-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Czy Ateńczycy V wieku przed Chrystusem byli socjalistami?

Z pobieżnego oglądu i według dzisiejszych kryteriów, wychodzi na to, że tak. Po pierwsze – państwo było dla nich wartością najważniejszą i jedynym właściwie punktem odniesienia. Pod drugie – wszyscy byli zrzeszeni w organizacjach zawodowych i politycznych, ale interes państwa podporządkowany był zawsze jednej, dominującej organizacji. Po trzecie państwo ateńskie miało atrybuty wszystkich bóstw tamtego świata i używało ich w rozgrywkach politycznych. Po czwarte wreszcie państw to produkowało duże ilości propagandy, zwanej filozofią. Jego liderzy bowiem świadomi byli tego, że propaganda, to władza.

Czy wobec tego, że my dziś uznajemy socjalizm za zło, możemy założyć, że Ateńczycy także uważali swój socjalizm za zło? Oczywiście, że nie, oni byli przeszczęśliwi, że mogą mieszkać w Atenach, chętnie znosili wszelkie obciążenia, jakie nakładało na nich państwo, a wszystko dlatego, że gwarantowało im ono wolność i uprzywilejowaną pozycję w całym świecie greckim. Kłopoty zaczynały się wówczas, kiedy zmieniała się władza i socjalizm ateński stawał się jeszcze bardziej socjalistyczny, a to znaczy, że deklarował iż Ateńczykom należy się jeszcze więcej wolności, jeszcze więcej korzyści i jeszcze więcej pieniędzy. Wszystko to oczywiście kosztem innych. Wtedy zaczynała się wojna, pod którą przygotowywano wcześniej odpowiednie formaty propagandowe.

Dlaczego nasz socjalizm wyglądał inaczej? Bo chyba już nie wygląda. Otóż dlatego, że nasz socjalizm jest socjalizmem zmodyfikowanym. Zaraz powiem czym on się różni od ateńskiego. Otóż w tym starożytnym socjalizmie, państwo brało odpowiedzialność za obywatela, a także za wszelkie swoje polityczne i ekonomiczne wybryki. To oczywiście nie oznaczało, że obywatel ten był niezagrożony przez cały czas swojej ziemskiej egzystencji. Takich rzeczy nie ma. Nie zagrożona była jedynie jego uprzywilejowana pozycja wobec innych ludzi. Nawet najbardziej nędzny Ateńczyk był lepszy od najbogatszego metojka, który płacił za pobyt w mieście, żeby móc tam rozwijać swoją produkcję i biznes. W Atenach byli też niewolnicy i oni nie mieli żadnych praw, ale za to, jeśli nie trafili do kopalni srebra pod miastem, gdzie było naprawdę strasznie, nie byli odcięci od pieniędzy i obrotu gotówką, która była wszędzie. Mogli się więc bogacić. Państwo zaś każdemu obywatelowi wypłacało dywidendę z tych właśnie kopalń srebra. Oczywiście wymagało od obywateli różnej aktywności i szeregu poświęceń, ale dawało mu rzecz, której nie mieli inni – swobodę osobistą w ramach obowiązującego w Atenach prawa. Nawet jeśli ktoś trafił do niewoli wskutek działalności piratów, mógł być z niej wykupiony, wszyscy bowiem mieli gotówkę i obracali nią dla własnej korzyści, wygody i przyjemności.

Największym zagrożeniem dla ustroju Aten, który opisuję tu jako socjalizm, albowiem w powierzchownej interpretacji posiada on wiele cech socjalizmu, była oligarchia. Przede wszystkim redefiniowała ona misję państwa i przesuwała wskaźnik na skali ludzie-bogowie – w kierunku bogów, czyli czegoś nieznanego, co dla zwykłego śmiertelnika pozostaje tajemnicą. To natychmiast powodowało, że wśród szeregu partii, organizacji, stowarzyszeń i koterii, tworzyły się jeszcze głębiej zakonspirowane partie, organizacje, stowarzyszenia i koterie. Żeby mogły one utrzymać swój status – tajny - musiały tam przepływać o wiele większe pieniądze, rytuały inicjacyjne musiały być naprawdę straszne, a cele organizacji, z istoty musiały być wrogie porządkowi państwa. To z kolei implikuje proste fakty: każda taka organizacja miała misję, statut i cele całkowicie zafałszowane. Pieniądze zaś na jej działalność wykładały potęgi obce. Które chciały nie tyle zniszczyć Ateny, ile przejąć ich aktywa i wyłączyć sporą część ludzi z obrotu gotówkowego, dając im w zamian jakąś atrapę. Misteria na przykład, albo szkołę mędrców. Ci ostatni demonstracyjnie odcinali się od pieniędzy i deklarowali, że prowadzą swoją działalność za darmo. To jest oczywiście nieprawda, albowiem każdy prawdziwy wolnościowiec powie Wam, że nie istnieje nic takiego, jak darmowy lunch, a co tu dopiero mówić o darmowej nauce. W Atenach jednak było tak, że wolnościowcy  wskazujący na duchowe aspekty egzystencji ludzkiej twierdzili coś innego.

I teraz jak to wszystko się ma do naszego świata? Zanim dokładnie to wskażę przypomnę jeszcze, że kiedy już, za pieniądze Sparty, Persji, Fenicjan czy kogo tam, udało się zaprowadzić w państwie tę prawdziwszą demokrację, kończyło się to w jeden sposób – rzezią socjalistów, którzy nie rozumieli prawdziwej wolności.

Czym wobec tego jest nasz socjalizm? To są kopalnie Laurionu, w których pracujemy wszyscy, podczas gdy władzę sprawują oligarchowie, wmawiający nam, że prawdziwe wartości są dla nas w zasadzie niedostępne. To co mamy musi nam wystarczyć, albowiem do niczego więcej nie dorośliśmy. Wątła, krótka i pełna błędów próba wprowadzenia w Polsce demokracji na wzór ateński, zakończyła się całkowitą klęską. Demokraci zaś, czyli ateńscy socjaliści, jak zwykle okazali się naiwniakami i poszli do piachu. Po nich nastali oligarchowie przybyli w nasze strony ze Scytii, odwrotnie jednak niż w Atenach, nie stworzyli tu wspólnego emporium, gdzie wymieniano złoto za zboże i produkowano bardzo dużo, bardzo cennych rzeczy, sprzedawanych po całym świecie. Otworzyli tylko więcej kopalń. Te zaś okazały się nierentowne po ledwie 50 latach i padły. Fenicjanie mieli lepszą technologię i przysłali tu swoich ludzi, którzy obiecali, że uwolnią nas z kopalń i zobaczymy ten wymarzony socjalizm, który wypłaca każdemu obywatelowi dywidendę z pozyskiwanego przez państwo srebra. Okazało się, że kłamali. Przez ten cały czas czynna była w kraju propaganda wolnościowa, czyli jawnie agenturalna, której celem było to, czego nigdy nie doświadczył żaden Ateńczyk, nawet pod rządami takich kreatur jak Alcybiades czy Kritias – państwo zwalało odpowiedzialność za swoje projekty na tych co pracowali w kopalniach. Przy czym zaznaczyć należy, że ich wynagrodzenie było śmieszne, a świadomość żadna. Cała bowiem sfera propagandy opanowana została przez tych samych ludzi, z których jedni udawali przyjaznych socjalistów, ale nigdy nie wypuszczali z ręki bata, a drudzy głosili pochwałę prawdziwej wolności, niedostępnej nam oczywiście, albowiem do niej nie dorośliśmy. Żeby dorosnąć musimy ją sobie kupić, bo w prawdziwym świecie wszystko kosztuje. Za co, skoro płace w kopalni są minimalne? Najlepiej za życie własnych dzieci, które obciąży się długiem. Takie są, panie, ceny wolności na rynku.

To ważne, by wskazać, że zarówno prawdziwi socjaliści, jak i prawdziwi wolnościowcy finansowani są z tego samego – perskiego garnuszka. Scytowie bowiem w międzyczasie gdzieś zniknęli. Nie sprawdzili się i te kopalnie im pobankrutowały, nie dorośli do roli i misji, jaką wskazali ich antyczni poprzednicy.

Okazało się jednak, że Atlantyda istnieje i Atlanci postanowili wskrzesić demokratów, tych sprzed rzezi w Malowanym Portyku. Wprost jako eksperyment, który wykaże czy warto nas wypuścić z kopalń czy nie. Z największym trudem udało się socjalistom starego wzoru zdobyć władzę, ale potem było już lżej. No, ale zbliża się kolejne przesilenie. Zwolennicy próżni i metafizyki, pozornie ze sobą pokłóceni, zwierają szeregi i znów mówią o prawdziwej wolności, prawdziwych pieniądzach, prawdziwym sukcesie. Piętnują także rozdawanie srebra z, jakby nie było, państwowych kopalni w Leurionie. Wszystko dla naszego dobra. Scytyjskie sprzątaczki, które tu się jakoś uchowały, zostały wysłane do szorowania Malowanego Portyku, żeby zmyć ostatnie ślady krwi, które tam zostały z czasów trzydziestu tyranów.

Pocieszające jest to, że Lacedemon położony u naszych zachodnich granic, przeżywa kryzys, a więc Atlanci nie będą mieli wielkiej pokusy, by w nich zainwestować.

Jeśli jednak tym razem się nie uda, nic już nas nie ocali. Ja zaś zwracam uwagę na formaty propagandowe, jakie są w obiegu tu, w naszym emporium, gdzie sprzedaje się coraz więcej wartościowych rzeczy, a niektórzy nawet uruchamiają produkcję złotych gadżetów. Oto wszystkie wrogie narracje mają jeden punkt wspólny – pozbawiają obywatela podmiotowości. Jedni czynią to przez deklarację, że państwo wszystko załatwi i nie trzeba będzie się niczym martwić, inni zaś, że cała odpowiedzialność spoczywa na jednostce, przez co sama ona jest sobie winna. Praktyczna konsekwencja tych różnych, choć w istocie mających identyczne konsekwencje deklaracji, jest następująca – rządzą organizacje niejawne. Czym one były w Atenach i jakie szkody wyrządziły, możecie sobie poczytać u Arystotelesa.

Co w takim razie proponują nam wskrzeszeni przez Atlantów demokraci starego stylu? - służbę wojskową dla chętnych, jak Solon zupełnie. To już wystarczy, by traktować ich bardziej serio niż resztę. Armia bowiem i flota zawsze strzegły ośrodków produkcji, te zaś, razem z Laurionem decydowały o potędze państwa i dobrobycie ludzi. Państwo zaś, w dawnych czasach, sprzed rzezi urządzonej przez trzydziestu tyranów, było dla obywateli wolnych, dobrem najwyższym.

Zapraszam do Krakowa na Kiermasz Książki i Sztuki w dniach 5-6 sierpnia. Hotel Polonia, naprzeciwko dworca głównego.

Przypominam, że nasza promocja trwać będzie tylko do piątku

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/przygody-kapitana-magona-leon-cahun/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/cistercium-mater-nostra-tradycja-historia-kultura-ii-2-2008/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/cistercium-mater-nostra-tradycja-historia-kultura-ii-2008/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/cistercium-mater-nostra-tradycja-historia-kultura-iii-2009/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/cistercium-mater-nostra-tradycja-historia-kultura-iv-2010/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/zaginiony-krol-anglii/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/krucjata-dziecieca/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/zabojczyni-leon-cahun/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/gabriel-ronay-anglik-tatarskiego-chana-tlumaczenie-gabriel-maciejewski-jr/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/leon-cahun-niebieski-sztandar-powiesc-o-przygodach-chrzescijanina-muzulmanina-i-poganina-w-czasach-wypraw-krzyzowych/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/jan-kapistran-biografia/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/ryksa-slaska-cesarzowa-hiszpanii/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/walka-urzetu-z-indygo/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/sylwetki-zbigniew-sujkowski/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/smierci-nie-udalo-sie-pokonac-historia-biologiczna-ksiazat-radziwillow-na-birzach-i-dubinkach-koniec-xv-wieku-xvii-wiek/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/kredyt-i-wojna-tom-i-2/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/zle-czasy-pamietnik-stanislawa-karpinskiego-z-lat-1924-1943/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/zydowscy-fechmistrze/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/swiety-ludwik-jacques-le-goff/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/basn-jak-niedzwiedz-socjalizm-i-smierc-tom-iii/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/sacco-di-roma/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/sanctum-regnum/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/straz-przednia/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/z-kronik-klasztoru-i-kosciola-o-o-bernardynow-w-zaslawiu/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/budowa-jachtow/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/basn-jak-niedzwiedz-tom-ii-wielki-powrot/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/basn-jak-niedzwiedz-socjalizm-i-smierc-tom-i/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/czerwiec-polski/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/okraina-krolestwa-polskiego-krach-koncepcji-miedzymorza/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/jak-nakrecic-bombe/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/czy-krolobojstwo-krytyczne-studium-o-smierci-krola-stefana-wielkiego-batorego/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/pieniadz-i-przewrot-cen-w-xvi-i-xvii-wieku-w-polsce/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/lichwa/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/i-co-kiedys-bylo-fajniej/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/ojciec-dreadnoughta-admiral-john-fisher-1841-1920/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/wielki-zywoplot-indyjski/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/komisarz-zdanowicz-i-ponczochy-guwernantek-juz-wkrotce/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/dzieje-gornictwa-i-hutnictwa-na-gornym-slasku-do-roku-1806/

 

 



tagi: socjalizm  polska  państwo  demokracja  wolność  ateny  odpowiedzialność  demagogia 

gabriel-maciejewski
1 sierpnia 2023 10:15
109     3431    11 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Pioter @gabriel-maciejewski
1 sierpnia 2023 10:30

Po prostu świetne!

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @kluczu 1 sierpnia 2023 10:59
1 sierpnia 2023 11:07

No, ale do czego nam się to przyda?

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski
1 sierpnia 2023 11:38

Głowa boli. Jesteś w świetnej formie. Tak trzymać. Kótki urlop ale jak widać owocny. Udanej sprzedaży w Krakowie i dobrej zabawy. Może wpadnę, ale jeszcze nie wiem. 

zaloguj się by móc komentować


Andrzej-z-Gdanska @gabriel-maciejewski
1 sierpnia 2023 11:41

Świetna notka!

Chociaż wszystko wydaje się takie proste.

"Diabeł" tkwi w szczegółach. Floty jakby nie ma. Armia daje nadzieję, ale na nasze szczęście nikt nie powiedział: sprawdzam!

I tak mogłoby pozostać. ;)

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Andrzej-z-Gdanska 1 sierpnia 2023 11:41
1 sierpnia 2023 11:46

Persowie i Lacedemończycy też nie mają floty. Tak więc spox

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski
1 sierpnia 2023 11:54

Dobre...

jesli Atenczycy byli socjalistami, to z pewnoscia o tym nie wiedzieli. 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @valser 1 sierpnia 2023 11:54
1 sierpnia 2023 11:56

Bo filozofowie nie doszli do tego, by opisywać realia organizacyjne. Skupiali się na indywidualnych, albo na fizyce. 

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski 1 sierpnia 2023 11:56
1 sierpnia 2023 12:09

Przede wszystkim dlatego, ze rodowod slowa "socjalizm" jest lacinski, a samo slowko jest w nadmiernym uzyciu zaledwie od lat dwustu i odnosi sie do "kwestii socjalnej". 

Grecy jak najbardziej opisywali realia organizacyjne, ale robili to uzywajac innych slow. Najbardziez znane z nich, ktore do dzis funkcjonuje to "polityka". Konotacja jest jednoznaczna i wiaze sie z organizacja "polis". (Nie mylic z polisa ubezpieczeniowa). 

 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @valser 1 sierpnia 2023 12:09
1 sierpnia 2023 12:12

O ubezpieczeniach w Atenach też będzie, ale później

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski 1 sierpnia 2023 12:12
1 sierpnia 2023 12:17

Πολιτικά.

Blisko sto stron w Corpus Aristotelicum. 

Nastepnym razem sprawdz, zanim napiszesz. 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @valser 1 sierpnia 2023 12:17
1 sierpnia 2023 12:22

No, ale przecież trochę tu żartujemy, co nie?

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski 1 sierpnia 2023 12:22
1 sierpnia 2023 12:24

Zdecydowanie. Dzisiaj jest wybitnie rozrywkowo. Uhahalem sie po pachy. Zwlaszcza jak sobie przypomne co o starozytnych pisali Marks i Lenin.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @valser 1 sierpnia 2023 12:24
1 sierpnia 2023 12:25

Na szczęście nie czytałem

zaloguj się by móc komentować

jacland @gabriel-maciejewski
1 sierpnia 2023 12:25

Jakby powiedział Winetou w enerdowskim filmie: "Wir sind alle Athener".

Świetny tekst.

zaloguj się by móc komentować


Magazynier @valser 1 sierpnia 2023 11:54
1 sierpnia 2023 12:33

Wiedzieli ci, co czytali Platona i Arystotelesa. W Republice Platona socjalizm to rządy filozofów. U Arystotelesa to demokracja. 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @valser 1 sierpnia 2023 12:29
1 sierpnia 2023 12:34

Trudno, może jakoś mi wybaczysz

zaloguj się by móc komentować

valser @Magazynier 1 sierpnia 2023 12:33
1 sierpnia 2023 12:39

Proponuje uwazna lekture Polityki Arystotelesa i jego typologie ustrojow.

To sa pojecia, ktore sa referencjami do dzis. Demokracja w formie bezposredniej, takiej ktora funkcjonowala np. w sadach lupkowych w Grecji, do dzis funkcjonuje w Szwajcarii i nie ma kompletnie nic wspolnego z socjalizmem pojetym tak jak rozumiemy go dzis, jako interpretacje tego co napisal Marks i Lenin.

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski 1 sierpnia 2023 12:34
1 sierpnia 2023 12:40

Eee tam, to nie grzech. Sam napisales, ze zartujemy. Tego sie trzymam.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @valser 1 sierpnia 2023 12:39
1 sierpnia 2023 14:11

http://biblioteka.kijowski.pl/arystoteles/polityka.pdf

No ale demokracja, według najnowszego tłumaczenia Polityki, to jest degeneracja politei. Zaś politea jako państwo służy pięknym uczynkom i tworzone jest przez przyjaźń i cnotę. Cały tylko problem w tym że dla Arystotelesa przyjaźń to także homoseks. Podaje przykład dwu ateńczyków którzy tak się pokochali, że jeden ze wstrętem odrzucił swoją matkę i wyjechali razem do Teb. Człowiek zaś z natury jest stworzony do życia w państwie. Dlatego rację ma Homer krytykując samotników, którzy bez rodu, bez prawa i bez własnego ogniska. Ci z natury dążą do wojny. Oznacza to, że ani Chrystus, ani wspólnota wierzących w Niego, w tym wspólnota zakonna nie mają prawa bytu w państwie. Zgadza się. W Polityce socjalizm reprezentuje politea czyli państwo.

zaloguj się by móc komentować

valser @Magazynier 1 sierpnia 2023 14:11
1 sierpnia 2023 14:39

Dej spokoj z tym Homerem, bo z tego za chwile moze wynikac, ze eremici w Egipcie to zalazek konfliktow.

Z Arystotelesem i homo-tematami to jest splycanie tematu. Gosciu (Aristotel) pozostawil po sobie tyle, ze do dzisiaj wiekszosc ludzi tego nie ogarnia, nie wspominajac, ze przechodzi obok tematow obojetnie, albo nic o istnieniu zagadnien przez niego zreferowanych nie wie. Bywa tez, ze posluguje sie wykutymi przez niego pojeciami nie majac wiedzy co one znacza, skad pochodza i wokol jakich kontekstow to sie wszystko obraca? 

Mozna mozna miec na wszystko spojrzenie, ze istotne zaleznosci to sa te gdzie jest produkcja, handel, wladza, kontrola terytorium, szlakow handowych i oczywiscie pieniadze. No, ale to nie wyklucza innych spojrzen na temat, a juz z pewnoscia mozna stwierdzic, ze np. swiety Maurycy mial na to wszystko wywalone.

Podobnie jest z Pismem Swietym, czy zywotami Swietych u katolikow. Cala refleksja po wejsciu do kosciola jest taka, ze cos sie podoba, albo nie podoba, a jak zapytasz o namalowany na sklepieniu - kto to jest ta kobieta, ktora w reku trzyma w reku bukiet kwiatkow, to moze pasc odpowiedz, ze kwiaciarka.

Za innym autorem napisze, ze czlowiek jest istota niejednoznaczna. Zyjac w samotnosci bedzie tesknil do towarzystwa, a bedac wsrod ludzi marzy o tym, zeby w koncu byc sam.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @valser 1 sierpnia 2023 14:39
1 sierpnia 2023 15:06

Niestety, napęcie między państwem a Kościołem było i będzie. Czy większe czy mniejsze zależy od sumienia urzędników.

zaloguj się by móc komentować

valser @Magazynier 1 sierpnia 2023 15:06
1 sierpnia 2023 15:12

No tak, tylko to w zaden sposob nie czyni starozytnych Grekow socjalistami, ani nie uniewaznia pism Arystotelesa. Z pewnoscia nie tych, ktore dotycza czlowieka i jego produktow - logiki, etyki i rozwazan o panstwie.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @valser 1 sierpnia 2023 15:12
1 sierpnia 2023 15:19

Niestety unieważnia. Przynajmniej pokazuje trzecie dno Polityki. 

zaloguj się by móc komentować

valser @Magazynier 1 sierpnia 2023 15:19
1 sierpnia 2023 15:26

Mylisz sie i to zasadniczo, a stawiasz tak sprawe w imie "trzeciego dna Polityki".

Dzielo Arystotelesa nalezy do spuscizny Kosciola Katolickiego czy to sie komus podoba czy nie. I tyle.

Cala reszta to sa jakises basniowe dywagacje. To moze byc samo w sobie zajmujace, ale mozna to traktowac tylko w charakterze rozrywki.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @valser 1 sierpnia 2023 15:12
1 sierpnia 2023 15:36

"Phronesis przedstawione jest jako osobna władza (s. 22-24), chociaż w języku Arystotelesa funkcjonuje jako cnota; dlatego nie można wskazać w nim zaczątków sumienia, jako źródła sądów odrębnego od sylogizmu praktycznego, czyli aktów chcenia-namysłu-działania." Maciej Szumowski "Usystematyzowana niesystemowość filozofii sumienia" recenzja ksiażki Sebastiana Gałeckiego, Spór o  sumienie. Źródła i  konsekwencje etyki Johna Henry’ego Newmana, Kraków, Universitas 2012

Koncepcje Arystotelesa to poręczne narzędzia służące zarówno do budowania jak i niszczenia. Ale są jeszcze niedorobione. Dojrzała filozofia to św. Tomasz z Akwinu i scholastycy, w miarę wolna od interesów władzy. M.in. z racji pełnego rozpoznania kim jest osoba i czym jest sumienie. W odniesieniu do relacji między osobą a polityczną wspólnotą, między wolnością a socjalizmem, kamieniem probierczym jest właśnie sumienie. W sumieniu jest cała różnica między wolnością a niewolą. W zasadzie to decyduje o tym że Fenicjanie i Grecy, poganie wyznania ezoterycznego, tworzą coś na kształt socjalizmu albo szariatu. Na marginesie pogaństwo oznacza nie tylko wielobóstwo ale i cześć oddawaną namiętnościom, np. homoseksowi. W zasadzie wg Arystotelesa wolnym jest tylko ten kto rządzi nad innymi, strateg na swoim urzędzie, głowa rodziny, pan niewolników, ale tylko w swoim domu. W zgromadzeniu rządzi nim większość, czyli gra politycznych sił.  

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @valser 1 sierpnia 2023 15:26
1 sierpnia 2023 15:49

Spuścizną Kościoła jest scholastyczna interpretacja Arystotelesa. Czyli to co wyciągnął z niego św. Albert i św. Tomasz. Bo przecież są u niego mielizny i to niebezpieczne. Np. ezoteryczna teologia czyli astrologia zamiast teologii. Nadto niezdolność rozpoznania realności istnienia przede wszystkim jako istoty Boga, konsekwencji jako daru otrzymanego przez stworzenie od Stwórcy. Żeby utrzymać nadrzędną pozycję Stwórcy Arystoteles musi oderwać go od stworzenia. Bóg wg niego jest zakochanym w sobie narcyzem. Na gruncie Arystotelizmu niemożliwy jest Bóg jako bezinteresowny dawca dobra. Św. Tomasz pisze że Bóg stwarza dobro w stworzeniach. Dla Arystotelesa jest to niemożliwe. Byty są odlane z wiecznej materii i podlegają owszem własnej wewnętrznej formie ale i zewnętrznym prawom, te są owszem dynamiczne i dlatego człowiekowi potrzebna jest phronesis. Forma jednak ma na celu dostosowanie bytu do świata zewnętrznego. Niemożliwe jest tu to co piszą Ocjowie Kościołą, że człowiek jest jedynym bytem stworzonym dla niego samego. Arystotelse zbliża się do tego gdy mówi o szczęściu jako celu. Ale ciągle jest u niego niebibiljna dominacja zewnętrznych determinizmów. To są sprawy zasadnicze, zasadnicze różnice między nim a św. Tomaszem. 

zaloguj się by móc komentować

valser @Magazynier 1 sierpnia 2023 15:36
1 sierpnia 2023 15:55

Nie wiem kto to jest Szumowski? Moze to brat tego ministra z PiS? HEHE...

Sumienie powiadasz...

Nie da sie sie rozmawiac sesownie bez odrobienia lekcji. Koncepcje sumienia, "glosu wewnetrznego" - Daimonion znamy z dialogow Platona, ktory przypisuje ten "wynalazek" Sokratesowi.

" W zasadzie wg Arystotelesa wolnym jest tylko ten kto rządzi nad innymi, strateg na swoim urzędzie, głowa rodziny, pan niewolników, ale tylko w swoim domu. W zgromadzeniu rządzi nim większość, czyli gra politycznych sił." - tutaj znowu splycasz temat. Jest zupelnie inaczej, no, ale zeby sie o tym przekonac, to trzeba siegnac np. po Etyke Nikomachejska.

Jak wyzej napisalem - mozna na to wszystko patrzec jako na wolna gre sil politycznych, interesow, pieniadza, wladzy, ale to jest blotna kaluza, ktora mnie zupelnie nie interesuje.
 

zaloguj się by móc komentować

valser @Magazynier 1 sierpnia 2023 15:49
1 sierpnia 2023 16:03

Powtorze sie - mylisz sie zasadniczo i cisniesz jakies nieciekawe interpretacje. Jeszcze raz - bez Arystotelesa nie ma oficjalnej doktryny KK, a to ze jest interpretacja zgodna z Pismem Swietym nie umniejsza Arystotelesowi, a przeciwnie - nam przydaje.

Nie ma swietego Tomasza bez Arystotelesa, a przy okazji nie ma nas.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @valser 1 sierpnia 2023 16:03
1 sierpnia 2023 17:11

Nie ma arystotelizmu chrześcijańskiego bez Kościoła i św. Tomasza z Akwinu. 'Filozofia w telogii' to jest rozprawa O. Krapca z filozofia starożytną. Pokazuje tam do jakiego stopnia Platon i Arystoteles gotowi byli brnąć w ideologię.

zaloguj się by móc komentować

valser @Magazynier 1 sierpnia 2023 17:11
1 sierpnia 2023 17:20

Wez pod uwage, ze pomiedzy Arystotelesem i w. Tomaszem jest PIETNASCIE wiekow pauzy taktycznej. I kolejne osiemset lat do naszych czasow.

Na koniec taki cytacik ze wspolczesnosci:

"Wracając do Arystotelesa, trzeba dodać, że obok Etyki nikomachejskiej pozostawił on jeszcze inne dzieło, dotyczące tym razem etyki społecznej. Nosi tytuł Polityka, Arystoteles nie odnosi się w nim do kwestii związanych z konkretną strategią życia politycznego, ale ogranicza się do określenia zasad etycznych, na których powinien się opierać każdy sprawiedliwy ustrój. Do Polityki Arystotelesowskiej nawiązuje katolicka nauka społeczna, która nabrała szczególnego znaczenia w czasach nowożytnych pod wpływem kwestii robotniczej."

I zupelnie mnie nie interesuje " do jakiego stopnia Platon i Arystoteles gotowi byli brnąć w ideologię". To sa didaskalia, na ktorych niczego sensownego nie da sie postawic.

zaloguj się by móc komentować

valser @Magazynier 1 sierpnia 2023 17:11
1 sierpnia 2023 17:34

Oczywiscie, ze jest arystotelizm w Kosciele bez sw. Tomasza, tylko rozproszony i nieusystematyzowany. Tak samo jak jest sokrateizm i platonizm.

Wystarczy siegnac np. po koncept "duszy niesmiertelnej" i bez Sokratesa (Platonskich Dialogow) nie za bardzo jest o czym gadac. 

Poslugujemy sie pojeciami, ktore maja tysiace lat historii i tradycji. Zeby to robic z sensem nalezy zrezygnowac z opinii, ze ktos mial pryszcze na nosie, albo, ze umarl bo go wszy zezarly, albo, ze sie komus poganstwo Arystotelesa nie podoba. To sa uwagi nie na temat.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @valser 1 sierpnia 2023 17:34
1 sierpnia 2023 18:23

Tego sporu nie roztrzygniemy. 15 wieków między Arystotelem, guwernerem imperatora Aleksadra, a bratem Tomaszem z zakonu żebraczego, jest rozstrzygające w jakiś sposób. Ale to oznacza, że trzeba brać poprawkę na dobrą wolę scholastyków i przymus przyswajania w XIII w. tego, co dobre w Arystotelu. Inaczej Kościół znacznie szybciej straciłby kontrolę nad uniwersytetem na korzyść pisarzy o sympatiach islamskich i talmudycznych. Natomiast faktyczny Arystotel jak i Platon, oprócz tego, że mają koncepcję duszy nieśmiertelnej, rozumu praktycznego, i kilka innych pomysłów dobrze dopracowanych, toną w merkantylnych układach swojego czasu. Powinni być odczytywani tak jak zaproponował niejaki Maciejewski, w świetle musików swojej epoki.

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @gabriel-maciejewski
1 sierpnia 2023 18:26

Podoba mi się to świeże spojrzenie. Tym bardziej, że pojęcie socjalizmu trzeba redefiniować, bo stare już nie przystają do rzeczywistości w której to międzynarodowe korporacje są źródłami totalitaryzmu. Chociaż, czy to nie zawsze tak było? Tylko, że przez XX wiek konsorcja zasłaniały się organizacjami państwowymi i wtłoczono nam przez to takie skojarzenie, że państwo/urzędy = socjalizm.

 

zaloguj się by móc komentować

valser @Magazynier 1 sierpnia 2023 18:23
1 sierpnia 2023 18:38

Tu nie ma zadnego sporu. Wszystko jest ewiedentne i udokumentowane. 

Sokrates, Platon i Arystoteles sa ze swoimi pomyslami obecni w teologii i kulturze chrzescijanskiej.

Odczytywanie "w swietle musikow swojej epoki" to jest wlasnie zaciemnianie obrazu, ktore nie wiadomo czemu tak naprawde ma sluzyc?

Jeszcze jeden cytacik:

"Czym jest ludzka wolność? Odpowiedź znajdujemy już u Arystotelesa. Dla Arystotelesa wolność jest własnością woli, która urzeczywistnia się przez prawdę. Jest zadana człowiekowi. Nie ma wolności bez prawdy. Wolność jest kategorią etyczną. Tego uczy Arystoteles przede wszystkim w swojej Etyce nikomachejskiej, zbudowanej jako system etyki filozoficznej. Ta naturalna etyka została w całości zaadoptowana przez św. Tomasza w jego Sumie teologicznej. W ten sposób Etyka nikomachejska trwa w dziejach moralności, jednak już z cechami etyki chrześcijańskiej, tomistycznej. Św. Tomasz zaakceptował w całej pełni arystotelesowski system cnót. Dobro, które staje przed ludzką wolnością jako zadanie do spełnienia, to jest właśnie dobro cnoty. Chodzi przede wszystkim o tak zwane cztery cnoty kardynalne: roztropność, sprawiedliwość, męstwo i wstrzemięźliwość. Roztropność ma znaczenie kierownicze. Sprawiedliwość warunkuje ład społeczny. Wstrzemięźliwość i męstwo determinują natomiast ład wewnętrzny w człowieku, określają bowiem to dobro, które pozostaje w relacji do ludzkiej popędliwości i pożądliwości: vis irascibilis - vis concupiscibilis. Tak więc u podstaw Etyki nikomachejskiej stoi wyraźnie ściśle określona antropologia." - (podkreslenie moje).

Dla mnie to zamyka te musikowe dywagacje, ktore sa dla mnie calkowicie jalowe i bez sensu. Powod jest prosty - mnie nie interesuja "musiki" i cisnienia jakimi byli poddawani pozostali bohaterowie naszych komentarzy - sw. Tomasz, JP2 czy Maciejewski.

Bez wzgledu na "musiki" i inne okolicznosci da sie i mozna pisac cos z sensem, albo wypisywac jakies totalne glupoty.

zaloguj się by móc komentować

valser @Kuldahrus 1 sierpnia 2023 18:26
1 sierpnia 2023 18:46

Dej pan spokoj z redefinicja socjalizmu. Dopiero co pozegnalismy "redefinitora" Karonia. No ilez mozna? I gdzie tu jest swieze spojrzenie, to moze mnie pan palcem wskazac, bo ja go akurat nie widze.

Socjalizm - to powinno zniknac na stale z obiegu terminologicznego czlowieka, ktory ma jakis szacunek do wlasnego rozumu.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @valser 1 sierpnia 2023 18:46
1 sierpnia 2023 18:50

I tak jestem piękniejsza....:)

zaloguj się by móc komentować

valser @OjciecDyrektor 1 sierpnia 2023 18:50
1 sierpnia 2023 18:56

Piekno to rowniez platonska idea wiec daleko zes pan nie uciekl w orginalnosc.

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @valser 1 sierpnia 2023 18:46
1 sierpnia 2023 19:00

" Socjalizm - to powinno zniknac na stale z obiegu terminologicznego czlowieka, ktory ma jakis szacunek do wlasnego rozumu."

No, ale właśnie to Gabriel zrobił w powyższym tekście. Możemy się denerwować i tupać nogami, ale socjalizm został wprowadzony w obieg myślowy tak samo jak i inne -izmy które zamydlają obraz i trzeba to prostować jak chcemy dochodzić do prawdy. Bo ludzie którzy są pierwszorzędnymi totalitarystami wyzywają od socjalistów tych którzy z tym totalitaryzmem walczą, pomieszanie z poplątaniem.
Dla mnie istnieje tylko dobro i zło i tak trzeba układać wszystko żeby do tego wyraźnego obrazu powracać, czasami również przez używanie pojęć wymyślonych przez "świat", chociaż nie jest to konieczne według mnie. 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @valser 1 sierpnia 2023 18:56
1 sierpnia 2023 19:12

Rozumiem, że przed Platonem ludzie nie wiedzieli dokładnie czym jest piękno. Platon zatem swoją ideą stworzył Forkiady....:). Co za świnia! 

A tak poza tym uśmiechnij się.....nie mam dziś klimatu do poważnej, a nawet niepoważnej dyskusji. Od jutra mam urlop i odpoczniesz ode mnie....:)...na dwa tygodnie.

 

zaloguj się by móc komentować

valser @Kuldahrus 1 sierpnia 2023 19:00
1 sierpnia 2023 19:20

Nie mozna czegos "znikac" jednoczesnie tego uzywajac. O czym wspomnialem na samym poczatku. Marks i Lenin pisali na temat starozytnych w tych samych kontekstach - tam to wszystko jest w szablonach interesu, wyzysku "klasy pracujacej", wlasnosci srodkow produkcji, politycznych intryg, itd. To jest bardzo widowiskowe, ale powinnismy sobie zadawac pytanie - do jakich konkluzji nas to prowadzi?

Jedna juz mozemy  wyartykulowac- ze Arystoteles byl zamachowcem i bral udzial w zgladzeniu Aleksandra Macedonskiego i ze ta cala jego filozofia to propaganda wymieszana z glupotami.

Nastepna to taka, ze filozofia Arystotelesa to "arabska wrzutka" na sredniowieczne uniwersytety.

To jest wszystko uwodzicielskie, ale jednoczesnie slabe do wyjasnienia czegokolwiek. Socjalizm, chocby tysiac razy redefiniowany nie jest w stani wyjasnic czegokolwiek. Dlatego lepiej dac spokoj i wykreowac inne narzedzia niz interes, walka oby, ksztaltujacy swiadomosc, walka klas i inne bzdury. Ostatni czas na SN to dominacja biezaczki z twittera i nonsensy o filozofii. Ogolny spadek poziomu dla mnie jest zauwazalny. Ja tez za to biore swoja porcje winy, bo nie pisze z taka czestotliwoscia jak wczesniej. Nie mam jednak wrazenia, zeby moje przeloty sie obnizyly.

 

zaloguj się by móc komentować

valser @OjciecDyrektor 1 sierpnia 2023 19:12
1 sierpnia 2023 19:27

Przed Platonem ludzie z pewnoscia odczuwali piekno, ale nie potrafili go wyartykuowac. To jest pewne i wystarczy wejsc w temat, zeby sie przekonac. Symetria i harmonia sa tutaj kluczowe dla zrozumienia tematu.

Ja z dzisiejszych komentow mam taka beke, ze moze lepiej bedzie jakbym troche wyhamowal. Ostatnia rzecz jaka potrzebuje to poprawiac sobie humor.

Gratuluje urlopu. Nie meczy mnie pan wcale wiec nie musze od pana odpoczywac. Zwlaszcza, ze ja jestem na wakacjach od trzech dekad, z przerwami na ladowanie budzetu. Dbam o to, zeby miec wiecej wolnych dni, niz przepracowanych.

zaloguj się by móc komentować

stachu @valser 1 sierpnia 2023 19:20
1 sierpnia 2023 20:05

Ostatnio czytałem te notki na SN i czegoś mi brakowało, do dzisiaj nie wiedziałem czego. Dziękuje za podpowiedź.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @valser 1 sierpnia 2023 19:27
1 sierpnia 2023 20:33

Końcową częścia tego konentarza pięknie mi rozmasowałeś wątrobę..."bo śmiech to zdrowie - masuje wątrobę".

Co do piękna to jest chyba coś takiego jak studia nad estetyką. Roman Konik (ten od "W obronie św. Inkwizycji") jest nawet profesorem w katedrze estetyki. Widać to jest jakaś ważna dziedzina filozofii. Szkida tylko, że nie ma teoria estetyki przełożenia na to, co widzę na ulicy. No chyba że to też jest w służbie propagandy, a obecnie jest parcie na lansowanie turpizmu. 

Te kleksy na ciele u tylu ludzi mnie dobijają. Forkisy i Forkiady. 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @valser 1 sierpnia 2023 19:20
1 sierpnia 2023 20:38

Szkoda, że nie widzisz spadku ogólnego poziomu sprzedaży. A także spadku zainteresowania treścią podawaną tutaj w porównaniu z konkurencją. Ja tylko nieśmiało przypominam, że ten portal jest uzupełnieniem wydawnictwa. Ono zaś toczy ciężkie boje o przetrwanie. Niestety nie wspiera go żadna organizacja, tak jak Kościół wspierał św. Tomasza, a oligarchia ateńska Platona. Treść którą tu serwujemy nie ma szans by się przebić nigdzie. I poziom jaki wyznaczamy ma przy tym znaczenie średnie. Takie są niestety okoliczności. Śróbowanie poziomu, po to tylko, żeby Stachu z satysfakcją wpisał tu jeden komentarz, ma moim zdaniem sens średni. Tym mniejszy, że Arystoteles nie żyje, a ja jeszcze tak. Rozważam opcję taką - zamknąć to wszystko, zostawić tylko sklep i zająć się, jak Michał, wyłącznie handlem książkami na allegro oraz na targach. W końcu jestem wydawcą. Oczywiście nie chcę tego robić, ale prowadzenie niszowego portalu, na którym stawia mi się zarzuty zaniżania poziomu, po 15 latach pracy dzień w dzień, robi się nieco wyczerpujące i coraz mniej daje mi satysfakcji. 

zaloguj się by móc komentować

valser @OjciecDyrektor 1 sierpnia 2023 20:33
1 sierpnia 2023 20:40

Podobno piekno lezy w oku patrzacego. Swiat spoganial. Wiele rzeczy wymyka sie z rak poprzez zaniedbanie.

Jest jak jest. Ja nie mam czasu ani zbawiac, ani naprawiac swiata. Musi sobie sam dac z soba rade. Nie mam tez czasu byc tesciowa i narzekac na to co i mnie otacza.

Popatrz sobie na obrazy Agnieszki Slodkowskiej. Na jej pejzarze, martwa nature. A najlepiej kup od niej obraz, to bedziesz jadl piekno do syta kazdego dnia. To jest warte pieniedzy, tym bardziej jak sie je ma.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @valser 1 sierpnia 2023 19:27
1 sierpnia 2023 20:41

No i co to jest harmonia? Bo symetria to wiem. A harmobia? Pojęcie dość subiektywne. Znam teorie "złotego środka" czy jak to nazywają - chodzi o kwadrat podzielony na kolejne kwadraty lub prostokąty, ale dla mnie to słabe uzasadnienie. Każdy przez harmonię rozumie co innego. Np. dla mnie muzyka współczesna z K. Pendereckim to jakaś aberracja harmonii. Cbrengland zaś twierdzi coś przeciwnego. 

Zapodaj KONKRETNA definicję harmonii, bez "elastycznych" części składowych. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @valser 1 sierpnia 2023 20:40
1 sierpnia 2023 20:58

No i byłbym ostrozny zarówno w ocenie poziomu jak przypisywania winy. Pamiętaj, ze my tu hobbystycznie piszemy - każdy ma jakąś pracę, która niestety zajmuje więcej czasu niż u Ciebie. Tak przeglądajac swoje notki nie mam sibie nic do zarzucenia - wiem, że mało tego napisałem, ale chyba nie chodzi o ilość. 

Poza tym jest blog Piotera, w którym już poskładaliśmy do kupy głęboką stsrożytność - poskładalismy tak, że to się trzyma kupy, bo to w jaki sposób składają naukowcy nie da się zdzierżyć. Poza tym wątek wandalski, a w zasadzie to najwcześniejsza historia naszego narodu - to jest coś, co zostawia w tyle i całe lata świetlne cały dotychczasowy dorobek nauki zwanej historią Polski. 

Blog Coryllusa jest codziennikiem, wiec sorry, ale jak się pisze 360 tekstów w ciągu roku, to nie ma bata, aby wszystkie były równie dobre. Są genialne, są bardzo dobre, dobre i średnie. I nie widzę w tym nic zdrożnego. 

Betacool oststnio mało aktywny na blogu, ale on pracuje nad tekstami do papierowej SN. No ale jest archiwum i można czytać jego notki sprzed lat. 

Daj Pan Boże abym ja się przez te ostatnie 3-4 pobytu na SN dowiedział się choć tyle samo z tych eksperckich książek (których mam coś ok. 700). W życiu! Tam po wyciśnięciu konkretu, który zmieści na max. 5-10 stronach, nic nie ma, a raczej jest jeden wielki "shit". No ale musimy tym się posługiwać, aby krytycy naszej twórczości nie zarzucali nam, że z 4 liter to wszystko sobie wzieliśmy i do kibla sie tylko nadaje. 

zaloguj się by móc komentować

stachu @gabriel-maciejewski 1 sierpnia 2023 20:38
1 sierpnia 2023 20:58

Mój komentarz się nie liczy i nie miałem satysfakcji. Arystotelesa nie czytałem, św. Tomasza z Akwinu również. Niezręcznie jest mi pisać wyjaśnienie do mojego komentarza, to był, mam nadzieję, niewinny żart.

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski 1 sierpnia 2023 20:38
1 sierpnia 2023 21:00

Zycie jest jak hokejowy sezon. Nie da sie grac na tym samym poziomie caly czas, wygrywac w kazdym meczu i robic co sezon krola strzelcow. Przychodza momenty kryzysu i one sa po to, zeby sie przegrupowac i grac dalej. Najlepiej w tej samej lidze, bez walki w barazach i spadku.

W podejmowaniu decyzji najgorsze co mozna zrobic to zwlekac. Sam wiesz lepiej, co robic, bo znasz detale.

Mnie sie po kowidzie kramik dzwignal na tyle, ze jest normalnie, ale zeby sie zblizyc do tego co mialem w 2019 roku, to bede potrzebowal jeszcze ze dwa lata. Jak nie wojna to wybory i tak w kolko do wyrzygania, ale to nie znaczy, ze skladamy orez.

Nie chcesz powiedziec chyba, ze dyskutowanie jakiegos lacha Lazarewicza nas tu na jakies wyzyny intelektu wyprowadza, albo, ze kopanie Arystotelesa to jest jakas nobilitujaca zabawa?

 

 

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @valser 1 sierpnia 2023 19:20
1 sierpnia 2023 21:00

Ja tam żadnego spadku nie zauważyłem, no napewno nie u Gabriela na blogu.

 

zaloguj się by móc komentować

valser @Kuldahrus 1 sierpnia 2023 21:00
1 sierpnia 2023 21:05

Kazdy dysponuje jakims aparatem poznawczym. Ja bym sie na Lazarewicza nawet nie wyrzygal.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @valser 1 sierpnia 2023 21:00
1 sierpnia 2023 21:07

Niestety muszę zajmować stanowisko wobec spraw bieżących, poza tym, to mnie interesuje. Co do Arystotelesa, to sprzedaż tytułu pokaże jaka to jest zabawa. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski 1 sierpnia 2023 20:38
1 sierpnia 2023 21:09

Właściwą decyzję wymuszają czasem okoliczności. Życzę zatem światła. Jest szansa, że dar rozeznawania cię nie zawiedzie.

zaloguj się by móc komentować

Paris @stachu 1 sierpnia 2023 20:58
1 sierpnia 2023 21:10

Wiec,  na  drugi  raz...

...  niech  Pan  sobie  tak  nie  zartuje,  svp,

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski 1 sierpnia 2023 21:07
1 sierpnia 2023 21:11

Na moje oko to Arystoteles to bedzie kiepska zabawa, bo trzeba bedzie sie boksowac z tematami, ktore sa nieprzepracowane. A w odwodach sa nazwiska przeciwko ktorym ciezko bedzie podniesc reke.

Na sensacji jednak da sie zarobic. A jak sie nie da, to rozglos tez sie bedzie liczyl.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @valser 1 sierpnia 2023 18:38
1 sierpnia 2023 21:11

A więc spór jest. 

zaloguj się by móc komentować

valser @Magazynier 1 sierpnia 2023 21:11
1 sierpnia 2023 21:15

"Czym jest ludzka wolność? Odpowiedź znajdujemy już u Arystotelesa. Dla Arystotelesa wolność jest własnością woli, która urzeczywistnia się przez prawdę. Jest zadana człowiekowi. Nie ma wolności bez prawdy. Wolność jest kategorią etyczną. Tego uczy Arystoteles przede wszystkim w swojej Etyce nikomachejskiej, zbudowanej jako system etyki filozoficznej. Ta naturalna etyka została w całości zaadoptowana przez św. Tomasza w jego Sumie teologicznej. W ten sposób Etyka nikomachejska trwa w dziejach moralności, jednak już z cechami etyki chrześcijańskiej, tomistycznej. Św. Tomasz zaakceptował w całej pełni arystotelesowski system cnót. Dobro, które staje przed ludzką wolnością jako zadanie do spełnienia, to jest właśnie dobro cnoty. Chodzi przede wszystkim o tak zwane cztery cnoty kardynalne: roztropność, sprawiedliwość, męstwo i wstrzemięźliwość. Roztropność ma znaczenie kierownicze. Sprawiedliwość warunkuje ład społeczny. Wstrzemięźliwość i męstwo determinują natomiast ład wewnętrzny w człowieku, określają bowiem to dobro, które pozostaje w relacji do ludzkiej popędliwości i pożądliwości: vis irascibilis - vis concupiscibilis. Tak więc u podstaw Etyki nikomachejskiej stoi wyraźnie ściśle określona antropologia." -

 

"Wracając do Arystotelesa, trzeba dodać, że obok Etyki nikomachejskiej pozostawił on jeszcze inne dzieło, dotyczące tym razem etyki społecznej. Nosi tytuł Polityka, Arystoteles nie odnosi się w nim do kwestii związanych z konkretną strategią życia politycznego, ale ogranicza się do określenia zasad etycznych, na których powinien się opierać każdy sprawiedliwy ustrój. Do Polityki Arystotelesowskiej nawiązuje katolicka nauka społeczna, która nabrała szczególnego znaczenia w czasach nowożytnych pod wpływem kwestii robotniczej."

 

Spor jest dla mnie roztrzygniety.

Obydwa cytaty sa z Jana Pawla II, z ksiazki Pamiec i tozsamosc.

Mozesz sie oczywiscie spierac i promowac "musiki". Ja opuszczam kolejke.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @gabriel-maciejewski 1 sierpnia 2023 21:07
1 sierpnia 2023 21:17

I  chwala,  ze...

...  Pan  zajmuje  stanowisko  wobec  spraw  biezacych,  bo  mnie  tez  one  interesuja  -  tak  samo  jak  ich  ocena  WLASNIE  przez  Pana  !!!

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski
1 sierpnia 2023 21:32

Ogolnie rzecz biorac przybywa debili i to tak trzepnietych, ze dech zapiera i to ogolnie zle rokuje.

Niejaki Karas Robert, triathlonista, znalazl sobie eksperta od substancji wspomagajacych. Ten mu zapodal steryda anabolicznego i mu powiedzial, ze w trzy dni substancja zniknie z organizmu. Tymczasem slady substancji wykryto podczas kontroli po 140 dniach od podania. Ja nie wiem jakim trzeba byc ignorantem, zeby pomyslec, ze anabolik zniknie z organizmu w trzy dni? Mysle, ze wielkiego formatu.

Na dodatek podal mu jeszcze meldonium, (ktorego jestem fanem). No, ale ten modulator metaboliczny podany triatloniscie, ktory trenuje i startuje w dyscyplinie o powtarzalnych, cyklicznych ruchach wykonywanych w tym samym tempie  - jest kompletnie bez sensu.

Za meldoniu zdyskwalifikowano tenisistke Szarapowa - i w tenisie to ma sens- tam sa akcje "stop and go", interwaly, zmiany kierunkow, itp. Tu meldonium sie sprawdza. Poza tym - nie wzial zadnego specyfiku, zeby zamaskowac substancje, albo wyczyscic organizm. Pelna amatorka. Oni obydwaj powinni zdac sprzet i podpisac obiegowke. To jest skandal, ze mozna byc takim idiota.

I wez tu teraz takim cokolwiek sprzedaj... obojetnie - ksiazke czy witaminy. Rynek sie kurczy. Idiotow przybywa.

https://sport.interia.pl/inne/news-robert-karas-sie-przyznal-wprowadzono-go-w-blad-jasne-stanow,nId,6935834?fbclid=IwAR1z9hAo5sLKJq0VHhjxyeYMuEhVXKlM1BlVn81AIDlm42pCjZn0jTPn6_4

zaloguj się by móc komentować

stachu @Paris 1 sierpnia 2023 21:10
1 sierpnia 2023 21:32

Ale dlaczego, ludzie!

zaloguj się by móc komentować

stachu @stachu 1 sierpnia 2023 21:32
1 sierpnia 2023 21:34

Ojciec Dyrektor może sie smiać i masować wątrobę, a ja nie?

zaloguj się by móc komentować

valser @stachu 1 sierpnia 2023 21:34
1 sierpnia 2023 21:35

HEHE... kazdy ma jakis problem. Szkoda czasu na dyskusje w tym kierunku. Dalej jest juz tylko piaskownica.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @valser 1 sierpnia 2023 21:15
1 sierpnia 2023 21:46

Jesteś wolnym człowiekiem. Nic nie musisz. Spieramy się i gadamy tyle ile chcemy. 

To co pisze św. JPII to też jest Arystoteles scholastyków i Kościoła. Oczyszczony z niejawnych znaczeń grecko-fenickich, które zakładam były oczywiste w jego czasach. Ciebie interesuje oczyszczony Arystotel, tak jak św. JPII. Mnie interesuje nieoczyszczony. 

Tak samo nie przymuszam Gabriela do sprzedawania archeologicznego podejścia do Arystotela. Ryzyko na pewno jest. Dopinguję, bo mnie to kręci. Dawno myślałem już o kontekście historycznym wybranych filozofów. 

zaloguj się by móc komentować

valser @Magazynier 1 sierpnia 2023 21:46
1 sierpnia 2023 21:55

To moze jeszcze raz...

"Tego uczy Arystoteles przede wszystkim w swojej Etyce nikomachejskiej, zbudowanej jako system etyki filozoficznej. Ta naturalna etyka została w całości zaadoptowana przez św. Tomasza w jego Sumie teologicznej.". 

W calosci. Niczego nie trzeba czyscic.

zaloguj się by móc komentować

Paris @stachu 1 sierpnia 2023 21:34
1 sierpnia 2023 21:57

Moze  sie  Pan  smiac  i  masowac  watrobe,  ale...

...  nie  z  czlowieka  tytanicznej  pracy  ZA  SWOJE  i  NA  SWOIM,  na  Jego  blogu  i  portalu,  jakim  jest  Pan  Gabriel,...  to  naprawde  nieladnie  !!!

Jest  baaardzo  wielu  innych  pasozytow  i  nierobow  w  ,,naszym  ZONdzie  i  partiach,,  z  ktorych  -  co  najmniej  -  WARTO  SIE  SMIAC  i  musowo,  

  

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @valser 1 sierpnia 2023 21:32
1 sierpnia 2023 22:35

Czekam na definicję harmonii....:). 

O tym co pisał JP2 będę milczał.

"W całości ZAADOPTOWANA" - to nie oznacza akceptacji, zgody, uznania za prawdę tego wszystkiego, co Arysto napisał, a jyż,na pewno nie na to, jak postępował. Nie nieguję wytworzenia przez niego ścisłego aparstu pojęciowego. Ten aparat został przejęty i wykorzystany - nawet w całości gdy idzie o opis etyki.  Nie mniej można się zastanawiać na ile on był szczery w swych intencjach i co dzięki takiemu poważnemu uwiarygodnieniu się, przemycił w swoich dziełach. Wiem, że dla Ciebie to jest plotkarstwo, ale cóż....jesteśmy plotkarzami. W każdym razie kupie książke Coryllusa o filozofii antycznej i przeczytam. 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

valser @OjciecDyrektor 1 sierpnia 2023 22:35
1 sierpnia 2023 22:53

Znajdz sobie jakis podrecznik do estetyki, albo muzykologii i postudiuj. Ja tu nie jestem od tego, zeby wyciagac ludzi z dolka. Tez przychodze sie zabawic. Harmonia to pewien uporzadkowany uklad, ktory opiera sie na "zgodnosci". Na wiecej dzisiaj jest za pozno.

"O tym co pisał JP2 będę milczał".  - to dobra taktyka. Chroni od gadania glupot. Gratuluje wyboru.

Wracajac do Arystotelesa - " W całości ZAADOPTOWANA" - to nie oznacza akceptacji, zgody, uznania za prawdę tego wszystkiego, co Arysto napisał, a jyż,na pewno nie na to, jak postępował. 

 i tu cyk* Znowu wywrotka - mozesz sie nie zgadzac z Arystotelsem, ale i tak bedziesz sie poslugiwal definicja prawdy przez niego wyrzezbiona, przynajmniej do momentu, jak nie wymyslisz lepszej.

To w te chwili wyglada na intelektualna probe samobojcza. Im wiecej grillowania Arystotelesa, tym wiecej rykoszetow w czerep bedziesz zbieral. Mozna oczywiscie sie pompowac, ze mu z ryja smierdzialo i mial wszy jak mlode kartofle i ze stare baby obstawial, ale sami zesmy ten model pisarski wystarczajaco obsmiali, zeby to teraz wrocilo jako model poznawczy antyku.

zaloguj się by móc komentować

m8 @valser 1 sierpnia 2023 11:54
1 sierpnia 2023 22:55

Pan Jourdain tez nie wiedzial , ze mowi proza - polece Michalkiewiczem...

zaloguj się by móc komentować

stachu @Paris 1 sierpnia 2023 21:57
1 sierpnia 2023 22:55

To nie tak, Pan Valser przeprowadził krytykę z wysokości alpejskich szczytów, a ja obrywam. Gdzie tam polskim górom do Alp, tam to nie wiadomo, czy cnoty Arystotelesa siegają, nie wiem, bo nie byłem..

zaloguj się by móc komentować

valser @stachu 1 sierpnia 2023 22:55
1 sierpnia 2023 23:05

Ja tez nie rozumiem  grillowania panskiego wpisu, bo on przeciez gospodarza bezposrednio nie dotyczyl. Mnie to nie rusza w stopniu najmniejszym i jestem daleki od krytyki. Kazdy z nas ma juz wiecej niz osiemnascie lat i wie co robi. A jak nie wie, to sie dowie predzej czy pozniej. 

Patrze jednak troche z podziwem, ale tez z niedowierzaniem, ze mozna realizowac pomysl przelotu obierajac kurs kolizyjny z Arystotelesem, bo to jest w sporej czesci kurs kolizyjny na Kosciol Katolicki. Ten przelot i kolizje, co to towarzysze juz dawno temu przeprowadzili.

 

zaloguj się by móc komentować

valser @m8 1 sierpnia 2023 22:55
1 sierpnia 2023 23:05

Tak... ludzie to nie wiedza jakie sily drzemio w naturze.

zaloguj się by móc komentować

kamiuszek @valser 1 sierpnia 2023 21:00
1 sierpnia 2023 23:28

siadły mi shifty w kompie. przepraszam za brak wielkich liter.

wydaje mi się, że dzisiejszy tekst coryllus nie jest o filozofach, więc po co ich bronić? to tekst o najbliższych wyborach. są tacy, którzy widzą wartość we wspólnocie, w państwie. jak rozumiem, coryllus nazwał ich prowokacyjnie ateńskimi socjalistami. mógłby ich nazwać solidarystami, ale nie byłoby śmiesznie. oprócz tego mamy wariatów i złodziei. wariaci pragną używać wspólnoty do realizacji swoich pomysłów postępowych obiecując jeszcze więcej najprawdziwszej wolności i supersocjalizm. znaczy, żeby pod przymusem państwowym doprowadzić do tego, aby wariatów było zatrzęsienie. na przykład takich, którzy nie odróżniają chłopa od baby. złodzieje natomiast to ci, którzy chcą osłabienia państwa, czyli też więcej wolności, gdyż państwo przeszkadza im ściągać haracze i psować dziewki. akceptują państwo tylko w postaci aparatury, którą da się przerobić na karuzele vatowskie, czego oczywiście nie mogą powiedzieć wprost. 

to jest oś tego tekstu. wokół tego wiruje scytyjska kacapia i atlantydowi jankesi itd. analogia jak to analogia nie jest doskonała, a nawet całkiem myląca, ale zabawna.

filozofia w oderwaniu od życia nie ma sensu. kurs filozofii jest abstrakcją, nie przekłada się na nic i jest tylko zapiskiem w studenckim indeksie. a nie przekłada się, bo jest zafałszowany przez anielski zaśpiew i ogólnie humanistyczne oszukaństwo. ciężko o tym pisać, bo język jest tak wyinaczony, że słowa sobie przeczą. w każdym razie krzywda arystetolesowi się nie stanie, a moim zdaniem nawet zyska, ożyje trochę. jak kochanowski zupełnie, gdy go się pokazuje wplątanego w politykę i biznes.

freudyzmy i inne bzdury pobudzają krążenie krwi u studentów, bo tam jest fantazja o dupie maryni, którą to fantazję każdy student posiada. zwrócenie studentowi uwagi na złoto i okręty jest trudniejsze, gdyż tych student zazwyczaj posiada niewiele. i przez tę jego nieuwagę łatwo zrobić z niego wariata lub ofiarę złodziei.
 

 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @valser 1 sierpnia 2023 22:53
1 sierpnia 2023 23:39

Co do harmonii to definicja jej jest złożona z mało obiektywnych elementów. A więc zawodna. Platon mógł sobie i inni filozofowie estetycy dużo pusać o pięknie, ale nie da się stworzyć ścisłej definicji harmonii, a więc i piękna. Kolega mawiał nawet o pewnym typie kobiet, że "są tak brzydkie, że aż piękne". U weź tu dyskutuj o pięknie. Muzykologia i estetyka pozornie tylko dają ścisłe definicje. Nie musisz mnie wyciągać z diłka - sam wyjechałeś z Platonem i jego definicją piękna oraz sam pojechałeś  z harmonią. Więc jak sam tego tego użyłeś, to Ty powinieneś to wyjaśnić. Nie ja. Odsyłanie do podreczników jest więc tu trochę nieeleganckie, ale nie bede płakał. Obiecuję.

 

Co do definicji, aparatu pojęciowego filozofów, to jest to narzędzie i tylko narzędzie do zbudowania czegoś. Arystoteles zbudował swój system filozoficzny. A Akwinata używając tych samych narzędzi stworzył inny, lepszy. Czy w takim razie krytyka systemu filizoficznego Arystotelesa hest tym samym, co krytyka systemu filozoficznego Akwinaty? Moim zdaniem nie - twój zarzut, że krytykijac Arystotelesa jest się na kursie kolizyjnym z KK jest więc naciągany. 

zaloguj się by móc komentować

valser @kamiuszek 1 sierpnia 2023 23:28
2 sierpnia 2023 00:02

No nie wiem...

do wyborow jeszcze daleko i nie wiadomo czy sie odbeda w terminie. Polska to kraj frontowy, co wielu ludziom nadal umyka. Zdecydowanie to byl tekst o starozytnych Atenczykach, bo chyba cos Coryllus pisze wiekszego i bedzie z tego ksiazka.

Budowanie wokol starozytnych Aten jakis parareli i porownan z Polska jest na moje oko malo adekwatne. Wojna na Ukrainie to to wojna punicka. Poza tym brakuje Filozofa, a Aleksandra Macedonskiego tez ciezko bedzie znalezc.

Tak jak nie jestesmy w sytuacji podobnej do 1939 roku, to tym bardziej nie jestesmy w konstelacji grecko-perskiej sprzed tysiecy lat. 

Ja sobie zdaje sprawe, ze Arystotelesowi nic nie zaszkodzi. Nie o to chodzi. Uwazam, ze tutaj bardzo latwo sie wyglupic przy grillowaniu chlopa, piszac, ze jego filozofia to propaganda i glupoty, bo wtedy trzeba sie zderzyc np. z tym - https://www.amazon.com/History-Formal-Logic-Classic-Reprint/dp/1330376501

To ksiazka historyczna. Ulozona chronologicznie. Tam sama bibliografia ma przeszlo sto stron. O samej logice Arystotelesa jest sto stron I i nie da sie z tego wydestylowac zadnych "niejawnych znaczen fenicko-greckich".

Ze tez tej ksiazki nikt do tej pory nie przetlumaczyl i nie wydal po polsku to tez jest numer... chociaz... prawdopodobnie na to nie bedzie klienta, bo to nie jest ksiazka do czytania, tylko do studiowania.

Jestem fanem filozofii "walk the talk". Wiekszosc ludzi smuci jakies rzewne kawalki, potem sie przestawia na modul "po pracy" i robi cos przeciwnego do tego, co jeszcze pol godziny wczesniej kaznodzieila.

 

zaloguj się by móc komentować

valser @OjciecDyrektor 1 sierpnia 2023 23:39
2 sierpnia 2023 00:07

Nie czytales ani zdania ze sw. Tomasza, czy Arystotelesa. Nie grasz na zadnym instrumencie muzycznym, nie znasz nut, nie wiesz co to synkopa, kontrapunkt, arpeggio. Nie masz obrazu Agnieszki Slodkowskiej, ale masz za to muchy w nosie i wstret do lektur z zakresu ogolnego wyksztalcenia.

Nie bardzo wiem jak ci pomoc. A nie, czekaj. Przegladnij oferte Gabriela i wybierz cos do czytania na wakacje.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @valser 2 sierpnia 2023 00:07
2 sierpnia 2023 06:20

Kocham takie komplementy, choćby z d***y wzięte. Mogę ci odpisać tak - nie wiesz kim jestem, co robiłem, czym się intetesowałem, co kupowałem i od kogo, co czytałem itd. 

No ale mi to nie przeszkadza. 

Podsumowując twój wywód mogę stwierdzić, tak trochę szyderczo, że nie wolno krytykować rzeźbiarza "gołej baby" z tego powodu, że inny rzeźbiarz jego własnymi narzędziami wyrzeźbił Trójcę Świętą. 

I to tyle w tym temacie, bo więcej nie udało mi się z Ciebie wydusić. Choć starałem się....:). Kiepski ze mnie dusiciel.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @valser 2 sierpnia 2023 00:07
2 sierpnia 2023 06:36

No i wg Ciebie ten, kto nie maluje, nie rysuje nie ma pojęcia o tym czym jest harmonia, piękno itd. Nie potrafi dobrze ocenić czy obraz to kicz, czy arcydzieło. To samo z oceną wszelkuch innych dziedzin sztuki (z pisaniem włącznie). 

Co do św. Tomasza, to słuchaam sobie wykładów na kanale YT "Szkoła Akwinaty" wykładów o filozofiii w połączeniu z Arystotelesem i św. Tomaszem. Prowadzi jest ks. Piotr Dzierżak.  "Po co żyć Arystotelesie"  i kilka innych można sobie odsłuchac i wyrobić jako takie zdanie. 

Akurat św. Tomasza czytałem w wyimkach, bo lektura duchowa to też moje hobby, a tak się składa, że w periodyku "Zawsze Wierni" było nawet trochę z Summy Teologicznej - rzecz jasna w kontekście zagadnień wiary i dowodów na jej prawdziwość - czyli w zakresie mocno ograniczonym. No ale Ty też nie czytałeś całego św. Tomasza....może więcej w innym kontekście niż zasady wiary, ale tak czy siak też nie jesteś tomistą.

Nie jesteś nawet filozofem certyfikowanym, a wypowiadasz się tak, jakbyś n i m był. Więc zarzuty mi postawione, postaw również sobie.

zaloguj się by móc komentować

valser @OjciecDyrektor 2 sierpnia 2023 06:20
2 sierpnia 2023 06:37

W dyskutowanych zakresach mozna cie czytac jak otwarta ksiazke. 

Sprawa jest prosta. Jak ci sie nie podoba nieprecyzyjna to podaj lepsza. 

Twoja krytyka nie ma zadnego zakotwiczenia. Dlatego wisi i powiewa w oparach twojego "obiektywizmu". Ten zas polega na tym, ze jakby cie zapytac co to jest obiektywizm, to w najlepszym razie podparlbys sie Arystotelesem, prawdopodobnie nawet o tym nie wiedzac. 

Ja osobiscie nic do ciebie nie mam. Nie znamy sie i tak jest dobrze, ale mamy obydwaj zdanie wyrobione. Wycieczki w moim kierunku zaczales robic jakis czas temu. Nie wiem jaki jest ich cel i mnie to nie interesuje. 

Tym nie mniej, jesli czujesz sie obrazony moimi "z anusa" komplementami, to cie przepraszam. 

Milych wakacji. 

zaloguj się by móc komentować

valser @OjciecDyrektor 2 sierpnia 2023 06:36
2 sierpnia 2023 06:41

W kazdej chwili mozesz wyciagnac swoje certyfikaty. 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @valser 2 sierpnia 2023 06:37
2 sierpnia 2023 06:43

Nie czuję się obrazony. Nie jesteś w stanie mnie obrazić, ani nikt inny.  Ja Cię lubie za takie komplementy...:). Serio. Po prostu jestem psychopatą empatycznym, czy jak kto wolu Komarkiem-Koszmarkiem. 

Wycieczek żadnych do Cuebie nie robiłem, choć zdaję sobie soeawę, że mogles tak to odebrać. Inni tak odbierają no i potem toczą ze mną "śmiettelne" boje nie wiem nawet o co i po co. Lubię zwyczsjnie drążyć tematy  - łatwo mnie sprowokować do tego. Sam widzisz - miałem wczoeaj nic nie pisać po za jednym rizluźniającym dyskusję zdaniem. A co wyszło? Wywiad-rzeka....:)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @valser 2 sierpnia 2023 06:41
2 sierpnia 2023 06:46

Za te odpowiedź z certyfikatem Cię kocham...:).  Jesteś mistrzem prowokacyjnej riposty. Lepszym nawet od @przemsy. 

Posiadam dyplom ukończenia przedszkola....:) Świadectwa szkolne niestety nie zachowały się do naszych czasów. 

zaloguj się by móc komentować

valser @OjciecDyrektor 2 sierpnia 2023 06:43
2 sierpnia 2023 06:57

Z dyskusji niewiele wyszlo, no ale moze trzeba jeszcze poczekac. 

Jak lubic "drazyc tematy", to nic nie stoi na przeszkodzie, zebys temat piekna i harmonii sam podrazyl i ja tu ze swoja niecertyfikowana ekspertyza nie jestem potrzebny. 

Mozesz nawet jakas notke tutaj szrajbnac. Nikt cie nie hamuje i nic cie nie ogranicza. 

Wracajac do filozofii certyfikowanej, tej na uniwersytetach, to sytuacja ma sie tak, ze to jest stary bolszewicki pierdolnik, gdzie ziomkowie bez talentu i umiejetnosci siedza na pensji juz trzecim i czwartym pokoleniu i mysla, ze jak beda lali wode, to filozofuja.

Tymczasem oni produkuja falszywy obraz dziedziny i obrzydzaja ja innym. 

 

zaloguj się by móc komentować

valser @OjciecDyrektor 2 sierpnia 2023 06:46
2 sierpnia 2023 07:03

Jedziesz na te wakacje, czy musisz w tych dwoch tygodniach pomalowac mieszkanie i wysprzatac ogrodek? 

Wylaczam sie. Mam pare spraw do ogarniecia. 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @kamiuszek 1 sierpnia 2023 23:28
2 sierpnia 2023 07:26

Bardzo zgrabnie napisane. W tekście jest też słowo o propagandzie, że TRZEBA robić, najlepiej tą dobrą. I tu autor ze sprawnością prestidigitatora nawiązuje do wczorajszego tekstu o Oppim, atlanci jak się bawią w propagandę przed wyborami to jest to dużo przyjemniejsze niż zabawy scytyjskiej kacapi.

zaloguj się by móc komentować


Globalny @gabriel-maciejewski
2 sierpnia 2023 07:58

Panowie, Kościół i Ojcowie to zarówno Arystoteles, jak i Platon. Gabriel pisze tu o rzeczach dla mnie niezwykle żywotnych, bo mam zadanie: zbadać wpływ Kościoła na rozwój doktryn wolnościowych. Niestety trochę się pogubiłem w dekryptażu notki i zdaje się, że ci jedni na L to Niemcy, a ci Atlanowie to Amerykanie, reszty nie Qmran. Eremici egipscy jak pamiętam potrafili nastrajać lud do władzy według potrzeb, więc nie byli aż tak apolityczni. Moim zdaniem Ewangelia gdziekolwiek napotyka krzywdę ludzką czy to będzie socjalizm, czy kapitalizm, czy system kastowy - zawsze wcześniej czy później doprowadzi do konfrontacji.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Globalny 2 sierpnia 2023 07:58
2 sierpnia 2023 08:00

Przed nami poważne dyskusje i jeszcze poważniejsze seminaria

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @valser 1 sierpnia 2023 19:20
2 sierpnia 2023 08:01

Ostatni czas na SN to dominacja biezaczki z twittera i nonsensy o filozofii. Ogolny spadek poziomu dla mnie jest zauwazalny. Ja tez za to biore swoja porcje winy, bo nie pisze z taka czestotliwoscia jak wczesniej.

Nie chcę atakować Valsera za to co napisał ani bronić Coryllusa za to co robi.

W pierwszej chwili można nawet zgodzić się z Valserem. ;)

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że tzw. sytuacja "jest dynamiczna" i do tego stwierdzenia nie trzeba być Arystotelesem (filozofem). Tak się porobiło, że ludzi coraz bardziej "rajcuje" bieżączka. Kiedyś Coryllus był nawet, jak sobie przypominam, przeciwnikiem tejże na swoim blogu. I mnie się to podobało, bo "bieżączkę" mogłem znaleźć gdzie indziej. Czasy jednak się zmieniają i dlatego uważam, że:

1. "Bieżączka" Coryllusa jest "przetworzona" i takiej nie znajdę gdzie indziej.
2. Niebagatelnym wydarzeniem jest "przewrócenie filozofii" do góry nogami co jest ewenementem w skali tego bloga i nie tylko.
3. Dlatego uważam, że "przerywniki" są potrzebne dla strawienia takiej "wywrotowej" wiedzy.

Nie podlega dyskusji częstość "występowania" przerywników, bo to jest jak dyskusja o gustach.
W tej sytuacji absolutnie nie uważam, że spada "jakość" tekstów i poziom bloga.
Można nawet dojść do takiej konstatacji, że niebezpieczeństwem jest wywindowanie bloga na sam szczyt, bo uzasadnione może być stwierdenie o spadku, ale tak jest, bo wyżej nie można się wspiąć. Ciekawe czy Arystoteles coś przemyśliwał na ten temat i czy odkrył jakiś sposób na wyjście z takiego impasu.
Nie będę też doradzał Valserowi co ma robić, bo zapewne poradzi sobie z taką oceną tekstów bloga Coryllua.

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @Andrzej-z-Gdanska 2 sierpnia 2023 08:01
2 sierpnia 2023 08:22

Ja może przypomnę jeszcze tym, którzy tu zaglądają co rano ziewając z nudów, że pisząc bloga, piszę jednocześnie książkę, wymieniam uwagi z tłumaczami i redaktorami, załatwiam druk nowości, przygotowuję nawigatora, który musi się ukazać o czasie i omawiam z grafikami nowe projekty. Uwagi więc dotyczące bieżączki, która jest na blogu uważam za lekko nie a propos. Mamy wielką obsuwę z terminami. Dopiero co udało mi się wrównać terminy wydawania kwartalnika. Jest lato poza tym, wszyscy są na urlopach. Ja też byłem. Pojutrze jadę do Krakowa, a w przyszłym tygodniu mam operację szczęki. To chyba mogę tu puścić trochę luźniejszych kawałków, co? 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Andrzej-z-Gdanska 2 sierpnia 2023 08:01
2 sierpnia 2023 09:00

Tak. Arystoteles znalazł sposób na utrzymanie stale wysokiego poziomu - likwidacja Aleksandrów...:)

zaloguj się by móc komentować

Paris @Andrzej-z-Gdanska 2 sierpnia 2023 08:01
2 sierpnia 2023 09:08

Voila,...

...  teksty  na  blogu  CORYLLUS`a  i  SN  sa  GENIALNE...  koniec  i  kropka  !!!

I  oby  takie  nadal  byly,

zaloguj się by móc komentować

Paris @gabriel-maciejewski 2 sierpnia 2023 08:22
2 sierpnia 2023 09:14

Dla  mnie,...

...  moze  Pan  puszczac  co  Pan  chce,  bo  i  tak  jest  tutaj  NAJLEPIEJ,...  nigdzie  poza  SN  tak  NIE  MA  i  NIE  BEDZIE  !!!

Jak  najwiecej  zdrowia,  sily  i  cierpliwosci  Panu  zycze,...  tak  samo  jak  sobie,

zaloguj się by móc komentować

stachu @gabriel-maciejewski 2 sierpnia 2023 08:22
2 sierpnia 2023 09:39

Ja się zgadzam na luźniejsze teksty, także na wolne soboty i niedziele, bo poniedziałek bedzie wtedy ciekawszy. Robię to z "wdziekiem prestidigitatora".

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Paris 2 sierpnia 2023 09:08
2 sierpnia 2023 10:14

Może VALSERU" chodziło o lekie podniesienie ciśnienia i wywołanie takich odpowiedzi jak Pani - i to się udało. ;))))

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @valser 1 sierpnia 2023 21:55
2 sierpnia 2023 11:56

Tak. Tego nie da się zignorować: Etyka nikomachejska i eudejmejska. Mają wagę taką jakby napisał to prorok który widział w snach żywot Jezusa z Nazaretu. Trzeba się do tego odnieść zanim napisze się o arabskim albo perskim Arystotelesie. 

Ale św. JP Wielki nie jest historykiem. Jest etykiem, filozofem, antropologiem. Rzekłbym że jego Osoba i czyn przerasta o kilka epok wszystko co było dotąd napisane o moralności i człowieku. Trzeba to "tylko" przełożyć na język bliższy bieżącej kulturze i bliższy sposobowi w jaki odbierami to, co nazywamy Sercem. Z pomocą łaski, spróbuję to zrobić.

Skoro św. Papież Polak nie jest historykiem, nie pyta się o konkret historyczny, czyli życie samego Arystotelesa ma się do jego dwu dzieł o moralności, o dobru i złu. O tym więcej pisze Laertios, a z tego, co pisze wynika, że była to żywot przeciętny. Nieprzeciętny o tyle, że przez 3 lata musiał sobie radzić z relacjami z władzą, z Filipem i jego synem, ale musiał też potem szukać protekcji u Hermiasa, tyrana Aternus na dzisiejszym tureckim pn-zach. wybrzeżu Morza Śródziemnego. Hermias pobierał nauki w Akademii Platona i stąd znał Arystotelesa. Arystoteles ożenił się z jego córką, choć wcześniej miał konkubinę i syna z nią. Hermias zaś przeciwstawił się Artaxerxesowi, perskiemu władcy, który wciągnął go w pułapkę i chciał na nim wymusić przez tortury zeznania na temat planów inwazji Aleksandra. Był zatem Hermias człowiekiem Filipa i Aleksandra. Tak więc Arystoteles pozostawał nadal w kręgu władców Grecji planujących wojnę z Persją. Napisał hymn na cześć Hermiasa. Kolejne 13 lat w Liceum to był czas wystarczający na spisanie wszystkich dzieł. Krótka biografia, ale dająca pojęcie o układach w jakich żył Arystoteles. Nie podważa jego postawy etycznej, ale podkreśla jak bardzo jest ona zdeterminowana przez państwo, dla którego wg niego żyje człowiek, i politykę. 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @Andrzej-z-Gdanska 2 sierpnia 2023 10:14
2 sierpnia 2023 13:12

A  kto  tam  Valser`ka  wie...

...  w  kazdym  badz  razie  jakakolwiek  ,,krytyka,,  czy  to  samego  SN  czy  Wlasciciela  -  rzeczywiscie  lekko  podnosi  mi  cisnienie.

zaloguj się by móc komentować

valser @Magazynier 2 sierpnia 2023 11:56
2 sierpnia 2023 13:19

Ale co to jest w ogole za argument, ze JP2 nie byl historykiem?

Wyjdz z takim samym argumentem do Gabriela, albo Piotera i dyskutuj symetrycznie i ekwiwalentnie.

Wczoraj OjciecDyrektor polecial mi tekstem, ze ja nie jestem certyfikowanym filozofem, zupelnie tak, jakby on mial najechane cos wiecej niz matura na trojach. Ty jestes doktor i od Ciebie moge wiecej wymagac. Przynajmniej tyle, zeby durnych argumentow nie uzywac w dyskusji.

A teraz do adremu - ojciec Arystotelesa byl medykiem na krolewskim dworze macedonskim. To otwiera pole do dyskusji na temat przecietnego lub nieprzecietnego zyciorysu. Spoleganie na jednej relacji Laertiosa - relacjach z drugiej reki (pomijam to na czyje zlecenie DL spisywal zywoty filozofow) jest ryzykowne o tyle, ze bez jakis innych utwierdzen w relacjach i dokumentach mozemy sobie snuc opowiesc typu Pan Samochodzik i atenskie tajemnice. A celowe pominiecie tego co sam Arystoteles zostawil w swoich pismach i na tej ignorancji budowanie jakis opowiesci uwazam za niezla szarze.

Koncepcja zoon politikon Arystotelesa wynika z jego zwerbalizowanej obserwacji. Tak sie sklada, ze wszyscy z nas zyja na jakims terytorium panstwowym. Ja osobiscie nie znam nikogo, kto mieszkalby poza panstwem. Teraz to osiegnelo poziom wczesniej nierejestrowany. Kazdy musi miec kawalek plastiku ze zdjeciem, ktory go uwiarygadnia. Mowiac w skrocie - Arystoteles ma racje trzabardziej niz kiedykolwiek wczesniej. 

Mozna teoretycznie oczywiscie uciec w ruska tajge, ale dalej bedzie sie zylo w panstwie. Organizacji, ktore stanowi i egzekwuje prawo i ustawia obywateli rufa do wiatru, albo dmucha obywatelowi prosto w twarz. Dlatego, ten argument o panstwowym determinizmie jest slaby, bo wszyscy zyja w panstwie i podlegaja cisnieniom z tego wynikajacym.

 

zaloguj się by móc komentować

valser @Paris 2 sierpnia 2023 09:14
2 sierpnia 2023 13:25

Paris. Najgorsze co sie moze Gabrielowi przytrafic, to grupa klakierow, ktorzy na kazdy jego tekst beda reagowac bezrefleksyjnym entuzjazmem.

Gabriel sobie sam zarezerwowal prawo do pisania tekstow z serwisu randkowego pod nazwa twitter. Przyjmuje to do wiadomosci, ale euforii to zadnej u mnie nie wzbudzi. Gabriel ma pisarskie zdolnosci, zeby z goovna bicz ukrecic, ale to nie jest sposob na to, zeby mnie zainteresowac.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @valser 2 sierpnia 2023 13:19
2 sierpnia 2023 13:33

Co jest motywacją moralności? Dobro a nawet najwyższe dobro. Co jest najwyższym dobrem dla Arystotela? Stwórca. Ale Stwórca jest doskonałym intelktem który nie chce albo nie może interesować się swoim stworzeniem. Pozostaje inne wyższe dobro: państwo.

zaloguj się by móc komentować

valser @Magazynier 2 sierpnia 2023 13:33
2 sierpnia 2023 13:47

"Stworca nie chce, albo nie moze". I tak ci wyszedl socjalizm u Arystotelesa.

Znajdz ten fragment u Arystotelesa i daj przypis.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @valser 2 sierpnia 2023 13:47
2 sierpnia 2023 13:53

Metafizyka, ostatni rozdział, oraz Albert Mieczysław Krąpiec OP, Filozofia w teologii, str. 21-22. Wieczorem przepiszę ten fragment. 

zaloguj się by móc komentować

valser @Magazynier 2 sierpnia 2023 13:53
2 sierpnia 2023 14:19

do wieczora.

To be countinued.

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @valser 2 sierpnia 2023 13:25
2 sierpnia 2023 19:19

Tak sobie myślę, że może warto przestać myśleć ☺

Nie da się, to jest jasne. Nie wiem ale uważam, że bycie na pustyni, to jest to. Ja tam jestem. Nawet, jak mieszkam w kraju, ktory pretetenduje do bycia państwem poważnym.

Kpina to jest przecież. Jak wszystko inne po boku.

Czyli co?  Życie proszę pana. Ta droga, jedyna w swoim rodzaju. Ta, którą każe nam iść nasz Pan i Stwórca.

Ja nie mam z tym problemu. Inni jeszcze mają. Stram się jak mogę pokazać im, gdzie mają iść. I tyle mogę jeszcze.

_________

 

zaloguj się by móc komentować

valser @cbrengland 2 sierpnia 2023 19:19
2 sierpnia 2023 19:37

Postulat, zeby przestac myslec jest promocja durenstwa.

Ty sie juz Krzysztof z tego redukcjonizmu i minimalizmu chyba nie wygrzebiesz.

zaloguj się by móc komentować

Paris @valser 2 sierpnia 2023 13:25
2 sierpnia 2023 20:42

Nie  sadze,  Valser`ku,...

...  aby  ,,grupa  klakierow,,  byla  tym  najgorszym  dla  Niego,  nie  teraz  i  przede  wszystkim  nie  po  15  latach  codziennego  pisania  !!!

Ja  w  kazdym  badz  razie  NIGDY  klakierem  nie  bylam,  nie  jestem  i  nie  bede,  a  jesli  reaguje  entuzjastycznie  to  jest  to  uczucie  autentyczne  i  refleksyjne.

Co  zas  tyczy  obecnosci  na  twitter`ze  -  to  uwazam,  ze  -  z  poczucia  obowiazku  -  dobrze,  ze  tam  jest,  sledzi  i  obseruje  poczynania  tamtejszej  gawiedzi  i  dobrze,  ze  czasami  cos  o  nich  szrajbnie,...  bo  np.  ,,moja  noga,,  tam  NIGDY  nie  postanie.  

W  ogole  uwazam,  ze  to  GOOVNO  pod  nazwa  twitter  -  a  wlasciwie  pranie  mozgow  -  POWINNO  BYC  ZLIKWIDOWANE  !!!

 

Co  do  pisania  CORYLLUS`owego,  to  rzeczywiscie  TALENT  i  PRACOWITOSC  ma  nadzwyczajna,...  pisanie  Jego  jest  przeciekawe  i  ,,pod  prad,,  -  to  mnie  ujmuje  od  prawie  13  lat,...  wiec  cudowna  przygodo  trwaj, 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować