-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Co zrobić z Hipolitem Milewskim czyli sens polskiej niepodległości

Najpierw opowiem anegdotę. W Alfabecie wspomnień, Antoni Słonimski opisuje taką oto sytuację. Poszli raz z Tuwimem do ministerstwa kultury, słusznie potem zlikwidowanego, żeby wyżebrać jakieś grosze dla przymierającego głodem w Paryżu, stareńkiego już Stanisława Mickiewicza, wnuka poety. Chodziło o to, żeby ten Mickiewicz nie musiał się ani fatygować nigdzie, ani też samodzielnie zajmować sprawami bytowymi, był bowiem już bardzo niedołężny i mieszkał daleko. Urzędnik popatrzył na tych dwóch dziwnych Żydów, którzy zawracają mu głowę czymś niezrozumiałym, a potem powiedział – niech pan Mickiewicz napisze podanie. Komentarz Słonimskiego do tego zdarzenia był mniej więcej taki – myśleliśmy, że w wolnej Polsce sprawy tak oczywiste będziemy mogli załatwiać od ręki.

Otóż ani w tamtej Polsce, ani w tej naszej, żadnych spraw nie da się załatwić od ręki. Musimy bowiem pamiętać przede wszystkim o tym, że kwestie takie jak wolność, niepodległość, swoboda druku i wypowiedzi, to są gadżety, którymi ekscytują się ludzie niepoważni, nie rozumiejący, że państwo potrzebuje przede wszystkim aparatu. Ten aparat zaś potrzebuje przede wszystkim uzasadnień dla swojego istnienia. Im bardziej się on rozbudowuje tym słabszym uzasadnieniem staje się dla niego państwo. W końcu okazuje się, że może on istnieć bez państwa i jego ambarasujących gadżetów, tylko sam dla siebie. Nawet w sytuacji, kiedy na opanowany przez aparat teren wkracza inne państwo. Ono, jeśli ma rozgarniętych decydentów, pozostawia stary aparat na miejscu, bo tylko to gwarantuje święty spokój. Jeśli jednak celem jego jest rabunek mienia, wtedy usuwa przede wszystkim ten aparat. No i to jest moment, kiedy – jak mówiła moja matka – się zaczyna. Rozpętuje się patriotyczna histeria, urastają, nie wiadomo na jakiej paszy chowani, wodzowie. Urzędnicy przypominają sobie i istnieniu różnych Mickiewiczów, Sienkiewiczów i innych -iczów. Przypominają sobie też różne piosenki – hu ha duch gra, krew gra hu ha – i podobne. I tak to się ciągnie dopóki nowy aparat nie wyekspediuje ich na emigrację, albo nie wymusi na nich lojalności w znacznie już obkurczonym obszarze decyzyjnym, albowiem główne punkty decyzyjne obsadzi okupant. Ktoś za to wszystko oczywiście płaci, majątkiem i krwią i to są zawsze ludzie spoza aparatu, którzy chcieliby, żeby stary pan Mickiewicz dostał zapomogę, ponieważ jest wnukiem sławnego poety.

Do takich sytuacji dochodzi nie tylko w godzinach ciężkiej próby, ale także w czasach spokojnych, w obszarach gdzie aparat urzędniczy ma zapewniony spokój, pieniądze i stabilizację. Tam często oglądać można rewolucje gabinetowe, które usuwają przyzwyczajoną do wygód kadrę, albo taką, której się wydaje, że ma bezwzględną rację. Potem zastępują ją jakimiś doktrynerami, którzy bez zrozumienia sytuacji, albo po złości, opowiadają głośno rzeczy, o których ich poprzednicy bali się nawet pomyśleć. I tak do następnego razu. Modelowym przykładem struktury podlegającej takim fluktuacjom są Lasy Państwowe.

Przejdźmy teraz do interesującej nas kwestii renowacji nagrobka Hipolita Korwin Milewskiego. Jak wszyscy pamiętają, profesor Eugeniusz Matejko zrobił już projekt tego nagrobka, a Ewa Rembikowska wzięła na siebie obsługę logistyczną przedsięwzięcia, pisząc do stosownych urzędów pisma z wnioskiem o zgodę na zamianę zrujnowanego nagrobka na ten nowy. Pamiętamy jakie były odpowiedzi. Projekt jest zły, albowiem nie uwzględnia elementów zabytkowych znajdujących się w starym nagrobku. Chodziło o takie absurdalne, kamienne czy też betonowe słupki. Problemem było też drzewo, które wyrosło z samosiejki i rozwalił korzeniami mogiłę Hipolita Milewskiego. Urząd od drzew, nawet nie będę się silił na pisanie tu pełnej jego nazwy, odpowiedział Ewie Rembikowskiej, że drzewa nie można usunąć, albowiem jest bezcenne. No ale zdewastowało pomnik. To nic, pomnik jest nieważny, drzewo to walor niezaprzeczalny. Argument, że drzewa na cmentarzu nie są walorem tylko zagrożeniem, pewnie by nie zadziałał. Jeden urząd broni więc drzewa, które jest tam po nic i za chwilę zacznie chorować, a potrwa ta choroba pewnie z dwie dekady, zanim ktoś zorientuje się, że trzeba je wyciąć. Drugi urząd ma pretensje do nas, że chcemy ocalić drzewo, zmniejszając nieco nagrobek i nadając mu inną, prostszą formę. Nie pozwala na zmianę w nagrobku, albowiem zniszczymy wtedy coś bezcennego – cztery ociosane kamienie. One i tak zostały zniszczone przez drzewo, ale co to ma za znaczenie dla aparatu. Najlepsze jest to, że pomnik Hipolita Milewskiego został włączony w plan renowacji nagrobków w poznańskiej cytadeli, ale potem go z tej listy skreślono. Ze względu na drzewo, którego nie można usunąć. Mamy więc dwa obszary działania aparatu, które się zazębiają na tym nieszczęsnym pomniku. Przedstawiciele obydwu tych urzędniczych imperiów pieprzą coś o bezcennych wartościach, a w istocie, co można stwierdzić gołym okiem, chodzi o pozostawienie, jak oznajmia Pismo – ohydy spustoszenia. To zawsze najbardziej cieszy urzędników – żeby nie było niczego. Niech Stanisław Mickiewicz sobie zdechnie z głodu w tym Paryżu, niech nagrobek Milewskiego rozstanie doszczętnie zrujnowany, a wtedy coś się na jego miejscu zrobi, ale decyzję podejmował będzie już ktoś inny. Najważniejsze, żeby aparat miał dość uzasadnień dla swojego własnego istnienia i żeby mógł dziedziczyć swoje stanowiska. Taki jest istotny sens tej przygody. I jedyny sens istnienia naszej udręczonej ojczyzny. Podkreślę – sensem tym jest żywienie, utrzymywanie kosztem wszystkich, zabezpieczanie bytu durniów pozbawionych wyobraźni. Innych sensów niepodległość Polski nie posiada, o czym będę jeszcze pisał, niech no tylko zjedzie tu nakład książki o Powstaniu Warszawskim.

Oddawanie hołdu fikcjom i antywartościom stało się ulubionym zajęciem aparatu, ten zaś zaczął już od jakiegoś czasu przebierać się za tak zwanych „zwykłych ludzi”. I reprezentować swoimi zmultiplikowanym, koźlim bekiem, naśladującym piekło, życzenia, które rzekomo pochodzą od takich jak my. Otóż nie, jest zupełnie inaczej – aparat jest to wróg i nie ma on w masie i pojedynczo, pojęcia o tym, czego chcą tak zwani „zwykli ludzie”.

W związku z tą niezwykle niekomfortową sytuacją – mamy projekt, zawracałem głowę bardzo zajętym ludziom, dobrze by było jednak ten pomnik postawić, wydajemy książkę Hipolita – Ewa Rembikowska wpadła na pomysł, byśmy postawili na cmentarzu parafialnym w Gułtowach, symboliczny grób Hipolita Milewskiego. Na tym cmentarzu pochowana jest jego żona, a do postawienia pomnika symbolicznego konieczna jest tylko zgoda proboszcza. Powyższy plan przedstawiam po to, by usłyszeć Wasze zdanie na ten temat.

 

Przypominam o promocji

 

Niestety okazało się, że łatwo się nie wydobędę z pułapki, jaką było podpisanie umowy z pocztą na cały rok, przy zastrzeżeniu wolumenu sprzedaży. Tak, jak napisałem wczoraj fala dewastująca rynki, w tym rynek książki, dociera wszędzie z różnym opóźnieniem. Nas dotknęła w tym roku. Muszę więc ogłosić kolejną promocję, która potrwa do końca stycznia. Potem ceny wrócą do poprzedniego stanu. Obniżam też ceny niektórych książek z rynku. Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy zrozumieli dokładnie na czym polega problem i składają po kilka zamówień na pojedyncze książki.

Oto lista tytułów z obniżonymi cenami:

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/jedwabne-historia-prawdziwa/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/kosciol-w-krzyzanowicach-fundacja-hugona-kollataja/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/kredyt-i-wojna-tom-i-2/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/biznes-w-kraju-dziadow/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/zle-czasy-pamietnik-stanislawa-karpinskiego-z-lat-1924-1943/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/stulecie-krakowskich-detektywow/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/feliks-mlynarski-biografia/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/jak-nakrecic-bombe/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/czerwiec-polski/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/imperium-czyli-gdzie-pada-cien-na-ss-mantola/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/twoj-pierwszy-elementarz/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/kto-sie-boi-angielskiego-listonosza/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/rock-and-roll-czyli-podwojny-nokaut/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/stanislaw-poniatowski-kasztelan-krakowski-ojciec-stanislawa-augusta/

 

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/basn-jak-niedzwiedz-socjalizm-i-smierc-tom-iii/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/basn-jak-niedzwiedz-socjalizm-i-smierc-tom-ii/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/basn-jak-niedzwiedz-socjalizm-i-smierc-tom-i/

 

 



tagi: polska  niepodległość  urzędy  hipolit korwin milewski  nagrobek 

gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 09:30
62     3280    19 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

valser @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 09:58

Krotko i prosto. Zamiast wycinac drzewo, lepiej wyciac aparat.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 10:10

Pod koniec lat 20-tych XX wieku w jednym małym górnośląskim miasteczku władze wojewódzkie postanowiły uhonorować pomknikiem nieżyjącego już od prawie pół wieku wieszcza górnośląskiego i budziciela polskości - czyli zwykłego nauczyciela wiejskiego, który pisaniem do gazet i układaniem podręczników próbował dorobić do skromnej pensji, a przy okazji plebiscytu wzięto go na sztandary.

Powołano więc specjalny komitet w Katowicach, który rozpoczął zbieranie datków. Opornie mu to szło, bo w po pięciu latach miał na koncie tylko kikaset złotych. Za to prowadził inne działania w terenie (na co pewnie te zebrane datki zostały wydane).

Odszukano ludzi (z Katowic), kórzy odwiedzali grób tego górnośląskiego wieszcza jeszcze przed wojną. I na podstawie ich opisów zrobiono wizję lokalną - nic się na miejscu nie zgadzało. Grób miał być pod lipą, a żadnych drzew na cmentarzu nie było (wycięto je jeszcze w latach 90-tych XIX wieku, bo groziły zawaleniem), miał być oznakowany (ale to był drewniany krzyż, a rodzina wywędrowała w świat, węc zbutwiał) i miał być dokładnie opisany w księdze cmentarza (ale był już nowy grabarz, który starą księgę - jako już zapisaną i niepotrzebną - spalił).

Wielkim nakładem pracy i środków odszukano żyjącą jeszcze w Poznaniu córkę wiejskiego nauczyciela, która w wchwili jego pogrzebu miała 4 latka, a w chwili zorganizowanej wizji lokalnej miała lat 90. Określiła miejsce pochowania ojca na zasadzie gdzieś między kościołem a płotem.

I na tym doniesienia prasowe o działaniach Komitetu Wojewódzkiego się zakończyły. Odwiedzanie miasteczka przez urzędników też.

Do czasu. W okolicy przeszedł huragan i dość mocno zniszczył należący do miasta las. Władze miejskie musiały szybko usunąć powalone drzewa, a wobec nagłego dopływu nieplanowanej gotówki radni miejscy postanowili własnym kosztem postawić pomnik zapomnianemu już nauczycielowi. Zapłacili za granitową płytę około 3000 zł i poinformowali o tym Komitet.

Ten nakazał tylko dopisać na płycie Wdzięczne Społeczeństwo Śląskie, i całą zasługę sobie przypisał.

Pomnnik ten stoi do dziś. W miejscu symbolicznym, bo dokładnego miejsca pochówku nie można było wskazać. Ale przez jakiś (bo obecnie inaczej już fotmatowane są wartości) czas była to główna atrakcja turystyczna tego miasteczka.

Dlatego nie ma sensu przejmować się tamtymi instytucjami, a po prostu robić swoje - nawet jeśliby to miał być tylko symboliczny pomnik, a nie nagrobek.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 10:17

Przez moment chciałem ekshumować Hipolita, ale mi Pani Ewa wyperswadowała. 

zaloguj się by móc komentować


Zyszko @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 10:24

Ostatnio mój ojciec rozbudowuje drewnianą chatę po dziadkach na końcu świata (pod Końskimi). Taką parterową przybudówkę 5x3m stawia. Złożyłem projekt budowlany. Dwie strony uwag z urzędu w tym nakaz dostarczenia pozwolenia na budowę domu stawianego przez dziadka w latach 40-tych.

W końcu to jakoś przepchnąłem, ale Aparat łatwo nie odpuszcza.

Powiedziałbym, że praca architekta to w większości (w sensie pochłanianej energii) walka z Aparatem.

Pomysł z symbolicznym grobem jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Walka o wycinkę drzewa o ile w ogóle może zakończyć się sukcesem potrwa latami, zwłaszcza w Poznaniu.

"Decyzja w tym zakresie ma charakter uznaniowy. W orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się, że zezwolenie na wycinkę wydaje się, jeśli przyczyna wycinki drzew, zawarta we wniosku o wydanie takiego zezwolenia, zostanie przez organ uznana za ważną, uzasadniającą rezygnację z przewidzianej u.o.p. ochrony drzew (wyrok WSA  w Warszawie z 13 czerwca 2012 r., sygn. akt IV SA/Wa 175/12, CBOSA). "

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Zyszko 26 stycznia 2022 10:24
26 stycznia 2022 10:29

Pozwolenie na budowę z lat czterdziestych? Łał! Mocna rzecz...o wojnie światowej słyszeli tam coś?

zaloguj się by móc komentować

atelin @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 10:35

"Powyższy plan przedstawiam po to, by usłyszeć Wasze zdanie na ten temat."

Moje zdanie jest takie, że tylko siąść i płakać. Wadzunia wiecznie żywa.

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @Zyszko 26 stycznia 2022 10:24
26 stycznia 2022 10:53

W takich przypadkach bez dobrego prawnika, obrytego w urzędniczych niuansach chyba nie ma jak tego tknąć. Do tego dochodzą koszty i czas, bo nawet prawnik tego "od ręki" nie załatwi. 

No jeszcze zostają tzw. legendarne "znajomości" albo jak za starych dobrych czasów ... Może te ich decyzje to taki rodzaj propozycji? Z tym, że wybór takiej drogi to jakby przyznać że Aparat zawsze wygrywa. W tym temacie niewiele się zmienia jak widać.

Chyba najbezpieczniej będzie z tym symbolem. 

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 11:04

Dobrze jest mieć plan A, a także plan B. :))

Plan A
Próbuję gdzieś od miesiąca "złapać" kontakt z kimś kto mógłby pomóc.
Daję sobie jeszcze miesiąc, dwa.
Jak tylko czegoś się dowiem, to dam znać, niezależnie od wyników działania.

Pozostaje plan B czyli postawienia pomnika symbolicznego.
Nie sugeruję, żeby poczekać, bo jeszcze jest za wcześnie.
Nie wiem czy byłoby coś nie tak gdyby były dwa pomniki.

Dobrze jest jednak mieć dwa plany. :))

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 11:08

Dziś w radiu "katolickim" słyszałem reklamę audycji o "myślicielach narodowych". Pewnie jest o jakichś Głupcach, albo innych Gnidach oddających cześć pogańskiemu kultowi krwi, ale opakowanych trochę w chrześcijaństwo, gdzie ważnym elementem jest rugowanie tych, którzy nie spełniają czegoś z głupiej listy wymaganych elementów. Na pewno nie była to audycja o Narodzie Politycznym, i o przemyśleniach polskiego lidera Hipolita Milewskiego.

 

Trochę głupio to pisać, bo to może tak wyglądać na pierwszy rzut oka i zaznaczam, że sam mam wstręt także do własnego lizania czyjejś pupy w sprawach ważnych, jako forma przymilenia, no i Pan Gabriel Maciejewski (łatwo mi nie popełnić błędu w trudnym imieniu Gabriel, bo moja Mama też ma tak na imię) nie umarł, ale jest też  prawdziwym "myślicielem narodu politycznego". Dlatego prawdziwym bo po pierwsze nie pęka jak większość przy mocniejszej im postawionej blokadzie, i pewnie nie pękał by jak mniejszość, gdy spotykają się z mocą miażdżąca, bo po prostu jest twardy i to można wychwycić dość wcześnie i to jest to co mnie na początku przyciągnęło, bo ma za darmo nie tylko intuicję niesamowitą i z niej korzysta, ale działa ona na dużej bazie przez Niego zgromadzonej wiedzy ciągle powiększanej bo lubi, z niuansami do których tez został usposobiony, aby je zauważać, z pamięcią niesamowitą jak Kobiety, a nawet lepszą, która zapamiętuje to co zazwyczaj większość zapomina - np. co myślałem i jak widziałem świat w czasie, gdy czegoś jeszcze nie odkryłem/byłem dzieckiem np(wogóle opis jego Dzieciństwa jet bardzo pomocny w rozumieniu lepszym Jego tekstów dotyczących historii -np. źródeł powstania Polski, źródeł siły RP tzw 1, bo też nie zrobił tego co większość - nie uwikłał się w coś na długo co w połączeniu z chęcią życia w prawdzie, powoduje że Jego teksty też mogą być niezakłamane. Jest jak Pan Milewski, tylko ze bez studii w Francji z najlepszymi nauczycielami i bardzo wysokiej dyscyplinie, która pomaga w zajściu daleko w celach, bez majątku odziedziczonego, bez wiedzy która niesiona pokoleniami pracy przodków w Rodzinie gromadzącej prawdę pozwala nawet głupcom z takich prawdziwych lokalnych liderów trzymać poziom w większości, niemiłosiernie przy nim biedny i nie popełnił błędu jak Pan Milewski, któremu jak sam pisał chyba rozgoryczony(ale gdzie indziej był silny) Żonę szukał diabeł - bo był po 40 wtedy.

zaloguj się by móc komentować

Zyszko @gabriel-maciejewski 26 stycznia 2022 10:29
26 stycznia 2022 11:11

W końcu obeszło się oświadczeniem, że papiery zaginęły, ale takie sprawy są uznaniowe i Aparat zawsze może nie uznać tłumaczeń petenta.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 11:22

" ... niech nagrobek Milewskiego rozstanie doszczętnie zrujnowany,".

Wówczas wkroczy kolejny urząd, ten od "konserwacji zabytków" i wpisze tę ruinę do swojego rejestru.

Bo równiez ten urząd musi znaleźć uzasadnienie dla  swojego istnienia (czyli etatów, które przejada) , toteż jego funki  wyszukują  np. po Warszawie kbyle kupki starych cegieł, żeby mieć co "konserwować.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 11:22

" ... niech nagrobek Milewskiego rozstanie doszczętnie zrujnowany,".

Wówczas wkroczy kolejny urząd, ten od "konserwacji zabytków" i wpisze tę ruinę do swojego rejestru.

Bo równiez ten urząd musi znaleźć uzasadnienie dla  swojego istnienia (czyli etatów, które przejada) , toteż jego funki  wyszukują  np. po Warszawie kbyle kupki starych cegieł, żeby mieć co "konserwować.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @gabriel-maciejewski 26 stycznia 2022 10:17
26 stycznia 2022 11:23

Chciałeś dać nowy powód aparatowi do istnienia i sprawić, aby trzy instytucje pilnowały granic swojej kompetnencji? Och!

zaloguj się by móc komentować

valser @gabriel-maciejewski 26 stycznia 2022 10:17
26 stycznia 2022 11:55

Ekshumacje mozna zrobic bardzo szybko tylko jesli ma sie zaprzyjaznionego szefa lokalnego Sanepidu.

zaloguj się by móc komentować



qwerty @ahenobarbus 26 stycznia 2022 10:53
26 stycznia 2022 12:13

Aparat także przegrywa a wygrane obywają się bez prawników, w RP prawa nie zna nikt a już najmniej to owi prawnicy 

zaloguj się by móc komentować

MZ @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 12:21

Jest także inny "aparat",który działa sprawnie.Po wojnie urzędnik z prawdziwego aparatu zmienił ojcu imię na podobnobnobrzmiace.przez lata do urzędów podawałem prawdziwe,po uzyskaniu "wolności"nie było zmiłuj,musiałem wrócić do obcego imiona.Ze względu że miejscowość na Wschodzie to utrudniony dostęp do archiwum.Zadzwoniłem do Prowincji Karmelitów,po niecałym tygodniu otrzymałem odpowiedni dokument.

zaloguj się by móc komentować

umami @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 12:35

Grób symboliczny/tablica przy żonie może tylko jako dopełnienie. Nie można go wywieźć poza Poznań i porzucić w Poznaniu, do totalnego zniszczenia, bo jakiś urzędnik. Powinien tanąć w Poznaniu nowy, gdzie leżą zasłużeni, tam gdzie jego miejsce. Może jakieś, na początek, łagodne środki perswazji, audycja w radio Poznań? Skoro nagrobek był na liście do odnowienia, to może trzeba cisnąć dlaczego już nie jest, i jak się urzędnicy wywiązali z własnych planów. Sami zrezygnowali z powodu tego drzewa?

zaloguj się by móc komentować

cedric @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 12:38

Może stare drzewo stwarza umiarkowane ryzyko dla odwiedzających, wtedy po wichurze wystarczy zrobić zdjęcie szkód  i wystosować pismo o zagrożeniu dla odwiedzających. Pośliznięcie się na niezamiecionych liściach też chyba należy do adminów. Upierdliwość może przynieść skutek.

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @umami 26 stycznia 2022 12:35
26 stycznia 2022 13:00

Dobra, to weź sie za to i próbuj, okay?

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @cedric 26 stycznia 2022 12:53
26 stycznia 2022 13:01

Mamy teraz wszystko rzucić i zająć sie pisaniem takich listów oraz czekaniem na odpowiedzi? Ja już nie mam czasu na nic. Nawet na pisanie książek

zaloguj się by móc komentować

umami @gabriel-maciejewski 26 stycznia 2022 13:00
26 stycznia 2022 13:17

Pytałeś, odpowiedziałem. Daję sobie spokój z komentowaniem u Ciebie.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 13:25

Ciekawe jest to, że cmentarz nominalnie zwany "cmentarzem parafii św. Wojciecha' po II WW był we władaniu wojska i nie pozwalano tam na pochówki. Poza kilkoma wyjątkami oczywiście. W czasie zdobywania Festung Posen w 1945 r. został maksymalnie zniszczony. Stary cmentarz został przekazany parafii św. Wojciecha przez Komisję Majątkową w 2009 r. A ta przekazała w 2010 ten cmentarz miastu z wiadomymi skutkami.
Najciekawsze jest to, że w roku 2003 został na tym cmentarzu odnowiony pomnik rajcy miejskiego Andrzeja Kaźmierczaka. Pomnik wykonany z piaskowca i Figura Pielgrzyma. Ale wtedy rządziło tam wojsko.

Gwałtowny i zgodny opór władz miejskich jest bardzo ciekawy, bowiem w przypadku Powązek zbiera się pieniądze na odnawianie zniszczonych nagrobków i tam nie ma "przeciwskazań".

Interesujący nas cmentarz to 7 kwater w obrębie Cmentarza Garnizonowego  a wszystko w obrębie "parku Cytadela" z Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich i Cmentarzem Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej  i Cmentarzem Powstańców Wielkopolskich włącznie. Zarówno Cmentarz Garnizonowy jak i Cmentarz Powstańców Wielkopolskich to wielka nędza wzdłuż Alei Armii Poznań.

Podejrzewam, że gdyby przypadkiem tam leżał ktoś z rodziny politruka Baumana (jego rodzina miała w Poznaniu kamienicę, którą on sprzedał po II WW), to odnowienie nagrobka w dowolny sposób odbyłoby się  try-miga.

Na zdrowy rozum łatwiej byłoby zrobić nagrobek symboliczny obok żony. Ale śp. Hipolit chyba za małżonką nie przepadał.

Wobec powyższego w ramach "ostatniej szansy" należałoby się powołać na precedens z odnowieniem nagrobka śp Rajcy Kaźmierczaka w roku 2003.  Niech biurokracja wyjaśni, dlaczego w roku 2003 można było, a teraz nie można.

Śp. Kulczyk leży również na zabytkowym cmentarzu Jeżyckim, założonym w 1894 r. i - wpisanym do Państwowego Rejestru Zabytków.  Na cmentarzu tym został pochowany śp. Kulczyk starszy. A młodszy miał sfinansować remont alejek ale zmarł. No i kiedy zmarł, to jeden mały nagrobek rodzinny "rozwinął się" do kwatery na 12 nagrobków (co się stało ze starymi, przecież były w rejestrze zabytków) i teraz cmentarz zabytkowy został przytłoczony przez ogromy pomnik Mitoraja. O czym zawiadamia dziennik Fakt, zamieszczając zdjęcia.

Warto rzucić okiem na stary plan zabytkowego cmentarza i zorientować się, jakie groby musiały zniknąć, żeby wystawić takiego giganta, zupełnie nie przystającego artystycznie do zabytkowej części.

Grobowiec rodziny

Nic nie mam do nieboszczyka ale cienko wyglądają te "decyzje wojewódzkiego konserwatowa zabytków" i tego "miszcza od ochrony przyrody".

 

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/jak-kulczyk-sfinansowal-remont-cmentarza/lnbny8m#slide-1

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @umami 26 stycznia 2022 13:17
26 stycznia 2022 13:32

Jasne, najlepiej sie obrazić. Od ponad roku tłuczemy ten temat, odbiliśmy sie od dwóch urzędów, które zagrały nam na nosie. Nie możemy zdewastować drzewa ani niczego zmienić w projekcie. Pani Ewa jest zajęta, ja też...co mam Ci powiedzieć?

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @pink-panther 26 stycznia 2022 13:25
26 stycznia 2022 13:34

Może przy Kaźmierczaku nie rosło drzewo i dlatego się udało?

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @umami 26 stycznia 2022 12:35
26 stycznia 2022 13:38

Niezupełnie tak.

 

Zarząd cmentarza skreślił z listy nagrobek przekazując sprawę renowacji w ręce WTG. Na kolejne pismo w sprawie wycięcia drzewa, co jest warunkiem sine qua non rozpoczęcia jakikolwiek prac przy nagrobku, odpowiedział, że nie wyraża zgody.

Więc w momencie, gdy dowie się, że WTG jednak nie przystąpi do renowacji nagrobka pewnie znów go wpisze na listę.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @pink-panther 26 stycznia 2022 13:25
26 stycznia 2022 13:48

Pytanie jest takie, czy chodzi o walkę z urzędnikami i urzędami, która może trwać jeszcze 5 lat,

czy chodzi o to, aby uczcić pamięć Hipolita?

Skoro widzę, że obijam się jak piłeczka ping pongowa o mur, to szukam obejścia.

Stąd pomysł z cementarzem parafialnym w Gułtowach, gdzie w związku z odsłonieńciem pomnika będzie można, przy okazji zaprosić sympatyków, komentatorów i blogerów SN oraz członków i sympatyków WTG na mszę oraz pogaduchy genealogiczno-historyczne w trakcie obiadu w pobliskim pałacu Bnińskich, który teraz należy do UAM.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @valser 26 stycznia 2022 11:55
26 stycznia 2022 13:53

Który jest zaprzyjaźniony z zarządcą cmentarza oraz konserwatorem zabytków.

Można wszystko zrobić - rozwalić zabytkowy budynek w ciągu nocy pod deweloperkę, tylko że ja muszę działać w ramach organizacji a nie jak mafioso.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 13:54

Game changer - mianowicie taki: stworzyć Komitet Nadania Imienia Hipolita Korwina-Milewskiego Drzewu Które Wyrosło Na Jego Grobie (KNIHMDKWNJG). I złożyć odnośne podanie do Ratusza. Obstawiam 1:10, że zaraz wydadzą decyzję o wycięciu drzewa.  

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Andrzej-z-Gdanska 26 stycznia 2022 11:04
26 stycznia 2022 13:54

Dwa pomniki - dwie zbiórki.

Mogę z listem do proboszcza poczekać z miesiąc. Jak się Panu coś wyjaśni to proszę dać mi znać.

zaloguj się by móc komentować


umami @gabriel-maciejewski 26 stycznia 2022 13:32
26 stycznia 2022 13:57

Nie obrażam się, chodzi o to, że z naszej (albo mojej) tu teraz wymiany zdań z Tobą na temat tego dlaczego lepiej, żeby nagrobek był w Pozaniu, nic nie wyniknie. 

Ja za mało wiem o przebiegu tej sprawy (mam na myśli te formalne decyzje, czy są odwoływalne, co jest ich konsekwencją, czy da się to obejść itd.) i nie jestem zwolennikiem ostrych jazd z urzędami, bo to nic nie daje.

zaloguj się by móc komentować

umami @ewa-rembikowska 26 stycznia 2022 13:38
26 stycznia 2022 14:14

A jak wpiszą go znów na tę listę, to wrócimy do etapu zwężonego nagrobka? Pytam o ten „ciąg dalszy” procedury.

zaloguj się by móc komentować

valser @ewa-rembikowska 26 stycznia 2022 13:53
26 stycznia 2022 14:19

Jedno z pierwszych spostrzezen dotyczacych dzialania panstwa i jego admistracji jakie bylo mi dane w Szwajcarii zarejestrowac, jak zaczalem tutaj juz mieszkac, zwiazane jest wlasnie z tym, ze w porownaniu z Polska tutaj jest 95% patologii urzedniczych mniej. Dlatego da sie tutaj normalnie w miare funkcjonowac, a takie drzewo by przy zadnym grobie nie wyroslo, bo na poziomie 5 centymetrowej sadzonki byloby spacyfikowane.

To co napisal Gabriel dzisiaj o "demokratycznym panstwie prawa" to jest kwintesencja opisu tej patologii. To jest banda, ktora zasluguje na anihilacje. Jak znikna, to nikt tutaj po nich plakac nie bedzie. Wrecz przeciwnie - odetchnie z ulga. Problem jest tylko taki, ze jak ta banda zniknie, to niechybnie na jej miejsce przyjdzie nowa, z rownie poronionymi pomyslami na zycie.

Ja juz sobie zadnych "ram organizacyjnych" nie dam narzucic, bo to w wiekszosci wypadkow oznacza wspolprace z okupantem i uwiarygodnienie sensu ich instnienia. Mysle, ze kazdy kto przeprowadzi skuteczna akcje "po urzedniczym trupie" zasluguje nie talko na szacunek i medal.

Nie uwazam ponadto, ze skuteczne dzialanie wbrew urzedniczej mafii to jest jakas gangsterka, tak samo jak zolnierzy z AK nie uwazam za bandytow, chociaz wiem doskonale kto ich tak nazywal.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @umami 26 stycznia 2022 14:14
26 stycznia 2022 14:22

To sami zrobią renowację. 

Nagrobek ten był w bloku chyba 7 nagrobków do renowacji z załozeniem, że będzie to robić jedna firma.

Póki co nie zgłosił się do nich żaden oferent.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @valser 26 stycznia 2022 14:19
26 stycznia 2022 14:28

@Vasler i all

Abyśmy się zrozumieli.

W tym przypadku nie działam jako Ewa Rembikowska osoba prywatna, tylko jako członek zarządu Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo" w Gnieźnie, które sobie w tym przypadku wzięło dodatkowe zadanie na wątłe barki.

Tak więc stroną jest tu organizacja NGO. Z tego płynął określone konsekwencje.

I znów wracam do mojego pytania?

Czy Państwu tu obecnym zależny na uczczeniu pamięci Hipolita Korwin Milewskiego w postaci takiej jaką można na dany moment zrobić, czy na biciu piany?

 

zaloguj się by móc komentować

valser @ewa-rembikowska 26 stycznia 2022 14:28
26 stycznia 2022 14:41

Sprawa nabrala za duzego rozglosu, zeby ja po cichu skutecznie zalatwic.

Pozostaje wiec boksowac sie z urzedami, co moze byc dla kogos ulubonym zajeciem i jakims przyczynkiem do chwaly.

Ja to widze tak, ze zamiast bic piane, chyba lepiej bic tradycyjnie w leb. Szansa, ze sie urzedolom we baniakach cos przestawi jest tak nikla, ze to bedzie walka z wiatrakami.

W zwiazku z tym, kazdy pomysl, ktory omija urzednicze szambo jest dobry.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @ewa-rembikowska 26 stycznia 2022 13:48
26 stycznia 2022 15:29

Czasy są takie, że 5 lat to prawie nieskończoność. Rozumiem, że jest konkretna propozycja nagrobka symbolicznego, który poniekąd będzie pełnił rolę pomnika śp. Hipolita Korwin Milewskiego. Jeśli w Poznaniu jest taka gangrena jak widać, to nie ma co się kopać z koniem tylko zostaje pomnik na cmentarzu w Gułtowach. W Gułtowach jest pałac Bnińskich, z których wywodzi się senator Adolf Bniński , zamordowany w Cytadeli Poznańskiej w 1942 r. po torturach w forcie VII - i pochowany w mogile zbiorowej w lesie pomiędzy wsią Dębienko i Wypalanki. Taka symbolika. Jeden niby ma grób, ale czeciaerpe przypilnuje , żeby się rozpadł w proch i pył a drugi leży w mogile zbiorowej i nikomu w czecierjerpe nie przyszło do głowy, żeby może ekshumować tych Polskich Patriotów aby nie leżeli w bezimiennym dole. W czeciejerpe to tylko Baumany, Kiszczaki i Jaruzelskie muszą być chowane z pompą i leżeć "pod granitem" a  w każdym razie w grobie oznaczonym.

Co do reszty czyli pomysłu spotkania i pogaduch to jak najbardziej znakomity pomysł. Tak szybko i nieoczekiwanie odchodzimy.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @ewa-rembikowska 26 stycznia 2022 14:28
26 stycznia 2022 15:42

Zgadzam się z alternatywą, którą pani postawiła. Osobiście mnie zależy na uczczeniu pamięci Hipolita Korwina Milewskiego. Poza tym taki pomnik będzie świadkiem tej historii, bo wielu będzie dociekać skąd on się tam wziął i będzie można przy okazji demaskować cały ten biurokratyczny aparat rodem z powieści Franza Kafki.

zaloguj się by móc komentować


Janusz-Tryk @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 16:23

Jako osoba z wnętrza aparatu zgłaszam propozycje żeby przejść się do urzędu i poprosić o propozycje rozwiązania tematu. Podejrzewam że sprawa wygląda tak że nikt nie chce głowy nadstawiać za wydanie zgody wbrew przepisom. W końcu chcielibyśmy żeby urzędnicy stosowali przepisy. Tak czy nie? Urzędnik nie tworzy prawa. Dajcie więc spokój urzędnikowi. 

Sam niedawno miałam sprawę między urzędem w którym pracuje a innym urzędem i obuzalem się świecie na decyzję która otrzymaliśmy. Wizyta bezpośrednia bardzo pomogła. Nie na zasadzie że coś wydarzyło się po znajomości ale zrozumiałem okoliczności i powody i nie biłem dalej głową w mur. Aktualnie sprawa jest załatwiona. Spróbujcie. 

zaloguj się by móc komentować

ThePazzo @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 16:28

"Najważniejsze, żeby aparat miał dość uzasadnień dla swojego własnego istnienia i żeby mógł dziedziczyć swoje stanowiska. Taki jest istotny sens tej przygody. I jedyny sens istnienia naszej udręczonej ojczyzny. Podkreślę – sensem tym jest żywienie, utrzymywanie kosztem wszystkich, zabezpieczanie bytu durniów pozbawionych wyobraźni. Innych sensów niepodległość Polski nie posiada, 

Oddawanie hołdu fikcjom i antywartościom stało się ulubionym zajęciem aparatu, ten zaś zaczął już od jakiegoś czasu przebierać się za tak zwanych „zwykłych ludzi”. I reprezentować swoimi zmultiplikowanym, koźlim bekiem, naśladującym piekło, życzenia, które rzekomo pochodzą od takich jak my. Otóż nie, jest zupełnie inaczej – aparat jest to wróg i nie ma on w masie i pojedynczo, pojęcia o tym, czego chcą tak zwani „zwykli ludzie”. "

Dlatego jestem Pańskim fanem.

100/100

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Janusz-Tryk 26 stycznia 2022 16:23
26 stycznia 2022 16:31

Może, jak będzie cieplej, to się wybiorę do Poznania

zaloguj się by móc komentować

Paris @Janusz-Tryk 26 stycznia 2022 16:23
26 stycznia 2022 17:07

O,  moj  Boze,...

...  ale  z  Pana  to  BIURWA...  "zlota"  biurwa...  nic  tylko  Pana  w  "ramki  obsadzic"  !!!

Licze,  ze  z  czasem  te  Panskie  "peregrynacje  urzedowe"  okaza  sie  mniej  skuteczne,  na  skutek  PATOLOGII  PRAWNEJ,  ktora  tworza  te  "wieksze  biurwy",  ale  takze  i  te  "mniejsze  lokalne",...  konsekwentnie  i  z  pelna swiadomoscia  juz  od  wielu,  wielu  lat...

...  a  wszystko  to,  TYLKO  -  w  imie  utrzymania  sie  -  "PRZY  PANSTWOWYM  KORYCIE"...  

...  ten  caly  "aparat  urzedniczy"  jest  do  wypier****nia  na  zbita  morde,...  nic  wiecej.

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 17:29

Uważam, że nic na siłę, ale skoro nie da się inaczej to niech będzie i pamiątkowy pomnik gdzie indziej. Szkoda tylko tych pieniędzy wydanych na projekt nowego nagrobka.

Najważniejsze, że nie wszedł w życie pomysł zwężania nagrobka ze względu na drzewo bo to by była jakaś kompletna pomyłka.

zaloguj się by móc komentować

Paris @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 17:33

Pani  Rembikowska,...

 ...  kiedy  ten  pomysl  z  symbolicznym  grobem  HKM  na  parafialnym  cmentarzu  w  Gultowach  jest  swietny,...  kto  wie  czy  nie  lepszy  od  "oryginalu"...  po  co  te  PASOZYTY  i  NIEROBY  karmic  i  dowartosciowywac  !!!

Prosze  pisac  do  ksiedza  proboszcza  list  i  nawet  sie  nie  zastanawiac...  lepiej  ten  Pani  STRACONY  czas  i  Gospodarza  wykorzystac  na  pisanie  wspanialych  tekstow  na  SN  niz  na  WALKE  z  WROGIEM,  czyli  "naszo  wadzunio"...

...  naprawde,  szkoda  czasu  i  zdrowia,  a  dobry  Bog  wynagrodzi  i  da,  ze  sie  jeszcze  obaczym  w  Gultowach  na  uroczystosci...  w  koncu  z  Warszawy  do  Poznania  DROGA  JAK  MARZENIE,  tylko  2  godziny  z  hakiem...

...  trzymam  kciuki  !!!

zaloguj się by móc komentować

valser @Janusz-Tryk 26 stycznia 2022 16:23
26 stycznia 2022 17:51

Po tym co tu juz zostalo zreferowane w sprawie, sytuacja w Poznaniu wydaje sie taka sama jak ta, z ktora Michal Drzymala mial do czynienia chcac sobie dom wybudowac. I taka postawe nalezaloby przyjac jak Drzymala.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Kuldahrus 26 stycznia 2022 17:29
26 stycznia 2022 17:55

To będzie ten sam projekt, tylko lepszy, bo będzie nagrobel będzie mieć normalną szerokość.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Paris 26 stycznia 2022 17:33
26 stycznia 2022 17:59

Też uważam, że szkoda naszego czasu na kopanie się koniem. 

Na pewno uroczystość związana z odsonięciem pamiątki pomnika HKC będzie bardziej dostojna w Gułtowach aniżeli w Poznaniu. A o to przecież chodzi.

Do Poznania dojazd dobry, z Poznania  podstawimy autokar do przejazdu na cmentarz.

zaloguj się by móc komentować

Paris @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 19:46

Oczywiscie,...

...  ze  w  Gultowach,  cmentarz parafialny  to  zdecydowanie  bardziej  DOSTOJNE  miejsce...  "cegielke"  doloze  albo  przed  uroczystoscia  albo  po,  ale  to  sa  juz  "sprawy  techniczne"  -  do  uregulowania  -  wedle  Pani  woli.

PS.

Jesli  bedzie  mozliwe  -  to  prosze  zamowic  u  ksiedza  proboszcza  jakis  cieply  weekend, 

zaloguj się by móc komentować

Sanitatis @ewa-rembikowska 26 stycznia 2022 17:59
26 stycznia 2022 20:01

Z uwagi na to, że Poznań kreuje się na "postępowe" miasto, umieszczenie jakiegoś krzyża czy kapliczki na tym drzewie mogłoby przesądzić o jego losie.

zaloguj się by móc komentować


Perseidy @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 21:43

Jak pan słusznie zauważył państwo organizowało się wokół rynku i jego szlaków dystrybucyjnych. W dobie systemu korporacyjnego z jego monopolem na wszystko, aparat urzędniczy służy trzymaniu ludków za twarz przez akty prawne, rozporzadzenia, procedury i całą papierologię. Wszelka niezależność, czy  konkurencyjność jest u korzenia rugowana właśnie przez tzw. biurwę, choć w naszym przypadku zachodzi też motyw ideologiczny.

Tym wpisem trafia pan w samo sedno! Brawo!

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @gabriel-maciejewski
26 stycznia 2022 22:00

Jestem za symbolicznym pomnikiem w Gułtowach, dorzucę się, jeśli zdołam, przyjadę.

zaloguj się by móc komentować

Paris @Perseidy 26 stycznia 2022 21:43
26 stycznia 2022 22:09

Juz  dzis  jest  ewidentne,  ze...

...  struga  nam  to  MAGDALENKOWE  WARCHOLSTWO  totalitaryzm  na  zywca  i  na  chama,  a  stara  KLEMPA  Lichocka  prawie  7  lat  pierdzaca  w  stolek  OSZUSTKA  SMOLENSKA...  

...  ZERO  REAKCJI,  glucha  jak  pien  STARA  KROWA,  WOLNOSCIOWA  "szykujONca  sie"  do  brukselki  z  tym  FOLKSDOJCZEM  Hocem  !!!  Rzeczywiscie  wszelka  niezaleznosc  rugowana  jest  -  szczegolnie  przez  ostatnie  kilka  lat  -  przez  te  wszystie  "nasze,  zlodziejskie  i  patriotyczne  biurwy"...  chocby  "zwolennik"  maben'y  profesUr  Zd*pertowicz,  Nowak,  Modzelewski  Witold,...  i  wielu,  wielu  innych...  o  GAMONIACH  z  brukselki  nie  ma  nawet  co  wspominac  !!!

Won  z  nimi  i  POD  SAD...  +  konfiskata  mienia  !!!

zaloguj się by móc komentować

humbelina @gabriel-maciejewski
1 lutego 2022 13:38

Mam pomysl, pomoge go sfinansowac.

Prosze zrobic tablice ocynkowana z nadrukiem, w miare duza i czytelna i umiescic ja przy drzewie rosnacym na grobie wraz z opisem '

"Tu spoczywa sw H.J. M tytan polskiej mysli politycznej itd.

"Przechodniu, powiedz Polsce...", ze tempa biurokracja  wolnej Ojczyzny uniemozliwia odnowienie nagrobku  wydawcy i propagatorowi postaci HJM Gabrielowi Maciejewskiemu Coryllusowi oraz sympatykom Szkoly Nawigatorow spelnienia szlachetnego uczynku"

Pojechac tam, zlozyc kwiaty, podac kontakty,  sfilmowac wszystko i upowszechnic.

zaloguj się by móc komentować


ewa-rembikowska @humbelina 1 lutego 2022 13:38
1 lutego 2022 15:35

Taki happening byłby dobry, ale nieco w innych okolicznościach.

Trzeba pamiętać, że to jest cmentarz zabytkowy, nad którym pieczę trzyma konserwator zabytków.

Cokolwiek się tam postawi bez zezwolenia będzie podlegać penelizacji.

A tu stroną nie jest Coryllus, SN i blogerzy, tylko stroną dla KZ, do której będzie kierowac swe anse jest  Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne.

 

zaloguj się by móc komentować

humbelina @gabriel-maciejewski
2 lutego 2022 09:43

Nie trzeba tabliczki przybijac do drzewa, jesli nie mozna jej postawic przed drzewem to spotkajmy sie tam, nad Hipolita grobem i potrzymamy tabliczke wysoko nad glowa. Nastepnie film nalezy umiescic na wszystkich mozliwych stronach urzedowych oraz w mediach spolecznosciowych. Niech sie "narod dowie" nie tylko o HJM, ale o Corylusie i o Nawigatorach.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować