Polsce jest gotowy, że musi nastąpić rozstrzygające starcie. Czekaliśmy na nie ze świadomością klęski. Wiele świadczyło o tym, iż w ostatnich trzech latach kraj dojrzał do zgody na legalną zbrodnię...". Pesymizm to przesadny. Pesymizm to niesłuszny wobec równocześnie wzbierającej, tak ważnej dla przyszłości, dla Polski Ludowej, fali radykalizacji kraju i wraz z nim sporej części intelektualistów, wśród których znaleźli się Leon Chwistek i Karol Estreicher. Ale idzie o adres. Faszyzm to system rządów skrajnej prawicy w jej kierunkach totalitarnych. I jest to  paradoks, że napaść hitleryzmu na Polskę i świat niejako uwolniła naszych polskich faszystów w potocznej świadomości od tej nazwy, bo od czasów wojny i okupacji przylgnęła ona do najeźdźcy i ludobójcy.

___________

* Karol Estreicher. Leon Chwistek. Biografia artysty (1884—1944), Kraków 1971, PWN, ss. 403, ilustr. 146.

http://rcin.org.pl/Content/26236/PDF/WA303_35410_A52-KH-R-79-2_Lesnodorski.pdf

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @kpiotrzk 15 października 2022 12:52
15 października 2022 14:03

Naprawdę? A co z fragmentem - sam nie szczędził szczegółów na ten temat

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @ewa-rembikowska 15 października 2022 11:48
15 października 2022 14:05

Bym się ku temu raczej skłaniał

zaloguj się by móc komentować

kpiotrzk @gabriel-maciejewski 15 października 2022 14:03
15 października 2022 14:39

A co ma być - pewnie się chwalił się kto mu pozował, i czy przed czy po konsumpcji?

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @kpiotrzk 15 października 2022 14:39
15 października 2022 14:42

Obawiam się, że to nie jest dostateczne wyjaśnienie

zaloguj się by móc komentować

Frymac @gabriel-maciejewski 15 października 2022 14:02
15 października 2022 14:57

To musi pochodzić z innego źródła niźli powieści. Proceder handlu żywym towarem w II Rzeczypospolitej był realizowany na dużą skalę i był przede wszystkim obsługiwany przez handlarzy żydowskiego pochodzenia.

 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Frymac 15 października 2022 14:57
15 października 2022 15:15

No wiem, dlatego uważam, że metafora ma tutaj zastosowanie częściowe

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski 15 października 2022 14:01
15 października 2022 15:26

To nie wylkucza handlu kobietami. Włosi mieli wejścia w Am. Pd. 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Magazynier 15 października 2022 15:26
15 października 2022 15:29

Nie wyklucza, a wręcz tłumaczy i zasłania. Ta pogarda dla kobiet była nawet w podręczniku do polskiego i zawsze mnie zastanawiała, ale byłem młody i nie myślałem wtedy, że to się może przekładać na pieniądze

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski 15 października 2022 15:29
15 października 2022 15:41

Wlasnie.

Ja też nie zgadlbym że na takie pieniądze. Ciekwe czy to nadal jest w podręczniku? 

zaloguj się by móc komentować

kpiotrzk @kpiotrzk 15 października 2022 13:22
15 października 2022 15:56

A tę katedrę we Lwowie załatwił Chwistkowi... Banach - myślę że stał za tym Steinhaus - "odkrywca Banacha". 

zaloguj się by móc komentować

kpiotrzk @gabriel-maciejewski 15 października 2022 14:42
15 października 2022 16:02

Może robił jako, mniej lub bardziej świadomy, naganiacz.

zaloguj się by móc komentować

emirobro @gabriel-maciejewski
15 października 2022 16:07

W Krakowie na Woli Justowskiej jest ulica Leona Chwistka wybudowana jeszcze za czasow komuny.  Jest to slepa ulica prostopadla do Kasztanowej u podnoza Kopca Pilsudskiego niedaleko ulicy Estreicherow i muzeum Karola Estreichera.

Kiedy powstala ta ulica probowalem sie dowiedziec kim byl Leon Chwistek, ale moi znajomi nie wiedzieli, a nie bylo wtedy intrenetu i Wiki.  Moja wiedza skonczyla sie na malarzu bo natknalem sie na jakis jego obraz chyba we Wroclawiu.  Dzieki dzisiejszemu wpisowi wiem duzo wiecej.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @kpiotrzk 15 października 2022 15:56
15 października 2022 16:22

Inaczej siostrunia nie obdarzałaby Leona pieszczotami, a może przenosiłaby awantury na grunt rodziny. Wobec takich zagrożeń mógł pan Hugo poprosić Banacha, żeby "wyrobił posadę" panu Leonowi. Potem wystarczyło w prasie napisać - Leon Chwistek wybitny logik i załatwione

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @kpiotrzk 15 października 2022 16:02
15 października 2022 16:22

Ku temu bym się skłaniał

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @emirobro 15 października 2022 16:07
15 października 2022 16:22

Kolegował się z Estreicherem...

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @kpiotrzk 15 października 2022 15:56
15 października 2022 16:27

Na pewno, w autobiografii, w króciotkim przypisie do "Chwistek" jest wprost: ożenił się z siostrą...i dostał katedrę logiki we Lwowie. Dla osoby opracowującej przypisy było to powiązane. 

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @gabriel-maciejewski
15 października 2022 17:17

Ciekawe czy  K. Estreicher w swojej książce ujawnia "tajemnice" swojego kolegi Leona?

A poza tym z tego przeglądu internetu wyszła mi krótka historia sztuki XX w.

Dadaizm
Socjalizm
Ekspresjonizm lata 1910-1925
Marksizm
Formizm - kierunek, którego twórcą jest polski malarz i filozof, Leon Chwistek. Rozwijał się w latach 1917-1922.
Futuryzm 1909 r.
Leninizm
Kubizm 
Komunizm
Surrealizm (nadrealizm)

czyli niezła "sztuka(i)".

A może coś pomyliłem?

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @Andrzej-z-Gdanska 15 października 2022 17:17
15 października 2022 18:45

Za "krótką historię sztuki XX wieku" PT Koledze zimna wódka się należy!

"Nowa ekspresja", Neue wilde, polska Gruppa /etaty w Akademii Sztuk Pięknych/ etc. - malarstwo lat 80 i 90-te XX wieku. 

zaloguj się by móc komentować


Kuldahrus @gabriel-maciejewski
15 października 2022 19:42

Dla mnie chyba jednak najlepsza jest ta informacja o tym że zajął się nim sam Stalin i przysyłał mu lekarzy, ciężkie do uwierzenia to jest. W całym ZSRR i ziemiach gdzie wkroczyła armia czerwona krwawy terror, brud i nędza, nikt nie zna dnia ani godziny czy go nie wywloką z domu bo coś powiedział gdzieś nie tak, albo po prostu dlatego żeby się liczba zgadzała w transporcie do łagru, a tu jakiś matematyk-filozof-malarz komunista z polski 'zaopiekowany' przez samego Stalina.

 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Kuldahrus 15 października 2022 19:42
15 października 2022 20:04

Z drugiej dziwne, że jego prochy spoczywają w masowej mogile ofiar represji stalinowskich na Cmentarzu Dońskim w Moskwie; symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Taki był zaopiekowany a leży w bezimiennym grobie???

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @KOSSOBOR 15 października 2022 18:45
15 października 2022 20:07

Przepraszam, trochę mi się wypsło. ;)

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Kuldahrus 15 października 2022 19:42
15 października 2022 20:20

Ten co to powiedział Steinhausowi był bliskim współpracownikiem Borejszy, więc była to z pewnością prawda

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @ewa-rembikowska 15 października 2022 20:04
15 października 2022 20:20

Umarł i przestał być potrzebny

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @gabriel-maciejewski
15 października 2022 21:31

Książkę "Leon Chwistek : biografia artysty (1884-1944)" / Karol Estreicher można wypożyczyć w bibliotece w Gdańsku. :)

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @ewa-rembikowska 15 października 2022 20:04
15 października 2022 21:56

Grób bezimienny, ale z tytułem (ten doński).

 

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @Andrzej-z-Gdanska 15 października 2022 20:07
16 października 2022 00:46

Ależ to urocze wypsnięcie :) Zatem pozwoliłam sobie nieco pokontynuować. 

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @gabriel-maciejewski 15 października 2022 20:20
16 października 2022 14:23

W takim razie Chwistek nie mógł być po prostu jednym z wielu malarzem-filozofem. Może dlatego Steinhaus tak mało o nim wspominał i w ogóle ciężko znaleźć o nim jakieś szczegółowe informacje.

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować