-

gabriel-maciejewski : autor książek, właściciel strony

Anglik tatarskiego chana - konteksty współczesne

Tak, jak zapowiedziałem wczoraj, w ciągu dwóch tygodni będzie w sprzedaży książka „Anglik tatarskiego chana”, którą napisał Gabriel Ronay, brytyjski uczony pochodzenia węgierskiego. Publikacja ta będzie dla wielu ludzi wstrząsem. Napiszę najpierw dla których osób konkretnie. Otóż dla tych, którzy sprawami tu poruszanymi interesują się naprawdę, czyli chcą zbudować sobie pewną wizję stosunków politycznych, handlowych i społecznych w czasach kiedy armia mongolska pojawiła się w Europie. Jeśli ktoś interesuje się historią, dlatego, że lubi prezentować swoje poglądy w czasie wspólnych biesiad przy stole i kłócić się ze szwagrem o to, czy demokracja jest dla Polski lepsza, czy może jednak zamordyzm pasuje nam bardziej, niech nie sięga po tę publikację. Jest tam zbyt wiele szokujących dla niego szczegółów, a poza tym dotyczy ona czasów tak dawnych, że w żaden sposób nie można się na tych treściach lansować. Przez to także umożliwia nam ten tekst spokojną dyskusję,  wymianę poglądów i pozwala cieszyć się tworzonymi tutaj koncepcjami. Te zaś, o czym wszyscy mam nadzieję, są przekonani, wymykają się tłamszącym wolność słowa narracjom głównego nurtu, zastępującym dziś cenzurę. Stać nas na to, by poważnie rozmawiać o dawnych czasach, a na dodatek potrafimy mówić o tym wskazując na analogie współczesne i odkrywamy sami, z niejakim zdumieniem, że nie są to analogie płytkie. Nie uprawiamy komunikacji na poziomie – czy z ruskim czy z Niemcem – jak czynią to wiodący prym w dyskusjach publicystycznych autorzy. I choć tak postawione kwestie mocno się ostatnio zdezaktualizowały, nikt jakoś się przez ich podnoszenie nie skompromitował. Bywa, że obecni tu autorzy i komentatorzy wzbudzają zdziwienie, bo nie nadają i nie odbierają komunikatów w rejestrach opisanych wyżej. I to jest w opinii wielu osób o naturze bardzo prymitywnej, degradujące. W ocenie naszej, jest dokładnie odwrotnie. Podobne sytuacje pamiętamy z młodości, jeśli ktoś interesował się nieco inną muzyką niż reszta musiał się z tego tłumaczyć w grupie rówieśniczej. My dziś nie musimy robić takich rzeczy, albowiem mamy ten komfort, że możemy kupić prawa autorskie do książki i wydać ją po polsku, a także wprowadzić na rynek. I nikomu nic do tego.

Opowiem teraz o kilku zaskakujących momentach, które znajdują się w pracy Gabriela Ronaya, ale tak, by za bardzo nie spojlerować.

Pojawia się na kartach tej książki pojęcie, które mnie zaskoczyło – nordycka cywilizacja Kijowa. To jest niby oczywiste, ale jednocześnie człowiek doznaje olśnienia, kiedy ktoś po prostu wskaże na dominujący czynnik ekonomiczny i powiązania gospodarcze na danym obszarze. Przed najazdem mongolskim Kijów był miastem nordyckim. Pojawienie się Mongołów na Rusi, wywołało potężne turbulencje na rynkach Skandynawii, konkretnie na rynku rybnym, które wywołały skutki aż w Anglii. I można się w tym momencie śmiać, ale na to wskazuje Ronay i powołuje się na teksty źródłowe. Mongolski atak zablokował handel rybą przywożoną z Morza Północnego do Kijowa i wiezioną dalej do Bizancjum. Po zniszczeniu miasta, w zasadzie zrównaniu go z ziemią powstało tam nieduże osiedle i faktoria. Oczywiście domyślacie się przez kogo prowadzona – przez Wenecjan.

Sprawy, które uwypukliłem w II tomie Kredytu i wojny czyli wpływy islamu sięgające daleko na północ, wpływy ekonomiczne, ale tak silne, że możliwość konwersji całych królestw na islam była poważnie brana pod uwagę, także są obecne w książce Ronaya. Nie powiem Wam kogo wskazał on – po prostu palcem – jako Anglika tatarskiego chana, bo postać ta występuje także na kartach mojej książki, choć pisząc ją nie znałem jeszcze tekstu Ronaya. Jest to figura na tyle wyrazista i obecna w źródłach, że nie sposób nie zwrócić na nią uwagi. Ronay odwiedził wiele bibliotek i archiwów, zanim wskazał na tego człowieka, a jego wskazanie jest bardzo przekonujące.

Obecność katarskich heretyków na terenach objętych inwazją to jest sprawa oczywista.

Perspektywa jaką buduje Ronay, wskazując ważne według niego dokumenty z epoki jest wstrząsająca. Nie tylko dlatego, o czym wspomniałem w pogadance – że Mongołowie zajmowali się eksterminacją całych branż, które były im zbędne, a także przesiedlaniem na wschód fachowców z innych obszarów gospodarki, które uznawali za cenne. W książce obnażony został mechanizm sterowania inwazją. Obsługują go Wenecjanie, w ścisłym porozumieniu z cesarzem Fryderykiem i książętami Austrii. Mechanizm ten, jakże czytelny i łatwy w obsłudze był stosowany w Europie środkowej wielokrotnie w czasach późniejszych. Tylko jej biednym i ogłupiałym mieszkańcom wydawało się i wydaje do dzisiaj, że bronią przed barbarią, jakichś wspólnych, europejskich wartości. Zachód, żeby załatwiać swoje sprawy potrzebuje wschodu i odda mu w zamian za propsperity, nie wyszukaną wcale, wszystkie kraje leżące pomiędzy granicą Niemiec, a granicą Wielkiego Stepu. I to było jasne już w XIII wieku. Cesarz Fryderyk II, koneser kultury islamskiej, jest najbardziej oczywistym beneficjentem najazdu mongolskiego, podobnie jak Wenecja. Cały czas na kartach tej książki wspominana jest perfekcyjna i sprawna machina wojnenno-komunikacyjną Mongołów. Ronay pisze o ludziach-strzałach, przenoszących wiadomość w rekordowo krótkim czasie z jednego krańca imperium na drugi. Tylko wiadomość o śmierci Ugedeja gdzieś się po drodze zawieruszyła, nie dotarła na czas i atak na Europę Środkową, na Węgry i Polskę nie został zatrzymany. Batu otrzymał tę wieść dopiero kiedy tiumenie znalazły się w granicach Austrii i Niemiec. Stamtąd cofnęły się na Ruś.

Czym, wyjaśnijmy teraz, różni się, wobec tylu analogii, nasza sytuacja od sytuacji mieszkańców Mittel Europy w XIII wieku? My nie mamy Wenecjan, którzy po kryzysie w państwie Czyngis Chana, zapewne wywołanym przez siebie samych, odbudowali Węgry i Polskę tworząc nowe połączenia ekonomiczne i nowe rynki, oparte na połączeniach z Południem, Z czasem zaś dojrzeli do koncepcji stworzenia obszaru, który byłby choć w części tak wygodny  w obsłudze, ale też bardziej stabilny niż tereny opanowane przez Mongołów, na których robili interesy. Tym obszarem była Rzeczpospolita polsko-litewska.

Jeśli dziś Rosja, która zastąpiła Mongołów spustoszyłaby Ukrainę i Polskę, nie byłoby siły, mogącej podnieść nas z nędzy. Na pewno nie zrobiliby tego Niemcy. Taka sytuacja już była przecież ćwiczona – po II wojnie światowej. Wschodnie imperium podporządkowało sobie środek Europy i zdewastowało go ze szczętem. Tyle tylko, że zbrodni dokonywano w wymiarze indywidualnym, a nie masowym, jak w XIII wieku. Może dlatego, że masowymi mordami, dla odmiany, zajęli się wcześniej cesarscy, czy Niemcy. Ochocza dążący do sojuszu, ze wszystkimi despotiami, jakie tworzy Azja.

Zamiarem Mongołów było dotarcie do Atlantyku i zbudowanie wielkiego Euroazjatyckiego imperium. Takie same plany mieli Putin i Merklowa. Tyle, że w XIII wieku to nie Mongołowie sterowali swoim państwem, czego dowiodły wypadki. Później bywało różnie. Bitwa warszawska była bitwą prawdziwą, a orda została zatrzymana naprawdę, a nie przez to, że ktoś otruł wodza, a następnie zapomniał o tym poinformować generałów operujących w polu, wiele tysięcy mil od stolicy. Jak będzie teraz? Sytuacja jest o tyle różna, od opisywanej przez Ronaya, że kandydaci na Wenecjan XXI wieku, czyli Brytyjczycy, deklarują się po tej samej stronie, co kraje Europy Środkowej, przeznaczone na zagładę przez Niemców i Rosjan. To zaś oddala nas od prostych analogii i prowadzi ku wątkom zupełnie fantastycznym – co stałoby się gdyby nordycka cywilizacja Kijowa zatrzymała najazd mongolski? Zastanówmy się nad tym chwilę.

Ja zaś przypomnę wczorajszą pogadankę

 

https://prawygornyrog.pl/tv/2022/10/anglik-tatarskiego-chana-pogadanka-gabriel-maciejewski/?fbclid=IwAR1cZ3RGc5ZiXv_I_vnAXPKjM2fYFYgsHZk4051AJX9N7-XrhzIj-w8S8mY



tagi: niemcy  polska  europa środkowa  węgry  anglia  ekonomia  wenecja  mongołowie 

gabriel-maciejewski
19 października 2022 08:27
71     4516    27 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Andrzej-z-Gdanska @gabriel-maciejewski
19 października 2022 08:42

Bardzo to jest ciekawe i intrygujące jednocześnie. Czy w książce jest wyjaśnienie dlaczego po śmierci wodza "mongoły" wracały skoro były państwem "zdalnie sterowanym"?

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Andrzej-z-Gdanska 19 października 2022 08:42
19 października 2022 08:47

Właśnie dlatego wracały, że były zdalnie sterowane. Gdyby każdy był autonomiczny i miał własny napęd nie ruszyliby się z Niemiec

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski
19 października 2022 08:53

Najkrócej co by było?

Wenecję zajęły by wojska czeskie albo Wacława I, albo trochę później Przemysła Otokara II. A bez Wenecji cała reszta dziejów Europy wygląda zupełnie inaczej.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter 19 października 2022 08:53
19 października 2022 08:57

To fakt. My też mówilibyśmy po czesku

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 19 października 2022 08:57
19 października 2022 09:18

I tak mówili, w końcu w Polsce niedługo później panowali Przemyślidzi do czasu aż ktoś nie zainwestował w Łokietka.

Ale to akurat było możliwe tylko dlatego, że zabrakło Henryka Pobożnego, który zginął pod Legnicą, a który przygotowywał się do koronacji na króla Polski. I któremu ktoś wysłane do Rzymu (za pośrednictwem Wenecji) pieniądze podmienił na fałszywe.

zaloguj się by móc komentować

kamiuszek @Pioter 19 października 2022 08:53
19 października 2022 09:30

A Wacław I nie mógł być wynajęty przez Wenecję? 

Gdby tatarzy dostali łomot na Rusi, to nie upadłoby Bizancjum, A kanał Bug-Dniepr byłby już dawno przekopany.

 

 

zaloguj się by móc komentować

atelin @gabriel-maciejewski
19 października 2022 09:32

"...że Mongołowie zajmowali się eksterminacją całych branż, które były im zbędne, a także przesiedlaniem na wschód fachowców z innych obszarów gospodarki, które uznawali za cenne."atorski też o tym pisał.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter 19 października 2022 09:18
19 października 2022 09:32

Tego nie znałem. Możesz dodać jakieś szczegóły?

zaloguj się by móc komentować


atelin @gabriel-maciejewski
19 października 2022 09:33

Zatorski, Wacław.

zaloguj się by móc komentować

Zdzislaw @kamiuszek 19 października 2022 09:30
19 października 2022 09:42

Bez przesady. Takie kanały to od dawna budowano jedynie w Chinach. W naszej strefie żaden taki nigdzie dotychczas nie powstał. Natomiast znacznie krotsze to owszem. A w tej liczbie kanał bodajże Królewski  łączy jakiś dopływ Bugu z jakimś dopływem Prypeci, bedącej - jak wiadomo - dopływem Dniepru. I w ten sposób Bałtyk uzyskał połączenie z Morzem Czarnym już ponad dwieście lat temu. Niestety wartość tego połączenia, szczególnie obecnie, jest niewielka. Potrzebne inwestycje są niestety mało realne w sytuacji obecnaj władzy na Białorusi tudzież wiadomej wojny. Ale gdy powstanie znowu "Rzeczpospolita Trojga Narodów" (czy jak tam ten twór będzie się nazywał), to kto wie.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 19 października 2022 09:32
19 października 2022 09:42

Troszkę uprościłem. Nie sam Pobożny, a jego ojciec Henryk Brotaty starał się o koronę dla syna. Starał się zarówno u cesarza Fryderyka II (dyplomatycznie i finansowo - za pośrednictwem żony - św Jadwigi) jak i u papieża (za pośrednictwem Wenecji). Pisze o tym między innymi Zientara w książce "Henryk Brodaty i jego czasy"

zaloguj się by móc komentować

Pioter @kamiuszek 19 października 2022 09:30
19 października 2022 09:46

Biznacjum upadało przez stałe konflikty z Turkami, którzy weszli do Azji Mniejszej. W 1240 roku już tam byli, więc niewiele by to w dziejach Bizancjum zmieniło.

A Wacław I chyba przez Wenecję wynajęty nie był. Cała ekspansja Czech Wacława I i Przemysła Otokara II szła w jednym konkretnym kierunku

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Zdzislaw 19 października 2022 09:42
19 października 2022 09:47

No, ale nikt poważnie nie myśli już o władzach współczesnej Białorusi. Nawet one same

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter 19 października 2022 09:46
19 października 2022 09:48

Jak ekspansja burgundzka nad Zatokę Lwią, tyle, że tego nie blokowali Szwajcarzy

zaloguj się by móc komentować


Zdzislaw @gabriel-maciejewski 19 października 2022 09:33
19 października 2022 09:55

że Mongołowie zajmowali się eksterminacją całych branż, które były im zbędne, a także przesiedlaniem na wschód fachowców z innych obszarów gospodarki, które uznawali za cenne"

Ciekaw jestem, czy te imponujące stolice Złotej Ordy na Wołgą (wspominałem tu niedawno o resztkach jednej, 50 km na wschód od Wołgogradu, po wschodniej stronie wschodniej wołżańskiej odnogi), to zbudowali Tatarzy, czy właśnie ww. specjaliści z Europy. A były one imponujące jak na owe czasy. Teraz zostały po nich smętne resztki. Ruscy zużyli większość cegły na swoje potrzeby. Na powierzchni już niemal nic nie widać. Ale 250 lat temu budziły wielki podziw jakiegoś podróżnika z Zachodu.

 

zaloguj się by móc komentować

tomasz-kurowski @gabriel-maciejewski
19 października 2022 10:02

Wczoraj przy pracy, jako taki aperitif przed ukazaniem się promowanej książki, puściłem sobie wywiad z Gabrielem Ronayem (ponad dwie godziny o jego życiu i karierze, z kolekcji Imperial War Museum). Słuchałem niezbyt uważnie, ale w pewnym momencie pojawił się wątek dostępu do węgierskich źródeł (akurat chodziło o wygnanych synów króla Anglii Edmunda II), który w pełni przykuł moją uwagę. Opis wytoczonych przez Brytyjczyków dział, kiedy Węgrzy nie chcieli Ronayowi pozwolić na badania, był naprawdę imponujący. Natychmiast angażuje się British Council, redaktor naczelny The Times (Lord Rees-Mogg - ojciec obecnego ministra handlu i przemysłu), Izba Gmin, ambasador Wielkiej Brytanii na Węgrzech protestuje, ambasador Węgier w Wielkiej Brytanii zostaje wezwany by się wytłumaczyć... incydent międzynarodowy. Jednak co imperium to imperium.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @gabriel-maciejewski
19 października 2022 10:06

Co by byłi? Genua zmiażdżyłaby Wenecję. Czyli "Florencja" by panowała tak, jak w XIXw. tyle że Europa Środkowa byłaby Zachodem. Bo jaksam Pan juz pisał w BJN tom 2 lub 3, Europa Drodkowa odcinała Zachód od rynków Indii i Chin. O to jest tak naprawde nieystanna wojna - o likwidacje tego klopotliwego pierwszego posrednika - czyli Polski i Węgier. Raz robił to "Mediolan" a raz robiła to "Florencja"(w XVII-XVIII w) . Za jakis czas - aż uporam się z zaległosciami ukraińskimi i jeszcze jedna ważna notka - pokusze sie o wyjaśnienie przyczyn poczynan Wenecji i naświetlenia całoksztaltu sytuacji - czyli znowy bedzie jakas tam synteza. 

 

.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @tomasz-kurowski 19 października 2022 10:02
19 października 2022 10:09

Poważne państwo, dobrze, że ten król do mnie napisał i zaproponował wydanie biografii Johna Fishera...Nasi nie potrafią sobie dać rady z Warzechą

zaloguj się by móc komentować


OjciecDyrektor @Pioter 19 października 2022 09:46
19 października 2022 10:09

Właśnie tak. Geuna przed najazdem mongolskim miała w garści cała Europe Srodkowa (Łokietek i jego syn to też jej ludzie) ....i nie tylko...:)....Wenecja zwyczajnie miala noż na gardle. 

zaloguj się by móc komentować

kamiuszek @Pioter 19 października 2022 09:46
19 października 2022 10:13

Bitwa nad Kałką była w 1223 roku. Wacław rządził już w innym świecie, a my przecież gdybamy co by było gdyby tatarzy na Rusi przegrali.

Ludy tureckie podporządkował sobie Czyngis. Klęska jego imperium na zachodzie zmieniłaby losy Azji Mniejszej. 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @gabriel-maciejewski
19 października 2022 10:14

MISTRZOSTWO  SWIATA  !!!

Dziekuje  pieknie  za  ten  wpis,  Panie  Gabrielu  i  dyskusje...  zapowiada  sie  PASJONUJACO  -  tak  jak  uwielbiam  !!!

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @kamiuszek 19 października 2022 10:13
19 października 2022 10:19

To mało zmienia. Bo to byla uporczywa walka Wenecji z Grnua, ktore to dwa teory były emanacją Mediolanu i Florencji. Prosze zwrocuc uwage, ze Genui udalo sie niedlugi po tym najeździe wejść z powrotem na M. Czarne i zrobić z Kaffy coś a'la Honkong lub Malakkę. To był majstersztyk - przejecie weneckiego projektu. 

zaloguj się by móc komentować

kamiuszek @Zdzislaw 19 października 2022 09:42
19 października 2022 10:34

Gdybanie nie podpoda pod przesadę. :-) Kijów pod nordykami był jednym z głównych centrów średniowiecznego świata. Tego świata w którym nie widziano przeszkód by wozić ryby z Morza Północnego nad Morze Czarne. Kto by pomyślał, że to w ogóle miało sens.

zaloguj się by móc komentować

kamiuszek @OjciecDyrektor 19 października 2022 10:19
19 października 2022 10:38

Ależ wszystko zmienia. Zwycięstwo ruskich książąt, o ile byłoby możliwe, zmieniłoby wszystko.

Tak jak zwycięstwo pod Wiedniem. 

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @OjciecDyrektor 19 października 2022 10:19
19 października 2022 10:41

Żeby tylko Kaffy to sięgało...

Podobno przodkowie Kolumba to w Indiach rezydowali już w XIV w.

https://www.issuewire.com/was-columbus-familiar-with-malayalam-1696918453867390

Można sobie wrzucić w translator.

Co prawda ten pseudonim autora jest nieco dziwaczny i sugeruje jakieś żarty.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @kamiuszek 19 października 2022 10:13
19 października 2022 10:47

Bitwa pod Kałką to była część mongolskiej wyprawy na Krym (czyli otwarcie szlaku handlowego). A atak na Ruś (i Europę) miał miejsce dopiero w 1236. 13 lat później. I nawet wygranie tamtej bitwy mogło niewiele zmienić w późniejszych latach.

Owszem. Bitwa pod Kałką przesądziła losy Rusi, ale jeszcze można było zmienić bieg wydarzeń. Mongołowie rozpoczęli inwazję od Mordwinów (późniejsza Moskowia) i Nowogrodu, a dopiero później skierowali się na Kijów, gdzie dotarli w 1240.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @ahenobarbus 19 października 2022 10:41
19 października 2022 10:59

Powiem wiecej..na pewno musieli rezydować już XIIw....po prostu musieli i wykaże to moją przyszła notką...:)...będzie ciekawie. Musze tylko znaleźć czas i odwiedzuć Bibliotekę Narodową aby tam przeczytać "białego kruka", czyli 'Irańskie intermezzo" Hauzińskiego. 

zaloguj się by móc komentować

ajs @kamiuszek 19 października 2022 10:34
19 października 2022 11:04

Nie wiem jak dzisiaj? Ja w latach 1991/92 pracowałem na kontrakcie jako marynarz na statku pod Duńską banderą - statek z chłodzonymi ładowniami przystosowany do transportu mrożonych produktów zywnościowych. Ostatni rejs jaki miałem na koniec kontraktu to był z Måløy, Norwegia do Gemlik, Turcja, cały ładunek to była mrożona makrela. Chyba ten handel rybą z północy do Konstantynopola nadal trwa...

zaloguj się by móc komentować

kamiuszek @ajs 19 października 2022 11:04
19 października 2022 11:10

Pogubiłem się. Wydaje mi się ciekawsze że trwał przed wynalezieniem zamrażarki :-)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @gabriel-maciejewski
19 października 2022 11:11

A tak jeszcze a propos "przedmurza". My nie zdajemy sobie sprawy, że pomyślność nasza i potęga mitarna w wiekach XVI-XVIIIw. zależała od handlu z Portą. I to jest ten temat tabu, bo cały czas żyjemy Suenkiewiczem i jego Panem Wołodyjowskim. Wojny z Turcją ti były prowokacje "Florencji" czyli Anglii. Odkąd Anglia  przejęła Moskwę (a potem jeszcze do spółki z Holandią) jedyny drożny szlak handlowy z Indii i Chin wiódł przez Portę i dalej do nas na północ lub do Francji na zachód. 

Nikt tego z historyków nie mówi, ale fakty są takie, że istnienie silnej Porty było w naszym interesie i wszelkie wojny z nią szkodziłt tym interesom. Tak więc w zamian za szkodzenie swoim własnym interesim dostalismy "w nagrodę" etykietke przedmurza chrześcijanstwa. I do dzis w oparach tej trucizny żyjemy i nie poteafimy pojąć, jak nas wykiwano, jakiego podstępu użyto. 

Choć dodam, że w 1618 nie mieliśmy wyjscia - wpadluśmy w pułapkę i każde działanie byłi tak naprawde zgubne. Choć przyjscie z odsieczą w 1618 przedlużyło naszą agonie - zyskalismy czas, ktory niestety źle wykorzystaliśmy

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @gabriel-maciejewski
19 października 2022 11:24

Tzn. chcialem uścisluc - wpadluśmy w pułapke w 1618, bo sułtan okazał się idiota/kretynem. Bo inaczej nie można nazwac tego przyłączenia sie Porty do koalicji antyhabsburskiej. 

zaloguj się by móc komentować

Zdzislaw @kamiuszek 19 października 2022 10:34
19 października 2022 11:29

No właśnie - jaki sens? Dzisiaj ryby "wozi się" morzem tysiącami ton. A wtedy?? Nie było kanałów między Dnieprem (Berezyną?) i Dźwiną. Były korzystnie zlokalizowane rzeczki na dziale wodnym, tzw. "przewłoki" (jeśli dobrze nazwę pamiątam), gdzie przeciągano łodzie/ładunki po lądzie/bagienkach. Cenne ładunki były tego warte. Ale ryby?? Suszone??? To w Morzu Czarnym ryb brakowało?? Czy to nie jest pomysł jakiegoś "historyka", co to nigdy o "przewłokach" nie slyszał, albo nie bardzo sobie zdaje sprawę o czym gada?

zaloguj się by móc komentować

ajs @kamiuszek 19 października 2022 11:10
19 października 2022 11:35

Wtedy to zapewne była ryba suszona - to też jest tradycyjny rybny produkt na północy...

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Zdzislaw 19 października 2022 11:29
19 października 2022 11:45

Przez Śląsk w XII wieku szły ryby bałtyckie do Wenecji (tak wynika z tabel celnych Olesna) w beczkach i to do tego w miejscach, gdzie akurat rzek nie ma (czyli przy znacznie dłuższym czasie transportu). Handel rybami więc wówczas był dość ważny i musiał dawać jakiś konkretny zysk.

zaloguj się by móc komentować

ajs @Zdzislaw 19 października 2022 11:29
19 października 2022 11:49

W zimnych wodach północy pływaja jedne rybki - w cieplejszych wodach południa pływaja drugie rybki. Wymiana / handel był, jest, i zapewne nadal bedzie...

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Zdzislaw 19 października 2022 11:29
19 października 2022 12:02

Odpowiedz jest prosta - ryby z wod chłidnych mają więcej TŁUSZCZU niż ryby z wód ciepłtch. Stąd są o wiele wiele cenniejsze. No i zysku z handlu nimi byłt o wiele wiele większe. Suszona ryba zachowuje tłuszcz - jest jak skwarek ze słoniny. 

zaloguj się by móc komentować

z-daleka @OjciecDyrektor 19 października 2022 11:11
19 października 2022 12:53

"Odkąd Anglia przejęła Moskwę (a potem jeszcze do spółki z Holandią) jedyny drożny szlak handlowy z Indii i Chin wiódł przez Portę i dalej do nas na północ...

 Jednakże około roku 1627  Anglia zostaje wypchana z Moscovi poprzez wypowiedzenie przywileju tranzytu do Persji (a przez to i dalej) Od tego momentu mamy moim zdaniem wrogie przejęcie przez Niemcy, którego kulminacją są tkzw. wojny północne, a które od pewnego momentu były w rzeczywistości wojnami niemieckich dynastii pomiędzy sobą.(Chciałbym podmurowac tą tezę w przyszłości wpisem).

Co do drugiej części... to przecież Porta miała bezpośrednio możliwość handlu przez Morze Śródziemne. Chyba , że chodzi Panu o embargo hiszpańskie na M. Śródziemnym wymierzone przeciwko Holandii z lat bodajże 1621-47. Dlatego Holandia zaczęła szukać alternatywnych i co ważne przez siebie kontrolowanych dróg handlowych.

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @Pioter 19 października 2022 11:45
19 października 2022 13:03

Jak zrobi się mały przeskok to okaże się, że handel wołami przez Węgry to również Florencja i Wenecja. Rodziny Nerli i de la Seda. Zawsze na czasie są, chciałoby się powiedzieć.

zaloguj się by móc komentować

betacool @OjciecDyrektor 19 października 2022 12:02
19 października 2022 13:12

Proszę zerknąć na maila.

zaloguj się by móc komentować

Zdzislaw @ajs 19 października 2022 11:49
19 października 2022 13:46

Podejrzewam, że skala tego handlu nie była zbyt duża, więc był to chyba towar luksusowy. Może nie aż tak, jak pieprz sprzedawany "na wagę złota", może jak obecnie kawior??

Chociaż ... gdzieś czytałem o zdolnści nabywczej wynagrodzenia murarza gdzieś w 15-16 wieku w przeliczeniu na solone śledzie i porównanie tegoż z obecnymi realiami (niekoniecznie śledzie solone z beczki) . O dziwo były to wielkości porównywalne mimo całego "postępu", jaki się dokonał przez te kilkaset lat. Lecz - gwoli ścisłości - mowa tu była o murarzach z Krakowa bodajże, tym nie mniej wskazywało to na znaczne podówczas upowszechninienie solonych śledzi przynajmniej w większych ośrodkach, leżących nad rzekami.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @z-daleka 19 października 2022 12:53
19 października 2022 14:01

Zapomniał Pan Holandii....wojny północne miały zwiazek z Niemcamitski, że po prostu celem ich było RÓWNIEŻ - odcięcie Niemiec od Baltyku lub co najwyżej skazanie na pośrednictwo. Ale podstawowym celem było przejecie kontroli nad RONA. Rosja slużyła tu jako narzedzie Flirencji, a Szwecja za narzędziw Mediolanu. Tak to widze.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski
19 października 2022 15:17

Raczej co by było gdyby nordycka deistyczna (pozytywistyczna techniczna jungowska) cywilizacja Kijowa zatrzymała ją teraz i przekierowała na Zachód pobierając opłaty tylko za tranzyt i prawo/przymus składu? Taką cywilizację buduje Arestowicz, Kułeba i jego kumple, w zasadzie jest ona już zbudowana, widziałem ją w myślach i w profesjach Ukrainek które latem obok mnie, przez ścianę, skryły się przed wojną. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski
19 października 2022 15:18

Super tekst. Pespektywy przyprawiające o zawrót. 

zaloguj się by móc komentować

BINOKLE @kamiuszek 19 października 2022 11:10
19 października 2022 16:10

Jak Pan obłoży lód trocinami to polezy cały rok.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Pioter 19 października 2022 09:18
19 października 2022 16:13

Pod Legnicą było bardzo ciekawie. Raciborski Mieszko Otyły, wychowanek Henryka Brodatego, ożeniony jednak z córką Konrada Mazowieckiego, "wpadł w panikę" w trakcie bitwy.. I przyczynił się do klęski Henryka Pobożnego. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Maryla-Sztajer 19 października 2022 16:13
19 października 2022 17:35

A Czesi nie dotarli na czas, bo zabłądzili w Górach Sowich. - Wacław I chciał tylko przypilnować, żeby Mongołowie się do Czech i na Morawy nie przebili, a później uderzył na zleceniodawcę.

A Mieszkowi udało się pod Raciborzem jakiś mongolski oddział rozbić i przez następne setki lat był podawany za przykład, że jednak Mongołów można było pokonać .

zaloguj się by móc komentować

Mathias92 @gabriel-maciejewski
19 października 2022 18:03

Ciekawa była sprawa z Waclawem II , zmarł w wieku trzydziestu kilku lat,jego syn Wacław III został zamordowany w Ołomuńcu, tuż przed wyprawą do Polski. Ciekawe co by było jak by mu się udało przeżyć i ugruntować władzę w Polsce.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Pioter 19 października 2022 17:35
19 października 2022 19:28

W końcu ktoś pomógł mu umrzeć, księstwo objął brat i zaczęło być w porządku. 

Niestety nie umiem teraz odnaleźć tej informacji, bardzo dużo piszą o Śląskich Piastach. Może czytałam nie w necie. 

zaloguj się by móc komentować

grudeq @Zdzislaw 19 października 2022 13:46
19 października 2022 19:42

Pytanie czy murarz z Krakowa, to zwykły "podaj cegłę" czy jednak odpowiednik dzisiejszego inżyniera czy kierownika budowy, a oni musieli I muszą dobrze zarabiać. No i zawsze była różnica w murowaniu kamienicy a inna w murowaniu katedry

zaloguj się by móc komentować

MJC @OjciecDyrektor 19 października 2022 12:02
19 października 2022 20:19

Jendo z typowych i bardzo popularnych dań weneckich to do dziś Baccalà mantecato alla veneziana. Coś w rodzaju potrawki z marynowanego dorsza (z Morza Północnego), mleka i oliwy. Według słownika Treccani, słowo pochodzi z hiszpańskiego bacalao, a to z kolei z flamandzkiego i holenderskiego bakkeliauw i kabeljauw. Włosi mają również historię, która opowiada w jaki sposób potrawa miała przybyć do Wenecji. Kupiec wenecki Messer Piero Querini wypłynął 25 kwietnia 1431 roku z Krety do Flandrii z ładunkiem Małmazji, przypraw i wosku. Statek trafił jednak na potężny sztorm. Marynarzom, którzy przeżyli udało się przybić do wyspy Rost na Lofotach. Tam właśnie Querini miał poznać lokalny sposób czyszczenia, solenia i suszenia dorsza, która stawał się twardy jak kij (stąd ponoć holenderskie słowo stocvisch i polski stokfish). Różnego rodzaju potrawy z północnego dorsza popularne są w innych miejscach północnych Włoch, więc rybę zapewne dobrze znano dużo, dużo wcześniej.

zaloguj się by móc komentować

z-daleka @gabriel-maciejewski
19 października 2022 20:45

celem.. odcięcie Niemiec od Baltyku lub co najwyżej skazanie na pośrednictwo.

Na jakiej podstawie ta teza ?

Przeciez podczas 2 wojny polnocnej (potop szwedzki) krolem szwedzkim byl Niemiec  Karol X Gustav ( Wittelsbach).-koniec Wazow 

a owoce 3 wojny polnocnej w imieniu Rosji skonsumowali Niemcy z dynastii ksiazecej Holstein-Gottorp (wymiana Romanowow  poprzez malzenstwo Carl Friedricha von Holstein-Gottorp z Anna Pietrowna w 1725 roku.)

Celem wojen polnocnych nie bylo samo w sobie opanowanie terenu morza Baltyckiego wraz z zapleczem, ale o wiele wiekszy tort w postaci przetransferowania duzej czesci zyskow z Rosji , RON oraz polaczen z Persja i Indiami do.... mnie wychodzi Niemiec

zaloguj się by móc komentować

z-daleka @z-daleka 19 października 2022 20:45
19 października 2022 20:51

Przepraszam odpowiedz byla oczywiscie do: OjciecDyrektor

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @z-daleka 19 października 2022 20:51
19 października 2022 21:23

Hohenzollernowie do 1721 byli za słabi i to nie dla nich był ten tort. Francja (czyli  Mediolan) chciała wykroic teren Ukrainy dla siebie a reszte oddac Szwedom - jako zapłate (stąd potop a potem Leszczyński). Z kolei  Anglia (czyli Florencja) chciała zabetonowania szlaku ladowego do Chin i Indii (bo rozwijali wtedy szlak morski i trzeba było mu zapewnić wyłączniść - monopol) i stad inwestowała w Rosje - zwłaszcza w cara Piotra Wielkiego. Oczywiście wespoł z Holandią. 

 

Baltyk i jego kontrola był niezwykle ważny dla handlu ladowego z Chinami i Indiami - prosze poczytac Szelągowskiego "Walka o Baltyk 1544-1621" i tę drugą wydaną przez Coryllusa. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @z-daleka 19 października 2022 20:51
19 października 2022 21:28

I jeszcze a propos Niemców rosyjskich. W czasie 1 wojny światowej był taki baron inflancki Ungern von Sternberg. Onci tak okrutnie i zawziecie zabijał Niemców na froncie, że zdecydowano go przenieść na tyły (na Syberii był znany jako Krwawy Generał - Kamil Giżycki - "Przez Urjan-Chaj i Mongolię" wyd. LTW). 

zaloguj się by móc komentować

Paris @tomasz-kurowski 19 października 2022 10:02
19 października 2022 21:38

Piekne...

...  jednym  slowem  ,,straznicy  sciemy,,   CZUJNI,  ZWARCI  i  GOTOWI  !!!

zaloguj się by móc komentować

z-daleka @OjciecDyrektor 19 października 2022 21:23
19 października 2022 22:19

Troche nie nadazam, poniewaz Pan z uporem omija moje przedstawione argumenty.

 

"Hohenzollernowie do 1721 byli za słabi"

Nic o nich nie wspomnialem.

"Francja (czyli  Mediolan) chciała wykroic teren Ukrainy dla siebie a reszte oddac Szwedom"

Co ma Pan na mysli piszac wykroic dla siebie ?

Wplywy Francji na Szwecje zniknely wraz z smiercia Gustava Adolfa (ostatniego Wazy) w bitwie pod Lützen w 1632r. potem do 1654r  roku byla na tronie jego corka Christina- co wazne pod kuratela Reichsratu i kanclerza Szwecji Axela Oxenstierny. Ten wlasnie kanclerz przed ta smiertelna bitwa swego krola domagal sie subwencji od Niemiec (Marburger Bund) co nie doszlo wlasnie przez smierc Gustava Adolfa do skutku...ale prawowita nastepczyni nie wyszla za nikogo za maz lecz zostala zastapiona wlasnie Karolem X - Wittelsbachem . Jesli Pan uwaza , ze on nie prowadzil swojej polityki to prosze o konkrety. Francja owszem miala swoje wplywy w Rosji i RON ale konkurowala z Holendrami i pozniej z Niemcami(Szwedami).

...inwestowała w Rosje - zwłaszcza w cara Piotra Wielkiego

Byc moze.. ale jak napisalem po smierci Piotra Wielkiego skonsumowali to Niemcy z domu Holstein-Gottorp konczac tym samym dynastie Romanow.

...Baltyk i jego kontrola był niezwykle ważny dla handlu ladowego z Chinami i Indiami - prosze poczytac Szelągowskiego

Przeciez w takim kontekscie byly moje ostatnie zdania

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @z-daleka 19 października 2022 22:19
19 października 2022 22:22

Wpływy Francji nie zniknęły wraz ze śmiercią Gustawa Adolfa

zaloguj się by móc komentować

z-daleka @gabriel-maciejewski 19 października 2022 22:22
19 października 2022 22:33

Jesli chodzi o Szwecje ta sadze ze tak. To nie znaczy , ze mogly byc ze soba w wielu punktach zbiezne.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @z-daleka 19 października 2022 22:33
19 października 2022 22:47

pferd to jest koń ze stajni.

 

P.S.

i komu zależało.

Po wojnie z kozakami, a potem po wojnie siedmioletniej jest wyrwa słodzona 1683.

Ten Verdun to wiedzał.

 

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @gabriel-maciejewski
19 października 2022 23:17

Notka ciekawa, a problemy fascynujące i z odniesieniem do teraźniejszości, a także notka służy do deliberowania o przyszłości. 

/Tylko czytam Twoją notkę i komentarze z wielkim zainteresowaniem, bo problemy, jak się zdaje, są aktualne. Zmiany, zmiany... Nam pozostaje obserwacja./

zaloguj się by móc komentować

emirobro @OjciecDyrektor 19 października 2022 21:23
20 października 2022 03:27

" Z kolei Anglia (czyli Florencja) chciała zabetonowania szlaku ladowego do Chin i Indii (bo rozwijali wtedy szlak morski i trzeba było mu zapewnić wyłączność - monopol) i stad inwestowała w Rosje"

Szlaki handlowe sie buduje, potem blokuje, a nastepnie znowu otwiera lub przejmuje.

Niejaki Peter Zeihan uparcie powtarza, ze USA wycofuje sie z globalizacji i utrzymywania - za darmo, dla wszystkich, morskich szlakow handlowych przy pomocy swojej floty wojennej. Przemysl i produkcja maja wrocic do Stanow, ktore posiadaja zasoby naturalne i finansowe aby to zrealizowac.  Skoro szlaki morskie nie beda bezpieczne, albo beda blokowane, to trzeba wrocic do ladowych.  Ala kto ma je kotrolowac - chyba Anglia by chciala.

Kiedys uzyto Siczowcow hetmana Bohdana do blokowania lub przejmowania szlakow - teraz moze jest podobnie.  (Potem ksiaze Taurydzki Grigorij Potiomkin powiedzial im, ze spenili swoja role, sa juz niepotrzebni i ich zlikwidowal.)

Pan Zeihan (czyta sie Zajen, jak po angielsku Syjon), byly wspopracownick firmy Stratfor, produkuje wiele filmikow na youtubie, e.g.,

https://www.youtube.com/watch?v=aMPTqoI3BQA
Vladimir Putin and the Dearth of Russian Leadership

Pan Georg Friedman, urodzony na Wegrzech zalozyciel Stratfor, dobrze wrozy Miedzymorzu:

https://www.youtube.com/watch?v=CoRovwemSYo
George Friedman - Collapse Of Russia Means Fall Of China, Next Super Power Is Intermarium Region

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @emirobro 20 października 2022 03:27
20 października 2022 06:38

Myślę że USA ściemnia. Nie po to onwestują w Indie i Indonezje, aby teraz robic u siebie produkcje, która bedzie o wirle droższa niż w obu tych azjatyckich krajach. O właśnie o to chodzu, by produkcja była tania. Bo wtedy marże handlowe można śrubowac. A na tym się zarabia. Tak więc nie - nie bedą szlaki morskie pozostawione na żywioł. Ja nym tych filmików nie oglądał...ani nie wierzył deklaracjom dygnitarzy z USA. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @z-daleka 19 października 2022 22:19
20 października 2022 06:47

W takim razie kogo ma Pan na mysli piszac "Niemcy"? Bo po 1648 w zasadzie nie bylo już nic tam poza Hohenzollernami (Szelągowski napisał nawet książkę "Rozkład Rzeszy i Polska za Władysława IV"). Pan się skupia na szczegółach - mało istotnych - ktore zaciemniają Panu pełny obraz sytuacji i dążeń. Te szczególy to takie lokalne zakłócenia, niespodziewane przeszkody czy jak tam to nazwiemy. Wpada Pan w pułapkę zastawiona na tych historyków z certyfikatami - oni mają taką maniere opisywania i koncentrowania się na mnóstwie szczegółow, aby cxytelnik w końcu nie połapał się o co tak naprawdę chodzi. Nuech mi Pan wierzy, że robią to z oremedytacja, bo praktycznie w kazdejprzeczytanej przeze mnie książce muszę brnąć przez te "bagno". I to dlatego te książki są tak straszliwie nudne. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @z-daleka 19 października 2022 22:33
20 października 2022 07:05

I na koniec dyskusji z Psnem wyartykuuje jeszcze raz, ale już dobitnie - bo w żadnej książce ani w necie Pan o tym nie przeczytasz -  tzw. wojny północne (czyli te wojny od 1618 do 1721) mogły zaistnieć tylko dlatego że w w Stambule sultan (jeden po drugim) był idiotą/kretynem. Bo przyłączenie się do koalucji antyhabsburskiej to było samobójstwo dla Porty. My przegraliśmy w tych wojnach ale i Porta także. To nie przypadek, że wraz z naszym upadkiem nastąpił upadek Porty. Najgorsze (lub najśmieszniejsze) jest zaś to, że Porta zrobiła to za darmo - bo co mogła jeszcze więcej zyskać zajmując Wiedeń? Nic. Kompletnie nic. I to jest największe kretyństwo sułtanow. Oczywiście wiem, że zostali wkręceni, podmówieni przez "włoskich wezyrów" pracujących dla innych, ale to ich nie usprawiedliwia. Zgubilu swoje panstwo i nas. Bo gdyby Porta siedziała cicho i nadal robiła z nami gigantyczny handel, to żadna Francja, Anglia i Holandia nie daliby rady nic tu zribić. Nic. Rosja zostałaby sama i mogłaby tylko ze Szwecją się bić. Bo do nas nikt by nie podskoczył. Dopóki Porta siedziała cicho to my Szwedów rąbalismy jak masło, a Rosję to nawet sobie podporządkowaluśmy na krotko. Amen. 

zaloguj się by móc komentować

Paris @emirobro 20 października 2022 03:27
20 października 2022 09:31

Krotko...

...  te  same  MISIE  -  oszusci  i  zlodzieje  -  tylko  w  ,,nowyH  szataH,,...  ale  to  juz  bylo  !!!

zaloguj się by móc komentować

cedric @OjciecDyrektor 20 października 2022 06:38
20 października 2022 09:45

Jest propozycja  konsolidacji rynku 

https://www.naturalnews.com/2022-10-18-biden-admin-proposes-removing-borders-mexico-canada.html
” (Natural News) A recent report revealed that the Biden administration proposed to open the country’s northern border with Canada and southern border with Mexico – effectively dissolving the United States.
The news first broke out through an announcement by Mexican President Andres Manuel Lopez Obrador, who divulged that U.S. Secretary of State Antony Blinken put forward the proposal.
“I think that Blinken spoke about consolidating the region of North America, and we agree on that,” Lopez Obrador said. “We are also in favor of a unity of the entire American continent, like the way the first European community emerged and converted into the European Union (EU). That’s what we want.”
Level-headed Americans would not agree, however, given that the unsecured southern border paved the way for migrants – and criminals blending in with them – to enter the United States.”

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @cedric 20 października 2022 09:45
20 października 2022 09:51

Ti nie jest konsolidacja...to jest ruch wrogi wobec Anglii i chęc zabezpieczenia swojego miękkiego podbrzusza.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @MarekBielany 19 października 2022 22:47
22 kwietnia 2023 23:34

:)

a dopiero siedem miesięcy minęło.

 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować