-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Czy ktoś będzie jeszcze szydził z Węgrów?

Eli Barbur, zapomniany już dziennikarz i bloger z Izraela, napisał kiedyś tekst ubarwiony anegdotą o Węgrach. Ja jej nie powtórzę dokładnie, ale chodziło o to, że państwem kieruje admirał, a ono nie ma dostępu do morza. No i to jest powód do ogólnej beki. Poza tym Pan Eli uważał, że Horty to kryptofaszystowska małpa, której nie należy się żaden szacunek. Nie wiem czy tak uważa do tej pory, ale wiem, że następca Horty’ego Victor Orban, właśnie uzyskał dostęp do morza, choć admirałem nie jest i nigdy nim nie zostanie. Fakt ten jednak nie wywołuje w nikim zdziwienia, a przynajmniej ja go nie zauważyłem. Wywołuje za to irytację, że oto kraj tak mały i nic nie znaczący, kraj który w zasadzie nadaje się do tego tylko, by przeprowadzać w nim socjologiczne eksperymenty, kupił sobie port. Nie wiem czy wszyscy już o tym słyszeli, ale Węgrzy za 31 milionów euro, kupili nabrzeże w Trieście i zbudują tam port dla statków towarowych. To jest ciekawa koncepcja, jeśli wziąć pod uwagę zachowanie takiego Tuska, który mając do dyspozycji wielokilometrowe wybrzeże, zlikwidował całkowicie przemysł stoczniowy. Orban zaś, nie bacząc na szyderców będzie rozwijał transport morski. Być może dorobi się także floty wojennej, bo w zasadzie dlaczego nie? Jeśli Włosi się zgodzą i pozwolą stacjonować eskadrze na Adriatyku, nie powinno być z tym problemu. Mniszysko, który podesłał mi wczoraj link do tego newsa zadał także ważne pytanie – co na to Niemcy? Ja myślę, że Niemcy mają w tym jakiś interes i węgierski port na Adriatyku nie będzie im wcale przeszkadzał. Może też okazać się, że mają niewiele do powiedzenia i przesilenie w UE nie jest tylko ustawką, ale coś zmieni się naprawdę. To znaczy Italia i Hungaria podpiszą szereg porozumieć, które zmniejszą niemieckie wpływy na Bałkanach. Za wcześnie, żeby o tym orzekać, czekajmy jak rozwinie się sytuacja. Ciekawa jest polityka Węgier wobec Chorwacji. Okazuje się, że obydwa kraje podpisały porozumienie na mocy, którego samoloty węgierskie będą patrolowały chorwacką przestrzeń powietrzną. Chorwacja bowiem, od lat nie może zakupić myśliwców dla swojej armii, spowodowane to jest albo brakiem pieniędzy, albo sprzeciwem mocarstw. To jest ciekawe, bo mniszysko wprost nazwał to próbą odbudowy korony św. Stefana. Nie wiadomo, czy tak to nazywa sam Orban, ale moim zdaniem nazwy nie mają znaczenia, liczą się fakty. Te zaś są takie jak widać – współpraca z Włochami i zwiększenie eksportu poprzez port, a także współpraca militarna z Chorwacją. I nikt się nie śmieje, co moim zdaniem jest ważnym wyróżnikiem.

Nie wiem czy wiecie, ale wśród szyderstw jakie daje się usłyszeć na temat polityki wewnętrznej Orbana, jest i takie, że o wszystkim, nawet o obsadzie personalnej przedszkoli decyduje partia. Ja nie wiem czy tak jest naprawdę, ale jeśli Orban ma taki plan jaki podejrzewam, to nie ma w tym nic dziwnego. Polityka bowiem jest do wieków taka sama, to znaczy wymaga dyscypliny wewnątrz organizacji. Polityka Orbana nie jest polityką Kadara, o czym warto pamiętać. To nie jest polityka zachowawcza, polityka wykoszenia trzciny nad Balatonem i wpuszczenia tam turystów z zachodniej Europy. Orban ma szersze plany i te szersze plany mogą ulec erozji albo zostać zablokowane wskutek źle prowadzonej polityki wewnętrznej. Myślę, że ogłoszenie wprost, że trzeba odbudować Wielkie Węgry wywołałoby panikę, przede wszystkim na Słowacji. Cóż to bowiem jest za twór te Wielkie Węgry? Wszyscy to mniej więcej rozumieją i każdy zadaje sobie pytanie – a co jeśli Węgrzy złożą jakąś propozycję Słowakom? I pytanie to nie dotyczy Słowaków wcale, ale Czechów. Jeśli powstaną Wielkie Węgry, a to może się stać niespodziewanie i nagle, co będzie z Czechami. Przecież nie przyłączą się do Niemiec, a taką propozycję natychmiast dostaną, bo Wielkie Węgry to organizm z istoty antyniemiecki. Ja nie potrafię odpowiedzieć na takie pytanie, ale wiem jedno – jeśli Orban zacznie wyznaczać standardy polityczne w Europie Środkowej i na Bałkanach, to nasza czeladka krajowa znajdzie się w przedszkolu. Wliczam w to także polityków PiS nie rozumiejących nic ponadto, że Polak, Węgier dwa bratanki. Wszyscy w Polsce mogą się zdziwić, a ja powtórzę to co tu już pisałem – Węgrzy są ludźmi serio, a węgierscy politycy i działacze, mają w większości mentalność gangsterów. I to może nieco zaskoczyć naszych entuzjastów kontaktów z Węgrami. Żeby z nimi współpracować należy zmienić nieco postawę i przede wszystkim zrozumieć historię naszego regionu. Tego zaś nie da się przeprowadzić poprzez socjalistyczną wykładnię, która w polskiej polityce dominuje. Nie zajmujmy się tym dziś jednak. Zastanówmy się, kto miałby tę polsko-węgierską współpracę firmować. Sakiewicz? Żarty. No to kto? Ja nie wiem, ale ktoś taki musi się zjawić, bo porozumienie jest konieczne. Nie można bowiem, patrząc na poczynania Orbana, nie dostosować do nich swojej polityki. To zaś może od Polski wymagać wypracowania mechanizmu weryfikacji poleceń płynących z Waszyngtonu i Tel Awiwu. Czy ktokolwiek jest gotowy na takie ryzyko? Nie sądzę.

Ja tu nie aspiruję do wydawania ostatecznych geopolitycznych ocen, nie jestem w końcu Jackiem Bartosiakiem. Być może plan Orbana wpisany jest w politykę USA, nie wiem. Intuicja podpowiada mi jednak, że nie jest i Orban musiałby położyć na stole coś naprawdę ciężkiego, żeby taki efekt uzyskać. Na razie jak oka w głowie strzeże dyscypliny w organizacji i w całym państwie, a to oznacza, że ma jakieś obawy. Czy są to obawy o życie, tego stwierdzić z mojego tutaj miejsca niepodobna. Musimy jednak zawsze pamiętać, że Victor Orban tworzy politykę poważną, a czyni to dla najmniej kokieteryjnego narodu na świecie. Odwrotnie niż politycy polscy, którzy przede wszystkim chcą się podobać, a dopiero potem myślą o narodzie, któremu przewodzą. Myślenie to jednak nie ma nic wspólnego z myśleniem Orbana. To jest myślenie życzeniowe i pełne pretensji. Celem bowiem głównym polskiej polityki jest uszczęśliwienie narodu wyobrażonego, a nie rzeczywistego.

Jeślibyśmy próbowali porównać Węgrów z Polakami, to ja zaryzykowałbym takie zestawienie – pumeks i plastelina. Polakom można wcisnąć dowolny kit i oni go kupią, jeśli zostanie odpowiednio umotywowany, a do tego jeszcze jakoś połączone z dogmatami o powszechnym szczęściu. Z Węgrami jest inaczej, pumeksu nie ma się zmiękczyć, można sobie nim co najwyżej poszorować dłoń. Węgrzy, nawet jeśli o tym nie mówią, pamiętają dobrze historię zakończenia I wojny światowej i traktat w Trianon. To była tragedia narodowa. Myśmy w tym czasie odzyskiwali niepodległość, która doprowadziła nas po dwudziestu latach do nieznanej w dziejach hekatomby, ale nie potrafimy wyciągnąć z tego żadnego wniosku. Jedyne na co nas stać to chorobliwy entuzjazm. Węgrzy się nie ekscytują, oni milczą, pamiętają, kupują porty i latają nad chorwackim niebem. Poczekajmy co jeszcze wymyślą.

 

Zapraszam na portal www.prawygornyrog.pl

 

 tagi: polska  europa środkowa  węgry  włochy  chorwacja 

gabriel-maciejewski
8 lipca 2019 10:22
128     6190    14 zaloguj sie by polubić
komentarze:
valser @gabriel-maciejewski
8 lipca 2019 10:43

Zmienia sie. Chinczycy podpisali w Wlochami umowe na budowe portu w Triescie przed Wegrami. To sie odbedzie kosztem Hamburga i Rotterdamu. Skroci sie droga, czyli czas transportu oraz koszty. Niemcy sa wkurzeni.

https://www.railfreight.com/beltandroad/2019/03/25/italy-signs-deal-with-china-for-port-investment/?gdpr=accept

 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @valser 8 lipca 2019 10:43
8 lipca 2019 10:45

Viva Italia. To idzie na serio jednak

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @valser 8 lipca 2019 10:43
8 lipca 2019 10:46

Tu w ogóle trzeba chyba patrzeć przez chiński pryzmat. A może bardziej przez kwestię Rosji w kontekście Chin. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski
8 lipca 2019 10:46

Wiesz, Węgrzy w 1997 wyrzucili Kossutha z banknotów, zastępując go Szechenyim. To tak jakby w Polsce Piłsudskiego zastąpić Dmowskim. Oferte dla Czechów, Niemców czy Rumunow też tam wyrazili. Żeby coś więcej się dowiedzieć musiałbym się przyjrzeć węgierskim monetom

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @gabriel-maciejewski
8 lipca 2019 10:46

Nareszcie coś pozytywnego. Przecież nie moze być tak bez końca na nie w polityce. Trzymajmy kciuki, nawet jak ktoś zacznie przeszkadzać, a moze i zbrojnie. I co z tego.

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski 8 lipca 2019 10:45
8 lipca 2019 10:48

Z Triestu do Katowic idzie autostrada. Circa 850 km. Rozladuje sie troche natezenie ruchu na polnocy.

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @valser 8 lipca 2019 10:48
8 lipca 2019 10:52

To wreszcie już jest, nareszcie pojade do Polski przez Czechy, a nie przez Niemcy ☺

zaloguj się by móc komentować
Marcin-K @gabriel-maciejewski
8 lipca 2019 11:01

Orban dobrze zrobił, że najpierw spacyfikował ichniejszą "opozycję". Ciekawe co by się u nas działo, gdyby polskie efy trzydzieste piąte zaczęły patrolować terytorium Ukrainy, a Morawiecki kupiłby port powiedzmy na Morzu Śródziemnym. Ze strony opozycji totalnej słyszelibyśmy o zaściankowej megalomanii Polaków-faszystów, a z drugiej, tej bardziej prawicowej od samego Pinocheta, że najprawdopodobniej Żydzi szykują sobie port do przerzucania tu przyszłych Judeo-Polaków. Inna sprawa, że ta nasza opozycja sama się wykańcza dość skutecznie. Ale fakt, że trudno mi sobie wyobrazić tak odważne i szerokie zamachy w wykonaniu polityków PiS, przynajmniej w tej chwili. Choć myślę, że jednak jesteśmy trochę w innym położeniu niż Węgry. Ciekaw jestem, czy oni mają aż taki procent udziału w mediach niemieckiego i innego obcego (tvn wszak amerykański) kapitału jak my. 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @gabriel-maciejewski
8 lipca 2019 11:02

Znamienne, że informację tę podał PAP i została ona kompletnie zignorowana przez wszystkie znaczące portale od lewa do prawa.

A ponadto

1/Węgry podpisały porozumienie z LOT  na obsługę  bezpośrednich  lotów  między Budapesztem a Seulem.

2/ mają zamiar przeprowadzić  modernizację całej publicznej sieci drogowej i kolejowej Węgier do 2024 roku. Wydadzą 9,9 mld euro na budowę dróg i 1 500 mld euro na rozbudowę kolei do 2022 roku. Jeśli chodzi o rozwój infrastruktury północ-południe, Węgry ukończą swój własny 229-kilometrowy odcinek planowanej międzynarodowej sieci autostrad Via Carpathia , która rozciąga się od Litwy do Grecji do 2022 roku.

3/ maja zamiar zwiększyć ilość przejść granicznych. W przyszłym roku zostanie zakończona budowa nowego mostu Dunaju między Komáromem a Komarnem i autostrady między Budapesztem a Bratysławą . Budowa nowego mostu przez Ipoly między Drágelypalánk na Węgrzech a Ipelske Predmostie (Ipolyhídvég) na Słowacji rozpocznie się jeszcze w tym roku.

 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Marcin-K 8 lipca 2019 11:01
8 lipca 2019 11:03

Myślę, że oni w ogóle nie przejmują się tym co mówią media

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @ewa-rembikowska 8 lipca 2019 11:02
8 lipca 2019 11:04

Nie było rozkazu, media obsługiwane są przez zdeprawowanych durniów typu Kittel

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski 8 lipca 2019 10:58
8 lipca 2019 11:04

Ja mam wrazenie, ze jak ludzie mowia o "Jedwabnym Szlaku" to widza wstazke, a nie siec polaczen.

Tutaj kluczem jest Suez. Nikt nie bedzie sie pchal dalej przez Gibraltar, oplacal sie Brytyjczykom po raz kolejny i plynal jeszcze pare dni do Hamburga. Mnie to rowniez interesuje bo koszty transportu troche spadna i skroci sie czas oczekiwania na przesylke z Guangzhou.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @valser 8 lipca 2019 11:04
8 lipca 2019 11:09

Absolutnie. I transport lądem przez Syberię nieopłacalny. 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @gabriel-maciejewski
8 lipca 2019 11:09

Aha, i duży lotniczy port cargo w Polsce. 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @valser 8 lipca 2019 11:04
8 lipca 2019 11:10

Taki trójkąt - Odessa, Suez, Triest. Obszar w tym trójkącie będzie kluczowy dla kolejnych dwóch dekad, jak przed I wojną

zaloguj się by móc komentować


Paris @gabriel-maciejewski 8 lipca 2019 10:45
8 lipca 2019 11:17

Swietny wpis...

... i bardzo ciekawy... a "nasza, krajowa czeladka"  polityczna i narracyjno-sakiewiczowo-kurwizyjna z geriatria kiejkutowo-brukselska do pieca  !!!

Ten weekend'owy  cyrk w kurwizorze w ramach tej calej, detej sesji PiS'u z wystepami "naszej, politycznej czeladki" to gorzej niz poziom gimbazy... no po prostu  DNO  !!!

zaloguj się by móc komentować

Paris @gabriel-maciejewski 8 lipca 2019 11:03
8 lipca 2019 11:27

Dokladnie tak...

... tak samo jak Pan, ja i wielu innych Polakow w Polsce i na swiecie ma w d***e  to co gada "sakiewicz" i kurwizor, i jeszcze inny "karnowski" !!!

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @gabriel-maciejewski 8 lipca 2019 11:10
8 lipca 2019 11:27

Może dogadali się jednak z Berlinem? Tam stoi olbrzymi nieużywany port cargo...

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @valser 8 lipca 2019 10:48
8 lipca 2019 11:32

Okręg Metropolitalny SILESIA . Pisałam o tym już. 

:)

 

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski 8 lipca 2019 11:10
8 lipca 2019 11:39

Trzeba sie po cichu zbroic. Inaczej bedzie powtorka z rozrywki.

W bylem w Bratyslawie. Od Katowic do Bratyslawy, przez Czechy leci non stop autostrada, dwa lata temu bylem z kolei autem w Sibiu, w Rumunii. Cala infrastruktura drogowa via Carpatia jest od dawna gotowa.

Zobaczymy jak daleko pojdzie rozbudowa portu w Triescie, ale jak widze chinski rozmach to oni nie zrobia przystani dla jachtow i statkow wycieczkowych. Na dziesiec najwiekszych portow kontenerowych na swiecie, osiem jest w Chinach.

No i jeszcze czas. Zbudowanie portu od zera zajmie Chinczykom max. dwa lata. Oni buduja w takim tempie, ze nikt nie jest w stanie wiecej i szybciej od nich pracowac. No i maja do tego swoje juz technologie, na takim poziomie, ze caly swiat sie moze od nich tylko uczyc.

Na stole jest chinska kuchnia - ryz z kurczakiem, niemiecki Bratwurst, amerykanski burger z frytami. Powinno byc i miejsce na gulasz i polskie pierogi.

Jesli chodzi o polska polityke, to niestety poziom stale opada. Jak sie ma taka opozycje jak POjebusy czy Biedron, to przeciez nie jest zadna sztuka z takimi popierdulkami wygdac wybory. Oni nawet w cymbergaja przerzna. To powoduje, ze nie atakuje sie kolejnej wyzej postawionej poprzeczki i z czasem sie kapcanieje do tego stopnia, ze traci sie zdolnosc do tego, zeby najprostsze rzeczy ogarnac.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Paris 8 lipca 2019 11:17
8 lipca 2019 11:39

Tylko seriale oglądam, rzadko wiadomości

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @valser 8 lipca 2019 11:39
8 lipca 2019 11:41

Właśnie się obawiam, ze Kaczyński im pozwoli przetrwać, bo nie wyobrazi sobie życia bez nich

zaloguj się by móc komentować

S80 @gabriel-maciejewski
8 lipca 2019 11:44

To taki odpowiednik przekopu Mierzei Wiślanej. 

 

Czerską zaleciało, czerskim podszczuwaniem.

zaloguj się by móc komentować


valser @gabriel-maciejewski 8 lipca 2019 11:41
8 lipca 2019 11:52

Kaczynski ma siedem dych, jest po ciezkich przejsciach, z amputacjami w zyciorysie. Pozycyjnie wycofany od smierci brata, nie ma juz energii i glowy do tego, zeby jakies wielkie wyzwania podejmowac. Cala reszta wokol niego to jakies przybledy, ktore przylazly z PO, albo magicy i wiejskie glupki, ktorych jedyna ambicja jest posada i wakacje w Dubaju.

Poza tym, on juz raz dobrowolnie abdykowal, kiedy myslal, ze wygra przedterminowe wybory. On ma dusze prawnika, czyli kunktatora i rozgrywacza. A tu potrzeba goscia, ktory wybije ta bande bez skrupulow i bez litosci, w kulturalny sposob oczywiscie, bez przemocy. Pozwoli im sie rzucic w przepasc, ewentualnie butem szturchnie.

Najgorsze jest to, ze na horyzoncie nie widac zadnego konkretnego goscia. Same Glinskie, Gowiny, Ziobry i Tarczynskie.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @gabriel-maciejewski
8 lipca 2019 11:53

Módlmy się o to, żeby polski rząd zaczął bić opatrzone wizerunkiem króla Zygmunta III złote, prawdziwe, nie tylko złote z nazwy.

zaloguj się by móc komentować

Paris @valser 8 lipca 2019 11:39
8 lipca 2019 11:54

Trudno wymagac...

... aby poziom polityczny byl wysoki - jak te wszystkie  KREATURY  bez wiedzy i kompetencji... i  BEZ  ODPOWIEDZIALNOSCI  sa z dziedziczenia albo "po znajomosci"... do tego stale i regularne miesieczne przelewy na osobiste konta srednio cirka 10.000-15.000 zl - to  ZYC NIE UMIERAC  !!!... a nie walczyc i ryzykowac wlasnym groszem dla narodu  !!!

 

zaloguj się by móc komentować

szarakomorka @Grzeralts 8 lipca 2019 10:46
8 lipca 2019 11:56

Chińczycy mają już port w Grecji.

zaloguj się by móc komentować

Krzysiek @Marcin-K 8 lipca 2019 11:01
8 lipca 2019 11:57

Nasze efy 35 patrolują pribałtykę.

zaloguj się by móc komentować

Paris @gabriel-maciejewski 8 lipca 2019 11:39
8 lipca 2019 11:59

Ja tylko spogladam w kurwizor...

... jak jestem u mamy w pokoju... i zaraz szybko wychodze.  W sobote wieczorem popatrzylam sobie na te "czeladke" -  Cholecka,  Klarenbach... Wisniewska i inni debilni goscie...  normalnie szok o czym ta cholota niewydarzona bredzila  !!! 

zaloguj się by móc komentować

valser @Paris 8 lipca 2019 11:54
8 lipca 2019 12:02

jesli to by bylo jeszcze we frankach to ja rozumiem, ale w zlotowkach to jest wyplata baby na kasie w Szwajcarii. Kupa smiechu.

Jak widac, ludziom do szczescia niewiele potrzeba.

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @valser 8 lipca 2019 11:52
8 lipca 2019 12:06

Taka prawda...

... pan Kaczynski to juz od dawna tylko dekoracja... a w PiS'ie same POpaprance i sakiewiczowe, gapol'owe przydupasy  !!!   Czas najwyzszy aby narod to zrozumial,  ze z PiS  to tylko  nazwa zostala  !!! 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @szarakomorka 8 lipca 2019 11:56
8 lipca 2019 12:06

Pewnie jeszcze ze dwa będą w okolicy mieli.

zaloguj się by móc komentować

Krzysiek @Grzeralts 8 lipca 2019 11:27
8 lipca 2019 12:13

Ja to wiążę raczej z wyborami. To jest gigantyczna inwestycja - nikt nie będzie zaczynał czegoś takiego 4 miesiące przed wyborami. Myślę, że po wygranych wyborach jesiennych sprawa centralnego portu komunikacyjnego nabierze rozpędu, a i przekop Mierzei wreszcie się zacznie.

zaloguj się by móc komentować

valser @Grzeralts 8 lipca 2019 12:06
8 lipca 2019 12:14

Od trzech lat maja terminal kontenerowy w Turcji. Chinczycy wlasciwie obstawiaja wszystkie pola. Tylko totalna rozpierducha, czyli wojna moze ich zatrzymac i poobcinac juz uchwycone przyczolki. W regularnej, standardowej rywalizacji ekonomicznej to sie nie uda.

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @valser 8 lipca 2019 12:02
8 lipca 2019 12:16

To jest zaprzedana i zdradziecka...

... "czeladka polityczna"  da sie pokroic i posolic za te kase... bo wie doskonale, ze jak wyleci z panstwowego etatu to leca takze wszyscy ulokowani tam znajomi kroliczka... i  FINI  !!!

Tak czy owak to wszystko dziadostwo bedzie sie zwijac... nie bylo lustracji - to bedzie teraz... a ludzie glupi nie sa, coraz bardziej otwieraja sie oczy, podrozuja, widza i slysza.

zaloguj się by móc komentować

matthias @Marcin-K 8 lipca 2019 11:01
8 lipca 2019 12:37

Polska może i powinna spojrzeć na Litwę, nie musi sięgać M. Śródziemnego.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @valser 8 lipca 2019 12:14
8 lipca 2019 12:38

Jankesi chcą wkręcić w wojnę Chińczyków via Iran (ważny dostawca ropy).

Jedynie  muszą zapewnić sobie neutralność Putina.

I całkiem sporą cenę skłonni są za nią zapłacić.

Nie wiem czy w puli przetargowej znajdzie się, obok Ukrainy, takze  Polska, ale nie wykluczałbym.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @gabriel-maciejewski
8 lipca 2019 12:43

Miklos Horthy de Nagybanya został admirałem floty austro-węgierskiej w 1918 r., a regentem Królestwa Węgier został w 1920 roku. Eli Barbur wykazuje  niejakie  luki w historii.

zaloguj się by móc komentować

toscano7 @gabriel-maciejewski
8 lipca 2019 12:50

Przeciekawy jak zawsze, zmuszający do myślenia, zaskakujący, interesujący, inspirujący artykuł. Miły początek tygodnia. Dziękuję! Tylko Pan, Panie Coryllus potrafi z tekstu i wydarzeń politycznych wychwycić niedostrzegalne dla nas dysonanse a następnie w eleganckich frazach przekazać nam czytelnikom. Serdecznie dziękuję.

Garść refleksji dotyczących pewnych fragmentów wielowątkowej polityki włoskiej. Vivat Italia! Vivat i Matteo Salvini! Mocny człowiek współczesnej polityki Bel Paese. Czyli po dekadach stagnacyjnych rządów ichniejszych włoskich platformersów i innej centro lewicy, pojawiając się nowe twarze. Zaczyna być ciekawie. Zawsze po cichutku sympatyzowałem z Lega Nord, aczkolwiek jedynym regionem północnych Włoch który średnio lubię, jest Lombardia czyli matecznik Ligi Północnej. A wydawało się że po charyzmatycznym, charkoczącym po tysiącach wypalonych mocnych cygar i podłych fajek MS, Umberto Bossi, nastąpi koniec tej partii. Lecz Matteo Salvini wydaje się że godnie przejął pałeczkę po charyzmatycznym Senatùr. Co ciekawe współczesna Lega już bez Nord, odwołuje się do średniowiecznego związku miast włoskich, broniących wolności włoskich gmin (comune), który to związek zyskał poparcie papieskie przeciwko Fryderykowi Czerwonobrodemu czyli Barbarossie. Marzeniem założyciela współczesnej Ligi - Umberto Bossi był (jest?) podział Italii na Północ, Środek, Południe.

Zaś sam Matteo Salvini, po licznych przygodach sentymentalnych jest oficjalnym narzeczonym Franceschi Verdini, rzeczona Franciszka jest ukochaną córeczką Denisa Verdini. Denis Verdini to wpływowy polityk, współwłaściciel paru periodyków prasowych i bliski przyjaciel Silvio Berlusconiego, bankier i przyjaciel bankierów. Bankier - Credito Cooperativo Fiorentino, bank upadł a sam Denis był przesłuchiwany w związku z podejrzeniami o przynależność do organizacji para masońsko - wywiadowczej P 4 – kolejne mutacje od słynnej Propaganda Due (P2). O przynależność do P2 oskarżano samego pięknego Silvio Berlusconiego. Co ciekawe od czasu wejścia na salony polityczne, Lega Nord zawsze miała kogoś na wysokich stanowiskach w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych a może i wywiadzie cywilnym...

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @toscano7 8 lipca 2019 12:50
8 lipca 2019 12:52

Sylwek był piękny? Ciekawa hipoteza, mnie się zawsze wydawał zdalnie sterowanym przygłupem, bez charyzmy

zaloguj się by móc komentować

toscano7 @gabriel-maciejewski
8 lipca 2019 12:59

Wiele kobiet za pięknego go uważało. Ale wiadomo "de gustibus"... No i elegancko ubrany. Miał styl.

O a tutaj piękny (podług słów wielu Włoszek) Silvio jeszcze zanim został miliarderem.

Znalezione obrazy dla zapytania giovane silvio berlusconi

zaloguj się by móc komentować


Grzeralts @valser 8 lipca 2019 12:14
8 lipca 2019 13:02

Zwłaszcza, od kiedy pokazali pozostałym graczom, że reguły już rozgryźli. 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @ewa-rembikowska 8 lipca 2019 11:02
8 lipca 2019 13:11

No nie wiem. Ja bym się na miejscu Węgrów cieszył, gdyby rzeczywiście nikt nie widział tego co faktycznie robią. To że głupie media głośno o tym nie mówią, moim zdaniem o niczym jednak nie świadczy.

Jakież to odmienne od naszego podwórka (dosłownie podwórka) gdzie jest w modzie głośno chwalić się wielkimi planami, i cieszyć się z realnego zasiadania w radzie "bezpieczeństwa", obecności wojsk amerykańskich, truj-moża, albo głośno pohukiwać/skarżyć na niemiecko/rosyjskie spiski. Żeby chociaż ten cały lament, i puste komunikaty o potędze poklepywania służyły zasłonie dymnej dla realnych sukcesów, budujących rzeczywisty wzrost siły politycznej, militarnej i gospodarczej.

Jest niby gazoport i będzie przekop mierzeji, no ale dopóki nie zaczniemy na tym realnie zarabiać (ktoś musi chcieć to kupić poza polskim obywatelem który płaci w podatkach), to via carpatia na naszym odcinku wygląda jak kolejna piramida finansowa... Chyba że chodzi o szybką ewakuację ludności tubylczej na południe... nie tylko za pracą.

Jak to mówią Rosjanie pożywiom uwidim... No i tisze budiesz dalsze jediesz

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @ewa-rembikowska 8 lipca 2019 11:02
8 lipca 2019 13:16

Była ta informacja na portalach ale bardzo szybko zniknęła. Po przeczytaniu pomyślałam o poprzednich wpisach Coryllusa dot. polityki Orbana. Konsekwentnie realizuje pewien plan. Mnie zastanawia, kto jest protektorem? Bo, niestety, ktoś musi taki być. 

zaloguj się by móc komentować

syringa @Pioter 8 lipca 2019 10:46
8 lipca 2019 13:17

Gratuluje i podziwiam

Odczytywanie trendow politycznych z grafik na banknotach .

zaloguj się by móc komentować

kotlet @toscano7 8 lipca 2019 12:50
8 lipca 2019 13:24

Salvini i Umberto Bossi to "byli" KOMUNIŚCI, którzy nie chcąc dopuścić do głosu prawdziwej narodowej prawicy "przebranżowili" się w populistów.
https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Matteo_Salvini&diff=692198850&oldid=692198820
Padanian Communists (PRC) - Leader: Matteo Salvini

Umberto Bossi cyt://Początkowo sympatyzował z Włoską Partią Komunistyczną, jednak w latach 80. przeszedł na pozycje prawicowe.//

Umberto Bossi powiedział:
\"We must hunt down these rascals [neo-fascists], and if they take votes from us, then let\'s comb the area house by house, because we kicked the fascists out of here once before after the war.\"[5]

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Matka-Scypiona 8 lipca 2019 13:16
8 lipca 2019 13:30

Ten sam, co i u nas, zapewne. Tylko nasi miejscowi funkcyjni głupsi. 

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @gabriel-maciejewski
8 lipca 2019 14:35

dobra wiadomość... bardzo dobra... Orban w konstytucji Węgier umieścił zwrot "Korona św. Stefana" to każdy węgier rozumie prawidłowo... czyli odbudowę królestwa Węgier w granicach... wiadomo jakich... co do Triestu, kiedyś należał do Austro-Węgier więc jakieś sentymenty powrócą z chińską flotą w tle tzn/ flotą wegierską wybudowaną w chińskich stoczniach , bardzo prawdopodobne, że i Włochy zmodernizuja swoja flotę w chińskich stoczniach... pozostaje kwestia czy ten układ powstaje za zgodą Rosji...

na sam koniec, Michalkiewicz twierdzi, że Orban dogadał się z bezpieczniakami bo ci zorientowali się, że szkopy pospołu z francami chcą ich totalnie wyślizgać z biznesu... od pewnego czasu zastanawiam się czy taki myk nie miał miejsca w Polsce... część bezpieczniaków dogadała się z Kaczyńskim i USA bo chcą być dalej u siebie... nie wszystkim to się podoba stąd nowe powróciło w postaci cimoszewicza i reszty do jaczejki jewropejskiej

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @gabriel-maciejewski
8 lipca 2019 14:50

.... "Polakom można wcisnąć dowolny kit i oni go kupią, jeśli zostanie odpowiednio umotywowany, a do tego jeszcze jakoś połączone z dogmatami o powszechnym szczęściu."

W kontekście powyższego cytatu i notki tylko dodam, iż kupiliśmy /mapy kupiliśmy de facto/ kawał dna pod Atlantykiem. Jak imperium - to imperium :) Ciekawe, kto sprzedaje te "Niderlandy"? A my som fajne i kupujem! A byle gnoje zabraniają w Polszcze wycinać nasady zarażone kornikiem, budować autostradę obejmującą zatłuczony tirami Augustów, czy przekopywać Mierzeję Wiślaną. Ale dno pod Atlantykiem to se kupujta... 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @KOSSOBOR 8 lipca 2019 14:50
8 lipca 2019 15:12

A widział kto ziemię obiecaną na dnie Atlantyku? Se kupujta.

zaloguj się by móc komentować

Zbigniew @gabriel-maciejewski
8 lipca 2019 15:16

"Węgry za 31 mln euro kupiły w porcie w Trieście teren o powierzchni 32 ha z 300-metrowym dostępem do morza w ramach 60-letniej koncesji." 

Jakoś dziwnie się składa, że w Polsce idą prace na rzecz odbudowy Odrzańskiej Drogi Wodnej, w Czechach idą prace na rzecz budowy Kanału Odra - Dunaj.

Przypadki?

W Krakowie istnieje sobie port rzeczny  Kujawy  typu basenowego, posiadający pionowe nabrzeże około 500 m ... obecnie zablokowany.

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @Grzeralts 8 lipca 2019 15:12
8 lipca 2019 15:38

Zwłaszcza bacząc na stan naszej floty, w tym floty wojennej do obrony naszego dna Atlantyku /vide: afera "Gawron"/. No jaja... 

zaloguj się by móc komentowaćsyringa @KOSSOBOR 8 lipca 2019 14:50
8 lipca 2019 15:57

NIe wiem czy myslimy o tym samym ale kupiono to (a raczej zamieniono sie ) na kawalek "ziemi " na Atlantyku w koncu lat 80 /90.

I  tam 10lat pozniej wykryto bogactwa naturalne (rope?) - musialabym odszukac moje bardzo stare notatki .

ALe z tego co wiem (choc wiem malo na ten temat) nie wyzyskuje sie tego.....

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @syringa 8 lipca 2019 15:57
8 lipca 2019 16:16

to nie chodzi o ropę, ale o złoza metaki kolorowych w postaci zbrylonych form o znacznej koncentracji metali , głownie w zwiazkach siarczków; są to tzw. konkrecje.

http://www.sprawynauki.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1768&catid=289&Itemid=30

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @Zbigniew 8 lipca 2019 15:16
8 lipca 2019 17:04

To się wierzyć nie chce, jeżeli się tego nie zobaczy, czyli ruchu statków i barek, jakie pływają po rzekach i kanałach Niemiec, Holandii, Belgii, Francji. A w Polsce dzika Wisła - chciałem napisać, taka, jak kraj ale to jednak przesada nieco ☺

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @cbrengland 8 lipca 2019 17:04
8 lipca 2019 17:17

Po to głównie   polityków z "partii zagranicy"  nagradza się  (opłaca się/bierze na żołd) medalami, synekurami (np. w KE), dewizowymi nagrodami, stypendiami czy  sponsorowanymi publikacjmi, etc., etc. , albo wszystkim wymienionym naraz), aby nie budowała konkurencji dla mocodawców, w czasie gdy uda się ją zainstalować "przy władzy". A gdy politycy "partii zagranicy" znajdują się w  w opozycji, to mają być "totalnie" na NIE.

No i są.

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @gabriel-maciejewski 8 lipca 2019 15:41
8 lipca 2019 17:34

Dr Sykulski, jak dla mnie - człowiek ogarnięty i zorientowany:

https://www.youtube.com/watch?v=r0VU_scbGm4

Trwa ta rozmowa godzinę. Ale jest bardzo ciekawa. Tam też informacja o tej działce na Atlantyku. Jak dla mnie - to w naszej tutaj sytuacji - klasyczne "Niderlandy".

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @gabriel-maciejewski
8 lipca 2019 17:42

Gdy w roku 1980 w czasie wakacji, prawie że o tej porze, co teraz, po raz pierwszy przekroczylem granicę z Zachodem, a konkretnie przeszedłem pieszo z Berlina Wschodniego, ówczesnej stolicy NRD, do Berlina Zachodniego, by potem przez Niemcy i Holandię po raz pierwszy dopłynac na Brytanię z Hoek of Holland w Rotterdamie do Harwich, a potem Londyn pociągiem, już wtedy to zauważyłem i wiele innych rzeczy, a najważniejsze w czasie właśnie tych wakacji, to moja praca w fabryce w Saarbrücken w Niemczech przez 5 tygodni, dokąd z Londynu przez Paryż przyjechałem. Od tamtego czasu nie potrafiłem się "zaadaptować" w Polsce. Więc z niej wyjechałem, w 2005 roku, po 25 latach ☺

zaloguj się by móc komentować

DrWall @valser 8 lipca 2019 11:52
8 lipca 2019 17:49

100% racji. Dokładnie tak to wygląda. A najgorsze, że nawet jakby komuś dać jakiś kredyt zaufania, to reszta go zagryzie kiedy zabraknie Prezesa.

zaloguj się by móc komentować

JK @valser 8 lipca 2019 11:04
8 lipca 2019 18:02

Jak statek płynie to prawie nic nie kosztuje. Liczy się szybkość wyładunku a z całym szacunkiem dla Triestu szybkości rozładunku Hamburga i portów ARA nie osiągnie on jeszcze długo. To chyba nie w kosztach jest rzecz a w kontroli przywożonych towarów.

zaloguj się by móc komentować

JK @krzysztof-laskowski 8 lipca 2019 11:53
8 lipca 2019 18:06

Kurde. Nie dość, że msza z XVII w to jeszcze i pieniądze?

zaloguj się by móc komentować


JK @gabriel-maciejewski 8 lipca 2019 15:41
8 lipca 2019 18:11

Proszę obejżeć wczorajsze wiadomości i zadowoloną z faktu zakupu pól ropośnych buźkę O'bajtka. Obajtek to prezes Orlenu.

zaloguj się by móc komentować

Autobus117 @JK 8 lipca 2019 18:02
8 lipca 2019 18:14

Te chńczyki powinni najpierw z Panem pogadać. A tak nie wiedzieli i pobłądzili.

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @JK 8 lipca 2019 18:02
8 lipca 2019 18:17

Gdy siedzę na tej promenadzie w Folkestone albo jestem w Dover nad portem, parę razy pokazywałem widok stamtąd, to tak średnio te szafy (bo tak nazywam te ogromne kontenerowce) na horyzoncie w kanale widzę naprawdę często ale to nie tylko Hamburg ale i Antwerpia, ogromny port kontenerowy. Czasem, jak ich mniej ale rzadko, to czuję pewien niepokój, czy aby jakiś kryzys sie nie urodzil ☺

zaloguj się by móc komentować

JK @cbrengland 8 lipca 2019 18:17
8 lipca 2019 18:20

ARA to Amsterdam, Rotterdam i Antwerpia. Takie kombo przeładumkowe.

zaloguj się by móc komentować

JK @Autobus117 8 lipca 2019 18:14
8 lipca 2019 18:20

Ja nie piszę do Chińczyków tylko do Vaslera. A Chińczycy o tym wiedzą od dawna.

zaloguj się by móc komentować

toscano7 @JK 8 lipca 2019 18:02
8 lipca 2019 18:23

W Trieste coś się powoli dzieje. Filmik z początku roku. Proszę zobaczyć na filmiku (30 sekunda) pozycja numer 3. Hamburg to Holandia :-) taka malutka antyniemiecka zemsta Italiańców...

https://youtu.be/_21Dtlo2YSY

zaloguj się by móc komentować

Krzysiek @cbrengland 8 lipca 2019 17:42
8 lipca 2019 18:30

"Od tamtego czasu nie potrafiłem się "zaadaptować" w Polsce. Więc z niej wyjechałem, w 2005 roku, po 25 latach"

Mamy bić brawo czy płakać?

zaloguj się by móc komentować

valser @JK 8 lipca 2019 18:02
8 lipca 2019 18:31

Mysle, ze Chinczycy sami sobie zbuduja ten port i obstawia go swoja ekipa, a nie beda oglaszac przetargu w unii, ktory wygra niemiecka firma. Wiec jesli chodzi o szybkosc wyladunku to Niemcom sie wytworzy cisnienie, ze beda musieli troche po chinsku napieprzac, do czego przecietny Niemiec wychowany w socjalu nie bardzo sie nadaje.

zaloguj się by móc komentować

JK @toscano7 8 lipca 2019 18:23
8 lipca 2019 18:38

A w tym zestawieniu nie ma Gdańska nie mówiąc już o Gdyni. A Ryga jest. Ów brak Gdańska to "wielkie" osiągnięcie czeciejRP.

zaloguj się by móc komentować

JK @gabriel-maciejewski
8 lipca 2019 18:40

A swoją drogą to czemu Węgrzy nie kupili sobie nabrzeża w Gadańsku nie mówiąc już o Elblągu. Przecież z Budapesztem pałączą się oba porty ViaCarpatią. I to już nie długo można pwiedzeć, że migusiem.

zaloguj się by móc komentować

toscano7 @JK 8 lipca 2019 18:38
8 lipca 2019 18:55

No niestety malutka łotewska Ryga pozytywnie zaskakuje.

https://youtu.be/_21Dtlo2YSY

W dalszej części filmiku w pierwszej minucie i dwadziestej piątej sekundzie (od 1:25 do 1:29) połączenia kolejowe z portu w Trieste na Europę. Do Budapesztu przez Chorwację jest. I jakoś tak dziwnie przechodzi kolej z triesteńskiego portu przez Polskę do Rostocku...

 

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @JK 8 lipca 2019 18:40
8 lipca 2019 19:22

W Gdańsku Niemcy by nie pozwolili. Elbląg na razie nie ma dostępu bezpośredniego do morza i nie wiem, w którym miejscu mogliby Węgrzy ten port zbudować.  Duża cześć nabrzeża została chyba 5 lat temu kupiona przez firmę,  w której udziałowcem jest były gensek z polskim paszportem. Teraz z Elbląga do Kaliningradu pływają barki z węglem i innym dobrem. Dobrze Orban wybrał. 

zaloguj się by móc komentować


Paris @JK 8 lipca 2019 18:40
8 lipca 2019 20:14

Sakiewicza,  tego kretyna...

... wypadaloby zapytac... po co TOTO  tyle razy jezdzilo z tymi kretynami z klubow gapol'a do Budapesztu  ?!?!?!  W glowie sie nie miesci co to bylo za bicie piany na portalu niezaleznym od rozumu...  i przewal  panstwowych pieniedzy...

... to kolejna, wielka kompromitacja tego calego "wroga ludu" i jego debilnych  presstytutek  !!!

zaloguj się by móc komentować

MZ @JK 8 lipca 2019 18:38
8 lipca 2019 20:40

Nie wspominając o Szczecinie

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Paris 8 lipca 2019 20:14
8 lipca 2019 20:44

No po to żeby się lansować, a po cóż by innego? Narodowcy też jeździli, Jobbik był na każdym Marszu Niepodległości, przejdę z rubli na forinty i krzyknę "Przyłączyć Polskę do Węgier"!!!!

zaloguj się by móc komentować

JK @toscano7 8 lipca 2019 18:55
8 lipca 2019 21:18

Nie wiem jak jest w Szczecinie, ale kiedyś zajmowałem się logistyką kolejową z Trójmiasta. Wyglądało to tak: Z Gdyni można koleją wywieźć nieograniczone ilości towarów ale do portu w Gdyni mogą zawinąć tylko statki o wyporności do 10 tys. ton (przynajmniej jeśli chodzi o paliwa) - czyli niewiele. Do Gdańska mogą zawijać statki i o wyporności 100 tys. ton ale z koleją są jakieś kłopoty na węźle kolejowym. Stąd nitka rurociągu do Płocka i inwestycje w infrastrukturę drogową. O ile rurociąg jakoś załtwi wyładunek ropy naftowej to wywiezienie paliw z Rafinerii w Gdańsku jest jakimś problemem. Myślę, że obsługa kolejowa nabrzeża kontenerowego przez kolej jest też dużym problemem.

Mimo, że ostatnio mówi się wiele o inwestycjach kolejowych to o tych inwestycjach w Gdańsku jakoś nie słyszałem. 

zaloguj się by móc komentować

zkr @JK 8 lipca 2019 21:18
8 lipca 2019 21:55

To jest wlasnie efekt rzadow opcji proniemieckiej - blokowali wszelkie inwestycje, ktore moglyby stanowic konkurencje dla Rostocku i inych portow na Baltyku.

Bardzo powaznym problemem sa wlodarze Gdanska.

zaloguj się by móc komentować

toscano7 @JK 8 lipca 2019 21:18
8 lipca 2019 21:56

Jestem laikiem w tej tematyce kolejowej. Ale ciekawy jest ten "korytarz bałtycko - adriatycki" - może Pan, swoim profesjonalnym okiem więcej coś ciekawego wyczyta. Jakie to niebezpieczeństwa lub szanse zagrażają nam w najbliższym czasie. Załączam stronkę. Klikając w jedną z poniższych czterech tabelek otworzy się duża mapa czy po włosku bądź angielsku w Pdf...

http://www.transpadana.org/i-corridoi-ferroviari-europei.html

 

zaloguj się by móc komentować

JK @toscano7 8 lipca 2019 21:56
8 lipca 2019 22:13

Oj! To wymagałoby dogłębnej analizy. Ale dzięki za linka

zaloguj się by móc komentować

Paris @porfirogeneta 8 lipca 2019 20:44
8 lipca 2019 22:30

Oszustom smolenskim...

... donosicielom,  "rzezbiarzom"  ukrainskiego majdanu za nuland'owe srebrniki... zwyklym kretom, zaprzancom i sprzedawczykom zaden lans juz nie pomoze  !!!

Oszust  ZAWSZE  pozostaje oszustem  !!!

zaloguj się by móc komentować

smieciu @gabriel-maciejewski
8 lipca 2019 22:56

Hu.., dupa i kamieni kupa.

Bądźmy szczerzy. Według mnie powinniśmy się chyba tylko cieszyć z tego że w przeciwieństwie do Orbana PiS nic nie robi. To dla nas jedyna szansa gdyż ich robota może się tylko zakończyć jakimś koszmarem. Do ludzi nie dociera jaką nędzą umysłową jest PiS. Tak dużą że bez Morawieckiego, Gowina, Glińskiego, Sakiewicza itp., bez tych obcych przymułów, czyichś kretów to nawet nie potrafiliby się wysłowić. O poziomie PiS niech właśnie świadczy to że trafiają do nich różne odpady w stylu Ziobro itp. i to one nadają ton ten partii... Zadziwiają mnie ludzie, którzy sobie wyobrażają że tam powstaje jakaś strategia. Jaka strategia może się tam zalęgnąć? Myślicie że ktoś, w tym partyjnym jądrze Terleckiego czy innego miśka Kamińskiego lub Brudzińskiego  w ogóle zna historię, ekonomię, cokolwiek?

Według mnie to jest najbardziej charakterystyczny element polskiej polityki ostatnich 100 lat: Dyzmowatość. Począwszy od pierwszego, wzorcowego Nikodema Dyzmy czyli Józefa Piłsudskiego. Na tym to polega. Kompletne cioły bez pojęcia o niczym stają się celebrytami i znawcami, kreują politykę, zdobywają wiarę ludu. Tak absurdalna jest ta kreacja że normalny człowiek tak jak w powieści Mostowicza prędzej zostanie wariatem niż będzie w stanie przebić się przez ten mur absurdu. A przecież wystarczy spojrzeć wstecz, poczytać by wyszła na jaw ich zaściankowatość, zalęknienie i to pożądliwe marzenie by stać się jak ten wielki szlachecki pan, którego mogą tylko nędznie, bez żadnego zrozumienia naśladować i jednocześnie nienawidzić a wszelkie przejawy autentycznego szlachectwa niszczyć zdając sobie sprawy że w rzeczywistej konfrontacji prawda musi wyjść na jaw.

Ciekawi mnie czy ktoś tu miał do czynienia z rzeczywistymi członkami partii. Bo naprawdę wątpię. Ludzie zdębieliby gdyby wiedzieli jaka tam panuje nędza i prymitywizm. Ja znam trochę lokalny PiS z lokalnym posłem kręcącym tą masą partyjną i po prostu wiem że to zwykłe wiejskie cielęta wyjęte z powieści Reymonta. W najlepszym wypadku. Oni nawet do wielkiego złodziejstwa nie są zdolni. Bo albo się boją albo nie mają żadnego pojęcia jak się za to wziąć albo po prostu i zwyczajnie wystarczają im te posadki z paroma tysiakami na łebka ale które dają im możliwość nic nie robienia z jednej strony a z drugiej grania lokalnego paniska, które ma władzę ulżyć w niedoli lokalnej tłuszczy roboli. Rozdać stołek, dać premię itp.

Świetnie ujął to np. ostatnio SalomonH:

Ja widzę tu problem z pojęciami. Nie wydaje mi się, żeby prawdą było stwierdzenie, że PiS, PO, czy ktokolwiek ma czy miał władzę. Ja tu nie widzę żadnej władzy, to są wyłącznie posady, z całą towarzyszącą temu patologią. Być może władzę jakąś mają Gliński i Gowin, bo dla mnie jest pewne, że jakby nastąpił rząd PSLu, to ci dwaj zostaną ministrami, jeden będzie od infrastruktury, a drugi od wojny, na przykład. Ale nie mam pojęcia, od kogo ta władza pochodzi i jaki jest jej cel. Cała reszta zajmuje intratne posady. "Nic nie mogę zrobić" to coś, co najczęściej usłyszysz, kiedy się udasz do któregokolwiek depozytariusza tej domniemanej władzy, czy to będzie samorządowiec, czy poseł partii rządzącej, z którym w podstawówce w jednej ławce siedziałeś osiem lat. Wszystkie samorządy jakie znam obsadzone są lokalną mafią, to jest ludźmi, którzy na transformacji się wzbogacili i pilnują swoich interesów. Kiedy się ktoś trafi, kto myśli szerzej, to się zaraz okazuje, jak prężnie działają służby w rodzaju CBA i wszystko wraca do normy.

A my tu poruszamy problem portu w Trieście... Czyli tematy i idee, które zwyczajnie nigdy nie zagoszczą w mózgu wysokiego cżłonka partii. Który tylko co niedzielę dziękuje w Kościele za Morawieckiego, który ma kasę. I może jej trochę dać to tu to tam. Dlaczego akurat tu lub tam? Po co w to wnikać. Wiadomo że o tym decydują gdzieś jacyś ważni ludzie i tego zmienić się nie da. Jedyne co można to próbować złapać jak najwięcej tego złotego deszczu a najlepiej robić to nie wychylając się, nie stawiając pytań, po prostu skupiając się wytworzeniu odpowienich pozorów, które będą dobrze wyglądać i wobec tych co są wyżej i tych co są niżej.

Morawiecki - pilny uczeń szkoleń od zarządzania motłochem i przydzielania kasy. Kurski - ktoś z rodziny musi się zająć propagandą. Przecież gdyby nie wskazówki z GW to te niemoty nie poradziłyby sobie. J. Kaczyński - idol na którego mądrość i geniusz liczy każdy wierzący pisowiec. Ten to zestaw „rządzi” Polską. Ja nawet bałbym się myśleć jakie to wizje strategiczne mogą zalęgnąć się w ich głowach. Jedyne na co możemy liczyć to że będą na tyle beznadziejnie nieudolni że będą równie skuteczni we wcielaniu swoich jak i też obcych pomysłów w życie...

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @smieciu 8 lipca 2019 22:56
8 lipca 2019 23:51

trudno uwierzyć w trzepot motyla.

P.S.

Dobrze będzie, jak muzułmanin nie będzie uczył pacierza. Czego życzę sobie  wszystkim.

zaloguj się by móc komentować

glicek @JK 8 lipca 2019 21:18
9 lipca 2019 02:22

Z Gdyni można koleją wywieźć nieograniczone ilości towarów

Być może kiedyś nie było problemu, ale niedługo ma być rozbudowa linii kolejnowej tzw. przedwojennej "węglówki" Gdynia-Kościerzyna-Bydgoszcz o 3 tor z Gdyni i zelektryfikowanie całości.

Do Gdańska mogą zawijać statki i o wyporności 100 tys. ton ale z koleją są jakieś kłopoty na węźle kolejowym

2 lata temu zmodernizowano linię z Pruszcza do Portu Północnego, wybudowano nowy most, stary przedwojenny poszedł na złom. Plus wybudowano nowe drogi z autostradą do Gdańska i nowymi mostami w okolicach portu z trasą i tunelem pod Wisłą.

https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1590594&page=15

https://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/kolej/umowy-na-poprawe-kolejowego-dostepu-do-trojmiejskich-portow-podpisane-67660.html

zaloguj się by móc komentować

JK @glicek 9 lipca 2019 02:22
9 lipca 2019 05:22

No faktycznie. To mi umknęło, ale teraz jestem poza branżą. Póki co jednak do 2021 roku będą się bujać na starych przejazdach. Jednakże jest to pocieszające.

zaloguj się by móc komentować


stanislaw-orda @smieciu 8 lipca 2019 22:56
9 lipca 2019 07:46

A mógłbyś  zdradzić sekret, czyli  w porównaniu z jaką  partią polityczną PiS jest  niewyobrażalną "nędzą umysłową"?

zaloguj się by móc komentować

SalomonH @stanislaw-orda 9 lipca 2019 07:46
9 lipca 2019 08:28

Cała polska polityka przypomina paraolimpiadę, nie ma czego i z czym porównywać, sami zawodnicy wyznaczają poziom.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @SalomonH 9 lipca 2019 08:28
9 lipca 2019 12:02

czy to było pytanie do Ciebie, czy  też używasz róznych  nicków?

zaloguj się by móc komentować

qwerty @smieciu 8 lipca 2019 22:56
9 lipca 2019 12:03

Tak po prawdzie to nie wiesz kto rządzi w RP, dostrzegasz scenografie i zmieniających się aktorów, a Tu potrafsz poradzić sobie z opanowaniem jakiegoś sektora życia publicznego?  Pokaż skuteczność do rządzenia czymkolwiek.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @smieciu 8 lipca 2019 22:56
9 lipca 2019 12:07

Zrealizuj własne wizje strategiczne to może kogoś to wzruszy

zaloguj się by móc komentować

Vester @smieciu 8 lipca 2019 22:56
9 lipca 2019 12:50

Ja miałem [nie]przyjemność z PiSem na wyższym szczeblu. Sprawa była ekonomiczna, nie polityczna - pewna duża spółka prowadziła działania niebezpieczne dla życia, łamała prawo, mobingowała. Sprawa została zgłoszona do rządu, bo inne instancje milczały. No i się okazało, że PiS był zaangażowany w tę spółkę mocno i zamiast pomóc, zaczął działać na szkodę postulujących. Zangażował prokuraturę i media. Okazało się, że instytucje kontrolujące instytucje są zakumplowane i nie kiwną palcem. Itd, itp. A rozmowy z PiSem w kuluarach to wypisz, wymaluj Sowa i przyjaciele - zadufanie i rechot. Dosłownie. Gdy zastrajkowali nauczyciele, wiadomo było już na starcie, że polegną. Nawet gdyby mieli rację w 100% - dopóki kolidują z linią partii, zostaną wycięci. Cieszmy się, że język polski jest trudny i klimat niefajny. Bo już od lat mielibyśmy wszędzie Filipińczyków zasuwających za miskę ryżu.

Po tej przygodzie wnioski są takie: 1) PiS niskiego szczebla to lep na naiwnych. PiS wysokiego szczebla to mafia. 2) Jest to najbardziej mściwa formacja w dziejach IIIRP. 3) Nie interesuje ich gospodarka, tylko kontrola i ssanie pieniędzy. 

Sumując, mam wrażenie, że większość tutaj myśli życzeniowo i przypisuje PiSowi supermoce, z których nic nie wynika. Co najwyżej z 500+ wynikną podwyżki na towary wszelkie. I wrócimy do punktu wyjścia.

 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Vester 9 lipca 2019 12:50
9 lipca 2019 13:16

i co w tym dziwnego? inni lepsi? a gospodarka to nie kasa i jej ssanie? każde środowisko finansowane przez państwo [resorty, partie, ...] przekształca się w zorganizowana grupę przestępczą; a jakiż to ten punkt wyjścia do ktorego niby wrócimy?

zaloguj się by móc komentować

SalomonH @stanislaw-orda 9 lipca 2019 12:02
9 lipca 2019 14:22

Jak Pan chce prywatnie z kimś porozmawiać, to są lepsze sposoby.

zaloguj się by móc komentować

mooj @gabriel-maciejewski
9 lipca 2019 16:09

"Jedyne na co nas stać to chorobliwy entuzjazm. Węgrzy się nie ekscytują, oni milczą, pamiętają, kupują porty i latają nad chorwackim niebem. " 

Przemilczane już było, mam nadzieję, że poniższe entuzjastyczne (chorobliwie) nie jest. Bez ekscytacji:

https://en.wikipedia.org/wiki/Port_of_Rijeka

https://lukarijeka.hr/

https://www.marketscreener.com/LUKA-RIJEKA-DD-20702691/company/

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @SalomonH 9 lipca 2019 14:22
9 lipca 2019 16:13

Gdy chcę z kimś rozmawiać, prywatnie czy publicznie, to zwracam się  do tej konkretnej osoby.

Wniosek jest chyba taki, że najwyraźniej mieliśmy do czynienia z różnymi systemami edukacji.

 

zaloguj się by móc komentować

SalomonH @stanislaw-orda 9 lipca 2019 16:13
9 lipca 2019 16:26

Wyžsza Szkola Jazdy jak nwidze, bo ja jesli kogos nie znam, to zwrazam sie per Pan, a dyskusje na forum to nie prywatna korespondencka synku.

zaloguj się by móc komentować

Vester @qwerty 9 lipca 2019 13:16
9 lipca 2019 17:11

Filozofia 'inni nie lepsi' to tylko oszukiwanie samego siebie (albo innych). Bo albo "nie lepsi" oznacza, że inni są tacy sami, a wtedy nieważne, kto rządzi, albo 'inni są gorsi', a wtedy mamy tu waniliową formę stwierdzenia 'PiS jest najlepszy'. Do którego ma Pan prawo, rzecz jasna, ale po co owijać w bawełnę?

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Vester 9 lipca 2019 17:11
9 lipca 2019 17:15

syndrom widza zakochanego we własnej mądrości - diagnoza; a kto w RP rządzi realnie? PiS?

zaloguj się by móc komentować

Paris @SalomonH 9 lipca 2019 07:39
9 lipca 2019 17:21

Te cala pania rzecznik...

... to wypadaloby dobrze przebadac psychiatrycznie... a potem tego calego komendanta lub innych "ktosiow", ktorzy dopuszczaja do takiej patologii  !!!... i przewalania panstwowych pieniedzy  !!!

To jest naprawde skandal.

zaloguj się by móc komentować

Paris @smieciu 8 lipca 2019 22:56
9 lipca 2019 17:48

Taka prawda...

... ch*j,  d**a i kamieni kupa...  obluda i hipokryzja do potegi n-tej  !!!   I dlatego mam nadzieje, ze narod polski w swojej wiekszosci nie wezmie udzialu w tej "wyborczej farsie" przewidzianej za 2 miesiace.

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @Eukaryota 9 lipca 2019 10:34
9 lipca 2019 17:56

Pardon...

... ale pan Bartosiak to moze Coryllus'owi  sznurowki wiazac...  Coryllus i Pan Stalagmit doskonale sobie poradza bez wyzej wymienionego...

... no i z tego na ile znam Wlasciciela portalu SN - to na tym forum nie sa przewidywane dyskusje nt. wyzej wymienionego ani ksiazek jego autorstwa... po prostu Coryllus nie lansuje  "twarzy" z  kurwizora.

zaloguj się by móc komentować

rac @JK 8 lipca 2019 18:40
9 lipca 2019 18:10

Masa towaru będzie szła ze Wschodu na M. Śródziemne i dalej lądem na całą Europę z pominięciem Gibraltaru. Powinien także na M. Czarne, ale tam na straży stoją Krym i Naddniestrze. Rozwój naszych północnych portów (Gdańska, Elbląga) zależy od powiązania z bliźniaczymi portami na południu. Węgrzy wybrali naturalny dla siebie akwen.

zaloguj się by móc komentować

Paris @Vester 9 lipca 2019 12:50
9 lipca 2019 18:14

Rowniez mialam "okazje"...

... wysluchiwac dzialaczy "PiS'owskich"  nizszego szczebla - tj.  sakiewiczowych,  kilka lat temu w Paryzu... "czeladka PiS'owska"  byla  liczna:  Sakiewicz, Kapuscinski, Gargas, Stankiewicz, Karski... Blaszczak, Macierewicz... "bard"  Piekarczyk... nie dojechal tylko pan Janek Pietrzak, bo go choroba zmogla.  Nie ma sensu nawet opisywac poziomu ich wystapien czy potem rozmow ich z "dzialaczami"  Polonii francuskiej , bo to  totalna  zenada... i zwyczajny  SZOK  !!!

Absolutnie nie mysle zyczeniowo,  a z Pana podsumowaniem rowniez sie zgadzam... a podwyzki to juz zaczely wynikac  !!!

...   

zaloguj się by móc komentować

zkr @Paris 9 lipca 2019 17:48
9 lipca 2019 18:15

OK, nazwijmy to "farsa". Ale wybor jest. Gdansk wybral PO et consortes i maja dla przykladu to (ten link wrzucilem juz kiedys w innym komentarzu):

http://wybrzeze24.pl/aktualnosci/kulisy-prywatyzacji-gpec-10-lat-neokomunalizacji

Sprzedali GPEC Niemcom i obiorcy ciepla w Gdansku (i okolicach) zasilaja kase w Lipsku...

P.S. Wie Pani czemu Platfusy lubia sie krecic po terenach zagrozonych powodzia ?

Bo z reguly sa tam jakies waly do zrobienia...

 

zaloguj się by móc komentować

rac @rac 9 lipca 2019 18:10
9 lipca 2019 18:18

Jest oczywiście port w Konstancy, choć dla nas lepsza byłaby Odessa.

zaloguj się by móc komentować

Paris @zkr 9 lipca 2019 18:15
9 lipca 2019 19:26

Oczywiscie, ze...

... wybor jest.  Swiadome niewziecie udzialu w tej FARSIE  WYBORCZEJ - to tez wybor  !!!   Bardzo wazny i wielce znaczacy wybor  !!!

A zalaczony link bardzo ciekawy... mam nadzieje, ze juz niebawem ten "slup" Dulkiewicz bedzie wzieta "za d**e"... czyli pociagnieta do odpowiedzialnosci karnej i finansowej... i zadnej innej.

P.S.  Dobre.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @rac 9 lipca 2019 18:18
9 lipca 2019 19:27

Zasieje trochę defetyzmu, i co będziemy tamtędy eksportować? Polaków? 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @SalomonH 9 lipca 2019 16:26
9 lipca 2019 19:29

czyli nie, ze "najwyraźniej', ale bez wątpienia.

PS

A skąd miałbym to wiedzieć, czy "Pan",  czy "Pani",  czy może  panienka?

Stąd właśnie  do "nicków" netowych (tj. wyimaginowanych kreacji) wspomniana  konwencja nie ma zastosowania.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski
9 lipca 2019 20:02

https://businessinsider.com.pl/finanse/waluty/chorwacja-chce-wejsc-do-strefy-euro-wyslala-wniosek/1fz8bl9

Imperium kontratakuje. Nie po to rozwalono Jugosławię i wyrwano z niej Chrowację (a w zasadzie przejęto już prawie całość masy upadłościowej - poza Serbią), by przekazywać ją Koronie św Stefana.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @krzysztof-laskowski 8 lipca 2019 11:53
9 lipca 2019 20:07

To już było

Waga 8 g, złoto, średnica 21 mm, nakład 2500 szt, cena 1.600 zł

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @Pioter 9 lipca 2019 20:07
9 lipca 2019 20:20

To świetnie, ale mnie się marzy, żeby takie monety stały się standardowym środki płatniczym w Polsce.

zaloguj się by móc komentować

rac @porfirogeneta 9 lipca 2019 19:27
10 lipca 2019 01:42

Tak się może stać bez względu na naszą ofertę. Jeśli Polacy będą jedynym towarem, to Polaków. Jednak ruch będzie się odbywał raczej w przeciwnym kierunku. Najwięcej zależy od wielkich światowych młynów. Może się dogadają. Z góry gaz dla regionu, z dołu towary dla północnej części kontynentu. Dobrze to rozegramy - przeżyjemy. Czy to się nazywa optymizm? :)

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @rac 10 lipca 2019 01:42
10 lipca 2019 20:57

Raczej marzycielstwo, ale to jest zdrowe, podobno, dla ciała i duszy i póki co niekaralne; tak zapytam jak rozumiesz "ofertę Polski"?

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @krzysztof-laskowski 9 lipca 2019 20:20
10 lipca 2019 23:29

płatniczym

dobrze ale w którą stronę ?

stopy więzi ziemia, a oczy magia obłoków :)

 

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Marcin-K 8 lipca 2019 11:01
11 lipca 2019 21:50

Ciekaw jestem co też powstrzymuje "polskiego Orbana" przed pacyfikacją opozycji? Ciekaw też jestem czemu mając dostęp do morza Polska się odwraca do niego plecami? Stocznie są, a raczej były? Orban może sobie kupić port nad Adriatykiem, a "polski Orban" nie przekopał w roku wyborczym metra mierzei. Jak tam fregata? Stępka już zgniła? "Polski Orban" to chyba jak "Polski Brad Pitt"Maciej Zakościelny pozuje do zdjęć w szarym garniturzeI tak się ma do oryginału.

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @gabriel-maciejewski
12 lipca 2019 16:12

Nie można bowiem, patrząc na poczynania Orbana, nie dostosować do nich swojej polityki. To zaś może od Polski wymagać wypracowania mechanizmu weryfikacji poleceń płynących z Waszyngtonu i Tel Awiwu. Czy ktokolwiek jest gotowy na takie ryzyko?

Wpis w pigułce. Niestety na razie odpowiedź wydaje się negatywna. W polskiej polityce w ogóle nie widać nikogo gotowego na jakiekolwiek większe ryzyko.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować