-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Chrześcijaństwo jako terapia

Siedzimy na targach wydawców katolickich pod Zamkiem i jak co roku nachodzą mnie niewesołe myśli. Główny zaś ich nurt można by zatytułować tak, jak to widzimy wyżej – chrześcijaństwo jest rozumiane dziś wyłącznie jako terapia. W dodatku jest to terapia dla samych duchownych. To jest zdumiewające i straszne jednocześnie, no i trudne do wytrzymania, albowiem słuchając tych wszystkich zachwytów nad ofertą i nad sobą wzajemnie człowiek dochodzi do wniosku, że Kościół w takiej formie przetrwać nie może. Na tegorocznych targach mamy dużą bardzo ilość piszących księży. Treści jednak poruszane w ich książkach, a także inne treści zwane chrześcijańskimi nie powodują poszerzenia się rynku i zwiększonej ilości klientów. Nie mogą, albowiem masowa sprzedaż odbywa się dziś wyłącznie poprzez skandal. Można też oczywiście uporczywie pracować na swoją pozycję, tak jak ja, ale komu by się chciało, skoro jest system dotacji, bardzo wygodny i poręczny w użyciu. Jasne jest, że żadnego skandalu sprzedażowego w segmencie książki katolickiej nie będzie. Nie może być, albowiem to Kościół jest obszarem gdzie detonuje się skandale, obszarem, który się niszczy i dewastuje, a księża mogą jedynie temu przytakiwać, bądź popadać w zamyślenie. Bronić się w żaden sposób nie mogą, albowiem każdy ruch oznacza przyznanie się do winy. Tak to zostało ustawione, a wszystko dlatego, że Kościół pozwolił odebrać sobie narzędzia służące ocenie postępków bliźniego. One niby są, ale dalece nieadekwatne, ponieważ ci, którzy Kościół atakują nie chodzą do spowiedzi i nie biorą udziału w życiu wspólnoty. Są z zewnątrz. Teoretycznie więc misja i relacje wewnętrzne w Kościele nie powinny ich obchodzić. A jednak obchodzą i to w sposób zasadniczy. Jak reaguje na to Kościół? Organizowaniem terapii dla wiernych. Czyli próbą naśladowania standardów pozakościelnych i zastosowaniem ich, z marną skutecznością do przysposobienia wspólnoty takiego, by wytrzymała ona konfrontację ze światem zewnętrznym. To w ogóle nie jest potrzebne, albowiem wspólnota jest bardziej częścią świata zewnętrznego niż Kościoła i tak naprawdę księża powinni robić wszystko, by ludzi spod wpływu tego „zewnętrznego” wyrwać. Tak można by sformułować misję, ale tego nikt nie czyni, albowiem skuteczność i metody stosowane przez ludzi wrogich Kościołowi są z ochotą adaptowane na wewnętrzny użytek wspólnoty. To bardzo źle. W mojej ocenie oczywiście, ale są też inne oceny i inne punkty widzenia i być może komuś się zdaje, że jest na odwrót.

Onyx przysłał mi dziś taki oto link https://wzasiegu.pl/radiowe/anna-skiepko-laureatem-malego-feniksa-2019/

To jest Pani, która lansuje niszowe książki na twitterze, a onyx próbował zainteresować ją moimi książkami. Bezskutecznie rzecz jasna. Ja, na co pragnę zwrócić teraz uwagę, nigdy nie proszę nikogo by jakoś wsparł moją produkcję. To się zawsze odbywa z inicjatywy sympatyków. Nie o tym chciałem jednak pisać. Pani Skiepko prowadzi także audycję radiową, którą – o czym właśnie zostaliśmy poinformowani – zaczyna od słów – cieszę się, że jesteście...To oczywiście bardzo miłe i każdy chciałby pewnie usłyszeć takie słowa, przynajmniej raz dziennie. No, może nie każdy, bo ja na przykład jakoś za nimi nie tęsknię. Chodzi mi o ten przedziwny rodzaj terapeutycznej kokieterii, która służy formatowaniu publiczności jedynie. Po co? Żeby ułatwić sprzedaż, ta pani bowiem zajmuje się promocją książek wybranych wydawnictw. Czy rzeczywiście jej program ułatwia sprzedaż? Powątpiewam w to, bo sprzedaż od dawna jest już nieważna, albowiem są dotacje. Te zaś wykluczają moment realnej sprzedaży, ale przesuwają akcent na moment realnej promocji. Nie ważne jest bowiem czy czytelnik kupi książkę, ważne by o niej usłyszał. I nie może to być komunikat kontrowersyjny, musi być terapeutyczny, albowiem to uspokaja wydawcę, a także donatora, który książkę sfinansował. Oni muszą mieć pewność, że właściwa osoba we właściwy sposób zareklamuje ich produkt w mediach.

Pani Skiepko jest częścią olbrzymiej machiny promocyjnej Kościoła, która pracuje nad tym, by nie stresować wiernych, ale podawać im treści preparowane i łatwe do przełknięcia. Cóż zatem z treściami trudnymi? Bo takich przecież nie można uniknąć, jesteśmy w obszarze gęsto usianym grobami męczenników. To dziwne, ale one także są obecne, podawane jednak są w sposób zaskakujący. Oto na jednym ze stoisk leży komiks o misjonarzach zamordowanych w Peru przez Świetlisty Szlak. Nosi on tytuł (chyba) – O dwóch takich co nie bali się terrorystów. Ja, może przez swoje wychowanie w komunie, kiedy widzę coś takiego, od razu przypominam sobie prozę Wojciech Żukrowskiego, a konkretnie jego książkę dla dzieci „Porwanie w Tiuturlistanie”, gdzie jeden z głównych bohaterów – kogut – zostaje zarżnięty przez Cyganów. Na szczęście zostawia jajko i z niego wykluwa się drugi, identyczny kogut. W takich mniej więcej rejestrach podawane są dziś treści dotyczące nieprzyjemnych i ryzykownych aspektów misji Kościoła. I na to siły nie ma. Może nie powinienem zarzucać kolegom wydawcom braku refleksji w tym co czynią, ale w końcu czemu nie, skoro i tak nie biorę udziału w dystrybucji treści przez nich lansowanych, a ze swoją dystrybucją radzę sobie w miarę dobrze. Chyba można wysunąć jakieś krytyczne propozycje dotyczące oferty? Z tego może zrodzić się jakaś konstruktywna dyskusja. Szydzę, rzecz oczywista, nic się nie zrodzi, albowiem wydawcom katolickim, a pewnie też wielu księżom zależy najbardziej na tym, by przemawiać do grupy sformatowanych czytelników. Myślących i działających w dodatku bez zrozumienia własnej sytuacji.

Na dziś to tyle niewesołych refleksji. Nie znaczy to, że nie ma na targach nic wesołego. Oczywiście, że są wesołe akcenty. Jest, na przykład, książka Patlewicza o zdrajcach Polski, która kończy się omówieniem sylwetki najbardziej znanego współcześnie zdrajcy, czyli Lecha Kaczyńskiego. Ja szczerze zachęcam do kupienia tej książki, zachęcam także panią Skiepko do reklamowania jej na antenie radia „Nadzieja”. Pojawi się nadzieja, że ktoś w końcu zorientuje się w sytuacji i zapyta czy tak naprawdę z tymi książkami, rynkiem i treścią, wszystko jest aby na pewno w porządku?

 

Zapraszam na portal www.prawygornyrog.pltagi: sprzedaż  promocja  oferta  targi wydawców katolickich 

gabriel-maciejewski
5 kwietnia 2019 07:35
64     3525    10 zaloguj sie by polubić
komentarze:
MarcinD @gabriel-maciejewski
5 kwietnia 2019 07:57

To jest doprawy ciekawe, czyli wystarczy, żeby ludzie o książce usłyszeli (głośna promocja) i już wydawca/autor może liczyć na kolejną dotację? To oznaczałoby kompletnie spłycenie rynku treści (takża katolickiej), bo już nieważne nawet o czym jest sama książka i czy jest dobra czy beznadziejna, skoro w świadomości czytelników funkcjonuje jedynie poziom streszczeń i bryków, albo nawet gorzej - opinii i marketingu o produkcie.

zaloguj się by móc komentować

malwina @gabriel-maciejewski
5 kwietnia 2019 08:56

czy sa jeszcze jakies katolickie media, ktore zaczynaja od "Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus"? bo jak slysze "dobrze, ze jestes" to mam ochote popelnic samobojstwo...

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @malwina 5 kwietnia 2019 08:56
5 kwietnia 2019 09:23

hmmm... goooood mooooorning vieeetnammmm... rozumiem, że zamierza pani strzelić z łuku do siebie... ;-)

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @MarcinD 5 kwietnia 2019 07:57
5 kwietnia 2019 09:39

Dokładnie tak to wygląda. Ludziska posługują się w dyskusji brykami i hasłami podejrzanymi w internecie/serialach/reklamach. Robią to bez żadnej refleksji a często i bez wstydu. Wstydzić ma się ten co "nie słyszał" o tym czy tamtym. Wiedza staje się coraz bardziej pudelkowa. Najważniejsze żeby wywoływała emocje, które mają zastąpić duchowość. Tresura klientów ku spożywaniu coraz gorszej pulpy i czerpaniu satysfakcji z marnotrawstwa owoców własnej i cudzej pracy.

Jak to się ma do zysku potencjalnych "producentów" to w sumie bardzo ciekawy temat. Ile w tym zysku jest prawdziwej pracy, a ile pieniędzy zabranych innym ludziom którzy funkcjonują samodzielnie i robią coś naprawdę dobrego i potrzebnego.

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @gabriel-maciejewski
5 kwietnia 2019 09:47

panie Coryllus... z tego co wiem z Ewangelii na ten przykład...to w KK zawsze przemawiano do ludzi odopowiednio sformatowanych... ja jestem sformatowany przez KK chodziłem na katechezy kiedy religii w szkołach nie było...potem jako student na spotkania akademickie do śp. Franciszka Cybuli... inna sprawa, że jedna laska też chodziła... ale nie zbadane są ścieżki jakimi Bóg prowadzi do siebie...kiedy po latach ona dawała mi do zrozumienia, że nie będzie miała specjalnych obiekcji do konsumowania związku na poziomie eksploracji wnętrza jej majtek... ja sam zauważyłem, że to nie to czego szukałem... że Jezus miał rację mówiąc św. Faustynie, że spełniając czyjeś marzenia czyni rzecz straszną... samodzilnie odkryłem prawdę " uwaga na marzenia... mogą się spełnić..." 

pozostaje kwestia sformatowania, aktualnie pod filmem Grzegorza Brauna na yt prowadzę spór z jakąś panią w temacie, że nie czytam i nie studiuję Biblii zaś KK ze swoim dogmatyzmem jest pogański... czyli mój katolski format kontra jej format... nie wiem jeszcze jaki ale nie zielonoświątkowy... w każdym razie stanęło na moim pytaniu czy jestem poganinem czy nie ?  ;-)

zielonoświątkowcy też mają prosty format... mówiąc o sobie "ja chrześcijanin..." co jest wygodne z punktu doktrynalnego...nie jesteś zielonoświątkowcem to w domyśle nie jesteś chrześcijaninem... najczęściej wprost tego nie mówią ale w domyśle ci zostawiają zasiewając niepokój... w moim przypadku...zielonoświątkowcy uznali mnie za przypadek beznadziejny z ich punktu widzenia gdyż kolega z ich kręgu prosił mnie abym na ich spotkania więcej nie przyjeżdżał... na cóż...zawsze byłem beznadziejny jak na małpiszona przystało...  w/w pani też zaczyna stwierdzać coś w tym sensie a ja ? jak to małpiszon... różaniec w garść i do przodu, kolejny dzień dzisiaj, piątek, Tajemnice Bolesne i dodatkowo kolejny dzień Nowenny Pompejańskiej oraz kolejny dzień Koronki do Miłosierdzia Bożego

Z Panem Bogiem dla wszystkich i dla Pana panie Coryllus...nie będzie tak zle ale to nie oznacza, że trzeba spocząć na Laurach... mówię to z pozycji człekokształtnego katolskiego nienawistnika...

zaloguj się by móc komentować

onyx @gabriel-maciejewski
5 kwietnia 2019 09:56

Może moje próby zainteresowania "pani od książek" wydawnictwem Klinika Języka były zbyt radykalne? Myślę, że jest gorzej bo wszyscy uważają, że jest dobrze i jest sukces. Spróbujmy spojrzeć na sytuację oczami politycznych decydentów. "O co tym ludziom chodzi? Przecież jest cała masa książek, wydawnictw, imprez kulturalnych, grantów, dotacji i nagród a na koniec roku Sylwester Marzeń z najlepszymi gwiazdami i pikami oglądalności. To społeczeństwo jest gnuśne ot co!"

Równoległe światy bez kursów kolizyjnych, kto się załapał ten się załapał reszta niech robi co chce wg coraz bardziej ciasnych norm i możliwości. Jak próbuję przemycać treści z SN na TT to słyszę, że to jakieś fanaberie "miastowych" bo ludzie z poza większych miast oglądają fajne tureckie seriale i jest git. Może kiedyś...

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @OdysSynLaertesa 5 kwietnia 2019 09:39
5 kwietnia 2019 09:58

no taaaak niema sprawiedliwości na tym świecie... dlatego ja wolę na drzewie stroić miny i zajadać banany... generalnie chodzi o tresurę... problem w tym, że polacy tacy zwykli co to ciężko pracują nosząc skrzynki z owocami czy ziemniakami, chodzą do kościoła w niedzielę są jakoś dziwnie odporni na tą tresurę...zaś elyty sprzed uniwersytety warszawskiego mają problem z obliczeniem 6 x 8...a już 8 x6 to buuuul jak umysł prezia od tego buuuuluuu... to w tylewizji te sondy były i są robione...człowiek własnym uszom nie wierzy... zaś nauczycielom zachciewa się podwyżki...

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @onyx 5 kwietnia 2019 09:56
5 kwietnia 2019 10:08

zwykli uczciwi rolnicy nie mają czasu na oglądanie seriali...żadnych trzeba gospodarstwo oporządzić... inna sprawa, że teraz można mówić o podziale na wsi...na tych co mają dopłaty a więc i czas na seriale i na tych co ciężko pracują... więc nie mają czasu na przeżywanie seriali tureckich i innych...

jako małpiszon wspominam serial pt. "Sonda" może nie było tam ładnych lasek ale fajnie się oglądało...do dzisiaj pamiętam fragmenty odcinka o japońskich superexpressach i nawet nie myslałem, że kiedyś będę miał okazję zjezdzić Japonię wzdłuż... wszerz to tak trochę trudno jest... ;-)

zaloguj się by móc komentować

onyx @gorylisko 5 kwietnia 2019 10:08
5 kwietnia 2019 10:18

Miastowy pracujący po 10h dziennie też średnio ma czas, w wekendy bardziej. Tym sposobem dochodzimy do stwierdzenia że wszystko jest ok i dobrze jest jak jest. Oby tylko opozycja nie doszła do władzy bo właśnie ogłosili, że skasują TVP.

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/powyborczy-scenariusz-tvp-ma-byc-zlikwidowana/p6bl2zc

zaloguj się by móc komentować

tadman @gabriel-maciejewski
5 kwietnia 2019 10:21

Stała się rzecz paskudna, a mianowicie nie działa zupełnie szeptana reklama, bo większość kieruje się "wczoraj w TV powiedzieli".

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @gabriel-maciejewski
5 kwietnia 2019 10:24

ja już dawno starciłem nadzieje, ze instytucja Kościoła Rzymskiego jest w stanie własnymi siłami, czyli przez  powielanie dotychczasowej strategii działąnia, wydobyć sie z przerębli w jaka wpedzają ją wrogowie tego Koscioła.

Taka refleksja mnie nachodzi. Stałym elementem liturgii słowa podczas niedzielnej Mszy św.   jest odczytywanie listów św. Pawła (niekiedy innych listów apostolskich) do gmin chrześcijańskich w początkach formowania sie tych wspólnot.

Nie m w tych listach ani sentymentalizmu, ani minoderii ani fałszywej tolerancji , ani innych patologii wspólczesnej pop kultury.

Czytanie odbywa sie co tydzień, ale zrozumienia nie ma zadnegfo. I nie chodzi o wiernych, którzy albo słuchają albo myslą w czasie czytania o czymkolwiek innym, traktujac takie czytanie jako konieczny element rytuału.

Chodzi mi o to, że nie ma  (na ogół) żadnych odniesień do nauki wygłaszanej przez księży do treści, a także formy tych listów. A przeciez w wielu krajach sytuacja chrześcijan jest analogiczna do pierwszych trzech stuleci po Zmartwychwstaniu.  

I jeszcze to zakotwienie liturgii w starotestamentowej hagadzie. To idzie na poczatek liturgii, a moim zdaniem powinno być tylko nawiązanie na koncu, ze Kościól czerpie równiez z tamtej tradycji.  Nie ma na to mocnych, bo Kościól w wiekach swojego triumfu założył sam sobie  gorset pojeciowy, mowiąc, że tracycja starotestamentowa to Słowo Boze, gdy jest to Słowo o Bogu. Słowo ludzkie o Bogu. No i , skoro Bóg jest niesmiertelny, to skąd okręslenie Testament, skoro lioteralnie oaznacza to w hebrajskim Przyymierze (Styare i Niowe Przymierze). A skoro jest Nowe, to po co nam to Stare? 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @gorylisko 5 kwietnia 2019 09:58
5 kwietnia 2019 10:41

Sprawiedliwość na tym świecie :) 

Jak ja się cieszę że w końcu uodporniłem się na "tenświat" i jego sprawiedliwość (zwłaszcza społeczną). Bez łaski Pana Boga nie wiem dokąd bym zabrnął w jej "prostowaniu". Zgłębianie Bożej sprawiedliwości, która głupstwem dla "tegoświata", naprawdę w sposób niezwykle praktyczny uwalnia. Coś co kiedyś denerwowało, albo wręcz wywoływało agresję, dziś co najwyżej wzrusza. Bo autentycznie biedny i samotny jest człowiek który Boga nie szuka, a miarą jego poczucia wartości jest wszędobylskość. Nawet jeśli opływa w materialne zbytki i ma dużo znajomych (o "racji" nie wspominając :) )

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @onyx 5 kwietnia 2019 10:18
5 kwietnia 2019 10:44

hmmm jakoś mnie to nie dziwi... bo głupotą staraja się sięgnąć wyżyn yntelektu... tym stwierdzeniem o likwidacji tvp strzelili sobie w stopę...bo jakże to tak ? nie będzie seriali tureckich i innych... zwykły nieoświecony przez jewropejskie tryndy wyborca  aby nie stracić serialu będzie gotów zagłosować na PiS dzięki czemu nadal będzie mógł emocjonować się tureckim serialem czy "Sędzia Anna Wesołowska..."moja mama namiętnie to ogląda...a ja sam jak bywam u niej czasem obejrzę albo wysłucham odcinka...muszę przyznać, że nawet wciągające... podobno na bazie protokołów sądowych... co chyba jest lepsze od protokołów mędrców syjonu... ;-)

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @stanislaw-orda 5 kwietnia 2019 10:24
5 kwietnia 2019 10:45

Całe Pismo, 6 razy pod rząd. Nie dyskutować, nie rozmyślać, dokładnie  przeczytać. Ja jestem gdzieś pośrodku czwartego czytania. Pomaga już  na tym etapie. Mam nadzieję, że po szóstym będę dosyć prostym człowiekiem. Na miarę własnych możliwości, oczywiście.

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @OdysSynLaertesa 5 kwietnia 2019 10:41
5 kwietnia 2019 10:50

w rzeczy samej... miarą jest ilość lajków na fb czy twitterze czy ilość przyjaciół na tychże portalach a gdzie jest zwykłe spotkanie przy herbacie albo nawet wspólna podróż na konferencję zorganizowaną przez pana Coryllusa... z tą sprawiedliwością na tym świecie... dlatego banan w garść, na drzewo... a tak serio różaniec... on mi pomaga zapomnieć a tym jaką nedzną małpą jestem...

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @stanislaw-orda 5 kwietnia 2019 10:24
5 kwietnia 2019 11:00

Dokladnie tak. Podobne mam obserwacje, chodzi o komentarze Listow.  

Ksieza zgrabnie omijaja te tresci - przeciez nie zawoalowane. 

Niedawno oczy otworzylam ze zdumienia kiedy bylo -ze ST  czytanie o nawolywaniu do nawrocenia Niniwy. Mysle sobie: no dobrze, kaplan ma na tacy pretekst, moze troche nam przywalic, zamiast jak zawsze slodzic,  nikt sie obrazi.  A kaplan mowi: "prorok poszedl droga na skroty, bez litosci, zamiast powiedziec, ze Bog nas kocha, chce naszego dobra i dlatego mamy sie nawrocic". Zadnej refleksji na temat tego, ze jednak tylko wowczas, tylko pod grozba ci zatwardziali ludzie wzieli wzywanie do nawrocenia serio..

zaloguj się by móc komentować

JK @gabriel-maciejewski
5 kwietnia 2019 11:14

Każda dotacja to deprawacja.

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @malwina 5 kwietnia 2019 08:56
5 kwietnia 2019 11:18

Tak, choćby Radio Maryja.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @gabriel-maciejewski
5 kwietnia 2019 11:40

Też uważam że te słowa akurat są zarezerwowane do prywatnych relacji. 

Kościół wg mnie w tych czasach powinien podkreślać Wszechmoc Boga w Trójcy Jedynego. 

Bo w tym nasza nadzieja. 

.

 

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @JK 5 kwietnia 2019 11:14
5 kwietnia 2019 11:55

hmmm rozumiem, że dając chleb głodnemu to go deprawuję ??

a co z tekstem "nie nie wie lewica co czyni prawica..." np dlatego nie nalepiam sobie serduszek...wiadomych...

może nie dajmy się zwariować...tak na początek...

zaloguj się by móc komentować

bendix @gorylisko 5 kwietnia 2019 09:58
5 kwietnia 2019 12:01

Było też pytanie: "z kim graniczy Polska?"

"z okręgiem leningradzkim"

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @gorylisko 5 kwietnia 2019 11:55
5 kwietnia 2019 12:02

Rozumiem, że znasz różnice między jałmużną a dotacją? 

zaloguj się by móc komentować

bendix @onyx 5 kwietnia 2019 10:18
5 kwietnia 2019 12:03

Pracują nad tym blogerzy tutaj...

co ja mówię, blogerki też.

zaloguj się by móc komentować

lchlip @stanislaw-orda 5 kwietnia 2019 10:24
5 kwietnia 2019 12:17

"....Taka refleksja mnie nachodzi. Stałym elementem liturgii słowa podczas niedzielnej Mszy św.   jest odczytywanie listów św. Pawła (niekiedy innych listów apostolskich) do gmin chrześcijańskich w początkach formowania sie tych wspólnot.....

Zawsze brakowało mi nawiązania ("przetłumaczenia") do czasów współczesnych.
Nieumiejętność odniesienia się co znaczą Listy św. Pawła lub inne biblijne wydarzenia dla współczesnych realiów i jak je powinni interpretować i w codziennym życiu stosować wierni, zawsze była piętą achillesową polskich katolickich pasterzy.

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @JK 5 kwietnia 2019 11:14
5 kwietnia 2019 12:32

dowolny system dotacji może zostać  zmieniony  w patologię, zwłaszcza jeśli donator jest  podmiotem "państwowym"

zaloguj się by móc komentować

syringa @malwina 5 kwietnia 2019 08:56
5 kwietnia 2019 12:33

Oczywiscie-Radio Maryja

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @parasolnikov 5 kwietnia 2019 12:02
5 kwietnia 2019 12:38

a czy jałmużna nie jest dotacją ? zdaje się problem jest wtedy gdy ktoś z jałmużny robi sobie sposób na życie... np. pewien juras...

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @gabriel-maciejewski
5 kwietnia 2019 12:39

Najlepszym testem dla tych różnych "działań promotorskich" jest właśnie to co zrobił Onyx. Wystarczy zapytać się, czy by czegoś dobrego nie zapromowali.

zaloguj się by móc komentować

syringa @jestnadzieja 5 kwietnia 2019 11:00
5 kwietnia 2019 12:42

W takich wypadkach -ja reaguje i pisze listy.

Koniecznie listy, zadne rozmowy!

zaloguj się by móc komentować

syringa @bendix 5 kwietnia 2019 12:03
5 kwietnia 2019 12:44

...czasami myślę, że są "zadaniowi"

zaloguj się by móc komentować

tadman @onyx 5 kwietnia 2019 09:56
5 kwietnia 2019 12:58

Ludzie lubią sensacje; ponoć Curie-Skłodowska była kobietą i Mikołaj Kopernik też, a ostatnio nawet Kazimierz Puławski.

Ciekawe co będzie z Pulaski Day Parade?

https://www.wprost.pl/historia/10205198/kazimierz-pulaski-byl-kobieta-sensacyjne-wyniki-badan-szkieletu-bohatera-polski-i-usa.html

U nas po ekshumacji okazało się, że Witkacy był kobietą, ale szybko wyprostowano sprawę i to bez jakiegoś głupiego badania DNA.

zaloguj się by móc komentować

bendix @syringa 5 kwietnia 2019 12:44
5 kwietnia 2019 13:30

Masz wątpliwości że tu piszą również "krety" ?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @gorylisko 5 kwietnia 2019 09:58
5 kwietnia 2019 13:43

ewentualnie  można przyjać założenie , że ci zapytani robią sobie tzw. "jaja"  z reportera wiadomej TV, odpowiadając "do śmichu". A Przynajmniej niektórzy z nich.

zaloguj się by móc komentować

bendix @stanislaw-orda 5 kwietnia 2019 13:43
5 kwietnia 2019 13:48

Nie sądzę. Widziałem to na własne oczy.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @lchlip 5 kwietnia 2019 12:17
5 kwietnia 2019 13:50

To po prostuwynik  braku wiedzy, braku oczytania i braku ogólnej tzw. ciekawości intelektualnej, czyli nastawienia na samodzielne stałe dokształcanie się. A poza tym strach przed "wychylaniem się", gdyż  życzliwi koledzy niewątpliwie  doniosą do biskupa o "kontrowersyjnych poglądach" graniczących z herezją.

Klepanie, jak tybetański młynek modloitewny tych samych tekstów prezez lata, powoduje, o czym juz kiedys wspomniałem, ze proboszcz dużej parafii i dziekan na kilku innych, nie odróznia Heroda -ojca z czasów Betlejem, od Heroda- syna (Antypasa), z casó Golgoty. Inaczej mówiąc utożsamoia te postaci. A mnie osbiscie denerwuje, że czytany jest list do Kolossan, a nie ma wzmianki co to było i gdzie to było, te  Kolossy. I tak jest ze wszytkim innym.

 

zaloguj się by móc komentować

onyx @Kuldahrus 5 kwietnia 2019 12:39
5 kwietnia 2019 14:00

Ja nie pytałem o jakieś propozycje. Kilka razy zareklamowałem jakieś książki i wydawnictwo i czekałem czy pojawi się jakikolwiek odzew. Jakikolwiek, np. "o fajna okładka", albo "ciekawy temat/człowiek" itp. A tu nic jakbym wrzucił kamyki do pustej studni, nawet echa nie było. I tyle w temacie rozgłośni harcerskiej ;)  Po prostu za wysokie progi...

https://twitter.com/siodma9_pl/status/1113023596862074880

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @stanislaw-orda 5 kwietnia 2019 13:50
5 kwietnia 2019 14:38

Ekonomia zbawienia. Do zbawienie nie jest to potrzebne. A nawet do naturalnej wolności z łaski, czyli zbawienia tu i teraz. 

zaloguj się by móc komentować

syringa @bendix 5 kwietnia 2019 13:30
5 kwietnia 2019 14:43

nie mam zadnych

TO byloby niemozliwe.

Im bardziej "prawicowy" portal (cokolwiek to oznacza)

im bardziej prawicowe (jw) zawiazanie ugrupowania,  partii itp. -tym ich wiecej.

Ba! obserwowalam to samo w w super "prawicowych" miasteczkach walczacych dzielnie w XIXw o polskosc- jak potrafili zamacic. za komuny (np. Wrzesnia), ale i teraz

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski
5 kwietnia 2019 14:45

Gdyby człowiek był najwyższym bytem, nauka polityki byłaby najważniejszą nauką. A tak jest ważna, ale dla przeżycia i rozwoju wspólnoty wierzących. Jest środkiem do celu. Ma funkcję służebną wobec pobożności czyli poznania Boga, czyli terapii prowadzącej do ostatecznego wniebowzięcia.

Jeśli są patrioci i katole, którzy uporczywie nie przyjmują opisu rzeczywistości politycznej wynikającego z historii ekonomicznej, albo i nawet nie są w stanie przyjąć, to twoje pisarstwo ma również cechy terapii. Szokowej, ale zawsze terapii. Kurs na prawdę jakkolwiek szokowy, ma przeważnie znamiona terapii. 

 

zaloguj się by móc komentować

syringa @stanislaw-orda 5 kwietnia 2019 13:50
5 kwietnia 2019 14:57

Och to jeszcze "male piwo" z tym co mnie....dziwi.

Mamy w czytaniach rok ABC i jeszcze 1i2.Czyli razem 4 lata nowych czytan

I nigdzie , przez tych 365X 4 czytan nie ma o Sodomie i Gomorze i ZA CO zostaly ukarane

NIe ma cudownej HIstorii Tobiasza (przeciez o zawierzeniu BOgu) -z tym niesamowitym fragmentem o zieciach(!) Lota krazacych wokol jego domu bo przybylo "nowe cialo" :TObiasz

Za to mamy rozne rozwlekle -jak ostatniej niedzieli -historie "historyczne" etc.

ALe coz sie dziwic skoro zmienianio 13 modlitw na Wielki Piatek -a teraz Franciszek ponoc poszedl jeszczxe dalej.

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @gabriel-maciejewski
5 kwietnia 2019 16:50Dzięki Gabrielu, dziękuje autorom, dziękuje wszystkim :)

zaloguj się by móc komentować

lchlip @stanislaw-orda 5 kwietnia 2019 13:50
5 kwietnia 2019 17:11

OJ, oj, oj!
Jeśliby kontynuować tę dyskusję to szybko by się okazało, że jednym z czynników postępującej sekularyzacji to nie tylko wynik działań świata zewnętrznego, ale nieumiejętności (niemożności, niezdolności) wewnątrz Kościoła do wypracowania taktyki reagowania na oczywiste zagrożenia z zewnątrz. I to nie tylko te celowe, ale związane Po Prostu z niesamowicie szybko zmieniającym się światem, poziomem zainteresowań szczególnie młodzieży, poszukiwaniem zrozumiałych emocji w świecie duchowym czy kształceniem w seminariach skierowanym bardziej na rozmowę z wiernymi a nie tylko na formułowanie nakazów i zakazów.

Polska hierarchia katolicka absolutnie nie wyciąga wniosków z tendencji ostatnich dziesięcioleci, tak oczywistych, w świecie zachodnim. A przecież idziemy jako społeczeństwo i Naród tą samą drogą co oni.

 

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @lchlip 5 kwietnia 2019 17:11
5 kwietnia 2019 18:05

Ale ze niby jakie ma wyciagac wnioski na podstawie tendencji w swiecie zachodnim?

zaloguj się by móc komentować

lchlip @jestnadzieja 5 kwietnia 2019 18:05
5 kwietnia 2019 18:16

No cóż, można nie wyciągać żadnych.
Tyż dobrze.

ps.
Instytut Statystyk KK:

W oparciu o wyniki badań młodzieży prowadzonych przez ISKK od 1988 r. Janusz Mariański przedstawia w niej, jak zmieniała się religijności młodego pokolenia Polaków. Zauważa, że osłabienie religijności dotyczy wszystkich z wyodrębnianych tradycyjnie wymiarów religijności takich jak praktyki religijne, wiedza religijna, doświadczenie, moralność czy poczucie więzi z Kościołem. Zdaniem ks. Mariańskiego chociaż młodzież polska nie jest znacząco oderwana od tradycyjnych wzorców i modeli życia religijnego, to jednak młodzież dokonuje „emigracji z Kościoła”. Oznacza to, że „kończy się okres odroczonej czy odłożonej sekularyzacji” (s. 402). „Odchylenie od tradycyjnej moralności seksualnej są tak znaczne, że można mówić o swoistej rewolucji obyczajowej, a nawet moralnej”. (s. 403). Ks. Mariański zachodzące procesy określa przede wszystkim jako pluralizacja i indywidualizacja religijności. Mimo, że wyraźnie łączy sekularyzację z załamywaniem się roli instytucji religijnych w Polsce, to jednak widzi znaczenie „nurtu indywidualnego wyboru wiary religijnej” (s. 401)

http://iskk.pl/badania/mlodziez-i-edukacja-religijna/289-badania-mlodziezy-1988-1998-2005-2017

 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @lchlip 5 kwietnia 2019 12:17
5 kwietnia 2019 19:21

Błędnie odczytujesz ów brak stosowania i jakoby to jakaś piętą była i kogokolwiek. 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @OdysSynLaertesa 5 kwietnia 2019 10:41
5 kwietnia 2019 19:23

Podobnie rozumuję i cieszę się że są podobni w myśleniu

zaloguj się by móc komentować


cbrengland @gabriel-maciejewski
5 kwietnia 2019 19:45

Mówią, że punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Zgadzam się z tym. Bo też emigrant, który jest nieco odstawiany na bok, miał piękne momenty

Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie.

Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,

Kto cię stracił. ...

A gdy miast Ojczyzny podstawię Kościół Katolicki, którego w tym miejscu w którym jestem, nie ma, bo nie ma, choć byl i zostal do gruntu wyczyszczony, to wiele dywagacji na temat liturgii, czy innych "błędów Kościoła" robi się śmiesznymi. Bo dla mnie tak.

zaloguj się by móc komentować

Slepowron @cbrengland 5 kwietnia 2019 19:45
5 kwietnia 2019 20:25

Dobry artykul tylko ze lesnik nie widzi lasu poprzez drzewa.

Jezus ustanowil dla Kosciola wielkie i fundamentalne wezwanie aby szedl i nauczal, a tym samym zmienial, swiat.

Agiornamento i jego realizacja bylo kompromisem ze swiatem ze wszystkimi tego tragicznymi nastepstwami.  Juz wspolautor tego procesu Pawel VI w przerazeniu zakrzyknal - dym szatana wdarl sie do Kosciola!  Lecz tych na wyziewy otwartych okien nie smial nawet przymknac  jesli nie liczyc Humane vitae.  Pare lat pozniej mamy papieza ktory z dachow krzyczy ze prozelityzm jest absurdem.  W ciagu bardzo krotkiego czasu mamy niemal juz sformalizowane odwrocenie wektorow w relacji Kosciol swiat.   Polacy tego tak ostro jeszcze na ogol nie widza bo, dzieki Bogu, pozostawalismy na peryferiach tej dewastacji.    Wszelkie slabosci, niemoc Kosciola jakie w poszczegolnych przypadkach mozna dostrzec sa tylko czescia i konsekwencja procesu korozji Kosciola jaka zamierzal od dawna modernizm przed ktorym profetycznie ostrzegal i probowal bronic Sw. Pius X.

zaloguj się by móc komentować

Slepowron @Slepowron 5 kwietnia 2019 20:25
5 kwietnia 2019 20:29

Wyjasniam, ze nie miala byc to riposta dla cbrengland ale moj wpis nie pokazywal sie przez "zapisz" dlatego sprobowalem "odpowiedz" i zadzialalo.  Choc okazalo sie ze dotyka pewnych uwag we wpisie jaki przypadkiem uzylem (bo byl akurat ostatni).  No ale jak wiemy przypadkami Bog rzadzi.  :-)

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Magazynier 5 kwietnia 2019 14:38
5 kwietnia 2019 22:33

a co jest potrzebne i jak to uzasadnić, że jest?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @syringa 5 kwietnia 2019 14:57
5 kwietnia 2019 22:38

w kilkuzdaniowym komentarzu mogłem tylko zasygnalizować problem.Szczegółowe uzasadnienienie to już musiałaby być książka o sporej objętości..

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @lchlip 5 kwietnia 2019 17:11
5 kwietnia 2019 22:43

Osobiście widzę to w jeszcze bardziej pesymistycznym pejzażu.

Co więcej , nie widzę żadnych sposobów uniknięcia katastrofy poza interwencją sił nadnaturalnych.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @qwerty 5 kwietnia 2019 19:21
5 kwietnia 2019 22:46

a czy mogłbyś bardziej skonkretyzować swój komentarz (czyli co, jak i dlaczego)? 

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @gorylisko 5 kwietnia 2019 09:58
6 kwietnia 2019 01:50

E tam, najgorzej jest z 7 x 8, a 8 x 7 to już w ogóle... ;)

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @stanislaw-orda 5 kwietnia 2019 22:33
6 kwietnia 2019 12:45

Potrzebne jest dobre sumienie. Czyli Słowo Boże które rzuca światło na to co dzieje się w mojej duszy.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @stanislaw-orda 5 kwietnia 2019 22:46
6 kwietnia 2019 14:26

czy 10 przykazań wymaga komentarza prowadzącego? czy generowanie oczekiwań uniwersalnych przesłań dla każdego sluchacza jest racjonalne? treści w Starym i Nowym testamencie wymagaja 'twórczych' adaptacji dla każdego etapu? no to wracamy: jak żyć? czy od kapłanów oczekujemy, że wytworzą nowe kanony życia we współczesnym  świecie? mam wrażenie, że komentujący w takiej formie nie był w Kościele lub chodzi tam jak na wykład lektora co mu świat objaśni i wskaże co jest beee  

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Magazynier 6 kwietnia 2019 12:45
6 kwietnia 2019 16:52

erystyka nie załatwi problemu niezrozumienia

zaloguj się by móc komentować


Kuldahrus @onyx 5 kwietnia 2019 14:00
6 kwietnia 2019 16:55

To w takim razie jeszcze "lepiej".

zaloguj się by móc komentować

qwerty @stanislaw-orda 6 kwietnia 2019 16:52
7 kwietnia 2019 08:50

to nie jest erystyka, to jest realność, i to wręcz dotykalna

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @qwerty 7 kwietnia 2019 08:50
7 kwietnia 2019 08:55

Erystyka to twój komentarz, żadna tam realność.

Ja odpowiadam na komentarze, a w komentarzach nie pisze się egzegezy.

zaloguj się by móc komentować

deszcznocity @gabriel-maciejewski
9 kwietnia 2019 22:15

Tego mi czesto brakuje w kosciele: zeby mnie ktos tak postawil co niedziele do pionu jak ten ksiadz.

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować