-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Bilety na film historyczny

Dziś dopiero mogę odnieść się do tego co napisał w sobotę grudeq. Mogę do jego tekstu dołączyć jeszcze link z twittera, gdzie widać, jak Piotr Gursztyn broni sanacji niczym własnego życia.

Oto link https://twitter.com/PiotrGursztyn/status/1196795532624252928?s=19

Mogę zacząć od tego, że najbardziej lubię argument – marszałek Piłsudski jest wskazywany w rankingach. Za rządów Piłata w Judei w rankingach wskazywany był Barabasz, a za rządów papieża Grzegorza VII, szczyty rankingów okupował Henryk IV cesarz rzymski i król niemiecki. I tak można w nieskończoność. My nie dyskutujemy tu o tym, kto był albo jest największy, albo najładniejszy, ale o tym, kto i dlaczego usiłuje sprzedawać bilety na filmy historyczne i od kogo na tę sprzedaż uzyskał koncesję. To co sobie o Piłsudskim myślą panowie Grudeq i Gursztyn, może oczywiście ciekawić wiele osób, ale mnie nie interesuje w ogóle. Ja się chcę jedynie dowiedzieć dlaczego oni tak zaciekle bronią tego słabego bardzo i nie rokującego scenariusza z Piłsudskim w roli głównej? To jest zagadkowe. Jeśli przełożymy sprawy na język narracji, które następnie będziemy chcieli sprzedawać innym jakimś ludziom, jasno i wyraźnie widać będzie, że gawęda o Piłsudskim to jest niezwykła wprost nędza. Poczynając od poziomu prostych emocji, na aspektach politycznych kończąc. To są sprawy niewiarygodne. I nie musimy się tu odwoływać do jakichś własnych projekcji, czy wymysłów, marzeń czy też, jak to się czasem określa – historii alternatywnej. Mamy serię obrazów kinowych i telewizyjnych z Piłsudskim w roli głównej i one wszystkie jak jeden są, pardon, gówniane. Jak myślicie dlaczego? Nie mówmy więc o tym co by było gdyby, ale porozmawiajmy o tym co jest. Piłsudskiego nie ma, ale są filmy i hagady o nim. Dlaczego to jest tak beznadziejnie słabe? I dlaczego nie nadaje się sprzedawania nigdzie, nawet do Nigerii.

To jest słabe, bo wzięli się za to nieodpowiedni ludzie. Taka odpowiedź nasuwa się od razu. No jak kto nieodpowiedni? Toż przecież oni wszyscy jak jeden, są certyfikowani przez rządzącą opcję polityczną. Wszyscy z ducha są piłsudczykami przecież. Nie mają lampasów, szary ich strój, a śmierć im pod stopy się mota, to jest chciałem rzec, miota….Jeżeli Józef Piłsudski i jego czasy to był ten najlepszy dla Polski i najbardziej owocny czas, z którego my wszyscy powinniśmy dziś czerpać jak ze źródła, dlaczego nikt nie potrafi przedstawić tego w sposób wiarygodny? Nie znacie odpowiedzi na to pytanie? Ja znam. Brzmi ona następująco – wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że Piłsudski firmował pewien projekt globalny, jego zadanie polegało na tym, by projekt ten został wprowadzony w życie tak, jak to zostało zaplanowane. Ponieważ jednak nie był mianowańcem, takim jak Bela Kun na Węgrzech, czy potem Matias Rakosi, ale wyrastał wprost z lokalnej tradycji, zorientował się o co idzie gra, zrealizował ten projekt połowicznie. To znaczy zagrał tak, by zadowolić Polaków i międzynarodowe gangi. Przy okazji też pokazał Niemcom, że nie wystawił ich do wiatru tak do końca. Dlatego Hitler i cała reszta jego bandy uczestniczyli w nabożeństwie za duszę Piłsudskiego. Kresy za Berezyną przepadły, wiele tysięcy Polaków zamordowano, ale odzyskaliśmy na 20 lat niepodległość. Odzyskaliśmy ją nie dlatego, że chciał tego Piłsudski, ale dlatego, że chcieli tego Polacy. On się jedynie podporządkował koniunkturze lokalnej i postawił ją ponad koniunkturą globalną w pewnym momencie. Zrobił to jednak w taki sposób, że stracili na tym ludzie, którzy Polsce byli najwierniejsi. Ludzie tacy jak Hipolit Milewski i Edward Woyniłłowicz. Czy – jak sugeruje Grudeq nie mający zdaje się za dużo czasu na czytanie książek – wystąpili oni przeciwko Piłsudskiemu? A skąd. Oni go gorąco popierali, stawiając interes Polski i jej niepodległość, ponad interesem własnym. Ludzie ci nie aspirowali do tego, by robić politykę, ale chcieli swoją radą i doświadczeniem wspierać te siły w Polsce, które niepodległość gwarantowały. I zdawało im się, że takim człowiekiem jest właśnie Piłsudski. Pozostaje zagadką, dlaczego niepodległość państwa polskiego utrzymała się tak długo, aż do roku 1939. Moim zdaniem było to spowodowane odkryciem następującym. Zmobilizowany, pracowity i uszczęśliwiony wolnością naród gotowy był do wszelkich poświęceń. Płacił podatki, pozwalał na zakładanie monopoli państwowych, godził się na wszystko i czekał lepszego jutra. Ludzie wykupujący w Polsce koncesje na produkcję czegoś tam, na przykład samolotów, zorientowali się, że to jest El dorado, z którego można kraść ile wlezie, byle tylko cały czas mówić o patriotyzmie, Polsce, niepodległości i wolności. I tak to trwało, do czasu zmiany koniunktur, czyli do momentu, kiedy Amerykanie zaczęli inwestować w pana Hitlera.

Czy ten opis Wam czegoś nie przypomina? Oczywiście, że tak, on nam przypomina czasy współczesne, kiedy można do woli kraść, a naród czekał będzie lepszego jutra. Warunek jest jeden – trzeba cały czas produkować filmy o Piłsudskim i mówić o tym, że w rankingach jest on na pierwszym miejscu ex aequo z Janem Pawłem II. Można jeszcze dodać, że gdybyśmy do rankingu włączyli Pana Jezusa, to byłby on także ex aequo z tymi dwoma na pierwszym miejscu. Bo Piłsudskiego by nie wyprzedził, to pewne. Filmy o Piłsudskim, służą dziś do tego, do czego służył sam Piłsudski za życia, do ukrywania istotnej i poważnej sytuacji, w jakiej znajduje się Polska.

Ktoś powie, że ja tu ostro przeginam, bo zdolny filmowiec, może zrobić dobry film o byle jakim paprochu. No właśnie, a polscy filmowcy z certyfikatami partii rządzącej tej sztuki dokonać nie umieją. Nie mogą tego zrobić, albowiem ta figura jest – w zaplanowanym i sprzedawanym od lat kształcie – dużym bardzo wyzwaniem dla twórców. Nie można przebić się przez grube pokłady hagiografii, a te skądś się wzięły przecież. Ktoś je wymyślił i podał do wierzenia. A mało tego, wyciągnął jeszcze rewolwer i powiedział – albo będziecie wierzyć w te wszystkie dyrdymały, łącznie z tym, że Piłsudski kochał dzieci i zwierzęta, albo rozwalimy wam łeb. Współcześni obrońcy Piłsudskiego próbują zrobić to samo, ale zamiast prawdziwego rewolweru maja korkowce i wymachują nimi, jakby się blekotu najedli, co dobrze widać także w kreacjach filmowych. Nie walczą już bowiem o utrzymanie realnej władzy, ale o utrzymanie swojej pozycji biletera w kinie. Oni chcą sprzedawać bilety na jeden i ten sam seans, którego tytuł brzmi - „Strzały i pieniądze znikąd”.

Żeby zrobić wielki film o jakimś paprochu, nie wystarczy reżyser, zaplecze produkcyjnej i budżet. Potrzebna jest także intencja i ona musi być od początku do końca oszukana. Tylko powiem bardzo poważne organizacje zabierają się serio za oszukiwanie ludzi tak, by ci tego nie zauważyli. Brytyjczycy są w tej konkurencji mistrzami. Jak się kiedyś okazało, że księżniczka Anna, puszczała się gdzieś z jakimiś Murzynami, a MI5 zamiast to zatuszować i przyklepać, wszystko schrzaniło, powstał natychmiast film o bohaterskich agentach walczących z wrogiem tak przebiegłym i podstępnym, że widz dostawał oczopląsu. Tak dynamiczna była akcja. Tytułu niestety nie pamiętam. W Polsce nie można zrobić czegoś podobnego, bo w całej tradycji socjalistycznej jest jedna rzecz bezwzględnie trwała. Jest nią pogarda i lekceważenie dla słabszych i poddanych. Celowo piszę poddanych, bo socjaliści nie tratują ludzi, jak obywateli, oni tylko tak mówią. Traktują ich jak poddanych, albo niewolników. Po Piłsudskim i jego ludziach to nam właśnie zostało i to – ową pogardę i lekceważenie możemy obserwować także dziś. Nie dajmy się jednak zwariować i pamiętajmy zawsze do czego ci faceci aspirują – do posady biletera w multipleksie. Z ewentualnym widokiem na awans, na sprzedawcę popcornu. To jest do stwierdzenia namacalnego i naocznego. Jest widoczne w tekstach, wypowiedziach i postawach. Nie może powstać prawdziwy film o Piłsudskim, albowiem historia tego człowieka jest zakłamana od początku do końca. Do tego stopnia, że bileterzy muszą jeszcze wręczać ludziom libretto przed seansem, żeby na pewno zrozumieli właściwie o czym jest ten film.tagi: socjalizm  propaganda  niepodległość  piłsudski  tradycja  filmy 

gabriel-maciejewski
25 listopada 2019 09:48
73     4658    33 zaloguj sie by polubić
komentarze:
K-Bedryczko @gabriel-maciejewski
25 listopada 2019 10:04

Dokładnie tak. Frajerzy którzy każą nam wierzyć, że są w stanie wziąć odpowiedzialność. Zastanawiam się, czy pokolenia naszych dzieci nie bedzie już miało tej okropnej cechy. Czy już będziemy mogli wyjść z pustyni... chiałbym, by mój syn nawet nie był w stanie zrozumieć tego paskudztwa.

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @gabriel-maciejewski
25 listopada 2019 10:10

wydaje mi się, że temat Piłsudskiego jak bohatera powoli przestaje być aktualny... trzeba iść w kierunku żołnierzy niezłomnych... tyle, że z nimi jest problem bo to wojownicy a nie politycy... stąd zwrot w stronę Piłsudksiego bo potrzebna jest jakaś wykładnia myśli politycznej... czyli pomijanie Dmowskiego... bo się tow. michnik obrazi ze swoimi jaczejkami... zdaje się, że zwrot PiS w kierunku na czerwone wynika z faktu coby ciszej nad trumną Dmowskiego... czyli internacjonalizm cacy a narodowcy be...

zaloguj się by móc komentować

marianna @gabriel-maciejewski
25 listopada 2019 10:11

Jeden plus za ten tekst to za mało.

Moja dewiza: "jeżeli nie potrafisz dobrze kłamać - mów tylko prawdę, inaczej się ośmieszysz". Dobry, "wiarygodny" polityk musi być bardzo dobrym aktorem. W naszych czasach było takich kilku. Nie śmiem ich wymieniać.

zaloguj się by móc komentować

marianna @marianna 25 listopada 2019 10:11
25 listopada 2019 10:14

Jeszcze dodam "można milczeć, co  by się nie ośmieszyć".

zaloguj się by móc komentować

atelin @gabriel-maciejewski
25 listopada 2019 10:36

Słuszna notka. Spodobał mi się tekst o awansie na sprzedawcę popcornu - przebitka z 0,99 na 18 złotych i narobić się specjalnie nie trzeba.

zaloguj się by móc komentować

grudeq @gabriel-maciejewski
25 listopada 2019 10:47

Jeżeli rzecz idzie o ocenę narracji czy o opowieści o Piłsudskim, to w takim razie jest to rzecz gustu/estetyki i na tym polu dyskusji sensu nie ma prowadzić. Jeden lubi golonkę drugi woli schabowe. I to i to dobre. 

Nie używałem nigdy argumentu o tym, że ktoś jest w rankingach. Nie zestawiałem Cię także nigdy w jednej linii np z osławionym Karoniem, jak ty mnie zestawiłeś z kolegą Gursztynem, co już mnie ustawia w słabej sytuacji, bo jak tu bronić wespół z nim tych samych argumentów. 

Piłsudski nie może jak dla mnie odpowiadać także za słabość scenariuszy o nim pisanych w 80 lat po jego smierci.

Jeżeli narracja o Piłsudski ma być zastąpiona narracją o Woyniłłowiczu i Hipolicie Korwin-Milewskim, to według mnie ta narracja natknie się na pytanie, skoro byli tacy dobrze, to dlaczego oni nie odzyskali dla nas niepodległości. I to jest dla mnie kluczowe pytanie.

Wiem, że zawsze mogę czytać więcej, ale też mam swoje ograniczenia. Z Hipolita Korwina Milewskiego dla mnie najważniejsza wiadomość to fakt, ze mieli świadomość tego, że parcelacja gospodarstw prowadzi do zmniejszenia efektywności produkcji i rodzi wiele nowych sytuacji konfliktowych - spory o miedzę, rozbicie gospodarstw na ileś pól, kwestia dojazdu do tych pól. Szkoda wielka, że ta ich argumentacja nie mogła się  przebić. Ale po wpisie Ewy Rembikowskiej o cegłach spod Wiednia, wiem że ktoś mógł napisać tak: mnie argumentacja Pana Korwina Milewskiego gówno interesuje, bo to słaba argumentacja, na pograniczu szaleju, niech pan Korwin Milewski wypowie się może co sądzi o Wienerberger.... i tak to życie się toczy Panie Dzieju. 

zaloguj się by móc komentować

JarekBeskidy @gabriel-maciejewski
25 listopada 2019 10:59

Kiedy sprowadzano do wolnej Polski z Watykanu trumnę św. Andrzeja Boboli od granicy Polski w Zebrzydowicach na każdej większej stacji były tłumy, kwiaty, pociąg z relikwiami zatrzymywał się, odprawiano Msze Św. przy zawsze pięknej pogodzie. Kiedy zmarł Piłsudski zamarzyło im się zrobić tak samo na trasie przejazdu pociągu z Warszawy do Krakowa. Jednak w zaplanowanym czasie przejazdu miało miejsce załamanie pogody, wichury, ulewne deszcze także pociąg zatrzymał się dopiero w Krakowie. Znam tą historię z ustnego przekazu dlatego chciałem zapytać przy okazji: czy gdzieś można o tym przeczytać?

zaloguj się by móc komentować

tadman @JarekBeskidy 25 listopada 2019 10:59
25 listopada 2019 11:04

Dziadek twierdził, że były tłumy wzdłuż trasy. Pytanie skąd o tym wiedział, chyba z radia lub gazet, ew. kroniki PAT, bo mieszkał w Wielkopolsce, a zapytać nie ma już kogo.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @JarekBeskidy 25 listopada 2019 10:59
25 listopada 2019 11:25

Było załamanie pogody, babcia mi mówiła. Pożegnanie w Warszawie odbywało się na Polu Mokotowskim. Teraz stoi tam obelisk upamiętniający to wydarzenie. Poza tym info o pogodzie można zawsze sprawdzić w ówczesnych gazetach. Relacja z przejazdu też na pewno była. Czy wszystkie gazety relacjonowały ją tak samo?

zaloguj się by móc komentować


ikony58 @grudeq 25 listopada 2019 10:47
25 listopada 2019 11:49

towarzystwo rolnicze Zamoyskiego w oczach karbonariusza N.Berga

str 65 /oraz 61 i dalej/

https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/show-content/publication/edition/7379?id=7379

 

po wpisie Ewy Rembikowskiej o cegłach spod Wiednia, wiem że ktoś mógł napisać tak: mnie argumentacja Pana Korwina Milewskiego gówno interesuje, bo to słaba argumentacja, na pograniczu szaleju, niech pan Korwin Milewski wypowie się może co sądzi o Wienerberger.... i tak to życie się toczy Panie Dzieju. 

'poza konkursem'-grudeqowi

https://fee.org/articles/why-socialism-is-the-failed-idea-that-never-dies/

zaloguj się by móc komentować

Draniu @gabriel-maciejewski
25 listopada 2019 12:02

Uśmiałem się serdecznie z angielskiego serialu Korona , w którym księżniczka Malgorzata jest przedstawiana w pierwszych dwóch seriach jako smukła wysoka kobieta niemalże jako gwiazda ..A tym czasem ,rzeczywistość jest taka ,ze miała 1.55 wzrostu, a więc byla jak to się mówi kruszyną.. No i o jej życiu prywatnym tez wiele mozna powiedzieć, ale nie to ze byla osoba ,ktora nieszczęśliwie sie zakochiwala., jak to w serialu pokazano.

 Generalnie film pod względem warsztatowym jest rewelacyjny,scenariusz także, a propagandowo to jest cymes, palce lizać..

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @grudeq 25 listopada 2019 10:47
25 listopada 2019 12:14

No to wynika z tego wprost, że powinniśmy czcić "wyzwolenie" przez armię czerwoną i wychwalać Stalina, bo mógł nas wszystkich powybijać a tu sprowadzić kirgizów i zrobić kolejną republikę radziecką, a zrobił tylko państwo satelickie. A jak ktoś mówi o jakiś głupich marzycielach to co oni zrobili w porównaniu z tym co zrobil Stalin skoro byli tacy dobrzy?

zaloguj się by móc komentować

grudeq @gabriel-maciejewski
25 listopada 2019 12:23

parasol nie mieszaj do dyskusji Stalina...bo to już wrzucanie granatu do ogniska. Ja o czczci dla Stalina i tego nazwiska nic a nic nie pisałem ani nie używałem.

zaloguj się by móc komentować

Krzysztof-Janyst @grudeq 25 listopada 2019 10:47
25 listopada 2019 12:29

"....niech pan Korwin Milewski wypowie się może co sądzi o Wienerberger."

A toś pan pojechał. Przebrzydli obszarnicy Milewski z Woyniłłowiczem mają to na co zasłużyli.

Argument z serii: a u was Murzynów biją.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @grudeq 25 listopada 2019 10:47
25 listopada 2019 12:32

Niepodległa Polska, w której istnieją wielkie majątki kresowe, stanowi blokadę nie do obejścia dla rządzicieli Stanów Zjednoczonych Ameryki, czyli wolnomularzy z Londynu, Paryża, Berlina, Nowego Jorku i innych miejsc. Żeby urzeczywistniać swój program, mogą oni tylko podejmować wysiłki, by tę blokadę niszczyć.

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @parasolnikov 25 listopada 2019 12:14
25 listopada 2019 12:35

Ha ! dobre.....lecz co na to nasza młodzież ,skoro tak uczony profesor Hartmann apeluje" nieśmiało" „W sprawie wojny z bolszewicką Rosją w 1920 r. to tylko chciałem nieśmiało przypomnieć, że to Polacy napadli na Rosję, a nie odwrotnie. Mieliśmy niezbyt mądry obyczaj rajdów na wschód, a potem się oburzaliśmy, że zabory, że inwazje. Trza w domu siedzieć”... To się dzieje tu i teraz. Soory,lecz czy ten pokurcz ,naprawdę uzyskał tytuł profesora?


 


 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @gabriel-maciejewski
25 listopada 2019 12:40

Nasz kolega nawigator Krzysztof Osiejuk wyprodukował taką obserwację "wszystko co ważne dzieje się w popie" (pop kulturze znaczy się) - tak jest i już
Wczoraj nawet prezydent Jacek gratulował pani Viki a dziś jest problem gdzie będzie to szoł co to prezydent Jacek gratulował. A pan prezydent Jacek wie "Kto był kim w Drugiej Rzeczypospolitej" pewnie też powiela schematy i formaty wypracowane przez II RP jak działają to GRZECH nie korzystać. Taki TW BOLEK to pewnie też działał na paliwo pana Józka, może prawnik mu powiedział jak on mógł to ty będziesz takim panem "Józkiem plebsowym z dodatkiem ludowym " ... Pan Józek WIECZNIE ŻYWY !

zaloguj się by móc komentować

tomciob @ewa-rembikowska 25 listopada 2019 11:25
25 listopada 2019 12:42

Deszcz padał tylko przez chwilę, cyt.: "Władze państwowe i lokalne zadbały o to, aby okolice torów kolejowych, po których jechał pociąg żałobny, były dobrze oświetlone. Nie zawsze było to łatwe, ponieważ nocą z 17 na 18 maja 1935 r. padał deszcz. W pomoc w rozpalaniu ognisk zaangażowały się Lasy Państwowe".

https://www.rynek-kolejowy.pl//img/20181125151035pogrzebpilsudskinac.jpg_900-528.jpgźródło zdjęcia i cytatu

https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/ostatnia-kolejowa-podroz-marszalka-89576.html

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @gabriel-maciejewski
25 listopada 2019 12:46

Dwie myśli, które warto sobie zapisać w pamiętniczku i się nad nimi zadumać, patrząc na "dzisiejsze czasy": 1) "....najbardziej lubię argument – marszałek Piłsudski jest wskazywany w rankingach. Za rządów Piłata w Judei w rankingach wskazywany był Barabasz..."

2)   "...wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że Piłsudski firmował pewien projekt globalny, jego zadanie polegało na tym, by projekt ten został wprowadzony w życie tak, jak to zostało zaplanowane. Ponieważ jednak nie był mianowańcem, takim jak Bela Kun na Węgrzech, czy potem Matias Rakosi, ale wyrastał wprost z lokalnej tradycji, zorientował się o co idzie gra, zrealizował ten projekt połowicznie. To znaczy zagrał tak, by zadowolić Polaków i międzynarodowe gangi....".

Kiedy się poznaje początki II RP i losy przywódców katolickiej większości czyli Paderewskiego, Korfantego i Hallera, którym piłsudczycy NIE DALI RZĄDZIĆ mimo jednoznacznego wyniku wyborów parlamentarnych, to co tu dumać nad tym, dlaczego wybitni ziemiańscy Patrioci, z udokumentowanymi zasługami dla Ojczyzny wolnej - zostali odepchnięci na zupełny margines.

I najważniejsze ze wszystkiego, co tłumaczy nasz marny los wtedy i teraz:

3)"...  w całej tradycji socjalistycznej jest jedna rzecz bezwzględnie trwała. Jest nią pogarda i lekceważenie dla słabszych i poddanych. Celowo piszę poddanych, bo socjaliści nie tratują ludzi, jak obywateli, oni tylko tak mówią. Traktują ich jak poddanych, albo niewolników. ...".

Widać to wyraźnie w tych wszystkich sytuacjach, kiedy "ludzie pytają" a w odpowiedzi otrzymują milczenie i bezczelną butę w oczach.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @grudeq 25 listopada 2019 10:47
25 listopada 2019 12:48

"Skoro byli tacy dobrze, to dlaczego oni nie odzyskali dla nas niepodległości. I to jest dla mnie kluczowe pytanie."

I wlasnie kluczowe pytanie , jakie ono powinno byc..? Uważa, Pan ,ze w świetle historii myśmy odzyskali  calkowicie niepodległość ? I czy to bylo mozliwe w niespelna dwadziescia ? Bo juz o demokracji nie bede pisal,bo bedziemy musieli dyskutować o zamachu Majowym.  Wlasnie, chodzi o te narracje w kwestii niepodległości,która jest utrzymywana fałszywie do dziś.. I ten fałsz  propagandowy ,ze niby minęło sto lat od odzyskania niepodległości ,czyli co,za komuny niby Polska byla niepodległa..  To sie wszystko ,ze sie tak wyrażę ,kupy nie trzyma,ta cała narracja o niepodległosci , nie wspominając o uwarunkowaniach finansowych wowczas i dziś. 

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @grudeq 25 listopada 2019 12:23
25 listopada 2019 13:07

Wyciągam logiczne w wnioski z Twojego procesu myślowego ...

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @grudeq 25 listopada 2019 10:47
25 listopada 2019 13:13

tylko jedna kwestia.

To nie J. Piłsudski odzyskał dla Polski chwiloą niepodległość (formalną).

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @ArGut 25 listopada 2019 12:40
25 listopada 2019 13:14

To ja wyprodukowałem tę obserwację, a piszę to dlatego, że za każdym razem jak mi się zdarzy coś przypisać sobie, od to prostuje

zaloguj się by móc komentować

genezy @gabriel-maciejewski
25 listopada 2019 13:23

Ten film "Szczały i pieniądze zniknął" mam nadzieję że to będze tylko dramat psychologiczny, a nie wojenny horror.

zaloguj się by móc komentować

klon @genezy 25 listopada 2019 13:23
25 listopada 2019 13:44

Oby tylko skończyło się na komiksie.

ps. A,Tom jako Piłsudski? W zasadzie czemu nie, skoro wielkolud Borys mógł.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @K-Bedryczko 25 listopada 2019 10:04
25 listopada 2019 13:59

Za co Łysiak z Pawlickim mogą wziąć odpowiedzialność?

zaloguj się by móc komentować
ArGut @gabriel-maciejewski 25 listopada 2019 13:14
25 listopada 2019 14:15

OK, zapamiętam. Zwrócę jeszcze uwagę, bo jest to w Twojej notce, że gawędy o panie Józefie są nędzne. W innej swojej notce w komentarzu umieściłeś opinię, że książka pani Ałbeny Grabowskiej "100 lecie Winnych" jest słaba. Ja uważam serial Stulecie Winnych za pierwszy od zmiany PRL-u w 3RP gdzie niemiecki żołnierz zabija Polaka z zimną krwią bo ma taki rozkaz. Co dla mnie dziecka PRL-u jest zmianą jakościową narracji z gonienia niemiec na właściwie to nie wiem co ?

Prawdziwego Niemca, lepszego Niemca ? I jak ze słabej książki można nakręcić całkiem fajną narrację to może to coś znaczy ? Się przekonamy po sezonie drugim, który powinien pokazywać lata 1939 do 1964.  A w tych latach to podobno hartowała się stal i ludowa ojczyzna wypłynęłą z piany jak ta za przeproszeniem Afrodyta na Cyprze.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @grudeq 25 listopada 2019 10:47
25 listopada 2019 14:22

Dziękuję nie miało być do ciebie. Zaskakuje mnie za każdym razem, bo to nie zdarza się po raz pierwszy, kiedy całkowicie lekceważysz nasze tutaj pogadanki o mechanizmach propagandy i sprowadzasz je do tak zwanych kwestii estetycznych, rozumianych bardzo płytko. I jeszcze porównujesz to do kuchni. Nigdzie nie napisałem, że narracja o Piłsudskim ma być zastąpiona narracją o Woyniłłowiczu. Przypomnę tylko, że toczy się proces beatyfikacyjny Woyniłłowicza, a proces beatyfikacyjny Piłsudskiego się nie toczy. Chodzi o to, że Piłsudski jest wykorzystywany jako symbol szlachetności i poświęcenia, czym nigdy nie był. Stworzono taki obraz i on - i za życia Piłsudskiego i teraz - służy do zasłaniania rzeczy niepięknych. Nie wiem ile razy jeszcze mam napisać, że ani Milewski ani Woyniłłowicz nie aspirowali do polityki. Uważam jednak, że samo, pardon, nieumiarkowane pieprzenie o Piłsudskim i Dmowskim odbiera wiarygodność wszystkim i trzeba coś zmienić. Najgorsze jest to, że owego braku wiarygodności nie zauważają ludzie, którzy Piłsudskiego wielbią. Żeby kogoś albo coś uwiarygodnić trzeba o tym opowiedzieć w sposób znamionujący znajomość sztuki narracyjnej. Tego nie ma. A szczególnie wyraźnie nie ma tego w twoich argumentach. Nie bronisz Piłsudskiego w sądzie, bronisz go przed ludem i nie umiesz tego robić. 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @JarekBeskidy 25 listopada 2019 10:59
25 listopada 2019 14:22

Już się niżej koledzy do tego odnieśli

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @pink-panther 25 listopada 2019 12:46
25 listopada 2019 14:25

Próba zanegowania wolnych wyborów to podstawa naszych rozważań

zaloguj się by móc komentować


MZ @gabriel-maciejewski
25 listopada 2019 14:28

"Zmobilizowany, pracowity i uszczęśliwiony wolnością naród gotowy był do wszelkich poświęceń." 

Wypisz wymaluj transformacja 89 rok,znakomity tekst.

zaloguj się by móc komentować

DrzewoPitagorasa @gabriel-maciejewski
25 listopada 2019 15:25

"Jak się kiedyś okazało, że księżniczka Anna, puszczała się gdzieś z jakimiś Murzynami, a MI5 zamiast to zatuszować i przyklepać, wszystko schrzaniło, powstał natychmiast film o bohaterskich agentach walczących z wrogiem tak przebiegłym i podstępnym, że widz dostawał oczopląsu. Tak dynamiczna była akcja."

 

Ciekawe jak załatwią sprawę z księciem Andrzejem, przyjacielem Jeffrey Epsteina i  oskarżanym o pedofilię. 

 

A poza tym, bardzo dobry tekst. 

Ludzi jest łatwo oszukać, bo sami bronią się przed tym żeby odkryć, że zostali oszukani. Czują się wtedy jak frajerzy, a nikt nie chce być frajerem. 

zaloguj się by móc komentować

byczeq @gabriel-maciejewski 25 listopada 2019 14:22
25 listopada 2019 15:41

Grudeq. Szkuda każdy słowo. 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @DrzewoPitagorasa 25 listopada 2019 15:25
25 listopada 2019 16:22

Nijak nie załatwią. Brytyjska czaszka już się nie uśmiechnie. Można wymienić wiele powodów, ale wystarczy jeden - nie da się bez stosowania przemocy przywrócić dawnej granicy dzielącej Irlandię.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @DrzewoPitagorasa 25 listopada 2019 15:25
25 listopada 2019 16:34

Andrzejek przeszedł na miche mamusi.. Mamusia pozbawila go wszelkich funkcji publicznych,za które otrzymywał kasę od administracji państwowej. Mamusia go utrzymuje ze swoje gaży..Corocznie otrzymuje od państwa zatwierdzoną przez parlament dotację zwaną "listą cywilną" w wysokości ok. 8 milionów funtów (ok. 40 mln zł), z której zresztą ma utrzymać nie tylko siebie, a cały dwór. Czy to dużo? Wątpliwe, bo chociażby w 2010 roku na same pensje dla pracowników dworskich wydała o 3 mln funtów więcej, niż wynosiła królewska dotacja. Nikt nie wie ile królowa zarabia i jakie zyski czerpie dodatkowo,to wszytko jest skrzętnie ukrywane przez dwór i admistracje państwową..
 

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @gabriel-maciejewski
25 listopada 2019 16:38

"Przypomnę tylko, że toczy się proces beatyfikacyjny Woyniłłowicza, a proces beatyfikacyjny Piłsudskiego się nie toczy."

Nie toczy sie i nie bedzie sie toczyc.

Poniewaz proces beatyfikacji to sprawa arcywazna i nie sposob uznac za swietego czlowieka, ktory religie traktowal instrumentalnie, zmienial wyznania jak rekawiczki, i otoczony byl masonami.

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @Szczodrocha33 25 listopada 2019 16:38
25 listopada 2019 16:41

Ale duszę zbawił. Chyba że uznamy święta Faustynę za niewiarygodną. 

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @gabriel-maciejewski
25 listopada 2019 16:45

Dla mnie jedynym dobrym filmem o Pilsudskim jest "Zamach stanu" [1981] w rezyserii Ryszarda Filipskiego, i z nim samym w roli glownej.

To znaczy film uwazam za dobry wlasnie ze wzgledu na to jak zagral pan Ryszard Marszalka.

Po prostu majstersztyk. Aktor wielkiego kalibru.

zaloguj się by móc komentować

MZ @rotmeister 25 listopada 2019 16:41
25 listopada 2019 17:00

Bo Bóg jest miłosierny.

zaloguj się by móc komentować

Paris @ArGut 25 listopada 2019 12:40
25 listopada 2019 17:07

Nie boj-zaby...

... Panie Argut'cie,  prezydEt Jacek se poradzi... pomoze mu bankster Morawiecki,  ktorego dzieci mialy "lzy w oczach" ze szczescia i radosci z tego "sukcesu"  Polski... moze nawet z tego powodu "czlowiek Morgan'a" wplaci swoje prywatne pieniadze na konto  jakiejs detej na ten sluczaj fundacjifundacji...

... podobnie jak to ma miejsce z "budowa"  tego  "luku tryumfalnego" na obchody  calkowicie zaklamanej i obludnej rocznicy tejze bitwy... juz Ssssakiewicz z "klubowiczami" i  "polonia"  tez sie do teh  chucpy rocznicowej dolozy  !!!

 

Mam nadzieje i licze, ze chociaz narod polski nie dolozy  ANI  GROSIKA do tej calej,  grzanej i pompowanej chucpy rocznicowej. 

zaloguj się by móc komentować

Paris @gabriel-maciejewski 25 listopada 2019 14:22
25 listopada 2019 17:28

Byc obronca - to tez jest sztuka...

... i nie kazdemu to jest dane.  Ani Pan Grudeq ani ten drugi PAJAC  "historyk z wielka liczba publicznych debat" Gursztyn w tych gustownych okularkach - jej nie posiada...

... ten dety Gursztyn w dyskusji na tt  TYLKO  SIE  ZAORAL... jego komentarze to naprawde  czysta  kompromitacja... i skandaliczny  brak wiedzy historycznej  !!!

Relatywizm obydwu panow dyskwalifikuje ich do udzialu w jakichkolwiek publicznych debatach historycznych... to jest niewiarygodna  ZENUA  i  ZENADA... i  hipokryzja - koniec, kropka.

zaloguj się by móc komentować

Paris @MZ 25 listopada 2019 14:28
25 listopada 2019 17:31

Dziekowac Panu Bogu...

... i Coryllus'owi, ze dzisiaj ten tak strasznie oglupiony narod polski  JUZ  NIE  JEST tak gotowy do poswiecen jak to nie tak dawno bywalo  !!!

zaloguj się by móc komentować

rotmeister @MZ 25 listopada 2019 17:00
25 listopada 2019 17:31

Ale do piekła ktoś jednak trafia? 

zaloguj się by móc komentować

Paris @DrzewoPitagorasa 25 listopada 2019 15:25
25 listopada 2019 17:35

A co tu zalatwiac...

... jakie to  "imperium" jest to widac i slychac, a niejeden sie juz przekonal na wlasnej skorze.

zaloguj się by móc komentować

Marian @gabriel-maciejewski
25 listopada 2019 18:26

Dlaczego nie ma dobrych filmów o Piłsudskim? Bo wszystkie opowieści o nim są oszukane, więc nie da rady. A dlaczego w takim razie nie ma dobrych filmów o polskich świętych? Ktoś umiałby na to odpowiedzieć?
zaloguj się by móc komentować

MZ @rotmeister 25 listopada 2019 17:31
25 listopada 2019 18:35

Widocznie nie dorastał Leninowi do pięt.

zaloguj się by móc komentować


klon @Paris 25 listopada 2019 17:31
25 listopada 2019 19:13

Rodzi się zatem pytanie:
Do czego naród polski jest gotowy dzisiaj?

zaloguj się by móc komentować

Paris @klon 25 listopada 2019 19:13
25 listopada 2019 19:17

Do okradania...

... i  zapie***lania  na te wykolejona  czerwono-masonska  swolocz  !!!

 

zaloguj się by móc komentować

onyx @K-Bedryczko 25 listopada 2019 10:04
25 listopada 2019 19:40

Obawiam się że będzie ciężko. Strona z nowego paszportu pełnego dramy IIRP w rycie ogólnonarodowym. Brakuje tylko pozytywki, która by nuciła Pietrzaka "Żeby Polska..." podczas kartkowania dokumentu.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @onyx 25 listopada 2019 19:40
25 listopada 2019 19:57

Chcieliście Polski, no to ją macie...

Tak mi się jakoś skojarzyło. 

zaloguj się by móc komentować

DrzewoPitagorasa @Draniu 25 listopada 2019 16:34
25 listopada 2019 20:42

Trochę wiadomo ile dodatkowo zarabia królowa. Otóż Dutchy of Lancaster stanowi prywatną własność monarchii brytyjskiej. Co ciekawe monarcha może korzystać tylko z nadwyżek (surplus) natomiast nie ma prawa ruszać kapitału ani zysków z kapitału ( tak przynajmniej twierdzi Wiki).  Nadwyżki w zeszłym roku wynosiły ok 20 milionów funtów. 

Dutchy of Lancaster stanowi osobistą własność monarchy od 1399 r. czyli od ciemnego średniowiecza. Ciekawe, że nikt tego nie kwestionuje ani nie wyśmiewa. 

Ale w przypadku Andrzejka chodziło mi o to jak roziwążą to propagandowo, czyli jaki film nakręcą (analogicznie do filmu o księzniczce Annie). 

Zresztą to nie na temat notki. Nie chcę trolować.

zaloguj się by móc komentować

Antonim @gabriel-maciejewski
25 listopada 2019 21:42

Pogarda jako element tradycji socjalistycznej ma się dobrze także dziś 

https://mobile.twitter.com/volnoscioviec/status/1199032971543678982

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @BTWSelena 25 listopada 2019 12:35
25 listopada 2019 22:05

Naprawdę, i wielu innych też.

zaloguj się by móc komentować

K-Bedryczko @onyx 25 listopada 2019 19:40
25 listopada 2019 22:13

Chalera. Pozostaje iść w przedmioty ścisłe. 

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @tadman 25 listopada 2019 11:04
25 listopada 2019 22:14

Babcia jako młoda dziewczyna z Sodalicji Mariańskiej poleciała ramię w ramię z chłopakami z "Sokoła", odświętnie wystrojona, na stację w Słomnikach, wspominała że ustawiło się to całe towarzystwo + orkiesrty dęte na stacji w Słomnikach żeby pożegnać Marszałka, a tu pociąg ledwo zwolnił, nie powiedziała jak była pogoda.

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @Antonim 25 listopada 2019 21:42
25 listopada 2019 22:31

Jutrzenka nowoczesności błyska:

MadPope

 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @Krzysztof-Janyst 25 listopada 2019 12:29
25 listopada 2019 22:34

Lepszy to argument niż ten z serii... Piłsudski antycypował jak będzie wyglądało sprowadzenie ciała św. Andrzeja Boboli w 1938 i dlatego nakazał aby jego pogrzeb w 1935 roku wyglądał tak jak ten w 1938. 

Czy też to, że zwycięstwo Piłsudskiego utorowało drogę do zwycięstwa Stalina, co ponoć logicznie się łączy. 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @parasolnikov 25 listopada 2019 13:07
25 listopada 2019 22:35

Dopuszczasz możliwość, że źle wyciągasz logiczne wnioski z cudzego jednak procesu myślowego? 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @gabriel-maciejewski 25 listopada 2019 14:22
25 listopada 2019 22:44

Co jak co, ale ja Piłsudskiego nie używam ani nie używałem jako symbolu szlachetności i poświecenia. Oddanie wynagrodzenia na rzecz Uniwersytetu symbolem poświecenia nie jest. 

Zgodze się, że "pieprzenie o Piłsudskim i Dmowskim", zwłaszcza nieumiarkowane, odbiera wiarygodnośc, ale przede wszystkim przesłania to co Ty odslaniasz, czyli pp. Korwina Milewskiego, Woyniłłowicza etc. bo pokazuje dlaczego był żal do Piłsudskiego (1926 rok, Nieświeź, pokaz pasów Słuckich i słowa księcia ordynata, że oto Słuck już za granicą) i że to byli ludzie gotowi do objęcia sterów Państwa z doświadczeniem politycznym/publicznym z Państwa zaborczego. To jest też temat, dlaczego przebiła się przede wszystkim administracja rodem z Galicji, a zupełnie popędzono Ziemienstwo kresowe. To też jest rzecz o tym, że jak Piłsudski wiosną 1919 roku maszerował na Wilno i wydał odezwę do mieszkańców b. Wielkiego Księstwa Litewskiego, to kto i komu zależało, żeby ta koncepcja zupełnie upadła i Litwa poszła swoją, kowieńską drogą, a Polacy w odpowiedzi wymyślili województwo Wileńskie. 

Dziękuje za opublikowanie dobrego zdania o mnie. jakoś przeżyję. 

zaloguj się by móc komentować

Krzysiek @MZ 25 listopada 2019 18:35
25 listopada 2019 23:42

@MZ napisał: "Widocznie nie dorastał Leninowi do pięt."

A to jest zarzut czy jednak pochwała?

Uważem, że w swoim zacietrzewieniu posuwacie się już tak daleko, że dyskusja przestała wnosić jakieś wartości dodane w zakresie rozjaśniania tajemnic naszej historii.

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @pink-panther 25 listopada 2019 12:46
26 listopada 2019 01:18

Dorzuciłabym jeszcze niereformowalny, nie do wytrzebienia nawet logiką socjalizm w głowach polskich. I to nawet na tym portalu, ku mojemu zaskoczeniu i, po prawdzie, wstrząsowi poznawczemu. 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @grudeq 25 listopada 2019 22:44
26 listopada 2019 06:53

Oczywiście, że przeżyjesz, jeszcze cię to wzmocni. Ja się gorszych rzeczy nasłuchałem i żyję. 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @grudeq 25 listopada 2019 22:35
26 listopada 2019 07:30

Jak można źle wyciągać logiczne wnioski?

zaloguj się by móc komentować


Grzeralts @Antonim 25 listopada 2019 21:42
26 listopada 2019 08:08

"Bo to nie był prawdziwy komunizm". Oni lubią z uporem, w nieskończoność wdrażać idee. Choćby najbardziej nietrafione, ale "słuszne". Dlatego np. jeżdżą rowerami w mróz i zawieję, bo przecież ratują klimat.

zaloguj się by móc komentować

bendix @gabriel-maciejewski 26 listopada 2019 07:30
26 listopada 2019 08:42

Można jeśli są błędne założenia.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować